Кирил и Методий имали много последователи и обучили голям брой ученици, които продължили просветителското им дело. Известни са имената само на няколко от тях - Сава, Климент, Горазд, Наум и Ангеларий. След смъртта на Кирил и Методий тогавашната историческа обстановка в Западна Европа се изменила и учениците били подложени на преследване. Като търсили къде да продължат делото си, те достигнали Белград. Тогава княз Борис I създал два книжовни центъра - за църковно обучение в Охрид и за просветно-книжовна дейност в столицата, преместена по-късно в Преслав.
Така били създадени Охридската и Преславската книжовни школи. С годините учениците на Кирил и Методий превели и съставили много сборници с текстове. В резултат на просветната и книжовната им дейност, България станала основен център на славянската писменост.
Думата "азбука" произлиза от имената на първите две букви от глаголицата - азъ и боукы. Английската дума за азбука "alphabet" пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука - алфа и бета.
На каква азбука пишем: глаголица или кирилица?
Глаголицата е азбуката, която била създадена от двамата братя. Техните ученици създали по-лесни за изписване букви и тази азбука била наречена кирилица в чест на Кирил. Около 10 % от държавите на планетата днес пишат на кирилица.
Глаголицата представлява система от графики. Тя се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особеностина старобългарския език. Кирилицата била създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч. Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата.
Върви, народе възродени!
"Върви, народе възродени" е химнът на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Текстът и мелодиятаса едно от първите неща, които всеки малък ученик научава в училище.
Историята на създаването на химна е доста любопитна. Автор на текста е поетът Стоян Михайловски, който написал стихотворението в Русе. публикувал го за пръв път в сп. "Мисъл" през 1892г. Първоначалният текст бил от 14 строфи и нееднократно през годините бил съкращаван и променян.
През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открил стихотворението в учебника на свой ученик. Изключително вдъхновен, той написал музиката към него само за около четвърт час.
Стихотворението "Върви, народе възродени" е преведено на 21 езика.
http://www.libvar.bg/teen/24/24may.html24 Май - Празник на славянската писменост, на българската просвета и култура
24 май 2011 - България
... че и ний сме дали нещо на светът
и на вси славоне книги да четат.
Иван Вазов
24 Май е празник на славянската писменост, на българската просвета и култура. Той е празникът, който се чества от най-дълго време в близката ни история - 160 години.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище `Св. Св. Кирил и Методий` в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Светите братя Кирил и Методий - създатели на славянската писменост. През 1857 година този празник на Св. Св. Кирил и Методий започва редовно да се отбелязва в Пловдив, Цариград, Шумен, и Лом. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров - това е общият църковен празник на двамата светии.
Най-ранните данни за отбелязване на 11 май като ден на Светите равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методи датират от XII век, като те са признати за светци още в края на IX век............
http://www.balkanfolk.com/bg/news.php?id=23Тържества по случай 24 май в Рим и Ватикана
Най-големите извън България тържества по случай 24 май продължиха в Рим и Ватикана с поклон на гроба на Св. Константин-Кирил Философ в базиликата "Сан Клементе", където бе отслужен молебен. Венец положи председателят на Народното събрание Цецка Цачева, която е начело на официалната българска делегация за честванията на празника на българската култура и на славянската писменост и деня на Светите братя Кирил Методий във Ватикана и в Рим. Храмът е една от четирите папски базилики, три от които са извън Ватикана, но спадат към неговата територия. Базиликата е традиционно място за преклонение пред делото на Светите братя Кирил и Методий. Председателят на Народното събрание и членовете на официалната делегация посетиха и църквата "Св. Св. Викентий и Анастасий". По време на визитата си в България от 23 до 26 май 2002 година папа Йоан Павел Втори обяви, че Светият престол предоставя храма за ползване от българската православна общност. Българската делегация предостави на храма и на българската общност в Рим каталог на изложбата "Българските светци 9-19 век". Експозицията, която е представена за първи път през този месец в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", запознава с делото на Светите братя и с най-популярните и обичани от българския народ светци.http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Lifestyle/News/Pages/24.05.11-5.aspxДнес честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. С празника почитаме Светите братя Кирил и Методий - създатели на славянската азбука. Денят на Българската просвета и култура и на славянската писменост ще бъде отбелязан в цялата страна.
В София тържествата започват в 9 и половина с изпълненията на духови оркестри, мажоретни състави, фолклорни ансамбли пред Археологически
музей, пл. „Ал. Батенберг” и градината пред Народния театър „Иван Вазов”. В 10:30 от площада пред Националната художествена галерия ще
тръгне тържествено шествие, а от 11:00 часа пред Народната библиотека ще бъде отслужен водосвет.
На церемония в Гербовата зала на „Дондуков” 2 държавният глава Георги Първанов ще връчи Почетен знак на Президента на читалищните дейци, а също и висши държавни отличия на изтъкнати дейци на културата. Президентът ще се включи и в тържественото шествие за 24 май.
Премиерът Бойко Борисов ще отправи приветствие към участниците в 32-рия конгрес на Съюза на народните читалища в НДК. Във всички епархии ще бъдат отслужени тържествени молбени.
http://bnt.bg/bg/news/view/53467/den_na_bylgarskata_prosveta_i_kultura