Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Бугарски метеж низ македонските градови  (Прочитано 36523 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #30 на: Септември 07, 2010, 05:47:43 »

И З В Е С Т У В А Њ ЕНа 11 септември во 11 часот, пред зградата на Владата на Република Македонија во Скопје, ќе се одржи мирен протест на македонски граѓани, кои имаат возила со бугарски или други странски регистрации, а се чувствуваат засегнати од владиното решение за пререгистрација на колите и од енормно високата цена, што се бара за поставување македонски регистарски таблички на автомобилите.

Протестот, ќе вклучува организирана колона возила, која ќе се движи од булеварот Илинден, на потегот пред Владата на РМ, до улицата 11 Октомври, на потегот пред Собранието на Република Македонија, и ќе се одржи од 11 до 13 часот на 11 септември (сабота), 2010 година.

ПОВОД: Истекување на рокот од 30 септември 2010 г. за привремен увоз на возила - одреден од Владата на Р.Македонија, за примена на Уредбата за измена на Уредбата за спроведување на Царинскиот закон, донесена на заседание на Владата на РМ, одржана на 9 март 2010 г. и објавена во Службен весник на РМ бр.38 од 18 март 2010 г.

Со горе споменатата уредба Владата на РМ ги присилува граѓаните на Р.Македонија, спротивно на својата волја, возилата што ги имаат во своја полноправна приватна сопственост, привремено да ги увезуваат и пререгистрираат под енормно високи трошоци, кои завршуваат на сметката на Владата на Груевски и при тоа се врши директна повреда и ограничување на правото на приватна сопственост на граѓаните на Македонија со регулиран престој во странство, загарантирани со Уставот на Р.Македонија (член 30 став 1): „се гарантира правото на сопственост и правото на наследување“ и став 3 „никому не можат да му бидат одземени и ограничени сопственоста и правата кои произлегуваат од неа, освен кога се работи за јавен интерес утврден со закон“) и Законот за сопственост и други стварни права (Службен весник на РМ бр.18/2001 год.  член 8 став 1 и 2): ,,сопственикот има право својата ствар да ја држи, целосно да ја користи и да располага со неа по своја волја, доколку тоа не е во спротивност со закон или на некое право на друго лице“ и „секој е должен да се воздржува од повреди на правото на сопственост на друго лице“)

ПРИЧИНА: Определена бројка од околу 50.000 (педесет илјади) возила во сопственост на граѓани на Македонија со регулиран престој во странство, и определената цена во просек од 2.000 евра (120.000 ден) трошоци за акцизи, царини, ДДВ од 1 возило, директно завршуваат на сметката на Владата на Груевски и го зголемуваат неговиот буџет за 100.000.000 (сто милиони) евра или 6.000.000.000 (шест милијарди) денари.

АНАЛИЗА: Околу 50.000 возила, од кои приближно 40.000 се со бугарски, а останатите 10.000 се со други европски регистарски таблички, односно 200.000 (двесте илјади) македонски граѓани се директно засегнати со гореспоменатата Уредба на Владата на РМ,  под претпоставка дека едно возило директно засега минимум четворица полнолетни граѓани на РМ, иако неретко за едно возило директно се засегнати и повеќе од четворица членови на едно домаќинство. Истовремено, со гореспоменатата ситуација директно засегнати се и 40.000 граѓани на Р.Македонија, кои истовремено поседуваат и државјанство на Р.Бугарија или законски го имаат регулирано својот престој во Р.Бугарија.

Лице за контакт: Кирил (мобилен телефон: 076 742 147)Иницијативен комитет за одржување на мирниот протест на 11 септември 2010 година
« Последно менување: Септември 07, 2010, 05:52:20 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #31 на: Септември 11, 2010, 02:37:17 »

Телена мрежа бе опъната в близост до пътя за българо-македонската граница в знак на протест  http://www.focus-news.net/?id=n1439262
Сочувана

MacedonBG

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 762
  • Погледај го Профилот
  • Българският националистически форум
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #32 на: Септември 11, 2010, 06:35:13 »

Зам.-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки пред Агенция “Фокус”  във връзка с проведените днес паралелни протести в Скопие и на българо-македонската граница срещу проблемите, които създават властите в Македония на местните хора, закупили автомобили от България.

Фокус: Г-н Джамбазки, защо организирате протеста на българо-македонската граница срещу мерките на македонските власти по отношение на закупилите автомобили от България? Колко хора са засегнати от това?
Ангел Джамбазки: Организираме този протест в подкрепа на нашите братя българи в Р Македония, които за пореден път падат под ударите на собственото си правителство, което все още има силен уклон към Белград и към Сърбия. Колко точно са колите не мога да ви кажа, но по неофициални данни знам, че става дума за около ¼ от автомобилите в Р Македония, които са с български регистрационни номера. Вероятно има и други автомобили с косовски, албански и т.н., но тези, които са с български, доколкото на мен ми е известно са около ¼ от общия брой на автомобилите.
Фокус: При условие, че хората се водят македонски граждани по паспорт и живеят в Македония, не е ли логично задължително автомобилите им да бъдат със сменена регистрация?
Ангел Джамбазки: Няма такава логика. Да не говорим, че повечето от тях имат и български паспорти и са български граждани. Но тъй като автомобилите са закупени в Р България и са регистрирани тук, това е държава-член на ЕС и с този автомобил можеш да пътуваш навсякъде. Аз не виждам никаква причина някой да задължава, който и да било да сменя номера на автомобила си. Виждате колко автомобили с чужди номера има по улиците на София и това е все едно ние да ги караме да ги сменят. Да не говорим, че част от тези автомобили дори ги карат български граждани, а не само чужди. Отидете разходете се и вижте колко автомобили има с немски, напоследък има и много английски номера. Хората си ги карат съвсем спокойно. Това са българи, които явно живеят в тези държави и си карат тези автомобили без никакви проблеми в България. Но въпросът не е толкова прост в Р Македония и не става дума изобщо за данъци и т.н. Факт е, че тези автомобили по някакъв начин за българите в Македония, са белег за тяхната национална принадлежност. Те по този начин изразяват и себе си. И това, че някой си позволява да ги притеснява точно на тази тема, за нас е много показателно. Помните преди няколко години как абсолютно същият опит беше направен в Р Сърбия. Тогава, съвместно с българите от Западните покрайнини, ВМРО организирахме пак протест с блокиране на границата от двете страни – от към Отоманци и от към нашата част на границата и успяхме да принудим сръбските власти да не предприемат тази мярка, да се откажат от нея. Те се отказаха. Няколко години по-късно властта в Р Македония, очевидно просръбска, очевидно има от къде да се учи, се сети и тя да взима автомобилни номера, което е показателно.
Фокус: Пред македонското правителство също е организиран протест.
Ангел Джамбазки: Едновременно се случи и в Р Македония, град Скопие. Там го организират местните хора. Ние затова не отиваме в Скопие, а изразяваме своята подкрепа тук в България, тъй като не искаме проправителствените медии в Скопие да изопачат протеста и да го изкарат, че е някаква едва ли не българска провокация. Там се организира само от местни хора. Сами знаете, че в Р Македония да се организира пробългарски антиправителствен протест е доста сериозно занимание. Много хора след това попадат в затвора. Ще ви дам примера с г-н Резински, който изтърпя вече 1,5 година от тригодишната си присъда. Така че това е причината да го правим протеста така от двете страни на границата. Трябва да е ясно, че това е началото. Доколкото гледах вчера изявленията на министър-председателя на Македония, те са се заинатили да конфискуват колите с български номера, което още веднъж е показателно в Скопие откъде духа вятърът. Очевидно все още от към север и от към Белград. Ясно е, че няма да ги оставим така нещата. Това е началото на една поредна борба срещу поредната антибългарска кампания в Скопие.
Фокус: Да разбирам ли, че протестите ще продължават докато не се реши въпроса?
Ангел Джамбазки: Абсолютно ще продължава, докато не се реши, така както стана със Сърбия, докато не се отказаха от тази безумна и крайно неевропейска идея. Трябва да са наясно и Скопие, и Белград, че югославското им минало и поведение отдавна не са съвместими с европейските им ценности. Тези номера може би са минавали по времето на Тито, но днес няма как да им се случат просто.
Фокус: Много често подобни прояви се смятат за провокация. Смятате ли, че днес може да се стигне до някакви сблъсъци в Скопие?
Ангел Джамбазки: Надявам се на здравия разум на правителството на Скопие. Един подобен сблъсък изобщо няма да е в тяхна полза, тъй като знаете, че всички български европейски народни представители, както и много от европейските народни представители ние ги държим непрекъснато в течение на периодичните антибългарски истерии в Скопие, така че една подобна провокация ще им се отрази много зле. Надявам се да проявят малко повече разум от това да се хвърлят просто на елементарни провокации. http://www.focus-news.net/?id=f15828
Сочувана
Българският националистически форум http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php
Facebook account - Kaloian Ivanov Macedonbg

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #33 на: Септември 11, 2010, 11:33:12 »

т.н. Факт е, че тези автомобили по някакъв начин за българите в Македония, са белег за тяхната национална принадлежност.

Е ТОЧНО ТОВА ИМ ПРЕЧИ НА ВЛАСТИТЕ В СКОПИЕ.ТОЧНО ТОВА НАЙ-МНОГУ ИМ ПОБРЪКВА СМЕТКИТЕ.ВСЕ ОЩЕ ГРУИЦА СЕ НАДЯВА НА НЯКАКВИ СИ КОАЛИЦИЯ С СРЪБИЯ ВСЕ ОЩЕ ЖИВЕЕ В НЯКАКВ СИ ЮГОСЛАВСКИ ФИЛМ,НО ТОВА НЯМА ДА СТАНЕ ТОВА НИКОГА ПОВЕЧЕ НЯМА ДА СТАНЕ ВСЕ ДОКАТО ИМА ОСАМОСЪЗНАЕНИ БЪЛГАРИ В МАКЕДОНИЯ СРЪПСКИЯ СЛУГА И ИЗМЕКЯР ГРУЕВИЧ ЩЕ МОЖЕ САМО ДА ЖИВЕЕ В ЛЪЖОВНА НАДЕЖДА.МАКЕДОНСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО ИЗБРА ЛОША ПОЛИТИКА КОЯТО ИДВА НАПРАВО ПОД ДИКТАТ НА БЕЛГРАД.ЗАКОНОТ ЗА БЪЛГАРСКИТЕ КОЛИ И НЕЗНАЧИ НИЩО ДРУГО ОСВЕН ДА СЕ ПРАВИ ЮНАК И ГЕРОЙ ПРЕД СРЪБИТЕ ЧЕ ОТ НЕГО НЯМАЛО ПОГОЛЯМ АНТИ БЪЛГАР.СИГОРНО СЕ НАДЯВА ДА МУ СЕ ВЪСХИЩАВАТ СРЪБИТЕ И ДА МУ ЗАКАЧАТ ЕДИН МЕДАЛ.СВОБОДНО МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ЧЕ МАКЕДОНСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО ТРЪСИ ВСЕКИ ВЪЗМОЖЕН НАЧИН ДА ГИ ПРОВОКИРА СЪСЕДНИТЕ СТРАНИ ЧЛЕНКИ НА ЕС ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМА  И АЛИБИ ДА ГИ ОБВИНЯВА ДРУГИТЕ ВСИЧКО ТОВА Е КАТО ЕДИН ПАРАВАН ПОД КОЙТО ТРЯБВА ДА СЕ СКРИЕ МНОГО ДЕСЕТОЛЕТНАТА ЛЪЖА ЗА НЯКАКВА СИ МАКЕДОНСКА  НАЦИЯ.ВЛАСТИТЕ ОТ МАКЕДОНИЯ ТРЯБВА ДА СЕ НАЯСНО ЧЕ ТОЙАГАТА ИМА ДВА КРАЙА, СЪС ЗАКОНОТ ЗА КОЛИ КАТО ГО КАЗВАТ ТЕЗИ, ИЛИ ПОДХОДЯЩОТО ИМЕ МУ Е  ЗАКОН ЗА ДИСКРИМИНАЦИЯ НА МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ НАЙМНОГУ МОЖЕ ДА СИ НАЩЕТИ НА СЕБЕ СИ, СКЪПО ЩЕ ГИ СТРУВА МНОГО СКЪПО ЗА СРЪПСКИТЕ СЛУГИ В МАКЕДОНИЯ.НО МАКЕДОНИСТИТЕ С ФИРЕРОРОТ ГРУИЦА РЕШИЛИ ДА ГО СПРОВЕДЯТ ЗАКОНОТ ВСЕКИ ДЕН ИМА ЗАПЛАХИ КЪМ ХОРАТА С БЪЛГАРСКО САМОСЪЗНАНИЕ,ФАКТ Е МАКЕДОНСКИЯ БЪГАРИН НЕМОЖЕ НИТО С МИТИНГ НИТУ С ПРОТЕСТ ДА ГИ ПОБЕДИ БУКЕФАЛИСТИТЕ ЗАЩОТО КАЗАНО ПРОСТО ВЛАСТА ЩЕ ИМ СЕ ОТМЪЖДАВА ПО ВСЕКИ ВЪЗМОЖЕН НАЧИН.ВСИЧКО КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ Е НАШИТЕ БРАТЯ ПО КРЪВ КОИТО УПРАВЛЯВАТ В БЪЛГАРИЯ ЯСНО И ГЛАСНО ДА ИМ КАЖАТ НА БУКЕФАЛИСТИТЕ  СТОП БЮРМОВЦИ ВЕЧЕ ТАКА НЕ СТАВА  НА ВСЕКИ ВАШ ЗАКОН НИЕ ЩЕ ИСМИСЛИМЕ НОВ ЗАКОН ИЛИ ПРОСТО КАЗАНО ЗАСЛУЖАВАТЕ СИ ВЕТО ЗА ВЛЕЗ В НАТО И ЕС.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #34 на: Септември 12, 2010, 08:36:08 »

т.н. Факт е, че тези автомобили по някакъв начин за българите в Македония, са белег за тяхната национална принадлежност.

Е ТОЧНО ТОВА ИМ ПРЕЧИ НА ВЛАСТИТЕ В СКОПИЕ.ТОЧНО ТОВА НАЙ-МНОГУ ИМ ПОБРЪКВА СМЕТКИТЕ.ВСЕ ОЩЕ ГРУИЦА СЕ НАДЯВА НА НЯКАКВИ СИ КОАЛИЦИЯ С СРЪБИЯ ВСЕ ОЩЕ ЖИВЕЕ В НЯКАКВ СИ ЮГОСЛАВСКИ ФИЛМ,НО ТОВА НЯМА ДА СТАНЕ ТОВА НИКОГА ПОВЕЧЕ НЯМА ДА СТАНЕ ВСЕ ДОКАТО ИМА ОСАМОСЪЗНАЕНИ БЪЛГАРИ В МАКЕДОНИЯ СРЪПСКИЯ СЛУГА И ИЗМЕКЯР ГРУЕВИЧ ЩЕ МОЖЕ САМО ДА ЖИВЕЕ В ЛЪЖОВНА НАДЕЖДА.МАКЕДОНСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО ИЗБРА ЛОША ПОЛИТИКА КОЯТО ИДВА НАПРАВО ПОД ДИКТАТ НА БЕЛГРАД.ЗАКОНОТ ЗА БЪЛГАРСКИТЕ КОЛИ И НЕЗНАЧИ НИЩО ДРУГО ОСВЕН ДА СЕ ПРАВИ ЮНАК И ГЕРОЙ ПРЕД СРЪБИТЕ ЧЕ ОТ НЕГО НЯМАЛО ПОГОЛЯМ АНТИ БЪЛГАР.СИГОРНО СЕ НАДЯВА ДА МУ СЕ ВЪСХИЩАВАТ СРЪБИТЕ И ДА МУ ЗАКАЧАТ ЕДИН МЕДАЛ.СВОБОДНО МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ЧЕ МАКЕДОНСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО ТРЪСИ ВСЕКИ ВЪЗМОЖЕН НАЧИН ДА ГИ ПРОВОКИРА СЪСЕДНИТЕ СТРАНИ ЧЛЕНКИ НА ЕС ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМА  И АЛИБИ ДА ГИ ОБВИНЯВА ДРУГИТЕ ВСИЧКО ТОВА Е КАТО ЕДИН ПАРАВАН ПОД КОЙТО ТРЯБВА ДА СЕ СКРИЕ МНОГО ДЕСЕТОЛЕТНАТА ЛЪЖА ЗА НЯКАКВА СИ МАКЕДОНСКА  НАЦИЯ.ВЛАСТИТЕ ОТ МАКЕДОНИЯ ТРЯБВА ДА СЕ НАЯСНО ЧЕ ТОЙАГАТА ИМА ДВА КРАЙА, СЪС ЗАКОНОТ ЗА КОЛИ КАТО ГО КАЗВАТ ТЕЗИ, ИЛИ ПОДХОДЯЩОТО ИМЕ МУ Е  ЗАКОН ЗА ДИСКРИМИНАЦИЯ НА МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ НАЙМНОГУ МОЖЕ ДА СИ НАЩЕТИ НА СЕБЕ СИ, СКЪПО ЩЕ ГИ СТРУВА МНОГО СКЪПО ЗА СРЪПСКИТЕ СЛУГИ В МАКЕДОНИЯ.НО МАКЕДОНИСТИТЕ С ФИРЕРОРОТ ГРУИЦА РЕШИЛИ ДА ГО СПРОВЕДЯТ ЗАКОНОТ ВСЕКИ ДЕН ИМА ЗАПЛАХИ КЪМ ХОРАТА С БЪЛГАРСКО САМОСЪЗНАНИЕ,ФАКТ Е МАКЕДОНСКИЯ БЪГАРИН НЕМОЖЕ НИТО С МИТИНГ НИТУ С ПРОТЕСТ ДА ГИ ПОБЕДИ БУКЕФАЛИСТИТЕ ЗАЩОТО КАЗАНО ПРОСТО ВЛАСТА ЩЕ ИМ СЕ ОТМЪЖДАВА ПО ВСЕКИ ВЪЗМОЖЕН НАЧИН.ВСИЧКО КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ Е НАШИТЕ БРАТЯ ПО КРЪВ КОИТО УПРАВЛЯВАТ В БЪЛГАРИЯ ЯСНО И ГЛАСНО ДА ИМ КАЖАТ НА БУКЕФАЛИСТИТЕ  СТОП БЮРМОВЦИ ВЕЧЕ ТАКА НЕ СТАВА  НА ВСЕКИ ВАШ ЗАКОН НИЕ ЩЕ ИСМИСЛИМЕ НОВ ЗАКОН ИЛИ ПРОСТО КАЗАНО ЗАСЛУЖАВАТЕ СИ ВЕТО ЗА ВЛЕЗ В НАТО И ЕС.
Tочно  така  е .
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #35 на: Септември 13, 2010, 11:41:55 »

 КАКВО СТАНА БЕ БРАТЯ БЪЛГАРИ НА ПРОТЕСТА, КЪДЕ СЕ ХОРАТА НА ,,БУГАРАШОТ,, ЛЮБЧО, КЪДЕ Е ЛЮБЧО ДА КАЖЕ ДВЕ ТРИ ДУМИ НА ТОЗИ ПРОТЕСТ НАЛИ Е БЪЛГАРИН НАЛИ ТРЯБВА ДА ПОДКРЕПЯ ОСТАНАЛИТЕ МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИ.Е ТОЗИ БЪЛГАРИН Е БИЛ ФАЛШЛИВ БЪЛГАРИН, НИТУ ЕДНО ИЗРЕЧИЕ НИТУ ЕДНА ДУМА НИТУ ЕДНА БУКВА НЯМА ОТ НАРОДНЪАЦИТЕ И ОТ ТЯХНИОТ ЛИДЕР НИТУ ЕДНА ДУМА ПОЧТИ НЕКА И САМО ЗА УТЕХА.А ВИЖДАМЕ ГИ ПРАЗНУВАТ ВЕСЕЛЯТ СЕ ДАВАТ НЯКАКВИ СИ ПАНИХИДИ, УДАРАТ СЕ В ГРЪДИТЕ ЩЯЛИ ДА ПРОДОЛЖАТ ДЯЛОТО НА ВЕЛИКИТЕ БЪЛГАРИ ТОДОР АЛАЕКСАНДРОВ И ВАНЧО МИХАЙЛОВ ЩЯЛИ ДА БЪДЯТ ВОЙВОДИ И КОМИТИ.Е НЕСТАВА ТАКА БЕ НАРОДНЪАЦИ ЩЕ ТРЯБВА ОЩЕ МНОГО ДА НАУЧИТЕ ЩЕ ТРЯБВА ОЩЕ МНОГО КНИГИ ДА ХБАНЕТЕ В РАЦЕТЕ ЗА НАЙГОЛЯМИТЕ ГЕРОЙ ОТ МАКЕДОНИЯ ЗА ВАНЧО И ТОДОР ТЕЗИ СА БИЛЕ ЧЕСТНИ ТЕЗИ ПОМАГАЛЕ  ГРИЖЕЛЕ СЕ  ВСЕКИ БЪЛГАРИН ТЕЗИ НАШИ ВЕЛИКИ БЪЛГАРИ НЕ СЕ СРАМУВАЛЕ ЯСНО ДА СИ КАЖАТ БЪЛГАРСКИЯ ПРОИЗХОД,ТЕЗИ ПО ВСЕКИ ВЪЗМОЖЕН НАЧИН БОРЕЛЕ СЕ ЗА БЪЛГАРСКАТА КАУЗА В МАКЕДОНИЯ ЗА НЕЗАВИСИМА МАКЕДОНИЯ.ВЕЛИКИТЕ ТОДОР И ВАНЧО БЯХА НА ЯСНО С БЪЛГАРСКИЯ ПРОИЗХОД АПСЮЛУТНО ЧЕСТНИ БЪЛГАРИ И ЗАТОВА ВИНАГИ ТЯХНИОТ БЪЛГАРСКИ ДУХ ЩЕ БЪДЕ ВЕЧЕН В МАКЕДОНИЯ.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #36 на: Септември 17, 2010, 09:52:53 »

ВМРО-ДПМНЕ - На Љубе се почесто ќе му се случува да биде бркан од страна на граѓаните

Скопје, 16. септември 2010 (ИНПРЕС)

Обединети за Македонија реши да се стави на страната на неколкумината, кои се противеа на примената на Уредбата за увоз на странски возила.   :o  :o  :o - Oвие забораваат оти се работи за 50 иляди возила ??? )

Обединети за Македонија се става на страната на оние кои сакаат да ги заобиколат и злоупотребат законските норми и прописи, со кои Владата на ВМРО-ДПМНЕ овозможи увоз на половни возила.

Со одлуките на оваа Влада, илјадници фамилии добија можност за многу поволни услови да набават фамилијарно возило.

Што се однесува до директните прозивки на партијата на Љубе Бошковски, порачуваме дека може да бидат спокојни, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ е постојано меѓу граѓаните, кои се единствено надлежни да одлучат кој да остане, а кој да замине од функцијата.

Но, вистинскиот срам е на страната на Љубе Бошковски, кој нема ниту образ ниту достоинство да се појави меѓу граѓаните, поради предавството и кодошењето на Јохан Тарчуловски, како и поради неформалното партнерство со Бранко Црвенковски.

Затоа на Љубе се почесто ќе му се случува да биде бркан од страна на граѓаните, како што беше избркан од протестите на винарите. (Крај)

** Агенцијата ИНПРЕС ги објавува партиските соопштенија интегрално и без интервенции


УБАВО БИ БИЛО КОГА Агенцијата ИНПРЕС БИ ОБЯСНИЛА ЗОШТО НЕ ГО ПРЕНЕСОА ИНТЕГРАЛНИОТ ТЕКСТ НА Партията ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЯ ???
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #37 на: Септември 17, 2010, 12:17:22 »

ДАЛИ Е НА ПОВИДОК СКАНДАЛ !??? ВАНЧО КАРГОВ ТВРДИ ДЕКА БУГАРСКОТО ЕКОНОМСКО АТАШЕ ДАЛО ПОДРШКА НА ЦАРИНСКАТА УРЕДБА ВО ВРСКА СО АВТОМОБИЛИТЕ СО СТРАНСКИ РЕГИСТАРСКИ ТАБЛИЧКИ ??? (погледнете го видеото !)

http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=8&item=3046
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #38 на: Септември 17, 2010, 12:48:51 »

 МОЖЕ ЛИ КАРГОВ ДА НИ ГО ПОКАЖЕ ТОЙ ДОКУМЕНТ СО КОЙ БЪЛГАРСКОТО ЕКОНОМСКО АТЕШЕ ДАВА ПОТКРЕПА , ЗА ЗАКОНОТ ЗА БГ КОЛИ ВО МАКЕДОНИЯ.ИЛИ ПАК ЯВНО ПРЕД МЕДИИТЕ ДА  Я ВИДИМЕ ИЗЯВАТА НА ЕКОНОМСКОТО АТАШЕ.ИМА ЛИ ВО О НЕКОЯ ДРЖАВА ОТ СВЕТОТ КАДЕ ШТО ЕКОНОМСКОТО АТЕШЕ РАБОТИ ЗА ПОЛНЕНЪЕ НА ЧУЖД БУДЖЕТ А, КАСАТА НА СВОЯТА ДРЪЖАВА Я ПРАЗНИ.СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА ОВА Е ЕДНА ОТ ГОЛЕМИТЕ ЛАГИ НА ВЛАДЕАЧКАТА ПАРТИЯ А АКО Е ТАКА БЪЛГАРСКОТО ПОСОЛСТВО ДА ДАДЕ ПРОТЕСНА НОТА ЗА КЛЕВАТА И ЛЪЖА.АКО СЕ СПРОВЕДЕ ОВОЙ ЗАКОН МАКЕДОНИЯ БЕЗ НИКАКВА ДИСКУСИЯ ЗАСЛУЖУВА ВЕТО И ЕКОНОМСКА БЛОКАДА ОТ БЪЛГАРИЯ.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #39 на: Септември 17, 2010, 03:00:31 »

МОЖЕ ЛИ КАРГОВ ДА НИ ГО ПОКАЖЕ ТОЙ ДОКУМЕНТ СО КОЙ БЪЛГАРСКОТО ЕКОНОМСКО АТЕШЕ ДАВА ПОТКРЕПА , ЗА ЗАКОНОТ ЗА БГ КОЛИ ВО МАКЕДОНИЯ.ИЛИ ПАК ЯВНО ПРЕД МЕДИИТЕ ДА  Я ВИДИМЕ ИЗЯВАТА НА ЕКОНОМСКОТО АТАШЕ.ИМА ЛИ ВО О НЕКОЯ ДРЖАВА ОТ СВЕТОТ КАДЕ ШТО ЕКОНОМСКОТО АТЕШЕ РАБОТИ ЗА ПОЛНЕНЪЕ НА ЧУЖД БУДЖЕТ А, КАСАТА НА СВОЯТА ДРЪЖАВА Я ПРАЗНИ.СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА ОВА Е ЕДНА ОТ ГОЛЕМИТЕ ЛАГИ НА ВЛАДЕАЧКАТА ПАРТИЯ А АКО Е ТАКА БЪЛГАРСКОТО ПОСОЛСТВО ДА ДАДЕ ПРОТЕСНА НОТА ЗА КЛЕВАТА И ЛЪЖА.АКО СЕ СПРОВЕДЕ ОВОЙ ЗАКОН МАКЕДОНИЯ БЕЗ НИКАКВА ДИСКУСИЯ ЗАСЛУЖУВА ВЕТО И ЕКОНОМСКА БЛОКАДА ОТ БЪЛГАРИЯ.

Точно така .
Сочувана

gromovnikot

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 20
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #40 на: Септември 17, 2010, 03:36:05 »                       ГО ПРОЗВАВМЕ ЛЈУБЧО СЕ ЈАВИЈА ОД ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #41 на: Септември 17, 2010, 04:30:06 »

  НЕ СЛУШНАВМЕ НИТУ ЕДНА ДУМА ЛЮБЧО ДА КАЖЕ ЗА ВЛАДЕЕНЪЕТО НА ГРУЕВСКИ, ВО НАРОДНА МОЛЧАТ А НА СЕКОЙ МУ Е ЯСНО МОЛЧЕНЪЕТО НЕ ЗНАЧИ НИЩО ДРУГО ОСВЕН ПОДРЖКА.ДАЛИ ИМА ТАЙНИ ДОГОВОРИ ИЛИ ПАК НА ПОВИДОК Е НОВА КОАЛИЦИЯ.
Сочувана

gromovnikot

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 20
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #42 на: Септември 17, 2010, 09:17:24 »

             
                         ГО ПРОЗВАВМЕ ЛЈУБЧО СЕ ЈАВИЈА ОБЕДИНЕТИ ЗАМАКЕДОНИЈА

 Пред некој ден на овој форум се постави прашанјето зошто Лјубчо Георгиевски не се произнесе за проблемот со возилата со странски регистарски таблички што ќе рече со колите на македонските б`лгари. Одговор на ова прашанје не е даден ниту од прозваниот ниту од Народна партија. Вчера пак во медиумите партијата Обединети за Македонија даде страмежлива подржка на македонските грагјани кои се соочуваат со овој проблем наметнат од владата на Никола Груевски. Ова е прв пат политичка партија со  потенцијал да освои пратенички мандати  на наредните избори јавно да се обрати на Нас македонските б`лгари. Со ова Ние македонските б`лгари се етаблираме како реален чинител  како на политичката сцена  во Македонија така и во севкупниот обштествен живот во нашата држава. Земајки во предвид со какви жестоки реакции се соочуват Обединети за Македонија од страна на владините структури ценам дека овој нивен чин е достоен за почит.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #43 на: Октомври 01, 2010, 09:59:57 »

Возилата со бугарски таблички сопрени на граничните премини


Се спуштија рампите на граничниот премин Делчево за возилата со бугарски регистарски таблички. Македонската царина не ги пропушта да влезат во државава возилата кои имаат странски регистарски таблички, а чии сопственици имаат двојно државјанство. Дознаваме дека до 16 часот на овој граничен премин околу 20-ина возила се задржани на влез во Македонија и се вратени назад во Бугарија.

Додека екипата на Канал 5 беше на граничниот премин Делчево и чекаше од граничната полиција да ја спроведат дозволата за да можеме да ги снимаме сопствениците кои реагираа на спуштањето на рампите за нивните возила, неколку возила кои чекаа и во меѓу граничниот појас од страна на македонската полиција беа вратени назад во Бугарија.

Одговорните од делчевската Царинска испостава не го образложија овој потег, освен дека постапуваат согласно законските норми кои стапуваат на сила од денес и согласно Истанбулската конвенција, а ќе се задржуваат и на влез и на излез сите возила кои не ги исполниле условите за привремен увоз. До овој момент не успеавме да добиеме официјална информација од Царинската управа на Македонија

Сопствениците на возилата затекнати, реагираат на ваквата постапка на надлежните, обвинуваат дека не се почитува законската одредба која предвидуваше возилата да можат да престојуваат 6 месеци во државава и дека не ги пропуштаат ниту транзит.

-Велат дека со двојно државјанство не може да возеш кола на бугарски таблици и велат дека колата е царинска роба, а регистрирана роба не е царинска роба. Немам потреба да ја регистрирам на македонски таблици, имам бугарско државјанство, вели Кире Каров од Штип.

Даниела Такева

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=14&eventId=65480
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #44 на: Октомври 01, 2010, 11:05:06 »

Возилата со бугарски таблички сопрени на граничните премини


Се спуштија рампите на граничниот премин Делчево за возилата со бугарски регистарски таблички. Македонската царина не ги пропушта да влезат во државава возилата кои имаат странски регистарски таблички, а чии сопственици имаат двојно државјанство. Дознаваме дека до 16 часот на овој граничен премин околу 20-ина возила се задржани на влез во Македонија и се вратени назад во Бугарија.

Додека екипата на Канал 5 беше на граничниот премин Делчево и чекаше од граничната полиција да ја спроведат дозволата за да можеме да ги снимаме сопствениците кои реагираа на спуштањето на рампите за нивните возила, неколку возила кои чекаа и во меѓу граничниот појас од страна на македонската полиција беа вратени назад во Бугарија.

Одговорните од делчевската Царинска испостава не го образложија овој потег, освен дека постапуваат согласно законските норми кои стапуваат на сила од денес и согласно Истанбулската конвенција, а ќе се задржуваат и на влез и на излез сите возила кои не ги исполниле условите за привремен увоз. До овој момент не успеавме да добиеме официјална информација од Царинската управа на Македонија


http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=14&eventId=65480

Апсолутно не постои закон кој го забранува слободен проток на луѓе и стока...оваа е директно кршење на основните човекови права. Идиот е тој кој не пушта влез во РМ на грагани со двојно државјанство!!!
 
И оваа е МНОГУ СЕРИОЗНО!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение