Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Стига сме спали! Да тропнем по масата и да се разберем с Македония!  (Прочитано 208677 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Плусинфо, 30 октомври 2012
Селмани: Целта на Белград е заедничка граница со Грција

http://www.plusinfo.mk/vest/63927/Selmani-Celta-na-Belgrad-e-zaednichka-granica-so-Grcija

Цитат
Стратешката цел на Србија е да има заедничка граница со Грција. Таа воопшто не е заинтересирана за северно Косово. За нив е многу поважна Македонија.
- Тоа е вистинската причина Македонија да не може да помрдне напред последниве 20 години. Реално, Србите во Македонија се присутни од 1912 година, изјави во интервју за бугарската агенција „БГнес“ претседателот на ЗНМ Насер Селмани, пренесува порталот „Инпрес“.
Проблемот во Македонија е во фактот што полни 20 години ние се изградивме демократија. 20 години градиме карикатура на институциите кои реално треба да постојат во една вистинска демократска држава, смета Селмани. Според него, веќе 20 години Македонија не е демократска држава и упорно симулира демократија. Но, тоа веќе е видливо за сите и нема како да се сокрие оваа фиктивни игра и лажење на јавноста, а за светот веќе стануваме и смешни, нагласува Селмани.
- Ние немаме реална опозиција, која ќе излезе и ќе каже: Кога ќе дојдеме на власт ќе ја тргнеме контролата на Груевски над медиумите, судовите и парламентот, кој се претвори во Нотариат за предлозите на владата. Еве овие работи граѓаните не ги слушаат од опозицијата во Македонија, рече Селмани и додаде: Опозицијата едноставно вели дајте да го собориме Груевски, но тука се поставува прашањето - Зошто Вие да дојдете на власт? Значи, тoа управување ќе остане на власт се додека не се појави вистинска опозиција, која ќе сака да го реформира овој систем, што не е променет полни 20 години, рече Селмани.
Според него, сегашниот лидер на опозицискиот Социјалдемократски сојуз Бранко Црвенковски не успеал и ја испуштил шанса да изгради една вистинска демократска Македонија, која многу брзо може да се интегрира во НАТО и ЕУ. Јас лично не верувам дека тој искрено сака да се придружиме кон евроатлантските структури како што тој тврди во моментов. И Груевски е многу јасен - тој не сака Македонија да се приклучи ниту во ЕУ ниту во НАТО, истакна Селмани.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Darik news, 30 октомври 2012
Насер Селмани: Целта на Белград е обща граница с Гърция

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=986602

Цитат
Стратегическата цел на Сърбия е да има обща граница с Гърция. Тя въобще не се интересува от Северно Косово. За тях е много по-важна Македония. Това е истинската причина Македония да не може да не помръдне напред през последните 20 години. Реално сърбите в Македония присъстват от 1912 година. Това каза в интервю за БГНЕС председателят на Съюза на македонските журналисти Насер Селмани.

Според Селмани вече 20 години Македония не е демократична държава и упорито симулира демокрация: "Проблемът в Македония е фактът, че от 20 години ние изграждаме една фиктивна демокрация. 20 години изграждаме карикатура на институциите, които реално трябва да съществуват в една истинска демократична държава. Това обаче вече е видимо за всички и няма как да скрием тази наша фиктивна игра и баламосване на обществеността, а за света вече ставаме и смешни", подчерта Селмани.

"Ние нямаме реална опозиция, която да излезе и да каже: Когато дойдем на власт, ще спрем контрола на Груевски над медиите, съдилищата и на парламента, който се е превърнал в Нотариат за предложенията на кабинета. Ето тези неща гражданите не чуват от опозицията в Македония. При нас опозицията просто казва: дайте да съборим Груевски, но тук възниква въпросът - Защо вие да дойдете на власт? Поради тази причина това управление ще остане на власт докато не се появи истинска опозиция, която ще иска да реформира тази система, която не е променяна от 20 години", каза още Селмани.

Според него сегашният лидер на опозиционния Социалдемократически съюз Бранко Цървенковски се е провалил и е изпуснал шанса да построи една истинска демократична Македония, която много бързо можела да се интегрира в НАТО и ЕС. "Аз лично не вярвам, че той искрено иска да се присъединим към евроатлантическите структури, както твърди в момента. Въпросът с Груевски е много ясен и той е видим за всички нас - той не иска Македония да се присъдени нито към ЕС, нито към НАТО", подчерта Селмани.

"Трябва обаче да бъдем искрени и да кажем, че Македония не е единственият виновник за сегашното състояние на Балканите. Ние сме свидели на една безотговорна политика от страна на Гърция. Властите в Атина не изпълняват ролята, която се очакваше от тях - да дърпат страните от региона към Брюксел. Гърция води политика от 19-ти век. Е, тук е успехът на Груевски, който схвана тези двойни стандарти - как е възможно вие да търсите по-големи права за албанците в Македония или за сърбите в Косово, когато в Гърция не се признават правата на македонците? Тази политика на двойни стандарти, която се води от Гърция и по право зад нея стои ЕС, до голяма степен подпомага политиката и на Груевски.

Западните страни нямат единна позиция за Балканите. Според мен има сериозни различия, по-специално между ЕС и САЩ, които умело се използват от Русия, Сърбия, Турция, Арабския свят и други фактори, които търсят влияние в този регион. И поради тази причина не може да се говори само за вината на Никола Груевски и Слободан Милошевич, но и за вината на ЕС, САЩ, та дори и на Гърция.

Македония доказа през последните 20 години, че няма капацитет да се измъкне, да се освободи от югославското влияние. Албанците в Македония до голяма степен са жертва на случващото се в Косово. Албанците тук трябва да изтърпяват неща, които не би трябвало да ги преживяват поради Косово. За албанския фактор е много по-важно Косово да се стабилизира и да не се търсят някакви права тук", смята Насер Селмани.

Според него властите в Белград няма да се откажат от идеята си за подялба на Косово и присъединяването на северната част. Той не вярва, че НАТО и ЕС ще запазят позицията си за непромяна на границите на Балканите. Селмани посочва и факта, че в продължение на 10 години силите на НАТО и ЕС в Косово не са разформировали сръбските структури в северната част на Косово, които директно се финансират от сръбските служби. Те вземат заплати от Белград, твърди той.

Стратегическата цел на Сърбия е да има обща граница с Гърция. Те въобще не се интересуват от Северно Косово. За тях е много по-важна Македония. Това е истинската причина Македония да не може да помръдне напред през последните 20 години. Реално сърбите присъстват в Македония от 1912 година. Техните структури тук са много силни! И някои т. нар. македонски патриоти, които строят паметници, фактически жертват Македония заради сръбските интереси. В крайна сметка най-големите губещи в тези игри ще бъдат македонците и албанците, подчерта още Селмани.

"Този народ ми изглежда уморен. Най-голямата му философия е да търпи, да мълчи, да си казва - и това ще мине. Това не ми харесва, но това е факт. Няма критична маса в Македония. При македонците е вграден чипът, че албанците са им най-големите врагове и това е резултат от сръбската политика през последните 100 години", каза още председателят на Съюза на македонските журналисти Насер Селмани.

Той смята, че бившата комунистическа номенклатура, когато през 90-те години на миналия век разбира, че губи властта, заиграва с националистическата карта, за да остане в управлението. На практика, най-големите комунисти, които по право трябва да са интернационалисти, се превърнаха в националисти. Това е играта, която в Македония все още не сме разбрали, каза в заключение Насер Селмани.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Македония приветства предложението на Гърция за възобновяване на преговорите за името

http://focus-news.net/?id=n1714503

05 ноември 2012 | 22:01 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Македония приветства предложението на своята съседка Гърция за възобновяване на преговорите по отношение на 21-годишния спор за името на Македония, който блокира интеграцията на Скопие в Европейския съюз и НАТО, предаде АФП.
„Приветствам намерението да се придвижат решително напред преговорите по отношение на различията относно името”, посочи македонският външен министър Никола Попоски в писмо до своя гръцки колега Димитрис Аврамопулос.
Откакто Скопие обяви своята независимост от бивша Югославия през 1991 година, Гърция твърди, че използването на името „Македония” може да бъде предпоставка за териториални претенции в северната гръцка провинция, носеща същото име, и блокира опитите на страната да влезе в НАТО и ЕС.
През октомври Гърция предложи на Македония проект на меморандум за споразумение за „качествено придвижване напред” в преговорите, водено под покровителството на ООН, които до сега са безрезултатни.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

"Макфакс": Гърция има проблем с македонското име, език и нация

http://www.focus-news.net/?id=n1716422

10 ноември 2012 | 14:16 | Агенция "Фокус"
Начало / Гърция

Атина. Гръцкият президент Каролос Папуляс заяви, че Гърция няма да даде съгласие за дата за преговори на Македония с ЕС, ако не се намери приемливо решение за името, тъй като Гърция има проблем с македонското име, нация и език. Това съобщи кореспондентът на МРТ от Атина, предаде "Макфакс". Изявлението на еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, че от Скопие и Атина идват позитивни сигнали, че решаването на спора за името може да последва преговорите с ЕС, а не да бъде условие за тяхното започване, предизвика буря от реакции в Гърция.
"Доколко позициите на еврокомисаря Фюле са точно предадени в интервюто за "Ройтерс", е трудно да се прецени на какво се основават тези заключения. вероятно ще бъде добра идея - еврокомисарят да прегледа отново всички факти, които са на негово разположение", това се казва в реакция на говорителя на гръцкото Министерство на външните работи.
Няколко часа по-късно последва реакция и на президента на държавата Каролос Папуляс, който, на среща със сръбския президент Томислав Николич, коментира Македония. Папуляс потвърди, че Атина няма проблем само с конституционното име на Македония, а и с езика и с нацията.
"Наричат тяхната държава Македония, а езикът и националността - македонски, затова, че с тези имена се опитват да гледат на Македония като цялост. Позволете ми да бъда ясен. Няма да дадем съгласие, ако не се намери общо приемливо решение за едно име, за обща употреба, което да отговаря на реалността", заяви Папуляс.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Томислав Николич: Сърбия е готова да посредничи между Гърция и Македония

http://www.focus-news.net/?id=n1716429

10 ноември 2012 | 14:30 | Агенция "Фокус"
Начало / Сърбия

Солун. Президентът на Сърбия Томислав Николич почете в Солун паметта на сръбските войници, загинали в Първата световна война, това предаде ТАНЮГ. Сърбия е подготвена да посредничи в решаването на отворените въпроси между Гърция и Македония, това е заявил в Солун Томислав Николич. Николич е заявил пред журналисти, че ако има готовност за такава инициатива, Белград може да посредничи между Атина и Скопие.
Можете да се замислите - как би изглеждало, ако всички си сътрудничим. Това би било опорен стълб на Балканите, а може би и на цяла Европа, е заявил Николич. Той оценил сръбско-гръцките отношения като отлични, без отворени въпроси, посочвайки, че Гърция подкрепя Сърбия по пътя към ЕС без никакви условия. Очевидно е, че Сърбия може да бъде мост между изтока и запада и севера и юга, заявил сръбският президент.
Сочувана