Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Прикажи ги пораките

Овој оддел овозможува да ги гледате сите пораки оставени од овој член. Но внимавај можеш да ги видиш истите само од делови на форумот каде имаш пристап.

Пораки - Апостол

Страници: [1] 2 3 ... 34
1
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-02-25&article=314925

На делото “Спаска”: Мръсни бугари, вън!
Съдът пак не върна детето на Митрова


ГЕВГЕЛИ. "Монголи, татари, мръсни бугари - бегайте у Бугария, не ни снимайте, махайте се! Майка ви, бугарска, говна!" Всичко това избълва  срещу българските журналисти адвокатът от Гевгели Костадин Гюров по време на делото срещу Спаска Митрова вчера. Съдът пак не върна детето на Спаска. Гюров не е страна в процеса, има кантора на близо. Спаска ще живее без 3-годишната си дъщеричка Сузана поне до 11 март. Тогава съдия Злата Попова трябва да произнесе окончателната присъда по делото, което бе заведено от бившия мъж на Спаска - Воислав Савич, за отнемане на родителските й права над детето.
Междувременно адвокат Гюров нападна и нищо неподозиращ оператор на телевизия СКАТ. Младежът бе обърнал камерата си към съдебната сграда и бе с гръб към кантората на юриста. Въпреки това момчето бе принудено да изслуша антибългарската му тирада под одобрителния поглед на двайсетина сеирджии. Други трима македонци също засипаха с псувни и ругатни българските медии. Най-често повтаряха: "Бугари, вън!" И журналистите тръгнаха към тях, за да ги попитат какво е породило агресията им. От суматохата се възползва бившият мъж на Спаска Воислав Савич, който набързо се вмъкна в основния съд в Гевгели. След делото единствените думи, които каза, бяха: "Няма да говоря с българските медии", след което се измъкна заедно с адвоката си.
Владимир Симеонов

2
Откриена биста на Ванчо Михајлов во Велес   

28.02.2010 16:19
 
Педесетина следбеници на Ванчо Михајлов денеска присуствуваа на откривањето на бистата на овој контроверзен лидер на ВМРО-ДПМНЕ.

Обвинувајќи ги македонските политичари и од власта и од опозицијата за репресии врз бугарите во Македонија, членовите на движењето „Преображение“, порачаа дека Михајлов е најсветлата личност од поновата бугарска историја.

„Овде во нашата мила држава РМ, многу луѓе се против ликот и делото на Ванчо Михајлов, а една од неговите најпопуларни изреки, најпопуларни сентенции е Македонија, Швајцарија на балканот. Се прашувам што имаат против тие истите, нашата мила Македонија да е Швајцарија на балканот“, вели Петар Колев, македонско здружение „Преображение“.

Бугарите во Македонија му се лути на бугарскиот министер за дијаспора Божидар Димитров, кој им ветувал помош, но досега само ги лажел, убедувајќи ги дека тие во Македонија не биле репресирани и убаво живееле.

„Како не му е срам на истиот тој човек за кого што имаме докази, дека непрекината уште од кога е директор на националниот историски музеј во Софија. Непрекинато финансира повеќемина службеници на Удба, повеќемина соработници на Удба, повеќемина шпиони по бугарска линија“, рече Виктор Канзуров, македонско здружение „Преображение“.

Со бистата на Ванчо Михајлов, бугарите во Македонија, сакаат да го одбележат делото на овој револуционер, кој се залагал за македонска држава, но се до својата смрт пред 20 години го негираше постоењето на македонска нација и јазик.

Поставувањето се совпаѓа со националниот празник на Бугарија, 3 март, денот кога е потпишан Сан Стефанскиот договор, со кој Македонија влегува во состав на Бугарија.

Иако нема дозвола за поставување, општината нема да му го урне, оти бил монтажен објект. До крајот на годината Ванчо Михајлов ќе се појави и во Скопје. Неговата восочна фигура ќе биде дел од музејот на ВМРО-ДПМНЕ, што го финансира владата.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120404

3
http://www.inpress.com.mk/

Александар Петрески во сукњата на Спаска Митрова!?

Скопје, 25. февруари (ИНПРЕС)


Две персони - едната од Гевгелија, другата од Охрид, продолжуваат и натаму ја засмејуваат македонската (и бугарската) јавност - дека им била загрозена безбедноста!?

Градоначалникот на општина Охрид, Александар Петрески, во интервјуто за радио "Фокус" вели  дека очекува непријатни последици лично за себе, поради тоа што побарал помош од бугарската влада и премиерот Бојко Борисов.

- Имајќи ги во предвид луѓето со кои си имам работа, не гледам ништо чудно тоа да се случи, коментира охридскиот градоначалник.

4
http://www.inpress.com.mk/

Александар Петрески во сукњата на Спаска Митрова!?

Скопје, 25. февруари (ИНПРЕС)


Две персони - едната од Гевгелија, другата од Охрид, продолжуваат и натаму ја засмејуваат македонската (и бугарската) јавност - дека им била загрозена безбедноста!?

Градоначалникот на општина Охрид, Александар Петрески, во интервјуто за радио "Фокус" вели  дека очекува непријатни последици лично за себе, поради тоа што побарал помош од бугарската влада и премиерот Бојко Борисов.

- Имајќи ги во предвид луѓето со кои си имам работа, не гледам ништо чудно тоа да се случи, коментира охридскиот градоначалник.

5
http://www.inpress.com.mk/

Александар Петрески во сукњата на Спаска Митрова!?

Скопје, 25. февруари (ИНПРЕС)


Две персони - едната од Гевгелија, другата од Охрид, продолжуваат и натаму ја засмејуваат македонската (и бугарската) јавност - дека им била загрозена безбедноста!?

Градоначалникот на општина Охрид, Александар Петрески, во интервјуто за радио "Фокус" вели  дека очекува непријатни последици лично за себе, поради тоа што побарал помош од бугарската влада и премиерот Бојко Борисов.

- Имајќи ги во предвид луѓето со кои си имам работа, не гледам ништо чудно тоа да се случи, коментира охридскиот градоначалник.


6
http://www.inpress.com.mk/

Александар Петрески во сукњата на Спаска Митрова!?

Скопје, 25. февруари (ИНПРЕС)


Две персони - едната од Гевгелија, другата од Охрид, продолжуваат и натаму ја засмејуваат македонската (и бугарската) јавност - дека им била загрозена безбедноста!?

Градоначалникот на општина Охрид, Александар Петрески, во интервјуто за радио "Фокус" вели  дека очекува непријатни последици лично за себе, поради тоа што побарал помош од бугарската влада и премиерот Бојко Борисов.

- Имајќи ги во предвид луѓето со кои си имам работа, не гледам ништо чудно тоа да се случи, коментира охридскиот градоначалник.


7
Точно  така.
Прво  гражданството  па  паспорта.
За  първи  път  от   8  дела  против  Спаска  съдот  на  записник  е  запишал   доказателствата  и  исказте  на  Спаска.
Досега  сичко  което  тя     казваше  пред  съдот не  влизаше  в  записник  а дадените  от  неа   писмени, материјални  доказателства  съдот  воопще  не ги  разглеждаше  и  не  ги споменаваше.  СТРАШНО  АМА  ВЯРНО.
ЗА  ВРЕМЕ  ТУРСКО  НЕ  Е  БИЛО  ТАКА.

8
Следват  оште    завршни  зборови  на  Војислав  и на  Спаска   во  писмена  форма.Усни  расправи  повече нема  да  има.

9
Повеќе  од  сигурно  не  биле  во домот  на  таа  Спаска  во  униформи и  со  возила  да  се  фотографираат  или  да   бидат  фотографирани.

10
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=18695
Спаска пак скандализира
вторник, 23 февруари 2010, 15:35
 
Гевгеличанката Спаска Митрова стравува за својот живот. Им се жали на бугарските медиуми дека македонската полиција и се заканува со повторно апсење и и врши притиска да ја напушти Гевгелија.

„Вчераутро во куќата на моите родители дојдоа неколкумина полицајци. Ме бараа мене. Кога се појавив ми го кажаа токму ова:- Прво, јас да си одам одовде зошто тука веќе нема за мене и второ, утре, никакви бугарски автомобили да нема пред судот, зошто ќе се случи оноа што ми се случи на 28 јуни, кога присилно ме уапсија“, изјави Спаска Митрова за утринската програма „Ова утро“ на БТВ.

Нејзиниот нов адвокат, поранешниот државен обвинител Ставре Џиков за АЛФА вели дека Спаска му ја раскажала приказната но дека што ќе преземе ќе соопшти утре, кога во Гевгелија ќе се сретне со клиентката. Од полицијата коментираат дека до нив не стигнала никаква претставка. Тврдат дека ниту вчера, ниту кога било се вмешале во случајот Спаска Митрова.
ОД ПОЛИЦИЈАТА  КОМЕНТИРААТ   НЕ  СТИГНАЛА  НИКАКВА  ПРЕТСТАВКА......  АМА  НЕ  НЕГИРААТ ДЕКА   ГРУПА  ПОЛИЦАИЦИ  СО ПОЛИЦИИСКИ  ВОЗИЛА  БИЛЕ  ВО  ДОМОТ НА  СПАСКА-ШТО  БАРАЛЕ  ВО  НЕЈЗИНИОТ  ДОМ   ДВА  ДЕНА  ПРЕД  РЕШЕНИЕТО  НА  СУДОТ?

11
Дали   некои  од  Скопските  печатени  медии имаат  објавено за  овој  настан  во денешните  изданија?
Дали полицијата , МВР  на  РМ  со  свое  соопштение,потврда  или  демант  се  има  огласено  по  овој  настан?.

12
http://dnes.dir.bg/2010/02/22/news5920468.html#sepultura
Македонски полицаи заплашвали Спаска Митрова
22 февруари 2010 / Nеws.dir.bg
Македонски полицаи са заплашвали Спаска Митрова, съобщиха от ВМРО в официално съобщение, публикувана на сайта им.

Днес,  към 11.15 ч. десетина полицаи нахлули в двора на къщата, където живеят родителите на Спаска Митрова в градчето Гевгели. Полицаите извикали Спаска и грубо я заплашили, че ако има дори една кола с българска регистрация или един български журналист на делото й в сряда, тя ще преживее още по-голям ужас от досегашния, съобщават от ВМРО, без да уточняват откъде имат информацията.

Пред БТА кметът на община Банско Александър Краваров, в качеството си на заместник-председател на ВМРО-БНД, разказа, че Митрова му се е обадила по телефона и му е разказала за посещението на полицейските служители. Те й заявили да се маха, защото може да й се случи това, което вече е преживяла, т. е. отново да бъде вкарана в затвора.

Митрова трябва да се яви на поредното съдебно дело в сряда. Миналата седмица започна дело за правата върху дъщеря й. То е заведено от бившия й мъж - Воислав Савич, който иска да получи изцяло правата върху момиченцето. Тогава бе представена психиатричната експертиза, която съдът в Гевгели назначи на македонката с българско гражданство. Според нея тя е нормална и може да се грижи за детето си.
Българското консулство в Битоля поиска от властите на делото да присъства български консул, но искането не бе уважено.
Очаква се решението на съда.
 
"Спаска е уплашена, страхува се да излезе от дома си, това й пречи да отиде да уреди и някои документи, които са й необходими за делото. Това, че официални служители на македонската държава са я посетили и са я заплашвали, говори, че процесът, който се води срещу Спаска Митрова, не е за да се разреши един битов спор, а е политически и е опит да бъде унищожена една българка", коментира Краваров.

По този повод ВМРО припомня позицията си, че България не би могла да подкрепи членство на Македония в ЕС, докато властите там репресират най-арогантно хората с българско самосъзнание. Заявяваме, че от ВМРО подкрепяме Спаска Митрова в справедливата й кауза, и ще бъдем с нея на поредното й дело в сряда, се казва още в съобщението на партията.

Междувременно обаче министърът на външните работи Николай Младенов заяви в интервю за вестник "Стандарт", че България подкрепя интеграцията на Македония в евроатлантическите структури.
"Въпросът кога това членство ще се случи е в ръцете на македонските ни колеги. Македонците имат да извървят своя път, както ние си извървяхме нашия с преговорите", коменира той.

"Но имат също нужда от това да се освободят от това постоянно подозрение, че някой в България им мисли нещо лошо. Откакто е признала Република Македония, България е правила всичко възможно да й помага, нашата политика е напълно добронамерена. Надявам се да видим това, което вече се коментира и в Европа, че не е добре в една страна кандидатка постоянно да се натякват някакви настроения срещу България. Разбирам, че има пак много емоция в случая. Но ние заедно можем да направим много повече, отколкото ако го правим поотделно", допълва министърът.
· Коментари (25) · Митрова се размина със затвор за втори път · В затвора казали на Спаска да се убие с пушка · Бившият й мъж: Тя лъже за всичко 

13
Во  овој  број  на  ФОРУМ  од 14  август  2009  година ,новинарот  меѓу  редови  признава  дека  во  случајот „Спаска  Митрова„  длабоко  се  инволвирани  и  политиката  и  инсталираните  структури  на  Југословенските   тајни  служби  ,во  власта  и структурите  на  тајните  служби  во  Република  Македонија

14
Disidente,
Знаеме  кои  се  се  во „ФОРУМ„, но сепак   досега од  сите  медии  во  Скопие  и  Софиа   кои  пишуваа  и  пишуваат  за  Случајот  само  ФОРУМ  и  тоа САМО  во првиот  натпис  во  бројот од  14  август  2009  година   го кажа  најважниот  дел  од  вистината  дека  овој  случај  само  се  искористува  за продолжување  на  Антибугарската  политика  на инсталирините  структури  на  УДБА  и  КОС   кои останаа  во РМ.
Досега  никој не  се  осудува  да  продолжи да  пишува  за  вистината  иако  за  тоа  постојат и  оригинални  документи.

15
Актуелни теми од медиумите / Одг: СДСМ
« на: Февруари 20, 2010, 01:47:23  »
Точно  така  е  Даскале.

Страници: [1] 2 3 ... 34