Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Стига сме спали! Да тропнем по масата и да се разберем с Македония!  (Прочитано 196422 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Цитат
Категорично не приемам, че някой на някого е длъжен. В едно семейство няма длъжници, в едно семейство всеки влага това, което може. А за мен българите навсякъде по света са част от едно семейство.

Въпрос: Што на практика се влага во македонскиот дел од семејството? Или членовите на овој дел од семејството се сметаат за „умрени кучиња“?
« Последно менување: Декември 16, 2009, 02:30:07 ohrid1941 »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Като за начало, г-жа Манджукова може да оправи малко входа и приемната на Агенцията си, които за мнозина са лицето на БГ държава !

Както правилно забеляза един приятел от форума, сегашният им вид е много неугледен и прилича на задния вход на някое селско кметство от пограничен район !  >:(

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Цитат
Категорично не приемам, че някой на някого е длъжен. В едно семейство няма длъжници, в едно семейство всеки влага това, което може. А за мен българите навсякъде по света са част от едно семейство.

Въпрос: Што на практика се влага во македонскиот дел од семејството? Или членовите на овој дел од семејството се сметаат за „умрени кучиња“?

Тук категорично не става дума за "длъжници" и "консуматори" !
Горкият българският данъкоплатец издържа с оскъдните си пари една Държавна агенция, която трябва да работи и да изразходва тези средства по най-добрия начин за нашите сънародници в чужбина !

Дали ДАБЧ е длъжник (както на "вътрешните" българи-данъкоплатци, така и на таргет групата от "външни" българи) могат да покажат само резултатите и ситуацията с българските диаспори зад граница !
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Сега е 2.38 ч. по Скопско (3.38 ч. по Софийско) време и го правиме тоа што го правиме од ЧИСТА любов, за да осознаеме на крайот оти фактички сме "играчи" од резервната клупа (скамейка) !

БРАВО !   ???
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Докато Бурлакова дрънка глупости, МПО се македонизира и ръководството й в лицето на г-жа Алушева участва в "коалиция за преброяване" и македонизиране на българските диаспори зад граница !  >:(

Macedonian-American Organizations Form 2010 U.S. Census Coalition
 http://umdiaspora.org/content/view/451/1/


Цитат
Members of the coalition are Macedonian American Cultural Organization of New England, Macedonian American Friendship Association, Macedonian Arts Council, Macedonian Mission for Humanity, Macedonian Patriotic Organization, Macedonian   Orthodox Philanthropic Society of Columbus, Ohio, and United Macedonian Diaspora.  The American-Canadian Macedonian Orthodox Diocese, the unitary body of over 26 Macedonian Orthodox parish communities in the United States, has given its blessing to the joint action. 
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Жалко...
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Уште еден доказ од официалните грчки кругови дека проблемот не е името на државата (или борба за „бренд“), туку идентитетот:

Netpress, 16.12.2009
ДНЕВНИК: Друцас: Гркот се раѓа и умира како Македонец

Друцас: Гркот се раѓа и умира како Македонец

Времето не е на страната на Македонија и затоа што побрзо треба да се најде решение за името, предупреди евроамбасадорот Ерван Фуере

Официјална Атина ја заострува реториката за спорот за името и го зацврстува ставот за прашањето за идентитетот.

- Македонскиот идентитет е дел од идентитетот на секој Грк. Со овој идентитет се раѓаме и умираме - изјави алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас, одговарајќи на прашањата на десничарот Јоргос Караџаферис за надворешната политика на Грција.

Друцас додава дека неговата партија пред грчкиот народ излегла со јасни позиции и не се плаши од одговорност.

- Мора да ја браниме националната црвена линија во однос на името, ерга омнес, бидејќи тоа е нашата сила во преговорите. Оваа позиција не' доведе до одлуката во Букурешт, а на меѓународната заедница и стави до знаење дека Грција оправдано се бори за своето историско и културно наследство - изјави Друцас.

Според него, Грција е подготвена на билатерални контакти со македонското раководство, но рамката на преговорите нема да се менува.

- Груевски ја има в раце иднината на својата земја. Тој може да стане лидерот што обезбедил европска иднина или да биде запаметен во историјата како човек што ја одвратил својата земја од евроинтеграцијата и ја турнал кон национализмот од балканското минато - порача Друцас.

Македонската влада доби пораки и од странските дипломати дека периодот од шест месеци е доволен низ интензивни преговори и со конструктивност од двете страни да се најде решение за името и дека нема маневарски простор за одолжување на спорот.

- Времето не е на страната на Македонија и затоа што побрзо се најде решение за името, толку побргу ќе се отстрани загриженоста. За овој период ќе биде многу важно да се изгради широк консензус меѓу сите политички партии - изјави евроамбасадорот Ерван Фуере на вчерашната седница на националниот совет за евроинтеграции.

Вицепремиерот за евроинтеграција, Васко Наумовски, го пренесе ставот на Владата дека со ултиматум и уцени нема простор за преговарање.

- Уцените за целосно бришење на Македонија и на Македонците нема да дадат плод. Како народ сме биле под многу поголеми притисоци, закани и предизвици и не постои притисок што ќе не' натера да се одречеме од самите себе - рече Наумовски.

Претседателката на Советот, Радмила Шекеринска, повтори дека е важно е да се знае кои се плановите на Владата, како Македонија ќе се постави во наредните месеци и како Собранието и Националниот совет да помогнат во таа цел.

Според професор Димитар Мирчев, советник на шефот на државата, црните сценарија и прогнози дека Македонија ја очекуваат дестабилизација, меѓуетнички тензии и економски крах, не се остварија, ниту ќе се остварат.

Ни држава ни државјанство на листот за во Грција

Датум, име и презиме и број на пасош се единствените податоци што ќе треба да се внесат во листот за поминување на македонско-грчката граница, откако ќе стапи во сила безвизниот режим на 19 декември. На листовите нема да се пишува ниту името на државата ниту државјанството на граѓаните.

Листовите за влезно-излезни печати ќе се добиваат на граничните премини, а од денеска може да се земат и од грчката Канцеларија за врски во Скопје и од грчкиот конзулат во Битола, секој работен ден од 11 до 12 и од 14 до 15 часот, без да се покажува пасош. Од грчката Канцеларија препорачуваат листовите да се подигнуваат во Скопје и во Битола за да се избегне застој на граничните премини. Безвизниот режим важи само за граѓаните што поседуваат биометриски пасоши, а тие со стари пасоши ќе мора да имаат валидна виза.
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот

Наистина Манджукова прекалиава.Най верояатно имала е слаба оценка по история в училище.Чустваме  се тук в македония как некои да ни е забил нож в грба. С какво згрешихме на дабч ние македонските българи.Хаиде да видим с факти кой българи в миналите николку години наимногу са подали документи за българско гражданство  нали се това македонските българи.Манджакова не заслужава ни да минава близу до ДАБЧ
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Най-добрият начин за действие е Клубът да излезе с някакво становище по изказванията на Манджукова ...
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Еве, дури и ова интервју на г-н Божидар Димитров, кој учествуваше во подготовката на „Стратегијата“, се совпаѓа со меморандумот на БККС. Со други зборови, проблемот е во идентитетот, а не во името (наводно бренд на Грција). Бугарија ќе мора да го разјаснува подиректно идентитетот на граѓаните во Македонија (како што стои во препораките на меморандумот), а Грција ќе мора да го сопре фалсификувањето на историската вистина употребувајќи го зборот „славомакедонци“ (види повеќе во меморандумот).

DW, 21.12.2009
Македонците ќе исчезнат како Маите, предвидува бугарски министер

Цитат
Македонците ќе ги снајде судбината на Маите, Ацтеките, Толтеците и Инките, гласи прогнозата на бугарскиот министер за дијаспора Божидар Димитров искажана во интервју за Бугарското национално радио во понеделникот на 21 декември.

Тезата на Димитров е дека Македонците денес немаат криза со името, туку со идентитетот. Таа криза, според него, се гледа и во фактот што во последните 8 години 30 илјади македонски граѓани добиле бугарско државјанство. „Само во изминатата 2009 година 4.900 Македонци добиле бугарско државјанство. Меѓу нив има и министри, лекари и тн. бивши министри, при што не мислам само на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски“, објаснува Димитров во интервјуто. „Ако продолжат така ќе им се случи еден културен шок и ќе ги снајде судбината на Маите, Ацтеките, Толтеците и Инките“, заклучува бугарскиот министер.
« Последно менување: Декември 21, 2009, 10:06:51 ohrid1941 »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Уште една потврда дека проблемот е во „македонската нација“:

Актуално. 21 Декември 2009
Скопие вижда решение за името само след признаване на "македонска" нация

Премиерът на Бившата югославска република Македония Никола Груевски за пореден път показа неотстъпчивост от позицията за лансиране на „македонизма”, пише гръцкият вестник „Етнос”.

В речта си в рамките на изява на Съюза на жените към ВМРО–ДПМНЕ Груевски заяви, че спорът с името с Атина ще бъде решен когато Гърция признае съществуването на „македонска нация със собствен език и идентичност”.

По думите на премиера „изнудването и натискът за промяна на името и идентичността на Македония” са неприемливи и обвини Гърция, че прибягва до политиката на ембарго, на затваряне на границите и на налагане на вето в НАТО и ЕС.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Македонците ще изчезнат като маите

Коментари од читател:

Adolfo : Странно е но Хитлер идва на власт с евреиски пари , по същия начин и ние подкрепяме Македония докато от ЕС не ни кажат че е време да им върщаме Пирин(една лъжа повторена 100 пъти става истина)А на Божидар Димитров ще кажа че македонците и да изчезнат българи отново няма да станат- ще станат гърци. Гърция си плете кошницата а криза имаме ние с политици - немъже , които се страхуват да кажат пред всички истината за Македония
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Напишаното во меморандумо уште пред 15 месеци добива на се поголема тежина во односите на Балканот:

Канал 5, 25.12.2009
Северна и Горна Македонија спорни за Бугарија

Евентуалната промена на уставното име за целосна или делумна меѓународна употреба со која уставното име би добило префикс Северна или Горна не е прифатлива за источниот сосед. Бугарски дипломатски извори потврдуваат за Канал 5 дека ваква разврска на спорот меѓу Атина и Скопје ќе предизвика остри реакции во Бугарија при што не се исклучува уште една блокада за македонската евроатланска интеграција. Сугестиите на бугарските интелектуалци блиски до претседателот и премиерот на Бугарија велат дека преименувањето на Македонија во северна или горна ќе значи отворена територијална претензија на официјално Скопје во рамките на таканаречената голема Македонија. Софија се плаши дека во таков случај ќе се комплицираат состојбите во пиринскиот дел од Бугарија каде живее значително македонско малцинство. Бугарските анализи велат дека пиринска Македонија и историски и географски влегува во термините кои се прифатливи за Грција. И покрај тоа што во Софија е јасно дека овие опции не се прифатливи ни за македонската страна, официјално тоа ќе се толкува како отворена територијална претензија кон првиот сосед. Ваквиот став за кој има консензус кај сите бугарски политичари во неколку наврати бил објавен на различни средби со македонски политички претставници во последнава деценија. Македонскиот државен врв засега не сака да ги коментира информациите дека уште од претседателот Трајковски, Софија редовно испраќала пораки дека ваква разврска нема да биде прифатена од бугарската јавност. Досега според изворите на Канал 5, Софија не сакала да го вади ова прашање на виделина поради сензибилноста на спорот и можните последици за регионалната стабилност, но кога ќе дојде време Бугарија сигурно ќе ги заштити своите национални интереси. Сегашната позиција да се молчи за преименувањето на земјава во Северна и Горна Македонија во интерес на смирување на тензиите на Балканот може многу лесно и брзо да се промени. Веќе апсолвираното јавно мнение во земјава дека промената на името со додавка северна или горна е готова работа и дека единствено отворено прашање останува идентитетот, во Софија се толкува како сигнал дека набрзо Македонија ќе започне нова битка, но овој пат наместо со Грција, спорот ќе се води со Бугарија.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

В рамките на ЕС контактите на БГ и българите с хората в Северна Гърция се увеличават с всеки изминат ден, което е много по-полезно за българщината, отколкото отварянето на фронтове с гръцката държава с имагинерни цели и неясни резултати ...

Названието "славомакедонци" е неприемливо, но като цяло гръцката държава засега няма провокативно поведение спрямо БГ и ние можем само да отговорим със същото ...
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

"Славомакедонци" е класична провокација против Бугарија, пар екселанс, само не знам зошто Грција се прави наудрена, кога се знае какво е населението во денешна Македонија. :-)

Еве уште една потврда за точноста на меморандумот:

Информационна агенция "Фокус", 28.12.2009
Митко Йованов: В Македония трябва да съберем смелост и да престанем да гледаме негативно на България

Цитат
От моя гледна точка – перспективата за решаване на проблема с Гърция за името на нашата държава ги виждам в освобождаването от историческия товар. При това – трябва ясно да покажем пред света, че ние си имаме своя история и не ни е необходима чужда историята, за да се кичим с нея като народ. Но не, както досега постъпваха правителствата в Македония, особено сегашното правителство, което поддържа тезата, че македонският народ има антични корени. Факт е, че в географски смисъл дялове от Македония има и в Гърция и в България, но като правен държавен субект – съществува само Република Македония. Помирението на Балканите в техния християнски дял е възможно, ако се постигне консенсус или се направи компромис да се признае безспорното съществуване на Македония като държава, но притова – тя да няма права върху останалите дялове от географското понятие Македония, нито пък – да има монопол в историческия смисъл върху културното и друго наследство, което произхожда от всичко, което е свързано с понятието Македония. Това би могло да стане почтената позиция, която да доведе до голямо облекчение за Балканите от историческите обръчи, които все още ги стягат.
Сочувана