Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Стига сме спали! Да тропнем по масата и да се разберем с Македония!  (Прочитано 152959 пати)

MacedonBG

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 762
  • Погледај го Профилот
  • Българският националистически форум

Ароганцијата како управувачки модел - Ст. Мицов http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php?topic=11713.msg127497;topicseen#msg127497
Сочувана
Българският националистически форум http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php
Facebook account - Kaloian Ivanov Macedonbg

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Информационна агенция "Фокус", 22.01.2010
НАТО бе несправедлива с Македония, смята турският посланик в Скопие

Скопие. НАТО бе несправедлива с Македония, независимо от всички оправдания на Алианса, смята посланикът на Турция в Скопие Арслан Окчал, предаде македонската телевизия Канал 5. Според Окчал тази несправедливост може да намали подкрепата сред македонската общественост за членството в НАТО. По неговите думи Турция постоянно работи за промяна на правилото за консенсус при приемане на нови членки, а повече от година предлага да се проведе среща на НАТО в Скопие.


Канал 5, 22.01.2010
Турскиот амбасадор смета дека НАТО беше неправеден кон Македонија

НАТО беше неправеден кон Македонија, без разлика на сите оправдувања што ги дава алијансата, смета амбасадорот на Турција во Македонија, Арслан Окчал. Според Окчал, Турција постојано работи на промена на правилото за консензус за примање на нови членки, а повеќе од една година предлага да се одржи состанок на НАТО во Скопје. Но, не само што за тоа имало голем отпор кај членките, туку се уште се чека генералниот секретар на НАТО да го посети Скопје. Окчал изрази загриженост дека ваквата неправедност може да ја намали поддршката на македонската јавност кон НАТО.
- Треба да бидеме отворени и искрени, НАТО беше неправеден кон Македонија, Можеме да измислиме голем број оправдувања за консензусот во НАТО, но сепак на крајот можеме да кажеме дека Македонија не е вклучена во НАТО и дека тоа не помага ниту за стабилноста на Македноија, ниту за стабилноста на регионот- рече Амбасадорот на Турција во Македонија на демешната конференција во организација на Евроатлансткиот совет.
За поранешниот амбасадор на САД, сега политички советник во НАТО, Лоренс Батлер, не е прашањето дали е фер или не. Реалноста е дека еден од критериумите на НАТО е зачленување со консензус. Тој услов ќе се исполнел кога ќе го решиме билатералниот проблем со Грција.
- Како можеме да бидеме еднакви во НАТО кога имаме дополнителни услови за зачленување?
- Ќе го цитирам претседателот Иванов: Вашата земја знае каде оди и каде припаѓа. Тоа е многу важно затоа што припаѓа во евроатланската заедница и вие сте таму. Вие сте полноправен член, освен со име. Ова можеби звучи како шега но не е, одговори Батлер.
Дека Македонија е во НАТО но само во воените мисии, покажува фактот дека од државава се повеќе се бара да го зголеми присуството во меѓународни операции кое ќе достигне до 10 проценти од вкупната структура на армијата. Војниците во иднина ќе бидат планирани и за високо ризични операции.
- Во текот на годинава треба да се подготви брзо распоредлив пешадиски батаљон способен за високо интензивни борбени операции. О 2014 треба да се развие и една средба пешадиска батаљонска група, која ќе биде способна за брзо распоредување и самостојно изведување на дејствија во целокупниот спектар на мисии и операции на НАТО, објави Претседателот и Врховен командант Ѓорге Иванов.
До сега, Македонија е меѓу петте сојузнички членки што испратиле најголем број на војници во меѓународни операции по глава на жител.
« Последно менување: Јануари 22, 2010, 06:10:13 ohrid1941 »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Нема да може да се разреши овој спор без да се разгледа прво етногенезата. Амбасадорите со вакви изјави воопшто не им помагаат на граѓаните на Република Македонија да се доближат до НАТО и ЕУ.

Канал 5, 22.01.2010
Решете го името, за тоа сте избрани - порака од амбасадорите во земјава

Лидерите во земјава се избрани за да покажат храброст и затоа оваа година треба да го решат проблемот со името – јасна порака од претставниците на САД и ЕУ во Македонија до државното раководство. И Рикер и Фуере сметаат дека политичарите во земјава повеќе се занимаваат со меѓусебни напади, отколку со решавање на спорот.

- Oваа 2010 година сакаме да видиме од политичките партии да го тргнат вниманието од меѓусебни напаѓања и да се окупираат со обновената цел и заедничките вредности за прием на земјава во НАТО и ЕУ. Македонија не може да си дозволи да биде надвор од овие заедници во следните 10 години. Прашањето е кое име ќе се користи меѓународно и неговиот опфат на употреба. Можно е да се реши ова прашање без да се загрозат личните работи, како што е идентитетот и наследството, изјави американскиот амбасадор Филип Рикер.

- Како што очекуваме во 2010, ова ќе биде најголем предизвик – да се реши овој проблем еднаш за секогаш. Секако, за решението ќе е потребна визија, ќе е потребно лидерство и ќе е потребна храброст. Но ова го очекуваме од лидерите кои се изгласани да го прават, изјави претставникот на ЕУ, Ерван Фуере

Американскиот амбасадор им порачува на властите да размислат во каква земја би сакале да живеат нивните деца по десет години. Дали наскоро ќе се реализира сонот за обединување со останатите европски држави ќе биде појасно во следниве месеци. Шпанија ќе расправа за датумот за Македонија.

– Ќе ја охрабриме европската перспектива и ќе го разгледаме прашањето за отворање преговори со Македонија, изјави шпанската амбасадорка Марија Гарсија Анхелес де Лара.

Освен името, амбасадорите бараат власта да се справи и со лошата состојба економијата, судството и да го унапредат политичкиот дијалог.

Александар Методијев
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Разбра ли некој каква помош нуди Шпинделегер?

Канал 5, 22.01.2010
Шпинделегер: Ви нудам помош за името

Македонија и Грција со поголем напор во билатералниот спор - што поскоро да го затворат прашањето за името. Ова е пораката на денешниот гостин - австрискиот министер за надворешни Шпинделегер. Еднаш се понуди да се вклучи во спорот, денеска објасни оти не сака да биде медијатор туку само сака да помогне. Шпинделегер тврди оти Македонија треба да добие датум за преговори.

,,Австрија ќе помогне на земјите доколку има барање од нивна страна. Но, истовремено, Австрија во следниот период ќе се труди да ги натера земјите на ЕУ, да посакуваат земјите од Балканот што поскоро да влезат во Унијата“, вели Михаел Шпинделегер министер за надворешни работи на Австрија.

...
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Се прави притисок да актуелната власт во РМ прифати решение за името и брз влез во НАТО, пред нештата излезат от контрола во МК а можеби и цел регион имајки во предвид пред се состојбата во БиХ посебно со додик во република србска.

види линк http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=17441
« Последно менување: Јануари 22, 2010, 06:19:13 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

gromovnikot

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 20
  • Погледај го Профилот

Ако се земе предвид дека највероватно во Австроунгарија, во времето на Метерних, е измислен македонизмот со цел да се реализираат нивните амбиции на Балканот, разбирасе преку тогаш од нив контролирана Србија:
на актуелната понуда за помош од од нивна страна мора да се гледа многу внимателно. Посебно, бидејки за голем дел од актуелната србска политичка елита постојат индиции дека се германофили.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Ако се земе предвид дека највероватно во Австроунгарија, во времето на Метерних, е измислен македонизмот со цел да се реализираат нивните амбиции на Балканот, разбирасе преку тогаш од нив контролирана Србија:
на актуелната понуда за помош од од нивна страна мора да се гледа многу внимателно. Посебно, бидејки за голем дел од актуелната србска политичка елита постојат индиции дека се германофили.
Джинджич им беше германофил но го утепаа, за овие актуелните незнам.

А битката за РМ е да влезе пред србија во ЕУ (се разбира почитувајки ги европските принципи) и секако НАТО, така да се што е на таа линија е во принцип ОК.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

А1, 22.01.2010
Рикер: Името да се реши до јуни

САД инсистираат до јуни да се реши спорот со името. Ова е новата временска рамка која американскиот амбасадор им ја постави на македонските власти.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Американците имаат и сила и моќ да го расчистат тоа змијско гнездо на србските служби во РМ, ако сакаат да ја средат работата, во спротивно тешко.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

PANKOVSKY

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 206
  • Погледај го Профилот

Гърците имат отдавна яко лоби в Америка и яка диаспора. Да не забравяме и гръцките евреи, които са най-многобройната еврейска общност в източна европа днес и факта, че в Америка парите (демек правото на глас) са пак в евреи и не на последно място - евреите не биха направили нещо против волята на техните спасители българите :)
Сочувана
Прост народ - слаба държава.

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Гърците имат отдавна яко лоби в Америка и яка диаспора. Да не забравяме и гръцките евреи, които са най-многобройната еврейска общност в източна европа днес и факта, че в Америка парите (демек правото на глас) са пак в евреи и не на последно място - евреите не биха направили нещо против волята на техните спасители българите :)

АРНО АМА , ТУКАШНИТЕ СРБО-КОМУНИСТИЧКИ СЛУГИ УПОРНО ТРУБАТ ОТИ "БУГАРИТЕ ГИ ДЕПОРТИРАА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ" . КЕ ТРЕБА ПРВИН МАЛКУ ДА ИМ ГИ ПРОМИЕМЕ ГЛАВИТЕ !  8)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Во овој конкретен момент од решавањето на „проблемот“, Република Бугарија има одговорност да ја каже својата позиција. Гласот не и се слуша и затоа меѓународниот фактор гради позиции врз основа на тоа што се слуша - а моментално се слушаат грците.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Да, многу е логично БГ да биде поинволвирана во целата работа! Не разбирам и не ми е логично зошто активната БГ полтика кон МК от 90 години, последната декада е напуштена. Тоа е сериозна тема за презентација.

И секако втората тема, какво става со префенцијалните квоти за РМ на универзитети во БГ са студирање!

Третата беше побрза процедура за БГ гражданство, но по таа тема се дејства!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

СКАТ, 09.12.2009
Спогодбата Моллов - Кафандарис

http://www.skat.bg/videos/09-12/news_09-12-09_7.wmv
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Сочувана