Може ли да ни цитираш наслови на книги и научни трудови во кои се проучува оваа традиција? Има ли и други източници за традицијата со мартинките?
Въпросът ти е сериозен и иска сериозен отговор. А тук само Интернет не върви.
У дома имам някои книги за фолклор (интересувам се любителски) и ето какво намерих:
Ангел Гоев, "Календарни обичаи на балканджиите". Авторът е фолклорист, има докторска степен. В книгата попаднах на доста интересни приказки за Баба Марта.
Ето какво пише Ангел Гоев за мартениците:
"На първи матр се правят мартенички от червени и бели вълнени конци. С тях се закичват хората и животните, ралото, колата, плодните дървета, а жените връзват и хурките си. Стара мартеница не се кичи втори път. Носи се докато се види първата лястовичка, първият щъркел или първото цъфнало дърво. Завързва се на него или се хвърля в течаща вода. Може да се сложи и под камък."Няма нищо за легендите откога датира носенето на мартениците.
Имам и една кратка енциклопедия, издание на БАН. И там няма нищо за легендите, само пишат за обичая:
"Марта, мартичка, гадалушка, кичилка - обредна по смисъл украса от усукани конци, които се приготвят на първи март за здраве. Изработват се предимно от вълнена или памучна прежда в два основни цвята - бял и червен. В Родопската област се правят и многоцветни, а в Софийско и Мелнишко цветовете са син и червен..."Между другото, скоро попаднах на една по-стара за български фолклорни традиции. Автор е Рачо Славейков - син на Петко Славейков и брат на Пенчо Славейков. Ще я потърся и ще видя там какво пише.
Колкото до легендите за мартеницата, както вече споменах свързани с Аспарух, някъде прочетох, че са продукт на Възраждането, също като легендата за хан Кубрат, петимата му синове и наръча съчки.