Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Прикажи ги пораките

Овој оддел овозможува да ги гледате сите пораки оставени од овој член. Но внимавај можеш да ги видиш истите само од делови на форумот каде имаш пристап.

Пораки - Саше Иваноски

Страници: [1] 2 3 ... 5
1
Или пак това :

http://www.kurir-info.rs/makedonija-na-korak-od-gradanskog-rata-clanak-177218

Makedonija na korak od građanskog rata!

Ubistvo četiri makedonska mladića i sredovečnog pecaroša izazvalo nove žestoke međuetničke sukobe između Makedonaca i Albanaca  (!!!???)

(Кой ли се радва на евнтуалните между-етнически конфликти в Македония ???)

2
Веритас, а това :

http://sky.mk/svet/20150.html?task=view

Јеремиќ: Инцидентите во Македонија лесно би можеле да прераснат „во нешто многу посериозно“

САБОТА, 14 АПРИЛ 2012  Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ изјави дека инцидентите кои што се случија во Македонија се „еден опасен тренд“ и лесно би можеле да прераснат „во нешто многу посериозно“. - Не би требало едноставно да се доживува ваков вид на инцидент. Еден таков инцидент на Балканот може многу лесно да се разгори и да прерасне во нешто многу посериозно, истакна Јеремиќ за време на посетата на Чачак.

6


Великденска светлина :)

от Катедралата във Варна

7


По улиците на Копривщица

8


Варовитец (до Етрополския манастир)

9


 Пловдивска уличка

11


Черепишкият манастир, Искърският пролом

12
           

Манастир "Св. Йоаким Осоговски"

13
       

         Понтони на яз. Въча

14
Нема покана за Македонија во Чикаго

http://www.dw.de/dw/article/0,,15774873,00.html
Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен и американскиот амбасадор Пол Волерс порачаа дека без решен спор за името, Македонија не може да се надева на прием во НАТО.
Без обострано прифатливо решение за името, Македонија не треба да очекува покана за членство, рече генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен на прес-конференција во Вашингтон, каде учествува на одбранбен семинар во организација на Алијансата.
„Сите одлуки во НАТО се носат врз база на консензус, а тоа ја вклучува и Грција. За да упатиме покана до Скопје, ќе ни треба поддршка од Грција. Тоа е тоа. Разбирам дека Грција нема волја да упати таква покана се‘ додека не се најде обострано прифатливо решение за името“, изјави Расмусен за Гласот на Америка.
И американскиот амбасадор во Скопје, Пол Волерс порача дека неговата земја нема да го отвори прашањето за прием на Македонија на самитот во Чикаго под привремената референца БЈРМ.
„САД напорно работат за да помогнат, но спорот за името треба да го решат Македонија и Грција, а не САД“, рече Волерс.

15
Зошто Македонија треба да ја слави независноста на Албанија?

http://www.plusinfo.mk/mislenje/440/Zoshto-Makedonija-treba-da-ja-slavi-nezavisnosta-na-Albanija
Цитат
„Кај македонскиот народ има предрасуда која доаѓа од 1981, од времето на поранешна Југославија. Ова се одразува и во учебниците, каде од 1981, историјата на Албанците од овие краеви не фигурира. Кога се спомнува историја на Албанците, тогаш се спомнува историјата на Република Албанија. Има предрасуда дека ако се слават национални празници како тој за денот на знамето, за 100 години независнот, се заговара формирање „голема Албанија“, што нема брска со реалноста“ вели историчарот Скендер Хасани.


Цитат
„Познати се директните врски на еден од големите личности на Албанците по мое мислење, Дервиш Хима кој е од Струга и кој е долгогодишен учесник во албанското ослободително движење, со ВМРО. Познато е неговото присуство на огранокот на ВМРО во Охрид, каде што е одговорен Лев Огненов. Дервиш Хима држи говор и укажува дека Албанците и Македонците имаат ист интерес - да се ослободат, да имаат самоуправа, децентрализација, меѓутоа не разбрани од сето тоа се пред опасноста од распарчување и поделба од балканските држави и треба да ги спојат силите против тоа.
На таа основа се појавуваат заеднички македонски и албански чети во периодот 1909-1910 во кическо, дебарско, костурско... Тие се секогаш на иста платформа и се доста блиски„.

Професоре Поповски, имайте доблест и однесувайте се чесно спрема историята. Ако не повеке, учете од албанците. Ако нивните стремежи се да си я запазат историята, таква каква што била, сторете го тоа и вие. Немойте бугарите и бугарските револуционерни движеня во Македония да ги помакедончувате!

Страници: [1] 2 3 ... 5