Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: "АБСУРДИСТАН"  (Прочитано 139354 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #345 на: Април 25, 2012, 11:50:36 »

 :o
http://vest.com.mk/?ItemID=49A174EA7F249C47B0E3F7BE3EC4B840
МИС И МИСТЕРОТ НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2011

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #346 на: Април 26, 2012, 05:00:24 »

Трибина на Платформа: Се создава братство на браќа и сестри во екстатичен танц околу племенски оган

Цитат
„Кризата на македонската уставност“ беше темата на која денеска во хотелот Александар палас инцијативата на интелектуалци „Платформа“ одржа трибина.
Професорот Љубомир Данаилов Фрчкоски истакна дека бесчуствителноста и кризата на македонската уставност е  врв на сантата, која од општество во кое важат нормите и правилата и каде уставноста е од круцијална важност, се движи кон општество на емоции, племенски врски и новопронајдено братство.
- Имаме акумулација на три важни моменти: економско колабирање, меѓуетнички тензии кои повторно се јавуваат, а генералната рамка на сето тоа е рушење на уставната хиерархија - изјави Фрчкоски и нагласи дека се руши правната сигурност за сопственоста и слободата на претприемаштво како уставно заштитени категории.


http://www.plusinfo.mk/vest/41290/Tribina-na-Platforma-Se-sozdava-bratstvo-na-brakja-i-sestri-vo-ekstatichen-tanc-okolu-plemenski-ogan-
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #347 на: Април 26, 2012, 07:32:26 »

Во контекст на братсвото и кадрите на ДПМНЕ ... ;D
Цитат
Паралелно со внатрешните промени, се договара и амбасадорскиот колач. Според сознанија на Алфа - веќе се распределни местата во неколку влијателни европски метрополи - наводно Јован Донев е определен за Лондон, Слободан Чашуле за Мадрид, Панде Лазаревски во Романија, Даниела Караѓозовска во Загреб, Лазе Еленовски во Белгија

Јован Донев - антички ДПМНЕ-евец  ;D, политичката кариера ја започнува во СДСМ и максимумот му е во 1997 кога е претседател на СДСМ за Град Скопје. Арно ама Црвенковски гледа каква шупелка е и  го менува за неполни 6 месеци. 2005 е главниот идеолог позади Трифун ама брзо го напушта кога гледа дека Трифун нема намера да се ангажира во поголема политика. Идеално плива во сегашното ДПМНЕ, голем Бугаромрзец и еден од античките идеолози. Автор на приказната за евроскептици во МКД, тој и керка му  ;D  ;D.

Слободан Чашуле - лик ала Филип Петровски, но от род! Секако Бугаромрзец со тапија, од голем југословен до античка хунза, се за коска.  ;D

Панде Лазаревски - овој ми е омилен, познат по тоа што истроши 3 години да ги шета месните комитети на ДПМНЕ и да ги убедува дека сме потомци на сашко педало.  Политичката кариера ја започна со СДСМ во 91-92 арно ама овие увидоа дека е.... Како и да е, еден од идолошката АНТИЧКА четворка на ДПМНЕ заедно со хорхе,саркањац (или серанац ли како се викаше), донев евроскептикот.

Другите се приказна за себе...друг пат за нив, но секако се правоверни антички хунзи!  ;D

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #348 на: Мај 17, 2012, 10:40:02 »

http://www.makedonija24.mk/content/show/CatId/10/ContentId/13421
 ;D ;D ;D

оваа ме потсека на наисветлите моменти от југословенскиот самоуправен комунизам, кога југославија беше „лидер“  во сичко, толку лидер шо дури и јапонците пагаа на газ кога ке „увереа“ за чудесиите на самоуправениот комунизам.
Нејсе типчето зима мин 2500 евро заплата плус безлимитна кредитна картичка плус слижбени командировки плус, плус...така да очекувам да каже дека интерент и ГСМ технологиата е измислена от македон додека се галеле со сашко педало у паљурци кај Богданци на тревата.  ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #349 на: Мај 26, 2012, 05:44:39 »

Групна онанија на величествениот подарок от београд...

Македонија доби музејска копија од Златната маска

Цитат
Музејска копија од Златната маска пронајдена во Требениште денеска во Скопје и врачи на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска нејзиниот српски колега Предраг Марковиќ. Златната маска од Требениште се чува во Народниот музеј во Белград.
http://kurir.mk/makedonija/vesti/72266-Makedonija-dobi-muzejska-kopija-od-Zlatnata-maska

разбира се марсолите и плувачките се чуваат за Бугарскиот „окупатор“ кој ги има „ољачкано“ античките и библиски македонски вселенски и  вонвселенски  старини.

Напомена: користенето на србската дума београд и „ољачкано“ е намерна за да се долови автентичен миг!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #350 на: Јули 26, 2012, 07:59:05 »

Нов текст на академик Д. Митрески:

http://off.net.mk/pisma-na-chitateli/raport-od-pariz-do-moite-prijateli

Цитат
РАПОРТ ОД ПАРИЗ ДО МОИТЕ ПРИЈАТЕЛИ

Париз е преценет град ко ретко кој. Ја мислам дека у историјата на човечката цивилизација ни собраните дела на Данило Коцевски не се толку преценети ко Париз!

А што се тиче архитектура – поприлично глупа. Петоспратни згради со шармантни ролетни и убави покриви - не е лошо на прв поглед, ама после изминати десетици километри имаш чувство ко да си у некој вечен дежа ву перпетуум мобиле. Те једно, те исто, те једно, те исто... Ко оние позадините од цртаните филмови на Хана и Барбера. Едно време почнуваш да се гушиш и да бараш било каков спас од тој минотауровски лавиринт, некаква ширинка или урбанизирана ливатка (ја, на пример, застанав на гробишта за да се успокојам троа, пошто само таму архитектурата им е разноврсна).

Од време на време ќе се појави некој Сен Курназ Атанас ду Шевал, или некаква си палата која е битна само по тоа што ја изградиле некојси Ојлевци или Дојлевци (ко у народнана песна: "Сега Луј 13-ти градеше, на Луј 14-ти му е редот"). Имаш чувство дека сета архитектонска историја на овој град е базирана на владетели кои едни на други си љубомореле ко некојси кумановски комшии: "А Наполеон ли је изградија амбар на два спрата? С'г ја ќе изградим кокошарник на четири, да му га јебу видик до пладне!".

А за да се разбие сета таа монотонија, на секое ќоше имаш по еден автентичен француски локал: буланжери ет патисери (таму доручкуваш), бар (таму пиеш кафе и вино) или пак брасери (таму вечераш за скупи пари, ко кујзнае кај да си!).

И не дај боже масичките надвор да не се тркалезни, а келнерите да не се облечени ко типичен гарсон од амерички филмови! Просто душава ми плаче по супер-модерниот дизајн на "Лаика"...

Ајфеловата кула е навистина импозантна - ама дури и тој момент ти го ебат туристи кои прават "Аууууоооооовауууу" секогаш кога таа ке почне да светка. Што не прават така кога на семафор ке почне да трепка жолто светло? И згора на сè, не се дише од емигранти кои ти продаваат мини ајфелови кули што блескаат во сите можни розеви нијанси, старци на умирање кои би да ти ја засвират "Ла ви ен роз" уште еднаш пред да испуштат душа, или пак сликари кои токму на мојов антички профил би да ја докажуваат својата плитка надареност.

И немој некој да би ви зборел за мирисите на Париз! Под "градска миризба" овде се мисли исклучиво на урина. Помочани паркови, помочани метроа, помочани улици, помочани хаустори... Таму кај што им зафалила течност у мочен меур, ѓубрето менува агрегатна состојба и се претвора во тони опушоци, пластични шишиња, книџиња, весници кои известуваат за француската победа кај Вердун... Балдска ми Зока кога би дошла овде, би фатила да чисти уште на прв ден ("Идете вие да шетате, ја само малце да заметам околу Отел де Вил у правец на Лувр").

Автобусите во Скопје биле валкани? Ма немој! Пробај овде промени три метроа (правливи ко штотуку од Чернобил да се вратиле) без да заработиш цела лепеза на болести, плус една мрсничка колера за десерт.
Океј, има кино сали во кои игра се што ти душа сака, тоа им симнувам капа.

Имаат и добра кујна. Имам и ја.

Има и феноменални музеи, ама тоа има и во Њујорк и во Лос Анџелес, градови во кои животот има уште некоја цел освен да пробаш кроасан насабајле, да имаш задолжителна романса до пладне (чик пробај да кажеш дека не си се заљубил, одма ти монтираат гиљотина!), а до навечер да се прашуваш што ти требаше сево ова.

Ој Паризу, да ти нисам близу...

Дарко Митревски,
режисер и баџанак
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #351 на: Август 28, 2012, 03:07:58 »

Загинатите за големосрбската агресија и жртвите на србо-комуисичката пропаганда се прогласуваат за паднати борци и бранители:

Цитат
Во 1996 година од страна на владата на Македонија, Драгослав Петровски–Чиче е прогласен за паднат борец. Според Предлог-законот за бранителите, во него со определените права и обврски ќе биде опфатено и семејството на Петровски како и на другите војници на ЈНА од Македонија кои загинаа во воените судири во поранешна Југославија.

читајте ја оваа трагедија...

Цитат
На православните гробишта во тетовското село Ратае, семејството, роднините и пријателите денеска ја одбележаа 21-годишнината од загинувањето на Драгослав Петровски–Чиче кој животот го загуби на 28 август 1991 година како војник на ЈНА при борбите околу Вуковар, Хрватска.

Петровски беше роден на 8 ноември 1970 година во Виена, Австрија од каде подоцна со неговите родители заминува за САД каде завршува основно образование. Средното образование го завршил во Тетово, по што се вработил во Медицинска пластика. Заминал на отслужување на воениот рок во Рума, Србија од каде е упатен во Вуковар каде загинува во погоден тенк на последниот ден од отслужувањето на воениот рок на 21 година.

http://www.libertas.mk/%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2-%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%87%D0%B8%D1%87%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE-2/

Која ЈНА, каков воен рок, какова паднат борец, каков бранител....Боже Боже...
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #352 на: Август 30, 2012, 08:34:26 »

Македонците си "взеха" и "История славянобългарска" http://world.actualno.com/Makedoncite-si-vzeha-i-Istorija-slavjanobylgarska-news_398853.html
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #353 на: Август 31, 2012, 08:01:42 »

Вест, 30 август 2012
Бора, извини се пред да пееш

http://www.vest.com.mk/?ItemID=8F23D4862F21FB42A0A7C3922BD82FF1

Српскиот рокер Бора Ѓорѓевиќ и неговиот бенд "Рибља Чорба", кој во девесетите години изјавуваше дека Македонија не постои и е јужна српска бановина, ќе го затвори фестивалот "Пиволенд", чиј покровител е Град Скопје.

Бора Чорба за својот настап пред спортскиот центар "Борис Трајковски" во недела ќе добие државни пари, од Државата која за него не постои. Завчерашното отварање на "Пиволенд" го поддржа скопскиот градоначалник Коце Трајановски со поздравен говор, а прес конференцијата пред стартот на фестивалот се одржа во просториите на Град Скопје.
"Член сум на српското четничко движење, национално движење кое е многу постаро од втората светска војна. Националист сум, и тоа е добро.", изјави неодамна Бора Чорба во емисија на хрватската "Тв Нова". За познатата емисија "Ред карпет" на "Нова" Бора изјави дека "Спремете се четници" е македонска песна, а Македонија е јужна српска бановина.

По социјалните мрежи и интернет форумите, граѓаните веќе подолго време коментираат дека Македонија дава огромни пари за истрошени балкански ѕвезди, наместо да инвестира во своите пејачи и музичари, или да изгради нови концертни и спортски објекти каде што би се развивале домашните таленти. И по дваесет години од распаѓањето на Југославија, по форумите кружат коментари од типот: "Не биди како Бора Чорба, не шири антихрватска и антимакедонска пропаганда". Запаметени се и неговите шоуа низ дискотеките на кои ги повторуваше вицовите: "Македонците се Срби со тешката говорната маната".
За Цеца, Брена, Џеј, Аца Лукас, Македонија стана златна тезга. За државни или спонзорски пари, тие доаѓаат и по неколку пати во годината на фестивали на пивото, на концерти во сали и во дискотеки.
" Изборот на пејачи на "Пиволенд" го направи здружението на граѓани "Уан веј". Тие беа избрани на оглас кој го распиша Градот. Од 32 изведувачи, 26 се македонски, 4 се српски и двајца хрватски. Годинава од буџетот на Градот за оваа намена издвоени се 200.000 денари, што во споредба со лани е за половина помалку", ни изјави скопскиот градоначалник Коце Трајановски.
Бора Чорба беше еден од гостите и на ланскиот охридски "Пиво фест". Со "Рибља Чорба" во Скопје настапи на јубилејната турнеја, по повод 30 години од бендот. Неколку пати во годината, тој без бендот тезгари низ македонските села и градови.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #354 на: Септември 25, 2012, 11:45:23 »

Аврамопулос рекол дека Македонија нема територијални претензии кон Грција

http://www.plusinfo.mk/vest/58435/Avramopulos-rekol-deka-Makedonija-nema-teritorijalni-pretenzii-kon-Grcija

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, на 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, денеска се сретна со неговиот грчки колега, Димитрис Аврамопулос. 
Од македонската делегација, средбата, која е прва меѓу двајцата министри, ја опишуваат како можност за нивно запознавање, истакнувајќи дека македонската страна настапила со барање за почитување на Времената спогодба и на Хашката пресуда.
Грчкиот министер не дал обврски по ова прашање, а наместо тоа од Македонија барал почитување на грчките чувства поврзани со нивната историја.
„Двајцата министри во разговорот се согласиле дека повеќе од 20 години од почнувањето на спорот, односите се значително сменети. Аврамопулос се согласил дека веќе не е валиден првичниот грчки став, дека Република Македонија претставува закана за стабилноста на Балканот и дека има територијални претензии кон Грција“, информираат од македонската делегација.
Аврамопулос, кој е шеф на грчката делегација во Обединетите нации, денеска во Њујорк имаше средба со Бан Ки-мун, како и со посредникот во спорот за името амбасадорот Метју Нимиц. Аврамопулос за грчките медиуми во САД најави дека на овие средби ја претставил Грција како конструктивна страна во спорот за името и дека Македонија е виновна поради тоа што разговорите не одат во саканата насока и притоа од Македонија бара почитување на историјата на Грција. Аврамопулос најави дека Македонија и статусот на поделениот остров Кипар се главни теми на неговите средба во ОН.


ДЕМАНТ:

Делавекурас: Лага е изјавата во која се спомнува „територијални претензии“

http://www.plusinfo.mk/vest/58465/Delavekuras-Laga-e-izjavata-vo-koja-se-spomnuva-teritorijalni-pretenzii-

Властите во Атина ги демантираа информациите во македонските медиуми, според кои, шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот колега Никола Попоски изнел мислење дека Македонија нема територијални претензии кон Грција.
 - Ова е неточно и вакво гледиште никогаш не беше изнесено. На состанокот меѓу двајцата министри, што се одржа на барање од министерот за надворешни работи на ПЈР Македонија, и што беше од запознавачка природа, присуствуваа претставници на високо ниво од двете страни и таква изјава не беше дадена. Ова најверојатно е добропознатата тактика на Скопје да креира сензации за домашна употреба, што ја потврдува оценката дека не покажуваат искрени желби и намери да се најде решение - изјави денес Григорис Делавекурас, портпарол на грчкото МНР.
Според Делавекурас, Аврамопулос рекол дека национализмот и популизмот може да донесат привремена политичка добивка, но секогаш водат кон конфликт и катастрофа.
- Пораката на министерот за надворешни работи до господинот Попоски беше јасна: Покажете во пракса дека навистина имате волја да придонесете во изнаоѓањето решение во корист на односите меѓу двете земји и стабилноста на регионот - вели Делавекурас.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #355 на: Октомври 03, 2012, 08:40:02 »

ВО МАКЕДОНИЈА  СЕ СЛАВИ  СРПСКАТА  ФАШИСТИЧКА ОКУПАЦИЈА
http://www.focus-news.net/?id=n1702239
Вечер”: Сърбите в Македония достойно ще честват годишнината от Кумановската битка, заяви Иван Стоилкович
03 октомври 2012 | 08:51 | Агенция "Фокус"

Начало / Македония

Скопие. Сърбите в Македония достойно ще честват годишнината от Кумановската битка. Това е заявил лидерът на Демократическата партия на сърбите в Македония Иван Стоилкович, цитиран днес от македонският вестник “Вечер”.
„На стогодишнината от Кумановската битка ще бъдем всички заедно в Зебрняк, в присъствието на държавните ръководители от Сърбия и Македония, за да отбележим тази дата, важна не само за сръбската, а и за световната история”, заявил Стоилкович. По думите му в организирането имали голяма подкрепа и от двете страни.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #356 на: Јули 16, 2013, 12:41:05 »

Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !