Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Возилата со бугарски таблички сопрени на граничните премини  (Прочитано 7009 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Возилата со бугарски таблички сопрени на граничните премини
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=65480


Цитат
Се спуштија рампите на граничниот премин Делчево за возилата со бугарски регистарски таблички. Македонската царина не ги пропушта да влезат во државава возилата кои имаат странски регистарски таблички, а чии сопственици имаат двојно државјанство. Дознаваме дека до 16 часот на овој граничен премин околу 20-ина возила се задржани на влез во Македонија и се вратени назад во Бугарија.

Додека екипата на Канал 5 беше на граничниот премин Делчево и чекаше од граничната полиција да ја спроведат дозволата за да можеме да ги снимаме сопствениците кои реагираа на спуштањето на рампите за нивните возила, неколку возила кои чекаа и во меѓу граничниот појас од страна на македонската полиција беа вратени назад во Бугарија.

Одговорните од делчевската Царинска испостава не го образложија овој потег, освен дека постапуваат согласно законските норми кои стапуваат на сила од денес и согласно Истанбулската конвенција, а ќе се задржуваат и на влез и на излез сите возила кои не ги исполниле условите за привремен увоз. До овој момент не успеавме да добиеме официјална информација од Царинската управа на Македонија

Сопствениците на возилата затекнати, реагираат на ваквата постапка на надлежните, обвинуваат дека не се почитува законската одредба која предвидуваше возилата да можат да престојуваат 6 месеци во државава и дека не ги пропуштаат ниту транзит.

-Велат дека со двојно државјанство не може да возеш кола на бугарски таблици и велат дека колата е царинска роба, а регистрирана роба не е царинска роба. Немам потреба да ја регистрирам на македонски таблици, имам бугарско државјанство, вели Кире Каров од Штип.

Даниела Такева
« Последно менување: Октомври 02, 2010, 12:30:26 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
« Последно менување: Април 06, 2015, 10:54:09 Подкрепа »
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени

На границата връщат македонци с BG номера в България  http://www.dnes.bg/world/2010/10/02/na-granicata-vryshtat-makedonci-s-bg-nomera-v-bylgariia.100200
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Возилата со бугарски таблички сопрени на граничните премини


Се спуштија рампите на граничниот премин Делчево за возилата со бугарски регистарски таблички. Македонската царина не ги пропушта да влезат во државава возилата кои имаат странски регистарски таблички, а чии сопственици имаат двојно државјанство. Дознаваме дека до 16 часот на овој граничен премин околу 20-ина возила се задржани на влез во Македонија и се вратени назад во Бугарија.

Додека екипата на Канал 5 беше на граничниот премин Делчево и чекаше од граничната полиција да ја спроведат дозволата за да можеме да ги снимаме сопствениците кои реагираа на спуштањето на рампите за нивните возила, неколку возила кои чекаа и во меѓу граничниот појас од страна на македонската полиција беа вратени назад во Бугарија.

Одговорните од делчевската Царинска испостава не го образложија овој потег, освен дека постапуваат согласно законските норми кои стапуваат на сила од денес и согласно Истанбулската конвенција, а ќе се задржуваат и на влез и на излез сите возила кои не ги исполниле условите за привремен увоз. До овој момент не успеавме да добиеме официјална информација од Царинската управа на Македонија


http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=14&eventId=65480

Апсолутно не постои закон кој го забранува слободен проток на луѓе и стока...оваа е директно кршење на основните човекови права. Идиот е тој кој не пушта влез во РМ на грагани со двојно државјанство!!!
 
И оваа е МНОГУ СЕРИОЗНО!
[/quote]

за оваа треба да се реагира!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Значи аз например - с БГ гражданство и БГ автомобил - мога да вляза в РМ, а човек с БГ и МК гражданство и БГ автомобил - не може?!  :o
Щом е така, тези хора са наистина луди!  >:(

Какво общо има между колата и гражданството на шофьора или собственика й?
Как може да се дискриминират водачи на возила заради гражданството им?
И как човек с повече гражданства няма право, а само с едно - има?


Хунзите да отговарят час по-скоро!  >:(
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Нови репресии срещу българите от Македония

http://skat.bg/news.php?action=7&newsID=10490
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

татар

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 61
  • Погледај го Профилот

Да не бръкаме баби со жаби!Во цела Европа (пуста опустела) законите са еднакви!Не може да си жител на дръжавата и да возиш на чужди номера!Язе съм българин и ситуацията не ми допада грам,но нека бъдем малко реалисти!
Сочувана
Човек се учи докато е прост!

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот

Да не бръкаме баби со жаби!Во цела Европа (пуста опустела) законите са еднакви!Не може да си жител на дръжавата и да возиш на чужди номера!Язе съм българин и ситуацията не ми допада грам,но нека бъдем малко реалисти!

Приятелю татар,
Ами ако освен, че караш кола с табелка от друга държава, си и гражданин на тази чужда държава, и то съседна??
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот

На всеко нормален човек му е ясно с македонския закон за коли какво се желае да се направи, това не е нищп друго освен продолжение на една югославско сръпска политика,.В МАКЕДОНИЯ СЕ СЛУЧВА ДУХОВЕН ТЕРОР И ГЕНОЦИД СРЕЩУ МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ.
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени

Да не бръкаме баби со жаби!Во цела Европа (пуста опустела) законите са еднакви!Не може да си жител на дръжавата и да возиш на чужди номера!Язе съм българин и ситуацията не ми допада грам,но нека бъдем малко реалисти!

Приятелю татар,
Ами ако освен, че караш кола с табелка от друга държава, си и гражданин на тази чужда държава, и то съседна??
Не съм на 100% сигурен (аз самия нямам двойно гражданство и не съм проверявал), ама румънците около границата търсят българин в България приятел/роднина да им купи кола на свое име и после я карат в Румъния с пълномощно. Има малко власи в Мизия и Добруджа и българи в Северна Добружда, сигурно има и доста хора с двойно гражданство, но явно не става. Там пак май е по адрес на местоживеене.
Вече ако имаш овен гражданство, и постоянен адрес в България не знам дали не можеш да си караш кола с български номер в Румъния (ако всъщност живееш там).
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

"Се развејаа бугарски знамиња на граничниот премин Ново Село"

Протест на сопствениците на бугарски возила

Се развејаа бугарски знамиња на граничниот премин Ново Село. Македонците со бугарски пасоши го блокираа преминот на македонско-бугарската граница, изреволтирани од забраната на владата за влез и излез од земјата на возила со бугарски регистерски таблички.

Сметаат дека одлуката е тенденциозна, зашто се однесува само на бугарските, а не на сите возила од Европската Унија.

Со провокативни транспаренти пристигнаа и претставници на бугарската ВМРО. Велат дека за случајот ќе дознае и Европската Комисија, зашто македонските власти ги тероризираат сопствените граѓани.

И Македонците во Бугарија се јавија на протестот. Според нив овој проблем може да се реши со воведување на винети, кои ќе ги плаќаат сите сопственици на странски возила.

До 30 септември беше рокот за пререгистрирање на возилата бугарски регистарски таблички. За оние што не го сторија тоа забранет е влезот и излезот од земјата.

Video: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=65697
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Да не бръкаме баби со жаби!Во цела Европа (пуста опустела) законите са еднакви!Не може да си жител на дръжавата и да возиш на чужди номера!Язе съм българин и ситуацията не ми допада грам,но нека бъдем малко реалисти!

Знаем добре за кого е "пуста" Европата, а също така знаем, че тук не става дума за никакво перманентно "возене" в чужда държава, а за краткотрайно влизане за посещение при роднини!  8)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Каракачанов за проблемите со бугарските автомобили ќе го извести Брисел

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128398
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !