Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Охрид под лупата на УНЕСКО  (Прочитано 2728 пати)

disidente

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 5398
    • Погледај го Профилот
Охрид под лупата на УНЕСКО
« на: Декември 16, 2009, 09:43:37 »

Охрид под лупата на УНЕСКО

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/ohrid-pod-lupata-na-uneskoУрбанизацијата претставува најголема закана за градот Охрид предупредуваат експертите од УНЕСКО, но не изостануваат и равојот на туризмот,загадувањето на Охридското езеро и заштитата на културно - историското благо.


 

Пипарт од канцеларијата на Унеско истакна дека нашата држава треба поинтензивно да работи за подобрување на ваквата состојба.
 
- Ние знаеме за прогресот во урбанизацијата, но урбанизацијата не е само проблем на Охрид туку на целиот свет. УНЕСКО ги дава правилата и планот за управување, важно е што сте свесни и ќе имате документ со кој се обврзувате пред УНЕСКО, но тоа не е проблем кој може да се реши за една ноќ - изјави Филип Пипард од канцеларијата на УНЕСКО во Венеција.
 
Со новиот закон и со добра координираност Охрид ќе може да се развива и заштитува смета Пановски од националната комисија на УНЕСКО.
 
Македонија во скоро време треба да го донесе менаџмент -планот за светско наскедство од охридскиот регион од културен и историски аспект и со неговата природна животна средина.
 
Тој има за цел дас е постават стратешките и визионерските цели и акции за заштита конзервација и одржливост на употреба на ова место.
 
Нина Аритоновска
 
 
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !