Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Мартинки - Малку подзаборавена традиција  (Прочитано 38384 пати)

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот

Во не толку далечното минато, а во некои места на Македонија и денес има традиција на правење и носење на мартинки (мартенки, мартеници) во текот на месец март, традиционално нарекуван од народот „баба Марта“. Мартинките пред сè се поврзани со доаѓањето на пролетта и ластовичките, со чиешто доаѓање се верувало дека се носи здравје и среќа. За таа традиција во Струшко има запис и во зборникот на браќата Миладиновци (1861 год., стр. 522)Мартинки.

Ден-та спроти Март-та сучатъ цѫрвено и бѣло предено со цело; и утрина-та го клаваетъ на деца-та на гѫрло, на рѫце и нодзе за здравѥ. Тiе сѣ викаетъ мартинки, и со нимъ въ Струга стретватъ ластовици-те.

Тая вечеръ пременуваетъ места-та, кѫде спавале до тога, за да не ги ядатъ болви. Тои денъ мали-те деца праватъ ластовица отъ дѫрво шикосано, и пеѥтъ по кѫщи-те: "Ластовица идеше, цѫрно море пливаше..." — Во 'си-отъ месецъ не ядатъ зелѥ останато одъ понапрежни-отъ денъ.
Мартинки за 639 новороденчиња во Аеродром

Со цел да ја врати старословенската традиција на славење на празникот Баба Марта, градоначалникот на Општина Аеродром Кирил Тодоровски деновиве им додели по една мартинка на 639 новороденчиња родени во Општина Аеродром минатата година и на почетокот на годинава. Од Општината велат дека целта на доделување на мартинките е да се доближи празникот до најмалите кој во минатото многу се празнувал. Заедно со мартинките, општинарите поделија и флаери на кои пишува дека мартинките треба да се носат од 1 март до расцветување на првото дрво. (Весник „Вест“)
« Последно менување: Март 06, 2009, 07:57:32 Илинден »
Сочувана

лејди

 • Гостин
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #1 на: Март 05, 2009, 06:24:23 »

Браво за Градоначалникот.....инаку јас се секавам во дамнешно време пред некаде околу35-40 години и моите ми ставаа да носам на реверот мартенка...и ми велеа ....да не те ишара Баба Марта...мислеа на мартовското сонце...но мноооогу одамна оваа традиција е заборавена....секоја честакоуспеат  да ја повратат
Сочувана

Karaman

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 95
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #2 на: Март 05, 2009, 08:44:02 »

Интересно, Илинден.
Но аз все пак и тук да попитам - какви легенди има за мартениците в Македония?

Стана ми любопитно, защото повечето легенди за мартениците при нас са свързани с Аспарух. От друга страна, знам колко е непопулярен Аспарух в Македония. Дори и човек, който се обявява за българин - kbc и той недоволства срещу Аспаруховите българи.
Сочувана

лејди

 • Гостин
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #3 на: Март 05, 2009, 09:00:36 »             А да се откачиш малко од историјата .....тук са мартенките,фолклор па не мора да бидат на Аспарух нека бидат на исус ајде......искрено.....доста беше за денес
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #4 на: Март 05, 2009, 09:13:25 »

Караман поставува конструктивно прашање. Многу мои пријатели од Македонија кои ја возобновуваат традицијата на мартинките се интересираат за историјата и легендите поврзани со неа. Ќе мора да ги "разочарам" некои од членовите - мартинките во Македонија навистина немаат врска со Аспарух, туку со брат му Кубер. :-)
Сочувана

Karaman

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 95
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #5 на: Март 05, 2009, 09:24:15 »

Караман поставува конструктивно прашање. Многу мои пријатели од Македонија кои ја возобновуваат традицијата на мартинките се интересираат за историјата и легендите поврзани со неа. Ќе мора да ги "разочарам" некои од членовите - мартинките во Македонија навистина немаат врска со Аспарух, туку со брат му Кубер. :-)
;D
Знаеш ли, на ума ми беше Кубер, ама си замълчах да не го спомена.

Лейди, не ми е ясно защо се сърдиш. При нас наистина повечето от легендите за мартениците са свързани с Аспарух. Е, има и други. Специално потърсих в Интернет информация за всякакви легенди за мартениците. Имаше и други легенди, но повечето наистина бяха за Аспарух и сестра му. Ако имаш желание, прегледай това, което написах в другата тема.

И още нещо - тия легенди за мартеницата нямат нищо общо с историята. То е ясно като бял ден. В една например, се разказваше как лястовичето чуруликало и разказвало на Аспарух това, което Калина поръчала.  :D
Да си чула и видяла лястовица да говори?  :D
« Последно менување: Март 05, 2009, 09:28:38 Karaman »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #6 на: Март 05, 2009, 09:26:24 »

Може ли да ни цитираш наслови на книги и научни трудови во кои се проучува оваа традиција? Има ли и други източници за традицијата со мартинките?
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #7 на: Март 05, 2009, 09:57:23 »

Има нешто коешто го најдов на интернет, од агенцијата „Фокус“, сврзано со Струмица и со мартинките воопшто.

Раздаваха мартенички в центъра на Струмица
В центъра на Струмица жители на града са раздавали мартенички, разказаха пред репортер на Агенция “Фокус” жители на града. В Македония мартениците се наричат “мартенки”. “Те са били забранени през 70-те години, когато страната е била в състава на Социалистическа федеративна република Югославия. Преди това ги носехме”, разказаха жителите на Струмица.
Мария ФИЛЕВА

http://www.focus-news.net/?id=s1818
Сочувана

Karaman

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 95
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #8 на: Март 05, 2009, 09:59:21 »

Може ли да ни цитираш наслови на книги и научни трудови во кои се проучува оваа традиција? Има ли и други източници за традицијата со мартинките?

Въпросът ти е сериозен и иска сериозен отговор. А тук само Интернет не върви.
У дома имам някои книги за фолклор (интересувам се любителски) и ето какво намерих:
Ангел Гоев, "Календарни обичаи на балканджиите". Авторът е фолклорист, има докторска степен. В книгата попаднах на доста интересни приказки за Баба Марта.

Ето какво пише Ангел Гоев за мартениците: "На първи матр се правят мартенички от червени и бели вълнени конци. С тях се закичват хората и животните, ралото, колата, плодните дървета, а жените връзват и хурките си. Стара мартеница не се кичи втори път. Носи се докато се види първата лястовичка, първият щъркел или първото цъфнало дърво. Завързва се на него или се хвърля в течаща вода. Може да се сложи и под камък."
Няма нищо за легендите откога датира носенето на мартениците.

Имам и една кратка енциклопедия, издание на БАН. И там няма нищо за легендите, само пишат за обичая: "Марта, мартичка, гадалушка, кичилка - обредна по смисъл украса от усукани конци, които се приготвят на първи март за здраве. Изработват се предимно от вълнена или памучна прежда в два основни цвята - бял и червен. В Родопската област се правят и многоцветни, а в Софийско и Мелнишко цветовете са син и червен..."

Между другото, скоро попаднах на една по-стара за български фолклорни традиции. Автор е Рачо Славейков - син на Петко Славейков и брат на Пенчо Славейков. Ще я потърся и ще видя там какво пише.

Колкото до легендите за мартеницата, както вече споменах свързани с Аспарух, някъде прочетох, че са продукт на Възраждането, също като легендата за хан Кубрат, петимата му синове и наръча съчки.


Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #9 на: Март 05, 2009, 10:03:56 »

Лейди, не ми е ясно защо се сърдиш. При нас наистина повечето от легендите за мартениците са свързани с Аспарух. Е, има и други.

Карамане, ако трябва да съм честен, не съм чул от баби, дядовци или стари хора някакви конкретни легенди за мартениците, особено пък за Аспарух ... Може да не съм питал достатъчно като малък !  ;)
Обикновено се казва, че са за здраве - "да сте бели и цървени ..." !

Сега има различни легенди, публикувани в Интернет, но преобладаването на дадена версия се дължи повече на активността на авторите-промотори (и на преписвачите  ;)), отколкото на нещо исторически реално ... Затова са легендите !  ;D

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Karaman

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 95
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #10 на: Март 05, 2009, 10:04:22 »

“Те са били забранени през 70-те години, когато страната е била в състава на Социалистическа федеративна република Югославия. Преди това ги носехме”, разказаха жителите на Струмица.

Не знам, Илинден, вие ще трябва да коментирате това.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #11 на: Март 05, 2009, 10:05:18 »

Објасненијата не се разликуваат многу од оние во зборникот на Миладинови. Сигурно има голем број на материјали и книги за мартениците, но интересно е да се утврди која од нив е најстара. Кој е првиот пишан б'лгарски документ за мартениците.
Сочувана

Karaman

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 95
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #12 на: Март 05, 2009, 10:10:30 »

Карамане, ако трябва да съм честен, не съм чул от баби, дядовци или стари хора някакви конкретни легенди за мартениците, особено пък за Аспарух ... Може да не съм питал достатъчно като малък !  ;)
Обикновено се казва, че са за здраве - "да сте бели и цървени ..." !

Честно казано и аз немам чувано никакви легенди за мартеницата от старите хора.
А колкото до легендата за Аспарух и Калина, нея я имаше в нашата школска читанка. Както и тази за Кубрат и петимата му синове. Ама кои са били авторите, убий ме, няма как да си спомня! На онази възраст все ми беше тая кои са ни авторите на учебниците.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #13 на: Март 05, 2009, 10:11:51 »

Објасненијата не се разликуваат многу од оние во зборникот на Миладинови. Сигурно има голем број на материјали и книги за мартениците, но интересно е да се утврди која од нив е најстара. Кој е првиот пишан б'лгарски документ за мартениците.

Хе хе - в БГ с такова изследване етнографите пишат дисертации и стават доктори на науките !  ;D
Малко ти е сложен въпросът !  ;)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Мартинки - Малку подзаборавена традиција
« Одговори #14 на: Март 05, 2009, 10:16:39 »

Честно казано и аз немам чувано никакви легенди за мартеницата от старите хора.
А колкото до легендата за Аспарух и Калина, нея я имаше в нашата школска читанка. Както и тази за Кубрат и петимата му синове. Ама кои са били авторите, убий ме, няма как да си спомня! На онази възраст все ми беше тая кои са ни авторите на учебниците.

За да направим кефа на негаторите на прабългарите, мога да отбележа, че в Родопите легендите за Спартак и донякъде за Орфей, както и за непокорните беси, са доста по-разпространени и популярни !  :D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !