Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Австралия / Австралија  (Прочитано 2543 пати)

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Австралия / Австралија
« на: Јули 21, 2010, 03:28:57 »

Баби и дедовци учат англиски за да се разберат со внуците

Постарата генерација македонски иселеници зборуваат мешан јазик, а младите не одат да го научат.

АПСУРД ВО АВСТРАЛИЈА
Баби и дедовци одат на курс за да учат англиски јазик за да може да се разберат со своите внуци, кои не го знаат македонскиот јазик и не посетуваат настава за да го научат. Ваков апсурд постои во Австралија, каде што, како што објаснува Дијана Стериовска од добротворното друштво од Мелбурн, опаѓа интересот за учење на македонскиот јазик. Стериовска објаснува дека и најстарата генерација македонски иселеници во Австралија не го владеат македонскиот јазик поради нискиот степен на образование.

- Австралија дава многу пари за превод на печатени материјали на литературен македонски јазик. Но таквите материјали на еден 70-годишен човек не му значат многу. Така, на пример, на повозрасните им се делеа памфлети за да се едуцираат за дијабетесот, но повеќето од нив не можеа да разберат како да стават инсулин - вели Стериовска.


ВО ТОРОНТО ЗА 90 ОТСТО Е ОПАДНАТ ИНТЕРЕСОТ ЗА УЧЕЊЕ МАКЕДОНСКИ
Неделното училиште за изучување на македонскиот јазик во црквата „Св. Климент Охридски“ во Торонто, Канада, кое постои речиси 50 години, го посетуваат само 10-15 деца, за разлика од изминатите години, кога во клупите седеле од 100 до 150 деца. Маја Доневска, од литературното друштво „Браќа Миладиновци“ од Торонто, објаснува дека вината за намалување на интересот за учење на македонскиот јазик треба да се бара во родителите. Родителите веруваат дека на нивните деца им е полесно да комуницираат на англиски јазик затоа што на овој јазик ја следат наставата на училиште. повеќе ("Нова Македонија")
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Австралия / Австралија
« Одговори #1 на: Јули 22, 2010, 10:36:27 »

И каква стана тя... пратиха разни хора да правят "македонска диаспора" и да ръкопляскат на Груевски като отиде (на другия край на света, барем никой не забележи да се смее). Те за 5 години се притопиха.

Байно, байно... дърво без корен не вирее.
Хубаво сте тръгнали да градите кула, ама що от върха почвате бе? Колкото и да тръбите че има основи, те няма да се появят сами.
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Австралия / Австралија
« Одговори #2 на: Јули 22, 2010, 06:27:02 »

Хубаво сте тръгнали да градите кула, ама що от върха почвате бе? Колкото и да тръбите че има основи, те няма да се появят сами.
Кулата ја градиме од врвот оти целта на сите досегашни про-српски правителства во Република Македонија беше токму тоа: да не се изгради кулата, за да може што поскоро Македонија да се врати во прегратките на Србија.
Сочувана