Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Нема напредок кон ЕУ без решение за името  (Прочитано 82828 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #15 на: Октомври 17, 2009, 10:16:29 »

Тази Чернева е един супер-авторитет, няма що ! Вече втори път се изказва неподготвена !  :o
Медиите в РМ си набелязват някой от БГ, който говори каковото им се иска, набеждават го за голям експерт и после го интервюират !

Следващия път ги пратете за интервю при мен !  ;D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #16 на: Октомври 28, 2009, 06:43:43 »

ПАПУЉАС – ГРЦИЈА ПОНУДИЛА СЕ’ ШТО ИМАЛА ОКОЛУ ИМЕТО
ВО АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС БРИФИНГ ЗА МАКЕДОНИЈА

http://sitel.com.mk/?ItemID=2B790596C752E5419608D8B416387A42

Грција понуди се што имаше да понуди по однос на прашањето за името, ред е на Скопје – изјави грчкиот претседател Папуљас. Во интерес на сите соседни земји е да се откажат од анахроните идеи, иредентистички ставови и националистички тежнеења, порача Папуљас, според кој Грција настојувала сите соседни земји да се прилагодат и приклучат кон евроатлантските структури.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #17 на: Октомври 29, 2009, 12:16:29 »

Спласнува ли оптимизмот?

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=05E57080FF422545B1852D380B23EE09

Интензивна дипломатска активност гледаме овие денови. Седиштата на двете водечки партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, се опседнати од странски амбасадори и соработници на бриселски официјални личности. Човек едноставно да помисли дека Македонија е пред решавање на спорот со Грција, па се прави последниот круг на консултации околу новото име.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #18 на: Октомври 29, 2009, 09:23:00 »

Груевски отправи териториални претенции към Гърция и България

http://today.actualno.com/news_268048.html

Македонският премиер Никола Груевски отправи иредентистки* претенции към Гърция и България в своя реч пред македонската общност в Сидни, отбелязва "Неокозмос".
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #19 на: Октомври 31, 2009, 11:32:16 »

Без решение нема преговори

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A87306F8CF39AB4B9D6430A387DEBA82

Папандреу во „искрен разговор“ му рекол на Груевски дека не се менува грчката позиција - едно име со географска одредница за севкупна употреба
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #20 на: Ноември 01, 2009, 08:32:19 »

„Македонскиот граѓанин не знае која му е црвената линија“

Како наближува 7 декември, денот кога Советот на министри ќе одлучува по препораката на Европската комисија, расте притисокот за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција и се продлабочуваат дилемите како тоа да се изведе.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115711
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #21 на: Ноември 02, 2009, 08:16:59 »

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=54936

Цитат
ДУИ го губи трпението за спорот за името
[ДУИ го губи трпението за спорот за името]
ДУИ притисна прашањето за името да се реши до декември - ВМРО ДПМНЕ бара конструктивност - телефонски разговор Груевски - Црвенковски. Расте тензијата дома за спорот со Грција.

„Нема да чекаме преговорите за името да траат со години - Албанците сакаат во ЕУ и НАТО - оваа порака Ахмети ја испрати преку потпретседателот Рафис Алити
. Контра аргументот на Груевски дека референдум за името му е дел од партиската програма, Алити вели дека и тие ги добиле изборите ветувајќи евро–атланска интеграција на земјава.

„Албанците се изјаснија за нашата платформа во која е запишано – Македонија во ЕУ и НАТО. За нас е важно до декември да има решение за името „ вели Алити кој уште брифира дека со или без Македонците, Албанците ќе влезат во ЕУ и НАТО и нема да дозволат нивите граѓани да земаат пасоши од соседни земји.

Владејачката ВМРО ДПМНЕ одговори дека не прифаќа уцени – нема да прифатиме ултиматуми од никого, посебно не за прашање за националниот идентитет, врати партијата на Груевски

нештата стават комлицирани за МК правителството
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #22 на: Ноември 03, 2009, 10:19:52 »

А бе таа за референдум за името, никој во МК не вели дека ДПМНЕ прв пат ја извади уште кога беше во опозиција (идеата изворно беше на Филип Петровски) но самата идеа полсе беше масакрирана и од медиумите и от Бучко како тогашен премиер но и од странците во РМ како фактор. После тоа ДПМНЕ реферираше а Филип Петровски беше маргинилизиран. Како после ја лансираа тоа незнам! Но треба да се одбележи тој момент.

А Хорхе, неможе тој да има друг став, тој е еден од гуруата на антиквизацијата, тврдиот став на МК, силен подржувач на реферндумот и повече мислам дека пак станува збор за некој бисер от негови изјави кои само тој си ги разбира. Така да не верувам оти има недоразбирање, малку и медиумите прават филм. А ако сепак има такво недоразбирање тогаш тоа е промена на ставот на Хорхе за 180 степени. Можно е да и некоја игра на спин докторите на дпмне!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #23 на: Ноември 03, 2009, 10:21:50 »

Груевски пред најголемо искушение

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=64C66409171ECD4BA50793DD3275992D

Што може власта да добие, а што да изгуби ако го реши спорот со Грција
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #24 на: Ноември 03, 2009, 10:29:02 »

Утрински весник :

За замена на ФИРОМ ќе решат Македонците

„Јоргос Папандреу нема да одлучи за замена на референцата ФИРОМ, туку за тоа ќе одлучат македонските граѓани“, изјави Даниле Сервер, претседател на Институтот за мир во Вашингтон. Тој во изјавата за Македонската телевизија уште рече дека односите меѓу соседите се нормализирани, исто и со САД, и „како што одат работите кон подобро, се' помало е нивното влијание“. „Македонија добро води сметка сама за себе“, изјави Сервер. „Грција се обидува да ги подобри односите со соседите и се надевам дека ќе ја вклучи и Македонија“, вели Сервер. Тој, засега, не може да предвиди кое би било решението во оваа смисла, но уверува дека „Македонија доколку сака да се нарекува Македонија многумина од нас ќе продолжат да ја нарекуваат Македонија, без разлика што пишува на тие мали документи“. (Н.Р.)

Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #25 на: Ноември 04, 2009, 07:24:30 »

http://www.focus-news.net/?id=n1291750

Каролос Папуляс: Добросъседските отношения не се градят върху нерешени въпроси
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #26 на: Ноември 05, 2009, 01:38:00 »

"Антиквизацията" ще е препъни камък за членството на Македония в ЕС

Датата за започване на преговори с ЕС, която Македония очаква да получи на 7 декември, всъщност е дата за започване на хаоса, коментират политически анализатори, цитирани днес от македонския вестник "Време".

http://world.actualno.com/news_269330.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #27 на: Ноември 05, 2009, 02:13:14 »

Сега е времето да се реши спорът за името на Македония

http://today.actualno.com/news_269189.html

Цитат
Необходима е известна доза политическо лидерство и в Атина, и в Скопие, но смятам, че всички знаят приблизително как ще свърши това и тогава, защо се чака, защо да не се направи сега", пита Билд.

ЗНАЧИ СИТЕ ЗНААТ, А ТУКА НИКОЙ НИШТО НЕ ПРАВИ !!!
« Последно менување: Ноември 05, 2009, 02:22:22 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #28 на: Ноември 05, 2009, 06:16:51 »

ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ГЛАСОТ НА АМЕРИКА

БЕН КАРДИН - ПРАШАЊЕТО ЗА ИМЕТО Е РЕШЛИВО СО РАЗУМНИ ОТСТАПКИ

Демократскиот сенатор од сојузната држава Мериленд Бен Кардин во интервјуто за Гласот на Америка вели дека прашањето за името може да се реши доколку обете страни се подготвени на „разумни отстапки“.

http://sitel.com.mk/?ItemID=705357125655DC45A248ECCC34F4C44D
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #29 на: Ноември 09, 2009, 12:21:22 »

Се заканува ли прекин на преговорите?!

Ако Грција пак стави вето, Македонија се повлекува од преговорите, тврдат провладини медиуми...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=36D09E5AA9F4B54AA0AADD7D91AF56B3
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !