Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Бугарски метеж низ македонските градови  (Прочитано 36505 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД ПОЛОВНИТЕ ВОЗИЛА ОД СТРАНСТВО
Бугарски метеж низ македонските градови

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1683&ArticleID=112177
Цитат
Никој не знае колку автомобили со бугарски регистарски таблички се возат низ земјава, иако неофицијално околу 3.000 има само во Струмица.
« Последно менување: Април 23, 2009, 01:09:46 ohrid1941 »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #1 на: Април 23, 2009, 02:08:03 »


Кога пред 14 месеци полициятя ги прибираше колите со бугарски регистрации (само затоа што се бугарски!?), новинарите беа предупредени да не наседнуваат на ситни штосеви на власта и да напишат нешто за една многу по суштинска работа во врска со овой проблем. Имено, се работи за годишните давачки за автомобилите во Р.Македония и во Бугария. Разликата е фрапантна! Вкупните давачки за еден автомобил во Македония, заедно со зелената карта се некаде околу 25000 денари, или околу 400 евра, додека давачките во Бугария не се повеке од 150 евра. За оваа огромна разлика "демократски" настроените новинари од Р.Македония не сакаа да почнат полемика. Ним им е битно само да я искористат секоя шанса да удрат врз Бугария, како да е тоа найважниот егзистенциялен проблем на оваа држава. Но, можеби вината и не е целосно кай нив!? Народ што се однесува како ОВЦИ, мора да се согласи и да биде СТРИЖЕН !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #2 на: Март 18, 2010, 12:30:46 »

Проблеми со бугарските табличкиНикой не знае дали автомобилите со странски таблички що се возат во земява треба да се изнесат од државава, а потоа да се увезат за царинска постапка

Никой во државава не я знае постапката за легализация на българските и на возилата на иселениците од европските држави що ги возат во земява. Шпедитерите немаат упатства, а на интернет-страницата на Царинската управа нема информация що го обяснува овой проблем. Сопствениците на български возила изминативе денови шетаат по царинските терминали за да се информираат коя е постапката за легализиранье на возилата, но не добиваат одговор.

- Никой не знае дали автомобилите треба да ги изнесеме од државава и потоа да ги увеземе како и возилата що се со потекло од Европската Уния. Не ни е ясно дали треба да се оставаат на царинските терминали, дали ке се плакяат лежарина, гранична царина - велат сопствениците на автомобили со български таблички.

Во Царинската управа ни рекоа дека правилник има, но деталите вещо ги избегнуваат. Велат дека деновиве нема заинтересирани за легализация на българските возила.

- Доагяат и прашуваат коя е постапката за легализация, колку ке чини и се' останува на тоа. Никой не побара конкретно да я остави колата за да се почне постапка за цариненье - велат во Царината.

Оттаму велат дека найвероятно ке се случи да се чека последниот рок, септември, за легализация на българските возила.

- Како и секогаш, нашиот народ го чека последниот воз, сега им се чини рано да я почнат постапката, а во август ке биде опщ хаос - велат во царинските терминали.

Во шпедициите креваат раменици кога се во прашанье българските возила и возилата на иселениците од Швайцария, Италия, Германия и од други европски земйи.

- Никой нищо не кажува. Неофициялно, кружат муабети дека нема да мора возилото да се изнесува од државава, но ке мора да се стави на терминал. За понатамошната постапка и за давачките се' уще нищо не се знае - велат шпедитерите.

Според Законот, ако возилата не се пререгистрираат, ке мора да я напущат земява, а до нивното следно влегуванье во Македония ке мора да поминат наймалку 6 месеци.

И вчера на царинските терминали владееше хаос защо цариненьето се одвива бавно. Неофициялно дознаваме дека дополнителен проблем се новите каталози за цариненье що стигнале вчера.

На царинските терминали секойдневно пристигнуваат по дваесетина возила, найчесто од Германия или од Холандия, на камиони поради поодминатите години на старост и поголемата можност од дефекти ако возилото се донесе со возенье.

Валентина Ангеловска

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DAA3573C8108B84196BE61AA29E23BA5
 
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #3 на: Март 18, 2010, 12:54:07 »

Ова е повеке за АПСУРДИСТАН :

Цитат
- Никой нищо не кажува. Неофициялно, кружат муабети дека нема да мора возилото да се изнесува од државава, но ке мора да се стави на терминал. За понатамошната постапка и за давачките се' уще нищо не се знае - велат шпедитерите.

Според Законот, ако возилата не се пререгистрираат, ке мора да я напущат земява, а до нивното следно влегуванье во Македония ке мора да поминат наймалку 6 месеци.

ПО ОВАА ЛОГИКА БИЛО КОЙ ОД БИЛО КОЯ ДРЖАВА СО ИСТА КОЛА НЕ МОЖЕ ДА ВЛЕЗЕ ВО МАКЕДОНИЯ ВО  РОК ОД ШЕСТ МЕСЕЦИ !?  ???  ???  ???
ПОГОЛЕМ АПСУРД ОД ОВА , ЗДРАВЙЕ !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Стариот

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 77
 • Всичко за Македония!
  • Погледај го Профилот
  • Книги за Македония, Books about Macedonia
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #4 на: Март 18, 2010, 01:06:16 »

Лично право на секой гражданин е да изразува припадност кон некоя нация, па дури и да има държавянство на таа нация. Во Република Македония, бипатридството не е спротивно на законите и Уставот. Тоа е първа работа.

Втора работа е тоа що секой гражданин треба да биде защитен от дискриминация - тоа му е гарантирано право според Уставот. А, исто така, треба да биде защитено и неговото право на ЛИЧЕН избор каде и от кой ке купува автомобил или други работи. Тоа, между другото, е идеята за слободен трансфер на стоки во Европейската уния.

Конечно, сметам дека овой проблем има многу по-длабоки корени, бидейки се зборува за "бугарски коли", а на пример не се зборува за косовските, албанските автомобили кои ги има стотици во Скопие, Тетово, Гостивар, Дебар, Струга и други градови.

Верувам дека на актуелната власт не би й било во интерес да излезат на протести 10,000 македонски граждани со българско държавянство и 10,000 македонски граждани со косовско или албанско държавянство кои поседуваат автомобили со регистарски таблички от тие държави. Чий интерес е гражданите на Р.М., по не знам кой пат, да стануваат заложници на лошите регионални политики на Груевски?
Сочувана
Всичко за Македония!

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #5 на: Март 18, 2010, 03:56:10 »

Лично право на секой гражданин е да изразува припадност кон некоя нация, па дури и да има държавянство на таа нация. Во Република Македония, бипатридството не е спротивно на законите и Уставот. Тоа е първа работа.

Втора работа е тоа що секой гражданин треба да биде защитен от дискриминация - тоа му е гарантирано право според Уставот. А, исто така, треба да биде защитено и неговото право на ЛИЧЕН избор каде и от кой ке купува автомобил или други работи. Тоа, между другото, е идеята за слободен трансфер на стоки во Европейската уния.

Конечно, сметам дека овой проблем има многу по-длабоки корени, бидейки се зборува за "бугарски коли", а на пример не се зборува за косовските, албанските автомобили кои ги има стотици во Скопие, Тетово, Гостивар, Дебар, Струга и други градови.

Верувам дека на актуелната власт не би й било во интерес да излезат на протести 10,000 македонски граждани со българско държавянство и 10,000 македонски граждани со косовско или албанско държавянство кои поседуваат автомобили со регистарски таблички от тие държави. Чий интерес е гражданите на Р.М., по не знам кой пат, да стануваат заложници на лошите регионални политики на Груевски?
Добра забелешка, соодветната македонска регулатива треба да се обжали пред македонскиот уствен суд!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #6 на: Март 18, 2010, 07:46:24 »

http://bkks.org/forum/index.php/topic,245.msg11991.html#msg11991
  Политиката на Груевски го покажа вистинското лице, злобата и омразата кон все що е Българско неможе да се скрие.Букефалчинъата ги фака опща паника ке треба да се соочат со вистината дека се повеке народот се освестува и се врща към българскиот произход всеки ден има нови аплициранъа за българско гражданство той факт премногу е болен за полудените глави на букефалчинъата предводени от Груевич.Но за жал неможат да сторат по той случай нищо, очайнички тръсат друга причина како да го казнат българското население в Македония(което всеки ден го има все повече) а тоа е да не му дозволат да возат коли со знаците на България и ЕС.Нашата македонска ,,влада,,  всеки ден реве какато бебе  за да я приемат в НАТО и ЕС, а от друга страна не позволиява да се возат коли со европеиски табли.Ако гледаме логички и реално, државата Македония трябва да плати щета на хората които карат коли со знак на ЕС, защото патищата в Македония се толку многу мизерни що хората си исчупиха колите.НО Груевич и неговата фалангатреба едно да знаат стапот има два крайа, неможе повече со некой уличарски трикови да ги дискриминира македонските българи, защо сосема е йасно дека овой квази закон се однесува исклучително за българските коли и и българските граждани в Македония,Наистина државата България има много голямо трпение към актуелнат власт в Македония но искрено се надяваме че вече на това е близо крайот.Открито ние македонските българи който сме част от българската нация я повикуваме България както наша ЕДИНСТВЕНА майка да го спре современиот политички терор и дискриминаторскиот  однос на властите во Македония към нас, и да отговори со сщта мера.Защото няма да ме учудва ако држвата БЙРМ, не поиска за некое време хората с българско смосъзнание да плащат и ваздухот които го дишат в Македония.


Сочувана

Стариот

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 77
 • Всичко за Македония!
  • Погледај го Профилот
  • Книги за Македония, Books about Macedonia
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #7 на: Март 18, 2010, 09:56:02 »

Деко, ваков проблем не е първ, ниту последен. Достаточно сме се наслушале и нагледале и имаме изтърпено на своя кожа разни неправди, но сметам дека чувствата нема да помогнат многу за решение на овой проблем. Треба да се делува прагматично, прецизно и целенасочено. И затоа, за да не зборуваме на памет, треба да се найде текстот на овой скандалозен закон, да го коментираме тука на форумот, а ръководството на клубот да прецени како ке го използва тоа за понатамошни действия. Даскалот дава добър предлог - да се сезира за ова Уставниот суд, Хелсиншкиот комитет и други институции, но ке мора да се има некаква здрава правна основа и при тоа да се консултира адвокат.
Сочувана
Всичко за Македония!

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #8 на: Март 18, 2010, 10:48:15 »

Много абсурдни неща прави македонското правителство, на моменти и смешно. Поздрав за всички братя в Македония, които не са се отказали от борбата си :)
Сочувана

Stanko

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 10
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #9 на: Март 18, 2010, 10:58:18 »

Здраво брате, добре доjде на форумо  :)
Сочувана

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #10 на: Март 18, 2010, 11:10:06 »

Добре заварили :)
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #11 на: Март 18, 2010, 11:10:32 »

http://bkks.org/forum/index.php/topic,245.msg12000.html#msg12000
Точно така, предлогот на Стариот е на место.Треба да се побара правна помош како од  домашните адвокати, така и от мегународниот фактор.Но сепак найважното во овой момент внимателен и сериозен пристап кон оваа работа затоа що властите от БЙРМ се познати по свойте най-долни и лицемерни игри.Затоа оваа работа тръси од всички българи да покажат единство, а тоа наймного се однесува на македонските българи който винаги са били цел на исфрустрираните букефалчинъа.Затоа един голяам апел до всички македонски българи да сложим веднаж за винаги край на тормозот в БЙРМ.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #12 на: Март 19, 2010, 01:13:00 »

КОМЕНТАРИ ОД "ДНЕВНИК" :

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=BB79C83E8BFCAD459A14B8261461685B

(„Проблеми со бугарските таблички“)

Цитат
Дали се при себе овие од владава и од царинава. Секаде во свет се возат разни таблици, а овие најпаметни во Македонија. Сега бизнисмените со странски таблици треба да ги извадат колите 6 месеца надвор... Глупости. Соф

Привремен увоз на патнички возила со целосно ослободување е дозволен само за оние лица што имаат постојано место на живеење надвор од царинското подрачје на РМ. За сите што имаат бугарска патна исправа, а не се со постојано живеење таму, по септември ќе им биде изречена заштитната мерка одземање на возилото.  Тони

ЗА ДА ИМАШ "бугарска патна исправа" , ЗНАЧИ ДА ИМАШ ПОСТОЯНА АДРЕСА ВО БУГАРИЯ ! А ОНИЕ ШТО "не се со постојано живеење таму", ИМААТ ЛИЧНИ КАРТИ ЗА НЕПОСТОЯНЕН ПРЕСТОЙ И ТОА Е СОСЕМА ПОРАЗЛИЧНА КАТЕГОРИЯ ОД ПРВАТА ! ОВИЕ ТАПАНАРИ И НАВЕЧЕР ГЛЕДААТ СО ТЕМНИ НАОЧАРИ И ЗАТОА НЕ Я ЗАБЕЛЕЖУВААТ РАЗЛИКАТА ! НО , СРБОМАНСКИТЕ СЛУГИ И ВО ОВА ГЛЕДААТ ШАНСА ДА ГО РАЗГОРУВААТ ГОВОРОТ НА ОМРАЗАТА СПРЕмА БУГАРИЯ !
« Последно менување: Март 19, 2010, 09:17:58 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #13 на: Март 19, 2010, 04:53:04 »

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=BB79C83E8BFCAD459A14B8261461685B
 Сръбоманските слуги веке и нищо не гледаат заслепини се от омраза,го губат тлото под нозе вината я бараат во секого само не во себе ке треба да се соочат со вистината.А тоа сиурно многу ги боли гледайки како дури и во най-малото населено место во Македония македонските българи се возат со убави коли гордо несрамейки се да покажат дека се нераскинлив дел от българската нация.Што тоа толку многу ги разгневи локалните сръбски измекарчинъа па решия да ги плашат лугето кои што имаат българско самосъзнание,мислат ли ако измислат некой умоболен закон повеке нема да им а българи во Македония.Природните пояави никой неможе да ги сопре со какви да е закони, а наймалку тоа може да го направи една шашма држава наречена БЙРМ, коя моментално се наога на самата граница на своето постоенъе.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарски метеж низ македонските градови
« Одговори #14 на: Март 23, 2010, 06:28:05 »

Сител, Македония: Собствениците на автомобили с българска регистрация не бързат да ги пререгистрират

23 март 2010 | 07:17 | Агенция "Фокус"

Скопие. Интересът сред собствениците на коли с българска регистрация в Македония към пререгистиране на автомобилите е слаб, съобщават от македонските митници, предаде македонската телевизия Сител. По думите на директора на митниците Ванчо Каргов отзива сред собствениците на коли с българска регистрация бил под очаквания, въпреки че именно главно към тях е била насочен мярката. Според закона собствениците на коли с българска регистрация имат само шест месеца, за да пререгистрират колите си, като Каргов е категоричен, че те трябва да се възползват от тази възможност, защото друг такъв шанс няма да имат.
Общо за десетина дни са подадени 4 000 заявления за обмитяване на автомобили втора ръка, като за половината от тях процедурата е приключила. Около 3 000 евро за автомобил е сумата, която най-често се декларира за обмитяване, като само в малък брой случаи документацията е била непълна или неточна.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !