Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Ана Стојановска во бугарски филм  (Прочитано 3195 пати)

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Ана Стојановска во бугарски филм
« на: Декември 01, 2010, 08:25:37 »

ДНЕВНИК, 22 ноември 2010

Ана Стојановска во бугарски филм

Актерката Ана Стојановска ќе ја игра главната улога во бугарскиот филм „Вера, љубов и виски“ во режија на Кристина Николова. Станува збор за дипломска работа на Николова, која е студент на Факултетот за уметности при Универзитетот „Њујорк“.

- Во потрага за протагонист на главната улога, режисерката се посоветувала со режисерот Милчо Манчевски, кој ме предложил мене, како актерка со најмногу оган. Исконтактиравме и направивме мини-аудиција во Скопје. По седум месеци ми се јави повторно. Најинтересниот дел беше тоа што баш тој ден кога требаше да се видиме, слетав во Софија од Шпанија, каде што бев на одмор и притоа ми беше роденден. Аудицијата помина шашаво, јас не само што не знаев да зборувам бугарски, туку не разбирав ни што зборуваше таа. Со заеднички напор и користење раце, нозе, пантомима се разбравме и поминав одлично, со оглед на тоа што ми се јави повторно и почнавме со снимање наредната недела - вели Стојановска.

Приказната е за девојка што емигрира во Америка, сакајќи да си ги исполни своите соништа и цели и да го види светот и да докаже дека може и подобро. Обидувајќи се да го најде своето место во голем град како Њујорк, го губи своето во Бугарија и на крајот единственото место што може да го нарече свој дом е нејзиното детство. Притоа треба да реши голема дилема, дали да остане со човек што и' нуди сигурност, безбедна иднина и пари, но не ја разбира нејзината страст или неа како личност или да остане со човек кој, пред се', и' е пријател и вистински ја познава. Филмот е за самооткривањето, одлуките што мора да се донесат, жртвата што треба да се направи и да се открие што е тоа што навистина те прави среќен, за да се бориш за тоа.

Македонија не партиципира во филмот.

- Единственото учество на Македонија во филмот е преку мојата улога во него. Живеев во Софија еден и пол месец, каде што го снимавме првиот дел. Екипата беше неверојатно трпелива со мене и дури во некои моменти повеќе веруваше во мене отколку јас самата. Беше голем предизвик да се подготви улога на друг јазик, кој е сличен, но всушност многу различен од мојот мајчин јазик, а притоа имав многу малку време. Ми беше тешко, но и неверојатно интересно. Соработката со актерот Валери Јорданов беше фантастична. Ме радува што имав толку харизматичен, креативен и внимателен партнер, кој многу ми помогна да се вклопам, да уживам и пред се' да си играм - вели Стојановска.

Вториот дел од филмот е снимен во Њујорк.

- Тој е толку инспиративен и егзотичен град и на секој ќош се случува некој нов филм. Тоа ми беше прва посета на Њујорк, работев со луѓе што не ги познавам и на места каде што никогаш не сум била. Искуството не се објаснува со зборови, тоа е остварување на моите соништа - вели Стојановска.

Се очекува филмот да биде готов до крајот на мај, идната година. Снимањето е завршено на 30 октомври, па сега остануваат монтажата, звукот, да се направи колор-корекција.
Сочувана

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Ана Стојановска во бугарски филм
« Одговори #1 на: Декември 14, 2010, 01:52:35 »

  Анче, Анче и аз мислех, че е трудно да се разбира македонския диалект. Убедих се, че не е така. Представям си филма като дойде в Македония как ще го дублират, та да не се чуе чистия български език на Анчето.
« Последно менување: Јануари 05, 2011, 02:51:23 valli »
Сочувана