Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ  (Прочитано 43757 пати)

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #90 на: Февруари 09, 2011, 01:42:59 »

 Това, което говори Любчо едно време може да е било сензация, но днес той не казва нищо ново. Това го знаят всички. В Македония трябват нови политици с нови, смели идеи, а не да повтаряме като развалена грамофонна плоча, колко е безизходно положението и да чакаме нещата да ги реши някой друг. С тия приказки освен да отблъсне хората друго няма да направи Любчо.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #91 на: Февруари 09, 2011, 02:26:56 »

Това, което говори Любчо едно време може да е било сензация, но днес той не казва нищо ново. Това го знаят всички. В Македония трябват нови политици с нови, смели идеи, а не да повтаряме като развалена грамофонна плоча, колко е безизходно положението и да чакаме нещата да ги реши някой друг. С тия приказки освен да отблъсне хората друго няма да направи Любчо.

Следейки я неговата дваесет годишна работа на тоа поле, гарантирам оти подвлеченото со црвено е 100% точно ! Ти честитам за таа констатация.
Впрочем и неговата 1%на популарност во МК, ясно укажува оти се залудни напорите на некои заблудени сили во БГ, да го повратат овой промашен политичар на политичката сцена во Македония !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #92 на: Февруари 10, 2011, 01:31:01 »

... не да повтаряме като развалена грамофонна плоча, колко е безизходно положението и да чакаме нещата да ги реши някой друг.

Присъстващит на форума правим изключение!  8)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #94 на: Февруари 11, 2011, 09:47:04 »

http://www.youtube.com/watch?v=C5Z829OnrCE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=lyOahJzwu1Y&feature=related
И Любчо е стигнал до извода, че е време България да купи накрая една македонска телевизия, за да се чуе и българския глас в Македония и да се види някой български филм.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #95 на: Февруари 11, 2011, 10:03:04 »

http://www.youtube.com/watch?v=C5Z829OnrCE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=lyOahJzwu1Y&feature=related
И Любчо е стигнал до извода, че е време България да купи накрая една македонска телевизия, за да се чуе и българския глас в Македония и да се види някой български филм.

КОГА БЕШЕ НА ВЛАСТ, МОЖЕШЕ ДА НАПРАВИ БЕЗБРОЙ РАБОТИ ЗА ЗБЛИЖУВАНЬЕ ПОМЕГЮ МАКЕДОНИЯ И БУГАРИЯ, НО ТОЙ СЕ ЗАНИМАВАШЕ СО ЛИКВИДАЦИЯ НА БУГАРИТЕ КОИ ПО НЕКОЙ СЛУЧАЙ ДОБИВАА НЕКАКВИ ПОЗИЦИИ  >:(
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #96 на: Февруари 11, 2011, 11:41:04 »

Цитат:disidente   КОГА БЕШЕ НА ВЛАСТ, МОЖЕШЕ ДА НАПРАВИ БЕЗБРОЙ РАБОТИ ЗА ЗБЛИЖУВАНЬЕ ПОМЕГЮ МАКЕДОНИЯ И БУГАРИЯ, НО ТОЙ СЕ ЗАНИМАВАШЕ СО ЛИКВИДАЦИЯ НА БУГАРИТЕ КОИ ПО НЕКОЙ СЛУЧАЙ ДОБИВАА НЕКАКВИ ПОЗИЦИИ  >:(
Важна е българската телевизията и книги, защото македонската нация, македонски език и македонски идентитет са създадени с учебници, вестници, телевизии и радио.
« Последно менување: Февруари 11, 2011, 11:53:39 valli »
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #97 на: Февруари 25, 2011, 11:24:46 »

„ВРЕМЕ“ 25.02.2011
http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2251&ArticleID=156947

ЕКСПРЕМИЕРОТ ГЕОРГИЕВСКИ СЕ ВРАЌА ВО ПОЛИТИКАТА

Поранешниот премиер Љупчо Георгиевски, прв лидер на ВМРО-ДПМНЕ и почесен претседател на вонпарламентарната ВМРО-народна партија, ќе се врати во центарот на политичките збиднувања и на следните парламентарни избори ќе биде носител на листа во една од шесте изборни единици. Георгиевски ова го потврди во интервју за телевизијата „А1“ најавувајќи дека практично од 20 март, кога ќе се одржи Генералното собрание на партијата, официјално ќе ја почне битката за освојување гласачи. Претседателот на ВМРО-НП, Марјан Додовски, прогнозира дека јавното ангажирање на Георгиевски гарантира оти партијата ќе освои најмалку 10 пратенички места, кои ќе им обезбедат сигурно учество во формирањето на идната влада. Тој тврди дека во партијата се враќа старото членство на ВМРО-НП, кое, кога се формираше партијата на Љубе Бошковски, во првиот бран отиде кај него со големи очекувања дека сериозно ќе ја раздвижи политичката сцена. Иако во последно време се реактуализира идејата за обединување на помалите партии на десницата против владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Додовски вели дека е речиси извесно оти ВМРО-НП ќе настапи самостојно на следните избори. Познавачите на состојбите се убедени дека Георгиевски секогаш може да смета на своите верни приврзаници, таканаречени љупчовисти, кои во земјава, според нивните процени, ги има повеќе од 50.000, најмногу во источна Македонија и во охридскиот регион. - Георгиевски нема да ги остави рамнодушни Македонците на следните избори бидејќи со секое излегување во јавноста, цел месец го држи народот буден - објаснува универзитетскиот професор и политички аналитичар Јове Кекеновски[/b], кој воопшто не е изненаден од одлуката на поранешниот премиер да излезе на избори. Тој потсетува дека, откако тој јавно се декларирал како Македонец со бугарски корени, може да смета на поддршка од сите што се чувствуваат како Бугари во Македонија, како и на старите вмровци, кои во ова време останаа доследни на својот прв лидер. Дел од политичките аналитичари, пак, коментираат дека Љубчо Георгиевски одамна го достигнал зенитот на својата политичка моќ и дека, практично, е невозможно да се крене од пепелот поради тоа што тој веќе подолго време е неактивен во политиката и само одвреме-навреме со контроверзни изјави ја бранува јавноста. - Георгиевски е митолошка фигура од едно време кое веќе е далеку зад нас. Илузорно е да се очекува повторно да воскресне и да ја освои политичката сцена. Особено поради фактот дека партијата во која членува, практично, е невидлива во денешната политика и со самото нејзино појавување не можеме да очекуваме да освои 10 пратенички мандати - вели политикологот Владимир Божиновски. Тој претпоставува дека нема да се случат никакви поместувања и дека пратеничките места ќе бидат поделени меѓу најголемите партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и албанските партии. - Самиот Донтов модел секогаш им дава предност на посилните политички партии со распределбата на гласовите. Така, за да освои ВМРО-НП десет пратеници, за нив треба да гласаат 150.000 гласачи, што во овој момент е илузија - вели Божиновски. Георгиевски во изминатите пет-шест години се држеше настрана од дневно-политичките збиднувања. Сепак, како претседател на фондацијата што го носи неговото име, одвреме-навреме се појавуваше во јавноста со свои ставови за клучни политички збиднувања, како состојбата со името, лустрацијата... Тој последен пат директно учествуваше во изборна трка во 2006 година, како носител на листата на ВМРО-НП во петтата изборна единица.
« Последно менување: Февруари 25, 2011, 11:27:35 Илинден »
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #98 на: Март 31, 2012, 03:04:27 »

http://www.plusinfo.mk/vest/38620/VMRO-NP-Vlasta-vodi-kilava-politika-vo-zemjodelstvoto

НП нешто разбират, ама суштината не. Не е политиката килава ами катастрофална и за земјоделстото и за  економијата и за МК!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #99 на: Април 04, 2012, 01:26:54 »

Интересно деновиве МК ја тресе аферата „Детонатор“ http://utrinski.com.mk/?ItemID=F4BC5804B2E78640B2BC3664A4CE13D7 каде високи локални структури од ДПМНЕ се вмешани, а никој посебно НП (која прва и отворено го проблематизира легитимитетот на изборите во 2011) тоа да не го стави во контекст на предвремените парламентарни избори во 2011.

Посебно ако и самата полиција признава дека групата организирано дејствува од Мај 2011 година, а изборите беа јуни 2011. Значи едноставно и многу логично прашање: дали во некоја средина може да се изведат свободни и демократски парламентарини избори ако истата биде де факто управувана од криминална група со сите тертипи на организиран криминал? Посебно пак, ако еден од лидерите е сопруг на депутатка на ДПМНЕ која е активна учесничка на изборите! Сигурно нејзиниот сопруг и другарчињата од групата активно се придонесувале за „демократскиот“ тек на изборите  ;D.

Мене ме чуди зошто овој момент не го експлотираат НП или СДСМ или Обединети, до толку ли се боси?  ::)

Да не говорам за ЕС или ОБСЕ!
« Последно менување: Април 04, 2012, 01:28:26 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #100 на: Април 05, 2012, 12:19:34 »

Ако нема пари, а нема http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=86D3AF869DCAD048A63DB4A3027AB22E, ако е напуштена идеологиа на ВМРО, ако има масовна криминилизација на локалните и „централните“ дпмневци, ако нема правда и перспектива, тогаш логично е дека НП е изборот, за мноштвото „десни“ во МКД. Љубчо тоа го знае...
http://utrinski.com.mk/?ItemID=EDC72311C90BA540931AB70482B8314E
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #101 на: Април 24, 2012, 10:01:46 »

Бошкоски сака слобода, досието во Апелација

 Со извикување на паролата „Freedom“ Бошкоски ги повика судиите во апелација да го користат искуството и знаењето и да го прекинат едноумието кое вледее во Македонија – „Ве повикувам да покажете достинство и независност, наместо да ја играте улогата на послушници на извршната власт, како што прави Јавното обвинителство. Каква пресуда да напишете мене ми е сеедно затоа што јас сум понижен, навреден и заробен.

Но вие ја имате можноста да ја прекинете судската практика во која политиката режира и суди“. Подиректни, со повик да се укине седумгодишната казна затвор беа адвокатите на Бошкоски – укажаа на неколку поенти – како на Бошкоски му се суди за примени пари во април и мај, кога сведокот има третман на заштитен од 6-ти јуни по завршување на кампањата? Со оглед дека сведокот го повикал Бошкоски може да има третман на агент- провокатор, но не и на заштитен.

Зошто судот не го применува Законот за финансирање на политички партии кој предвидува прекршочни санкции? Како е можно парите да се нови со последователен сериски број? Реагираа и на начинот како е следен и прислушуван Бошкоски и зошто им се кријат докази.

Наспроти тезите на адвокатите, од Обвинителството не одговорија на прашањата, туку повторија дека парите биле наменети за изборната кампања и тоа се потврдило од исказот на сведокот. Низ судските ходници и пред судот приврзаниците на Бошкоски како на митинзите. Досието е во апелација. За една до две седмици судиите ќе ја соопштат одлуката- дали ќе ја потрвдат казната, дали ќе ја намалат или ќе ја укинат.

Љубиша Арсиќ


http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=48999
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #102 на: Април 24, 2012, 03:16:54 »

Георгиевски до Груевски: Зар не си уморен и ти?

Цитат
Партијата на Љупчо Георгиевски, во отворено писмо до премиерот, прашува што се крие зад најавениот „нов бран“

ВМРО-Народна партија на основачот и прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љупчо Георгиевски во отворено писмо до премиерот Никола Груевски, прашува што се крие зад најавениот „нов бран“ на смени во ВМРО-ДПМНЕ.

„Го прашуваме големиот менаџер Груевски, дали со најавата на таканаречен нов бран признава дека неуспешно менаџира со државата цели шест години,“ му се обраќа ВМРО-НП на премиерот. Од партијата на Љупчо Георгиевски го прашуваат Груевски дали со „новиот бран“ одговорноста за колапсот на државата ја префрла на други и дали следниот чекор ќе биде бран на кривични пријави против сменетите функционери?

„Ако функционерите од вториот и третиот ешалон се заморени, како што изјави премиерот, ние сме сериозно загрижени за неговата здравствена состојба и замореност од шестгодишното негово владеење со динамика 24/7. Го прашуваме премиерот дали катастрофалните грешки кои ги прави се' почесто, се резултат на неговиот голем замор? Дали премиерот нема потреба самиот тој лично да се одмори?“, се вели во писмото на ВМРО-Народна до премиерот.

Партијата смета дека Груевски не оставил простор за, како што велат, ниту грам доверба, па затоа се сомневаат дека станува збор за „беден и мизерен обид за манипулација на јавноста“. Тоа, според нив, премиерот го прави преку класични популистички методи со кои оценуваат дека „очајно сака да си го спаси рејтингот и срамот кој му следи“.

„Господине премиер, прашуваме по кој законски основ ќе ги спроведете конкурсите, кои ги најавивте и на кои отворено ги повикавте сите заинтересирани граѓани да аплицираат? Многу добро знаете дека во над 90 проценти од случаите функционерите се именуваат и назначуваат по предлог на ресорниот министер, на седница на влада, без конкурс, односно по ваша лична желба“, велат од ВМРО-Народна

Љубчо за најновиот популистички спин од ДПМНЕ...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D079C3AE9B181B4AB2F019664EC21754

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #103 на: Јуни 29, 2012, 12:43:18 »

Как и да е, чинам оти голема грешка е коалицијата на Љубчо со Бранко! Друго ке беше да е Бучко лидер на СДСМ. Дури можам да кажам дека Љубчо треба да ги повика Бучко и не мал дел на СДСМ кои го подржуваат Бучко да ми се приклучат во коалицијата Пелистер! Вака со БЦ ми се чинат многу лесен пропаганден плен на ДПМНЕ!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #104 на: Јули 01, 2012, 07:04:54 »

Цитат
,,Фалсификувањето на историјата кое ни го оставија комунистите - изгледа дека не биле само тие во прашање. Тука е и генот на фалсификување кој постои и денес. Она што е поразувачко е отсуството да се бориме за демократија,, - вели Георгиевски.
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=51775

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение