Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Прикажи ги пораките

Овој оддел овозможува да ги гледате сите пораки оставени од овој член. Но внимавај можеш да ги видиш истите само од делови на форумот каде имаш пристап.

Пораки - Daskal

Страници: [1] 2 3 ... 85
2
Загинатите за големосрбската агресија и жртвите на србо-комуисичката пропаганда се прогласуваат за паднати борци и бранители:

Цитат
Во 1996 година од страна на владата на Македонија, Драгослав Петровски–Чиче е прогласен за паднат борец. Според Предлог-законот за бранителите, во него со определените права и обврски ќе биде опфатено и семејството на Петровски како и на другите војници на ЈНА од Македонија кои загинаа во воените судири во поранешна Југославија.

читајте ја оваа трагедија...

Цитат
На православните гробишта во тетовското село Ратае, семејството, роднините и пријателите денеска ја одбележаа 21-годишнината од загинувањето на Драгослав Петровски–Чиче кој животот го загуби на 28 август 1991 година како војник на ЈНА при борбите околу Вуковар, Хрватска.

Петровски беше роден на 8 ноември 1970 година во Виена, Австрија од каде подоцна со неговите родители заминува за САД каде завршува основно образование. Средното образование го завршил во Тетово, по што се вработил во Медицинска пластика. Заминал на отслужување на воениот рок во Рума, Србија од каде е упатен во Вуковар каде загинува во погоден тенк на последниот ден од отслужувањето на воениот рок на 21 година.

http://www.libertas.mk/%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2-%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%87%D0%B8%D1%87%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE-2/

Која ЈНА, каков воен рок, какова паднат борец, каков бранител....Боже Боже...

4
Љубчо за „Фокус“: Тодор Петров ме дочекуваше гол, а Груевски можеби ќе го смени името!

Цитат
Љубчо Георгиевски, лидерот на ВМРО-Народна, се сомнева дека владата на Никола Груевски има некаков таен договор за компромис со Грција. Во интервју за новиот број не неделникот „Фокус“, Георгиевски признава дека го сменил своето мислење дека Груевски никогаш нема да прифати компромис за името.Одговарајќи на нападите од претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, Георгиевски вели дека станува збор за „емотивен проблем кој го има тој човек“.
Имено, во 1993 година, Петров и Георгиевски живееле во иста зграда и често, во станот на Петров, разговарале за амандманите на пратеникот.
- Проблемот почна кога на тие консултации почна да ме дочекува гол како Прометеј, со само една крпа на појасот, со образложение дека штотуку се истуширал. Тоа се случи едно три пати. Мислам дека уште тогаш на Тодор Петров му дадов јасно на значење кои се разликите меѓу Александар Македонски и Тодор Александров - вели лидерот на ВМРО-Народна, во интервјуто за неделникот „Фокус“, кој веќе е во продажба.

Две пораки од Љубчо:
Првата ако продолжите вака со црна пропаганда или со приказна ала брат Љубе, откривам пикатни детали од приватниот живот што чинат и кариера и образ;
Втората: Нешто се крчка со името, и не сакам да бидам прецакан.

Инаку четивото е хумористично до крај, но реалноста е најхумористична! Значи грко-влахот и највредниот работник на грчките служби во МКД освен шо бил љубител на сашо педало, бил и активен во следење на сексуалните навики на сашо велики  ;D според Љубчо.

5
Латас не можеше да го преболи базенот „Бисер“

„ Базенот беше земен во 2001 година бидејќи не беше во функција 7 години. Од кога е земен, до денешен ден, една личност - бизнис новинар, не можеше да го преболи тоа - Драган Павловиќ од „Сител“ и „Вечер„. На базенот „Бисер“ научија да пливаат преку 3.000 деца, ниту едно државно првенство во пливање и ватерполо не се наплатени, а бесплатно го користеа припадниците на Арм, МО и МВР, како и деца со посебни потреби.

„Најинтересно е дека билетот беше најефтин 100 денари и 50 денари, но очигледно сметаше на некого. За овие 10 години немаме ниту една казна од Пазарна инспекција Управата за јавни приходи и Санитарната инспекција.

Базенот е предаден во функционална состојба и многу е интересно зошто не можеа да почекаат барем 30 дена да се одржат закажаните турнири во ватерполо и пливање.

Драги аеродромци очекувајте Латасленд со карта од 500 денари и станете елита на ова општество со вакви болни луѓе“, се вели во соопштението од базенот „Бисер“.

http://www.libertas.mk/vest/31163/Latas-ne-mozheshe-da-go-preboli-bazenot-Biser

слугувањето на србо-македонизмот е најдоходовната работа во МК!

6
Ги отепа!!!

Ќебап мантии!
Автор: Ацо Кабранов
Датум: пред 3 часа
Прочитано: 1011

Сподели со твоите пријатели!
Соопштението на синодот на МПЦ, од пред некој ден, со анатеми и инструирање на народот, кој бил патриот кој предавник, кој чувал идентитет кој работел на обезличување на Македонецот, да бидам искрен ниту ме изненади, ниту ме вџаши. Само уште еднаш ми се потврди дека МПЦ ја водат бизнис владици или како што си ги викам ќебап мантии. Ќебап оти мантиите наместо на темјан на повеќето од владиците им мирисаат на ќебапи, оти наместо в црква и манастири, ждерат по ресторани и биртии и прават бизнис зделки, и се разбира водат политика, наместо да шират љубов меѓу народот. Па нели едно од начелата им е љуби го ближниот свој, да не зборам за оние главните, не лажи и не кради.

Што ги натера владиците да застанат зад едно такво срамно клеветничко соопштение, па макар било тоа и за Љубчо предавникот, кому на времето истите тие му бацуваа рака и трчкаа по него и неговата Снешка, а сега му фрлаат предавничка анатема. Што си имаат да си кажат е нивна работа, но сепак, мене, да бидам искрен ми се збурбати од дедо Стефан и камарилата околу него. Дедото е световно чедо на Лубчо и Доста, тие со притисок и лобирање го устоличија. Тој седна на тронот и чинам одма ги почна бизнисите. Владиците седнаа во скапи џипови, а еден од нив дури и се возеше со калашников во автомобилот. И да не должам, многуте скандали беа навидум ситни, а народот уште во нив го гледаше Господ. Реата од синодот буфна во јавноста дури со Нишкиот договор.

Еве сега ке ви признаам, тие ќе го скриеја договорот, како што криеја дека и биле во Ниш и туриле парав на ново име на црквата во која го нема зборот Македонска, да не беше Васко Попетревски колегата од А1, кој ми најави како уредник, дека за вестите во 19 има ексклузива. Ми спомна некој скандал околу МПЦ и ми покажа некој документи и толку. Петнаесетина минути пред 19 дојде на мојот компјутер и како што и друг пат колегијално правевме погледна со што ги отворам вестите. Неговата за МПЦ ја бев ставил подолу, не придавајќи и некое големо значење. Васко се сврти и ми рече - Ацо ова со МПЦ е од новинарски аспект ексклузива, а за МПЦ скандал без преседан. Сфатив дека оптовареноста од подготовка на вестите, додека Васко ми кажувал што има, не сум го дослушал. И да не должам во 19 часот отворив со скандалот во Ниш. Покритие за веродостојност имавме во копија од документот, еве ќе обелоденам (нешто што е надвор од новинарската етика) добиени од Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес. Што се случуваше потоа горе - доле знаете сите. Нормално некој од владиците направија обид да ни извршат влијание А1 да омекне, па прво се обидоа некој од нив да го бранат, па кога сфатија дека тоа што потпишале во Ниш нема да помине кај народот најлигаво се повлекоа, изговарајќи се дека тоа што го потпишале не го потпишале. И тоа беше нивното прво јавно офирање. Се извадија Наум и чинам Петар, а само она шутарката од распоп Јован Вранишковски до ден  - денес остана на срамниот договор во Ниш. И така великодостојниците од МПЦ по ова престанаа да бидат табу тема и медиумите почнаа да им ги вадат и нив валканиците, но се уште нежно претпазливо од шубето да не прават грев. Еве нешто од она што го знам, а сакам да ви го раскажам.

Се сеќавам дека на еден ручек кај поглаварот, на кој бевме викнати неколку уредници во времето на бурата и скандалите што ги правеше, нивното одметнато духовно чедо, распопот Јован, јас, дедо Стефан не го прашував за тоа оти бев сигурен дека се усрани и сакаат што побрзо и Нишкиот и Јован да се заборават. Ручајќи го прашав дедо Стефан дали е точно дека еден владика (чинам беше седнат до Латас ) од синодот на МПЦ има грчки пасош, а за да го добие тоа морал да се откаже од македонското државјанство, или, пак, имал специјални заслуги кај Грците. Дедо Стефан подзина и кусо ми одговори – не ми е познато, ќе проверам, па биди сигурен дека ќе ти одговорам. До ден – денес одговорот не стигна. Ова ми иде како да ви се исповедам, ама морам да ве потсетам на уште два скандала која ја потресоа МПЦ и фрлија темна сенка кај верниците - срамната продажба на Говрлево (археолошки локалитет од историско значење за Македонија) и тоа на грчката компанија сопственик на скопската Цементарница. За милион евра патриотот дедо Стафан беше го продал Говрлево. Ама нотарката, еве ќе ви откријам, по преспаната ноќ, утрото, на втори август – Илинден оптоварена дека аминувала грев, ми се јави во Канал 5 и ми го понуди купопродажниот договор. Немав дилема и тогаш и сега дека и покрај се вестите ќе ги почнам со криминалот, а после за големиот празник. По скандалот дедо Стефан ја здувна на гости во Романија. И за тој договор властите му премолчија. А за оној најстрашниот, со хотелот Изгрев, дедото најверојатно може само да му целива рака на Груевски, а не тој нему. За криминалот, што тогаш го испиутваше Агенцијата за перење пари, Груевски наводно на два пати го викал лично тогашниот директор Ване Цветанов. Од него наводно барал да ја тера работата со вината на Миладинови, а онаа на МПЦ да ја заобиколува. И така скандал, по скандал дедо Стефан сакал или не, исончан од изгревот, стана слепа сенка со мандало, на секоја лопата на Грујо.

Има уште многу, но доволно е да ви ја доловам мојата претпоставка зошто Стефан и другите владици чучат мирно во скутот на Грујо и водати негови битки. Се разбира не сите, туку оние во врвот - најумните глави. Сето ова ви го кажувам за да ја отворам приказната за фамозното соопштение на МПЦ против предавниците и Љубчо. Што ми е поентата – Дали владиците сами го составиле катил ферманот или само рекле Амин и тоа отишло во јавноста. Што ако пак е точна информацијата дека еден од релативно помладите владици, другарче на Мартин и можеби духовен отец на Груевски вечерта пред седницата на Синодот бил виден во зградата на Илинденска број 2. Е сега ако бил, дали го пишувале со Мартин, па отишле на чаша џус од портокали кај премиерот и на редактирање на соопштението знаат најдобро тие. Дали и сите владици знаеле дека аминуваат писание добиено одозгора или пак онака покорно заради путерот на главата рекле амин и не прашале кој го составил. Ако е така ние и над поглаварот господин господин Стефан имаме надреден, господин господин господин Никола. По урнекот на Туџман и Милошевиќ нашиот синод чинам до гуша е во спрега и послушнички однос со врвот на актуелната власт и се разбира војнички работи за нив без разлика дали е милум или силум.Се плашам дека верниците ја губат вербата во нив, а црквата дали сме верници или не, е стожер на државата, а не аргат на власта, туку на народот. Но време е граѓаните, а пред се верниците да осознаат кој аминува, а кој вика само амин и игра слугарско црковно партиски дворски игри за големи пари.

Млада партизанка

Само накусо оти ја претерав со должината само уште за мојата најнова љубимица, Силвана Бонева. Наместо бугарка какошто ја „наклевети“ оној бугарскион европратеник, Силви да ти била млада партизанка, предците и биле партизани, ама репресирани од комунистите. Силви не очекував да те испровоцираат комуњарите Шема и Јани. Не наседнувај на нивните провокации глеј си до каде е со штанцањето на твојата диплома и оп по докторот Латас, магистерот Урко, ти стануваш правник. Они бе Силви сакаат да ти накалемат дека под влијание на сопругот си бугарофилка за да те шутнат и да те вратат таму кај што пред политиката си била, на нивите, кај вашите френки (патлиџани), а не разбираат дека ти брате напредуваш метеорски, и кај и да е ќе станеш можеби прв човек, не на оние ниските туку директно на Уставниот суд. Ако и ти не си веруваш во себе не биди скромница, осмели се и прашај ја Клеопатра.

Ацо Кабранов

http://www.libertas.mk/vest/30966/Kjebap-mantii7
Демокрација или Удбокрација

Згасна Обединети за Македонија, преминуваат во ВМРО-ДПМНЕ

https://www.facebook.com/groups/108941319178513/

8
Почитувани,

 

Во најновото соопштение на Светиот архиерејски синод на МПЦ во одреден дел препознавам напад врз моите заложби и активности.

Затоа и се чуствувам повикан да им објаснам уште еднаш на Македонските владици за што всушност се борам:

Во последните 3-4 години владата на ВМРО-ДПМНЕ,  преку државен инженеринг врши активна промена на Македонската историја и комплетно ревидирање на словенските корени во античко-македонски.

Дали владиците на МПЦ воопшто можат да видат дека со додавање на античка Македонија се брише комплетната смисла на мисијата на СВ. Кирил и СВ.Методиј и на СВ. Климент и СВ.Наум.

Ако имаме континуитет,чуму беа потребни мисиите на овиe наши светци ? Кого учеа ? Кого воспитуваа ? Кого христијанизираа и покрстуваа?

Дека во Македонците има крв на Александар Македонски е основата на грчката пропаганда од крајот на 19 век предводена од страна на Владиката Каравангелис. А токму црквата предначеше во таа битка. Словенството е основа на секоја црковна книга во нашата историја. Ако го извадат словенството од историјата на МПЦ, таа ке остане само кимбал што ѕвечи.

Во исто време можат ли да разберат владиците од МПЦ дека антиквизацијата е всушност и дехристијанизација на Македонија? Антиквизацијата е оддалечување од словото христово и враќање на многубоштвото и паганството.

Паганизам од најмизерен вид е што МПЦ која заради своето полтронско однесување кон власта го премолча ставањето на споменикот на Александар Македонски на местото каде што можеше да стои само патронот на Македонија СВ. Климент. Паганизам е што во секоја нова изградена Македонска црква се црта сонцето – симболот на Амон Ра.

Паганизам е статуата на Олимпија која го држи во раце малиот Александар, како пародија за Пресвета Мајка Богородица со нашиот спасител Исус во раце.

Жал ми е што во мојата реченица, дека Македонскиот народ ќе си го проколне мајчиното млеко што се откажа од СВ.Климент и СВ.Наум, први се препознаа токму владиците, кои први се повикани  и чија што должност е да го бранат нивното дело.

Мојата мисија ја гледам само во таа функција, да се остане на заветите на СВ. Кирил и СВ.Методиј, на СВ. Климент и СВ.Наум.

И на крај, јас сакам да ги повикам Владиците од Светиот Архиерејски Синод, јавно да излезат, и јавно да побараат прошка од СВ. Климент за нивното 3 годишно живеење како апостати (отстапници) од неговите завети.

Со почит,

Љубчо Георгиевски

http://vmro-np.org.mk/?p=2045

9
МПЦ....ке прават инквизиција за сите противници на власта  ;D


МПЦ против поделбите на Македонија. Од Љубчо и другите геометрии се бара повлекување и извинување!
http://vecer.com.mk/?ItemID=8F54F89CEDBA7C40ACA5D95FFD4BD145

Дно на дното за МПЦ!

10
Еден от слугите на службите во 90 години, активен конструктор на „контролираната“ демократија во МКД во ИСКРЕН излив на антиБГ ставови, воедно лансирајки една крајно перверзна  теза оти ДПМНЕ е бугарофилско...

http://www.plusinfo.mk/mislenje/552/-Gruevski-bil-makedonist-Bog-da-chuva

се си мислам оти „шашавото“ типче одработува за ДПМНЕ!


А овој пак горе журналисто „специјалист“ за македонците во соседните земји,  се има посрано от страв дека ке го утепат Бугарите. Човечето има нечиста совест, но и генетско вроден страх, като сите србо-комунисти и србомани, дека кога тогаш ке го баци месечината от ВМРО.
Будала, сега сме 21 век, ВМРО и Б комплексо е за демократична евроатланско интегрирана МКД, а не за МКД остава на боклуците от режимо на милошевич и големосрбските онаничари и педерасти, како шо ја сака и замислува МКД този момировски.

11
Актуелни теми од медиумите / Одг: КОЛУМНА
« на: Јули 11, 2012, 12:44:26  »
грех аир, горе доле голем дел погодено му е  на Нано Ружин
Лошо тримесечје за Груевски
Цитат
Проектот на Груевски се истроши и веќе стана штетен за општеството, а недовербата на народот порасна

Кога Никола Груевски, неговите министри и портпароли почнаа да се појавуваат во јавноста со карирани кошули, тоа е знак дека ДПМНЕ се подготвува да се спушти меѓу широките народни маси. Разбирливо, по големите роуд-шоуа од кои повеќе аир ќе имаат светските авиокомпании и географските сознанија на премиерот и придружбата отколку македонското стопанство, дојде време партиската врхушка да му се врати на народот.

Прв потег е симнувањето на вратоврските и чудните сакоа на премиерот и обидот за мимикрија со гласачкото тело. Паралелно со „народниот“ израз потребно е да се продолжи со самофалбата и „историските“ дострели на власта и со постојаното окривување на опозицијата за сите несреќи и неуспеси. Тоа беше мошне успешен рецепт по 2006 година. Важно е дека толпата беше задоволна бидејќи се пронајде и институционализира лошиот транзициски ѓавол на СДСМ како дежурен виновник за сите македонски несреќи, сиромаштијата, приватизацијата, невработеноста, криминалот. За сметка на тоа современиот и невин ангел на ДПМНЕ од 2006 година, по страшниот пургаториум, требаше до 2012 година да создаде идеално општество, силна економија, намалување на невработеноста и сиромаштијата, искоренување на организираниот криминал и корупцијата, ефикасен модел на либерална демократија, членство во НАТО и ЕУ. Меѓу 2006 и 2008 се почувствува голема доверба и фасцинираност од менаџерскиот дух на премиерот. Дури и интелектуалците беа импресионирани. Никој не се обидуваше да испорача и минимум сомнежи и критика кон генијалното младо раководство. Делуваа како младата комунистичка постава на Фидел Кастро од 1960-те.

Шест и пол години подоцна, политичката и социоекономската конјуктура не му е повеќе наклонета на Груевски. Неговиот проект се истроши и веќе стана штетен за општеството, а недовербата на народот порасна. Освен неколку доброплатени интелектуалци и ислужени полуинтелектуалци, веќе никој не зборува со комплименти за ДПМНЕ. Низ кафулињата се негодува против распојасаните и моќни бодигарди на Владата, нивната агресивност, експресно богатење, монополски однос во сите дискотеки и позначајни сврталишта, насилното бркање гости од нивните места, бидејки доаѓал некој значаен тип од МВР.

Состојбата потсетува на 1998 кога Љупчо Николовски - Фуфо го предупредуваше вообразениот СДСМ дека повеќе никој не ги сака и се посомнева дека некој ќе гласа за СДСМ. Овој пат колата на вообразениот ДПМНЕ тргна наудолу. Доволно е да се набројат само неколку трендови во последниве три месеци за да стане јасна какви се состојбите. Второто тромесечје од 2012 помина во знакот на катастрофалната серија за власта. Најнапред и покрај најавуваната дипломатска офанзива во Чикаго, во мај се срушија лажните надежи во пресудата на Меѓународниот суд за правда. Немаме ниту дипломатија ниту луѓе од авторитет кои ќе се борат за интересите на Македонија. Партизираноста и неспособноста на дипломатскиот корпус доаѓаат до целосен израз. Ден пред самитот во Чикаго во нервозно интервју на Груевски ги нападна и Алијансата и САД и останатите сојузници за предавство.

Потоа доживеа непријатно кроше со одбивањето на ММФ да го одобри преостанатиот дел од кредитот заради немањето увид во трошењето пари од страна на Владата. Крајно време бешеда се плати цехот за злоупотребата на монетарните пари во изборната победа од минатата година. Тамам го заборавивме интервјуто кое од страна на сојузниците беше оценето како „емотивен набој на премиерот, кој е исто така човек од крв и месо“, се случи уште покатастрофално интервју на Канал 5 со Роберт Поповски. Тоа што требаше да биде наменето за внатрешна употреба и за нов емотивен потфат за хранење на незадоволните маси се претвори во фијаско. Наместо да му се остави простор да удри со тешката артилерија по повратникот Црвенковски, што е веќе стопати повторена приказна, новинарот настојуваше да го насочи премиерот кон аналитички одговори и конструктивизам за неговата влада. Меѓутоа, неподготвеноста и лошата стратегија на премиерот дојде до израз. Наместо да зборува за сопствената утопија, почна со излитената тема и навраќањето кон минатото и грешките на Црвенковски и на СДСМ. Заборави дека на власт е веќе седма година или три мандати и дека во политиката тоа е цела вечност.

Веќе станува депласирано неуспесите да се бараат во минатиот век и во опозицијата. Можеби на премиерот за момент му исчезнала инспирацијата или станал свесен за тежината на реалноста? Знаеме дека тешко се снаоѓа пред камерите затоа упорно ги избегнува сите ТВ-дуели со политичките ривали. Но, позначаен хендикеп е црниот серијал и неуспех на неговата политика на сите планови, освен во градењето непродуктивни споменици.

Македонската реалност не му е наклонета. Од Дојче банка одбија да му издадат кредит од 250 милиони и наместо тоа мораше да се задоволи со 75 милиони. Потоа се потврди драстичното смалување на извозот за една четвртина и заострување на социјалната напнатост. Набргу падна уште една утопија која ја промовира во Санкт Петербург, дека Македонија и Русија ги заобиколила кризата. Една недела подоцна за Си-Ен-Ен изјави дека Македонија е во рецесија. Експертите сметаат дека 2012 година ќе биде најлошата економска година со едвај 30 милиони евра странски директни инвестиции во првото полугодие и со огромен пад во текстилното производство и металургијата што ќе повлече зголемена невработеноста и сиромаштијата.

Потоа следеше студениот шприц со обединувањето на Бранко и Љупчо, а како капак на сето тоа беше неуспехот на кошаркашката репрезентација во кој успех се надеваше повторно да го подигне патриотскиот андреналин како и минатата година. По неуспехот веројатно ќе го премолчи напорот на кошаракрите како што го премолчи неуспехот на ракометарите. Но, на тие млади момци сега им треба поддршка кога им е најтешко бидејќи достојно ја преставуваа Македонија и со сето тоа што го постигнаа треба да сме сите горди.

И што сега? Нови фонтани и споменици, социјални станови, вработувања во администрација, новиот бран? Реторика станува инфантилна и ја губи сопствената логика. Незадоволните студентите по прекинот во исплатата на стипендиите веќе негодуваат. Други незадоволници ќе се појават со порастот на цената на парното и струјата. Трети со порастот на цените на мало и со отпуштањето од работа. Владата настојува да ги исплати и субвенциите за лозарите и винарниците. Политичките партии сфатија дека суштината е во масовното гласачко тело. Изборите од 2006 година наваму што ги доби ВМРО-ДПМНЕ покажаа дека селаните, работниците, невработените и најсиромашните слоеви ја добиваат изборната битка.

Искуствата од арапската пролет потврдија дека големите промени ги вршат средните слоеви, студентите, образовните луѓе во сојуз со селаните, работниците и целата сиромаштија. Засега Груевски се' уште ги контролира широките гласачки маси, меѓутоа има се' помалку пари за да ги анулира незадоволствата. Не е јасно како ќе ги неутрализира последиците од несупешната 2012 пред локалните избори во пролета 2013. Далеку се 2008 и 2009 година. Нервозата кон Б.Ц. и Љ.Г. е доведена до екстаза. Во недостаток на позитивни резултати се промовира супервалкана кампања со портпаролашка кафанска реторика. Се бараат теми за да се пренасочи јавното незадоволство. Реактивирање на лустрацијата ќе им дојде како Павловиќева маст на иритираното бебе. Можеби ќе го консултираат и Кустурица за да ги пронајдат црната мачка и белиот мачор од деведесеттите. Сега е 2012, според Нострадамус, Сибил и календарот на Маите, на 21.12.2012 ќе се случи апокалипсата - крајот на светот. Ако тоа не се случи, извесно е дека ќе заврши некој политички циклус во нашата Македонија?
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5F526CA9281FDE478437D273E233134D

12
Цитат
Тетовската полиција интензивно работи на расветлување на сите детали во врска со овој настан, особено и поради фактот што случајот е со меѓунационални димензии.

Цитат
Двајца напаѓачи во петокот го пресретнале својот сограѓанин Крсте Стерјовски-Дуда (65) и безмилосно го удирале со тупаници. Повредениот веднаш е пренесен во болница, но - вчера им подлегна на повредите.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8F01585FCB8D984C86C015E12C8B4F9E

македонската публичност и критична мисла не го ни регистрира случајот, до таа мера се зомбирани

13
Опозициа со вакава власт не треба да грижи за своита иднина  ;D ова на маитап, секоа сличност со думите на тито е намерна.

Сега серизоно оваа е поредната антиБГ пројава от дпмне, сигруно една от наимизерните во последните 20 години!

Некои води ли сметка за това или просто врва на политиката ние да си трсиме здравствена застраховка!  >:(

Стефановски: Коалиција – “Псичките сме сшти”
http://www.plusinfo.mk/vest/48582/Stefanovski-Koalicija--Psichkite-sme-sshti


14
Трифун Костовски храбро:

Цитат
Јас сум застапник на идејата и Бугарите да се внесат во Уставот како малцинство. Сечие право е да се изјасни така како што се чувствува, но не да го нарушува мојот идентитет. Ако делиме исти вредности и ако матична држава ни е РМ, јас немам проблем да живеам со официјално декларирани Бугари.

http://www.libertas.mk/vest/29396/Trifun-Kostovski-Se-vrakjam-vo-politikata

15
Цитат
Државјанства ќе се издаваат без никакви трошоци, се е покриено од владата на Србија - рече Часлав Јовановиќ, претседател на „Обединета српска заедница“.

За да се аплицира за српско државјанство потребно е државјанство на Македонија, извод од матична книга на родените, венчаница, копија од лична карта и пасош, барање, молба и докумант кој докажува српско потекло.

Как това го прават србите!!!
http://www.libertas.mk/vest/29370/Nad-500-baranja-za-srpsko-drzhavjanstvo-vo-Kumanovo

Отдамна сам говорил за потребата от поеднаставуване и ЗАБРЗУВАНЕ на процедурите!

А да не говорам нели за ткн патничко осигурување кое толку ревносно го трсат БГ гранични полицаи! Единствено и они го трсат никои друг ни АЛБ, ни КОС, ни ГРЦ те само БГ  >:(.  Некои пат неможам да разберам некои работи!

Страници: [1] 2 3 ... 85