Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонец ја открил Америка со Колумбо!  (Прочитано 1844 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Македонец ја открил Америка со Колумбо

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=21C536FE44C7EB47A2BED38F408AC179

Цитат
Македонец од Охрид е првиот наш потомок што стапнал на територијата на Америка, а што е поважно, тоа му успеало во 1492 година заедно со Кристофер Колумбо.

Ова го соопшти вчера Македонската обединета дијаспора, според која некој Драган од Охрид бил морнар на бродот, кој наместо во Индија, завршил на денешната американска територија, потег со кој Колумбо стана дел од светската историја. По пет века вчера во американскиот Конгрес беше формирана првата група конгресмени-пријатели на Македонија,предводена од конгресменката од Мичиген, Кендис Милер, од Републиканската партија.

;D  ;D  ;D
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонец ја открил Америка со Колумбо!
« Одговори #1 на: Мај 09, 2011, 05:07:14 »

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%85%D1%80%D0%B8%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B6%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0

Цитат
Црноризец Храбар, чие вистинско име е непознато е исто така продолжувач на делото на свети Климент и на свети Наум. Негови дела се: О писменех, кое е апологија на македонската писменост и тој овде ја брани македонската азбука и го заштитува македонското културно дело од страна на горделивите грчки асимилатори. Тој во ова дело напишал: „Македонските букви се посвети и се повеќе за почит, бидејќи се обработени од свет човек, а грчките ги создале Елините, кои биле пагани и незнабошци“.

 ;D   :)   ;)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !