Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман  (Прочитано 28789 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #45 на: Јули 01, 2009, 12:18:35 »

   Гьорче,
Воопшто не се работи за суета. Яс момчето го анализирам од самиот почеток! Му ги следам потезите, го анализирам од повеке аспекти и ти тврдам оти евентуално ново негово лидерство, пак ке я разводени работата. Ти реков, а не сакам на овой форум подлабоко да го елаборирам, Той едно зборуваше, а сосема друго правеше !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #46 на: Јули 01, 2009, 12:32:06 »

Гьорче, наметнуваш една интересна дебата за реал-политиката и велиш дека кадровските одлуки не се важни за да одразат некого или некаква политика. Како го коментираш тогаш лајтмотивот за смената на Младен Србиновски од Народната библиотека, или пак Симјон Симев од Македонското радио, Владо Тренески од Охридско лето или пак Димитар Димитров и редица други? Дали Љубчо ги поддржа овие луѓе додека сите медиуми јавно ги линчуваа за нивните ставови односно заради тоа што имаа мадиња да зборуваат за одредени работи?

Или пак како ја коментираш кадровската одлука на Љубчо Георгиевски за изборот на неприкосновениот кадар - Никола Груевски? :-)
« Последно менување: Јули 05, 2009, 05:26:17 ohrid1941 »
Сочувана

Гьорче

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 11
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #47 на: Јули 01, 2009, 04:35:22 »

Младен Србиновски
Симјон Симев од Македонското радио
Димитар Димитров
Никола Груевски
Ако една Идеја и Идеологија зависи од еден човек и единствено од неговите кадровски решенија, тогаш тешко на таа Идеја. Ако еден човек може да узурпира една Идеја, тогаш треба да се прашаат другите зошто му дозволиле?
Не може целата одговорност да се насочува кон еден човек.
Треба да има систем. Во тој систем има права и одговорности. Механизми на контрола и стратегија како да се стигне до целта. Без секој да се може, а секој да е центарот на Идејата.

Љубчо Георгиевски во 1995 година во водечки неделен весник напиша: Гоце Делчев и сите наши преродбеници биле Бугари.

Ако за тоа не треба голема политичка храброст, притоа имајќи намера да биде идниот Премиер, тогаш не знам што е храброст.

Љубчо не е идеален и не е безгрешен. Не ни требаат безгрешни луѓе, нам ни требаат луѓе што можат да не обединуваат.
Селективноста е типична за македонската нација и затоа е шуплива како швајцарско сирење.
На секој народ му треба интегративност, а не селективност.
Сочувана

Hunza

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #48 на: Јули 01, 2009, 06:01:44 »

Мислам дека Гьорче е во право.  Има потреба од придонесот на секоj Македонски Бугарин, па се разбира од придонесот на оние попознати каj jавноста во Република Македониjа и во Бугариjа како што се Георгиевски, Младенов, Ризински, Куртелов, Паунков, Перев, Каров, Канзуров, Неделковски и сите на кои се сеќавате.  Кусури лесно се наоѓаат, мора да се користи сето она што е позитивно.
« Последно менување: Јули 01, 2009, 09:48:05 Hunza »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #49 на: Јули 02, 2009, 03:07:16 »

Дневник, 01.07.2009
Тикви со антички корени

Цитат
Ќе дознаат дека на македонската почва ги остваруваат асимилаторските проповеди на крвникот Каравангелис, кој се спомнува во истата песна: „Вие сте Грци уште од времето на Александар Велики, но поминаа Словените и ве словенизираа.“
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #50 на: Јули 04, 2009, 01:10:13 »

Самуил или Василиј?!? - That is the question!  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=cvucwAnaw1o&feature=channel_page
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Гьорче

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 11
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #51 на: Јули 04, 2009, 04:46:50 »

Самуил или Василиј?!? - That is the question!  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=cvucwAnaw1o&feature=channel_page

Паско Кузман: (Самоил)...не спомнал никаде Македонија. Ево точно, не спомнал...
Љубчо Георгиевски: Ееееее...тука значи. Паско, зошто те наведувам на оваа тема на битката Василиј 2 со Самоил.
Паско Кузман: Па добро сеа. Чиј е Самоил? Јас вас ве прашувам?
Љубчо Георгиевски: Па нели велиме дека е наш!
Паско Кузман: Македонски ли е?
Љубчо Георгиевски: Па нели велиме дека е наш!
Паско Кузман: Македонски ли е?


Циркус за без пари!!!
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #53 на: Јули 15, 2009, 04:57:18 »

A1, 14.07.2009
Последниот сет на Нимиц наидува на молк?
Видеото за оваа вест може да се симне од тука. Дали некој може да го пронајде линкот од дебатата меѓу новинарите од 13 јули?

A2, 14.07.2009
Дебата на А2 - Се бара решение за името
Дебата со Љубомир Фрчковски, Исмет Рамадани и Атанас Кировски. Модератор е Љубиша Николовски.
Сочувана

Исперих

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 118
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #54 на: Јули 15, 2009, 06:08:20 »

От целия дебат, най-много ми хареса онази част за цар Самуил. За малко Паско Кузман да каже че цар Самуил е български цар! ;D
А Георгиевски го разбирам че не спомена думите "българи" и "български". Още е рано това да се промовира пред широката общественост. Нека първо хората се убедят че нямат връзка с Александър и че не са антични. А последвалия вакуум ще бъде запълнен от фактите за българския произход на населението в РМ. Според мен това е идеята на Любчо Георгиевски.

Напротив.  Има два вида македонисти:  1. антички (твърдят че македонски народ съществува от над 3000 години и днешните новомакедонци са преки наследници на античните) и 2. славянски  (твърдят че македонски народ, език и прочее съществуват от 6-7ми век и да преки наследници на Самуил).  Льупчо е от вторите, а Груевски - от първите.  Идеята на Льупчо е да убеди хората че нямат нищо общо с античките македонци и че Груевски ги забаламосва/лъже.  Оттам нататък новомакедонците са славяни настанили се в Македония през 6-7ми век, създали славянската (старомакедонска) писменост и старомакедонският им език станал таткото на всички славянски езици, включително и на българския и на сръбския.  Льупчо никакво намерение няма да запълва някакъв си вакуум с факти за българския произход на новомакедонците.  Липсата на връзка с античките македонци не създава никакъв вакуум - историята на средновековна Македония отдавна е измислена и историчарите в МАНУ са изфабрикували стотици ако не хиляди томове по тоя въпрос. 
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #55 на: Јули 16, 2009, 04:50:29 »

А1, 16.07.2009
Исполент само еден бенчмарк?

Само еден од осумте бенчмаркови за старт на преговори е исполнет засега, констатира денеска влијателниот бриселски „тинк тенк“ Европски Политички Центар (ЕПЦ).

Единствениот реализиран бенчмарк се изборите, но и овде авторот го нијансира успехот, истакнувајќи дека тие не се беспрекорни и многу нерегуларности беа забележани и на последните локални претседателски избори.

Загрижува и ниската излезност, смета ЕПЦ.

Во својата најнова студија насловена „Позади името на Македонија“, аналитичарите на ЕПЦ оценуваат дека датумот за преговори е остварлива цел оваа година, но сериозно ги критикуваат македонските институции за неквалитетниот начин на донесување на законите, без консултации и по итна постапка.

ЕПЦ забележува дека огромен број закони паѓаат пред Уставниот суд, а ја критикуваат Владата за нејзиниот однос кон овој Суд.

Понатаму ЕПЦ смета дека е загрижувачка блискоста помеѓу црквата и државата во Македонија.

Остри критики се упатени и за процесот на антиквизација во државата, термин кој и Брисел полека го присвојува.

ЕПЦ смета дека владината стратегија на преименувања и градење антички статуи не само што е наивна, туку му штети на имиџот на државата пред ЕУ и НАТО сојузниците.

„Тинк тенкот“ оди дотаму што ги потсетува македонските политичари дека во очите на европската јавност античкото наследство се перцепира како грчко.

Антиквизацијата може да стане хендикеп за Македонија, смета ЕПЦ.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #57 на: Јули 19, 2009, 09:37:15 »

Во Охрид откриено непроценливо археолошко богатство од 5-ти век п.н.е.
http://www.forum.com.mk/_tools/article/5915/view

Цитат
На локалитет меѓу Горна порта и црквата „Света Богородица Перивлепта“ во саботата се откриени 17 гроба, од кои најголем дел се од македонско-хелинистичкиот период ;D, односно од 5-ти век пред нашата ера. Во гробниците се пронајдени разни предмети, главно златен накит
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #58 на: Јули 19, 2009, 11:29:40 »

  Доплнение на горната вест 

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=56216&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #59 на: Јули 19, 2009, 11:43:03 »

Цитат
Уште една потврда дека Охрид во античко време бил монденски град. Вчера на локалитетот меѓу Горна порта и црквата Света Богородица Перивлепта е пронајдена гробница во која...

Цитат
Министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска истакна дека ова се значајни артефакти кои го потврдуваат нашиот идентитет...

Сигурно ова се артефактите кои Самоил ги заборавил додека пиел кафе со Филип II на Охридската монденска ривиера. :-)
Сочувана