Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Стига сме спали! Да тропнем по масата и да се разберем с Македония!  (Прочитано 152928 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Телма, 22.01.2010
ИМЕТО МОЖЕ ДА СЕ РЕШИ БЕЗ ЗАДИРАЊЕ ВО ИДЕНТИТЕТОТ И ЈАЗИКОТ

Прашањето за името може да се реши ако не се задира во другите делови како што се идентитетoт и јазикот, смета американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер. - САД не е страна во процесот на решавање на проблемот со името и ќе го поддржи секое заемно прифатливо решение што ќе се постигне под закрилата на ОН. Преговорите треба да се водат во насока кое име ќе се користи на меѓународно ниво и во кој опсег. Верувам дека тоа може да се реши ако не се задира во другите делови како што се идентитет и јазик, истака амбасадорот Рикер на на дебатната сесија на тема „Македонија во 2010“ што денеска се одржа во Скопје во организација на „Европската бизнис асоцијација“ и „Европскиот клуб“. На дебатата беше заклучено дека Македонија во годинава што претстои треба да го реши проблемот со името со Грција за да се постигнат круцијалните цели, полноправно членство во НАТО и започнување на преговорите за членство во Европската унија. Амбасадорот Рикер посочи дека првите шест месеци од годинава се од суштинско значење за Македонија и оти тие ќе ја утврдат насоката на движење на земјава во наредните десет години. - Македонија не може да си дозволи и во наредните 10 години да биде надвор од ЕУ и НАТО. Многу е важно Македонија да продолжи да оди кон полноправно членство во НАТО, бидејќи бизнисот ги призна вредностите на членството во Алијансата. Се додека Македонија е надвор од НАТО инвеститорите ќе ја гледаат како ризична земја за инвестиции и тоа ќе има економски последици, рече амбасадорот Рикер, истакнувајќи дека проблемот со името ги блокира интегративните процеси на Македонија. Американскиот амбасадор истакна дека во 2010 година Македонија треба да продолжи со реформите на судството и јавната администрација, подобрувањето на политичкиот дијалог и меѓуетничките односи, надминувањето на етничките бариери, целосно да профункционира децентрализацијата, а Владата уште повеќе да рAботи на привлекување инвеститори и целосно да ги имплементира реформите што веќе ги направи. - САД е голем пријател на Македонија и од осамостојувањето досега има вложено повеќе од милијарда долари. Претстојнава година за Македонија ќе биде година на предизвици и САД ќе продолжат со помошта за земјата која годинава ќе биде за 20 отсто поголема од лани и ќе изнесува 30 милиони долари, истакна амбасадорот Рикер.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

И как ще стане този фокус според г-н Рикер ?
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Статија од неделникот Трибун
Името на државата и идентитетотЦитат
Без намера да предизвикам непотребни реакции, иако сум свесен дека со ова ќе предизвикам негативна конотација, мораме повторно поради фактите да укажеме на тоа дека во деветнаесетиот век населението во Македонија во најголем дел се чувствувало за Бугари. Само погледнете ја автобиографијата на Григор Прличев и веќе ќе имате друга слика.

Коментар: Љубчо Георгиевски никогаш не го презентирал овој факт до сега на ваков директен начин. Поздрави за неделникот. Оваа фотографија покажува како на правилен начин треба да се реши спорот со името и идентитетот.
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот

Поголема верзија на знамето

« Последно менување: Јануари 25, 2010, 09:55:24 ohrid1941 »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

A1, 26.01.2010
Милошоски: Mногу бабици - килаво дете

Цитат
Mногу бабици, килаво дете - вака министерот за надворешни работи Антонио Милошоски ја коментираше понудата за медијаторство од политичари од Србија, Словенија и Австрија.
Сочувана

harry_149

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 12
  • Погледај го Профилот

Вандали са откъртили възпоменателната плоча на Мара Бунева в Скопие 
 
26 януари 2010 | 15:42 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
Скопие. Откъртена е възпоменателната плоча на Мара Бунева на кея на река Вардар в Скопие, предаде македонската телевизия А1. Въпреки че е била поставена незаконно, от община Център твърдят, че не те са я отстранили. Най-вероятно този вандалски акт е дело на неизвестни извършители, посочва медията.
Последователите на Мара Бунева на 13 януари поставиха възпоменателната плоча на кея на Вардар, с която замениха изпочупената плоча отпреди няколко години, припомня медията.
 
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го ПрофилотТези, който заменят основните си свободи за малко временна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.
Б.Франклин
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Нема ниту еден збор за Македония:

Информационна агенция "Фокус", 30.01.2010
Какво се променя в българската външна политика
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Еве уште едно интервју, повторно не е спомната Македонија каде односот со бугарските воени паметници е брутален:

Информационна агенция "Фокус", 30.01.2010
Митрополит Николай: Вярата е особено значима днес, когато робството е духовно

Пловдивският митрополит Николай в интервю за Агенция „Фокус”. Митрополитът присъства на представянето на изданието на албума „Руски паметници от Освободителната война” в Пловдив и предложи книгата да бъде разпространена в цялата страна. Пловдивската митрополия също получи дарение от луксозното издание. Албумът е издателство на „Витамин Арт” и е събрал в първия том 365 паметника от Руско-турската освободителна война 1877 – 1878 година. Митрополит Николай прие дарението и коментира значението на историята и мястото на вярата в нея.

Фокус: Ваше Преосвещенство, Църквата ли е тази, която е спасявала българите през половинвековното робство?
Митрополит Николай: През тежките години на робството българската държавност осъществяваше и олицетворяваше Българската православна църква. Църквата възпитава и насърчава в душата на своя народ вяра и родолюбие. Светата църква нито за миг не е преставала да отправя молитви за вечен и блажен покой на всички, които са вложили душите и дали живота си за вярата и освобождението на нашето отечество. Злощастен е оня народ, който забрави историята си, който промени светините си, който измени писмеността си. В този смисъл българската църква призовава да се вгледаме в историческия път на нашия народ, за да се поучим и възприемем уроците за настоящето и да ги преподадем на бъдещето. Българската църква всякога изгражда оня духовен паметник, който не е от гранит и мрамор, а е в душата на нашия народ - паметник за вечна благодарност и признателност към всички загинали за вярата и освобождението на нашия народ. Защото, както каза проф. Пантев, Освободителната война беше война на вярата. Защото тя беше война за това да върнем вярата. Това беше и една победа на вярата. Защото не някой друг, а именно вярата победи робството. Тя помогна на страдалците по време на робството. Тя вдъхнови и руския народ да помогне на България да върне свободата си. Църквата не е спирала да сочи прилива на любов. Защото каква по-голяма любов от тази да положиш душата си за другия?
Фокус: Какво е мястото на вярата в днешно време и кому е нужна тя?
Митрополит Николай: Вярата е особено значима днес, когато робството е по-опасно. То е духовно, то е невидимо, това са новите съблазни, изкушения и грехове, страсти и пороци, които се ширят сред човечеството. Това е беззаконието, което се множи по света. Именно в такова духовно робство, на нас ни е нужно оръжието на вярата, за да преодолеем въздействието на лукавия. Да удържим да бъдем в духовната бран против силите на злото. Така че е вярата е необходима като фундамент, като твърда скала, на която да застанем всички ние и особено младежта и децата, та в стихиите на бурното житейско море ние да имаме тихото и пристанище, да имаме твърдата опора да оцелеем. За да не попаднем във водовъртежа и бездната на материализма и бездуховността на порока, греха и вечната смърт
Фокус: Ако днес трябва да издигнем паметник, чий трябва да е той?
Митрополит Николай: Има много заслужили българи, и не само българи, на които ние дължим благодарност. Българската православна църква не е преставала да гради паметника на всички, които са допринесли за благоденствието, за свободата, за мира, за щастието на нашия народ и човечество. Светата църква изгражда неръкотворен паметник в душата на нашия народ и призовава към вечен спомен с благодарност и признателност към всички, които са положили живота си и дали душите си за свободата на България
Фокус: Какво е Вашето отношение към рушенето на паметниците?
Митрополит Николай: Това е кощунство. Щом като има паметник, има памет, има спомен и това е спомен за покойник. Няма значение кой е той. Кощунство е да се разруши паметник.

Цветана ТОНЧЕВА
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Информационна агенция "Фокус", 31.01.2010
Телма: Македония има право на името, каза евродепутатът Дорис Пак

София/Скопие. „Македония не е паднала от небето. Как е възможно да се оспорват имена” – с тези думи евродепутатът Дорис Пак осъди гръцка политика вчера на пресконференция в София, съобщава македонската телевизия Телма. Срамувам се, че една европейска държава може да се държи по начин, по който се държи Гърция, добави Дорис Пак и препоръча Гърция да подобри отношенията със съседката си.
Евродепутатът Дорис Пак бе в София за международната среща на тема „Европа 2020 – гражданска визия” в качеството си на председател на Комисията по наука и образование в Европейския парламент.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Канал 5, 01.02.2010
Промоција на филмот Име си е Име во САД и покрај грчките противења

Цитат
Презентацијата е закажана за денеска во 19 часот по локално време, во Центарот на Еврејската заедница во Вашингтон. На промоцијата е најавено е присуство на политичари, конгресмени, амбасадори и Македонци кои живеат во САД. Прикажувањето на филмот е помогната од Обединетата македонска дијаспора од САД, од каде очекуваат преку документарецот да се запознае пошироката светска јавност со ова горливо прашање.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Какво става на Балканите, пријатели?

GO GREECE!

Цитат
GO GREECE!, the only Bulgarian magazine about travel, ideas and style, first appeared in September 2008. It is aimed at the hundreds of thousands of Bulgarians who know that Greece is one of the best destinations for cultural, historical, mountain and rural tourism, seaside holidays and shopping.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

глобализација ала Балкани
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот

Еве уште едно интервју, повторно не е спомната Македонија каде односот со бугарските воени паметници е брутален:

Информационна агенция "Фокус", 30.01.2010
Митрополит Николай: Вярата е особено значима днес, когато робството е духовно

"...Пловдивският митрополит Николай в интервю за Агенция „Фокус”. Митрополитът присъства на представянето на изданието на албума „Руски паметници от Освободителната война” в Пловдив и предложи книгата да бъде разпространена в цялата страна..."

Точно този е "божият" човек, който нарече трагичният инцидент в Охридското езеро с кораба "Илинден", при който загинаха 15 българи така:"Божие възмездие заради българите, посетили концерта на Мадона в деня на разпятието на Свети Йоан Кръстител."
http://www.bulgaria-news.bg/category/bulgaria/society/resume/post5858.html
Неговото верую "Преклонение единствено пред братята руси" никога няма да се промени. Боже прости ме!
Вие очаквате да милее за Македония! Наивно е!
Проруското при нас е като просръбското при вас-от векове, за векове! Дано поне нашите следовници дочакат края му!
Сочувана