Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Бугарски метеж низ македонските градови  (Прочитано 32401 пати)

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #15 на: Март 23, 2010, 08:50:13 »

http://bkks.org/forum/index.php/topic,245.msg12158.html#msg12158
 Е пак сръпската телевизия Сител иска да заплаши македонските българи който имаат коли ,да платат мито и да направат колите на мк табли.Ами толково ли е много голяма омразата към всичко българско па забравиха че има и коли с косовски, с албански, с грцки, и още много други, но некак за тях нищо не говорят.Но до септември има време ще видим какво ще стане, ще видим до тогава колку ще бъде силна този правителство.Аз лично се сомнявам, ако всичките които карат коли които не се са мк табли се здружат и ако се додаде още двама от семеиството щте доидеме до число од наймалку 150000 души.Правителството вече със свойте грешки си спечелило много врагови, ще иска ли още наймалко 150000 души да спечели.Найвероятно комедиянтското правителство на Македония знае че тяхната театарска претставе е вече пред край, завесите ще трябва да се свалат надолу, комедията наречена Вмро-дпмне е пред сопствениот край публика вече няма седалките са празни,никой повече не ракоплеска на  лъжите(преродбата).грешките трябва да се платат, бягане няма защото народот ще съди,и македонскоит българин ще си намери мястото под македонското небе, там кадето са били нашите предци.Македония може да принадлежи прво на македонските българи а след това на останалите.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #16 на: Март 25, 2010, 09:17:36 »

Со старите возила повеќе зијан отколку ќар

Цитат
Дали увозниците и купувачите на половни автомобили ќе излезат повеќе во зијан, отколку што ќе ќарат?
Тамам почна увозот на стари возила, излегоа еден куп други проблеми. Сега главен проблем е добивањето сертификат за хомологација.
Половните автомобили, откако се оцаринија, не можат да добијат ваков сертификат, бидејќи голем дел од нив не ги исполнуваат основните технички критериуми. Овие автомобили најчесто немаат АБС-сопирачки и не ги исполнуваат критериумите за бучава, велат увозниците, според кои ниту едно возило произведено од 1990 до 1995 година не ги задоволува критериумите што се бараат.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2EA2227FDA95AD4E915D3FD5A81CB76F
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #17 на: Јули 29, 2010, 10:46:11 »

најголемиот „проблем“ во РМ...но видете ги коментарите

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6581583C2EAC5142AB2D48484DB899DF

Бугарските коли останаа бугарски, МВР алармира

За 60-ина дена истекува рокот за пререгистрирање на возилата со странски регистарски таблички

Александрија Стевковска

Се ситнат деновите што преостанаа за пререгистрација на увезените возила според стандардите Еуро 1. Рокот за исполнување на оваа обврска се брои на прсти, бидејќи истекува на 5 август. По истекот на дадените рокови, Министерството за внатрешни работи најавува акциски контроли и сите возила кај кои не се испочитувани законските одредби, односно се управуваат спротивно од Законот, ќе бидат одземени и предадени за натамошна царинска постапка.

Покрај тоа што се наѕира крајот на можноста да се увезат стари автомобили со стандардите Еуро 1, за 60-ина дена истекува и рокот за пререгистрирање на возилата со странски регистарски таблички, поради што МВР апелира до сопствениците дотогаш да си ги пререгистрираат возилата.

„Овој рок се однесува на оние возила што подолг период беа увезени и се возеа со странски таблички на територијата на Македонија“, прецизираат од МВР.

Овој апел тешко дека ќе стигне до оние на кои им е наменет, бидејќи досега интересот на граѓаните за регулирање на статусот на возилата и нивна легализација кај нас беше никаков. Увозниците на стари возила велат дека бугарските возила слободно се возат, без интенција да се легализираат, а дел од возилата што се увезоа во државава, дремат на плацовите и воопшто не се царинат. Причината за тоа лежела во неможноста да се исполнат бараните стандарди, но и поради давачките што треба да се платат за тоа, а се во висина на средствата платени за колата.

„Ако нешто не се смени во Правилникот за увоз и пререгистрација на стари возила, тие нема да се пререгистрираат, бидејќи стандардите што ги поседуваат тие се под пропишаните“, вели Љупчо Трајковски, увозник на стари возила.

Според него, од 50.000 бугарски возила во земјава, само 10.000 имаат можност да бидат пререгистрирани. „Околу 40.000 возила се' уште се ниту на небо ниту на земја, без регулиран престој во Македонија“, вели Трајковски.

Истекот на рокот за пререгистрација на возилата со стандардите Еуро 1, не го загрижува овој увозник.

„Ако се плати царина и возилото помине хомологација, нема да има проблем за негова пререгистрација“, вели Трајковски. За да се увезе возилото, треба да ги исполнува хомологациските услови. Царинската постапка се спроведува и давачките се плаќаат пред да се изврши техничкиот преглед. Доколку возилото не ги исполнува овие услови, увозникот не може да го регистрира возилото и се соочува со можноста за враќање во странство.

Граѓаните што секојдневно се движат низ улиците со своите автомобили со бугарски таблички велат дека немаат намера да земат македонски регистарски таблички, а ако навистина се реализира заканата на МВР за одземање на таквите возила, ќе ги изнесат возилата надвор од земјава и ќе почекаат 6 месеци за повторно да ги внесат.

Податоците од Царина покажуваат дека од почетокот на годинава, па до 12 јули, во земјава се увезени 30.000 половни автомобили, а нови само 4.116 автомобили. Ако се земе периодот од 13 март кога се намалија акцизите и царината, а и Владата ја зголеми границата за увоз на стари возила, па се' до 13 јули, во земјава влегле речиси 26.000 половни возила, а само 1.500 нови. Врвот е достигнат во јуни и во јули кога се влезени 10.000 стари возила. Лани за цела години биле увезени само 13.500 половни возила.

„Опел корса“ е на врвот на листата на најбаран стар автомобил.

Според увозниците, помалите, но и постарите автомобили што имаат зафатнина до 2.000 кубни сантиметри, а за кои не се плаќа акциза, имаат најпримамливи цени. А ако е и дизел, тогаш веднаш се наоѓа купувач, велат увозниците. Царината, односно буџетот се офајдил од наплатата на царина, ДДВ и акцизата со инкасирани околу 20 милиони евра од почетокот на годинава.

#
Статијата е прочитана 1896 пати.

Испрати коментар

      
Од: jovan
Датум: 29.07.2010 00:09:57
Dokolku nas graganin so Bugarski pasos zivee i RABOTI ovde po osnov na Makedonskoto drzavjanstvo, togas stransko vozilo ne smee da vozi ovde podolgo od rokot predviden za prijavuvanje za carinenje.Onie koj rabotat i ziveat vo Bugarija ovde mozat da vozat vozila kako turisti do 3 meseci, no ne podolgo od 6 meseci vo godinata. So Bugarskite vozila(a i site drugi stranski) moze mnogu lesno da se sredi ako se saka. Steta ovde da ni gi oraat patistata stranski vozila koj nisto ne plakaat ovde, a zgora na se poveketo i ne se osigurani i se potencijalna opasnost od pricinuvanje steta koja mozat da ja napravat a da nema od kade da se nadoknadi.
      
Од: Van4o
Датум: 29.07.2010 00:24:17
Olele, olele, pak losite bugarski...........tablicki:)) Ja maketa zemete se razsetajte malko po glavnata:)
      
Од: Bukefal XXL
Датум: 29.07.2010 02:03:10
Државата Ви даде брза и ефикасна постапка да ги увезете Вашите стари возила од некоја си Бугарија, членка на ЕУ и НАТО, а Вие не го правите тоа. Поголемиот дел од Вашите возила од ЕУ, како и возилата од САД, дури и не го исполнуваат нашиот стандард Bukefal XXL. Ако почекате уште малку, ќе можете да го купите нашиот прв Македонски автомобил, марка Bukefal тип XXL. Досега ќе беше во производство, но подконтракторите GM и Dodge закаснија со производството на мотор со антиматерија. Нема друго, ќе им го одземеме договорот. Нивните возила и така не се по нашиот автохтон стандард.
      
Од: pameten
Датум: 29.07.2010 05:52:28
Do tie koi shto me napagjat: Ako bev shpiun kje go sakav ovo od shto se plasham – podelbata i potoa unishtvanjeto na Makedonskiot narod. Gi razbiram Makedoncite so silni emocii. No mora da se misli. Jasno e zoshto po 1913 Grcite (pa i Srbite) izterale nashte od Makedonija i donesle kolonisti. No zoshto (ako TOGASH ne sme bile eden narod) Bugarite vo sostojba na totalen poraz pirfatile site begalci od Makedonija kako svoi? I kako vo Bugarija tie odma stanale pisateli, nauchnici, generali, politichari…? Kako se nivnite potomci denes “asimilirani”? Si gi pamtat prikaznite koi shto slushnale od baba i dedo, kje ti zapeat “Biljana platno beleshe”. E, ne ja znaat Makedonskata azbuka od 1944, i ne veruvat deka juzhno od Sofija nemalo Bugari poshto ne videle etnichka granica (edno selo Makedonsko, sosednoto Bugarsko). Ako gi prifatime takvi kakvi shto tie se, ima shansi tie da ne’ prifatat takvi kakvi (po se’ shto ni se sluchilo) nie sme. I kraj na cirkusite so tablichki i pasoshi.
      
Од: sasa
Датум: 29.07.2010 05:57:48
a sto se desavat so kolite od zapad koga ke go menat zakonod za ftorata klasa narod idat izbori i n ie ke mozeme da glasame togas ke sme privremeno vo ista klasa
      
Од: marjan
Датум: 29.07.2010 08:55:02
pricina zosto ne se preregistriraat vozilata so BG tablici ne e toa sto lugeto ne sakaat, tuku toa sto samo vo Mkd se plaka DDV na vozila za licna upotreba. toa e najgolemata stavka koja ja diga cenata pri preregistriranjeto. neka se osvesti vladata, ili ke ima strajkovi na lugeto koi vozat vozila so BG tablicki.
      
Од: Stojko
Датум: 29.07.2010 08:55:12
Ajdee, patriotiiiiiiiii!
      
Од: oskarmk
Датум: 29.07.2010 09:22:57
Ne e problemot vo lugeto sto vozat vozila so BG tabli, ne e problem vo zdravstvoto, obrazovanieto, sudstvoto, nevrabotenosta...>>>>>>... Vo sistemot e problemot...drzavata e problem.... pozdrav za site..
      
Од: 1234
Датум: 29.07.2010 09:28:07
I pak sme nie najpametni i najubavi , a bugarite se glupi i necisti , te mrsni , kakva paranoja koja trae kaj nas od 1918. Ve molam ,mislete malko so glava...???????? !!!!!!!!


Разбира се, дури и на форумите на web site-овите подржани от миленко неделкович имате и тема на кои стандардно се плука врз всичко БГ

http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=313
« Последно менување: Јули 29, 2010, 10:52:13 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #18 на: Јули 29, 2010, 02:37:43 »

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4E0433E906C23D4E813E39C9B973FD3C
Бугарските коли на удар на МВР

Полицијата по 30 септември ќе ги одзема увезените возила со странски таблички ако нивните сопственици до тој рок не ги пререгистрираат, соопшти вчера Министерството за внатрешни работи.

Апелот на МВР следува по минималниот интерес на граѓаните што имаат возила со бугарски регистарски таблички да ги царинат и со тоа да ги легализираат.

Според некои процени, од осигурителните компании, покрај околу 300.000 регистрирани возила, во земјава се возат уште речиси 90 илјади автомобили со истечена регистрација или со странски таблички. Токму со големиот број нерегистрирани возила, осигурителните компании ја оправдуваат високата цена на автоосигурувањето и на зелениот картон. Според нив, за да се смени ваквата слика за земјава, институциите треба веднаш да преземат чекори за да ги отстранат од сообраќај нерегистрираните возила, како и да ја подобрат регулативата во осигурувањето. Тие предлагаат да се измени изгледот на регистарските таблички, со што лесно би се забележувале нерегистрираните возила и едноставно би се отстраниле од сообраќајот.

- Со оглед дека остануваат уште два месеца од рокот за пререгистрација на возилата со странски регистарски таблички, апелираме до граѓаните што се сопственици на возила со странски регистарски таблички, да го испочитуваат дадениот рок и да ја извршат потребната пререгистрација на возилата навреме - пишува во соопштението на МВР.

Рокот до 30 септември се однесува на возилата коишто подолг период беа увезени и се возеа со странски таблички на македонските патишта.

- Веднаш по истекот на дадените рокови ќе се организираат акциски контроли и сите возила кај кои не се испочитувани законските одредби, односно се управуваат спротивно од Законот ќе бидат одземени и предадени за натамошна царинска постапка - завршува соопштението.

Министерството ги потсетуваме граѓаните дека на 5 август истекува рокот за пререгистрација на увезени возила според стандардот „евро 1“ и апелира до граѓаните до тој датум да ја средат документацијата за увезените возила.

Според Царинската управа до завчера се оцаринети вкупно 30.535 возила, кои влегле во земјава од моментот кога Владата дозволи увоз на коли постари од 10 години по стандардот „евро 1“.

Валентина Ангеловска
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #19 на: Август 15, 2010, 07:13:31 »

Државјанство даваат - таблички не!

Сопствениците на автомобили со бугарски регистарски таблички од кочанското село Тркање ќе го трампаат македонското државјанство за автомобил.

Велат дека давачките за пререгистрација на нивните возила во Македонија им биле превисоки, за некои од автомобилите требало да платат и по 3000 евра.

„Доколку не ни обезбедат една линеарна, фиксна цена, да речеме од 400 евра по автомобил, ние по истекувањето на рокот сме подготвени да се откажеме од македонското државјанство“, вели Јован Заов, сопственик на бугарски автомобил.

„Нека воведат „винетка“ сите ќе ја плаќаме, вака цените за регистрација се многу високи“, вели Влатко Трајчов, сопственик на бугарски автомобил.

Според нив бугарскиот пасош им носел предности за вработување во странство.

„Од каде пари ќе најдеме подобро ќе отидеме во Италија да работиме и да спечалиме нешто“, вели Благојчо Сандев, сопственик на бугарски автомобил.

Сепак не објаснуваат прецизно, вреди ли да се откажеш од државата за еден автомобил.

„Не вреди да се откажеш и не не го сакаме тоа, но ако мора, подготвени сме“, вели Никола Заов, сопственик на бугарски автомобил.

Според неофицијална статистика во Македонија се возат околу 40.000 возила со бугарски таблички. Нивните сопственици имаат рок до крајот на септември да ги пререгистрираат во Македонија, ако не го сторат тоа во согласност со законот ќе треба шест месеци да ги изнесат автомобилите надвор од државата.

И покрај тоа што крајниот рок е блиску досега интересот за пререгистрирање на овие возила е минимален.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126400
 ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #20 на: Август 16, 2010, 11:35:48 »

Македонско гражданство или кола с BG регистрация?  http://www.dnes.bg//world/2010/08/16/makedonsko-grajdanstvo-ili-kola-s-bg-registraciia.96640
(по-скоро превод)
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #21 на: Август 16, 2010, 08:39:26 »

Братя българи от Македония, братя българи от България и всички който сте по цялие свят, МАКЕДОНСКАТА ВЛАСТ И СРЪПСКИТЕ СЛУГИ В МАКЕДОНИЯ обявиха ВОЙНА НА  македонските българи вече неможеха да скрият омразата и злобата  тяхното малко сърце като зърно ориз неможеше да издржи омразата към българския дух и българщината и явно през някоков с истамбулски мюслимански закон иска да им се отмъждава иска да  ги наказва всички които не се срамуваха да си кажат своето българско самосъзнание всички които не си забравиха българския произход.На всички е ясно това е првата крачка на македонистите или на сръпските полтрони, следната крачка ще е сигурно законот за двойно гражданство т.е. умоболните глави на букефалистите НЯМА да позволят двойно гражданство и сигурно ще изроват или ще направят копие на някой сръпски закон с който се забранява двоино гражданство. За мен лично няма проблем още утре сум подготвен да се отказвам от македонското гражданство,но какво става с хората който работят държавана работа  и хранат семейства а  имат българско гражданство, те се осъдени предварително на беда, дали ще бъде духовна или матерялна сами ще избират?но разбира това важи само за македонския българин.МАКЕДОНИСТИТЕ ОБЯВИХА ВОЙНА И НА БЪЛГАРИЯ ако се събдне истамбулкия закон БЪЛГАРИЯ ЩЕ ЗАГУБИ НАЙМАЛКО 5 милиона евро от застраховки и технически  отбългарските коли в Македония, а разбира се македонистите ще печелат тройно повече,нали трябва още някой паметник на букефал да се построи нали трябва още някой фалсификат да се исмисли нали трябва латас и томич да получат награда разбира се в евро.Всичко което трябва да се направи е държавата БЪлгария да направи контра закон ето на пример за всеки дипломат от Македония който иска да влезе в България да плати 500 евро на границата,или като на пример България да увелича цената на тока за Македония или всичко може да се реши и по друг начин с ВЕТО. за македония в НАТО И ЕС.е тогава македонските политици ще я видят Европа през крива макарона е тогава ще видят че БЪЛГАРИЯ  е стара държава че не е дрво без корен че не е югославска измислица, че не е е сръпски нужник че БЪЛГАРИЯ НЕ Е БЮРМ.БЪЛГАРИЯ е нещо много скъпо нещо което грее и топли сърцата на всички българи в чужбина, България е единствената надежда на македонския българин който всеки ден все повече е обиждан уножаван дискриминиран от македонистите.Македонския българин нуждае от помощ, това може да получи само от добрата воля на управлящите в София, всичко друго ще е само лъжовна утеха
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #22 на: Август 16, 2010, 10:01:11 »

E  сега  е  моментот  да  се  актуелизираат   злосторствата  и  геноцидот  кои  врз   македонските  Бугари ги  извршиле  Југословенските  (Србските)  окупаторски  фашистички  војски  за  време на  балканските,  првата  и  втората  световна  војна,  како  и  периодот непосредно по  втората  световна  војна   па  се  до  денес.
Сега  е  моментот  да  се  актуелизираат  масовните  убиства  и  прогони  на  Македонските  Бугари  од  Македонија  и  населување  ,колонизација  на имотите на  прогонетите  Бугари  со   доселеници  од   Србија.

Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #23 на: Август 17, 2010, 01:34:45 »

Точно така Антон, сега е вистинскиот момент да се събуди власта в София да се разчистат сметките со остатоците от югословенизмот наречен македонизам. Треба да се удри со сета сила со сите можни средства дури ако треба и со война интервенция но македонските българи мора да се защитат от понатамошно понижуванъе и дискриминация, мора да престане националниот геноцид врз македонскиот българин.Треба еднаш за секогаш т.н. македонски академци со дипломите от кумровец и белград да разберат дека времето на лаги и фалсификати заврши,има нова реалност   со повисоки морални и цивилизациски стандарди кои со заедничко име се нарекувааат Европска Уния.Македония се уще живее во еден временски заостаната свет, во Македония се уще се актуелни српските партизански филмови тука се уште найголемото уметничко и културно достигнуванъе се песните на цеца.Во Македония застанало времето, актуелната власт упорно со сета сила го држи народот во потполно национално и културолошко слепило, упорно на секой возможен начин се искривува историята, цели генерации се задоювуваат со омраза кон другите народи. Се учат децата от мали да мразат се учат на шовинизам кон другите народи.А се разбира тука омразата предначи кон българите и България.От каде толку омраза на еден вештачки миниятурен народ, на една фалшлива нация наречена македонска кон се што е българско.Што толку многу им пречат българите на бюрмовци кой ли я посея таа омраза.Но вистината е само една вистината е на страна на македонскиот българин, българскиот дух, духот и енергията на Тодор, на Ванчо, на Мара никогаш неможе да се уништи тоа е нешто вечно, тоа се пренесева от колено на колено, от една генерация на друга.Но българите во Македония се веке изморени веке се истоштени от огромниот притисокот кой што го прават врз нив македонските власти потпомогнати от тайните служби на белград.Сущината на проблемот е сосема друга, зошто до сега София покажа ненормално многу трпеливост кон македонскиот шовинизам, има ли потреба от толку голема толерантност коя се граничи со мазохизам.Убаво ли се чувствуваат властите во София да гледаат како нивните братя по кръв како секойдневно се понижувани секойдневно се навредувани, и гният по затворите и се само поради една единствена причина, а тоа е што гордо и без страв се нарекуваат българи.Многу пати е кажано дека судбината на Македония и македонските българи зависи от власта во СОФИЯ, но со оваа последна провокация наречена законот за коли со бг табли, или вистинското име би било законот за национална дискриминация на македонскиот българин, София нема што понатаму да чека треба на най-спешно да реагира, тука веке нема потреба от колебанъе и емоции веке се е ясно Македонските власти и обявия война на българщината и тоа на най подл и лицемерен начин.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #24 на: Август 17, 2010, 01:51:27 »

Точно  така.
Разоткривањето  на вистината и  будењето ( реинкарнацијата)на  Бугарскиот  карактер на  мнозинското македонско население во РМ ги  избезуми и  испаничи  Белград  и инсталраните Србски  структури  на  власт  во  Македонија, па  разбирливо (не и  оправдано) е  зошто  така  реагираат.
Но  тие  по  некаква  Југоинерција  продолжуваат  да  не  бираат  средства  за остварување  на  нивните  антибугарски  цели.  За  нив ЦЕЛТА  ГИ  ОПРАВДУВА  СРЕДСТВАТА.
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #25 на: Август 17, 2010, 02:47:33 »

http://www.dnes.bg//world/2010/08/16/makedonsko-grajdanstvo-ili-kola-s-bg-registraciia.96640  вижте коментарите, може да са ви интересни ;)
(ама пак кзвам че трябват и коментари от хора  българско съзнание там - от тук изглежда че във Вардарска Македония живеят само сърбомани)

специално за номерата обаче тук липсва каквото и да е разбиране защо да е проблем.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #26 на: Август 17, 2010, 03:15:06 »

Дваесет години по распадот на Югославия, таа се уште постои во главите на македонците. Ако не ми верувате, земете ги медиумите, пуштете телевизия, вклучете радио, прочитайте весник, отворете МК сайтови на интернет и ке се найдете во виртуелното "югословенско" општество. Отидете во некой од маркетите за прехрана и побарайте бугарски производ! За да не изгубите часови во баранье, подобро попитайте дали воопшто има такви, но ако барате "югословенски", вие сте на вистинското место.
Бугарските коли кои се возат по македонските градови, го подкопуваат той виртуелен свет и затоа е таа кампаньа , ако не друго, барем да им се намали бройот  ;) И сето ова не е случайно, туку добро "осмислена" акция на српските слуги во Македония. Прашаньето е КАКО Бугария ке реагира на оваа србоманска провокация спрема македонските бугари  ???
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #27 на: Август 17, 2010, 06:07:26 »

Дваесет години по распадот на Югославия, таа се уште постои во главите на македонците. Ако не ми верувате, земете ги медиумите, пуштете телевизия, вклучете радио, прочитайте весник, отворете МК сайтови на интернет и ке се найдете во виртуелното "югословенско" општество. Отидете во некой од маркетите за прехрана и побарайте бугарски производ! За да не изгубите часови во баранье, подобро попитайте дали воопшто има такви, но ако барате "югословенски", вие сте на вистинското место.
Бугарските коли кои се возат по македонските градови, го подкопуваат той виртуелен свет и затоа е таа кампаньа , ако не друго, барем да им се намали бройот  ;) И сето ова не е случайно, туку добро "осмислена" акция на српските слуги во Македония. Прашаньето е КАКО Бугария ке реагира на оваа србоманска провокация спрема македонските бугари  ???

+1
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #28 на: Август 17, 2010, 06:13:39 »


(ама пак кзвам че трябват и коментари от хора  българско съзнание там - от тук изглежда че във Вардарска Македония живеят само сърбомани)


да една от целите на србо-комунисто македоноидите е токму тава, БГ општество да „спознае“ че во РМ живеат само србо-македоноиди со промити мозоци и со патолошка омраза спрема БГ...

не заборавете че единствениот истински критички ум во РМ се македонските Българи, едниствените които искат проектот независима Македонија да успее пак се македонските Българи, едниствените които искат свободна, демократична, европеиска РМ се пак македонските Българи...те това е...Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #29 на: Септември 07, 2010, 11:01:07 »

Robert Ignatov NA 11 09 2010 godina VO 11 CASOT PRED VLADATA NA BJRM KE SE ODRZI PROTEST.POKANETI SE SITE KOI IMAAT AVTOMOBILI SO BG TABLICI /DA KAZEME NE NA DISKRIMINACIJATA/

дали започна веке буденъето на македонскиот българин, дали веке му е доста от дискриминация и понижуванъе,КЕ биде ли овой протест почеток за за дефинитифно раскинуванъе на сръбските вериги во Македония.Да бидеме овойпат сите единствени да отидеме на овой протест,и неке видат заспалите власти во София дошло времето и тие малко посериозно да се занимаваат со въпросот на македонскиот българин, и да му кажата ясно и гласно на српскиот слуга Груица кой се служи со србски законим дека може да дойде денот наместо български коли да гледа български танкови по македонските улици.
Сочувана