Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Иницијатива за наоѓање и враќање на на посмртните останки на браќата Миладиновци  (Прочитано 1918 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Алфа, 10 ноември 2010
Иницијатива за наоѓање и враќање на на посмртните останки на браќата Миладиновци

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=29975

Цитат
Друштвото на писателите на Македонија ќе покрене иницијатива за пронаоѓање и враќање на коските на браќата Димитрија и Константин Миладиновци во Македонија.

- За оваа иницијатива ДПМ ќе ги извести домашните фактори, а од властите во Република Турција ќе побара помош за достапност на архивите и истражување на целокупната документација за Димитрија и Константин Миладинови кои својот живот трагично го завршија во Цариград во 1862 година, соопшти македонската писателска асоцијација.

Основачите на националната преродба во Македонија од средината на 19 век - Димитрија (Струга, 1810 - Цариград, 23 јануари 1862) и Константин (Струга, 1830 - Цариград, 18 јануари 1862) биле обвинети дека се шпиони и умреле во цариградските затвори во 1862 година, под неразјаснети околности.

Прво бил затворен Димитрија, во време кога Константин во Загреб го печател Зборникот на народни умотворби. Со неколку примероци од изданието што го подготвувале со години, тој во средината на јули 1861 година го напуштил Загреб и тргнал кон родниот крај. По пат дознал дека Димитрија веќе половина година е во турските затвори и наместо кон Струга се упатил во Цариград. Но и тој ја имал истата судбина како и постариот брат. Никогаш не се вратил.

Македонските писатели денеска напладне ќе му оддадат почит на Димитрија Миладинов по повод 200 години од неговото раѓање. На свечен собир во Друштвото на писателите на Македонија за животот и делото на Димитрија Миладинов и за неговата улога во македонската национална и културна историја ќе зборува Веле Смилевски, председател на Собранието на ДПМ. Ќе бидат прочитани и песни од Зборникот на браќата Миладиновци, кој е наречен „Златна книга на македонската преродба“.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Цитат
Ќе бидат прочитани и песни од Зборникот на браќата Миладиновци, кој е наречен „Златна книга на македонската преродба“.

Да се издаде незабавно фототипно издание на тази наистина златна книга - открай докрай!  ;)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !