Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Прикажи ги пораките

Овој оддел овозможува да ги гледате сите пораки оставени од овој член. Но внимавај можеш да ги видиш истите само од делови на форумот каде имаш пристап.

Пораки - Karaman

Страници: [1] 2 3 ... 7
1
   Competent,
фактите и иминята на проявените бугари им се познати на сите што и наймалку се навлезени во оваа тематика. За жал Димов не е мегю нив. Не ме разбирай погрешно, немам ништо против човекот, НО има доста други бугари во Македония кои и те како заслужуваат повеке внимание од Бугарската држава заради трудот и времето што го потрошиле работейки на каузата. Другите нека првин да се докажат па потоа да се грижиме за нив.

Да, напълно си прав.
Аз например се чудя защо тия хора, щом се чувстват българи не направят нещо за да защитят и други македонски българи?! Нали са политици, все пак? Имат власт. Имат власт, ама нищо не са направили за българщитана в Македония.

Колкото до Димов - може и да е невинно обвинен, не казвам, че е виновен. Не мога да приема обаче факта, че един човек, когато е бил на власт не е показал с нищичко, че се чувства българин, а вади българския паспорт, когато трябва да избяга от съда.

2
http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/dimov-uapsen-06-07.wmv&VestID=111049  ;D

Арестуваха македонски ексминистър с БГ паспорт
Владо Димов е почетен член на Българската хирургична асоциация
http://www.vsekiden.com/?p=54202


Цитат
Димов е заподозрян в злоупотреба със служебно положение в качеството му на министър на здравеопазването на Македония през 2005 г. Той е обвинен в участие в незаконни назначения, които са ощетили държавния бюджет с 2,5 млн. динара и в извършването на данъчни нарушения.

Димов беше министър в правителството на социалдемократите на премиера Владо Бучковски, а през последните години работи в Турция.

Интересно! Хем социалдемократ, хем министър в Македония, хем българин на всичко отгоре.

Цитат
Пасошот му е издаден во октомври 2007 година, што значи дека Димов ја почнал постапката веројатно веднаш по поднесувањето на кривичната пријава против него.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6D43D36099FB084D88F997E73FE368A0

Чудя се колко ли от македонските политици имат "бугарски пасош", ако и да са социалисти. :-\

3
Предлагам да дискутираме за тоа која е или која би требало да биде крајната цел на бугарската политика спрема Македонија. Бидејќи ако имаме различни цели тогаш ние не можеме да спориме за методите за остварување на „заедничката цел“. Hunza, тоа е како ти да сакаш да патуваш за Белград, а јас за Софија, а двајцата спориме дали заедно ќе патуваме со авион или автомобил. Очигледно во ваков случај секој сам ќе си го организира својот пат - кој за Белград, кој за Софија.

Много добре поставен въпрос! Питане съвсем на място!


Плурализмот во Македония ке е реалност кога ке се найде начин да се растури српскиот инструментариум внедрен во македонското ткиво.
Тоя инструментариум не само е сръбски, ами е и комунистически. Аз не случайно питам може ли това да стане без да се разтури Македония. Дано не ме разбереш погрешно, не съм за разпадането на Македония. Просто не виждам начин как може да се махне тоя инструментариум. Имам усещане, че държавата Македония е израсла и съществува благодарение на него.
Как да е, дано се окажа песимист!

4
Случајот на ОМО „Илинден“-ПИРИН тест за Стразбур
Зошто Софија не ја почитува одлуката на Судот за човекови права

http://utrinski.com.mk/?ItemID=584E20B1D9814B4092DDDB98FAACE170

Коментарите са интересни:

Од: strumica
Датум: 04.07.2009 10:47:11
ovoj sliucaj vo eu e vece zavrsen novinarot tukaq se trudi da napise nesto no bez fakti imeno ova partija nemoze da sobere soodvetno clenstvo vo bug za da se formira a potrebni se 5000clenovi kade ce gi najde vo mak?sum bil sto p+ati vo petric nuikoj nese izjasnuva za makedonec.
      
Од: laze-prilep
Датум: 04.07.2009 12:46:09
do strumicanec-aj ne drapaj madinja!,vo Makedonija imase 5000clenovi sto ja registriraa "Radko"?!Ti mozis da odis vo Petric uste1000pati dzabe!Vo Bugarija ima povece Makedonci otkolku kaj nas vo Makedonija!A eden od makedoncite so bg pasos si sigurno i ti pa zatoa mnogu se zastapuvas za bugarite!


Да, в България македонците са повече отколкото в Македония!   ;D ;D ;D

5
Едно време имах едно питане  - дали е възможно македонската нация да съществува отделно от българската, като се признава историческата истина и македонците да са наясно какви са и що са?

Сега се питам - може ли Македония да съществува в условия на демокрация?

6

Абе за античарство ли беше спора с Гърция или за "една от южнословенските нации";D
И как точно са "признати" нацията и язикот ?  :PДа, и аз щях това да попитам - де е противоречието?
Професорите от цел свет им викат "Не сте потомци на Александър", а МАНУ отговаря "Ние сме южнославянска нация с южнославянски език" .... ;D ;D ;D

Между другото, и Време пише за това:

Цитат
АКАДЕМИЦИТЕ РЕАГИРААТ
Писмото до Обама, навреда за МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) со индигнација го отфрли писмото потпишано од повеќе професори од разни универзитети во САД, Канада и во Европа, упатено до претседателот на САД, Барак Обама, во кое се негираат и се навредуваат Македонија и Македонците. „Писмото го негира не само идентитетот на македонската нација, туку и нејзиното инхерентно и цивилизациско право да се вклучи во интегративните системи на современиот демократски свет. МАНУ е изненадена од неговата неакадемска реторика, со која една суверена и независна земја како Република Македонија, членка на Обединетите нации, се именува како „земјата за којашто станува збор“ и брутално се навредува“, стои во реакцијата на МАНУ. Притоа се додава дека членовите на МАНУ не можат да ја прифатат логиката на невидената уцена што ја наметнува Република Грција околу легитимното име на својот мирољубив и пријателски сосед. „Тоа македонско име е многувековно колективно чувство, артикулирана автоперцепција и самосвест на македонскиот народ. Македонската нација е општо призната како една од јужнословенските нации, македонскиот јазик е признат како рамноправен во групата на словенски јазици и се проучува на славистичките катедри на универзитетите во светот, а македонската литература постигна широка меѓународна афирмација“, потсетува МАНУ.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1746&ArticleID=116905

7
Нова Македонија, 01.07.2009
Скандал: Македонија на туристите им ги нуди „грчките“ Хераклеја и Стоби

Цитат
Во Министерството за економија прво беа изненадени од ваквата грешка, која, како што рекоа, воопшто и не ја забележале. Но набрзо по телефонскиот разговор, во стратегијата што на интернет-страницата на Министерството стоеше неколку недели, термините грчки беа сменети со антички.

- Последниот што правеше ревизија на стратегијата што ја подготвувавме една година беше британецот Џим Флечер, експерт од Светската туристичка организација. По сé изгледа тој ја направил грешката, а ние не ја забележавме пред да ја објавиме на интернет-страницата - велат од Министерството за економија.

Аз съм по коментарите.  ;)

Тошка:   
И сето ова е направено со наши пари. Се гледа колкави биле странските експерти кога не знаат работи што ги знае просечен Македонец.

 ;D ;D ;D

Pero :   
Што чудно има тука,па цел свет знае дека са грчки само во нашата држава се знае нешто друго8
По се личи дека „универзитетскиот професор” е Стефан Влахов-Мицов коj, како велеше моjата баба, „не е со светот”, и секако не заслужува внимание овде.

Дори Енчев да има трески за дялане, направи ми отвратително впечатление с каква злоба е написано, че синът му се е самоубил ... Явно това е един от поредните кретенизми на Мицо Влаха  !  >:(

Влахо-Мицо си го знаеме - гнусник! Ккаво друго очаквате от него?
Наскоро имах възможност да се запозная с тази книга - "Югославия. Последната балканска империя"
http://www.helikon.bg/books/40/114203.html

Доста професионално е написана.

Влахо-Мицо се зъби на другата: http://www.helikon.bg/books/21/146039.html
Явно ще е доста интересна! ;)


9
Като чуя нещо така умилително за драготе бебенце македонизъм, направо се испериховизирам !  ;D

Личи ти.  :-\


Сител, Македония: България заплашва, че ще блокира членството на Македония в ЕС
29 юни 2009 | 07:30 | Агенция "Фокус"

 София. България ще подкрепя членството на Македония в НАТО, но ще обмисли дали тя трябва да стане пълноправен член на Европейския съюз, предаде македонската телевизия Сител. Според Любчо Трохаров, дипломат и съветник на българския външен министър Ивайло Калфин, на Македония трябва да се поставят ясни условия, които да я накарат да нормализира отношенията с България, пред присъединяването й към ЕС. Съветникът на Ивайло Калфин призова България да формира ясна позиция относно македонския спор с Гърция, тъй като и България е засегната в него. Според Трохаров македонизмът, прокламиран от Македония в отношенията й с Гърция, се основава на антибългарска идеология, съответно на откраднатата от България история. Той твърди, че Македония показва недружелюбност още от Втората световна война, което може да застраши българските интереси, ако Македония стане пълноправен член на ЕС. Ако не се посочат ясните условия, има риск отношенията да се доусложнят, след присъединяването на Македония в НАТО и ЕС, смята българският дипломат. В интервю за Агенция „Фокус” Трохаров каза, че вместо да се мълчи, проблемите трябва да се сложат на масата и да започне двустранен диалог. Историята, идентичността, културното наследство са част от въпросите, които Македония и България трябва да изчистят, пред страната да се присъедини към ЕС, отбелязва медията.
© 2009 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!


http://www.focus-news.net/?id=n1211919

10
Маабето ви за Бугари в Устава е ногу промашена тема, бре човеци.

В Историјата која толку ногу искаме да ја ОТКРИЕМЕ, набројувањата на народностите в Отоманска Македонија не се сретнуваа Македонци и Бугари на едно место. Ако в Истинската Историја нема Македонци и Бугари едно до едно, зашо искате да ги ставите в листата на Уставо на РМ?!!? Бугарски народ в Македонија никогаш не може да се споредува со албански, српски, бошњачки. Ниту еден народ в Македонија не е принудуван да се мени народноста, освен бугарскио народ.
Бугарското малцинство в Македонија со својата малубројност е голем трн в окото на мнозинскио македонски народ. Иако го иритира, сепак конфронтацијата е претежно на вербална заканувачка основа, с инцидентни физички напади и познатио институционален и општествен притисок. В оне момент куга бројноста на блгарското малкцинство би се зголемила мегу 50,000 до 100,000 тогава никој жив не може да ме убеди дека нема да има конфликт мегу Македонци и македонски Блгари. Тека да од една обична подигравка с Преамбулата можем да стигнем до целта шо создавачите на македонизамо ке се гордејат, да има дури и оружен конфликт мегу Македонци и мак. Бугари. За да Иронија биде поголема, инспираторите ке си гледаа сеир од страна додека обичние народ се тепа мегу себе. Братчед против братчед, комшија против комшија, и селјак против селјак.

Форсирање и промовирање на блгарско малцинство е спротивно и на блгарската кауза која вика дека дека мнозинството в РМ са Блгари.

Тека да, на кратко ми сумирал.
Дали има Бугари в Преамбулата или нема нити е важно, нити ке промени нештата.
С стова или без това јас мога да имам мирен сон в следните 100 години.
С нешто шо не мога да се помира и да имам сон е ако некој кат бЛаже Ристевски си иде на оне свет без да оди в затвор. Не да иде в затвор в Софија, ами в Скопје. Не да го затворат Блгари, ами да го затворат Македонци. Тиа Македонци ка искате ги сфанете. Вештачки, Фиромци, Неосознаени Блгари, Географски Македонци...итн

бЛаже не може да иде в затвор додека Македонците и мак. Блгари си вадат очите за Преамбулата и за кризата со Северна Кореја.

Гьорче, много добре си го написал.
Искам обаче първо друго да ти кажа: Добре дошъл на този Форум! :)
Радвам се, че си тук.

11
За Брисел, тоа што се види од статиjата во Утрински е токму противното на она што тврдиш.  A имено, види се дека ЕУ не го негира постоењето на Македонци и македонски jазик, туку во различни стилски водичи, извештаи и т.н. користи различни имиња за нив.  При тоа, се користаат имиња („на Бившата Југословенска Република Македонија“, „славомакедонски“) кои не и припаѓаат на никоjа друга етничка група.  Како што пишав, оспорува се името, не постоењето.

Да признаваш дека нешто постои, и да го поткрепуваш се сосема различни ствари.  (Да веруваш дека постои само она што го сакаш, е да живееш во измислен свет.)

Aaaa, Hunza! Не си прав, приятелю! ;)
Тук има едно огромно ЗАВИСИ.

Ти си прав от гледна точка на нашата логика. Но не си прав от гледна точка на македонистката логика.
По тяхната логика, ако ти оспорваш истинността и достоверността на тяхната македонска история, това за тях означава, че оспорваш "македонскиот идентет" и "постоенето на македонскиот народ". Дори и да им признаваш езикът за отделен от българския, ако им кажеш, че е създаден изкуствено и с декрет, тогава ти отново "негираш македонскоот язик". И друго - щом ги наричаш тия неща с други имена, а не с името македонски, това пак е "негиране".
Така че, Хунза, от гледна точка на "наше мачедонис", това си е "негиране" и "бришане".
Колкото до нашия и двора на съседите - Бетина, ако съседът ти навлезе в твоя собствен двор и направи една незаконна постройка, която събира змии и гущери, и всякакви гадости, ти няма ли да тръгнеш да си търсиш правата за да почистиш собствения си двор, а?
Да, ще си търся правата и още как, но смятам,че въпросния съсед не е в състояние да "построи нищо на този етап". Не представлява никаквазаплаха за Б-я, по никакъв начин!Прилича ми на дете, което не може да се ориентира в обстановката и не може да прецени кое е добро за него.
В този сисъл - да, може да се тропне по масата, за да се осъзнае, но и това е нож с две остриета.Според мен им трябва време, а дотогава вероятно ще опознават света с проба- грешка.Не съм  убедена, че заради незрелостта им, Б-я трябва да ги съди строго за всичко .

Бетина, явно говорим за различни съседи.  ;)
Съседът, влязъл в нашия двор и е направил назаконната постройка са сърбите. А незаконната постройка, която събира змии, гушери и всякакви гадини е доктрината македонизъм.

12

Според мен, през 90-те години на миналия век беше по-зле от сега ... Преди световната криза, макроикономическите показатели на БГ бяха що годе добри и наистина имаше някакво съживяване ....
БГ функционира в момента основно с европомощи и антиевропейската риторика е вредна !
Спокойствието и безгрижието от съветската ера няма и не могат да се върнат - това е !

Кметът на Благоевград, например, се пише голям специалист по европейски инфраструктурни проекти, но въпреки, че приказва хубаво, в поведението му личи неприкрит кариеризъм ! Но какво ли да му се сърдим, като това е типично за политиците ...

Но пише ли някой все още по темата ?  :-\
И къде беше това съживяване? ??? В коя сфера сме добре?? Икономика, социална, хуманитарна или ..?
Що се отнася до европомощи- ти усетил ли си нещо от тях? Какво се промени в твоя живот например?живееш ли по-спокойно, материално ли си по-добре или пък услугите,които ползваш са по-качествени?
Относно въпроса ти за писането по темата-не смяташ ли, че първо трябва да почистим собствения двор, пък тогава да гледаме съседните?

Съживяването е чувствително.  В ни една сфера може да не сме добре, но в много сфери сме по-добре отколкото бяхме през 90те - някои много бързо забравят дори близкото минало.  А темата не е за почистването на собствения двор в сферите които имаш предвид - а за политиката на България към РМ.

Е, тук Исперих е прав! Има съживяване и то, чувствително.

Колкото до нашия и двора на съседите - Бетина, ако съседът ти навлезе в твоя собствен двор и направи една незаконна постройка, която събира змии и гущери, и всякакви гадости, ти няма ли да тръгнеш да си търсиш правата за да почистиш собствения си двор, а?

13
Ohrid, ние също сме съгласни с правото на всеки човек да пише във форума на който иска език от позволените. Разбира се, че се коментират мненията, ама личността на човека също играе роля. В случая етническата принадлежност. Дисидентът беше напълно прав, когато рече, че тук може да дойде сърбин, да пише на български, да се представя за българин и да защитава сръбски тези. Същото може да го направи и албанец. Колко му е етнически албанец да започне да пише на литературен македонски и да защитава албански интереси, като се представя за македонец.
Няма лошо сърбин и албанец да пишат тук, не съм против, ама те би трябвало да имат доблестта да си кажат какви са.

Очевидно Хунзата е българин и то от типа български интелектуалци, за които Гръкоубиецът много добре казва "Още по-тежко е предателството, че след толкова много лъжи , сръбска и гръцка пропаганда, отново българи пригласят на чужди интереси. Съветват ни да приемем "реалностите"."
Разбира се, че ни сърби, ни гърци биха разсъждавали така примиренчески. Ето и един пример: Едно от мненията на Хунзата беше, че само в България можеш да си едновременно и българин, и македонец. В РМ това било оксиморон, тъй като там македонец било етническа принадлежност. И там или си българин, или си македонец. Я ми кажете кога един грък би разсъждавал по този начин? Кога един грък ще се съгласи, че македонец е етническа принадлежност?
И още - в РМ може да си македонец и едновремено с това да си влах, сърбин или пък албанец. Да, ама не и българин! И защо?

Защо?  Защото етничките македонци дето македонски българи им викате ще ти изядат главата.  Те затва. 

Ай дяяяя! Ти май ставаш за втори Стамболийски, знаеш ли? :-\ ;D

Карамане, кога ще разбереш че не ти е работа да преписваш задни помисли, етнически принадлежности и прочее на форумджиите, нито да даваш изопачени интерпретации на това дето пишат?  Всичко дето не ти харесва било обсужване на чужди интереси, омовци, рязани турци и глупости. 
Виж сега, на никого нищо не приписвам. Аз чакам човекът сам да си каже какъв е и що е. А нещо като не ми е ясно, питам. Така направих и с Хунзата - попитах го какъв е. Той обаче се направи на интересен и най-упорито ми избегна въпроса. Е, какво да мисля тогава?!
Който не иска да бъде разбран погрешно, да бъде така добър да разясни нещата. Иначе, рискува хората да мислят грешни неща за него.


Па как се служи на българските интереси чрез заблуждаване на българското общество че новомакедонците били българи бре?  Не си ли бил в БЮРМ, не си ли ги виждал какво представляват?  Че какво му е хубавото да си въобразяваме че Груйо и Сие са българи, та да ги лигавим и да им угаждаме па те да ни серат на главата бре?
Радвам се, че те научих да казваш "новомакедонци". :) Това смятам, че е преди всичко моя заслуга! :)
Следващото на което ще те науча е, че този новомакедонски етнос, за който ми говориш все още не е формиран.  ;)
Кризата на идентичността го доказва. А колкото до мен - да, имам ходено в БЮРМ, знам ги какви са и що са. И точно за това твърдя, че тоя етнос още е в процес на формиране. Не им е ясно какви са и що са.
Колкото до Груйо и целата тая банда - те не се етнически македонци, а току криминалци, както вика един наш познат съфорумник.

Кво му е важното дали Хунзата бил българин, новомакедонец или китаец?  Па той ти казва че македонците от време оно не са като днешните новомакедонци дето се викат етнички македонци.  Та тва е ясно като бял ден - и ти го знаеш, кво се правиш на ударен? 
Ако за теб не е важно какъв е Хунзата, щом поддържа твоята теза, за мен обаче е важно за да знам какъв човек ми казва, че не бива да работим за българската кауза. Интересно ми е какъв е - дали е българин от България, дали е "новомакедонец", както ти им казваш, или българин от РМ?

Ако не го знаеш, аз да ти го кажа - новомакедонците дето се викат етнички македонци НЕ са българи!  Ей ти го, написано от българин от България, на български български - разбираш ли го сега?  И да се разправя че българите и новомакедонците не сме едни и същи е пълна глупост - кога почнем да маршируваме по сандали покрай паметника на Саше, да се кичим с мартеници за Ксантика и да викаме жолти бугари-татари, окупатори, фашисти и злосторници, тогаз може и да станем едни и същи, ама засега не сме.

И какво искаш да ми кажеш - да вдигнем бялото знаме и да оставим криминалците в Македония да вилненят?!
Дай да оставим народа във Вардарска Македония да бъде досърбизиран, да бъде антиквизиран и какво ли не още!
Това ли искаш?!
И да те питам, щом като мислиш, че в РМ няма хора с българско самосъзнание, защо изобщо пишеш тук?!

14
   Karaman,
разликите мегю нас се во ниянси. Яс никаде и никогаш не сум се залагал по секоя цена да опстои името Република Македония! Поентата ми е дека и овой народ овде има право да го користи тоа име, ако не повеке, заради тоа што и револуционерната организация го користела името Македония и леела крв за тоа име! А В.М.Р.О. не е формирано ни од Тито, нити од Груйо, иако последниот го злоупотребува  тоа име.
Лично сум за тоа колку што може побрзо да се влезе во структурите на НАТО и ЕС, па дури и по цена да се корегира името! Тоа е единствен начин да стигнеме до целта: да сме во суштинска близина на Майка България! За нас е тоа ясно како ден!
Тоа што го прави Груйо, тоа си е србиянско сценарио. Србите я контролират власта, медиумите им се наклонети, имат капитал овде и тоа е тоа! Се плашам оти ке ме разбереш погрешно, но мора да се согласиш дека Бугария направи многу малку за последните 19 год. за да се променат работите во нейзина корист, не да ги подржува хунзите ами да изнайде начин да ги подржи бугарите малку поорганизирано да я направат НОВАТА ПРЕРОДБА !
Извини ме, явно сме се разбрали погрешно! Аз останах с впечатление, че ти и други държите на всяка всяка цена държавата да се казва Република Македония.
И си прав, че народът има право да го ползва името Македония, независимо дали е гръцко или не.
Компетент рече една хубава мисъл:"вместо да се чака Гърция да наметне ново име на РМ, по-добре самата РМ да излезе с изпреварващо предложение за име, което би било приемливо и би отговаряло на историческата традиция ..."
Само че, Компетенте - Коя е историческата традиция на този народ и на тази държава?
Македонските историчари не признават историческата истина.

Колкото до Груйо - неговата политика е от полза и за сърбите, и за гърците. Имам чувство, че с тази антиквизация подготвя почвата за сродяване с гърците.

И за България си прав - можеше да й е по-активна политиката!

Поздрав!

15

Поентата е как хитрият Веркович славянизирал античките по сръбска поръчка !  ;D
Ама де да бяха сите сръбски платенци като Веркович:

НАРОДНИ ПЕСНИ НА МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ
Съставител: Стефан Веркович
http://liternet.bg/folklor/sbornici/verkovich/content.htmСтраници: [1] 2 3 ... 7