Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Цар Самуил  (Прочитано 32133 пати)

PANKOVSKY

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 206
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #15 на: Февруари 12, 2010, 11:41:16 »

Между другото знаете ли, че на остатъците от плащеницата на цар Самуил са установени бродирани със златни нишки....папагали?!
Сочувана
Прост народ - слаба държава.

александър

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 214
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #16 на: Февруари 12, 2010, 11:55:16 »

Вижте какво пишат средновековните византийци и сърби за Цар Самуил.
Много интересно заглавие.Самата мисъл ,че сръбските писания, от как свят светува ,до ден днешен могат да се използват,като доказателство,е смешна и порочна.И не трябва да се използва, дори и в случаите ,когато на нас БЪЛГАРИТЕ ни утърва от това.А  най–важното е ,че принадлежноста на Самуил не трябва да се доказва.Това ,че шепа скопски ренегати са се побъркали не значи ,че сериозната наука трябва да им обръща внимание.Проблема в наща историография не е сръбски а е руски. Руските лъжи и измислици се опитват да ни промият мозъците и до ден днешен.Даже и те нямаше да са толкова голям проблем ,ако ги нямаше проводниците на лъжеисторията им в България.Тоест така наречените русофили.Отмиращи смешници ,криещите под маската на уж родолюбието и бленуващи за смешката, наречена славянска солидарност. ::) ::) ::)
« Последно менување: Февруари 13, 2010, 12:20:07 александър »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #17 на: Февруари 14, 2010, 01:14:00 »

http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=1&pid=2&ppid=9&tid=251

Цитат
МАКЕДОНСКОТО САМОИЛОВО ЦАРСТВО
   
Самоиловото Царство ги опфаќало речиси истите територии на античка Македонија од времето на Филип II Македонски и Александар Македонски ( Европските територии - без Азија и Африка)

 
Во руски "Словар" објавен во 1896 г. пишува дека комитопулот Никола и  синовите востанале против Бугарија и дека потоа Бугарите се избркани од Македонија која била прогласена како посебна држава.

Овој текст потсетува за бурните настани што се одиграле во Македонија за време на Самоиловото Царство.

Почетоците на ова царство се навестуваат уште со слабеењето на Првото Бугарско Царство под чија окупација е тогаш Македонија. По смртта на Симеон, на чело од бугарскиот престол доаѓа синот Петар. Не треба да не бунат христијанските имиња на овие бугарски цареви, па да ги поистоветуваме нив со бугарските Словени (Анти). И Симеон и Петар се етнички турко-монголски Бугари, а доказ е фактот што цар Симеон е роден син на кнез Борис, кој пак е роден син на турко-монголскиот бугарски хан Пресијан, кој жестоко војувал со Словените (Венетите). Значи, независно од тоа што Симеон  придонел во распространувањето на т.н. старословенски јазик (кој Бугарите во писмена форма го добиле од Македонија), тој си бил етнички Бугаро-Азијат и неговото семејство е принудено допрва да учи и зборува на т.н. словенски јазик.
 


No comment !    :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #18 на: Февруари 14, 2010, 12:57:53 »

No comment !    :o
Не треба ништо да те чуди.
Достаточно е само да се каже дека сајтот којшто ти го цитираш, macedonium.org, е рекламиран на србскиот вестник од Македонија „Вечер“.

[/url]
Сочувана

александър

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 214
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #19 на: Февруари 14, 2010, 01:30:44 »

http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=1&pid=2&ppid=9&tid=251

Цитат
МАКЕДОНСКОТО САМОИЛОВО ЦАРСТВО
   
Самоиловото Царство ги опфаќало речиси истите територии на античка Македонија од времето на Филип II Македонски и Александар Македонски ( Европските територии - без Азија и Африка)

 
Во руски "Словар" објавен во 1896 г. пишува дека комитопулот Никола и  синовите востанале против Бугарија и дека потоа Бугарите се избркани од Македонија која била прогласена како посебна држава.

Овој текст потсетува за бурните настани што се одиграле во Македонија за време на Самоиловото Царство.

Почетоците на ова царство се навестуваат уште со слабеењето на Првото Бугарско Царство под чија окупација е тогаш Македонија. По смртта на Симеон, на чело од бугарскиот престол доаѓа синот Петар. Не треба да не бунат христијанските имиња на овие бугарски цареви, па да ги поистоветуваме нив со бугарските Словени (Анти). И Симеон и Петар се етнички турко-монголски Бугари, а доказ е фактот што цар Симеон е роден син на кнез Борис, кој пак е роден син на турко-монголскиот бугарски хан Пресијан, кој жестоко војувал со Словените (Венетите). Значи, независно од тоа што Симеон  придонел во распространувањето на т.н. старословенски јазик (кој Бугарите во писмена форма го добиле од Македонија), тој си бил етнички Бугаро-Азијат и неговото семејство е принудено допрва да учи и зборува на т.н. словенски јазик.
 


No comment !    :o

 „
“турко-монголскиот бугарски хан Пресијан“ Ще си позволя да го анализирам този бисер на автора.
1. няма нито един писмен или неписмен документ в който български владетел да се титулова ХАН.Демек,няма такова животно ХАН в българската история.А що се отнася до Пресиян ,в натписа от Филипи той е титолован ,като ОТ БОГА АРХОНТ НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ.
2.А дали е тюрко–монгол или не,говори най-добре името му ПРЕСИЯН.За незнаещите  означава „Персиеца“ или ако го осъвременим означава ИРАНЕЦА.Интересно, защо един монголец се е нарекъл персиецa???Като в случая става дума, за владетеля на втората по–големина държава в европа а не за прякора на месния кръчмар.Сигурно се е нарекъл така,защото припознава свойте корене в Персия а не в Монголия.
« Последно менување: Февруари 14, 2010, 01:51:10 александър »
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #20 на: Февруари 14, 2010, 02:01:32 »

Уште поголем бисер е самиот наслов на статијата
„МАКЕДОНСКОТО САМОИЛОВО ЦАРСТВО“

Но, не само во тази статија, низ сите историски книги печатени во Скопие царството на Самоил се нарекува „САМОИЛОВО ЦАРСТВО“, т.е. царството на Самоил е безимено.

Ниту едно царство, ниту една држава не била без име, па така и Самоиловото Царство, т.е. Самоиловата држава имала име коешто им е познато и на скопските историчари, но сакаат да го кријат. Името на царството на Самоил било Блгарија.

Но, што би се случило доколку авторот на горенаведената статија го напишел името на царството? Па, целата негова статија би била една голема смешка полна со нелогичности, и би ја изгубила пропагандистичката смисла.
Сочувана

Валентин

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #21 на: Февруари 27, 2010, 10:27:46 »

Все пак ще разберат хората в Македония рано или късно че са били проводник на интересите на комунистите в Съветския Съюз.Идеята им за Балканска /социалистическа/ федерация се провалиха все пак и слава Богу.
Сочувана

Валентин

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #22 на: Февруари 27, 2010, 10:30:10 »

Коминтерна стои в основата на македонизма и това нашите братя ще трябва да го проумеят. Налага им се, просто не могат да го заобиколят.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #23 на: Март 23, 2010, 12:16:48 »

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #24 на: Март 23, 2010, 04:43:58 »

Според инж. Стојне Цветковски, по пропаста на македонската империја на Александар Македонски, Македонија имала шанса да се појави како држава со тоа име дури за време на цар Самуил, но, за жал, тој тоа не го искористил:

http://www.maticanaiselenici.com/?page=read_news&id=11039&PHPSESSID=e7cfc8c7ab488876393bdc21b54d96c7  ;D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

александър

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 214
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #25 на: Март 23, 2010, 12:01:12 »

Коминтерна стои в основата на македонизма и това нашите братя ще трябва да го проумеят. Налага им се, просто не могат да го заобиколят.

Македонизма ,като пропагандна теория ,нито е сръбска ,нито е коминтерновска...Гръцка е!!!Просто коминтерна я е леко доразвил и приложил в действие,благодарение на родните ни комунисти.Сочувана

bagain

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 88
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #26 на: Октомври 17, 2010, 03:33:45 »

"Eнциклопедия Британика" за Цар Самуил


Сочувана
Сите Българи Заедно

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #27 на: Октомври 17, 2010, 03:50:11 »

Добре дошъл bagain!
Сочувана

bagain

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 88
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #28 на: Октомври 17, 2010, 05:56:42 »

Добре дошъл bagain!
Добре заварил,  ohrid1941 :)

А ето нещо интересно и за последните дни от живота на славният ни Цар Самуил.


"Цар Самуил е починал на 70 години от тежка рана в областта на лявото слепоочие и ухо. Това заяви директорът на Института по антропология към БАН член-кореспондент проф. Йордан Йорданов.

Вероятно българският владетел е искал да се защити в битка и е вдигнал двете си ръце нагоре, при което те са били счупени, каза професорът при представянето на реконструирания череп на българския владетел.

Самуил не е бил лекуван, тъй като счупените кости са започнали да зарастват много накриво.

Освен това, сигурно не е можел да се храни, тъй като е била повредена и долната му челюст, каза проф. Йорданов.

Реконструкцията на черепа е продължила четири месеца и половина, а гипсовата отливка е била предоставена от директора на Националния исторически музей Божидар Димитров.

Скелетът на българския владетел е открит в саркофаг на южния бряг на Преспанското езеро, който е на гръцка територия, през 1969 г. Тогава гръцкия археолог Николаос Муцопулос намира четири саркофага и само един от тях не е ограбен. Той предава черепа и три кости на българските учени".

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2008/03/20/car-samuil-e-pochinal-tejko-ranen-i-nelekuvan.49167

Тука може да се прочете още за Цар Самуил САМОДЪРЖЕЦ БЪЛГАРСКИ,както и да се види пълната реконсктрукция на неговият череп- демек как е изглеждал приживе.


http://history.rodenkrai.com/new/vladeteli/car_samuil_997_do_6_oktomvri_1014_.html
« Последно менување: Октомври 17, 2010, 06:07:19 bagain »
Сочувана
Сите Българи Заедно

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Цар Самуил
« Одговори #29 на: Октомври 17, 2010, 06:41:07 »

Има и друга възстановка по черепа на Самуил, която не мене ми изглежда по-добре!А нашият човек от БАН ги прави всичките възстановки с дръпнати очи и да си приличат!  ;)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !