Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Грција внесува нови нијанси во својата црвена линија за името  (Прочитано 2571 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Неможам да ја најдам старата тема за проблемот со името..па затоа отварам нова...секако оставам на модератори/администратори да ја избришат мојата тема и оваа да го спојат со таа тема!

Цитат
Според грчките извори се очекува тој да се врати во Атина на итни консултации со Папандреу што според изворите на Канал 5 е толкува како позитивен развој на настаните. Предходно грчки извори брифираа за најновата грчка позиција во преговорите за името која во исто време е и конструктивна, но и цврста, брифираат дипломатски извори во Атина. Во битката за перцепција која му претстои на самитот на ЕУ во декември Грција се обидува да се претстави како конструктивен играч во новата рунда преговори. Според неофицијалните информации до кои дојде Канал 5 Василакис треба на Нимиц да му пренесе подготвеноста за попуштање во делови од спорот. Атина според дипломатскиот речник на Атина е подготвена да разговара за три точки, промена на македонскиот Устав, употребата на новото име во личните карти и пасошите и околу идентитетскиот дел. Со други зборови Грција би се откажала од барањето за промена на Уставот, би се согласила во личните карти и пасоши да стојат и уставното и евентуалното ново име, а за називот на нацијата и јазикот финалното решение да го донесат институциите кои се надлежни за тоа, како на пример Советот на Европа.

Со наводното попуштање во делови кои и онака не биле главна тема на разговор јужниот сосед се обидува да ги орасположи дел од членките на ЕУ, но пред се САД по чиј притисок според информации најпрвин Атина ја побарала средба и тоа порано одошто планирал Нимиц. Веднаш по средбата со Василакис Нимиц и од македонската страна ќе бара кристално јасни позиции за последниот модифициран сет идеи. Доколку има простор во понеделник на заедничка средба Нимиц би претставил нов пакет кои во најстрога тајност ќе треба да биде разгледуван во Скопје и Атина. Паралелно со дипломатските игри во Њујорк продолжува и битката во седиштето на ЕУ. Се погласни се информациите за силен притисок на грчките евро дипломати Европската унија да го стави ад акта прашањето за македонските преговори со ЕУ. Иако оваа опција е малку веројатна, формално можно е поради краткиот рок за решавање на името, прашањето за Македонија да биде одложено до мартовскиот самит на унијата.
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=55222

треба да се отворат очите какво ште се договори!!!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

хм, сега оваа е различно от контекстот на претходниот пост, но сепак нешто се случува

Грција не е подготвена за отстапки

Цитат
Грчката страна останува ангажирана во разговорите што се водат со посредство на Обединетите нации. Имаме конструктивен став и нашите позиции се јасни и добро познати. Бараме конечно решение на проблемот што ќе ја отвори соработката меѓу двете држави и нивните народи. Решение за тоа би било име со географска одредница за севкупна употреба. Овие позиции јасно ги соопштуваме за да нема изненадувања и недоразбирања. Не е можно отворање на пристапните преговори на ПЈРМ со ЕУ без решени за името“, изјави Василакис, кој вчера попладне имаше средба, а потоа и работна вечера со Нимиц.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116230
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

официјално от Атина

Василакис: Ставот на Грција останува ист, нема да правиме остапки

Цитат
Недостојни за коментар се шпекулации во медиумите во Скопје дека Грција доставила конкретен предлог до Нимиц и е подготвена да направи отстапки, изјавил грчкиот преговарач во спорот меѓу Македонија и Грција, Адамантиос Василакис, кој вчера вечер во Њујорк имаше средба со медијаторот Метју Нимиц.

“Ние влегуваме во преговорите со отворен ум и конструктивен став. Нашите позиции се кристално јасни и познати за сите. Бараме конечна одлука за ова прашање. Решение што ќе ги ослободиме изгледите за соработка на двете земји и нивните народи. Име со географска карактеристика за сите намени, ерга омнес ", истакнал Василакис за грчката новинска агенција АНА МПА.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=64163&kategorija=1
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Цитат
Василакис пред новинарите уште еднаш го повторил ставот на Грција дека без решение за името патот на Македонија кон Европската унија и НАТО е затворен.
Сочувана

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот

http://www.focus-news.net/?id=n1297233


Никола Груевски: Гърция не е готова да разговаря за македонската идентичност

13 ноември 2009 | 17:38 | Агенция "Фокус"Скопие. В спора за името Гърция не се интересува от въпроса за македонската идентичност, за който изобщо не показва готовност да разговаря и това е сериозен проблем, заяви днес македонският премиер Никола Груевски, предаде македонската агенция Макфакс. Груевски повтори позицията, че евентуалното предложение за решение на спора за името трябва да бъде подложено на референдум и за него да се произнесат гражданите.
Груевски не очаква неприятности във връзка с либерализацията на визовия режим и е оптимист, че след окончателното решение македонските граждани ще могат от 19 декември свободно да пътуват в Европа.
Груевски отхвърли критиките във връзка със спора за името от страна на председателя на Социалдемократическия съюз на Македония /СДСМ/ Бранко Цървенковски, отвръщайки му,че е „държал проблема в ръцете си, но го оставил на други”.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Грција ги прошири своите барања

Атина бара и нашето уставно име „Република Македонија“ да го користиме само во неформална комуникација во земјава

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BFA7CC69FDDCF44186F6ADB859567C9B
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !