Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Европа и САД за историјата на Македониjа  (Прочитано 263914 пати)

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #60 на: Декември 29, 2010, 09:25:15 »Ето какво пишат чуждите медии за конфликта и участието на България.

Friday, 9 March, 2001, 16:07 GMT
Bulgaria urges support for Macedonia

The Bulgarian parliament has called on the international community to prevent the destabilisation of Macedonia.

The statement urges the United Nations, NATO and the European Union to help uphold Macedonia's sovereignty over its troubled northern area, and to stop the conflict spreading to the rest of the region.

The appeal came as the Bulgarian prime minister, Ivan Kostov, continued talks with the Macedonian leadership in Skopje.

On Thursday, Bulgaria began shipping military supplies to Macedonia, believed to contain mainly artillery spare parts and demining equipment. Correspondents say events in Macedonia are acutely felt in Bulgaria, with the two countries sharing strong cultural and linguistic links.

From the newsroom of the BBC World Service


http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1207327.stm

Bulgaria offers troops to Macedonia
March 5, 2001
Web posted at: 7:20 AM EST (1220 GMT)


SOFIA, Bulgaria -- Bulgaria has offered to send troops to aid Macedonia as fighting continues along the tense border with Kosovo.

Bulgarian President Petar Stoyanov extended the offer during a telephone conversation with President Boris Trajkovski, president of the Former Yugoslav Republic of Macedonia.

Three Macedonian soldiers were killed in the border region on Sunday -- which has seen an upsurge in guerrilla activity blamed on ethnic Albanians.

Stoyanov said he would raise the issue of using Bulgarian armed forces to secure stability in the region in parliament if requested by Macedonia or international organisations.

A Macedonian interior ministry spokesman said the country had closed the border to tighten security.

Defence Ministry spokesman Georgi Trendavilov added: "We have taken all precautionary measures and the state authorities have already adopted directions for additional measures and we expect that those measures will be taken overnight."

The Reuters news agency reported renewed heavy firing between Macedonian security and ethnic Albanian guerrillas occupying a village just inside Macedonia.

Journalist James Pettifer -- the author of several books on the Balkans -- said that roads to the border had been blocked creating potential supply problems for Kosovo.

http://archives.cnn.com/2001/WORLD/europe/03/05/macedonia.bulgaria/index.html

Грчките политичари работеа на тоа да ја нема Република Македонија

Планот за окупација на вашата земја кој што го разгледуваа грчките политичари во 1990-тите години беше српски. Но Американците во 1990-тите години низ вашата држава распоредуваат своја војска и така всушност пропаѓаат сценаријата за грчко-српска воена интервенција, резимира Такис Михас, новинар и автор на книгата „Несвета алијанса“, која ја обработува токму оваа историска проблематикаПланот за окупација на Македонија во деведесеттите години од минатиот век од страна на нејзините соседи и идејата за грчка „тампон-зона“ од 2001 година, која предвидува воено навлегување во нашата држава во длабочина од најмалку 40 километри од заедничките граници, чии делови ги има во лустрациското досие на битолчанецот Николче Бабовски, не се автентичен продукт на Атина, туку на Слободан Милошевиќ, тврди за „Нова Македонија“ грчкиот новинар и аналитичар Такис Михас.
Новинарот истовремено е и специјалист за безбедносни прашања и автор на книгата „Несвета алијанса“.
Во својата книга Михас го обработува периодот на раните 1990-ти години и инволвираноста на грчките политичари од десницата и од левицата во војните што се водеа на територијата на некогашната СФРЈ.

Тој низ стотината страници на публикацијата изнесува голем број докази што водат кон заклучокот дека официјална Атина имала цел преку последните војни на Балканот да се стигне до конечно преуредување на границите во регионот.
Суштината на грчките интереси, според она што го заклучува аналитичарот во својата книга, била Македонија и нејзиниот државотворен статус.
- Плановите за, практично речено, окупација на вашата земја во 1990-тите години не се ништо ново во Грција. Оваа проблематика, која последниве години беше подзаборавена, е добро позната во нашата јавност - објаснува Михас.

Тој истакнува дека сепак имало голема разлика како биле споделени вестите во јавноста за овој чин во Скопје и во Атина.
- Не е точно дека Грција го конструирала планот за напад на Македонија врз основа на какви било документи на НАТО. Напротив, самата акција и сите војнички детали за овој акт потекнуваат од Белград - истакнува Михас.
Михас појаснува дека не е претерано ако се каже дека грчката надворешна политика во првата половина на деведесеттите години од минатиот век единствено се занимавала со Македонија.
- Кога ја пишував книгата, заклучив дека сепак вистината за овој акт е многу покомплицирана. Постојат сѐ повеќе докази што ме наведоа на заклучок дека влијателни политички сили во Грција во раните 1990-ти во своите македонски соседи гледаа многу повеќе отколку земја што треба да го промени своето име. Вистинската цел на некои инстанци во Грција беше дестабилизација и исчезнување на тогашната нова држава - појаснува Михас.

Проверувајќи ги официјалните владини документи, тој утврдил дека грчките политичари инсистирале врз која било основа, па дури и воено да се притисне Македонија, за земјата да го промени своето име, да не ги употребува своите симболи и проблематичната историја.
Во суштина, вели Михас, тие денови активно се работеше на тактика што требаше да доведе до распад на државата Македонија, така што ќе се отвореше патот на воена интервенција и проблемот ќе беше надминат.
- Јас мислам дека во тоа време теоретски требаше да изгледа дека државата активно го решава проблемот со соседот, но вистината беше дека Грција имаше само политичка тактика, но не и воен план за интервенција во Македонија - објаснува Михас.
Авторот на публикацијата, коренот на целата ситуација го наоѓа во неколкуте официјални и неофицијални средби меѓу владите на Милошевиќ и на Мицотакис во тоа време.
- На една од средбите Милошевиќ - Самарас во Белград, српскиот политичар, кој во тоа време се сметаше за пријател број еден на Грција, на својот гостин му ја покажал картата на Македонија и го елаборирал планот за окупација - раскажува Михас.

Србите во Македонија би ја поддржале грчката војска

Милошевиќ на Самарас му објаснил дека во „ФИРОМ“, особено во Тетово и околните градови, живеат многу повеќе Срби отколку што покажал тогашниот попис на Скопје.
- Наводно, според она што го знам и што сум го читал во официјалните документи, Милошевиќ на својот колега му рекол дека доколку во оваа земја влезат грчки и српски војски, Србите што живеат тука ќе помогнат Србија и Грција да имаат заедничка граница - раскажува Михас.
Она што го забележал аналитичарот е дека Самарас не само што не ја одбил идејата, туку се нафатил да му ја пренесе и елаборира на грчкиот премиер.
- Во тоа време постоеше такво расположение во Грција што дури 80 проценти од нашата јавност, колку лудо и да изгледа, би ја прифатиле армиската интервенција во Македонија - истакнува аналитичарот.

Грција ги присвојува македонските Власи

За работите дополнително да се влошат, по средбата на Самарас и Милошевиќ на 10 мај 1991 година, грчката влада излегува со „податок“ дека во Македонија постои големо грчко етничко малцинство, кое е репресирано, а тоа беше визата за да се почне акција во 1990-тите години, објаснува новинарот.
Познавачот на проблематиката потцртува дека на 2 ноември истата година заменик-министерката Виргинија Цудеру објави дека во Македонија живеат 150.000 Власи со чиста грчка свест и работите беа подготвени да ескалираат.
- За среќа, во тој период во Македонија и во Грција по добри разузнавачки информации интервенираат дипломатите на САД. Паралелно со политичкиот притисок Американците низ Македонија распоредуваат своја војска, и така всушност пропаѓаат плановите за грчко-српска воена интервенција во вашата држава - резимира Михас.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8912852152&id=9&prilog=0&setIzdanie=22651

Краят на гръцко-българското геополитическо партньорство

Впрочем, фриволното отношение към времето е характерно за всички публикации на Попов, но опасността за Македония е потвърдена по-късно и от албанския президент Сали Бериша, благодарил на Желев за отказа на България да участва в тайна среща с Гърция и Сърбия за подялба на Македония и спестил със сигурност трудности на Скопие, с позицията, че няма да участва ако не е поканена и Македония. Гръцката преса още на 19 септември коментира: “Желев минира срещата в Атина”.

 http://geopolitica.eu/2005/209-krayat-na-gratsko-balgarskoto-geopolitichesko-partnyorstvo?showall=1

Войната от 2001 година и ролята на српските служби!
Това е предаването на Васко Евтов "во Центар" от 22.10.2010, от което става ясно, че в основата на конфликта от 2001 год. не стои борбата за права на Албанците в Македония, а волята и интересите на сръпските тайни служби. За огромно мое съжаление сръпските пипала все още държат Македония в робство.
 http://www.youtube.com/watch?v=tfkqYCC9eI8
http://www.youtube.com/watch?v=m4EfOmjoMbM
http://www.youtube.com/watch?v=Wh-PLzD2pUo
http://www.youtube.com/watch?v=eEubWBFxelM
http://www.youtube.com/watch?v=RLRxsKdj89w
Анализите и поуките от оваа емисија остануваат за лугето кои живеат во Македонија!

http://vardarskamakedonija.blogspot.com/2010/10/2001.html

България при нов конфликт в Македония.

http://vihren.blog.mk/2012/03/12/balgaria-makedonia-voina/
« Последно менување: Август 09, 2017, 09:22:07 veritas »
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #61 на: Декември 29, 2010, 09:28:48 »
Balkan war fear as Bulgaria offers troops to Macedonia
By Anton La Guardia in Belgrade 12:00AM GMT 06 Mar 2001
BULGARIA offered to send troops to Macedonia yesterday, raising fears that the fighting on the border with Kosovo could spread into a regional conflict.Officials in Sofia said President Petar Stoyanov told his Macedonian counterpart, Boris Traikovski, that he was ready to send "Bulgarian armed forces if Macedonia asks its neighbours or international organisations". Later, Mr Boiko Noev, Bulgaria's Defence Minister, sought to play down the president's remarks, saying there was no need to send troops. But the offer revived fears in the West of a pan-Balkan conflict centred on Macedonia.

Macedonia has been largely spared the past decade's convulsions in the region. But it was the object of contention in the two Balkan wars early last century, and there have long been fears that it could be dragged into the strife that has accompanied the break-up of Yugoslavia. Albanians make up about a third of the population of Macedonia. The majority are Slavs who speak a variant of Bulgarian. Other groups include Vlachs, who speak a language related to Romanian, Turks and Gipsies.

Greece, Serbia and Bulgaria have in the past all made territorial claims on what is now Macedonia. But the latest threat comes from Albanian militants seeking to create a "Greater Albania", or at least a "Greater Kosovo". The ethnic conflict in Kosovo has spilled across the border into southern Serbia and northern Macedonia. Albanian militants have used Kosovo and its buffer zones as safe havens from which to launch attacks. The United Nations Security Council is expected to hold an emergency session, and Macedonia is calling on Nato to create a buffer zone on its border.

Nato has called on Macedonia to exercise restraint. But the American ambassador in Skopje, Michael Einik, said: "We understand the need and obligation for Macedonia to respond to this threat on its territory." President Vojislav Kostunica of Yugoslavia, who overthrew the dictator Slobodan Milosevic last October, sent a message of sympathy to his Macedonian counterpart. Belgrade has so far responded cautiously to similar trouble around the Presevo Valley in southern Serbia, but Mr Kostunica faces criticism from hard-line Milosevic supporters for not allowing security forces fully to take on the "Albanian terrorists".
Yugoslavia has expressed a readiness to negotiate a ceasefire in the valley. Albanian political leaders have called for expansion of the Nato buffer zone and an internationally supervised demilitarisation of the valley, essentially extending Kosovo's protected status to southern Serbia. The Albanian government has, for the moment, condemned the violence and appealed to Kosovo's Albanian political leaders to distance themselves.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/macedonia/1325220/Balkan-war-fear-as-Bulgaria-offers-troops-to-Macedonia.html

Българските танкове все още са на въоръжение в Македонската армия.

EQUIPMENT
MBT 30 T-55A, 31 T-72A


http://www.csees.net/?page=country_section&country_id=5&sec=8

« Последно менување: Август 09, 2017, 09:30:02 veritas »
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #62 на: Декември 29, 2010, 09:42:22 »

Тетово и другаде - българското оръжие в действие.

http://www.youtube.com/watch?v=IfR6FbmFd5c

http://www.youtube.com/watch?v=1X86MWXAGQY&feature=related

Обърнете внимание, на всички филми и слики за Тетово от това време, хеликоптерите там нямаха отличителни знаци. Нема го македонското сонце на тех. Това бяха български хеликоптери, които активно участваха във войната от този период. Дори имаше СУ-25, каквито македонската армия също нямаше по това време. В началото на конфликта над Тетово катастрофира единственият македонски хеликоптер Ми-17 и македонската армия остана без авиация. Въпреки това небето над града гъмжеше от авиони. Когато албанците съобщиха, че при засада са убили капитан от българската армия, стана ясно, че България отново е намешана във война за Македония и хората започнаха да се страхуват, че ще бъдем бомбардирани от американците. Албанските бунтовници ни заплашиха, че ще навлязат на българска територия. По-късно, при атаката на Арачиново, албанците бяха записали разговорите на българските танкисти и го бяха пуснали в македонският парламент, като доказателство за участието на България във войната. Слава богу, тази война този път беше добре подготвена дипломатически и американците ни подкрепиха. Доста време след войната българският военен министър съобщи, че българската армия е участвала в тайни операции в Македония и Босна.

http://www.youtube.com/watch?v=kDER6M2rXbg

http://www.youtube.com/watch?v=KC5jHC_T76I

Какво оръжие произвежда България?

DEFENCE INDUSTRY GROUP PLC /D.I.G./ is holder of a Full License for Arms Foreign Trade Business Right No.L-16-4-1/27.04.2007, granted by the Interdepartmental Council for Military Industry Complex and Mobilization Readiness to the Government of the Republic of Bulgaria.

Ammunition

http://www.digplc.com/ammunition.html

Armament

http://www.digplc.com/armament.html

Armoured Vehicles

http://www.digplc.com/armouredVehicles.html

Engineering equipment and explosives

http://www.digplc.com/engineeringEquipment.html

Aiming and surveillance equipment

http://www.digplc.com/aimingSurveillance.html

Communication and electronic warfare equipment

http://www.digplc.com/communicationElectronic.html

Radar equipment

http://www.digplc.com/radarEquipment.html

Chemical equipment

http://www.digplc.com/chemicalEquipment.html

Repair activities

http://www.digplc.com/repairActivities.html


Optics

http://www.digplc.com/optics.html


ARSENAL JSCompany

ARSENAL JSCo - Kazanlak is a distinguished multi-functional infra-structural Company with leading position in the National Economics and has great experience in design, manufacturing, engineering and trade of military and civilian products.

http://arsenal-bg.com/defense.htm

http://arsenal-bg.com/police.htm

http://arsenal-bg.com/hunting.htm

http://arsenal-bg.com/civilian.htm

В САД американски завод сглобява и продава български автомати "Калашников"

Welcome to Arsenal Inc, the exclusive licensed US manufacturer of the finest and most authentic examples of the time proven assault rifle design. We utilize the latest technology and materials while upholding the legendary standards of Arsenal of Bulgaria.

http://www.arsenalinc.com/about.htm

US, Iraq Among Bulgaria's Top Weapons Trade Partners

Bulgaria issued in 2009 432 permits for the export, import and transfer of weapons, according to the annual report on the special inter-Ministry commission.

The report was examined and discussed Wednesday during the regular meeting of the Council of Ministers.

Out of the 432 permits, 294 were for weapons import and transfer.

The total value of the weapons exported by Bulgaria last year is EUR 145 M, with Algeria, Afghanistan, the US and Iraq, being among the top customers.

The weapons import is estimated at EUR 72 M mostly from France, the US and Iraq.

http://www.novinite.com/view_news.php?id=119740


Български автомат -БАКАЛОВ / BAKALOV

http://www.youtube.com/watch?v=Ys8YaeELJf8

http://www.youtube.com/watch?v=TirN8HaHLkY&feature=related

« Последно менување: Октомври 16, 2012, 10:44:39 veritas »
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #63 на: Јануари 01, 2011, 08:53:28 »

Ето я историята на гръцките дорийски племена, от които произхождат античните македонци.

DoriansFrom Wikipedia, the free encyclopediaJump to: navigation, search
This article is about the population of ancient Greece. For other uses, see Dorian (disambiguation).
The Dorians (Greek: Δωριεῖς, Dōrieis, singular Δωριεύς, Dōrieus) were one of the four major tribes into which the Ancient Greeks of the Classical period divided themselves.[1]

The Dorians are almost always simply referenced as just "the Dorians", as they are in the earliest literary mention of them in Odyssey,[2] where they already can be found inhabiting the island of Crete. Herodotus does use the word ethnos[3] with regard to them, from which the English word ethnic derives, which appears in the modern concept of ethnic group. It has to be clarified though, that in the ancient Greek language ethnos by no means can be translated as 'nation' alone, but rather as 'tribe', 'race' or 'people'. The Dorians are clearly among the peoples regarded as Hellenes. They were diverse in way of life and social organization, varying from the populous trade center of the city of Corinth, known for its ornate style in art and architecture, to the isolationist, military state of Lacedaemon or Sparta. However, peoples belonging to the same tribe, the Dorians, as well as the Aeolians and the Ionians, were further subdivided in independent groups often hostile to each other, usually named after the location of their state.

And yet all Hellenes knew what localities were Dorian and what not. Dorian states at war could more likely than not (but not always) count on the assistance of other Dorian states. Dorians were distinguished by the Doric Greek dialect and by characteristic social and historical traditions. Accounts vary as to their place of origin. One theory widely believed in ancient times, but never proven beyond doubt, is that they originated in the north, north-eastern mountainous regions of Greece, ancient Macedonia and Epirus, whence obscure circumstances brought them south into the Peloponnese, to certain Aegean islands, Magna Graecia, Lapithos and Crete. Another theory is that they originated from Asia Minor, and that they either immigrated through the northeast of Greece and settled in southern Greece or immigrated from the coast of western Asian Minor into the Aegean islands and into southern Greece. Either way, mythology gave them a Greek origin and eponymous founder, Dorus son of Hellen, the mythological patriarch of the Hellenes.

In the 5th century BC, Dorians and Ionians were the two most politically important Greek ethne, whose ultimate clash resulted in the Peloponnesian War. The degree to which fifth-century Hellenes self-identified as "Ionian" or "Dorian" has itself been disputed.[4] The fifth- and fourth-century literary tradition through which moderns view these ethnic identifications was profoundly influenced by the social politics of the time. Also, according to E.N. Tigerstedt, nineteenth-century European admirers of virtues they considered "Dorian" identified themselves as "Laconophile" and found responsive parallels in the culture of their day as well; their biases contribute to the traditional modern interpretation of "Dorians".[5]

Distinctions of languageMain article: Doric Greek
People who spoke the Doric dialect lived along the coast of the Peloponnese, in Crete, southwest Asia Minor, various cities of Southern Italy and Sicily, all of which adds weight to the theory of Asia Minor as the origin of the Dorians. Numerous historians link Doric, North-Western Greek and Ancient Macedonian. In later periods other dialects predominated, most notably the Attic, upon which the Koine or common Greek language of the Hellenistic period was based. The main characteristic of Doric was the preservation of Indo-European [aː], long ‹α›, which in Attic-Ionic became [ɛː], ‹η›. Tsakonian Greek, a descendant of Doric Greek and source of great interest to linguists, is extraordinarily still spoken in some regions of the Southern Argolid coast of the Peloponnese, on the coast of the modern prefecture of Arcadia.

Herodotus mentions that the "people now called the Dorians" were neighbors of the Pelasgians.[16] The women had a distinctive dress, he said, a tunic (plain dress) not needing to be pinned with brooches.[17]

Although the one nation nowhere yet went out, the Lacedaemonian was very much wandering. For, in the time of King Deucalion, it was settled in the land of Phthia, and in the time of Dorus, the son of Hellen, in the country under Ossa and Olympus, the so-called Histiaean. From the Histiaean, after it had been expelled by the Cadmeians, it was settled in Pindus called Macedonian. Thence again it changed its place to the Dryopian land, and from the Dryopian thus it came to Peloponnesus, and was called Doric.” (Herodot, Book I, 56.3).
Thus, according to Herodotus, the Dorians did not acquire their name until they had reached Peloponnesus.

Herodotus' list of Dorian states is as follows. From northeastern Greece were Phthia, Histiaea and Macedon. In central Greece were Doris (the former Dryopia) and in the south Peloponnesus,[19] specifically the states of Lacedaemon, Corinth, Sicyon, Epidaurus, Troezen and Hermione.[20] Overseas were the islands of Rhodes, Cos, Nisyrus and the Anatolian cities of Cnidus, Halicarnassus, Phaselis and Calydna
.[21] Dorians also colonised Crete including founding of such towns as Lato, Dreros and Olous.[22] The Cynurians were originally Ionians but had become Dorian under the influence of their Argive masters.[23]

http://en.wikipedia.org/wiki/Dorians
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #64 на: Јануари 11, 2011, 09:06:58 »

В Самуиловата държава се установява Българската патриаршия, което е доказателство, че тя е била българска държава.

http://www.google.com/search?tbs=bks:1&tbo=1&q=bulgarian+pariaerchate&btnG=Search+Books#q=Samuel+bulgarian+patriarchate&hl=en&tbo=1&tbs=bks:1,bkv:p&source=lnt&sa=X&ei=FQcsTebsKoy6vQPQ7OCkCQ&sqi=2&ved=0CAcQpwU&fp=f35a45cc797b8b8

The entry of the Slavs into Christendom: an introduction to the medieval ... By A. P. Vlasto

http://books.google.com/books?id=fpVOAAAAIAAJ&pg=PA180&dq=Samuel+bulgarian+patriarchate&hl=en&ei=TAcsTeGQKYK2vQOZ_sT9CA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CCgQ6AEwAQ#v=onepage&q=Samuel%20bulgarian%20patriarchate&f=false


The Blackwell Companion to Eastern Christianity By Ken Parry

http://books.google.com/books?id=fWp9JA3aBvcC&pg=PA52&dq=Samuel+bulgarian+patriarchate&hl=en&ei=TAcsTeGQKYK2vQOZ_sT9CA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CDwQ6AEwBQ#v=onepage&q=Samuel%20bulgarian%20patriarchate&f=false


The Byzantine legacy in the Orthodox Church By John Meyendorff

http://books.google.com/books?id=9HQ3YU9SAG8C&pg=PA76&dq=Samuel+bulgarian+patriarchate&hl=en&ei=TAcsTeGQKYK2vQOZ_sT9CA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10&ved=0CE8Q6AEwCQ#v=onepage&q=Samuel%20bulgarian%20patriarchate&f=false

The grand strategy of the Byzantine Empire By Edward Luttwak

http://books.google.com/books?id=3cBjc6QCBXkC&pg=PA191&dq=Samuel+bulgarian+patriarchate&hl=en&ei=WQ8sTY3WI47cvQOyvrizCQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCIQ6AEwADgK#v=onepage&q=Samuel%20bulgarian%20patriarchate&f=false

« Последно менување: Јануари 18, 2011, 06:57:54 veritas »
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #65 на: Јануари 11, 2011, 10:18:20 »

Encyclopedia of the ancient Greek world By David Sacks, Oswyn Murray, Lisa R. Brody

Macedon was inhabited by various peoples of Dorian-Greek, Illyrian, and Thracian descent, who spoke a Greek dialect and worshipped Greek gods. Prior to the mid-400s BCE . Macedon was a mere backwater, beleaguered by hostile Illyrians to ...

http://books.google.com/books?id=yyrao0dadqAC&pg=PA197&dq=macedon+dorian&hl=en&ei=VhcsTYq_MILMuAOP_vC-CQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCMQ6AEwAA#v=onepage&q=macedon%20dorian&f=false


Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #67 на: Јануари 14, 2011, 10:09:40 »

ДИМИТРИ ХОМАТИАН

КРАТКО ЖИТИЕ
НА КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

http://promacedonia.org/bugarash/ko/kratkozhitie.html#6

Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #68 на: Јануари 15, 2011, 12:42:29 »

Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #69 на: Јануари 17, 2011, 07:38:30 »

Димитър Хоматиан

Димитър Хоматиан (на гръцки: Δημήτριος ό Χωματιανος, Димитриос о Хоматианос) е византийски архиерей, писател и канонист, архиепископ на Охридската българска архиепископия, титулуващ се „архиепископ на Първа Юстиниана и на цяла България“ около 1216-1234 година.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%80_%D0%A5%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B0%D0%BD
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #70 на: Јануари 17, 2011, 10:36:03 »

В своите писма Теофилакт Охридски описва българите от Македония, като диви и необразовани.

Byzantium's Balkan frontier: a political study of the Northern Balkans, 900-1204 By Paul Stephenson

http://books.google.com/books?id=eaq90_BOvqIC&pg=PA152&dq=bulgarian+flock+theophylact+bulgarie&hl=en&ei=-gc0Tc2vDI2yvgOchImnCw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CCoQ6AEwAQ#v=onepage&q&f=false

Church and society in Byzantium under the Comneni, 1081-1261 By Michael Angold

http://books.google.com/books?id=HBNz5R0nSNYC&pg=PA170&dq=bulgarian+flock+theophylact+bulgarie&hl=en&ei=-gc0Tc2vDI2yvgOchImnCw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCUQ6AEwAA#v=onepage&q=bulgarian%20flock%20theophylact%20bulgarie&f=false

The legend of Basil the Bulgar-slayer By Paul Stephenson

http://books.google.com/books?id=Z0PmrXKnczUC&pg=PA83&dq=bulgarian+flock+theophylact+bulgarie&hl=en&ei=-gc0Tc2vDI2yvgOchImnCw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CDUQ6AEwAw#v=onepage&q&f=false

Byzantium and the Slavs By Dimitri Obolensky

http://books.google.com/books?id=jv6jcwjW9WUC&pg=PA251&dq=bulgarian+flock+theophylact+bulgarie&hl=en&ei=IAo0TZO7OYbIuAOf6unuCw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CEIQ6AEwBQ#v=onepage&q&f=false

http://www.google.com/search?tbs=bks:1&tbo=1&q=bulgarian+flock+theophylact+bulgarie&btnG=Search+Books#sclient=psy&hl=en&tbo=1&tbs=bks:1%2Cbkv%3Ap&q=bulgarian+flock+theophylact+bulgarie&aq=f&aqi=&aql=&oq=bulgarian+flock+theophylact+bulgarie&psj=1&fp=1&cad=b
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #71 на: Јануари 18, 2011, 06:38:02 »

ГРЪЦКИ ИЗВОРИ ЗА БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ // FONTES GRAECI HISTORIAE BULGARICAE ( галерия + .pdf/.djvu файли от NI)
- том 1. Дексий, Евсевий, Евнапий, Филосторгий, Сократ, Созомен, Теодорит Кирски, Приск Тракиец, Малх, Зосим, ... (1954)
- том 2. Юстинианов кодекс, Юстиниан I, Хиерокъл, Йоан Лидийски, Прокопий Кесарийски, Агатий Миринейски, Йоан Малала, Менадър, Евагрий Схоластик, Псевдомаврикий, Теофилакт Симоката, ... (1958)

- том 3. Деяния на Дазий, Йоан Антиохийски, Георги Пизидийски, пасхална хроника, деяния на Димитрий Солунски, Земеделски закон, Теофан Изповедник, Патриарх Никифор, ... (1960)

- том 4. Псевдокалистен, Теодор Студит, Георги Монах, Георги Монах, Петър Сицилийски, съборни актове, Филотей, житие на Йоаникий, житие на Йоаникий, Лъв VI Философ, Лъв Хиросфакт, патриарх Николай Мистик, писма на Роман Лакапин до цар Симеон, Йосиф Генезий, ... (1961)

- том 5. Йоан Камениат, Чудо на Св. Георги, Арета Кесарийски, житие на Мария Нова, Слово за мира с българите, Продължител на Теофан, Лъв Граматик, Псевдо-Симеон, писмо на патриарх Теофилакт до цар Петър, Константин Багренородни, Лъв Дякон, Синаксар на цариградската църква, Записка на готския топарх, Свидас, Фотий Тесалийски, Старините на Цариград, ... (1964)

- том 6. Житие на Атанасий Атонски, документи от атонските манстири, грамоти на Василий II, месецослов на Василий II, Монемвазийска хроника, Брюкселска хроника, Йоан Мавропулос, Михаил Псел, Продължител на Георги Монах, Михаил Аталиат, Георги Кедрин - Йоан Скилица, ... (1965)

- том 7. Кекавмен, типик на Григорий Бакуриани, новела на Алексий I Комнин, епaрхийски списъци от XI-XII в., Никифор Вриений, типици на манастирите: Евергетидски, "Пантократор", "Архангел Михаил" и "Богородица Космосотира", Йоан Зонара, Йоан Кинам, Григорий Антиох, ... (1968)

- том 8. Ана Комнина, Георги Акрополит, Теодор Скутариот (1972)

- том 9.

- том 10. Евтимий от Акмониа, Евтимий Зигавин, патриарх Герман до цариградчаните срещу богомилите, Константин Манасий, Тимарион, Йоан Цеца, Теодор Балсамон, Михаил Глика, Йоан Ставракий, Мануил Фил, Георги Пахимер, Йоан Кантакузин, ... (1980)


http://www.promacedonia.com/
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #72 на: Јануари 18, 2011, 06:48:48 »

Истинската история
Андроник II и безценната плащеница за Охрид
До средата на XX век междудържавните подаръци са най-често скъпи и надхвърлящи конкретния смисъл

Иван Петрински
 
Плащаницата, подарена от император Андроник II (1282 - 1328) на охридския архиепископ. Надписът на средногръцки гласи: "Пастирю на българите, споменавай при жертвоприношения владетеля Андроник Палеолог", двуслойна коприна, златни и сребърни нишки. Изработена в края на ХIII в.- началото на ХIV в. След многогодишна сложна консервация и реставрация един от най-големите паметници на византийския дворцов текстил може да се види в Националния исторически музей.

 

Сред най-важните открития на експедицията, водена от руския археолог Никодим Кондаков (1844-1925) в областта Македония през лятото на 1900 г., е безспорно плащеницата, подарена на охридския архиепископ - вероятно Григорий (1313-1328) и вероятно в началото на ХIV в. - за обновяването на храма.

Изработена от двуслойна червена коприна, плащеницата е с обща площ 3.25 кв. метра и е най-голямата в света от паметници на византийския дворцов текстил, запазени до днес. Изработката й в някое от цариградските императорски ателиета е отнела няколко месеца, а употребеното злато и сребро, изтеглени на тънки нишки за везане, са близо 2 кг.

Макар че очевидно е внимателно съхранявана, неизвестно кога долният й ляв ъгъл е засегнат от пожар. Изгорялата част е била заменена с нескопосно пришита църковна тъкан (воздух) с изображение на сцената "Приемане на причастието", която също се датира в ХIV в. При продължителната и много тежка реставрация на паметника от 1991 до 1996 г. (реставратор М. Орманова, НИМ) двете тъкани с огромна историческа и художествена стойност бяха разделени и днес се излагат поотделно. Смята се, че са напълно стабилизирани както по отношение на коприната, така и на сребърните и златните нишки и това състояние може да бъде запазено задълго, ако се спазват определени изисквания за съхранение и представяне.

Не подлежи на съмнение принадлежността на този паметник към богатствата на съборния охридски храм "Св. София" - неговата ризница ще да е съдържала значително количество подаръци както от българските царе, така и от византийските императори. След превръщането на храма в джамия през ХV в. част от неговите съкровища са пренесени в църквата "Св. Богородица Перивлепта", където я открива експедицията на Н. Кондаков.

Както това е обичайно, върху плащеницата е представена сцена с мъртвия Христос след свалянето му от кръста. Христос е представен легнал върху погребалното ложе, покрито с разкошно покривало, облечен само в перизома (вид къса препаска). Зад него са разположени два ангела в ролята на дякони с рипиди в ръце. В ъглите на композицията са представени символни изображения на четиримата апостоли.

Дарителят става известен от извезания на дългата страна на погребалното легло дарителски надпис - император Андроник (II) Палеолог. Без да разполагаме с категорично указание, можем да смятаме това за достатъчно сигурно, имайки предвид засилената дарителска дейност на този император и на близки негови роднини към охридските архиепископи на "цяла България".

Дълго се смяташе, че принадлежността на плащеницата към управлението на император Андроник II е трудна за доказване. Днес знаем, че богатите подаръци, правени от императора и неговите роднини на охридските архиепископи, са държавна политика, подготовка за засилена експанзия на Византия към областта. Политика, чието осъществяване скоро става възможно.


 http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?sid=2009050700040001301

« Последно менување: Јануари 18, 2011, 06:52:14 veritas »
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #73 на: Февруари 04, 2011, 09:24:33 »

Demographic history of Macedonia

The region of Macedonia is known to have been inhabited since Paleolithic times. Early historical inhabitants of the region were the Ancient Macedonians, Phrygians, Thracians and Illyrians. Thracians in early times occupied mainly the eastern parts of Macedonia (Mygdonia, Crestonia, Bisaltia) but were also present in Eordaia and Pieria. Illyrians once occupied many parts of west Macedonia. The ancient Macedonians established their kingdom in the southern extremities of the region but would later expand into other parts of Macedonia. Paeonia was in ancient region, later kingdom, the exact boundaries of which are obscure. In the time of king Philip II of Macedon, Paeonia covered most of what is now the Former Yugoslav Republic of Macedonia, and was located immediately north of ancient Macedon and south of Dardania. The Paeonians seem to have been Thracian tribes,[1] though they were considered to be of mixed Thraco-Illyrian origin.
[edit] The Ancient Macedonians
Main article: Ancient Macedonians

The name of the region of Macedonia (Greek: Μακεδονία, Makedonia) derives from the tribal name of the ancient Macedonians (Greek: Μακεδώνες, Makedónes). According to the Greek historian Herodotus, the Makednoi (Greek: Mακεδνοί) were a Dorian tribe that stayed behind during the great southward migration of the Dorian Greeks (Histories 1.56.1). The word "Makednos" is cognate with the Doric Greek word "Μάκος" Μakos (Attic form Μήκος - "mékos"), which is Greek for "length". The ancient Macedonians took this name either because they were physically tall, or because they settled in the mountains. The latter definition would translate "Macedonian" as "Highlander".
Expansion of Macedon

Most academics take the view that the ancient Macedonians probably spoke either a language that was a member of the North-Western Greek dialect group (related to Doric and Aeolic), or a language very closely related to Greek which would form a Graeco-Macedonian or Hellenic branch; others such as Eugene Borza reach the conclusion that there is insufficient evidence on which to base a conclusion as to whether the original language of the Macedonians was a form of Greek or not, but that the Macedonians were most likely of proto-Greek stock. The controversy over whether the Macedonians were originally Greek or not is caused mainly by contradictory ancient accounts, but also due to the peculiar features of a few Macedonians words, though most words are consistent with Greek (see Ancient Macedonian language). Some scholars view the Pella katadesmos, written in a form of Doric Greek, as the first discovered Macedonian text. The vast majority of Macedonian names on inscriptions and coinage are Greek and conform to the Doric Greek dialect morphology. In any case, even if the ancient Macedonians were originally not Hellenic or part of a Graeco-Macedonian branch, they were universally considered Hellenes after the reign of Alexander the Great.

Before the reign of Alexander I, father of Perdiccas II, the ancient Macedonians lived mostly on lands adjacent to the Haliakmon, in the far south of the modern region of Macedonia. Alexander is credited with having added to Macedon many of the lands that would become part of the core Macedonian territory: Pieria, Bottiaia, Mygdonia, and Eordaia (Thuc. 2.99). Anthemus, Crestonia, and Bisaltia also seem to have been added during his reign (Thuc. 2.99). Most of these lands were previously inhabited by Thracian tribes, and Thucydides records how the Thracians were pushed to the mountains when the Macedonians acquired their lands.

Generations after Alexander, Philip II of Macedon would add new lands to Macedon, and also reduce neighboring powers such as the Illyrians and Paeonians to semi-autonomous peoples. In Philip's time, Macedonians expanded and settled in many of the new adjoining territories, and Thrace up to the Nestus was colonized by Macedonian settlers. Strabo however testifies that the bulk of the population inhabiting in Upper Macedonia remained of Thraco-Illyrian stock. Philip's son, Alexander the Great, extended Macedonian power over key Greek city-states, and his campaigns, both local and abroad, would make the Macedonian power supreme from Greece, to Persia, Egypt, and the edge of India.

Following this period there ware repeated barbaric invasions of the Balkans by Celts.
[edit] Roman Macedonia
Macedonia province within the Roman Empire, c. 120.

After the defeat of Andriscus in 148 BC, Macedonia officially became a province of the Roman Empire in 146 BC. Hellenization of the non-Greek population was not yet complete in 146 BC, and many of the Thracian and Illyrian tribes had preserved their languages. It is also possible that the ancient Macedonian tongue was still spoken, alongside Koine, the common Greek language of the Hellenistic era. From an early period, the Roman province of Macedonia included Epirus, Thessaly, parts of Thrace and Illyria, thus making the region of Macedonia permanently lose connection to its ancient borders, and now including various inhabitants. According to accounts of Livy, by the 3rd century Macedonians had adopted a purely Greek ethnic identity.

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_history_of_Macedonia
Сочувана

veritas

 • Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Европа и САД за историята на Македония
« Одговори #74 на: Февруари 06, 2011, 08:49:07 »

Македонистите твъдят, че Звездата на Вергина (Кутлеш) е македонска звезда.The Royal Tomb of Kutlesh (Vergina)

На това основание те смятат, че след като я има върху много македонски средновековни църкви и други исторически паметници на Македония, то тя свидетелствува за връзката на днешните македонци с античните.

Gates of a churc from 1750's :Town of PrilepSt. Mother of God Perivlepta 1290
St. Demitrija - Bitola built in 1830Clothing Chest in the Museum located in Ohrid, "House of Robevski". Dated late XVIII early XIX Century.

Сочувана