Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман  (Прочитано 28783 пати)

Nikovski

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 27
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #1 на: Јуни 18, 2009, 07:19:40 »

Абе уж само една бира съм пийнал,но ми се чини,че Паско влаха има 3 часовника на ръцети си . :o
Сочувана
Óglaigh na hÉireann

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #2 на: Јуни 18, 2009, 08:22:34 »

Абе уж само една бира съм пийнал,но ми се чини,че Паско влаха има 3 часовника на ръцети си . :o

Колкото и да пиеш, такъв шарлатанин като него не можеш да станеш !  ;D
Човекът явно си призна, че адаптира историята към текущата политика ...
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #3 на: Јуни 18, 2009, 10:11:20 »

Абе уж само една бира съм пийнал,но ми се чини,че Паско влаха има 3 часовника на ръцети си . :o

Georgiev, едниот часовник му е подарок од Саше Големиот, другиот од Аминта V, а третиот часовник од Пердика III. :-)
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #4 на: Јуни 18, 2009, 10:39:30 »

Абе уж само една бира съм пийнал,но ми се чини,че Паско влаха има 3 часовника на ръцети си . :o

Georgiev, едниот часовник му е подарок од Саше Големиот, другиот од Аминта V, а третиот часовник од Пердика III. :-)

 ;D :D ;D :)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #5 на: Јуни 19, 2009, 10:34:55 »

Дневник, 19.06.2009
Археологот Паско Кузман ја објасни антиквизацијата:
Го губиме името ако не докажеме античко потекло!?

Цитат
- Во времето на населувањето на Словените, немаме нивно спојување со Антички Македонци, туку имаме спој на Словени со името Македонија. Тоа го прави нашето име Македонија. Секој народ има формула по која дошол до свое национално име. Нашата формула е таква - истакна Георгиевски, за кого нема дилема дека етногенезата на македонскиот народ е најмногу словенска.Тој докажуваше дека денешната Република Македонија не може да се повикува оти е наследник на антички Македонци, државата на Филип и Александар Македонски била на друга територија, во рамките на Грција. Ако се тврди дека ние имаме античкомакедонско потекло бидејќи тие ги освоиле и денешните простори на Република Македонија, тоа ќе значи дека и народите во Индија имаат античкомакедонски корења - илустрира Георгиевски.Според него, прашање е зошто актуелната државна власт не посочува дека македонскиот народ има потекло од Дарданци, Илири, Тракијци и други племиња, кои на територијата на денешната Република Македонија живееле и пред и по освојувањата од античка Македонија. Георгиевски истакнува дека во перидот кога Словените дошле, на нашите простори живееле денешните Власи и Грци.Македонските историчари што вчера ги консултиравме не сакаат да ги коментираа тезите што беа истакнати во телевизискиот дуел. Најчестата причина беше дека „не ја гледале дебатата“.

« Последно менување: Јуни 19, 2009, 10:37:32 ohrid1941 »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #6 на: Јуни 19, 2009, 10:57:34 »

На интернет страницата на А1 веќе не може да се гледа целата дебата, туку само мал дел. Но некој веќе ја качил на YouTube:

Дебата 1
Дебата 2
Дебата 3
Дебата 4
Дебата 5
Дебата 6
Дебата 7

Недостасува само последниот дел. Ако некој го има нека го качи на интернет.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #7 на: Јуни 19, 2009, 02:10:24 »

На неколку пати и самиот Паско Кузман, притиснат добро од Любчо Георгиевски, повтори дека се согласува оти предимно сме од словенско потекло, но овой вториот пропушти да го попита да дообясни зошто тогаш ке се гради 35м. висок споменик на некой кой не е од нашиот род, а нашите ке добият споменици од по метар, или два во висина и на той начин ке изгледаат како миниятури во однос на ГОЛЕМИОТ САШО ! Каква ирония! Само во празни глави измиени со српски шампон може да се роди таква идея!
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Nikovski

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 27
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #8 на: Јуни 19, 2009, 07:35:50 »

Абе уж само една бира съм пийнал,но ми се чини,че Паско влаха има 3 часовника на ръцети си . :o

Georgiev, едниот часовник му е подарок од Саше Големиот, другиот од Аминта V, а третиот часовник од Пердика III. :-)
Знаех си  ;D
Сочувана
Óglaigh na hÉireann

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #9 на: Јуни 19, 2009, 07:40:34 »

На интернет страницата на А1 веќе не може да се гледа целата дебата, туку само мал дел. Но некој веќе ја качил на YouTube:

Дебатът явно е предизвикал потрес, защото вчера на Кайгана бяха махнали разделите за политика и история, а днес - само за политика ... Македоноидите нямат интерес да се шуми около дебата - голяма плесница получиха !  ;D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Nikovski

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 27
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #10 на: Јуни 19, 2009, 07:46:21 »

Абе предимно сме от Българско потекло,а не от от словенско ,но това е друг въпрос . ;)
Гледах целия дебат и мога да кажа (с извинение ),че Любчо Георгиевски им еба мамата  ;D
Щом Паско си призна ,че Самуил всъщност не е македонски цар ,а чужд цар ( интересно на кой  ;D ) ... ;D
Сочувана
Óglaigh na hÉireann

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #11 на: Јуни 19, 2009, 07:51:31 »

Абе предимно сме от Българско потекло,а не от от словенско ,но това е друг въпрос . ;)
Гледах целия дебат и мога да кажа (с извинение ),че Любчо Георгиевски им еба мамата  ;D
Щом Паско си призна ,че Самуил всъщност не е македонски цар ,а чужд цар ( интересно на кой  ;D ) ... ;D

И ти ли сега ще мериш потеклото "на кантар", та да се излагаме и ние като прости македоноиди ?  :o
Не ща да навлизам в темата за съотношението между прабългарско, славянско, тракийско и т.н. - тези работи никога няма да се докажат със 100 % сигурност и винаги ще има поле за разни спекулации !  :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #12 на: Јуни 19, 2009, 07:53:06 »

Competent, поентата на коментарот на Georgiev се однесуваше на кажаното од Љубчо Георгиевски на дебатата и затоа те молам да не отстрануваш од темата.
Сочувана

Nikovski

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 27
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #13 на: Јуни 19, 2009, 07:57:39 »

Competent, поентата на коментарот на Georgiev се однесуваше на кажаното од Љубчо Георгиевски на дебатата и затоа те молам да не отстрануваш од темата.
Здравей,сигурно имаш приятели македонисти  ::) Те как приеха дебата ,би ли ми казал ,все пак си "вътрешен " човек ?
Сочувана
Óglaigh na hÉireann

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #14 на: Јуни 19, 2009, 08:04:12 »

   Независно од Охрид и яс ке ти одговорам. Мегю нашите е примено со голема доза на одобруванье, а македоноидите засега молчат - на цело се обркани !
   Очигледно им треба време за да се соземат.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !