Преамбюл
…. Македонија е конституирана како национална држава на македонскиот народ во која се обезбедува целосна граѓанска рамноправност и трајно сожителство на македонскиот народ со Албанците, Турците, Власите, Ромите и другите националности кои живеат во Република Македонија, ….
А М А Н Д М А Н IV
1. Граѓаните на Република Македонија, Македонскиот народ, како и граѓаните кои живеат во нејзините граници кои се дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите, ......
Това изброяване на етноси не е много в съгласие с Член 9, който гласи:
Граѓаните на Република Македонија се еднакви во слободите и правата независно од полот, расата, бојата на кожата, националното и социјалното потекло, политичкото и верското уверување; имотната и општествената положба.
Конституцията на РМ противоречи сама на себе си. От една страна се казва че "Граѓаните на Република Македонија се еднакви во слободите и правата независно од...националното...потекло", от друга страна "Македонија е конституирана како национална држава на
македонскиот народ во која се обезбедува целосна граѓанска рамноправност и трајно
сожителство на македонскиот народ со Албанците, Турците, Власите, Ромите и другите националности кои живеат во Република Македонија". После гражданите на РМ са определени като "Македонскиот народ, како и граѓаните кои живеат во нејзините граници кои се дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите, ......"
Пределно ясно е че РМ е
държава на македонския народ, в която живеят и хора от други народи, които получават същите права като хората от македонския народ, но държавата не е тяхна, а на македонкия народ. В тази конституция има много ясно разделение между "македонски народ" и останалите "албански народ", "турски народ", "влашки народ", "сръбски народ", "босненски народ" и "други народи". При това положение съвсем целесъобразно е да бъде вписан и "български народ", който в момента явно спада в категорията "други народи". Ако това беше без значение, 1) народи нямаше да се изреждат в конституцията и 2) сърбите и босненците нямаше да се натиснат да бъдат изрично вписани като "народи". Следователно, значение има (дори и да е само символично) и това достатъчно добра причина и българите да фигурират като "народ" в конституцията.
Другият вариант е народите да се премахнат от конституцията и РМ да стане "държава на гражданите си" вместо "държава на македонския народ в която живеят и хора от други народи". Това обаче сигурно е трудно за македонския народ да преглътне, защото "македонския народ" ще загуби превилигированата позиция "държавата е наша" и ще падне до нивото на останалите "държавата е и наша и тяхна". Сега самият факт че РМ си е приела такава дискриминираща конституция в която уж гражданите имат еднакви права и свободи независимо от националното си потекло, но затова пък народите не са равни и държавата е на един народ, а не на другите, означава че поне засега не може да се говори за равноправност на гражданите на РМ. Не ме разбирайте накриво, не съм гражданин на РМ и това си е работа на българите там, не искам да ви се меся в работите, но поне на мен ми се струва че въпроса опира до това дали българите в РМ да бъдат вписани като отделен "народ" в конституцията или да си останат кюпа с "другите народи". Струва ми се че има смисъл поне "българския народ" да е наравно със "сръбския народ" и "влашкия народ" вместо да с ония "другите" руски, виетнамски и прочее народи. Ако нещо не съм разбрал, съжалявам.