Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Стари снимки от Охрид.  (Прочитано 6698 пати)

Наката

  • Newbie
  • *
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 14
    • Погледај го Профилот
Стари снимки от Охрид.
« на: Декември 25, 2009, 12:03:45 »

Охрид, литийно шествие с иконата на Свети Климент Охридски
Охрид, 1943г.
Охрид - охридското езеро, 1943г.
Охрид, 1943г.
Деца разглеждат читанка, Охрид 1943г.

Охридското езеро, рибар с улова си

Охрид, пазара, 1962г.

Охрид, пазара - продавачки на вълна, 1962г.
Охрид, пазара - продавачка на въжета, 1962г.

Охрид, пазара - продавач на грънци, 1962г.

Охрид, пазара - сергия за червен пипер, 1962г.

Охрид, пазара - сергия за ръчно тъкани изделия ( гайтани, престилки), 1962г.

Охрид, пазара - продавач на ковашки изделия и продавачка на лук, 1962г.

Охрид, пазара - продавач на гумени цървули (опинци) изработени от автомобилна гума, 1962г.


Охрид, майстор на цървули (опинчар) пред работилницата си, 1962г.

Охрид, жени перат на брега на охридското езеро, 1962г.


Охрид, пазара - продавач на дървени паници, 1962г.


Охрид, пазара - продавач на домати и краставици, 1962г.

« Последно менување: Декември 25, 2009, 02:10:47 Наката »
Сочувана