Competent, што ќе кажеш за оваа декларација?
Декларация на ВМРО
София, 2 декември 2009 година
Република Македония очаква дата за начало на преговори за присъединяване към Европейския съюз. В този момент, повече от всякога, България е длъжна да заеме ясна и недвусмислена позиция. И тя трябва да съдържа конкретни условия, при които България би подкрепила пълноправно членство на Р Македония в Европейския съюз. И ако те видимо не се изпълняват, България би следвало изрично да се противопостави на членството на Р Македония в ЕС. Тези условия според нас са няколко:
1. Незабавно спиране на политическия и административен натиск срещу граждани на Р Македония с българско самосъзнание;
2. Спиране т.нар. “език на омразата” срещу България и българските граждани, който се използва от медиите в Р Македония;
3. Реформиране на образователната система на Р Македония, чрез която се фалшифицира българската история и се насажда омраза към българския народ;
4. Реформиране дейността на македонските специални служби, които са основният инструмент за притискане на хората с българско национално самосъзнание в Македония и за създаване на провокации на територията на Република България чрез финансирането и направляването на незаконната сепаратистка организация ОМО „Илинден” и нейните производни.
Отделно от това, настояваме българското правителство незабавно да възстанови българското гражданство на наследниците на българските граждани от пределите на Царство България и администрираните от България области след април 1941 г.
Отношенията между България и Р Македония от години се развиват в рамките на своеобразна студена война на Балканите – с официални усмивки на високо равнище, но и с трудно прикривано недоверие, предразсъдъци и дори ненавист. ВМРО дълго време е говорила за антибългарските настроения в Република Македония. Те са факт и са настойчиво поддържани от политическата върхушка и от контролираните от държавата медии. Днес обаче е дошъл ред да се отвори дума и за настроенията у нас спрямо Република Македония. ВМРО с тревога отбелязва, че у нас нивото на познаване, интерес и съпричастност по въпросите, свързани с Р Македония днес е ниско. Свидетели сме на публични изяви в гамата между крещяща патриотарщина или откровена насмешка спрямо Р Македония. Нещо повече, мнозина у нас се отнасят към случващото се в Р Македония с известно злорадство. Ние смятаме, че подобни настроения са недопустими и са вредни за отношенията между двете страни. Те пречат на сближаването и единствено дават повод за антибългарска истерия в Скопие. ВМРО напомня, че от двете страни на границата живее един народ и е недопустимо някой у нас да се радва публично от албанската експанзия или от натиска на Гърция към нашите съседи.
ВМРО - БНД винаги е съблюдавала разграничението: твърда позиция спрямо политическата върхушка в Скопие, но и позиция на разбиране и съчувствие към хората в Р Македония. Те не са виновни за налаганите от десетилетия антибългарски стереотипи.
Убедени сме, че днес такова ясно разграничение е необходимо и по отношение на позициите на България и на Гърция. Защото сме обезпокоени от прокрадващото се схващане за някаква привидна „коалиция” между двете държави. ВМРО заявява: такава „коалиция” е невъзможна. Позицията на България е основана върху принципна защита на човешките права и историческата истина. Позицията на Гърция е историческо издевателство. Гърция отрича съществуването на всякакви малцинства в своите предели. Но такива малцинства има и най-голямото от тях са петстотинте хиляди българи в днешна северна Гърция. Гърция отрича правото да се ползват имената Солун, Воден, Лерин. Но тъкмо българското население в Егейска Македония преди векове нарече тези градове така. Гърция отрича правото да се използва името Македония. Но с това име на уста умираха хиляди българи от ВМРО. Очевидно е, че гръцките претенции са насочени, на практика, и срещу България. И България не бива да мълчи. Ние също трябва да реагираме, а не да привиждаме каквито и да било ползи в гръцкия натиск. Нужно е ясно да заявим: Гоце Делчев, Даме Груев, Тодор Александров наричаха тази земя Македония.С това име я призна и нашата държава. И така ще говорим за нея, без значение дали става дума за Вардарска, Егейска или Пиринска.Република Македония не е наш враг. В тази страна живеят наши братя и трябва да получат нашата защита срещу своеволията на Гърция. Затова ВМРО настоява българското правителство да изрази подкрепа за членството на Република Македония в ЕС при условието за спазване на изброените критерии. Ако условията не се спазват обаче, ние смятаме, че едно евентуално приемане на Р Македония ще бъде легитимация на неправди. Днешната Република Македония противоречи на самите ценности, около които е основан Европейският съюз.
Надяваме се българската държава да постави своите условия достатъчно отчетливо и безкомпромисно. Надяваме се и на здрав разум от страна на Скопие. Защото България и Република Македония имат общ европейски път и той трябва да започне скоро.
Само да потсетам на препораките од меморандумот на БККС кои беа дадени пред 14 месеци:Истовремено, ние и препорачуваме на Република Бугарија:
1. да продолжи да ги поддржува идеалите на ВМРО за слободна и независна македонска држава.
2. да земе активно учество во „спорот“ со името и да го разјасни етничкиот карактер на Македонија на релевантните меѓународни организации и посебно на меѓународното дипломатско и академско општество.
3. како член на Европската Унија, да се грижи за заштитата на човековите права на Бугарите во Грција, заштита на бугарските топоними, да помага за основање на бугарски училишта и реконструкција на старите бугарски цркви и бугарски гробишта.