Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Нема напредок кон ЕУ без решение за името  (Прочитано 104270 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #345 на: Февруари 14, 2012, 05:54:42 »

Стефани Бабст: НАТО ќе се држи до одлуката во Букурешт

Цитат
НАТО ќе се држи до одлуката во Букурешт. И покрај правната победа во Хаг, функцонерката задолжена за јавна дипломатија на НАТО  ја отфрли можноста на престојниот Самит во мај да биде ревидирана актуелната одлука за Македонија.

Бабст не можеше да потврди дали во Чикаго ќе се дискутира за земјава, бидејќи политичката агенда се уште се дефинира.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/stefani-babst-nato-ke-se-drzi-do-odlukata-vo-bukuresht
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #346 на: Февруари 14, 2012, 06:09:40 »

Втора билатерална средба Груевски- Меркел во Берлин

Цитат
Мора да се напредува во преговорите и да се добие согласност, инаку нема да помине ни во НАТО ни во ЕУ. Мора да се преговара и верувам дека постои можност за договор како што тоа го направија Хрватска и Словенија, порача германската канцеларка. За неа, одлуката на МСП во Хаг треба да биде призната!

“Ветувањето за влез на Западен Балкан во ЕУ нема да се укине, зошто ќе се појават проблемите кои претходно се решени. Нема компромис за влез во ЕУ и ЕУ зоната без исполнети условите. Словенија и Хрватска ги исполнија условите пред да станат членки.”

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/vtora-bilateralna-sredba-gruevski-merkel-vo-berlin
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #347 на: Февруари 20, 2012, 08:13:33 »

Нимиц: Не зборуваме за идентитетот, туку за името

Цитат
Што поскоро надминување на спорот со името, побара денеска медијаторот во македонско-грчкиот спор Метју Нимиц, по денешните средби со државниот врв во Скопје.

- Премиерот, другите членови на владата и претседателот ги нагласија позициите на властите во оваа фаза во врска со ова тешко прашање. Ги слушнав нивните јасни позиции. Тие изразија многу искрена желба да се реши прашањето и да имаат здрави, конструктивни разговори со нивниот јужен сосед. Ќе ја пренесам оваа желба на владата во Атина кога ќе бидам таму. Ја изразив потребата на меѓународната заедница и на Обединетите Нации за надминување на оваа прашање што е можно поскоро. Ова е регионално прашање, ова е прашање на светската безбедност. Од голем интерес е за Европа и за САД и што поскоро се реши, повеќе прогрес ќе може да биде направен за многу други прашања. Со нетрпение очекувам да видам дали ќе можеме да ги забрзаме овие разговори на конструктивен начин - изјави Нимиц.

http://www.plusinfo.mk/vest/34107/Nimic-Ne-zboruvame-za-identitetot-tuku-za-imeto
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #348 на: Февруари 27, 2012, 12:16:18 »

Груевски: Членство во ЕУ и НАТО, но не по цена на идентитетот

Македонија е подготвена за разговори за надминување на спорот со името со Грција, но решението не треба да биде на штета на македонскиот идентитет и државност.

Ова премиерот Никола Груевски го порачува во интервју за германскиот весник „Ди Велт“. Посочува дека членството во НАТО и ЕУ е од национален интерес и земјата прави се тоа да се реализира.

„Нашиот влез во НАТО и ЕУ предолго се одолговлекува поради спорот со името. Тоа за нашето стопанство е од витално значење, како и за мирот во Западен Балкан. Но, тука се работи за нашиот идентитет. Грција ни го оспорува правото да се викаме како што тоа е за нас правилно и неопходно: Македонија. Меѓународниот суд на правдата е на наша страна, кој во една долга и детална постапка за период од повеќе од 10 години, дојде до заклучок дека ние можеме да пристапиме во сите меѓународни институции под нашето име, кое што го избравме по распадот на поранешна Југославија, а кое е во согласност со нашата историја, вели премиерот Груевски.

Смета дека нема промена на состојбата во однос на спорот по доаѓањето на Лукас Пападимос на чело на грчката влада.

„За жал, на прашањето морам да одговорам со не. Новиот грчки премиер јасно повтори дека решавањето на прашањето со името не е во неговата агенда. Тој најверојатно има доволно други проблеми. Ништо не се придвижува. Но, ние се надеваме и остануваме на тоа“, вели Груевски.

Посочува дека спорот со името, пак, не преставува пречка за економските односи со Грција.

„Забележуваме се повеќе грчки фирми покажуваат интерес за инвестирање на нашата страна од границата. Тоа се базира на ниските плати, но пред се, бидејќи кај нас не постојат бирократски бариери, кои што секогаш постоеле кај нашиот јужен сосед и го кочат индустрискиот развој“, вели Груевски во интервјуто за германскиот весник.


http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=46629
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #349 на: Февруари 28, 2012, 08:55:57 »

Волерс: САД ја сакаат Македонија во НАТО, но името треба да се реши

                             

Цитат
Нема земја која повеќе од САД сака Македонија да стане членка на НАТО, но за да се постигне тоа треба да се реши спорот за името. Ова е прашање кое треба да биде решено од Грција и Македонија. Ние не можеме да го сториме тоа за вас, изјави американскиот амбасадор Пол Волерс на денешната средба со новинарите во Американската амбасада во Скопје.

- Наша цел во овој регион од светот е стабилност, a Грција и Македонија се клучни партнери во таа цел. И секое забавување на тој процес за пристапување во НАТО и евроатлантската заедница е загубена можност на сите земји во регионот не само за Македонија туку и за Грција, исто така, и за сите ваши соседи. Затоа мислиме дека треба да се постигне напредок на овој план, изјави Волерс повторувајќи го познатиот став на САД.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/ticker.css/41392/volers__sad_ja_sakaat_makedonija_vo_nato,_no_imeto_treba_da_se_reshi.aspx
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Саше Иваноски

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 65
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #350 на: Февруари 29, 2012, 11:56:26 »

Нема покана за Македонија во Чикаго

http://www.dw.de/dw/article/0,,15774873,00.html
Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен и американскиот амбасадор Пол Волерс порачаа дека без решен спор за името, Македонија не може да се надева на прием во НАТО.
Без обострано прифатливо решение за името, Македонија не треба да очекува покана за членство, рече генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен на прес-конференција во Вашингтон, каде учествува на одбранбен семинар во организација на Алијансата.
„Сите одлуки во НАТО се носат врз база на консензус, а тоа ја вклучува и Грција. За да упатиме покана до Скопје, ќе ни треба поддршка од Грција. Тоа е тоа. Разбирам дека Грција нема волја да упати таква покана се‘ додека не се најде обострано прифатливо решение за името“, изјави Расмусен за Гласот на Америка.
И американскиот амбасадор во Скопје, Пол Волерс порача дека неговата земја нема да го отвори прашањето за прием на Македонија на самитот во Чикаго под привремената референца БЈРМ.
„САД напорно работат за да помогнат, но спорот за името треба да го решат Македонија и Грција, а не САД“, рече Волерс.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #351 на: Март 19, 2012, 12:40:25 »

Македонија нема да дојде на дневен ред во Чикаго?

Дипломатскиот совет и Советот за безбедносни прашања и НАТО интеграции на СДСМ денеска се сретнаа поради оценката дека земјава се наоѓа во сложена политичка и безбедносна ситуација.
„Ова што се случува во земјава во сферата на меѓуетничките односи не е паднато од небо и не е дојдено преку ноќ. Негативни тенденции се забележуваа и порано. Црквата на Калето е тежок меѓуетнички инцидент, имаме неодржан попис во кој видовме прилично јасна етничка реторика од двете страни, а целата работа не ја завршивме, но кој знае и кога ќе ја завршиме ако воопшто тоа е во план да се прави во наредниов период. Неспорно е дека амбиентот за вакви лоши работи, се подготвува или е во подготовка подолг период наназад“, стои во заклучокот на двата совета.
Според Стево Пендаровски, претседавач со Советот за безбедносни прашања и НАТО интеграции при СДСМ, иако самитот на НАТО во Чикаго е за два месеца, не може да видиме што досега е преземено како дипломатска офанзива од Владата, па шпекулира дека е можно Македонија дури и да не биде ставена на дневен ред на самитот.
Во делот на преговорите за името, опозиционерите заклучуваат дека ништо не се случува, затоа што ниту од еден релевантен извор не може да се потврди дека во Атина се подготвува предлог, дека во Скопје е излезно со некаква иницијатива, ниту, пак, дека Нимиц има намера во скоро време да ги викне преговарачите.


http://www.plusinfo.mk/vest/37186/Makedonija-nema-da-dojde-na-dneven-red-vo-Chikago
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #352 на: Април 03, 2012, 03:09:37 »

Волерс: Писмото на конгресмените е ок, но за НАТО треба решение за името

Цитат
Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое се бара прием на Македонија во НАТО на Самитот во Чикаго.

Но според него и покрај поддршката од САД,  мора да постои консензус за секој нов член на НАТО.

Волерс истакна дека САД ќе направат се да помогнат во процесот, но прашањето за името треба да го решат Македонија и Грција.

http://www.plusinfo.mk/vest/38943/Volers-Pismoto-na-kongresmenite-e-ok-no-za-NATO-treba-reshenie-za-imeto
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #353 на: Април 06, 2012, 09:23:02 »

Ахмети сака пат кон НАТО и без решен спор со Грција

Цитат
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, искажувајќи високо почитување кон готовноста на Европската Унија за Македонија да започне субстанцијален дијалог со Брисел, при што не се губи воопшто време во реализација на реформите и исполнување на критериумите потребни за зачленување на Македонија во ЕУ, посака слична „кратенка“ и во случајот на зачленување на НАТО.
 
Тој денеска се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Аиво Орав. Лидерот на ДУИ истакна дека успесите на земјата се заеднички со претставниците на меѓународната заедница и овој краток пат што ни преостанува, треба заеднички да го изодиме повторно.

http://www.plusinfo.mk/vest/39314/Ahmeti-saka-pat-kon-NATO-i-bez-reshen-spor-so-Grcija
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #354 на: Мај 03, 2012, 02:09:23 »

Андонис Самарас: Нема да дозволиме фалсификување на историјата на нашата Македонија

ЧЕТВРТОК, 03 МАЈ 2012 10:41   
 
Претседателот на Неа Демократија, Андонис Самарас на синоќешниот митинг во Солун на само три дена пред кампањата го извади џокерот од ракави јасно кажа дека тој како и неговата партија немало да прифатат `фалсификување на историјата на нивната Македонија`.

Лидерот Самарас, на насобраните симпатизери им се со зборовите Македонки и Македонци а со тоа индиректно конечно се проговори и за македонското прашање.

`Од овде, од Македонија, да потсетиме, во секоја насока уште нешто: Никој да не заборави дека ние сме партија што кажа не и нема никогаш да прифати – фалсификување на историјата на нашата Македонија.Ние сме партија која со Костас Караманлис рече не на планот Анан за Кипар. Ние сме партија што секогаш на прво место ја става татковината, без преговарање и ништо друго`, изјави Андонис Самарас.

Самарас потенцира дека северниот дел од земјата е длабоко врежан во него.

`Од овде од почвата на Македонија, на грчката Македонија, што има толку голема вредност за целиот хеленизам, и е толку длабоко врежана во мене, од мајка ми Македонка. Значи од овде, од почвата на нашата Македонија ве повикувам да промениме се!`, вели лидерот на опозицијата.

На предизборен митиг во Солун, присуствуваше и поранешниот премиер Костас Караманлис.


http://sky.mk/svet/21267-%D0%90%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81-%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81-%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B5-%D1%84%D0%B0%D0%BB%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #355 на: Мај 09, 2012, 08:16:12 »

Цитат
Црна Гора следниот месец ќе започне преговори за приклучување кон Европската унија, вели Eврокомесарот Филе.

`Европа продолжува да се шири. Хрватска наскоро ќе ни се приклучи, Србија доби статус на кандидат, а Црна Гора следниот месец почнува преговори`, рече Филе во специјалната видео-порака по повод 9 мај, Денот на Европа
http://sky.mk/svet/21698-%D0%A6%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%95%D0%A3-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5.html

Црна Гора не беше ни држава кога МКД го потпиша договорот за стабилизација и асоцијација со ЕС, всушнаст од сите држави горе МКД прва го потпиша тои договор. Сега не ниту спомната а Филе беше вчера во МКД. Логичено след на хузно-хомеини полтиката водена во МКД.

МКД јавност разбира се никаде и од никој не беше потсетена на тој факт денес на денот на Европа, наместо тоа сите го чекаат петок за да видат дали ке има ескалација на протестите и судирите.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Деспот Слав

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 31
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #356 на: Мај 09, 2012, 09:00:43 »

Црна Гора не беше ни држава кога МКД го потпиша договорот за стабилизација и асоцијација со ЕС, всушнаст од сите држави горе МКД прва го потпиша тои договор. Сега не ниту спомната а Филе беше вчера во МКД. Логичено след на хузно-хомеини полтиката водена во МКД.

МКД јавност разбира се никаде и од никој не беше потсетена на тој факт денес на денот на Европа, наместо тоа сите го чекаат петок за да видат дали ке има ескалација на протестите и судирите.

Проблемът с Конституционното име на Македония може да се реши изключително лесно!
Но най-напред трябва да се отворят досиетата на УДБ-а и в резултат да се прогонят от управлението на Македония всички сърбо-комунистически  мекерета!
И тогава ще има невероятен напредък...
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #357 на: Јуни 13, 2012, 11:58:38 »

Бугарија не сака Северна, нема против Нова Македонија

Цитат
Република Нова Македонија е добро решение на дводеценискиот спор за името меѓу Скопје и Атина, истакна поранешниот бугарскиот амбасадор во Македонија, Александар Јорданов.
Тој во интервју за телевизија Нова застана зад ставот на бугарскиот премиер  Бојко Борисов, кој минатата недела јасно соопшти дека за официјална Софија не е прифатливо име со географска одредница.

http://www.plusinfo.mk/vest/45918/Bugarija-ne-saka-Severna-nema-protiv-Nova-Makedonija---
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !