Да видим и най-новата история на Македония - конфликта през 2001 г.

Вечер, петок, 09 септември 2011 :: Бр. 14786
Ние на референдумот на 8 Септември ја изгласавме независноста, но и потоа во Македонија имаше армија на која се гледаше како туѓа. Со повлекувањето на ЈНА и формирањето на АРМ која претставува симбол на независноста, покрај монетарното осамостојување. Почетоците на формирањето на АРМ не беа лесни.
Тогашната ЈНА од Македонија понесе се што можеше, она што не можеше да се однесе од касарните, беше уништувано. Македонија беше доведена да формира армија и сопствени капацитети за нејзино функционирање, од нула. Тогаш границите ги презеде "територијална одбрана" со неквалитетни униформи и слабо вооружување. Во годините кои следеа започна опремувањето и вооружувањето на АРМ и денес сме сведоци дека Македонија има респектабилна армија во регионот и пошироко, смета заменик-министерот Димитриев.
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=CFC2435AEC9D0F4E93795CB9CA61E8D5ЈНА ни ги остави само ѕидовите од касарните
Од 12 до 16 милијарди евра вредело сѐ што Југословенската армија изнела при повлекувањето од Македонија, вели генералот Митре Арсовски, кој за овие настани има напишано и книга, „Хронологија на еден неминовен распад“. Ми беше жал, нагласува Арсовски, бев емотивно врзан за ЈНА, но само до оној момент кога таа се претвори во сопствена негација
По договорот за повлекување, ЈНА од Македонија, според службените белешки од тоа време, однесе опрема од неколку милијарди долари.
•350 борбени возила (тенкови, оклопни транспортери и борбени возила на пешадијата)
•400 артилериски орудија (топови и хаубици)
•35 борбени и школски авиони, пет хеликоптери
•410 различни противавионски орудија
•284 ракетни системи за противвоздушна опрема
•1.692 ракети
•109.000 парчиња различно пешадиско оружје (пушки, пушкомитралези, митралези, пиштоли, разни фрлачи, минофрлачи и друго)
•три моторни патролни чамци
•160 инженериски машини (ровокопачи, дозери и сл.)
•637 минополагачи и миноистражувачи
•113.000 килограми експлозив
•450.000 различни противпешадиски мини
•4.200 средства за врски (радиоуреди, телефонски централи, возила за врски и друго)
•223.000 средства за АБХО (заштитни маски, дозиметри, прибори за деконтаминација)
•160.000 парчиња интендантски средства (пералници, шатори, костуми, прибори за јадење)
•1.800 различни неборбени возила
•1.424 патнички, интендантски и други моторни возила
- 310.000 парчиња конзервиран оброк, резервите на нафтени деривати, прехранбени артикли, лекови, муниција, експлозивни и други убиствени средства
•дел од добитокот од фармите во Петровец и во Криволак
•се демонтираа радарите од Битола, Фурка кај Валандово и Голак кај Делчево
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=32712845221&id=9&prilog=0&setIzdanie=22541Формирањето на АРМ и сегашната состојба (1)
Во тоа време е познат обидот на македонската страна со помош од полицијата да се преземе современото оружје од магацините на ЈНА во Визбегово и преземањето два тенка Т-55 што беа на ремонт во специјални возила во „Металски завод Тито“. Обидот беше неуспешен бидејќи ЈНА тогаш сѐ уште беше на територија на Македонија и целокупното оружје и тенкови беа вратени, односно веќе беа однесени во Србија. Уште тогаш кај новосоздадените институции на Македонија беше јасно дека вооружена база за создавање своја армија може да се формира само врз оружјето што го имаше Територијалната одбрана. Поранешна ЈНА го однесе целокупното вооружување од Македонија и во значителна мера ги девастира објектите во касарните.
Авторот е воено-политички аналитичар
Автор: Петар Шкрбина
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11712922211&id=13&prilog=0&setIzdanie=22723Танк Т-55
http://www.youtube.com/watch?v=hrp-sc-NiCYСлед като се изтегли от Македония Сърбия остави на македонската армия само 9 танка, от които само един в движение и останалите 8 за старо железо, а също така няколко стари минохвъргачки. Сърбите взеха всичкото оръжие, което можеше да се изнесе от Македония. Пренесоха в Сърбия дори радарът на аеродромът Петровац. Когато започна конфликта с албанците македонските войници се сражваха с картечници от Втората световна война. Сигурно ги бяха взели от музея. Както е известно България подари на Македония 90 танка и 120 гаубици, но това не беше достатъчно. Когато македонските медии запитаха тогавашният министър председател Любчо Георгиевски, защо македонската армия не предприема действия срещу албанските бунтовници, той отговори, че се чака оръжието от България. По това време всеки ден, 60 български камиони прекарваха всякакво оръжие за македонската армия. Ето договора между двете правителства за доставката на това оръжие:
МИНИСТЕРСТВО
НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
СПОРАЗУМЕНИЕ
между правителството на Република България и правителството на Република Македония за предоставяне на оръжие и боеприпаси срещу заплащане и на вещево имущество - безвъзмездно
(Ратифицирано със закон, приет от XXXVIII Народно събрание на 5 април 2001 г. - ДВ, бр. 38 от 2001 г. В сила от 24 април 2001 г.)
Правителството на Република България и правителството на Република Македония, наричани по-долу “договарящи страни";
водени от общия си стремеж да развиват отношения на добросъседство, сътрудничество и взаимопомощ на базата на взаимно доверие, разбирателство и зачитане на интереси;
като отчитат стремежа на двете държави за членство в Европейския съюз и НАТО;
като потвърждават стриктното спазване на задълженията си, произтичащи от членството на двете държави в ООН, както и принципите, нормите и стандартите, залегнали в документите на ОССЕ;
като декларират привързаността си към ангажиментите, съдържащи се в Хартата за добросъседски отношения, стабилност, сигурност и сътрудничество в Югоизточна Европа, подписана на 12 февруари 2000 г. в Букурещ, и водени от желанието да развиват сътрудничеството в региона във всички сфери, включително в областта на правосъдието и вътрешните работи,
се споразумяха за следното:
Член 1
(1) Българската договаряща страна предоставя срещу заплащане на македонската договаряща страна оръжие и боеприпаси по цени, вид, количество и начин на плащане съгласно приложение № 1.
(2) Македонската договаряща страна се задължава да заплати цената на оръжието и боеприпасите по ал. 1 на българската договаряща страна по банкова сметка № 3010062108, БИН 7302000003, банков код 66084219, ТБ “Биохим", клон Батенберг, София, в тридневен срок след получаването му съгласно условията на това споразумение.
(3) В случай че предаването на оръжието и боеприпасите по ал. 1 се извършва на етапи, македонската договаряща страна заплаща цената на доставката в тридневен срок след приключването на всеки отделен етап.
Член 2
(1) Българската страна предоставя безвъзмездно на македонската страна вещево имущество по вид и количество съгласно приложение № 2.
(2) Македонската страна приема безвъзмездно предоставеното имущество по предходната алинея при условията, регламентирани в това споразумение.
Член 3
Българската договаряща страна предоставя на македонската договаряща страна оръжието, боеприпасите и вещевото имущество по чл. 1 и 2 технически изправни и окомплектовани.
Член 4
Македонската договаряща страна се задължава да не продава или да предоставя по друг начин на трета страна оръжието и боеприпасите, предоставени по силата на това споразумение, без предварителното писмено съгласие на българската договаряща страна.
Член 5
Българската договаряща страна предоставя на македонската договаряща страна оръжието, боеприпасите и вещевото имущество по чл. 1 и 2 по ред и в срокове, определени по взаимна договореност на договарящите страни.
Член 6
(1) Българската договаряща страна транспортира с автомобилен и железопътен транспорт оръжието и боеприпасите за своя сметка до двустранно договорен пункт.
(2) Щетите, възникнали при транспортиране на оръжието, боеприпасите и вещевото имущество на територията на Република България, са за сметка на българската договаряща страна, а на територията на Република Македония за сметка на македонската договаряща страна.
(3) При необходимост преминаването през границата на двете държави се извършва по поименен списък на личния състав (който осъществява транспорта) и контролния номер на транспортните средства.
(4) Българската и македонската договарящи страни обезпечават сигурността на личния състав и охраната на транспортните средства при придвижване съответно на територията на Република България и на територията на Република Македония.
Член 7
(1) Предаването на оръжието и боеприпасите се извършва с констативен протокол, подписан от упълномощенипредставители на министъра на вътрешните работи на Република България и министъра на вътрешните работи на Република Македония.
(2) Констативният протокол обвързва договарящите страни относно факта на прехвърляне на собствеността, предаване, получаване и количеството оръжие и боеприпаси.
Член 8
Българската и македонската договарящи страни освобождават оръжието и боеприпасите от митни сборове, данъци и такси.
Член 9
Всички спорове, свързани с тълкуването и изпълнението на това споразумение, се разрешават от договарящите страни чрез подписване на двустранни протоколи без ангажиране на трета страна или международна юрисдикция.
Член 10
(1) Това споразумение влиза в сила от датата на получаване на втората от нотите, с които договарящите страни взаимно се уведомяват за изпълнение на националните процедури по влизането му в сила.
(2) Това споразумение остава в сила до окончателното изпълнение на задълженията на всяка една от договарящите страни.
Подписано на 29.III.2001 г. в два еднообразни екземпляра, всеки от които на официалните езици на двете държави- български език, съгласно Конституцията на Република България, и македонски език, съгласно Конституцията на Република Македония, като двата текста имат еднаква сила.
За правителството на
Република България:
Емануил Йорданов,
министър на вътрешните работи За правителството на
Република Македония:
Доста Димовска,
министър на вътрешните работи
http://normabg.com/normativi/drugi/spogodbi/38437.php