Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Стига сме спали! Да тропнем по масата и да се разберем с Македония!  (Прочитано 215516 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Неможам да ја најдам старата тема за проблемот со името..па затоа отварам нова...секако оставам на модератори/администратори да ја избришат мојата тема и оваа да го спојат со таа тема!

Цитат
Според грчките извори се очекува тој да се врати во Атина на итни консултации со Папандреу што според изворите на Канал 5 е толкува како позитивен развој на настаните. Предходно грчки извори брифираа за најновата грчка позиција во преговорите за името која во исто време е и конструктивна, но и цврста, брифираат дипломатски извори во Атина. Во битката за перцепција која му претстои на самитот на ЕУ во декември Грција се обидува да се претстави како конструктивен играч во новата рунда преговори. Според неофицијалните информации до кои дојде Канал 5 Василакис треба на Нимиц да му пренесе подготвеноста за попуштање во делови од спорот. Атина според дипломатскиот речник на Атина е подготвена да разговара за три точки, промена на македонскиот Устав, употребата на новото име во личните карти и пасошите и околу идентитетскиот дел. Со други зборови Грција би се откажала од барањето за промена на Уставот, би се согласила во личните карти и пасоши да стојат и уставното и евентуалното ново име, а за називот на нацијата и јазикот финалното решение да го донесат институциите кои се надлежни за тоа, како на пример Советот на Европа.

Со наводното попуштање во делови кои и онака не биле главна тема на разговор јужниот сосед се обидува да ги орасположи дел од членките на ЕУ, но пред се САД по чиј притисок според информации најпрвин Атина ја побарала средба и тоа порано одошто планирал Нимиц. Веднаш по средбата со Василакис Нимиц и од македонската страна ќе бара кристално јасни позиции за последниот модифициран сет идеи. Доколку има простор во понеделник на заедничка средба Нимиц би претставил нов пакет кои во најстрога тајност ќе треба да биде разгледуван во Скопје и Атина. Паралелно со дипломатските игри во Њујорк продолжува и битката во седиштето на ЕУ. Се погласни се информациите за силен притисок на грчките евро дипломати Европската унија да го стави ад акта прашањето за македонските преговори со ЕУ. Иако оваа опција е малку веројатна, формално можно е поради краткиот рок за решавање на името, прашањето за Македонија да биде одложено до мартовскиот самит на унијата.
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=55222

треба да се отворат очите какво ште се договори!!!

(пренесено од Daskal)
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Декларация на ВМРО
София, 2 декември  2009 година

Република Македония очаква дата за начало на преговори за присъединяване към Европейския съюз. В този момент, повече от всякога, България е длъжна да заеме ясна и недвусмислена позиция. И тя трябва да съдържа конкретни условия, при които България би подкрепила пълноправно членство на Р Македония в Европейския съюз. И ако те видимо не се изпълняват, България би следвало изрично да се противопостави на членството на Р Македония в ЕС. Тези условия според нас са няколко:
1. Незабавно спиране на политическия и административен натиск срещу граждани на Р Македония с българско самосъзнание;
2. Спиране т.нар. “език на омразата” срещу България и българските граждани, който се използва от медиите в Р Македония;
3. Реформиране на образователната система на Р Македония, чрез която се фалшифицира българската история и се насажда омраза към българския народ;
4. Реформиране дейността на македонските специални служби, които са основният инструмент за притискане на хората с българско национално самосъзнание в Македония и за създаване на провокации на територията на Република България чрез финансирането и направляването на незаконната сепаратистка организация ОМО „Илинден” и нейните производни.
Отделно от това, настояваме българското правителство незабавно да възстанови българското гражданство на наследниците на българските граждани от пределите на Царство България и администрираните от България области след април 1941 г.
Отношенията между България и Р Македония от години се развиват в рамките на своеобразна студена война на Балканите – с официални усмивки на високо равнище, но и с трудно прикривано недоверие, предразсъдъци и дори ненавист. ВМРО дълго време е говорила за антибългарските настроения в Република Македония. Те са факт и са настойчиво поддържани от политическата върхушка и от контролираните от държавата медии. Днес обаче е дошъл ред да се отвори дума и за настроенията у нас спрямо Република Македония. ВМРО с тревога отбелязва, че у нас нивото на познаване, интерес и съпричастност по въпросите, свързани с Р Македония днес е ниско. Свидетели сме на публични изяви в гамата между крещяща патриотарщина или откровена насмешка спрямо Р Македония. Нещо повече, мнозина у нас се отнасят към случващото се в Р Македония с известно злорадство. Ние смятаме, че подобни настроения са недопустими и са вредни за отношенията между двете страни. Те пречат на сближаването и единствено дават повод за антибългарска истерия в Скопие. ВМРО напомня, че от двете страни на границата живее един народ и е недопустимо някой у нас да се радва публично от албанската експанзия или от натиска на Гърция към нашите съседи.
ВМРО - БНД винаги е съблюдавала разграничението: твърда позиция спрямо политическата върхушка в Скопие, но и позиция на разбиране и съчувствие към хората в Р Македония. Те не са виновни за налаганите от десетилетия антибългарски стереотипи.
Убедени сме, че днес такова ясно разграничение е необходимо и по отношение на позициите на България и на Гърция. Защото сме обезпокоени от прокрадващото се схващане за някаква привидна „коалиция” между двете държави. ВМРО заявява: такава „коалиция” е невъзможна. Позицията на България е основана върху принципна защита на човешките права и историческата истина. Позицията на Гърция е историческо издевателство. Гърция отрича съществуването на всякакви малцинства в своите предели. Но такива малцинства има и най-голямото от тях са петстотинте хиляди българи в днешна северна Гърция. Гърция отрича правото да се ползват имената Солун, Воден, Лерин. Но тъкмо българското население в Егейска Македония преди векове нарече тези градове така. Гърция отрича правото да се използва името Македония. Но с това име на уста умираха хиляди българи от ВМРО.
Очевидно е, че гръцките претенции са насочени, на практика, и срещу България. И България не бива да мълчи. Ние също трябва да реагираме, а не да привиждаме каквито и да било ползи в гръцкия натиск. Нужно е ясно да заявим: Гоце Делчев, Даме Груев, Тодор Александров наричаха тази земя Македония. С това име я призна и нашата държава. И така ще говорим за нея, без значение дали става дума за Вардарска, Егейска или Пиринска.
Република Македония не е наш враг. В тази страна живеят наши братя и трябва да получат нашата защита срещу своеволията на Гърция. Затова ВМРО настоява българското правителство да изрази подкрепа за членството на Република Македония в ЕС при условието за спазване на изброените критерии. Ако условията не се спазват обаче, ние смятаме, че едно евентуално приемане на Р Македония ще бъде легитимация на неправди. Днешната Република Македония противоречи на самите ценности, около които е основан Европейският съюз.
Надяваме се българската държава да постави своите условия достатъчно отчетливо и безкомпромисно. Надяваме се и на здрав разум от страна на Скопие. Защото България и Република Македония имат общ европейски път и той трябва да започне скоро.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Алузии со изјавите на еден водечки српски политичар од минатото:

http://vecer.com.mk/?ItemID=FFC655666535614B82973A978E1DDE4B

И ние, сега, како треба да бидеме безгранично кооперативни. Без оглед што зад тоа име нема Македонци, ни луѓе што зборат македонски јазик. Нешто како недефинирано граѓанство.

Како секоја недефинирана и неформална група за што не сметаат во Атина, едни се за едно, други се за друго... само Столе Андов, Тито П., Фрче и Бранко се секогаш за исто.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Како тоа найголемите МАКЕДОНЦИ во моментов имаат презиминьа што завршуваат со ИЧ ! ?  ;)
ТОМИЧ , ПАВЛОВИЧ ... да не ги наброювам сите оти нема да има место на страницата за сите . Ако не ми верувате, гледайте ги МК телевизиите и уверете се колку такви има како новинари , уредници , режисери и друга поситна борания .
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Се покажа дека Бугарија кога тогаш ќе мора да го разјасни етничкиот карактер на Македонија:

Информационна агенция "Фокус", 07.12.2009
„Македония”: Българска намеса в спора за името между Атина и Скопие

Атина. Българският премиер Бойко Борисов се намеси в спора за името между Гърция и Бившата югославска република Македония и за присъединяването на Скопие към ЕС, съобщи гръцкият вестник „Македония”. Борисов подчерта, че БЮРМ трябва да покаже на дело, а не на думи желанието си за политика на добросъседство, за да получи подкрепата на България. От парламентарната трибуна българският премиер поиска от Скопие да престане да използва езика на омразата срещу България и българския народ и да изостави всякакви малцинствени претенции. Вестникът посочва, че тази позиция дава на Атина още един аргумент в борбата с непоклатимата скопска позиция, а именно – че още една страна-членка има сериозен проблем с малцинствените, иредентистките и верски нетолерантните позиции на македонското ръководство и че Гърция не е и никога не е била сама.

Од меморандумот на БККС:
2. да земе активно учество во „спорот“ со името и да го разјасни етничкиот карактер на Македонија на релевантните меѓународни организации и посебно на меѓународното дипломатско и академско општество.
« Последно менување: Декември 07, 2009, 12:30:17 ohrid1941 »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Все пак това не е директна намеса в спора за името, а само призив за добросъседство ...

Личното ми мнение е, че БГ трябва да предложи историческото име на областта да стане име на РМ, т.е.:
РЕПУБЛИКА ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЯ ...
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Competent, што ќе кажеш за оваа декларација?

Декларация на ВМРО
София, 2 декември 2009 година

Република Македония очаква дата за начало на преговори за присъединяване към Европейския съюз. В този момент, повече от всякога, България е длъжна да заеме ясна и недвусмислена позиция. И тя трябва да съдържа конкретни условия, при които България би подкрепила пълноправно членство на Р Македония в Европейския съюз. И ако те видимо не се изпълняват, България би следвало изрично да се противопостави на членството на Р Македония в ЕС. Тези условия според нас са няколко:
 
1. Незабавно спиране на политическия и административен натиск срещу граждани на Р Македония с българско самосъзнание;
2. Спиране т.нар. “език на омразата” срещу България и българските граждани, който се използва от медиите в Р Македония;
3. Реформиране на образователната система на Р Македония, чрез която се фалшифицира българската история и се насажда омраза към българския народ;
4. Реформиране дейността на македонските специални служби, които са основният инструмент за притискане на хората с българско национално самосъзнание в Македония и за създаване на провокации на територията на Република България чрез финансирането и направляването на незаконната сепаратистка организация ОМО „Илинден” и нейните производни.

Отделно от това, настояваме българското правителство незабавно да възстанови българското гражданство на наследниците на българските граждани от пределите на Царство България и администрираните от България области след април 1941 г.

Отношенията между България и Р Македония от години се развиват в рамките на своеобразна студена война на Балканите – с официални усмивки на високо равнище, но и с трудно прикривано недоверие, предразсъдъци и дори ненавист. ВМРО дълго време е говорила за антибългарските настроения в Република Македония. Те са факт и са настойчиво поддържани от политическата върхушка и от контролираните от държавата медии. Днес обаче е дошъл ред да се отвори дума и за настроенията у нас спрямо Република Македония. ВМРО с тревога отбелязва, че у нас нивото на познаване, интерес и съпричастност по въпросите, свързани с Р Македония днес е ниско. Свидетели сме на публични изяви в гамата между крещяща патриотарщина или откровена насмешка спрямо Р Македония. Нещо повече, мнозина у нас се отнасят към случващото се в Р Македония с известно злорадство. Ние смятаме, че подобни настроения са недопустими и са вредни за отношенията между двете страни. Те пречат на сближаването и единствено дават повод за антибългарска истерия в Скопие. ВМРО напомня, че от двете страни на границата живее един народ и е недопустимо някой у нас да се радва публично от албанската експанзия или от натиска на Гърция към нашите съседи.
ВМРО - БНД винаги е съблюдавала разграничението: твърда позиция спрямо политическата върхушка в Скопие, но и позиция на разбиране и съчувствие към хората в Р Македония. Те не са виновни за налаганите от десетилетия антибългарски стереотипи.
 
Убедени сме, че днес такова ясно разграничение е необходимо и по отношение на позициите на България и на Гърция. Защото сме обезпокоени от прокрадващото се схващане за някаква привидна „коалиция” между двете държави. ВМРО заявява: такава „коалиция” е невъзможна. Позицията на България е основана върху принципна защита на човешките права и историческата истина. Позицията на Гърция е историческо издевателство. Гърция отрича съществуването на всякакви малцинства в своите предели. Но такива малцинства има и най-голямото от тях са петстотинте хиляди българи в днешна северна Гърция. Гърция отрича правото да се ползват имената Солун, Воден, Лерин. Но тъкмо българското население в Егейска Македония преди векове нарече тези градове така. Гърция отрича правото да се използва името Македония. Но с това име на уста умираха хиляди българи от ВМРО.

Очевидно е, че гръцките претенции са насочени, на практика, и срещу България. И България не бива да мълчи. Ние също трябва да реагираме, а не да привиждаме каквито и да било ползи в гръцкия натиск. Нужно е ясно да заявим: Гоце Делчев, Даме Груев, Тодор Александров наричаха тази земя Македония.С това име я призна и нашата държава. И така ще говорим за нея, без значение дали става дума за Вардарска, Егейска или Пиринска.

Република Македония не е наш враг. В тази страна живеят наши братя и трябва да получат нашата защита срещу своеволията на Гърция. Затова ВМРО настоява българското правителство да изрази подкрепа за членството на Република Македония в ЕС при условието за спазване на изброените критерии. Ако условията не се спазват обаче, ние смятаме, че едно евентуално приемане на Р Македония ще бъде легитимация на неправди. Днешната Република Македония противоречи на самите ценности, около които е основан Европейският съюз.

Надяваме се българската държава да постави своите условия достатъчно отчетливо и безкомпромисно. Надяваме се и на здрав разум от страна на Скопие. Защото България и Република Македония имат общ европейски път и той трябва да започне скоро.

Само да потсетам на препораките од меморандумот на БККС кои беа дадени пред 14 месеци:
Истовремено, ние и препорачуваме на Република Бугарија:
1. да продолжи да ги поддржува идеалите на ВМРО за слободна и независна македонска држава.
2. да земе активно учество во „спорот“ со името и да го разјасни етничкиот карактер на Македонија на релевантните меѓународни организации и посебно на меѓународното дипломатско и академско општество.
3. како член на Европската Унија, да се грижи за заштитата на човековите права на Бугарите во Грција, заштита на бугарските топоними, да помага за основање на бугарски училишта и реконструкција на старите бугарски цркви и бугарски гробишта.
« Последно менување: Декември 07, 2009, 12:42:57 ohrid1941 »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Декларациите са ОК като теория, обаче вземане на участие в спора за името означава да се предложи нещо по въпроса - или ново име, или подкрепа за РМ да запази старото име ... ТОВА ТРЯБВА ДА СЕ КАЖЕ ЯСНО И НЕДВУСМИСЛЕНО !

Доколкото управляващите в РМ искат да монополизират всички понятия, свързани с Македония, шансовете за запазване на уставното име, за съжаление, намаляват все повече, макар това никога да не е било цел на БГ ...  :(

Това е доста добра препоръка:
Цитат
... твърда позиция спрямо политическата върхушка в Скопие, но и позиция на разбиране и съчувствие към хората в Р Македония. Те не са виновни за налаганите от десетилетия антибългарски стереотипи.

Също така, в държавните дела сантименти от миналото са недопустими ! Гоце Делчев е имал предвид една Македония, г-н Груевски - съвсем друга ! Подкрепата за Македония на Делчев не може автоматично да значи подкрепа за днешната пост-югославска РМ а-ла Греувски ... Това би било мечешка услуга от страна на БГ, особено за хората с българско или про-българско самосъзнание !  ::)
« Последно менување: Декември 07, 2009, 01:46:37 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

За нас приоритет беше , а и сега е вистината да излезе на виделина, конечно овой народ да разбере каде принадлежи . Во той случай името "Република Македония" немаше (нема) да биде во фокусот на вниманието , затоа што би било илузорно грците да барат промени ако се разрешат историските несогласуваньа ! Но, за да се случи тоа, тие треба да престанат да не нарекуват "славомакедонци", бидейки со тоа не допринесуваат во решаваньето на спорот.
На той начин тие смислено си я вртат водата на сопствената воденица, намерно избегнувайки да се каже вистината за бугарскиот историят и карактер на Македония !
Сето тоа е многу убаво напишано и обяснето во Меморандумот на БККС !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Работата е там, че за влизане в ЕС, РМ очевидно ще трябва да промени уставното име, независимо кой прав, кой крив в спора с Гърция ...
По-добре в такъв случай е да се излезе с взаимно-приемливо име, вместо да се чака име, наметнато насила от гърците ...
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

СЕГА ВЕЧЕ ДРУГ ИЗБОР НЯМА !

Искаме да обясним че работите можеха да се придвижват и в друга посока ако някой имаше сенс за това което БККС предложи на времето !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

СЕГА ВЕЧЕ ДРУГ ИЗБОР НЯМА !

Искаме да обясним че работите можеха да се придвижват и в друга посока ако някой имаше сенс за това което БККС предложи на времето !

Така е, но още тогава се виждаше, че хората, от които това зависи, ще си останат на пост-юго-позиции и шансовете да се вразумят доброволно са доста малки ...  ::)
Подозренията на гърците бяха добре захранени с иредентистко говорене, което даде на Атина нов импулс и аргументи в спора ...
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Competent, можеш ли да приложиш доказ со извор од интервју, декларација или друг материјал, дека некој грчки висок официјален политичар, во преговорите за името го поставил како проблем „говорот на иредентизмот“?
« Последно менување: Декември 07, 2009, 04:16:47 ohrid1941 »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Competent, можеш ли да приложиш доказ со извор од интервју, декларација или друг материјал, дека некој грчки висок официјален политичар, во преговорите за името го поставил како проблем „говорот на иредентизмот“?

Адвокат на гърците няма да ставам, обаче "иредентизъм" е синоним на ултра-национализъм с териториални претенции - просто думата е ефимизъм - демек по-засукана за да я разбират по-малко хора !  :(

Интервюто на Папуляс е доста прясно !
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117049

Цитат
Според зборовите на грчкиот претседател, Македонија недопустливо ги брани своите првобитни ставови.

„Постојано говорат за македонски јазик и народ со што прават непријателски фронт спрема Грција и Бугарија.

-Сакаат да се претстават како водечки личности на македонскиот народ и со својата реторика наметнуваат тенденција на „ослободување на македонскиот народ од грчка и бугарска окупација“.

-Тоа ги нарушува добрососедските односи и ние тоа неможеме да го прифатиме“, заклучува Папуљас во интервју за „Прашко право“.


Што се однесува до косовското прашање шефот на грчката држава истакна дека признавањето на независноста е прерано направено и дека државите кои не го признале Косово всушност ги бранат своите национални интереси.

Гърците хич не са цвете за мирисане, обаче нямат териториални претенции към БГ, нито антибългарска риторика ...
А от БГ се очаква да помага на РМ въпреки ежедневната антибългарска пропаганда и нескритите териториални претенции за "вракяне на Пиринот", финансирането на хОМО, което безсрамно се подиграва с паметта на дядовците ни и т.н. !  >:(
Е, каква е тогава логиката БГ да продължи безусловната си подкрепа за БЮРМ, влизайки дори в конфликт с Гърция като съюзник в НАТО и ЕС ? За съжаление, не се вижда такава логика, освен стари сантименти за кръвната връзка ... 
« Последно менување: Декември 07, 2009, 06:22:55 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

За институтот Евро-Балкан, можете да погледнете анализа од јули 2009 на оваа организација во врска со спорот со името меѓу Македонија и Грција:

http://euba.edu.mk/mak/sub.asp?id=582&kat=76
Сочувана