Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Кораб с българи потъна в Охридското езеро  (Прочитано 56071 пати)

disidente

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 5398
    • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #240 на: Ноември 11, 2012, 03:33:24 »

Семејствата на загинатите со бродот „Илинден“ бараат отштета од 5 милиони евра

Цитат
Семејствата на петаесетте бугарски државјани кои загинаа во бродската несреќа што се случи во 2009 година, во Охрид, бараат оштета од 10,5 милиони лева, пишува бугарската информативна агенција. Семејствата на загинатите покренале тужба против компаниите „Лојд“ и „Allianz Versicherung“. Семејствата, исто така, покренале и тужба за материјална оштета и за тоа барале 70.000 лева.
Во август годинава битолскиот Апелационен суд ги потврди пресудите за капетанот на бродот „Илинден“, Сотир Филевски и хрватскиот државјанин Бранко Баиќ, претставник на германската компанија „Лојд“, која издаде сертификат за безбедност на „Илинден“. И двајцата беа казнети со затвор.
Бродската несреќа со „Илинден“ се случи во 2009 година. Бродот потона поради пукање на челична сајла, на бродот имало 50 туристи иако според експертите „Илинден“ не смеел да превезува повеќе од 43 лица. Петнаест патници на „Илинден“ потонаа во водите на Охридското Езеро.

http://www.plusinfo.mk/vest/65737/Semejstvata-na-zaginatite-so-brodot-Ilinden-baraat-otshteta-od-5-milioni-evra
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !