Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Прикажи ги пораките

Овој оддел овозможува да ги гледате сите пораки оставени од овој член. Но внимавај можеш да ги видиш истите само од делови на форумот каде имаш пристап.

Теми - ohrid1941

Страници: [1] 2 3 ... 46
1
Писмо на президента Плевнелиев до БККС по повод на Илинденско-Преображенското въстание

http://www.bkks.org/node/538

20 юли 2013


Президентът на Р. България г-н Росен Плевнелиев

В специално писмо президентът на България Росен Плевнелиев поздрави ръководството и членовете на Българския културен клуб – Скопие (БККС) във връзка с тържественото отбелязване на 110-годишнината от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, което се провежда днес в Смилево, Република Македония.

По-долу даваме пълния текст на писмото:

Уважаеми господин Младенов,
Уважаеми дами и господа,


За мен е удоволствие да приветствам тържественото честване на Илинденско-Преображенското въстание, организирано от Българския културен клуб - Скопие.

Днес в легендарното и героично Смилево - живото сърце на въстанието в Битолския окръг, отново ще се съберат стотици признателни потомци и сънародници, за да се поклонят пред онези наши предци, избрали преди 110 години пътя на свободния и достоен живот.

Близо три месеца между Черно море и Охридското езеро 26 хиляди въстаници водиха неравна борба с многократно превъзхождащия ги противник. Този "зов за човешко съчувствие и за правда към целия цивилизован свят", както го определи летописецът на въстанието Христо Силянов, доказа на света, че българите в Македония и Одринско са дорасли за своята свобода. Ето защо тяхното дело остави завинаги дълбок отпечатък в нашето съзнание и националната ни идентичност.

Използвам случая, за да приветствам усилията на Българския културен клуб - Скопие за съхраняване и популяризиране на общото историческо наследство и разбирателството между Република България и Република Македония. Вярвам, че въпреки трудностите, Вашата дейност ще продължи да дава богати плодове, като преодолява предрасъдъците и сближава хората от двете страни на границата.

Поклон пред героите на Илинденско-Преображенското въстание!

20 юли 2013 г.

Росен Плевнелиев
Президент на Република България

2
Д-р Андреј Ковачев: Тоталитарните ретроградни практики ја сопнуваат Македонија

http://www.bkks.org/node/518

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев даде прилично силни критики за Македонија на дебата денеска во Софија, јави бугарската новинска агенција „Крос“.

- Тоталитарните ретроградни практики и идеологија с? уште го спречуваат напредокот на Македонија кон обединета Европа. Македонизмот, антиквизацијата и менувањето на историјата, почнати од комунистите, продолжуваат и денес и внесуваат разделби не само од двете страни на границата, туку и во самата Република Македонија со албанскиот етнос – рече Ковачев.

Тој порача и дека Бугарија, сепак, е пријател на граѓаните на Македонија.

- Бугарија е сојузник на граѓаните на Македонија на нивниот пат кон европска интеграција. Клучот кон неа не е во Атина, Софија или Брисел, туку во Скопје – рече бугарскиот европратеник, кој порача дека се неопходни повеќе контакти меѓу граѓанските организации, засилување на економските врски и културната размена во регионот.

Заменик-претседателот на комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент учествуваше на дебатата „Македонија и Западен Балкан – европски перспективи и ризици“, во аулата на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“. Дебатата ја организираше Бугарскиот културен клуб од Скопје, преку своето задгранично претставништво „Пејо Јаворов“, како и неколку други организации од Бугарија.

Ковачев порача и дека Бугарија не е соработник на Грција во блокирањето на ЕУ интеграцијата на Македонија.

- Ние никогаш не сме биле соработници на Грција, не ја поддржувавме Грција во блокирањето на кандидатурата на Македонија. Бугарската влада објасни каков е проблемот со Македонија – дискриминација на бугарските граѓани и манипулации со историјата – рече Ковачев, појаснувајќи дека во декември лани одлуката да не се даде датум на Македонија за почетокот на преговорите ја донеле сите 27 членки на ЕУ.

Според европратеникот од редовите на Европската народна партија и на владејачката бугарска партија ГЕРБ, меѓу предизвиците на Западниот Балкан на патот кон ЕУ се владеењето на правото, корупцијата и транспарентноста.
- Тој проблем што го одбележа и бугарскиот преоден период, е директно наследство од комунистичкиот период и тогашното поврзување на партијата, државата и економијата. Тој е вграден во многу општества во Југоисточна Европа и бара коренито институционално трансформирање. Носителите на тоталитарната диктатура и нивните агенти се уште ги трујат економскиот, академскиот, политичкиот и медиумскиот живот – рекол Ковачев, пренесува „Крос“.

Прочитајте ја целата информација на порталот Плусинфо.

3
БККС предлага филмски проект меѓу Македонија и Бугарија

http://www.bkks.org/node/510


Младен Србиновски, автор на романот "Шашма"

Претседателот на Бугарскиот културен клуб - Скопје (БККС) г-н Лазар Младенов испрати писмо до министрите за култура на Република Македонија и Република Бугарија, г-ѓа Елизабета Канческа-Милевска и г-дин Вежди Рашидов, со предлог за снимање на уметничко филмско дело по романот "Шашма" на македонскиот писател Младен Србиновски. Писмото е препратено и на премиерите на двете земји г-дин Никола Груевски и г-дин Бојко Борисов. Во писмото се вели:

Почитувана г-ѓо Канческа,
Почитуван г-дин Рашидов,

Во врска со потребата за зајакнување на културната соработка меѓу двете земји и уметничка репродукција на некои моменти од нашата заедничка историја, Ви предлагаме да помогнете да биде снимена филмска копродукција по романот "Шашма" на македонскиот писател Младен Србиносвски.

Романот ja следи судбината на едно скопско семејство во периодот од речиси цел век (од 1912 година до 2009 година) - од драматичните настани за време на Балканските војни, Првата светска војна, мрачната диктатура на кралска Југославија, обидот за обединување со Бугарија за време на Втората светска војна (кога и самата бугарска независност е драстично ограничена), воспоставувањето на комунистичката диктатура, катастрофалниот земјотрес од 1963 година па до новите општествени потреси и процеси од почетокот на 21-от век. Своевидна кулминација на романот е трагедијата на македонските евреи и спасувањето на нивните бугарски собраќа.

Многу од ликовите и настаните се автентични историски личности и настани, додека измислените херои се справедливи, повеќеслојни, полнокрвни и еволуирачки. Нивните лични приказни jа трасираат борбата за зачувување на бугарската самосвест, неговата постепена замена и тешкотијата на новата генерација да ја прифати историјата на своите семејства и на својата земја.

Убедени сме дека снимањето на таков филм ќе помогне во приближувањето на нашите земји и за надминување на стереотипите од блиското минато. Соработката во еден таков филмски проект би го иницирала процесот на изградба на атмосфера на доверба и пријателство од двете страни на Осогово.

Финансиската поддршка на проектот ќе им овозможи на сценаристи, актери, режисери и статисти од двете земји да ги обединат своите вештини и талент, а на публиката во двете држави да ужива во плодовите на толку потребната соработка.

Имајќи го предвид сето ова, се обраќаме до Вас со молба министерствата за култура на двете земји да ja создадат потребната координација и организација, кои да го помогнат остварувањето на филмски проект по романот "Шашма" на Младен Србиновски.

Потпирајќи се на Вашата активна помош, со интерес го очекуваме вашиот одговор.

Со почит,

Лазар Младенов
Претседател на БККС

Верзија за медиумите во Р. Бугарија

4
ТВ Европа, 9 януари 2013
Мирослав Ризински: Македонските българи са най-големите македонски патриоти


Мирослав Ризински, член на Управителния съвет на БККС

В студиото на предаването „Под лупа” на Телевизия „Европа” г-н Мирослав Ризински сподели своите виждания за отношенията между България и Македония. Политиката, водена от тамошните власти, е пропаганда, като се слага ръка на свободата на словото. Според него македонските българи са най-големите македонски патриоти и не е случаен фактът, че исторически те са дали идеята за независима Македония.

ИНТЕРВЮ НА НИКОЛАЙ ЛЕФЕДЖИЕВ

- През 2008-2011 година вие излежавате една тригодишна присъда след скалъпени обвинения в корупция. Вие сте човек, който е изпитал на гърба си как действат службите в Македония. Имаше случай в началото на годината в Струмица, при който 6 души бяха задържани след проверка за фалшифицирани документи. Има ли общо между двата случая?

- Разбира се. Това е още един от поредицата случаи, в които македонските власти репресират хора с българско самосъзнание. Тази година има годишнина от „кървавата Коледа” в Македония. Всички трябва да знаем, че този процес на македонизация и грубо фалшифициране на българската история е започнал с арестуването на над 30 000 души с българско самосъзнание в Македония и около 120 000 българи, които издържат наказания в бивша Югославия. Целият този процес не се е случил самоволно, а с насилствени методи. Всеки един в Македония, който отстоява българския си произход по някакъв начин, е голяма заплаха за една идеология, която се отстоява само на антибългарска основа. Тази поредица от неща, които се случват срещу българи, са само още едно доказателство на една политика, провеждана, както в бивша Югославия и за съжаление, сега и в независима Македония. Аз бих казал, че 2008 година, преди да се отвори този процес срещу мен, аз бях като гост на МПО - старата македоно-българска емиграция в САЩ и Канада. Там имах възможност да се срещна със сестрата на Мара Бунева и може би най-точната дефиниция за Македония е в нейното изказване: „Слава Богу, Македония стана независима държава, но за съжаление, още не е свободна”.

- Вие сте един от основателите на гражданското сдружение „Български културен клуб” в Скопие. След като започнахте вашата дейност ли започнаха проблемите ви с властите в Скопие?

- Моята активност по отношение на отварянето на истината за българската история в Македония, за правата на българите, е даже и преди това. Аз съм един от учредителите на партията ДРУМ, на която беше лидер Доста Димовска. Бях и кандидат за депутат на едни от изборите. Аз винаги съм организирал прояви, свързани с историческите дати на българите в Македония. Аз от дълго време отстоявам българщината.

- В едно кафене в Скопие, преди да знаете изобщо, че срещу вас ще има процес, са ви подхвърлени няколко хиляди евро. След това ви арестуват, осъждат ви и влизате в затвора. Там имате някакви предложения от страна на властите в Скопие. Кажете ни повече за този случай.

- Точно така. Целият процес беше изпълнен с груби процесуални нарушения. На нито една инстанция не бяха взети предвид очевидните доказателства, които бяха приложени от мен и моята защита. От юридически аспект, аз съм единственият случай на подкуп на държавен служител в Македония, а който всъщност няма правомощия. Бяха приложени доказателства от моя директор, в които се твърди, че нямам правомощия за тези действия, в които ме обвиняват. Всички, които работят в моята институция, също твърдят това в писмена форма. Имаше доказателство от Министерството на финансите, където се казва, че единственото упълномощено лице в институцията е директорът. Има строго описана процедура как един държавен служител може да бъде упълномощен.

- След като България втвърди позицията си спрямо Македония за присъединяване към ЕС, има ли ответна реакция от страна на властите в Скопие, според вас?

- Аз мисля, че от това правителство не може да се очаква нещо положително да направи в отношенията с България. Най-интересният въпрос може би, който можем да си зададем, е дали с това втвърдяване на българската позиция в македонското общество ще се отвори дискусия на тази тема. Ако е истинско желанието на македонските граждани да се приобщават към евроатлантическите асоциации, тогава непременно трябва да погледнат и към другата позиция. Досега към проблемите винаги се е подхождало много едностранно, пропагандно. На всяко едно разумно изказване, било то от България, се отговаря пропагандно, защото и медиите са под пълния контрол на правителството. По този начин съседите се виждат като врагове, това е една политика, изградена още по времето на Югославия.

- Свободата на словото е едно от основните условия за приобщаване към ЕС. Има ли подобряване в тази сфера, според вас?

- Не, напротив, аз мисля, че нещата са много по-лоши отпреди. Повече от видими са намеренията на настоящото правителство да сложи ръка на всички медии, които съществуват в Македония. Налице са едни всекидневни партийни кампании, това е неприемливо в едно демократично общество. Съществува цялостен контрол върху медиите от актуалното правителство в Македония.

- Има репресия от страна на властите в Скопие към хората, които искат да имат български паспорти. Не се ли случва това, защото по този начин ще изтича население от Македония към България и ЕС?

- Политиката, която води актуалното правителство в Македония, може да бъде разбрана от това, че всеки ден македонски граждани, които осъзнават своя български произход, си подават документи за получаване на българско гражданство. Това означава, че македонските граждани имат европейска ориентация, все по-често осъзнават своя български корен и произход. Аз мисля, че точно този процес, който се случва в момента, трябва да го погледнем и по друг начин. Какво ще се случи тогава, когато този голям брой хора имат български паспорт - те стават малцинство в собствената си държава. Това е една заплаха. Правителството в Скопие предприема неразумни политически действия, с които показва, че те нямат интерес да влизат в ЕС и НАТО.

- Ще има ли една дискусия по въпросите за проблемите на хората с българско самосъзнание вътре в Македония?

- Ние се опитваме по някакъв начин да покажем на македонското общество, че македонските българи са най-големите македонски патриоти. Те са тези, които исторически са дали идеята за независима Македония. Не случайно България е първата държава, която признава Република Македония. Македонските българи до някаква степен са тези, които могат да дадат идеи как да се разрешат проблемите с Гърция.

Линк към видеото

5
Новогодишна Македония: обиски, арести и конфискация на български документи за самоличност

http://www.bkks.org/node/503

Македонските власти започнаха и тази нова година с "подарък" за човешките права и добросъседските отношения. На 2 януари 2013г., под претекст за проверка за фалшифицирани документи, служители на македонското министерство на вътрешните работи са направили груб обиск в домовете на шестима граждани на гр. Струмица (всичките с двойно македонско-българско гражданство), които са били нотариално упълномощени от граждани на Република Македония с българско самосъзнание да ги представляват при кандидатстване и получаване на българско гражданство. След това обискираните са били подложени поотделно на 2-3 часов разпит в полицията. Един от тях е бил отведен демонстративно с чувал на главата. Полицейските служители са казали на разпитваните, че нямат право на жалба и са ги заплашвали да не се оплакват на българското посолство. Задържаните са били освободени от разпита без да им е предоставена никаква заповед или писмен документ относно целите на задържането им.

В един от случаите обискът е направен в присъствие само на малолетни деца, без техния баща, който се прибирал от пътуване в България. Още при минаването на границата, македонските митничари са го уведомили, че у дома му се прави обиск. След завръщането му в Струмица, проверката продължила в неговия офис, от който са били иззети 22 готови български паспорта, 22 лични карти и 30 комплекта документи за кандидатстване за българско гражданство. В друг случай са били отнети 52 медицински удостоверения от здравни институции в Р. Македония, надлежно преведени и легализирани в България за целите на придобиване на българско гражданство, а в трети случай са били отнети 20 медицински удостоверения. На всички обискирани временно било забранено да напускат Р. Македония.

Мнозина от пострадалите са направили писмени оплаквания до Българския културен клуб – Скопие. Според тях, тази поредна акция на властите има цел да сплаши македонските граждани, изразяващи българската си етническа принадлежност.

6
Хумор / RM on a crossroad between YU and EU
« на: Декември 19, 2012, 10:21:47  »

7
„Файненшъл таймс”: Намаляват опасенията, че големите гръцки компании ще напуснат България

http://www.focus-news.net/?id=n1729445

17 декември 2012 | 09:49 | Агенция "Фокус"
Начало / Гърция

София. Намаляват опасенията, че някои от големите гръцки компании могат да напуснат България заради острите икономически проблеми у дома, заяви Стаматис Теодоропулос – изпълнителен директор на „Чипита България”, производител на закуски и сладкарски изделия. „Ситуацията бе сложна през 2010 и 2011 г., когато България също бе обхваната от рецесия. Обаче през тази година станахме свидетели на обрат и сега перспективите за ръст за позитивни”, посочи Теодоропулос, който също така е ръководител на Гръцкия бизнес съвет в България, пише „Файненшъл таймс”.
Около 160 средни и големи гръцки компании са открили клонове в България, като са привлечени от ниския наемен труд, корпоративния данък от 10% и стабилната валута, която е обвързана с еврото. Няколко хиляди малки гръцки компании също са въвлечени в двустранната търговия. Пет базирани в Атина банки контролират около 30% от активите в българския банков сектор. Нов капитал от около 5 милиарда евро ще бъде влят в гръцките банкови клонове на Балканите, когато Гърция получи следващия транш от международните кредитори в размер на 34 милиарда евро.
В същото време няколко по-малки компании, които бяха зависими от средствата от Атина, се наложи да се изтеглят от България заради задълбочилата се криза. „Те не бяха се установили в достатъчна степен на българския пазар и техните основни компании бяха прекалено притиснати, за да предоставят по-голямо финансиране”, коментира Теодоропулос.

8
„Вечер”, Македония: Владо Бчковски е изключен от опозиционната СДСМ

http://www.focus-news.net/?id=n1729411

17 декември 2012 | 08:56 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Бившият премиер и лидер на Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) е изключен от партията, пише днес македонският вестник “Вечер”. Заедно с Бучковски от опозиционната партия са изключени и Димитър Бузлевски и Виктор Цветановски, високопоставени функционери, които издигнаха независимите си кандидатури за кметове в Ресен и Куманово. Изданието коментира, че с изключването на тримата видни членове ръководството на СДСМ показало, че ще се преборят с всички, които мислят по-различно от лидера Бранко Цървенковски. Бучковски от своя страна е заявил, че не знаят какво вършат и се надява на майския конгрес на партията това ръководство да бъде сменено.

9
Култура - Брой 43 (2705), 14 декември 2012
За връзката между външните и вътрешните българи

http://www.kultura.bg/bg/article/view/20411

10
Президентът на Казахстан призова страната към преминаването към латинска писменост

http://focus-news.net/?id=n1728733

14 декември 2012 | 15:58 | Агенция "Фокус"
Начало / Свят
Астана. Президентът на Казахстан, Нурсултан Назърбаев призова за модернизация на страната и преминаването и към латинска писменост, съобщава АФП.
„От 2025 година ние ще се нуждаем от осъвременяване на езика си, да използваме латинската азбука. Това ще позволи на децата ни да разбират по-добре английския език и да работят по-добре с интернет”, заявява Нурсултан Назърбаев.

11
САЩ осъждат „националистическата риторика” на Албания

http://focus-news.net/?id=n1728798

14 декември 2012 | 18:34 | Агенция "Фокус"
Начало / Северна Америка

Тирана. САЩ осъждат „националистическата риторика” на албанските политици, които безпокоят съседните балкански държави, предадеАФП.
„Нека да бъда абсолютно ясен: САЩ не подкрепя промени в националните граници на Балканите. Всички усилия в тази посока са непродуктивни и дестабилизиращи”, заявява посланикът на САЩ в Албания, Александър Авизу.

12
Николай Овчаров: Намесата на българската следа чрез село Бугараш в епизода с поредния край на света е твърде любопитна

http://focus-news.net/?id=f23067

14 декември 2012 | 06:00 | Агенция "Фокус"
Начало / Мнение
Археологът проф. Николай Овчаров пред Агенция „Фокус”.

В последните дни се говори, че единственото място за спасение на 21 декември е селото Бугараш, което се намира в южния край на Франция, на границата с Андора. Вземам отношение, защото съм се занимавал доста с въпроса за богомилите, за т.нар. катари във Франция, които през ХII - ХIII век са се намирали именно в южните части – в областта Лангедок и Каркасон, които се намират непосредствено до това село. При селото се говори за свещена планината Бугараш, която се намира над него. Има идея, че то идва от IХ век от немското име буркхарт, но аз не виждам особена връзка. Още повече, че в последната редакция на френската Уикипедия се вижда, че самите французи виждат връзката между името на селото – Бугараш и българи. Не обаче българи в съвременния вариант, а т.нар. бугри или бугараши, както са наричани еретиците в Средновековна Франция. Всички знаем за нашето богомилско движение, което се разпространява не само в България, но и в много части на Европа, включително в Южна Франция и в Италия. През 1167 г. в южнофренския град Сан Феликс дьо Караман се провежда голям събор на еретиците, в който идват специално хора от България. Това е описано във френски извори. Те се ръководят от български богомили. Това продължава през целия ХII век. През 1223 г. дори се споменава за папа Вартоломей, техен ръководител, който бил от земята на българите. Именно по тези причини в началото на ХIII век същият папа Инокентий III, който предизвиква IV кръстоносен поход срещу България, през 1209 г. обявява поход срещу еретиците в Южна Франция. Много от хората, които участват в този поход, са участвали и в Четвъртия кръстоносен поход – като Симон дьо Монфор. Давам този пример, за да се разбере колко е била страшна тази битка. Именно в Южна Франция са последните гнезда на катарите, на френските богомили, които се съпротивляват цели десетилетия. От тези времена са останали множество топоними – над 100 топонима ги изброяват във такива френски селища, които носят имена с български корен. Както казах, старото име „българи” или „булгари” се превръща в „бугри” или „бугараши”, така че коренът в случая идва оттам.
Интересно е също така да се отбележи, че в катарското движение участват и много благородници, аристократи, включително графът на Тулуза, който загива по време на кръстоносния поход.
До самото село и планината Бугараш има аристократичен замък, който е бил унищожен именно при този кръстоносен поход. За мен няма съмнение, че това име Бугараш, което всички свързват с това, че само там ще има спасение от края на света, е с български корен. Много хора смятат, че и до днес дори хората в този район, разбира се, не в средновековния вариант, носят богомилските, катарските идеи. Така например, е открито наскоро едно писмо от италианския професор Умберто Кардини в един средновековен архив, автентично писмо от 1243 г. на магистъра на тамплиерите в Прованс, Ронселин де Фос, който хвърля голяма светлина върху загадката за планината Бугараш и за богомилите - бугри. Именно с това писмо се отваря още една страница, много интересна и полулегендарна. Тя е за търсения от тамплиерите Свети граал, който, според някои виждания, е бил притежание на катарите именно в Южна Франция. Това са полулегендарни сведения. Защо търсят граала на това място – според легендарни сведения от Евангелието на Никодим, се споменава, че именно в Южна Франция се заселва ученикът на Христос – Йосиф Ариматейски. Йосиф Ариматейски е много интересна личност. Това е човекът, който предоставя своята собствена гробница на Голгота за погребването на тялото на Христос, който го помазва след смъртта му на кръста, и някои смятат, че именно Йосиф отнася Светия граал – чашата, с която се е пило на тайната вечеря, и са събрани капките кръв на Иисус след неговата смърт. После побягнал към Европа. Разбира се, това е легендарно сведение, но е факт, че има данни, че дали по този начин или чрез катарите, чрез наследниците на богомилите - последното място, на което е бил Светият Граал, е било по тези места. Заключавайки, искам да кажа, че това име Бугараш, което се появи, и сега е толкова популярно – знаете, че френските власти дори забраняват през последните дни отиването на големи тълпи хора, защото буквално целият свят се е насочил натам - определено вероятно има връзка и с нашата история именно чрез нашите богомили, разпространили своето учение в Италия, във Франция. По моя преценка, това е един от важните приноси, които ние, българите, имаме в средновековната европейска история.
Фокус: Какъв е вашият коментар относно края на света? Ще настъпи ли на 21 декември?
Николай Овчаров: Разбира се, не вярвам в такива неща, това е ясно, но в края на краищата, цялата човешка история е един коктейл от истински и от легендарни сведения. Ако в историята няма легенди, ако няма предания – дори самото евангелие, библията, е съставено от много такива предания - тя ще загуби своя привкус. Гледам на този епизод с поредния край на света като на един интересен момент и затова и намесата на българската следа в него за мен е твърде любопитна.

13
Само 0,2 процента или - 5.870 души в Албания се преброиха като македонци

http://focus-news.net/?id=n1728440

13 декември 2012 | 18:05 | Агенция "Фокус"
Начало / Албания

Тирана. Само 0,2 процента или - 5.870 души в Албания се преброиха като македонци. Това съобщи албанският държавен статистически институт, въз основа на резултатите от последното преброяване. От 2,89 милиона жители, като албанци се декларират 83,2 на сто или 2.329.715 лица. Гръцкото малцинство наброява 24.361 лица или 0,89 на сто, ромите и власите са по 0,3 на сто, предаде телевизия Телма. По време на преброяването - представителите на македонското и гръцкото малцинство предложиха да се бойкотира процесът; въпреки това Генц Поло, министър за иновациите и председател на Държавната комисия по преброяването оцени преброяването като успешно. Около 14,07 на сто, или 393.979 лица не са се преброили - към коя етническа група принадлежат. Все пак, от този брой - 386.419 лица, или 99 на сто, заявяват, че майчиният им език е албански.
По отношение на религията - 56,87 процента се определят като мюсюлмани, 10,3 % - католици, останалите - православни. Над 14 на сто от населението на преброяването не е посочило национална принадлежност.

14
Османските мечти на Ердоган

http://www.dw.de/%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D0%B5%D1%87%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BD/a-16443276

За едни площад "Таксим" е сърцето на модерен Истанбул, за други той е сърцето на греха. Турският премиер Ердоган определено е привърженик на втората теория. И затова възнамерява да промени облика на прочутия площад.

В центъра на Истанбул бушува същинска война на културите. Градската управа е твърдо решена да отдели повече място на османското културно наследство - най-вече по площадите, които досега бяха анклав на републиканския модернизъм. Голяма част от населението на града обаче се противопоставя на тези планове, като най-оспорван е проектът за преустройството на площад "Таксим". Само че премиерът Ердоган държи най-много именно на този проект.

Ред и спокойствие, моля!

Въпреки протестите срещу заплануваните промени в центъра на Истанбул, работата по обновлението вече тече. Преди месец строителни фирми започнаха да прокарват тунел под площад "Таксим". За Ердоган това оживено място е „сърцето на греха”, защото точно там започва квартал Бейоглу, известен с многобройните си заведения. В своите публични изяви премиерът обяснява надълго и нашироко, че се застъпва за интересите на консервативното население. А то избягвало площада заради "неморалното поведение" в центъра на града. Това е и причината, поради която преди време на ресторантите и баровете там бе наложена забрана да изкарват маси и столове навън. „Обикновените семейства с деца трябва да се чувстват уютно. Знам много добре какви сцени се разиграват там нощем. Затова трябва да се погрижим за реда и спокойствието в тази част на града”, казва Ердоган.

В интернет всеки може да види как ще изглежда този нов ред. На сайта на общината бъдещият площад "Таксим" е представен в специална анимация. Планирано е на площада да бъде издигната джамия, а също така и една груба постройка, наподобяваща казарма от времето на Османската империя. „Същински кич!” - така историкът Гьокхан Каракуш описва въпросната "казарма".

В сянката на османското минало

Дворецът на културата "Ататюрк", издигнат в края на 1960-те, е една от основните забележителности на площад "Таксим". До 2005-та там редовно се провеждат конференции и концерти. От седем години насам обаче културният център не се използва - заради липса на концепция за неговото преустройство.

Сега покрай казармата, която ще бъде издигната на площада, Дворецът на културата ще остане в сянката на османското минало. Това съвсем точно отговаря на плановете на Ердоган. Защото откакто е на власт, завръщането към османската епоха е един от приоритетите на турската културна политика. Примерите са безчет: Истанбул чества всяка година 29-ти май - деня, в който Мехмед Втори завладява Константинопол. А когато преди две години Истанбул беше европейска столица на културата, предвиденият за събитието бюджет послужи главно за обновяването на постройки от османско време. За Ердоган градът на Босфора е не само мост между Ориента и Оксидента - той е преди всичко център на османската цивилизация.

15
"Дневник", Македония: Капитален труд за Методия Шаторов - Шарло

http://www.focus-news.net/?id=n1725790

06 декември 2012 | 12:53 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Многобройни оригинални документи, които свидетелстват за безкомпромисни намерения за създаване на независима македонска държава се съдържат в капиталния труд, посветен на революционера Методи Шаторов - Шарло, под авторството на директора на Държавния архив на Република Македония Зоран Тодоровски, пише скопският вестник "Дневник".
В обемния сборник са публикувани 105 документа и 45 материала, реферати, статии и т.н., от които става ясно, че той никога не е имал дилеми около необходимостта от създаването на национална македонска организация и самостоятелна македонска държава. За първи път се публикува неговото полицейско досие.
Както е известно, Шаторов беше начело на Покраинския комитет на Комунистическата партия на Македония в периода на обявяването на Втората световна война, както и в периода на българската окупация на нашата земя. Върхът на Югославската Комунистическа партия го изключва от партията, поради както се твърдеше - присъединяването на македонската комунистическа организация към Българската комунистическа партия. Той загина при все още неизяснени обстоятелства в 1944 г. в България като част от тамошните партизански единици.
Документите осветяват революционната и политическа дейност на Шаторов, особено ясно се проследява неговата активност по македонска национална линия, пише Зоран Тодоровски.

Страници: [1] 2 3 ... 46