Бугарски Културен Клуб

Општа дискусија => Актуелни теми од медиумите => Тема започната од: disidente на Јули 01, 2009, 10:56:46

Наслов: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 01, 2009, 10:56:46
Frognews.bg, 01.07.2009
Език на омразата излъчват към България македонските медии (http://frognews.bg/news_13285/Ezik_na_omrazata_izlachvat_kam_Balgariia_makedonskite_medii/)

“Корупция,слаба съдебна система и политически силно зависими медии” са констатациите,които прави за Република Македония авторитетната американска организация “Фридъм хаус”.

От 2004-та година няма напредък в тези критични за Македония области, личи от най-новия Доклад на организацията,цитиран от агенция Макфакс, на която за FROGNEWS се позовава кореспондентът на БНР в Скопие Мартин Минков.

Според него, особено показателна,но и тревожна е непроменящата се оценка за “политическата зависимост” на македонските медии. Тъкмо те са главен носител на “езика на омразата”, характерен за печата в Скопие,когато става дума за непосредствените съседи Гърция и България.

Въпросът е поставян многократно,включително на високо държавно и превителствено равнище при всички двустрании разговори през последните години,но неизменният отговор на македонските политици – независимо от партийната им принадлежност е :“ медиите в Република Македония са независими и и ние не можем да влияем върху редакционната им политика”. Докладът на “Фридъм хаус” ги опровергава за пореден път. Frognews.bg
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 02, 2009, 12:34:04
"Фридъм хаус": Корупция и политически зависими медии в република Македония
http://www.bnr.bg/Horizont/News/Cor_World/Postings/0701+makedoniq+doklad.htm

Цитат
... особено показателна, но и тревожна е непроменящата се оценка за политическата зависимост на македонските медии. Тъкмо те са главен носител на "езика на омразата", характерен за повечето македонски медии, когато става дума за непосредствените съседи Гърция и България.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 02, 2009, 12:41:06
Странските инвеститори ја напуштаат Бугарија

http://utrinski.com.mk/?ItemID=CEC894E020E21F42BC330F63EC24A8DA
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 02, 2009, 12:52:47
На изборите во Бугарија 142 бивши шпиони
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=719957205&id=11&prilog=0&setIzdanie=21726

А бившите шпиони в бившата югорепублика Македония се знаят само в Белград, нали така ?  ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 02, 2009, 01:26:18
ЗОШТО СЕ ЗАБОРАВААТ ОНИЕ ШТО ЈА НАПРАВИЈА ДРЖАВАТА
Павлина Илиевска, сестрата на Кузман Јосифоски, идеологот на НОБ, загрижена за иднината на Македонија
http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=890845DB23CC1B4F856DF266AE12C476

Цитат
Сами си ги бркаме децата. Ги доведовме во ситуација да се пишат Бугари за да можат да излезат надвор.


Цитат
Синот Аспарух ја преживеа војната и почина подоцна. Тој учествуваше во познатиот напад на Участакот на бугарската полиција во Прилеп на 11 октомври 1941 година.

Интересно, този смел борец срещу българите защо се е викал Аспарух ?  ??? ;D

Цитат
Бугарите десет дена не знаеле кого ликвидирале

Кузман бил убиен од Македонец од Лазарополе

Така и не се разбра българите ли го ликвидирали или "македонецот" от Лазарополе ?  ??? :o

Или както казват нЕкои прославени скопски историчари "батальонот Христо Ботев (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%BD_%22%D0%A5%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE_%D0%91%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B2%22) се борил против бугарскиот окупатор во Македония" ....  ;D

Ех, на това се вика ХЕМ СЪРБИ, ХЕМ БОЛИ !  ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 02, 2009, 09:24:07
Цитат
А бившите шпиони в бившата югорепублика Македония се знаят само в Белград, нали така ?  ???

Си се знаат тие и тука, но бидейки се секогаш во власта, еднаш со ДПМНЕ другпат со СДСМ, очите мегю себе не си ги вадат. Тоа им е основната препорака од Белград!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 02, 2009, 09:42:34
Дневник, 02.07.2009
„Фридом хаус“ очекува превирања во власта (http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CE2D77E2F4D3F346937E176FC09E5A7D)

Утрински весник, 02.06.2009
Македонските медиуми во политички пранги (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6114ADAC5B045F46B563CB916F0C39A0)

Време, 02.06.2009
Медиумите зависни, судството слабо (http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1746&ArticleID=116907)

Како што се очекуваше, немаат доблест да ја кажат целата информација.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 03, 2009, 09:01:18
Дневник, 3 юли 2009

СПРОТИ ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ В НЕДЕЛА

Бугарија чека спасител (http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=EC150BE2FDABA740953A427C59CD6294)

За да ја врати довербата од ЕУ, Софија ќе мора да покаже дека и криминалните босови одговараат пред законотДваесетина години по колапсот на комунизмот жителите на Бугарија чекаат спасител кој ќе ја исчисти земјата од корупцијата, непотизмот и самовластието на локалните моќници, се вели во анализата на Ројтерс.Враќањето на кралот Симеон Сакскобурготски, кој беше премиер од 2001 до 2005 година, не смени многу во општеството. Пристапувањето кон ЕУ две години подоцна, исто така, даде слаби резултати во засилувањето на правната држава.Анкетите покажуваат дека носталгијата по минатите времиња расте, а бугарските државјани, заедно со жителите на Зимбабве, Хаити и Египет, се најголеми песимисти во светот. Сепак, домашните медиуми јавуваат дека јавноста гледа нова надеж во Бојко Борисов, градоначалник на Софија и поранешен полициски генерал.

- Ќе гласам последен пат и тоа за Борисов, бидејќи вети дека ќе расчисти со организираниот криминал и со корупцијата. Ова е последен пат. Ако и тој не успее, готово е. Нема повеќе надеж за Бугарија - вели 32-годишна жителка на бугарската престолнина.

Аналитичарите оценуваат дека популарноста на Борисов, кој се претставува како народен човек, се должи на честите критики кон политичарите и на неговата реторика.

- Политичарите станаа цинични и арогантни. Затоа ЕУ е згрозена од нас -неодамна изјави Борисов, кој е поранешен полициски генерал, а како градоначалник отпушти десетици службеници поради сомненија за корупција и поведе кривични постапки против нив.

- Обичните луѓе го сакаат бидејќи не им се плаши на моќниците и зборува на јазик што тие го разбираат - велат експертите.Бугарија е црната овца во Европската Унија. Брисел лани, поради финансиски малверзации, замрзна милиони евра помош за земјата, во која за да избегнат апсење криминалци се кандидираа за пратеници.

- Репутацијата на Бугарија е многу нарушена. Потребни се радикални мерки за да го поправиме нашиот имиџ - изјави Тихомиз Безлов од софискиот Центар за студии по демократија.

Испитувањата на јавното мислење покажаа дека за мнозинството од 7,6 милионското гласачко тело најголем проблем е корупцијата. Проблем повеќе е неуспешната реформа во судството, поради што Софија може да се соочи со уште една казна, бидејќи Холандија веќе отворено го притиска Брисел да воведе нови санкции кон оваа членка на Унијата.Но, за да ја врати довербата од Брисел, Софија ќе мора да покаже дека и криминалните босови одговараат пред законот.

- Се разбира дека не може да бидат уапсени сите што зеле мито, но ако неколкумина олигарси се најдат зад решетки, тогаш останатите ќе се уплашат - вели францускиот амбасадор во Софија, Етиен де Понсин.Сепак, европски дипломати, што сакаат да останат анонимни, се скептици.

- Борисов беше пожарникар. Во 90-тите основа фирма за обезбедување и брзо доби повеќе значајни објекти. Тоа не можел да го стори сам, без врски во подземјето - наведуваат тие.

Борисов, пак, ги отфрла обвиненијата и за да докаже дека е поинаков политичар на своја страна привлече повеќе интелектуалци што се школувале и работеле на Запад.

- Верувам дека ќе има промени, но тие ќе се изведуваат повеќе години. Ништо радикално нема да се случи. Бугарија за десетина година ќе биде како Италија. Ќе постои и корупција, но и добра економија - изјави европски дипломат.

До влада само со убедлива победа

Десничарската опозиција на градоначалникот на Софија, Бојко Борисов, е фаворит на претстојните парламентарни избори во Бугарија во однос на владејачките социјалисти на премиерот Сергеј Станишев, но ако не освои мнозинство ќе го проблематизира составувањето на влада во земјата која е сериозно погодена од светската економска криза, јави МИА.

- Распределбата на 240 пратенички места меѓу седум или осум партии ќе го усложни формирањето влада, уште повеќе поради тоа што сите ја отфрлаат коалицијата со екстремистичката „Атака“ - велат аналитичарите, според кои најверојатно ќе се случи постизборен ќор-сокак, кој би можел да предизвика нови избори наесен.Борисов изјави дека се однесува резервирано кон коалициите, нарекувајќи ги замка. Тој ги исклучува социјалистите и Движењето за права и слободи (ДПС) како партнери, единствено предвидувајќи сојуз со десно ориентираните од „Сината коалиција“.Социјалистите, пак, декларираат дека се подготвени за коалиција со десницата, а сегашниот премиер Сергеј Станишев нагласи дека најлошото сценарио би било политичка анархија за време на криза.Сите партии-кандидати сакаат да го подобрат имиџот на Бугарија, кој е нарушен поради корупцијата, и да ја вратат довербата на ЕУ, со цел земјата да може да ја добие замрзнатата европска помош, која изнесува стотици милиони евра.Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Hunza на Јули 03, 2009, 01:01:43
„кралот Симеон Сакскобурготски”

Безграмотно.  Бугариjа никогаш немала крал, туку цар.

Кога српскиот крал Стефан Душан зазел бугарска земjа со старата бугарска престолнина Скопjе, дури тогаш бил проглашен како „цар Срба, Грка и Бугара”; види

http://sr.wikipedia.org/wiki/Стефан_Душан

Цар = император е повеќе од крал.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 03, 2009, 04:38:35
   Воопшто да не те изненадува. Македонските медиуми за Бугария или не пишуваат или ако напишат нешто во 99,99% случаи тоа е во негативна конотация !
   Можеш и самиот да се увериш во тоа ако ги прелистуваш нивните сайтови !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 03, 2009, 06:09:56
А1 телевизия:
Македонците во Бугарија ќе ги бојкотираат изборите (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=110937)
Ирина Гелевска   


03.07.2009 16:00

 
 
Македонците во Бугарија на престојните парламентарни избори во недела, ќе ги бојкотираат сите бугарски политички партии.

„На гласачките ливчиња ќе допишуваат ОМО Илинден Пирин и ќе гласаат за македонската партија која официјална Софија неколку пати одбива да ја регистрира. На овој начин, македонското малцинство сака да покаже дека постои во Бугарија“, велат од ОМО Илинден Пирин.

„Македонците во Бугарија имаат сериозен проблем бидејќи не постои партија која ќе се застапува за нивните права и интереси. нашата партија пак беше одбиена од регистрација. И поради ова се одлучивме за да не останеме надвор од избирачкиот процес, нашите членови че ги повикаме да излезат на гласање но да гласаат на тој начин што на гласачките ливчиња ќе го напишат името на нашата партија, за да им покажеме дека постоиме и дека имаме волја да учествуваме во политичкиот процес во Република Бугарија“, изјави Стојко Стојков - Претседател на ОМО Илинден Пирин.


Софија
 
Македонците во Бугарија се одлучиле на ваков чин бидејќи ниту една бугарска партија од левицата или десницата не ги поддржала барањата за основни човекови права на слободно изразување, партиско изјаснување и зачувување на културниот и националниот идентитет.

Според анкетите, се очекува да победи партијата на актуелниот градоначалник на Софија Бојко Борисов кој е лидер на опозиционата конзервативна партија Граѓани за европски развој на Бугарија.

Борисов неодамна изјави дека планира кога ќе дојде на власт да купува фирми во Македонија и на тој начин да ги принуди Македонците да ги признаат бугарските корени, што подоцна наиде на оградување од бугарската Влада. На второ место според јавното мислење би се пласирала коалицијата на бугарската социјалистичка партија на премиерот Сергеј Станишев.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 03, 2009, 06:43:05
БУГАРИТЕ ЌЕ ГЛАСААТ НЕЗАДОВОЛНИ ОД СИРОМАШТИЈАТА И КОРУПЦИЈАТА

(ДПА - Хамбург )

2 јули

Во недела Бугарите ќе гласаат на првите парламентарни избори по зачленувањето на нивната земја во Европската унија во услови на разочараност од неисполнетите очекувања кои останаа од времето на долгиот и тежок транзициски период.

Владеjачката коалиција на премиерот Сергеј Станишев успеа да ја зачлени Бугарија во ЕУ во 2007 година, но во земјaтa останаа проблемите со корупцијата и скандалите.

И покрај моќната коалиција од 2005 година, заедно со партијата Национално движење за стабилност и напредок (НДСВ) на поранешниот премиер Симеон Сакскобургготски и Движењето за права и слободи (ДПС) на етничките Турци, Станишев не успеа да ги рефорира бавните и корумпирани судови и да се справи со организираниот криминал.

Злоупотребата на еврофондовите за развој од страна на официјални лица го принуди Брисел да запре или да замрзне исплата на милијарда долари помош планирани за земјоделството и инфраструктурата во текот на 2008 година.

Незадоволството на граѓаните ги засили позициите на новата партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на градоначалникот на Софија, Бојко Борисов, која веќе освои најмногу гласови на изборите за членови на Европскиот парламент, нанесувајќи и пораз на Бугарската социјалистичка партија (БСП) на Станишев.

Финансиската криза исто така му наштети на Станишев и ги прекина ефектите од четиригодишниот стабилен раст - сега Бугарите одлично знаат колку нивните потенцијали се слаби во споредба со оние на повеќето земји од ЕУ.

Борисов, кој е поранешен висок полициски функционер, ги користи ваквите факти, ветувајќи задоцнета пресметка со мафијата и подобар имиџ на земјата пред европските партнери.

Но, и покрај сите факти што одат во негова полза, како и покрај неговата популарност во анкетите на јавното мислење, на Борисов и на неговата ГЕРБ им претстои тест на парламентарните избори, за кои некои аналитичари предвидуваат неизвесен резултат, а некои други дури и „пат“ позиција и нови избори во текот на септември.

Последните предизборни анкети на јавното мислење покажуваат дека ГЕРБ ќе добие 27 проценти од гласовите, социјалистите 18 отсто, а сите останати многу помалку.

Покрај ГЕРБ и трите актуелни владејачки партии, се очекува изборниот праг од четири проценти да го минат и конзервативната „Сина коалиција“ - предводена од партиите Сојуз на демократските сили (СДС) и Демократи за силна Бугарија (ДСБ), како и ултранационалистичката, антиевропска и ксенофобична партија Атака.

Бугарија има 6,9 милиони регистрирани гласачи.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 03, 2009, 06:53:53
А1 телевизия:
Македонците во Бугарија ќе ги бојкотираат изборите (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=110937)
Ирина Гелевска   

03.07.2009 16:00
 
Македонците во Бугарија на престојните парламентарни избори во недела, ќе ги бојкотираат сите бугарски политички партии.

Вероятно Бетина затова нЕма да гласа !  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Nikovski на Јули 03, 2009, 09:04:21
А1 телевизия:
Македонците во Бугарија ќе ги бојкотираат изборите (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=110937)
5 човека по-малко ще гласуват,к'во ни интересува  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: betina на Јули 03, 2009, 09:27:27
А1 телевизия:
Македонците во Бугарија ќе ги бојкотираат изборите (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=110937)
Ирина Гелевска   

03.07.2009 16:00
 
Македонците во Бугарија на престојните парламентарни избори во недела, ќе ги бојкотираат сите бугарски политички партии.

Вероятно Бетина затова нЕма да гласа !  ;D
Ай не се замарай и  на Бетина не и го бери гайлето, дал ке гласа ил па не, ич не те интересира!Гласот и си е нейн мал, що  сака, ово ке си чини со него !
А  "македонците от омо" едва ли имат значение, по скоро македонците-екскурзианти , на които в момента се търсят адресни регистрации срещу евро  са по интересни :-\

Корнелия Нинова: ГЕРБ организира контролиран вот от Македония

Според думите й над 3000 души с българско и македонско гражданство са се регистрирали в Благоевградска област. Нинова уточни, че хора от Петрич и Благоевград споделили с нея, че от ГЕРБ са провели срещи в Македония и организират извозването на хора с двойно гражданство до урните в Пиринско, за да гласуват за партията на Бойко Борисов.

Корнелия Нинова обяви, че в Петрич ГЕРБ прикриват истинската си цел с ловен турнир, на който са поканени хора от Македония с двойно гражданство, като според петричани

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=371321
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 03, 2009, 10:15:53
   betina,
содржината на линкот што го даваш е чиста глупост. Тука, во Македония такво нешто се нема случено и тоа е чиста манипулация со гласачите во Бугария. Тоа како прво, а како второ, еднаш веке реков и пак ке повторам, бугарите од Македония по автоматизам си гласат за В.М.Р.О.. Тоа е природната врска помегю Македония и Бугария и тоа тешко може да се измени.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: betina на Јули 03, 2009, 10:26:58
   betina,
содржината на линкот што го даваш е чиста глупост. Тука, во Македония такво нешто се нема случено и тоа е чиста манипулация со гласачите во Бугария. Тоа како прво, а како второ, еднаш веке реков и пак ке повторам, бугарите од Македония по автоматизам си гласат за В.М.Р.О..  Тоа е природната врска помегю Македония и Бугария и тоа тешко може да се измени.
Грешиш! В България ВМРО, не е популярна.Максималния  вот за нея  е около 1%,така че организираните гласоподаватели от РМ и на предишните избори гласуваха за друга партия :-\
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 03, 2009, 10:31:18
Дискутирајте за прашања поврзани со темата и не се впуштајте во предизборни дискусии.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 03, 2009, 11:50:21
  Я прифакям сугестията на Охрид и предлагам оваа тема да я претвориме во архива во коя ке ги сместиме сите негативни написи во македонските медиуми насочени против Бугария ! Поздрав !!!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 04, 2009, 11:48:18
Случајот на ОМО „Илинден“-ПИРИН тест за Стразбур
Зошто Софија не ја почитува одлуката на Судот за човекови права

http://utrinski.com.mk/?ItemID=584E20B1D9814B4092DDDB98FAACE170
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Karaman на Јули 04, 2009, 06:16:41
Случајот на ОМО „Илинден“-ПИРИН тест за Стразбур
Зошто Софија не ја почитува одлуката на Судот за човекови права

http://utrinski.com.mk/?ItemID=584E20B1D9814B4092DDDB98FAACE170

Коментарите са интересни:

Од: strumica
Датум: 04.07.2009 10:47:11
ovoj sliucaj vo eu e vece zavrsen novinarot tukaq se trudi da napise nesto no bez fakti imeno ova partija nemoze da sobere soodvetno clenstvo vo bug za da se formira a potrebni se 5000clenovi kade ce gi najde vo mak?sum bil sto p+ati vo petric nuikoj nese izjasnuva za makedonec.
      
Од: laze-prilep
Датум: 04.07.2009 12:46:09
do strumicanec-aj ne drapaj madinja!,vo Makedonija imase 5000clenovi sto ja registriraa "Radko"?!Ti mozis da odis vo Petric uste1000pati dzabe!Vo Bugarija ima povece Makedonci otkolku kaj nas vo Makedonija!A eden od makedoncite so bg pasos si sigurno i ti pa zatoa mnogu se zastapuvas za bugarite!


Да, в България македонците са повече отколкото в Македония!   ;D ;D ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 06, 2009, 12:17:27
   
   
Бојко Борисов како бугарски народен суперхеројТој не зборува странски јазици, но секој државник кој ја посетува Бугарија бара да се сретне со него

Јури Велев
Специјално за „Утрински весник“

Тој има широки рамења, куса коса, длабок глас и груб изглед на детектив од криминалистички филм. За Бојко Борисов - очекуваниот победник на парламентарните избори во Бугарија, многу луѓе раскажуваат анегдоти. Додека го гледаат на телевизиските екрани наутро, во текот на денот и навечер, тие зборуваат за него како „бате Бојко“. Борисов се пофали дека најмалку два милиона Бугари се фотографирале со него додека го среќавале на улица. Ако тоа не е доволно, тогаш децата трчаат за да ги допрат неговите мускули. Тој не зборува странски јазици, но секој сериозен политичар или државник кој ја посетува Бугарија бара да се сретне со него. Не само како атракција. Тој сака да ја покажува својата фотографија со канцеларката Меркел. Неговите пријатели се сеќаваат дека во бележникот вредно го запишувал секој збор што таа го изговорила на вечерата на европските лидери од десницата, едвај допирајќи ја храната. Не поради тоа што на масата можело да се слушнат многу важни работи, туку затоа што тој не сака да остави лош впечаток со неговиот здрав апетит.

Неговите опоненти жестоко го напаѓаат уште одамна. Социјалистите (БСП) велат дека неговата партија ГЕРБ ќе донесе „мутризација“ (од „мутра“ - фаца, во однос на примитивна моќ). Но, тоа не го спречува да биде најсаканиот политичар во Бугарија. Покрај тоа, тој има црн појас во карате и до 2001 година ја имаше компанијата за обезбедување „Ипон“ - превод од јапонски јазик што значи „чиста победа“. Се очекува да стане број еден на кормилото на земјата, но победата - исходот од изборите на 5 јули - ќе биде се' освен чиста и јасна.

Жив песокПедесетгодишниот Бојко Борисов има славно минато - осум години со највисок рејтинг. Во првата половина како генерал на полициските сили, во втората како градоначалник на Софија. Тој има углед на човек кој не ги расчистува проблемите, туку дека ги пресекува. И сите очекуваат да видат како ќе го реши проблемот со изборите. Се очекува во новиот парламент да влезат седум-осум партии, што ќе ја принуди ГЕРБ да размисли за комплицирани, дури и за невозможни коалиции, само за да обезбеди мнозинство на „жив песок“. Во време на финансиска криза тоа не изгледа добро. По ужасниот транзиционен период, што ги доведе до сиромаштија (со најниски плати во ЕУ), корупциски скандали, дополнети со финансиската криза, луѓето се збунети и исцрпени. Многу од нив ја гледаат ГЕРБ како алтернатива за актуелната трипартитна владејачка коалиција, што ја сочинуваат БСП, Либералната партија на бугарските Турци (МРФ) и партијата на поранешниот бугарски цар.

Голема забелешка против нив е тоа што не го спречија ограбувањето на националното богатство и дозволија неколку луѓе, познати како олигарси, да живеат во раскош, да се возат во „бентли“ и на јахти. Владата, исто така, е под товарот на критиките, што доаѓаат од Брисел, за бавното, слабото и корумпирано судство.

Зошто го сакаат?Еден новинар го раскажува следново - кога заглавил во сообраќајната гужва во Софија и многу доцнел за телевизискиот пренос, го повикал Борисов на помош и тој веднаш успеал да им даде инструкции на полицајците. И, ете! Колоната со автомобили се придвижила. Дали тоа е точно? Секој сака да ги зголемува работите кога станува збор за Борисов. Но, оние кои добро го познаваат велат дека еден од неговите најдобри квалитети е тоа што може да донесе брзи одлуки, што не е карактеристично за повеќето политичари и корпоративни менаџери во земјата. На пример, за еден ден смени еден од своите заменици во градското собрание, за кој постоеше сомневање за спорна одлука во однос на концесијата за автобуски линии.

Жител на неговото родно место Банкја вели: „Цевководот во мојата куќа е оштетен. Треба да му се јавам на Бојко, тој може да поправи се' во земјата“. Дали тоа е поврзано со фактот дека Борисов завршил како пожарникар на Националната полициска академија или можеби затоа што како шеф на својата компанија „Ипон“, бил лично обезбедување и на поранешниот комунистички диктатор Тодор Живков и на поранешниот цар Симеон Саксобурготски? Во 2001 година Симеон победи на изборите и го назначи Борисов за генерален секретар на министерството за внатрешни работи, што претставува највисока професионална позиција во министерството. За неколку месеци Борисов стана миленик на јавноста. Наскоро, на јавен настан во еден мал град во Бугарија, публиката срамежливо му аплаудираше на поранешниот цар и бурно го поздрави неговиот поранешен телохранител. „Дали ќе наредите да ми ја отсечат главата, Ваше височество?“, праша Борисов. Царот се смееше низ заби. Неколку месеци подоцна токму главниот секретар на министерството за внатрешни работи и' го зададе најсериозниот удар на кралската влада. По еден криминалистички напад во кој шеф од подземјето успеа жив да побегне, Борисов во медиумите објави скандалозни фотографии, кои биле пронајдени во багажниот простор на разнесениот „мерцедес“ на шефот. На фотографиите се прикажани двајца министри од кабинетот на јахта во Монако, во придружба на наводен шверцер. Борисов и инволвираните министрите доставија оставки до премиерот Симеон, но тој ги одби. Се' повеќе следеа операциите против подземјето, што ги водеше Борисов, неизбричен и облечен во црн кожен мантил. И се слушаше како го зборува нивниот јазик, во време кога царот молчеше. Политичарите и политиколозите почнаа да организираат конференции за да ги објаснат феноменалниот рејтинг и харизмата на генералот. Водеа дебати дали Бугарија ја погодил популистички бран или луѓето се желни за силна владејачка рака. Политичарите се обидоа да укажат дека Борисов е само медиумски херој, создаден од телевизиите и од весниците, и предвидуваа негово брзо пропаѓање. Никој не се обидуваше да го следи неговиот пример и секое утро да се појавува на некој национален телевизиски канал, бранејќи го својот став доколку биде нападнат од одреден опонент.

Успешно објаснување за неговиот феномен даде политикологот Иван Крастев: Борисов не доаѓа ниту од левицата, ниту од десницата, туку од дното. Народот во него гледа некој кој застанал на земја и зборува како нив. Тие ја почитуваат неговата способност да најде место во вестите, да маршира на екранот со неговиот црн мантил и да употребува фрази кои се шират како анегдоти.

Во 2005 година Борисов победи на изборите за градоначалник на Софија под слоганот „Генерална промена“. На првиот ден од функцијата тој лично изврши инспекција на работите за поправка на патиштата, на што му укажаа такси-возачите. Сега неговиот црн мантил е заменет со креаторски костум, Борисов е избричен, а ГЕРБ е членка на Европската народна партија. Во меѓувреме, генералот-градоначалник позира за фотографии со Силвестер Сталоне, Ален Делон, Ева Херцигова. Се појави во телевизиска емисија. Може да се купи запалка, која го репродуцира неговиот профил на ѕидот. Клубовите на обожаватели пишуваат поеми за него.

Зошто не го сакаат?На почетокот никој не го сфати сериозно фактот дека Борисов ќе формира партија, што би можела да го повтори успехот на царот, потпирајќи се на фактот дека Бугарите секогаш се надеваат оти новата политика ќе им помогне да станат побогати, пообразовани и да живеат помирно. Сега некои шпекулираат дека Борисов, всушност, не сака да биде премиер, туку претседател. Всушност, тој не негира дека би можел да остане градоначалник, додека неговата влада е на власт. Вистина е дека Борисов е реалист, кој знае дека во кризно време е полесно да згаснат неговиот рејтинг и довербата која ја има.

Дури по изборите на 5 јули сигурно ќе се знае дали потпретседателот на Светска банка, Бугарката Кристалина Георгиева, ќе биде на чело на идната влада, додека Борисов ќе остане со љубовта од народот се' до претседателските избори, за помалку од две години.

Во меѓувреме, неговите опоненти ќе продолжат да го напаѓаат поради сомнителни познанства. Борисов навредено реагира на таквите тврдења и ги отфрла како пропаганда.

Десничарската партија на поранешниот премиер Иван Костов прва отвори оган пред околу две години. Борисов возврати нарекувајќи го Костов - Гаргамел. Сега истата партија и истиот Костов се сметаат за најблизок партнер на Борисов. Костов го нарекува „најјакиот во десницата“ и се надева дека заедно ќе се кандидираат.

Потпирајќи се на тоа, опонентите од левицата - социјалистите ја креираат нивната изборна кампања со закана дека ако го изберете Борисов, го избирате Костов. А поранешниот премиер е познат по намалувањето на пензиите и зголемување на даноците. Паметите дека „тој не доаѓа ниту од левицата, ниту од десницата“, нели?

Србинот Сретен Јоциќ, кого Белград го обвинува за убиство на хрватскиот издавач, вели дека Борисов го заштитувал додека бил во Софија. Владејачкото мнозинство сомнително брзо формираше парламентарен комитет за да го испита тоа познанство. Но, јавното мислење не е подготвено да верува во тоа. Токму Борисов ја водеше полициската операција за екстрадиција на Јоциќ од Бугарија.

Во 2006 година, американското списание „Конгрешенел квортерли“ го нападна поради сомнителните познанства, токму на денот кога американскиот претседател Џорџ Буш беше во посета на Бугарија. Борисов ги обвини своите непријатели во Бугарија за тој напис. Сега тие очекуваат неговата влада да падне по изборите. Дали е тоа можно? Како што гласи една анегдота „Солзите на Бојко Борисов можат да излечат канцер. Штета што тој никогаш не плаче“.


Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 06, 2009, 12:53:13
http://kubura.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=2211:2009-07-05-21-34-06&catid=7:2008-09-05-14-12-46&Itemid=6
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 07, 2009, 12:11:10
       http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A534220757BE614C91D9639D0C81BA08        (http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A534220757BE614C91D9639D0C81BA08)     http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7691016494&id=9&setIzdanie=21730         (http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7691016494&id=9&setIzdanie=21730)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 07, 2009, 12:29:57
     http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=891&ArticleID=34912       (http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=891&ArticleID=34912)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 07, 2009, 12:31:26
„Бетмен“ на чело на бугарскиот кабинет

http://utrinski.com.mk/?ItemID=3900054D21C00B4F8405154C40FC3145
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 07, 2009, 12:43:58
ОМО Илинден Пирин - допишана понуда на бугарските избори

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7691016494&id=9&setIzdanie=21730
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 07, 2009, 01:06:56
http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/dimov-uapsen-06-07.wmv&VestID=111049  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 07, 2009, 12:56:40
   Бойко Борисов ке и донесе проблеми на Македония ?!

       http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=892&ArticleID=34945       (http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=892&ArticleID=34945)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 07, 2009, 01:02:29
http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/dimov-uapsen-06-07.wmv&VestID=111049  ;D

Арестуваха македонски ексминистър с БГ паспорт
Владо Димов е почетен член на Българската хирургична асоциация
http://www.vsekiden.com/?p=54202
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 08, 2009, 04:21:27
Смената на власта во Бугарија нема да влијае врз Македонија
http://utrinski.com.mk/?ItemID=AFDF326027833740A4B589C02D799783

Цитат
Лазар Лазаров, професор на Факултетот за политички науки и дипломатија на ФОН, вели дека промената на власта кај нашите соседи, посебно кај јужниот и кај источниот, не игра никаква улога во нивната политика спрема нашата земја. „Бугарија и Грција се закоравени во средновековните сфаќања и погледи, па упорно ја продолжуват политиката на исклучивост. Проблемот е што Европската унија наместо да влијае да се променат ваквите ставови, ја толерира нивната политика на негирање на македонското малцинство. Тоа се коси со принципите на ЕУ, затоа очекувам да се смени ваквиот однос на Унијата. Истовремено, и од наша страна е потребен порешителен, подинамичен настап во однос на заштитата на правата на Македонците“, вели Лазаров.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 08, 2009, 04:24:40
Бугарски конзул го спасува Димов

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6D43D36099FB084D88F997E73FE368A0
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 08, 2009, 12:21:04
Бугарски конзул го спасува Димов

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6D43D36099FB084D88F997E73FE368A0

Ексминистерот Димов ослободен

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=28531
 
 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Karaman на Јули 08, 2009, 01:35:49
http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/dimov-uapsen-06-07.wmv&VestID=111049  ;D

Арестуваха македонски ексминистър с БГ паспорт
Владо Димов е почетен член на Българската хирургична асоциация
http://www.vsekiden.com/?p=54202


Цитат
Димов е заподозрян в злоупотреба със служебно положение в качеството му на министър на здравеопазването на Македония през 2005 г. Той е обвинен в участие в незаконни назначения, които са ощетили държавния бюджет с 2,5 млн. динара и в извършването на данъчни нарушения.

Димов беше министър в правителството на социалдемократите на премиера Владо Бучковски, а през последните години работи в Турция.

Интересно! Хем социалдемократ, хем министър в Македония, хем българин на всичко отгоре.

Цитат
Пасошот му е издаден во октомври 2007 година, што значи дека Димов ја почнал постапката веројатно веднаш по поднесувањето на кривичната пријава против него.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6D43D36099FB084D88F997E73FE368A0

Чудя се колко ли от македонските политици имат "бугарски пасош", ако и да са социалисти. :-\
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 08, 2009, 05:29:28
http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/dimov-uapsen-06-07.wmv&VestID=111049  ;D

Арестуваха македонски ексминистър с БГ паспорт
Владо Димов е почетен член на Българската хирургична асоциация
http://www.vsekiden.com/?p=54202


Цитат
Димов е заподозрян в злоупотреба със служебно положение в качеството му на министър на здравеопазването на Македония през 2005 г. Той е обвинен в участие в незаконни назначения, които са ощетили държавния бюджет с 2,5 млн. динара и в извършването на данъчни нарушения.

Димов беше министър в правителството на социалдемократите на премиера Владо Бучковски, а през последните години работи в Турция.

Интересно! Хем социалдемократ, хем министър в Македония, хем българин на всичко отгоре.

Цитат
Пасошот му е издаден во октомври 2007 година, што значи дека Димов ја почнал постапката веројатно веднаш по поднесувањето на кривичната пријава против него.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6D43D36099FB084D88F997E73FE368A0

Чудя се колко ли от македонските политици имат "бугарски пасош", ако и да са социалисти. :-\

Бил е министър при Владо Бучковски, но не е сигурно дали и доколко е (истински) социалист ...
Все пак Бучко беше първият, който се съгласи за съвместни чествания с БГ, за което щяха да го изядат с парцалите ...
Този Димов ръководил отделение в софийската Токуда - една от най-модерните болници в Югоизточна Европа, което все пак говори добре за неговата квалификация като специалист !

За мен не е важно какъв е Димов - важното е, че българският консул си е свършил работата и поляците са освободили доктора за ужас на македоноидите ! Не може да е престъпление, ако министър назначи хора на работа ! Но в страна, където над 37 % от хората са безработни, може и това да е криминализирано - кой знае ?!  >:(

България не бива да допуска да падне и косъм от главата на който и да е български гражданин (особено ако обвиненията са така явно скалъпени) !
Учудвам се, че македонските българи и техните неправителствени организации, като този уважаван Клуб, не застават като един в защита на своите малтретирани сънародници (някои от които са все още в затвора), а вместо това фабрикуват антигръцки декларации в угода на Греувски ... Много българи от "Стара България" това последното не можем да го разберем ?!  ???


 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 08, 2009, 05:59:12
Ако тоа е навистина во угода на некој, тогаш тој, кој и да е, нека повели па нека почне да ги спроведува препораките од меморандумот. :-)

Што се однесува до бугарските граѓани кои се наоѓаат во туѓина, според чл. 25 ал. 5 од конституцијата на Бугарија, тие се под закрила на Република Бугарија. Според чл. 3 од законот за бугарско државјанство, секој бугарски државјанин кој има и друго државјанство, се смета само за бугарски државјанин. Според тоа, Република Бугарија зема правилно решение во случајот со поранешниот министер Димов.

Се надевам ова ти ги разјаснува работите. :-)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 08, 2009, 07:14:19
Ако тоа е навистина во угода на некој, тогаш тој, кој и да е, нека повели па нека почне да ги спроведува препораките од меморандумот. :-)

Што се однесува до бугарските граѓани кои се наоѓаат во туѓина, според чл. 25 ал. 5 од конституцијата на Бугарија, тие се под закрила на Република Бугарија. Според чл. 3 од законот за бугарско државјанство, секој бугарски државјанин кој има и друго државјанство, се смета само за бугарски државјанин. Според тоа, Република Бугарија зема правилно решение во случајот со поранешниот министер Димов.

Се надевам ова ти ги разјаснува работите. :-)

Няма две мнения, че БГ направи каквото трбваше да направи !
Но изненадващото е, че не си видя никакво чувство на солидарност между българите от РМ !  >:(
Вероятно усещането е било - "Щом е бивш министър, така му се пада" !  ::)
Друг пък са го наклеветили, че е взел пари за да го затворят и пак няма никаква солидарност !  :o
Сигурно си викат - "Ами щом е за пари, сигурно е взел" !  ???
За да помага БГ по-ефикасно, първото условие е да има повече солидарност и доверие между самите македонски българи !

Колкото за "спроведуването на Мемурандумот", очевидно Грую ни най-малко не се кани да го спроведува (макар е в паралел с пропагандната му кампания), а БГ държава може да спроведува само реални неща, а не работи, които я въвличат в нови авантюри с трети държави !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илинден на Јули 08, 2009, 08:20:18
Како за почеток Бугарија може да спроведе едно реално нешто, да ја возобнови автобуската линија со „старата българска столица“ Охрид. Од почетокот на 2009 година нема директна автобуска линија Софија - Охрид, а има секојдневна линија Белград - Охрид.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 08, 2009, 08:24:15
Како за почеток Бугарија може да спроведе едно реално нешто, да ја возобнови автобуската линија со „старата българска столица“ Охрид. Од почетокот на 2009 година нема директна автобуска линија Софија - Охрид, а има секојдневна линија Белград - Охрид.

Съгласен ! Но има авиолиния София-Скопие, а София-Белград няма ! Обаче от Скопие има авиолини към Загреб, Белград и т.н. - абе метрополия, що да правиш !  ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 08, 2009, 10:33:33
Се разбира дека постои солидарност и потполна поддршка кон институциите на Република Бугарија во применувањето на Конституцијата и сите соодветни закони за заштита на бугарските државјани. Competent, тука нема ништо мистериозно, нормално е една држава да си ги штити сопствените граѓани, како што тоа е случајот со ефикасната помош и заштита на екс-министерот Димов. Таквиот чекор заслужува само пофални зборови и треба да биде пример и за други слични случаи, без разлика дали станува збор за екс-министри или обични бугарски граѓани.

Што се однесува до правилното набљудување на Илинден, може да се додаде и фактот дека освен што Софија нема авионска линија кон Белград, нема ни железопатна линија кон Скопје. А прашање е кој обичен човек може да си дозволи денеска авионски билет, кога и автобуските билети Скопје-Софија се за 30-40% поскапи од тоа што беа пред неколку години.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 08, 2009, 10:37:37
Eх, Охрид, това за ЖП-линията е много "брадат" въпрос !
Що приказки, що чудо - линия няма и няма ! Доколкото знам, от БГ страна линията е почти готова, но няма воля в РМ да се довърши остатъка от "коридор №8" ...  >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 09, 2009, 12:45:45
  Но изненадващото е, че не си видя никакво чувство на солидарност между българите от РМ ! 
Вероятно усещането е било - "Щом е бивш министър, така му се пада" !      (http://Но изненадващото е, че не си видя никакво чувство на солидарност между българите от РМ ! 
Вероятно усещането е било - "Щом е бивш министър, така му се пада" !)

   Competent,
Имаш ли податоци од кога екс министерот Димов е проявен како бугарин ? Да ни помогнеш со тоа што ке ни обясниш кои се неговите заслуги за бугарштината за да може да се заложиме за човекот !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 09, 2009, 12:49:15
  Но изненадващото е, че не си видя никакво чувство на солидарност между българите от РМ ! 
Вероятно усещането е било - "Щом е бивш министър, така му се пада" !      (http://Но изненадващото е, че не си видя никакво чувство на солидарност между българите от РМ ! 
Вероятно усещането е било - "Щом е бивш министър, така му се пада" !)

   Competent,
Имаш ли податоци од кога екс министерот Димов е проявен како бугарин ? Да ни помогнеш со тоа што ке ни обясниш кои се неговите заслуги за бугарштината за да може да се заложиме за човекот !

Че кой съм аз да преценявам кой има заслуги и кой - не ?!  ???
Не го познавам, но за мен е достатъчно, че е български гражданин ... Щом е така, би трябвало да се отнесем към него с доверие, а не с прословутия ни негативизам !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 09, 2009, 12:54:15
Шовинизмот како бизнис
http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1751&ArticleID=117327

Влахов-Мицов отново в действие !  >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 09, 2009, 12:56:51
   Competent,
знаеш ли колку криминално проявени типови извадия БГ пашапорти за да си створат некакво алиби или за да возат бесни но ефтини БГ коли ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 09, 2009, 01:50:27
   Competent,
знаеш ли колку криминално проявени типови извадия БГ пашапорти за да си створат некакво алиби или за да возат бесни но ефтини БГ коли ?

И това е възможно, но всяко нещо трябва да се докаже ! Обичам да приказвам с конкретни факти и имена !
Иначе, такива твърдения обслужват македоноидната пропаганда против вземането на БГ гражданство ...
Да си ги возят хубавите коли по живо, по здраво - на мен това не ми пречи !  ;D
Ако са направили нещо лошо, да се докаже и да отговарят - това е !

В случая с този Димов, обвиненията са направо смешни - назначил хора на работа без да пита министъра на финансите и затова искат да го пъхнат в затвора ! Че един министър ако няма право да вработи няколко души, какъв министър ще е ? Просто смешна работа !  ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 09, 2009, 02:22:22
   Competent,
фактите и иминята на проявените бугари им се познати на сите што и наймалку се навлезени во оваа тематика. За жал Димов не е мегю нив. Не ме разбирай погрешно, немам ништо против човекот, НО има доста други бугари во Македония кои и те како заслужуваат повеке внимание од Бугарската држава заради трудот и времето што го потрошиле работейки на каузата. Другите нека првин да се докажат па потоа да се грижиме за нив.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 09, 2009, 12:21:54
Дисиденте,

Всички български граждани са равни !
Не мисля, че е правилно да създаваме статут на "активни борци", за които държавата трябва да се грижи повече, отколкото за всеки друг !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 09, 2009, 12:37:02
    Добро Competent !

Штом е така да испратиме АПЕЛ до сите активисти на бугарската кауза во Македония да престанат да работат по темата за да се исти со пасивните и со оние кои извадия документи од интерес.Може ,нели ?!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Karaman на Јули 09, 2009, 12:47:08
   Competent,
фактите и иминята на проявените бугари им се познати на сите што и наймалку се навлезени во оваа тематика. За жал Димов не е мегю нив. Не ме разбирай погрешно, немам ништо против човекот, НО има доста други бугари во Македония кои и те како заслужуваат повеке внимание од Бугарската држава заради трудот и времето што го потрошиле работейки на каузата. Другите нека првин да се докажат па потоа да се грижиме за нив.

Да, напълно си прав.
Аз например се чудя защо тия хора, щом се чувстват българи не направят нещо за да защитят и други македонски българи?! Нали са политици, все пак? Имат власт. Имат власт, ама нищо не са направили за българщитана в Македония.

Колкото до Димов - може и да е невинно обвинен, не казвам, че е виновен. Не мога да приема обаче факта, че един човек, когато е бил на власт не е показал с нищичко, че се чувства българин, а вади българския паспорт, когато трябва да избяга от съда.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 09, 2009, 01:09:21
Карамане,

Че то нашите политици се пребоядисват по 100 пъти за да останат на власт, та какво остава за тези от РМ ?!  ;)
Твърде си взискателен към тях !  ;D Кой ще има куража да се афишира като българин, особено ако е на власт ? Това ми звучи като мечта или научна фантастика ...
Фактът, че не плюят срещу БГ сам по себе си е вече постижение !  :D ;D

Димов е доктор, та не бива да се очаква да се тупа в гърдите като българин, както и Любчо не се афишира - нито навремето нито сега !
Може пък това да е правилна тактика за да не ги анатемосват като "предавници", кой знае ?  ???
То е ясно, че хората (особено управниците) се нагаждат, играят и проявяват малодушие, но ти по ли щеше да си щастлив ако българският гражданин Димов беше тормозен от груевистите по някакви смешни обвинения ?

Против съм да се дават оценки "този е по-българин от онзи", защото никой от нас не е Господ да дава такива оценки ! Ако спазват изискванията на Закона, да стават "сертифицирани българи" и това е !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 09, 2009, 01:38:55

Фактът, че не плюят срещу БГ сам по себе си е вече постижение !  :D ;D

Димов е доктор, та не бива да се очаква да се тупа в гърдите като българин, както и Любчо не се афишира - нито навремето нито сега !
Може пък това да е правилна тактика за да не ги анатемосват като "предавници", кой знае ?  ???


Фактот оти некой не плюел по Бугария било ПОСТИЖЕНИЕ ???  Браво ! А од каде си толку сигурен оти не плюел по Бугария ?

Димов бил доктор !!! ПАЗИ, изгледа дека ние сме ОВЧАРИ ???
Любчо не се афиширал !!! Значи ние сме глупави и затоа треба да правиме БГ ПАРТИЯ во Македония, а тоа што Любчо нема топки да я направи истата за него е оправдано !!!

Заклучок: "паметните"  нека молчат за да не ги "анатемосуват", а "глупаците" слободно нека се проявуваат како бугари и нека работат за каузата.

Тоа ли е твоята логика бе Competent ??? Ako е тоа, многу е глупава, да не кажам кретенска !
Токму ТИ со таквата логика ги делиш бугарите во Македония. Поточно, бугарите од интерес ги ставаш пред борците за каузата.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 09, 2009, 03:36:15
Фактот оти некой не плюел по Бугария било ПОСТИЖЕНИЕ ???  Браво !

Да, голямо постижение е на фона на тотално господстващия антибългарски латасизъм и груевизъм !  :)

А од каде си толку сигурен оти не плюел по Бугария ?

Въобще не съм сигурен - само предполагам !
Дай докази дека е плюел и ще си взема думите назад !

Димов бил доктор !!! ПАЗИ, изгледа дека ние сме ОВЧАРИ ???

Това не го разбрах ?!  ???

Любчо не се афиширал !!! Значи ние сме глупави и затоа треба да правиме БГ ПАРТИЯ во Македония, а тоа што Любчо нема топки да я направи истата за него е оправдано !!!

Засега имате само културни клубове - не знам още да сте направили и партия ...

Заклучок: "паметните"  нека молчат за да не ги "анатемосуват", а "глупаците" слободно нека се проявуваат како бугари и нека работат за каузата.

Тоа ли е твоята логика бе Competent ??? Ako е тоа, многу е глупава, да не кажам кретенска !
Токму ТИ со таквата логика ги делиш бугарите во Македония. Поточно, бугарите од интерес ги ставаш пред борците за каузата.

Е, това последното сам си го измисляш - никакви "бугари от интерес" не ги ставам отпред !
Просто казах, че всички БГ граждани са равни пред Закона - от Президента до последния просяк от циганските гета ... Значи и Димов - щом е взел гражданство - и той е равен с останалите !
Званието "активен борец" го имаше при соца и няма да се възстановява ! Този, който работи за българщината, го прави от вътрешно убеждение, а не защото очаква облаги за това ...

Ти как предлагаш да се определи кои са истински "борци за каузата" и кои не са ? И кой ще го определя това ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 09, 2009, 04:24:49
МБАЛ „Токуда Болница София”

Проф. Владимир Димов, началник отделение "Миниинвазивна хирургия"
http://www.tokudabolnica.bg/show_page.aspx?key=departments&dId=39&dKey=Chief

Българинът обича нещастниците и мъчениците, а мрази успелите, нали така, Дисиденте ?   ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 09, 2009, 05:49:01
      НИШТО НОВО !

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=799103571&id=11&prilog=0&setIzdanie=21733
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 09, 2009, 10:35:48
Цитат
Димов е доктор, та не бива да се очаква да се тупа в гърдите като българин, както и Любчо не се афишира - нито навремето нито сега !

Competent, ме воодушевуваш со вакви размислувања. :D  :D  :D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 09, 2009, 10:55:57
Цитат
Димов е доктор, та не бива да се очаква да се тупа в гърдите като българин, както и Любчо не се афишира - нито навремето нито сега !

Competent, ме воодушевуваш со вакви размислувања. :D  :D  :D

Гледам от всяко нещо да изкарам позитивното и да забравя за негативното !  :D
We are the first, the best - forget the rest !  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 10, 2009, 12:56:41
Лажни полицајци во Бугарија

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4460061,00.html?maca=maz-TB_maz_dnevnik-4343-xml-mrss
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 12, 2009, 02:50:08
Цитат
За да се задейства държавната машина, винаги грябва повече солидарност от страна на неправителствените организации!

Competent, disidente, нешто сте ги помешале работите. Не станува збор за бугарин или бугарин од интерес, Димов по произход е влав, но очигледно е дека кога се работи за власи, нема потреба од неправителствени организации, државната машина си функционира ефикасно, дури и во Полска :-)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 12, 2009, 03:23:07
Раката ме заболе чукайки по тастатурата за да обяснам оти сите други, освен Бугария, имат направено некаква стратегия, по коя си ги терат работите за сопствената кауза, но некои кусогледи учени од Бугария не можат да го разберат тоа.
Податокот дека Димов е влав не ми е познат, но не ме зачудува ! Нека се чуди Компетент кой застана целосно зад него, за сметка на случайот со Спаска Митрова за кой само констатира оти од порано му бил познат од БГ медиумите !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 12, 2009, 03:52:27
Абе, що само мърморите като нЕкои стари свекърви ?

Дали е влах или негър, Димов е български гражданин и като такъв има право на защита от БГ държава, както и ако беше последния циганин !

Консулът в Полша е свършил рутинните си задължения, но най-важното е че поляците са завъртели здрав шамар на македоноидите - отказът от екстрадация означава преценка, че обвиненията не чинат и пукната пара !

За Митрова, работата е по-сложна, доколкото има и дете замесено и доколкото детето принадлежи и на двамата родители ! БГ е дала гражданство на Митрева "по бързата процетура", но няма как да елиминира бащата от права върху детето (още повече когато това се решава от съдилищата в РМ) ! Нали ви казвам, че имаше подобен случай с човек от Асеновград - полякиня изкарала решение да му вземе децата и това е ...

С две думи - не си мислете, че БГ държава си няма никакви дертове и трябва само с вас да се занимава, а не с вътрешните си проблеми или с бесарабските българи, например ...
Затова "Помогни си сам и Господ ще ти помогне", както е казал народът !   ::)

Г-н Исперих, който иначе написа маса глупости, беше прав в едно - преди да мърмориш, че не ти се помага, трябва ясно да формулираш какво искаш и да го кажеш високо и ясно, че да те чуят !!! А засега не виждам да има единно становище и ясни искания по нито един сериозен въпрос !  ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 12, 2009, 04:50:07
A бе умнику, 100 мейлове имат испратено нашите хора по българските медии и институции, но никой не реагира щото тя не е екс министерка и тук няма политически поени ! Търсеше реална акция и ете ти я ! Ти , когато можеш да се заложиш за влах (щото си демократ ?) заложи се и за една българка !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 12, 2009, 05:04:12
Competent, јавно те опоменувам дека ако продолжиш да употребуваш големи букви за да привлекуваш внимание на твоите коментари, сите тие коментари ќе бидат избришани. Ако имаш нешто против г-н Исперих, кажи му го тоа во личните соопштенија или на кафе муабет.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 12, 2009, 05:58:07
Competent, disidente, ве предупредувам да не ги прекршувате правилата 6. и 12. од форумот. Ако продолжите на ист начин ќе следува бан за неопределено време.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 12, 2009, 06:03:11
Competent, disidente, ве предупредувам да не ги прекршувате правилата 6. и 12. од форумот. Ако продолжите на ист начин ќе следува бан.

Цитат
6) Членот се согласува дека нема да се служи со материјал кој е лажен, клеветнички, злоупотребувачки, вулгарен, со говор на омраза на културна, етничка, верска, национална, сексуална, или лична основа, вознемирувачки кон другите членови и материјал кој ја повредува приватноста на членовите.

12) Членот не смее да ги уништува темите на форумот со други информации кои не се поврзани со темата, говор на иронија, лични дискусии и слично. За се' што не е поврзано со темите на форумот, постојат приватните пораки.

ОК, барем яз сум загрозувал некой, но веке нема да влизам во такви полемики !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 15, 2009, 09:46:26
Пресушия материялите за оваа тема ! Чудно !

Бойкот со молк или ги чекат реакциите на новото правителство ?
Копаат нови ровови за нови "битки" (овой пат не за името!) ?

Затишйе пред бура ??!!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 16, 2009, 12:50:26
Победникот на изборите во Бугарија сака сам да формира влада
http://utrinski.com.mk/?ItemID=85AD67D16EEF1645AEC639EA3D9BCB42

Цитат
Најсиромашната земја-членка на ЕУ се претвори во црна овца на Унијата откако Брисел минатата година го прекина нејзиниот пристап до помош од над половина милијарда евра поради измама.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 16, 2009, 01:25:34
Политички разврат
Стефан Влахов Мицов

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1757&ArticleID=117807
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 17, 2009, 12:37:57
БАЛКАНЦИТЕ НЕ МОЖАТ БЕЗ ПОПУЛИСТИ

http://www.globusmagazin.com.mk/
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 17, 2009, 01:23:03
"Шерифот" Борисов го чува истокот на ЕУ"

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=93626A5945C45C4FA67CA1D3864DDA85
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 17, 2009, 01:27:18
Бойко Борисов прифати да биде премиер

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D33D46576FDE3F4091F3E978EC45BB2E
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 18, 2009, 12:54:43
ВЕЧЕР... и се е можно !

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=0DE560689836594585F9C6A31D027747Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 21, 2009, 03:27:37
Бугарија и Романија ќе останат под будното око на Брисел

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7209102434&id=11&setIzdanie=21742
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 22, 2009, 10:56:48
За Бугария се пишува само во негативна конотация

http://www.idividi.com.mk/vesti/balkan/541259/index.html
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 22, 2009, 10:59:43
Нов пример

http://www.idividi.com.mk/vesti/balkan/541183/index.html
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 22, 2009, 11:39:19
Ние со црвени, Бугарите со сини

http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=905&ArticleID=35410

http://eu.actualno.com/news_252609.html
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 22, 2009, 05:48:12
Истите информации и на порталот "Кирилица". Едната информација е прикажува слика од наркотични супстанции, а втората полицајски лисици:

На бугарско-романската граница запленети 62,5 килограми хероин (http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=29258)

Двајца бугарски државјани уапсени во Танзанија поради ограбување банкомати (http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=29295)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 23, 2009, 02:49:05
Лажни полицајци во Бугарија

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4460061,00.html
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 23, 2009, 09:49:59
Заколнат антимакедонист, министер за Бугарите во туѓина


http://kubura.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=2353:2009-07-22-23-52-19&catid=7:2008-09-05-14-12-46&Itemid=6
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 23, 2009, 11:18:46
Макфакс, 23.07.2009
ЕУ критики за Романија и Бугарија (http://www.makfax.com.mk/mk-mk/Details.aspx?itemID=7226)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 23, 2009, 11:26:26
Deutsche Welle, 23.07.2009
Премногу корупција во Бугарија и Романија (http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4511531,00.html)

Deutsche Welle, 23.07.2009
Случајот со Бугарија и Романија - „поука за Европа“ (http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4512903,00.html)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Јули 24, 2009, 12:03:28
За оваа тема многу нема сто да се казе во смисол се е јасно.Македонските медиуми само ја продолжуваат политиката на  белград.Кога внимателно ке погледнеме кои се уредници на наитиражните весници и наигледаните телевизии веке сме на јасно, едни типови како што е латас кои се наследници на тие кои 80 години вршат културен и духовен геноцит на вековното блгарско население во Македониа.Но за нив веке и знаеме,а можевме да се увериме со каква страст и гордост ја кажуваат веста за нашиот не урамнотежен примиер как го посетува Белград.На момент ми се причини дека латас толку се израдува сто си помиси дека станува титово пионерче на кого му врзуваат црвена марама.Полтрони и предавници имало и ке има но нека не заборават тие от типот на латас дека многу от нивните дедовци поробители во македониа и не завршиа многу славно во МАкедониа.ТРЕБА ДА СЕ ЗНАЕ КРВТА НА тОДОР нА вАНЧО НА МАРА ОШТЕ ТЕЧЕ ВО ВЕНИТЕ НА МНОГУ НАРОД ВО МАКЕДОНИА.   
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 24, 2009, 12:51:46

УШТЕ ЕДНА НЕГАТИВНА ОЦЕНКА ОД ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА

Софија и Букурешт паднаа на поправен

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=46AF2E92798D0841B43EAC6E397D338A
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 24, 2009, 09:43:00
Макфакс, 24.07.2009
Бивш агент-министер во бугарската Влада (http://www.makfax.com.mk/mk-mk/Details.aspx?itemID=7308)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 24, 2009, 10:03:13
Кодекс на новинарите на Македонија (http://www.mim.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2008-12-17-12-08-58&Itemid=73)

Цитат
10. Новинарот нема свесно да создава, ниту да преработува информации што ги загрозуваат човековите права или слободи, нема да говори со јазикот на омразата и нема да поттикнува на насилство и на дискриминација по која било основа (национална, верска, расна, полова, социјална, јазична, сексуална ориентација, политичка…);

13. Новинарот треба да прави разлика меѓу фактите и мислењата, меѓу веста и коментарот;

15. Новинарот мора да ја негува културата на говорот и етиката.
Неспојливо со новинарската професија е непримерната комуникација со јавноста;
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 24, 2009, 11:44:01
Кандидатот за министер без портфолио во новата бугарска влада е потврден анти-македонец

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=56566&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 25, 2009, 12:26:40
Случајот со Бугарија и со Романија - „поука за Европа“

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6F066F6D45327E4D98B5CD7F45B38C19
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 25, 2009, 12:52:20
ЕУ ИМ ЗАДАДЕ „ДОМАШНА РАБОТА“ НА БУГАРИЈА И РОМАНИЈА

http://www.idividi.com.mk/vesti/balkan/541928/index.html
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 27, 2009, 12:43:03

Вапцаров остана без гроб во Бугарија

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=678126C089E8464DA0693242A58FED13
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 27, 2009, 01:19:12
Бугарофили со орден „100 години Илинден“
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7259940193&id=9&setIzdanie=21747

Цитат
Според законот, секој што има добиено орден или признание од друга држава мора да го верификува домашната држава. Но во Македонија таква комисија не е формирана иако законски е предвидена, па упатените велат дека тоа најмногу го користи Бугарија. Имено, нашиот источен сосед има одликувано неколку македонски државјани блиски до политиката на Софија со бугарскиот орден 100 години Илинден.

Ха ха - че защо е тая "верификация" и къде по света има такова нещо ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 27, 2009, 01:43:50
Сега сигурно и на Мориконе му го верификувале орденот. :-) Како и да е, напишаното во цитатот е класична србо-југословенска конструкција. Манија по бугарофили, борба против лукавоста на мистериозната „политика на Софија“, напади, плукање. Се прашувам нема ли да му дадат еден посмртен орден на Сашето Големиот? :-)

 (http://www.picvalley.net/u/2449/126420034413207937611248651357FaocDjDNrIZ9SfuFn8Ad.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2449/126420034413207937611248651357FaocDjDNrIZ9SfuFn8Ad.JPG)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 27, 2009, 02:34:26
Това с "верификацията" на чуждите ордени го е нямало дори при Хитлер и Сталин !
И като се даде чуждестранен орден на някого какво правят верификаторите ? Отнемат му го или какво ?  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илинден на Јули 27, 2009, 11:12:08
Според телевизијата А1:

Антимакедонист во Владата на Борисов

Бојко Борисов на почетокот од годината пред бугарската емиграција во Америка, најави стратегија со која Македонија ќе ја враќал под бугарска контрола.

Ќе го користел грчкиот модел, ќе купувал фирми, па така економски зависните Македонци не само што ќе ја обожавале Бугарија, туку ќе ја признале и вистинската историја.

Судејќи според назначувањето на долгогодишниот директор на Националниот музеј, историчарот Божидар Димитров, за министер без ресор задолжен за дијаспората, Борисов не се откажал од намерата.

Димитров е познат по своите антимакедонски ставови, а пред две години издаде и книга „Десетте лаги на македонизмот“.

„Македонизмот немаше шанси да преживее уште 10, 15, максимум 20 години. Македонија ја гледам како што ја гледа и вашиот писател Младен Србиновски - слободна, независна, со признато име, но со преовладувачко бугарско население. Нема ништо страшно во тоа, нема да умрете. Сите нации на Балканот имаат по две држави“, рече на 28.01.2007 Божидар Димитров.

Целиот текст и видеото ќе го најдете тука (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=111948).
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 28, 2009, 01:09:54
ПО УБЕДЛИВАТА ПОБЕДА НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ

Борисов избран за премиер на Бугарија

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7467505C7CFDD84CB888291B63BB0B37

Цитат
.За изборот на Борисов, поранешен градоначалник на Софија и телохранител на некогашниот комунистички диктатор Жељу Желев, гласаа вкупно 240 пратеници. „За“ беа 162, 77 беа „против“, а еден народен избраник се воздржа при гласањето.

Во слепата желба да се оцрни се што е бугарско се оди до таму што се дисквалицират и личности како Желю Желев, докажан демократ и приятел на Македония, кого овде полуписмените новинари го нарекуват ДИКТАТОР !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Исперих на Јули 29, 2009, 01:03:28
 :D "телохранител на некогашниот комунистички диктатор Жељу Желев"   ::)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 29, 2009, 01:36:46
Борисов ќе ја чисти Бугарија од корупција

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=72891016572&id=11&setIzdanie=21749

Цитат
Бугарија стана членка на ЕУ во 2007 година, а Брисел лани и укина речиси една милијарда евра помош поради недоволната борба против корупцијата и организираниот криминал. Европската комисија месецов предложи Бугарија и Романија да останат под будното око на ЕУ поради недоволен напредок во овие сфери.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 29, 2009, 02:10:25
Борисов нарачал убиство на своj колега  ::)

ДАЛИ ЗАГРЕПСКИ „НАЦИОНАЛ“ ГО МАТИ ПОСТИЗБОРНИОТ ПРОЦЕС ВО СОФИЈА?
НАВОДНИТЕ СОЗНАНИЈА ДЕКА ЛИДЕРОТ НА ГЕРБ Е ВИНОВЕН ЗА СМРТТА НА СВОЈ
БЛИЗОК КОЛЕГА Е ТЕШКО ОБВИНЕНИЕ ЗА ПОБЕДНИКОТ НА ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА

http://www.globusmagazin.com.mk/WBStorage/Files/11909.pdf
(виж последната страница)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 29, 2009, 02:33:49
Нова Македонија, 29.07.2009
Бугарија ја заострува политиката кон Македонија (http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=72991010148&id=9&setIzdanie=21750)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 29, 2009, 02:35:32
Информационна агенция "Фокус", 29.07.2009
Паско Кузман: Иманяри нападат археологически обекти в Македония и продават находките в България и Гърция (http://focus-news.net/?id=n1230641)

Скопие. Иманяри нападат археологически обекти в Македония и продават намерените предмети в България и Гърция. Това заяви в интервю за Агенция “Фокус” Паско Кузман, директор на Управлението за културно наследство в Македония. Като пример Кузман посочи Хисар Марвинци, където около 5 000 гроба са били нападнати от иманяри. На въпрос има ли Македония проблем с иманярите и търговията с културни ценности, македонският археолог отговори: „Има търговия и иманярите използват някакви български фалшиви карти, които се продават в България и Македония и македонското население ги купува. Копаят и понякога случайно попадат на някакви неща. Друг път с помощта на детектори за метал стигат до някои места, след което непрофесионално ги обработват и откриват определени материали, които продават”. По думите на Паско Кузман регионалното сътрудничество по отношение на нелегалната търговия с културни ценности се развива в рамките на Интерпол.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јули 29, 2009, 02:46:46
Време, 29.07.2009
Новиот министер за дијаспора со несериозни предлози за Македонија
Димитров го воскресна бугарскиот фашизам (http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1770&ArticleID=118714)

Уште еден класичен србо-југословенски наслов. Во Бугарија никогаш немало таква политичка идеологија.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 30, 2009, 12:58:35
Бугарија не ја менува политиката кон Македонија

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=75D01092F6765048A6C37211A6463933
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 30, 2009, 01:08:26
„Бугарскиот Херкулес“

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4523640,00.html?maca=maz-TB_maz_dnevnik-4343-xml-mrss
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 30, 2009, 09:22:49
„Бугарскиот Херкулес“

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4523640,00.html?maca=maz-TB_maz_dnevnik-4343-xml-mrss

Коментарот на "паметен" е бомба !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 01, 2009, 12:05:01
Бугарија со најниска минимална плата во ЕУ

http://utrinski.com.mk/?ItemID=F3E3FC2716D51F42AB339C912BCD241A
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 03, 2009, 11:30:24
Дискретен говор на омраза и кон Грција и Албанија:

АлфаТВ, 03.08.2009
Изгаснати пожарите во Кавала и делумно на полуостровот Пелопонез (http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=41&egId=5&eventId=10991)

АлфаТВ, 03.08.2009
Албанскиот Институт за јавно здравство тврди дека два отсто од тамошните граѓани се хомосексуалци (http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=41&egId=5&eventId=10949)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 04, 2009, 05:44:51
Хероите пред години... и денес
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=819958519&id=13&prilog=0&setIzdanie=21753

Цитат
Годинава токму пред Илинден, на поранешниот министер за одбрана Љубен Пауновски му проработе совеста (или нешто друго), па откри нешто навистина шокантно за многу Македонци - дека војводата Љубчо Георгиевски, човекот што својата политичка кариера ја почна на фонот на илинденските идеали за независна Македонија, всушност бил бугарофил чија главна цел не била независна Македонија, туку нејзина поделба и припојување на преостанатиот дел на матицата Бугарија. Да не разврзувам сега за правниот аспект на вака изречените тешки обвинувања, за кои јавниот обвинител досега веќе требаше да реагира - кај првиот за долгогодишниот молк и непреземање никакви мерки во својство на министер за одбрана, а кај вториот, се разбира, за проверка на обвинувањата за велепредавство. Вториов, Георгиевски, во меѓувреме си зеде и бугарско државјанство и отворено зборува за македонската нација како Титова творба, а за проверката на потеклото на имотот лежерно одговара дека тој бил премиер. Значи, нормално било еден премиер и да се збогати за време на својот мандат. Тој е прв од изнедрените македонски политичари и за него сите велат дека има харизма.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 04, 2009, 08:12:58
Бугарски шпиони правеле пробугарски партии во Македонија

http://www.vest.com.mk/?ItemID=8080606BA144D144A74B6B1DF8BE0D80
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 04, 2009, 08:33:21
Е мой Компетенте ! Гледаш ли сега со какво новинарство си имаме работа во Македония ? За Бугария само най лошо или БОЙКОТ СО МОЛК ! Во секоя нормална држава новинарите би се испотепале за темата "Спаска Митрова" но, тука ветар не ги вее ! Единствено во светот, во ова ГЕТО затворено со кинески зид, сонцето грее од север.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 05, 2009, 10:36:39
Шпиц, 05.08.2009
Бугарија нема, но може да блокира (http://spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=916&ArticleID=35770)

Еве што кажа нашиот "топ" дипломат:

Цитат
Нано Ружин: Бугарија отсекогаш имала екстремни политички партии и политичари.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Исперих на Август 05, 2009, 02:49:56
Шпиц, 05.08.2009
Бугарија нема, но може да блокира (http://spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=916&ArticleID=35770)

Еве што кажа нашиот "топ" дипломат:

Цитат
Нано Ружин: Бугарија отсекогаш имала екстремни политички партии и политичари.
Цитат
-Се зависи од нас и од тоа колку материјал ќе им дадеме на соседите за да ги испровоцираме. Но, генералната политика на Бугарија нема да се промени, бидејќи Каракачанов нема такво политичко влијание. Верувам дека Бугарија ќе биде првата земја, која ќе ги укине визите за македонските граѓани - вели Бошковски.
И Ружин со сличен став.
Тия нагли типове се чувстват много комфортно с испровоцирането.  Колкото и материал за испровоциране да ни предложат, политиката на България нямало да се промени.  Ама може нещо да не им излязат точни сметките.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 06, 2009, 02:54:31
ОФИЦИЈАЛНА СОФИЈА ВОВЕДУВА НОВИ УСЛОВИ ЗА МАКЕДОНСКАТА ИНТЕГРАЦИЈА
Знаевме: Бугарија најави вето за наш влез во ЕУ


http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=5C47E5F8EBFB794EB864EC93515495BA
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 06, 2009, 05:28:26
ЕДИТОРИЈАЛ
Опасни летни теми
http://utrinski.com.mk/?ItemID=1A65C4B912704F4E907BE6B76B82F18A

Цитат
И одлично се вклопува во серијалот „опасни летни теми“, со кој на плус 40 дополнително се крева „температурата“ на јавноста. Моментно во фокусот е соседна Бугарија, од каде што во добро оркестрираната канонада Македонија е ставена на тапет поради кршењето на правата на најмалку еден женски осуденик кој лежел затвор само затоа што се чувствувал Бугарин.

Никој не е совршен, нели, но кревањето на случајот на еден осуденик на ниво на државна „тема број 1“, зашто така сака „Радко“ (организација со нелекторирано име, што е спротивно на законот), во најмала рака, е претерано. Доколку на „финтата“ се фатиле бугарските власти кои, нели, сега ќе го блокирале приемот на Македонија во ЕУ, тоа е нивни проблем, а за нивните проблеми и ЕУ - веќе доволно е пишувано. Како и за нивните искуства со еден струмичанец кој во раните 90-ти се претставуваше како обесправен и прогонуван Бугарин во Македонија, се' до моментот кога и во Софија сфатија дека човекот има проблеми не само со идентитетот. Сега, историјата како да се повторува. Одново имаме обесправени Бугари... Но, дали некогаш на некоја бугарска ТВ ќе видиме полчасовен прилог од Македонија во која лицето Т.П., на пример, ќе и' одржи лекција по македонштина на бугарската јавност која уште живее во соништата на една држава од Црното Море до Охрид...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Август 06, 2009, 09:27:19
Сърбия подклажда огъня: "България заплашва Македония с блокада!" (http://bulgaria.actualno.com/news_255319.html)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 06, 2009, 09:52:26
ЕДИТОРИЈАЛ
Опасни летни теми
http://utrinski.com.mk/?ItemID=1A65C4B912704F4E907BE6B76B82F18A

Цитат
зашто така сака „Радко“ (организација со нелекторирано име, што е спротивно на законот),

Еве еден предлог до авторот на текстот, Димитар Чулев : Да излеземе на терен и да провериме на лице место колку фирми во Македония имат чисто српски, нелекторирани иминьа или уште пострашно, да ги прелистиме дневните весници и да се увериме до кой степен тие не се лекторирани.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 06, 2009, 10:13:02
Информационна агенция "Фокус", 06.08.2009
Драговест Горанов: Кабинетът ще декларира по-ясно защитата на българите в чужбина (http://focus-news.net/?id=n1235433)

Цитат
„Продължаваме да очакваме официална реакция от Македония на нашите въпроси по случая със Спаска Митрова. Засега нямаме нито писмен, нито устен отговор на отправените от нас въпроси", каза Горанов.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 06, 2009, 12:48:18
Македонци ветуваат бугарски пасоши за кошаркари од САД

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=869953211&id=9&setIzdanie=21756
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 06, 2009, 12:53:00
Бугарски шпиони правеле пробугарски партии во Македонија

http://www.forum.com.mk/_tools/article/6737/view
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Август 06, 2009, 08:10:53
http://www.youtube.com/watch?v=16OO6sAFPl8 (http://www.youtube.com/watch?v=16OO6sAFPl8)

http://www.youtube.com/watch?v=PS6ccs2ZErU (http://www.youtube.com/watch?v=PS6ccs2ZErU)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 07, 2009, 01:23:20
Кои новинари биле соработници на бугарската тајна служба?
http://utrinski.com.mk/?ItemID=BAF405DDBD5B6A4F871CD8976C16841F

Цитат
Oбјавен список од 122 новинари, кои соработувале со комунистичката тајна службаБугарски поуки за ЕУ
http://utrinski.com.mk/?ItemID=91105A3A611EAA4DA2EAFB5ED01F057F

Цитат
„Тие не беа и ни до денес не се зрели за прием!“

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 07, 2009, 01:32:28
(http://www.picvalley.net/u/1819/18133915033873270311249601416anwxCVggaYDXtSq2HXwc.JPG)

Добрососедски закани
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7BC6F4AEAA1D6A46B2B93A445B2EBB44
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 07, 2009, 01:38:16
ЗАКАНИ ЗА ВЕТО И ДИПЛОМАТСКИ ПРИТИСОК ПОРАДИ „РАДКОВЦИ“
Бугарите заиграа по грчки ноти

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1776&ArticleID=118997
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 07, 2009, 01:42:32
Софија со давање бугарски државјанства ќе се бори со демографската криза

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsTickerDetal.asp?newsTickerID=68
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 07, 2009, 05:50:43
Канал 5, 07.08.2009
Бугарија со сите сили да го оцрни македонскиот имиџ (http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=51969)

Бугарија со сите сили да го оцрни македонскиот имиџ
Откако Брисел најави дека Македонија најверојатно ќе добие позитивен извештај и датум за преговори Бугарија со сите сили да го оцрни македонскиот имиџ.

Откако земјава беше обвинета дека Спаска Митрова е ставена во затвор само поради тоа што е Бугарка денеска Бугарите во Македонија се жалат дека се дискриминирани и во сообраќајот. На прес конференција здружението на Бугарите во Македонија ги обвини македонските власти дека за разлика од другите малцинства Бугарите во земјава се казнуваат кога ќе поминат на црвено и дека поради нивната национална свест добиваат казни кога ќе фрлат смет на јавни површини. Бараат да не се казнуваат кога ќе се прекрши законот.
07.08.2009, 17:39

E ова е проверено србокомунистичко сценарио кое може да служи за внатрешна употреба. Нека кажат кое е тоа здружение, кога е регистрирано и кое е раководството на истото.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 07, 2009, 06:08:51
Бугарија со сите сили да го оцрни македонскиот имиџ

Бугарија со сите сили да го оцрни македонскиот имиџ
Откако Брисел најави дека Македонија најверојатно ќе добие позитивен извештај и датум за преговори Бугарија со сите сили да го оцрни македонскиот имиџ.

Откако земјава беше обвинета дека Спаска Митрова е ставена во затвор само поради тоа што е Бугарка денеска Бугарите во Македонија се жалат дека се дискриминирани и во сообраќајот. На прес конференција здружението на Бугарите во Македонија ги обвини македонските власти дека за разлика од другите малцинства Бугарите во земјава се казнуваат кога ќе поминат на црвено и дека поради нивната национална свест добиваат казни кога ќе фрлат смет на јавни површини. Бараат да не се казнуваат кога ќе се прекрши законот.
07.08.2009, 17:39

E ова е проверено србокомунистичко сценарио кое може да служи за внатрешна употреба. Нека кажат кое е тоа здружение, кога е регистрирано и кое е раководството на истото.

Гледам, че на сайта на РАДКО има писано за Спаска - вероятно и другите БГ организации в РМ би трябвало да вземат отношение по-официално ?  ::)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Август 07, 2009, 06:16:45
Offtpic:
и другите БГ организации в РМ
Кои са? Сериозно питам, събирам връзки за добавяне в http://podkrepa.net/links/kulturniklubove
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 07, 2009, 06:21:42
Offtpic:
и другите БГ организации в РМ
Кои са? Сериозно питам, събирам връзки за добавяне в http://podkrepa.net/links/kulturniklubove

Мисля, че освен този Клуб и Радко има още 1-2 организации (дружества или нещо подобно), но не знам доколко са активни !
Абе много войводи ражда нашия народ, та и организациите са няколко ! 
Но няма лошо - от много глава не боли ! ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 07, 2009, 06:40:46
УДБА во акција:
Ново толкување на малцинските права (http://alsat-m.tv/mk/vesti/zemja/15896.html)

Двајца членови на Здружението на Бугари во Македонија денеска на пресконференција се пожалија дека се дискриминирани поради тоа што се казнети за фрлање отпад на улица и минување со автомобил на црвено светло.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 07, 2009, 06:56:35
УДБА во акција:
Ново толкување на малцинските права (http://alsat-m.tv/mk/vesti/zemja/15896.html)

Двајца членови на Здружението на Бугари во Македонија денеска на пресконференција се пожалија дека се дискриминирани поради тоа што се казнети за фрлање отпад на улица и минување со автомобил на црвено светло.

Типична удбашка конструкция ! Требало да се потрудат да найдат некой пописмен за да го прочита тоа што му е напишано, но проблемот е што тие што се пописмени сепак можат малце и да подразмислат дали да влезат во вакви валкани игри.
И новинарите се приказка за себе, демек зошто не сакате да ви се постават прашаньа... Се на се , слаби актери : оцена НУЛА (0) !!!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 07, 2009, 07:45:04
http://alsat-m.tv/mk/thumbnail.php?file=crveno_svetlo_390202391.jpg&size=article_medium

Дали некой од бугарите во Македония ги познава "бугарите" од снимката на линкот ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 07, 2009, 07:52:55
УДБА во акција:
Ново толкување на малцинските права (http://alsat-m.tv/mk/vesti/zemja/15896.html)

Двајца членови на Здружението на Бугари во Македонија денеска на пресконференција се пожалија дека се дискриминирани поради тоа што се казнети за фрлање отпад на улица и минување со автомобил на црвено светло.

Типична удбашка конструкция ! Требало да се потрудат да найдат некой пописмен за да го прочита тоа што му е напишано, но проблемот е што тие што се пописмени сепак можат малце и да подразмислат дали да влезат во вакви валкани игри.
И новинарите се приказка за себе, демек зошто не сакате да ви се постават прашаньа... Се на се , слаби актери : оцена НУЛА (0) !!!

Много примитивно !  :o
Абе я само кажете как се викат тия двайцата "хубавци" !  >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 07, 2009, 10:45:17
Изострениот ум на Бранко Героски:
Не сте сами во бракот (http://spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=921&ArticleID=35812)

Ако не го трпите 'рчењето на вашиот сопруг или не ви се допаѓа новата фризура на вашата сопруга, а тој или таа случајно имаат бугарско државјанство, внимавајте. Вие сте под лупа на бугарското МНР, кое врз основа на вашето брачно поведение ќе ја оценува нашата подготвеност за влез во европското семејство.
Па, нека одрече некој после дека сите важни работи не се решаваат во кревет!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 07, 2009, 10:53:22
Няма ли БГ организациите в РМ да заявят ясно, че горните двама провокатори не са техни членове ?  >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 07, 2009, 11:07:00
Шпиц, 07.08.2009
„Дупло“ државјанство како џокер (http://spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=921&ArticleID=35809)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 07, 2009, 11:11:54
БУГАРИТЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА СЕ ДИСКРИМИНИРАНИ
ПОМИНАЛ НА ЦРВЕНО, А КАЗНЕТ ОТИ БИЛ БУГАРИН!?

http://sitel.com.mk/?ItemID=C6E22924DEF4B44286577852206E5EE1
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 08, 2009, 12:13:23
БУГАРИТЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА СЕ ДИСКРИМИНИРАНИ
ПОМИНАЛ НА ЦРВЕНО, А КАЗНЕТ ОТИ БИЛ БУГАРИН!?

http://sitel.com.mk/?ItemID=C6E22924DEF4B44286577852206E5EE1

Зарем навистина мислат дека има наивни кои ке им наседнат на ова УДБАШКО сценарио ? Жалните тие !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 08, 2009, 12:46:06
БУГАРИТЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА СЕ ДИСКРИМИНИРАНИ
ПОМИНАЛ НА ЦРВЕНО, А КАЗНЕТ ОТИ БИЛ БУГАРИН!?

http://sitel.com.mk/?ItemID=C6E22924DEF4B44286577852206E5EE1

Зарем навистина мислат дека има наивни кои ке им наседнат на ова УДБАШКО сценарио ? Жалните тие !

Щом вярват на античарство и т.н., може и на това да повярват !   :o
А знае ли някой имената на двайцата провокатори ?  ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 08, 2009, 01:00:19
До утре ке им го откриеме идентитетот ! Но яс предлагам да престанеме да се занимаваме со тие удбашки креатури затоа што "некой" токму тоа и го сака, да ни го сврти вниманието од реалните проблеми. Затоа да се вратиме на темата СПАСКА и да я истераме работата до край.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 08, 2009, 01:44:53
Софија откри 1,4 милион Бугари во Македонија
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B118D95EF0E84345BCF6E3EBE347D2C6

Тирана треба да ја следи Софија
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6054D64BE493AA42B73DAE95A6D0A882
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 08, 2009, 01:50:28
Имената на провокаторите:
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B118D95EF0E84345BCF6E3EBE347D2C6
Цитат
Од друга страна, на вчерашната конференција за печатот, Зоран Ѓорговски и Александар Миовски, кои се претставија како членови на Здружението на Бугарите во Република Македонија, обвинија дека македонската полиција ги казнува оти биле Бугари.

1. Са ли тези членове на БГ организация в РМ ?
2. Наистина ли имат БГ гражданство ?
3. Ще им бъде ли отнето БГ гражданство за подигравка с БГ държава ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 08, 2009, 09:45:52
Имената на провокаторите:
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B118D95EF0E84345BCF6E3EBE347D2C6
Цитат
Од друга страна, на вчерашната конференција за печатот, Зоран Ѓорговски и Александар Миовски, кои се претставија како членови на Здружението на Бугарите во Република Македонија, обвинија дека македонската полиција ги казнува оти биле Бугари.

1. Са ли тези членове на БГ организация в РМ ?
2. Наистина ли имат БГ гражданство ?
3. Ще им бъде ли отнето БГ гражданство за подигравка с БГ държава ?

1. Competent, ако тие двайцата беа членови на БГ организация, найлогично е првин организацията да реагираше на дадениот "проблем" а не самите тие ! Значи ова е наместена работа !!!
2. Гражданства вероятно имат, иако е можно да покажат и чужди пашапорт. Но тоа да не те чуди, во Македония има и етнички срби што имат бугарски пашапорти !
3. Е за тоа нека си реши државата.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 08, 2009, 04:21:15
Вест, 08.08.2009
Самуилoви слепци (http://vest.com.mk/?ItemID=B1F4AFB082B267489E1C909DC901C419&arc=1)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 08, 2009, 04:34:49
Нова Македонија, 08.08.2009
Тадиќ, терористите и тероризираните Бугари (http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=889106531&id=13&prilog=0&setIzdanie=21758)

Цитат
Слично беше и кога Бугарија го користеше масовното вадење бугарски пасоши од македонски граѓани и кога тврдеше дека во земјава има бугарско малцинство. Сега Бугарија и отворено ги злоупотребува тие луѓе, како што е случајот со младата Спаска. Случајот може да се претвори во вистинска епидемија, па секој што ќе згреши пред законот, а има бугарски пасош, ќе може да предизвикува меѓудржавен спор, барајќи помош од Софија.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 10, 2009, 12:31:14
ЕУ НЕЗАДОВОЛНА ОД СВОИТЕ НАЈНОВИ ЧЛЕНКИ
Корупцијата царува во Бугарија и во Романија


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2C838C59BAED454E8629768C40C6AD1C
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 10, 2009, 12:37:48
НОВА БУГАРСКА ПРОВОКАЦИЈА - “ФОКУС” НИ ГИ ПРИСВОИ ЗНАМИЊАТА

http://sitel.com.mk/?ItemID=81D3B570893B554C98690FF37C790EAA
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 10, 2009, 01:02:16
Македонски медии за България: АЕЦ „Белене”, Спаска Митрова, критики от ЕС, контрабандни цигари

http://focus-news.net/?id=n1237500
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 10, 2009, 01:34:44
В Македония: България си присвоява Илинденско-Преображенското въстание!

http://world.actualno.com/news_256010.html
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 10, 2009, 04:15:33
Манипулации со изјавата на американскиот амбасадор:

Сител, 10.08.2009
РИКЕР – БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА ДА НЕ ПРАВАТ ПРОБЛЕМИ ОНАМУ КАДЕ ШТО ГИ НЕМА (http://sitel.com.mk/?ItemID=8D6BC18E64389E4C905374F45A4638B7)

Цитат
- Сите страни да се воздржат од шпекулации, а Македонија треба да ги искористи предностите на дипломатијата , која се базира на дијалогот и разговорот и вие треба да го искористите тоа во комуникацијата со сите ваши соседи. Тоа е важно - смета амбасадорот Рикер.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 11, 2009, 02:08:12
Бугарија вознемирена од македонското овошје и зеленчук

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsTickerDetal.asp?newsTickerID=104
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 11, 2009, 05:31:07
„Нова Македония”: Български журналист бе пребит в дома си в София

http://focus-news.net/?id=n1238197
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 12, 2009, 12:44:25
Претепан бугарски новинар
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=81191032476&id=11&prilog=0&setIzdanie=21760

Борисов ќе бара одмрзнување на ЕУ-фондовите за Бугарија
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=81191032165&id=11&prilog=0&setIzdanie=21760

До 5 години затвор за злоупотреба на парите од ЕУ
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=81191016419&id=9&setIzdanie=21760
Цитат
За да се спаси од лошото искуство на Бугарија, која изгуби стотици милиони евра поради злоупотреба на европските пари, Македонија воведува ново кривично дело - измама на штета на средствата од Европската Унија
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 12, 2009, 01:03:41
Тезга за храна со изминат рок
Цитат
Бугарско млеко „корона“, со рок на траење до 7 и до 9 август,  ...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 12, 2009, 01:29:24
Bugariјa saka so site sili da go ocrni imidzot na Makedonija

http://www.youtube.com/watch?v=ISeB9IwU_yE&feature=email

Цитат
Нека ги натовараат на неколко вагони и нека ни оставаат на раат !  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 13, 2009, 01:04:09
Антимакедонец - професија на Божидар Димитров
http://utrinski.com.mk/?ItemID=2AFAE330BAF34A4D8E68968902E86D84
Цитат

Сета врева што во последно време ја креваат бугарските европарламентарци во Европскиот парламент околу бугарските гробишта кај нас е негово масло. Манипулирајќи со факти од минатото, тој поведува иницијативи за возобновување на спомениците што повеќе ги нема, а кои беа подигнати за време на окупацијата на Македонија. Тоа беа споменици на војници на бугарската војска кои гинеа за време на Балканските и Првата светска војна, кога Македонија беше парчосана.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 13, 2009, 01:14:26
Ја омажил малолетната ќерка без нејзина согласност
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=75538A737208C34799843E7C5E34436E

Цитат
Од балканските земји најголема трговија со деца е забележана во соседна Бугарија каде побарувачката била голема така што цената на машко бебе достигала и до 18.000 евра, додека на девојчињата од 13.000 до 14.000 евра, а најчесто децата биле продавани на богати Грци
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 13, 2009, 01:28:25
Зборови за Ванѓа
Стефан Влахов Мицов


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1782&ArticleID=119448
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 13, 2009, 01:52:15
Темава ја почнавме скоро, пред нешто помалку од 2 месеци, но ми се чини дека се натрупа сериозен материјал за некакво психолошко истражување за докторат. Колку докторати ќе се напишат ако се истражува што се е публикувано во медиумите во Македонија против Бугарија во последните 20 години?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 13, 2009, 07:21:57
Темава ја почнавме скоро, пред нешто помалку од 2 месеци, но ми се чини дека се натрупа сериозен материјал за некакво психолошко истражување за докторат. Колку докторати ќе се напишат ако се истражува што се е публикувано во медиумите во Македонија против Бугарија во последните 20 години?

В моята специалност от това не се правят докторати, ами можема да аплицираме до ЕС да финансира голям завод за боклук, щото на тия планини от омраза мястото им е само в боклука на историята и географията ! Ако от омразата се правеше енергия, то нямаше да ни трябват нови нуклеарки !  ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 13, 2009, 11:10:51
Две години има како ги напоменувам приятелите (а и некои медиуми) за една перфидна поява во македонскиот етер. Се работи са следното : Радио Антена 5 е музикално радио кое на секой саат дават по една минута вести, найчесто за теми надвор од Македония. Во таа една минута тие дават две до три вести и ептен многу често една од вестите е за или околу Србия ! И редовно, тоа е во позитивна конотация, па макар се работело за Младич или Караджич !
Денеска пак чув вест дека во САД е разбиена банда коя се занимавала со склучуванье на фиктивни бракови и "нормално е" во той случай лидерот на таа група да е бугарин. Мислам оти спомнаа некой Топалов или слично презиме. Сакав да я проверам информацията на нивниот сайт, но таква вест нема. Поентата ми е , кога едно музичко радио влегува во една ПРОсрпска и АНТИбугарска пропагандна игра, можете да си замислете што станува со радиятя со "нормална " програма. На таква машинерия и Гебелс би позавидел.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: skit на Август 14, 2009, 04:18:36
В днешния Утрински, България отново е забъркана във фантастичен микс от "спомени" подмятания и психоделични сънища на разни АСНОМ-ски генерали и "аналитичари".
Няма как годишнината от събитията около Тетово и Госивар и подписването на рамковия договор да не бъдат свързани със задна дата и с България. Отново в онази негативна конотация, за която УДБА, МАНУ и цялата идеологическа машина на бивша Югославия положиха десетилетия за усъвършенстване.

Трактат за субверзивната војна(2)

"Секојдневното шетање на А. Џафери и Љ. Георгиевски на релација Скопје-Софија само слепите не можеа да го видат. Тактиката, како што ќе покаже развојот на ситуацијата, била да се земе власта (со примена на бугарскиот воз) и од таа легална позиција со силни и комбинирани субверзивни дејства да се подели Македонија и да се поништи националната држава. Бидејќи оваа ситуација не еднаш е опишана, ќе ги наредам само фактите:

- Доста Димовска од позиција на министерка за внатрешни работи и во врвот на ВМРО-ДПМНЕ: „Од Групчин натаму не ме интересира“.

- Ѓорѓи Ефремов: „Да се изврши размена на територии и на население - Македонците и Албанците не можат заедно да живеат...!“

- Љупчо Георгиевски, премиер, на прес-конференција: „Идејата (за размена) и не е така лоша. Не ќе мине ниту месец, а ние тоа сами ќе го посакаме...“. Значи, точно знаел што ќе се случи.

- Генерал Панде Петревски, еден од началниците на Генералштабот на АРМ во своите „Сведоштва“ (2006), стр. 12, опишува средба на генерали во кабинетот на генералот Ј. Андревски, на која еден од генералите, покрај другото, рече: „Нашата партија зазеде став Р Македонија да се брани со помош на Р Бугарија. На самата граница веќе има 20.000 војници кои веднаш ќе дојдат доколку ги повикаме да ја одбранат Р Македонија“.

- Љ. Пауновски, во „Глобус“ бр. 112, 12 јуни 2009 година: „По неколку дена, во април 2001 година, по еден од редовните состаноци на државно-политичкиот и на безбедносно-командниот врв, двајца од нив останаа во кабинетот на МО. Директно ми беше соопштено дека мора да се разделиме со Албанците. Да им дадеме територии кај Дебарско и Гостиварско-тетовско (и со прст ми беа означени териториите на картата на Македонија), а остатокот, ми беше речено, да го носиме кај нашите во Бугарија...“. Пауновски потоа оцени „Бугарија нема врска со ова“ (меѓутоа, сите факти зборуваат дека Бугарија е до гуша во ова), белки 20.000 Бугари што чекаат да бидат повикани, како што рекол генералот, е некаква самоиницијатива на бугарската армија без да знае Владата на Костов?!"


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C36F865C5A9CF543BA12FD78DB5BF645

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Август 14, 2009, 06:27:08
Spaska Mitrova - DRZAVEN PREDAVNIK (http://www.facebook.com/group.php?gid=111934271247&ref=mf) - група във Facebook

Цитат
gevgelicanii zapalete i ja kukata da nema kade da se vrati hahaha
Цитат
Најавено е Јавно Бесење на плоштадот :D
Цитат
MORE BESILKA ZA SITE SO BUGARSKI PASOS I ZA SITE SIPTARI.SAMO NE ZNAM DO KOGA MAKEDONECOT KE GI TRPI OVIE RABOTI,NAJVEROJATNO NIE SME JAKI SAMO NA ZBOROVI,A NA DELA NISTO...TOA E NASIOT PROBLEM....UNITED MACEDONIA!!!!!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: TheCrow на Август 14, 2009, 10:37:46
Spaska Mitrova - DRZAVEN PREDAVNIK (http://www.facebook.com/group.php?gid=111934271247&ref=mf) - група във Facebook

Цитат
gevgelicanii zapalete i ja kukata da nema kade da se vrati hahaha
Цитат
Најавено е Јавно Бесење на плоштадот :D
Цитат
MORE BESILKA ZA SITE SO BUGARSKI PASOS I ZA SITE SIPTARI.SAMO NE ZNAM DO KOGA MAKEDONECOT KE GI TRPI OVIE RABOTI,NAJVEROJATNO NIE SME JAKI SAMO NA ZBOROVI,A NA DELA NISTO...TOA E NASIOT PROBLEM....UNITED MACEDONIA!!!!!

репорт-нах я групата вече...хубаво е който от участниците на този форум има фейсбук акаунт също да го направи, за да я затворят по бързо...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 15, 2009, 01:38:23
Јонко Грозев, адвокат на бугарскиот Хелсиншки комитет за човекови права
Бугарија уште живее во санстефанскиот сон

 http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=84CC151132C9A04E9300D6737FD37233
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 15, 2009, 01:54:30
Јонко Грозев, адвокат на бугарскиот Хелсиншки комитет за човекови права
Бугарија уште живее во санстефанскиот сон

 http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=84CC151132C9A04E9300D6737FD37233

Оказва се, че доста неща са извадени от контекста - оригинатлното интервю е това:
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4563020,00.html

Обаче, пак не се знае доколко интервюто е напълно автентично с този тотален "превод" ?!   ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 15, 2009, 02:14:52
БАЛКАНЦИТЕ НЕ МОЖАТ БЕЗ ПОПУЛИСТИ
http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=DEEDFD067337F94893FC8DD3CF12A3B8

Цитат
БОРИСОВ Бугарија ја смени власт. Народот, конечно, истапи и ја зема судбината во свои раце, беше само еден од романтичните коментари по победата на Борисов и неговата партија ГЕРБ на минатонеделните избори. Мислам дека Бугарија конечно ја санкционираше својата тажна и актуелна реалност, држава исполнета со мафија, стана мафија. Бугарија со делегитимирањето на социјалистите, кои имале врска со мафијата, избраа мафијаш кој има врски со политиката. Не дека ја познавам историјата на Борисов којзнае колку, но знам доволно дека кога постои од старт сомнеж во нечие потекло, дека истото е најчесто оправдано. Сега може да користиме еуфемизми и да го прифатиме ставот дека Борисов е човек на народот, но мора да знеме дека не постојат патриции без плебејци и дека некогашниот прв човек на Софија, мошне брзо ќе прерасне во патријарх без конкуренција. Загрижува што уште еден популист ја добива власта, само уште еден настан во линија, надвор од линија со Европа.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 15, 2009, 11:39:53
ЗА БУГАРСКАТА КОКОШКА И ЗА ПРОСОТО

Како да се стане Македонец!


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CB23E7444E0652419235C126BB22F903

Поради добрососедството,мирољубивоста,толерантноста, демократските придобивки и цивилизацискиот наук што Македонија го стекнала низ вековите, со нешто сепак ќе мора да ги задоволиме бугарските апетити. На при..

ГОЛЕМИОТ АНТИ-БУГАРИН СЕ УШТЕ БИЛ НА СЦЕНАТА ?!
Ке се потрудам да ви найдам некой негов текст од почетокот на деведесетите кога ронеше крокодилски солзи по неговата Сърбославия !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Август 15, 2009, 08:39:07
Цитат
и транспортот и врските
;D
Абе то човек толкова да не е пътувал, все GoogleMaps (http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=bg&geocode=&q=%D0%91%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4&sll=37.0625,-95.677068&sspn=44.388698,60.996094&ie=UTF8&ll=42.028894,22.699127&spn=0.653872,0.953064&t=h&z=10&iwloc=A) има вече. Пътищата се виждат.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 15, 2009, 09:58:24
БАЛКАНЦИТЕ НЕ МОЖАТ БЕЗ ПОПУЛИСТИ
http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=DEEDFD067337F94893FC8DD3CF12A3B8

Цитат
БОРИСОВ Бугарија ја смени власт. Народот, конечно, истапи и ја зема судбината во свои раце, беше само еден од романтичните коментари по победата на Борисов и неговата партија ГЕРБ на минатонеделните избори. Мислам дека Бугарија конечно ја санкционираше својата тажна и актуелна реалност, држава исполнета со мафија, стана мафија. Бугарија со делегитимирањето на социјалистите, кои имале врска со мафијата, избраа мафијаш кој има врски со политиката. Не дека ја познавам историјата на Борисов којзнае колку, но знам доволно дека кога постои од старт сомнеж во нечие потекло, дека истото е најчесто оправдано. Сега може да користиме еуфемизми и да го прифатиме ставот дека Борисов е човек на народот, но мора да знеме дека не постојат патриции без плебејци и дека некогашниот прв човек на Софија, мошне брзо ќе прерасне во патријарх без конкуренција. Загрижува што уште еден популист ја добива власта, само уште еден настан во линија, надвор од линија со Европа.

Тоа што презимето на авторот на "текстот" е полско, и така и така, ама името (Ивор), мора да е антично !  ;) ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 16, 2009, 11:57:28
Македонија не е на мета на крадци на луксузни автомобили
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=C3A5A4795153174C8ACAE16190BE272F

Цитат
Интерпол во моментот трага по околу 130.000 возила кои биле украдени од земјите на поранешна Југославија, потоа Бугарија и Романија каде што годишно се крадат по околу 2.000 автомобили, а полициите успеваат да пронајдат едвај половина и тоа во случаите кога кражбата ќе се пријави веднаш а не по неколку дена
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 17, 2009, 12:10:52
Македонија во Европа без ЕУ?
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8159928366&id=9&setIzdanie=21764

Цитат
Тешката капија на Брисел која сé повеќе се затвора за Македонија поради најавите за грчко вето и од неодамна и поради бугарските закани ја отвора дилемата за тоа дали треба да се изгради стратегија за развој на политичка, безбедносна и економска стабилност на државата, надвор од Европската Унија, но според европските репери.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 17, 2009, 09:59:26
Туристите ја заобиколија Бугарија

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=960446AEE70CE54A84AA5276D32CC798
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 18, 2009, 12:22:27
Дневник, 18.08.2009
Бугарија и Романија уште тонат (http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=12F707215345494580175639113E43B1)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 18, 2009, 12:55:49
Напаѓач со шприц избодел 15 дечиња во Софија

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=81891023354&id=11&prilog=0&setIzdanie=21766

За Бугария само лошите вести !!!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Август 18, 2009, 01:48:20
Хмм... а за това примерно дали се споменава изобщо http://blitz.bg/news/article/57893 ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 18, 2009, 08:48:23
Хмм... а за това примерно дали се споменава изобщо http://blitz.bg/news/article/57893 ?

Интересно дали извършителите са вече арестувани ?!  ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Август 19, 2009, 03:38:02
Цитат
Нападателите са арестувани за 24 часа в РПУ – Албена.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 19, 2009, 06:14:27
А1, Македония: Николина Диниева от Богданци една година не може да извади българска виза
http://focus-news.net/?id=n1242886

Македонка спречена да го види синот во Бугарија
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112760
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 20, 2009, 07:54:31
A1 TV :

Македонија ќе реагира за случајот Динева откако таа ќе побара помош

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112808

Цитат
Николина Динева од 16 август лани се обидува да добие виза за Бугарија, но без успех. Според неа, бугарскиот конзулат во Битола бара документ за местото на живеење што таа оттука не можела да го набави, и испратиле еден во кој се потврдува дека таа таму живее и плаќа кирија, но во Конзулатот барале договор за наем на станот.

Има нешто неясно во овой случай ! Ако е омажена во Стара Загора и живее со мажот, той за 5 минути  може да и извади (или издаде!) документ оти живее во Ст. Загора. Што ке и е "настанително" оти е под кирия, кога е омажена и живее со семейството. Дай попрецизно нека се изяснат за нейзината ситуация , инаку вака личи на манипулация со мали деца.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 20, 2009, 09:38:15
20 август 2009 | 19:21 | Агенция „Фокус”

Една година чакам за българска виза, твърди Николина Динева от Богданци, Македония


Николина Динева от Богданци, Македония, твърди, че една година не може да получи българска виза. В България е съпругът на Николина Динева, който е от Стара Загора, както и синът й на 2,5 години, който тя твърди, че не е виждала от година. Случаят на Динева намира отражение и в македонските медии.
Колко време се чака за българска виза, Агенция “Фокус” потърси отговор на този и други въпроси в телефонен разговор с Динева.


Фокус: Г-жо Динева, къде подадохте документи за българска виза?
Николина Динева: Документите за българска виза подадох в консулството в Битоля. Първо отидох в Скопие, а там ми казаха да отида в Битоля. Подадох документите, след като ми казаха какви документи са необходими. Те ми правят проблем заради адресната регистрация. Аз им казах в България какви документи са ми необходими, отишли са на нотариус и са им казали, че трябва да присъствам лично, за да подпиша заедно със съпруга. Оттам ми изпратиха само декларация. Аз подадох всички документи в посолството, заедно с декларацията, те ги приеха, направих пътническа осигуровка, платиха таксата за виза, всичко което трябва. Те приеха документите и аз чаках визата 45 дни. Трябваше да отида на 2 януари и когато отидох ми казаха, че нямам виза. Задържаха ми документите и ми върнаха само паспорта и ми казаха донеси договора за наем и ще си получиш визата.
Фокус: Имате ли входящ номер, че сте подали документите?
Николина Динева: На паспорта ми пише, че визата е анулирана.
Фокус: Анулирана Ви е стара виза или тази, която трябваше да получите?
Николина Динева: Не визата, която трябваше да получа на 2 януари, е анулирана.
Фокус: Какъв документ ви дадоха след това от консулството?
Николина Динева: Никакъв. Дадоха ми само лист, на който пише кога да отида.
Фокус: А на този лист какво пише?
Николина Динева: Когато отидох да си взема виза, ми взеха листчето. На него пишеше 2 януари 2009 година. Това беше датата, на която трябваше да взема визата.
Фокус: На практика в паспорта вие имате нова виза, но ви е анулирана?
Николина Динева: Те даже не ми дадоха виза. Печатът, който е вътре от посолството, пише българска виза „Д” и отдолу пише, че е анулирана.
Фокус: Какви са Вашите отношение със съпруга Ви?
Николина Динева: Не сме разведени, но имаме проблеми. Когато започнаха проблемите там в България той започна да се отнася несериозно към личната ми карта и да не я прави в точно определената дата. Тя трябваше да се обновява на всеки шест месеца. Когато приключиха тези шест месеца не направи нищо. Когато отидох в МВР те ми казаха да отида наново, ще платиш глоба от 300 евро, отново ще отидеш в Македония и ще си извадиш виза „Д”. Мен ми трябва тази виза „Д” за да мога да извадя личната карта.
Николина Динева: Една година откакто съм тук, не съм се чула с него. Ако се върна в България, ще отида при свекървата. Той не живее с нея.
Фокус: Отново искам да Ви попитам, когато ви отказаха виза какъв документ Ви дадоха?
Николина Динева: Не ми върнаха документите. Задържаха ми документите в консулството, върнаха ми само паспорта. Казаха ми да донеса договора за наем. Питах ако дам паспорта за туристическа виза дали ще има проблем, казаха ми, че не може в едно и също време да искаш два вида визи. Когато отидох след известно време да си оттегля документите даже и не ме пуснаха да отида горе. Пазачът ми каза, че няма какво да искам документите, тъй като те са копие, а оригиналите са при мене. Ако ти трябва туристическа виза, ще си извадиш копие наново.
Фокус: А вие опитахте ли да кандидатствате за туристическа виза?
Николина Динева: Да, но ми върнаха и паспорта и парите.
Фокус: В консулството ли кандидатствахте за туристическа виза или чрез туристическа агенция?
Николина Динева: В момента не знам дали да поискам туристическа виза или да очаквам някакъв отговор. Искам поне една виза да получа за да отида да подпиша този документ, ще им го дам и да дадат виза. Те не ми дават никаква виза. Кандидатствах за туристическа виза чрез агенция и тя ми ги върна.

Значи, сепак има нешто што новинарката го затаюва, Николина не живее со сопругот ! А штом го крие тоа, не е чудно да крие и други подробности !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 21, 2009, 03:29:00
Фактически става ясно, че тя туристическа виза не е искала ...
Ако беше поискала, щеше сигурно да получи - както е получил и самият Латас ...

Жената иска виза Д за дългосрочно пребиваване в БГ - омъжена за българин, но не живее с него - малко комплицирана ситуация ... За толкоз време, ако беше аплицирала за гражданство, вместо да се занимава с визи, вероятно досега да го е получила ....
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 21, 2009, 03:39:55
ПО ОСЛОБОДУВАЊЕТО ОД СТРАНА ПОЛСКИТЕ ВЛАСТИ
ЕКС МИНИСТЕРОТ ВЛАДО ДИМОВ ЗАМИНУВА ВО БУГАРИЈА

http://sitel.com.mk/?ItemID=9E035C05A1AF544BA35FC5B884152F30

Цитат
Владо Димов од Полска заминува за Бугарија. Апелациониот суд утрово ја потврди одлуката за ослободување откако во потребниот рок не беше искористена можноста за жалба.

Цитат
Судот ја потврдил одлуката бидејќи Македонија не поднела никакви документи за поткрепа на барањето за екстрадиција.

Цитат
Димов се бара и за 790,000 евра неплатен персонален данок.

Брей, че тоя Димов да не е мултимилионер, щом го търсят за такъв огромен личен данък, или журналистити пак нещо са оплели числата ?  ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 22, 2009, 05:15:50
Димов ќе се „екстрадира“ во Софија

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CC642E254298814D86A6D63E14BFB7B6
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 22, 2009, 07:54:30
http://globusmagazin.com.mk/WBStorage/Files/12209.pdf

Цитат
ПРОВОКАТОР
„Во Македонија имаше уникатен закон според кој тоа што си Бугарин те прави криминалец и можеш да завршиш од 3 до 5 години затвор. Веќе таков закон не постои, но Бугарите се репресирани на секој можен начин. Тоа е обид да се спречи процесот на ребугаризација“, изјавил министер за дијаспора Божидар Димитров.
Главно познат по антимакедонските изјави и провокации, Димитров, тврди и дека со случајот Митрова, „Македонија се обидува да го надмине сопствениот проблем: криза на сопствениот идентитет со Бугарија, Грција и Албанија“.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 22, 2009, 08:26:26
А1: Случаят с Николина Динева е режисиран от македонските медии
http://focus-news.net/?id=n1244275&chain=1

Случајот Динева го режирале од македонските медиуми
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112856
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 23, 2009, 02:24:23
Владо Димов на слобода ќе оперира во Софија

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=52414
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 24, 2009, 09:48:44
Утрински весник , МК :

Македонија пред криза за бел шеќер?

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B20D481350D88D4DA0A6779F262556F1
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 24, 2009, 11:45:59
АКО СЕ ОСТВАРИ БАРАЊЕТО НА МИНИСТЕРОТ ВО ВЛАДАТА НА БОРИСОВ
Бугарија набрзина ќе дели нови пасоши

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1794&ArticleID=120301
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 25, 2009, 01:46:03
Софија најде бугарски гробишта во Македонија

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1795&ArticleID=120374

Цитат
Димитров за „Време“ изјави дека нема потреба од паника затоа што настанот во Прилеп може да се сфати само како напредок во добрососедските односи

Новинарот како да паднал од Марс ! Па , Македония е полна со гробишта на своите бранители од времето на балканските войни и првата светска война. Наместо да поставува неопитни наслови : "София найде бугарски гробишта во Македония" ???, нека се едуцира малку !


Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 25, 2009, 02:28:13
Шпиц , МК :

Побугарчени преродбеници
Билјана ВУЧКОВСКА

Македонски преродбеници и просветители од 19 век се претставени како бугарски дејци, во англиската верзија на најпосетуваната интернет-енциклопедија Википедија.
Најпознатите автори и собирачи на македонското народно творештво, браќата Константин и Димитар Миладинови, се прикажани како бугарски литературни дејци и како автори на најважната колекција на народни песни насловени „Бугарски народни песни“. Како што се нагласува во статијата за Миладиновци, тие во своите пишувања себеси се идентификувале како Бугари. Во таканаречената листа на македонски Бугари се најдоа и имињата на Марко Цепенков и Кузман Шапкарев, кои се претставени како бугарски фолклористи и етнолози, Григор Прличев е именуван како бугарски писател и преведувач, а Рајко Жинзифов како бугарски преведувач и книжевник. На листата се и Крсте Петков-Мисирков, Војдан Чернодрински, Јордан Хаџи Константинов-Џинот и многу други. Првичната верзија на ова статија е постирана на 25 март 2008 година и оттогаш досега има околу стотина измени.
Македонски администратори на оваа енциклопедија тврдат дека пред пет години Википедија на македонски јазик била заземена од бугарски националистички пропагандисти, кои ја користеле за ширење нивни вистини во преку педесетина статии. Тие проблемот го лоцираат во неактивноста на македонската научна фела, која не ги објавува своите трудови на интернет и во научни странски списанија, па администраторите немаат на што да ги базираат своите тврдења.
- Иако секој корисник може да ги менува содржините на Википедија, едно од правилата е дека сите податоци мора да бидат поддржани со референци (фусноти) до независни научни извори. Недостигот од македонски научни содржини на интернет, особено на англиски јазик и на веб-сајтови со висока репутација доведува до ситуација при културни и историски спорови, македонските википедијанци да се впуштаат во борба без муниција - објаснува Филип Стојановски, програмски координатор во фондацијата „Метаморфозис“.
Тој нагласува дека тоа што е познато и нормално кај нас, за светот е непознато и ново, па затоа треба и соодветно да се презентира.
Професорот по историја на македонскиот јазик Људмил Спасов вели дека не е изненаден од пласираните информации на Википедија, но го зачудува пасивноста од македонска страна. Тој објаснува дека Бугарите ги присвојуваат македонските преродбеници со неосновани тврдења.
- Денешниот збор „бугарски“ нема исто значење со терминот „болгари“ или „болгарски“ кој се користел во времето кога Македонија била под отоманско ропство. Тоа било назив за словенски јазик и за народ со словенско потекло кој е многу поразличен од грчкиот јазик - објаснува професор Спасов.
Професорот Стефан Влахов-Мицов, доктор по филозовски науки пак, го осуди бугарското интернет-општество.
- Ова е одвратно. Не само македонските преродбеници од 19 век, туку и живи луѓе кои творат во Пиринска Македонија ги прокламираат како Бугари - вели тој.
Според Википедија, Македонците или Македонците-Бугари понекогаш именувани и како Македоно-бугари или Македо-бугари се регионална етнографска група на етнички Бугари кои живеат или водат потекло од Македонија. Таму е направена и листа на таканаречени македонски Бугари поделени во неколку групи, актери, бизнисмени, свештеници, политичари, спортисти, пејачи, револуционери.

И љубчо георгиевски македонски бугарин

На листата со политичари кои се претставени како македонски Бугари стои и името на поранешниот македонски премиер и лидер на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски. Во статијата за него се вели дека неговото име е ставено во Гинисовата книга на рекорди како најмлад премиер во светот, кој функцијата почна да ја извршува на 32 години.
Наведено е и дека на 14 јули 2006 година Георгиевски аплицирал за бугарско државјанство врз основа на фактот што неговите родители се Бугари и дека и тој по националност се чувствува како Бугарин.
Летото 2007 година, според истиот извор, тој активно се вклучува во бугарската политика како член на комитетот за номинација на Кирил Пендев за кандидат за градоначалник на Благоевград.

На влахот никой не му смета да си биде влав, на србинот исто така. Но, кога тие барат бугарите во Македония да не бидат бугари, е тоа е непристойна работа !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 25, 2009, 05:32:03
FROG NEWS , BG :

Пак сме трън в очите на македонски медии

http://frognews.bg/news_14677/Pak_sme_tran_v_ochite_na_makedonski_medii/

"Греховете"ни този път били, че сме искали да си ...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 25, 2009, 08:31:59
Ако погребаните войници са македонци, защо са разрушили гробищата?

http://today.actualno.com/news_258465.html

Възстановено германско военно гробище на загинали през Първата световна война ще бъде открито в Прилеп на 29 август, събота. Министърът за българите ...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 27, 2009, 11:55:59
„Нова Македония”: Божидар Димитров отмени ненасроченото посещение в Македония
http://focus-news.net/?id=n1247175

Димитров ја откажа незакажаната посета на Македонија
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=82691812524&id=9&prilog=0&setIzdanie=21774
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Август 27, 2009, 12:02:05
Цяла Европа почита героите ни, в Македония имат комплекси от нас, казва Божидар Димитров (http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2009-08-27&article=291321)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 27, 2009, 01:20:31
ВРЕМЕ , МК :

Германците ги избркаа Бугарите од Прилеп
Тони Ангеловски

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=1798&ArticleID=120623

Од германската амбасада во Скопје, како што дознаваме, и сугерирале на Софија дека не е добро еден ваков настан да се користи за други цели
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 28, 2009, 04:26:57
Меѓународно право за домашна употреба
Стефан Влахов Мицов

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=1798&CategID=81
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1798&ArticleID=120646
Цитат
Подготвен сум да го намирам целокупниот долг на Бугарија и надворешниот (ако не се лажам, изнесува околу 20 милијарди долари) ако некој вистински Бугарин ми докаже документирано и еднозначно, повторувам и “еднозначно:
1) Каде е вистинската татковина на Бугарите?
2) Што означува етнонимот „Бугарин“?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 28, 2009, 07:31:31
БОЖИДАР ДИМИТРОВ ЈА ОТКАЖА ПОСЕТАТА НА ПРИЛЕП

http://sitel.com.mk/?ItemID=A885FC89A0B9DC4089C42B73F5021835
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Август 29, 2009, 11:45:05
Вечер, 28.08.2009
ФАБРИКИТЕ НА СМРТТА ПРИСТИГНУВААТ НА БАЛКАНОТ
Откриена свежа дрога во Бугарија (http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=216FC3C07919BB41A23729F4C3B7DCF5)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 29, 2009, 04:28:30
Розов скандал ја тресе бугарската одбрана

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=2C4EF5F6E30D114F94B2B314EFE425DB

Два автомобили марка "БМВ" во розова боја,пронајдени се минатата недела во гаражата на поранешниот бугарски министер за одбрана.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 29, 2009, 08:56:14
ВОЗОБНОВЕНИ ГЕРМАНСКИТЕ ВОЕНИ ГРОБИШТА ВО ПРИЛЕП

http://sitel.com.mk/?ItemID=6156150B06513F43B8D44614172D151A

На церемонијата, присуствуваше и заменик- министерот за одбрана на Р. Бугарија, Анју Ангелов, кој, во случајно или намерно отсуство на официјален преведувач, на бугарски изјави дека ова голем чекор напред за добрососедските односи меѓу двете земји.

Таква омраза и заслепеност е свойствена за измиените со српски шампон празни глави !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 29, 2009, 09:24:32
ЛОШИ ИСКУСТВА НА КОЛЕГИТЕ ОД СОФИJА
НОВИНАРИ, ГРАЃАНСКИ АКТИВИСТИ И ДРУГИ, КОИ БИЛЕ ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА „БЕЛЕНЕ“, СЕГА ГИ ЧУВААТ ТЕЛОХРАНИТЕЛИ

http://globusmagazin.com.mk/WBStorage/Files/12309.pdf

К'ви колеги, к'ви пет лева ?
Видяла жабата, че подковават вола ...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 29, 2009, 10:41:22
Возобновени се германските воени гробишта во Прилеп
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=52739
Цитат
Германската амбасада не сакаше да ги коментира информациите во некои од домашните и од странските медиуми дека инсистира познатиот антимакедонист бугарскиот министер Божидар Димитров да не присуствува на церемонијата.

Покрај, претставниците од бугарската православна црква. Бројните телевизиски и новински екипи од нашиот источен сосед во Прилеп присуствуваше заменик министерот за одбрана Анју Ангелов.

Вечерва во Прилеп министерот за одбрана Коњаноски ќе има билатерални средби со своите колеги од Германија и од Бугарија. Се среќава со воените ветерани и со роднините од загинатите војни во првата и втората светска војна од двете земји.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 30, 2009, 04:51:15
БУГАРИТЕ СЕ` УШТЕ ГО СОНУВААТ САНСТЕФАНСКИОТ СОН

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=4333CD099EBCB44BA6BFD234120C154B

Интервју: Јонко Грозев, бугарски адвокат и активист за човекови права

???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 30, 2009, 04:53:49
БУГАРИТЕ СЕ` УШТЕ ГО СОНУВААТ САНСТЕФАНСКИОТ СОН

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=4333CD099EBCB44BA6BFD234120C154B

Интервју: Јонко Грозев, бугарски адвокат и активист за човекови права

???

Това е интервю за Дойче Веле, което го препечатаха във Вечер и Глобус със заглавия на редакциите и т.н.  >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 30, 2009, 05:16:28
И той ли треба да се бори за моите права ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 30, 2009, 05:20:53
И той ли треба да се бори за моите права ?

Този е адвокатът на Радко и на ОМО "Илинден", който пледира за тях и спечели в Страсбург - две коренно противоположни каузи !
Някакъв либерал, който е учил в САЩ и няма много реална представа за БГ и Балканите, но иначе е добър професионалист ...
Може да му се намери някъде и-мейла за да му пишете по повод на интервюто - много угажда на македоноидите !  :(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Август 30, 2009, 05:26:17
Ако го найдеш мейлот обяви го !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 30, 2009, 05:49:25
Ако го найдеш мейлот обяви го !

Готово - хептен лесно го намерих - голяма работа е това Интернетът !  ;D
http://www.cls-sofia.org/bg/our-staff/yonko-grozev-28.html
http://www.lege.bg/28/%D0%B0%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82.%D0%99%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D0%BE.%D0%93%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D0%B2/

Може и по телефона дори да му се обадите !  ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Август 31, 2009, 02:19:44
Со двојните пасоши му бегаат на законот

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8279215532&id=9&setIzdanie=21775
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 01, 2009, 03:59:17
САД БИЛЕ ПРОТИВ БУГАРСКАТА ИНВАЗИЈА НА МАКЕДОНИЈА
http://globusmagazin.com.mk/?ItemID=5504B81499CA9341BA69EF1CF345A082

Пак теориите за "окупаторот" на несъществуваща държава !  :evil:


Цитат
За Бугарија било подобро „Македонците да бидат Бугари отколку Италијанци”  :)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 01, 2009, 09:53:33
САД можеби "биле", ама НАРОДОТ во Македония, сигурно не бил !

http://www.youtube.com/watch?v=eeDCJZ3kCHI
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 01, 2009, 12:40:38
„Шпиц”, Македония: Розов скандал тресе България
http://focus-news.net/?id=n1250228

Македонски медии за България: Смекчаване на политиката на София
http://focus-news.net/?id=n1250157
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Септември 01, 2009, 01:44:27
Любомир Липошлиев в 7дни http://www.youtube.com/watch?v=YGjAQbfQDo8
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 02, 2009, 12:09:16
Полициските панцири паднаа од бугарски „Марс“

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E59959BA0E791C458B47C8E0F36DDF58

Полициските панцири произведени во бугарската фирма „Марс Армор“ стигнале во МВР преку рекламната агенција „Линк медиа плус“
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 02, 2009, 04:55:39
Византиството на Балканот
Стефан Влахов Мицов
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1802&ArticleID=120961

Тъпо и гнусно !   >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 04, 2009, 01:21:16
Љупчо не реагира на изјавите на Љубен за Љубчо
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=939928477&id=9&setIzdanie=21779

Цитат
Јавниот обвинител Љупчо Шврговски одлучил да не поведе истрага за изјавите на Љубен Пауновски, поранешен министер за одбрана, кој минатиот месец изјави дека државниот врв, односно Љубчо Георгиевски, од 2001 година планирал поделба на Македонија и обединување на двата дела со Албанија и Бугарија
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 04, 2009, 05:52:47
Марин Райков: България очаква ясно потвърждение за отказа от помилване на Спаска Митрова

http://focus-news.net/?id=n1252484
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 04, 2009, 05:59:15
Македония: Няма да помилваме Спаска Митрова

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2009/09/04/makedoniia-niama-da-pomilvame-spaska-mitrova.77168
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 06, 2009, 06:48:56
„Македонија засрамена како и за Спаска“

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113400
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 06, 2009, 09:46:24
И не само медиумите, ами и на интернет :

Неделя, 2009, Септември 6

Национална обида в Google Translate от македонци

http://kolibka.blogspot.com/2009/09/google-translate.html

Не е за първи път, когато се натъкваме на национални обиди. Дори повечето пъти нищо не правим по въпроса. Е, надявам се сега повече хoра да се включат в поправката на поредното потъпкване на името на България и то от македонска страна...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 07, 2009, 02:28:59
СТРАВОТНА ИСПОВЕД НА ПРЕЖИВЕАНИТЕ ПАТНИЦИ
Го доживеав Титаник

Цитат
prcko (06.09.2009 23:08:01)
 
im pomognavme,gi zgrizivme,gi tintravme kako svoi, ...za na kraj povtorno nie da sme tie koi ne cinime? slusnete ja izjavata na onoj nenormalen niven funkcioner? nie sme se posramotile? A KOJ GI DOVEL ONIE BABI I DEDOVCI OVDE? DA NE GI VLECEVME NIE ZA RAKA DA DOJDAT? NIVEN DIV TUR OPERATOR GI DOVEL A NIE SME SE POSRAMOTILE? TREBASE DA IM UDRAT KLOCA U GAZ NA ONIE BOLVARSKI FUNKCIONERI I DA NE PRIPARAT OVDEpa uste den na zalost ovie nasive proglasuvaat? koja budalastina! informirate kako bila ogromna tragedija? covek ke pomisli kako da INFORMIRATE ZA TITANIK
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 07, 2009, 02:37:37
Бугарија со паралелна истрага
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=C1D4D4E3DC124A44B2701BAF47CD1231
Цитат
... весниците пренесуваат дел од прес-конференцијата на Прванов во Охрид кога беше прашан „дали одговорност не носат и бугарските организатори на екскурзијата кои не пријавиле дека ниту еден од туристите не знае да плива“.  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Септември 08, 2009, 04:17:31
http://www.youtube.com/watch?v=rqNDAvwe3R8 без кометар...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 08, 2009, 05:20:38
Competent,

Цитат
prcko (06.09.2009 23:08:01)
 
im pomognavme,gi zgrizivme,gi tintravme kako svoi, ...za na kraj povtorno nie da sme tie koi ne cinime? slusnete ja izjavata na onoj nenormalen niven funkcioner? nie sme se posramotile? A KOJ GI DOVEL ONIE BABI I DEDOVCI OVDE? DA NE GI VLECEVME NIE ZA RAKA DA DOJDAT? NIVEN DIV TUR OPERATOR GI DOVEL A NIE SME SE POSRAMOTILE? TREBASE DA IM UDRAT KLOCA U GAZ NA ONIE BOLVARSKI FUNKCIONERI I DA NE PRIPARAT OVDEpa uste den na zalost ovie nasive proglasuvaat? koja budalastina! informirate kako bila ogromna tragedija? covek ke pomisli kako da INFORMIRATE ZA TITANIK

ова е само дел од арсеналот на малоумните македоноиди со кой НИЕ се срекьаваме секойдневно!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 09, 2009, 11:36:34
Македонија цел на софиски дворски игри

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1808&ArticleID=121369

Бугарија никогаш не се откажала од своите интереси кон Македонија, кои можат да се прочитаат по последните настапи на бугарскиот државен врв
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 10, 2009, 12:13:39
Мизеријата на Борисов

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D67AD8B5AF914945BB61A4581EF7064D

Македонија е повторно на тапет на бугарската влада, овој пат на премиерот Бојко Борисов
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 11, 2009, 12:40:03
Борисов се коригираше за Македонија

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=129F71D0C46BAB459FD894C1F5CAC9F5

Брисел - Бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера се коригираше околу оцените за несреќата во Охрид, која според најновата квалификација не била резултат на безобразност, туку на немарливост. Сакајќи очигледно да ја поправи штетата од недипломатската изјава, Борисов отиде и подалеку тврдејќи дека Бугарија е еден од најдобрите пријатели на Македонија и оти со премиерот Никола Груевски нема лоши, туку прекрасни односи.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 14, 2009, 05:59:09
Скандална гавра в Македония: На "Илинден" не са се качили невинни българи, а терористична група!

http://bulgaria.actualno.com/news_261428.html

Изключително тежка и неадекватна гавра с паметта на българските туристи, загинали в Охрид, си направи македонското издание "Фокус".
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 18, 2009, 01:20:23
Бугарски пасош како награда

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=664D170E2EB26546AA693683B07CE622

Колку чини животот на еден Бугарин. Се разбира, нема цена, како што нема цена животот на кој било човек на планетата Земја. Ама, ако Македонец спаси Бугарин - еден, двајца, тројца... тогаш бугарската влада ќе му издаде паспорт по итна постапка.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 20, 2009, 05:33:47
ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ВОЈУВАШЕ МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА
http://globusmagazin.com.mk/?ItemID=CDC7CA5A2389D548878CC876D9A06915
Генералот Тодор Атанасовски за воениот конфликт во 2001 година и за македонската десница


Цитат
Тоа беше истата линија која 1941 година ја одбележаа Голема Албанија и Голема Бугарија, со спонзорство на Хитлерова Германија. Тоа е истата линија. Секој памети кога Љупчо Георгиевски и Арбен Џафери често одеа на појадок во Софија, кај  тогашниот премиер на Бугарија Иван Костов и правеа планови како да ја земат  власта во Македонија. Ја презедоа и го направија тоа“, ги дообјаснува своите тврдења Атанасовски.
Цитат
ВМРО-ДПМНЕ зазела став Македонија да се брани со поткрепа и помош на Бугарија, и  дека 20 илјади бугарски војници веќе чекале на границата, да бидат повикани да дојдат.
Цитат
Сегашната еволуција или т.н. македонизација на Љубе Бошковски, на Љупчо Георгиевски, на Доста Димовска е еден друг проблем кој треба да се анализира. Еволуира Љупчо Георгиевски, а во задниот џеб му е бугарскиот пасош.
Цитат
Уредникот Најдовски во разговорот инсистира да им објасни на македонските иселеници зошто тогашниот премиер Георгиевски и Димовска се однесувале така. Зошто Димовска се' уште е директор на Македонскиот културен центар во Бугарија, ако се знаат тие работи за неа?
Цитат
Јас не мислам дека големобугарската политика ќе се откаже од својата доктрина, дека Мегали Елада и во Европа нема да ги протежира своите познатите ставови  или  Шќипнија е Маде нема да има аспираци кон Македонија и во иднина. И таму ќе не деранжираат.


Случаят "Спаска" очевидно е за сплашване на хора от по-голям политически калибър, подобни на отбелязаните по-горе ...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 20, 2009, 05:46:15
НА ПОВИДОК БАЛКАНСКО ЧУДО ОД РЕФОРМАТОР НА АДМИНИСТРАЦИЈАТА
http://www.globusmagazin.com.mk/WBStorage/Files/12609.pdf
КАЈ НЕКОИ ПРОИЗВОДИ ЦРНАТА БЕРЗА ЗЕМА И НАД 90 ОТСТО ОД ПРИХОДИТЕ ВО БУЏЕТОТ

Човекът се казва Дянков, не Джанков, но това вече е висш пилотаж за тези новинари !  ;)

Цитат
На локалните функционери (жупаните) им наредил да ги симнат буџетите за 15 отсто а затолку се смалени генерално сите трошоци по министерствата со што се заштедени 600 милиони евра.

Какви жупани в БГ, какви пет лева ? Тия са изперкали ...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Септември 20, 2009, 07:31:29
ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ВОЈУВАШЕ МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА
http://globusmagazin.com.mk/?ItemID=CDC7CA5A2389D548878CC876D9A06915
Генералот Тодор Атанасовски за воениот конфликт во 2001 година и за македонската десница


Цитат
Тоа беше истата линија која 1941 година ја одбележаа Голема Албанија и Голема Бугарија, со спонзорство на Хитлерова Германија. Тоа е истата линија. Секој памети кога Љупчо Георгиевски и Арбен Џафери често одеа на појадок во Софија, кај  тогашниот премиер на Бугарија Иван Костов и правеа планови како да ја земат  власта во Македонија. Ја презедоа и го направија тоа“, ги дообјаснува своите тврдења Атанасовски.
Цитат
ВМРО-ДПМНЕ зазела став Македонија да се брани со поткрепа и помош на Бугарија, и  дека 20 илјади бугарски војници веќе чекале на границата, да бидат повикани да дојдат.
Цитат
Сегашната еволуција или т.н. македонизација на Љубе Бошковски, на Љупчо Георгиевски, на Доста Димовска е еден друг проблем кој треба да се анализира. Еволуира Љупчо Георгиевски, а во задниот џеб му е бугарскиот пасош.
Цитат
Уредникот Најдовски во разговорот инсистира да им објасни на македонските иселеници зошто тогашниот премиер Георгиевски и Димовска се однесувале така. Зошто Димовска се' уште е директор на Македонскиот културен центар во Бугарија, ако се знаат тие работи за неа?
Цитат
Јас не мислам дека големобугарската политика ќе се откаже од својата доктрина, дека Мегали Елада и во Европа нема да ги протежира своите познатите ставови  или  Шќипнија е Маде нема да има аспираци кон Македонија и во иднина. И таму ќе не деранжираат.


Случаят "Спаска" очевидно е за сплашване на хора от по-голям политически калибър, подобни на отбелязаните по-горе ...
тава е поредното доказание че удбашко-косовските структури се и многу живи во РМ и интензивно работат на велика србија. Односно РМ никако да се интегрира во НАТО, а евентуалната интеграција со ЕУ да оди заедно или после Белград.
Друго објаснување за состојбите во РМ во последните години нема.

И разбира се македонските Българи се едниствените свесни на таа политика и затоа се сатанизираат, тормозат и маргинилизираат во МК општество.

Как и да е, не е наивно!

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 21, 2009, 04:07:40
Добрососедските односи позитивни, со исклучок на Грција
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113951

Цитат
Иако Груевски е убеден дека односите со Бугарија, Србија, Косово се добри, по се изгледа Премиерот ја заборави неодамнешната заострена реторика од официјална Софија дека ќе ја блокира Македонија за членство во НАТО и ЕУ ако не бидат заштитени правата на Бугарите.

Очигледно не беше сериозно разбрана ниту пораката на српскиот претседател Тадиќ дека на македонската територија се обучуваат албански екстремисти.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 22, 2009, 01:28:28
Бисерите на Нова Македония :

И Бугарите ја „крадат“ грчката историја?

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=922910328&id=9&setIzdanie=21793

Среде Бугарија, во вториот по големина бугарски град Пловдив, на само неколку десетици метри од една од џамиите во овој град, се наоѓа споменикот на Филип Втори подигнат во 2004 година ...

Авторот "заборавил" да посочи каде тоа бугарите тврдат оти Филип II бил бугарин ???
Но, нели вчера беше празник, па вероятно кога го пишувал текстот бил во "специфична" состойба и "пропуштил" да размислува на таа тема, инаку нема да си го поставил глупавото прашанье ,како може Пловдив да има споменик на Филип, а Битола НЕ !?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Септември 22, 2009, 01:42:39
Тоа е муабетот на Хорхе од посетат во Германија таму така го бранеше букефализмот
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 22, 2009, 01:48:30
Соседство без малцинства

Влатко СТОЈАНОВСКИ

Грција и Бугарија, кои не го признаваат правото на национално определување на малцинствата со што го негираат нивниот етнички, духовен, јазичен, верски, историски идентитет и континуитет, ги прави едни од најмалку демократските и најнационалистичките држави во цела Европа, па и пошироко. Тоа е сублимат од коментарите на засегнатите за однесувањето на владите на овие две соседни држави, кои, мотивирани од заеднички интереси, често знаат и координирано да дејствуваат.
Според претседателот на партијата на Македонци во Грција, „Виножито“, Павле Филипов Васкопулос, суштината на грчката пропаганда која го негира не само македонското, туку и се што е негрчко, се наоѓа во структурата на образовниот систем и во медиумите.
- Треба да се направи реформа во грчкото образование и во масовните медиуми затоа што преку нив се одвива запознавањето со другите нации и религии - смета Васкопулос.
Тој додава дека ова е услов за создавање една либерална идеологија без која нема услови за прогрес.
- Токму сегашниот тоталитарен концепт кај нашиот јужен сосед не дозволува во образовниот процес учениците и студентите да се запознаат воопшто со малцинствата на поширок простор и историското минато на другите народи, односно да формираат свест за идентитетот и за потеклото на нациите - кажува тој.
Васкопулос потенцира дека иако заедницата на Македонци продолжуваа активно да работи за менување на начинот на гледање и размислување на мнозинството Грци, не очекува промена на официјалната грчка политика за подобрување на ситуацијата на македонското малцинство во скоро време.
И Македонците во Република Бугарија се песимисти во однос на подобрување на незавидната положба во која моментално се наоѓаат.
- Оваа радикална политика кон малцинствата креирана уште во 60-тите години на минатиот век е во функција на потиснување на македонштината - изјавува претседателот на ОМО Илинден-Пирин, Стојко Стојков.
Тој посочува дека последен класичен пример за опструкција на македонското движење во Бугарија е одбивањето за регистрација на друштвото „Никола Вапцаров“ под банален изговор дека тоа ги загрозува уставниот поредок и унитарноста, но всушност претставува шовинистички потег кој се коси со демократските постулати и принципи.
- Нашите протести во Стразбур треба да го привлечат вниманието и да ја анимираат европската јасност - вели тој.
Ова е четврта година по ред во која Европската комисија против расизам и нетолеранција им препорачува на бугарските власти да ја сопрат дискриминаторската политика кон македонското малцинство и период во кој конзистентно не се почитува одлуката на Европскиот суд за човекови права за регистрација на партијата на Македонците во Бугарија.
И Република Грција постојано останува рамнодушна на сигналите од ЕУ и од ООН, како што е на пример извештајот од независниот експерт за малцински прашања при Обединетите нации, Геј Мек Дугал, во кој се бара малцинствата на грчка територија да ги користат правата на слободно изразување и здружување.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 22, 2009, 10:21:03
Тоа е муабетот на Хорхе од посетат во Германија таму така го бранеше букефализмот

Тоя Хорхе, вместо да помилва Спаска, няма ли си друга сериозна работа, освен да говори смехории в Немско ?  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 23, 2009, 03:20:21
Грција живее на грбот на ЕУ
http://utrinski.com.mk/?ItemID=7FCAE1B6C6A9AA4592AC450AA3EA9934

Цитат
Атина е маестрална кога треба да земе пари од ЕУ

Грција е шампион во трошењето на парите на ЕУ, па дури и Бугарија и Романија, кои се сметаат за најсиромашни на тој список, можат само да сонуваат за сличен износ.

Ова вчера го покажа последниот извештај на Европската комисија, според кој, наспроти Бугарија, која добила нешто над 600 милиони евра повеќе отколку што и' се дадени на Унијата, Грција зела дури 6 милијарди евра разлика преку разни фондови за развој.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Септември 24, 2009, 12:29:26
Бугарија сака еврокомесар за проширување
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BD6D8E29A9ED3A48BA1B9463AC505B30
Цитат
Софија сака да стане регионален политички центар и така да остварува свои интереси
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 24, 2009, 01:17:44
Факти за шекераната

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B1B1380259DA5946AB12983E01EF828A

Сметаме дека во текстот авторот не само што се ставил на страна на организаторите и учесниците во незаконскиот штрајк, кој од 17.3.2009 год. се одвиваше во фабриката, туку се ставил во улога на нивен адвокат....
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Септември 24, 2009, 10:22:20
ПРИМЕР  како  треба  да  се   деиствува према   антибугарските   медии во  Скопие.
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=947EA2D9DDF9FB45B83A47AC49DC0EC7Хрватска национална телевизија под истрага за антисрпска пропаганда


Хрватскиот Совет за електронски медиуми соопшти денеска дека поднело постапка во Обвинителството против националната телевизија ХРТ поради емитување емисија, во која градоначлникот на Слит Жељко Керум упати остри антисрпски коментари.

Медиумското регулаторно тело соопшти дека изјавите на Керум можат да се определат како засадување на етничка и расна омразаа и оти со емитувањето на неговата изјава на националната телевизија се нарушила професионалната етика и нормите. Телевизијата од своја страна ги заштити своите дејствија, соопштувајќи дека одговорност за изјавите сноси единствено личноста што ги направила.

Ако биде подведена под одговорност, на националната телевизија може да и биде наложена глоба во износ до 138.000 евра.

Во почетокот на седмицата српскиот амбасадор во Загреб упати официјален протест во хрватското МНР по повод скандалите на градоначалникот на Сплит.

 

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Септември 24, 2009, 10:42:36
Тоя Хорхе, вместо да помилва Спаска, няма ли си друга сериозна работа, освен да говори смехории в Немско ?  :o
хорхе е едне од татковците на ренесансата на букефлизмот во РМ по 2006...

инаку, татко му пак го викале Бугаринот во Валандово, а мајка му е влаинка... тој пак чедо на букефал...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 30, 2009, 12:49:24
Стразбур е немоќен против Бугарија

Стразбур - Македонскиот пратеник Игор Ивановски (СДСМ) при Парламентарното собрание на Советот на Европа во сеансата на прашања и одговори на кои беше изложен министерот за надворешни работи на Словенија, Самуел Жбогар, во својство на претседавач со Комитетот на министрите, се интересираше за начинот на кој Бугарија ја спроведува пресудата на „ОМО Илинден-Пирин“.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=860D574E6357D94F92ED8F3531251919
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 30, 2009, 02:40:01
Оригинали и имитации

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1826&ArticleID=122832

Нема што посебно да се цитира ! Се е една обична србо-влашко-грчка т.е. македонска блювотина !

Сепак прочитайте го текстот.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Септември 30, 2009, 11:04:13
Бојан прави сериозни музички чекори

http://vecer.com.mk/?ItemID=7FCC7BDE7C810F4C914DE74EC7C290D8

Цитат
Битолчанецот Бојан Стојков, кого домашната јавност имаше можност да го запознае благодарение на учеството во едно натпреварување на млади таленти, реши да презеде сериозни музички чекори.

Да беше "натпреварот" во за нив любимата им Сърбия, ке го напишаа тоа со големи букви. Но, без замерки, ситни души си се СИТНИ (дребни) души !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 02, 2009, 01:00:04
Д-р Ванче Стојчев
http://utrinski.com.mk/?ItemID=944B87824998654D8878DF47ECC9F746

Цитат
По кусо боледување, во Воената болница во Скопје почина д-р Ванче Стојчев, професор на Воената академија, поранешен директор и основач на Воениот музеј на Македонија.
Цитат
Роден во с. Црвулево, Штипско, тој завршил воени училишта во Сараево и во Белград, каде што истовремено го продолжил своето образование на Факултетот за политички науки, насока современа историја. Извесен период работел во Центарот за стратегиски истражувања на ЈНА, а во 1986 година магистрирал на тема. По магистрирањето работел во Воено-историскиот институт во Белград каде што го продолжил своето усовршување. Во 1992 година на истиот факултет ја одбрани и докторската теза „Бугарскиот окупациски систем и геноцидната политика во Југославија 1941-1944 година“.

По распадот на Југославија, доаѓа во Македонија и се вработува на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“. Во 1995 година е избран за доцент по предметот воена историја, потоа станува вонреден професор.

Юго-възпитаникът Ванче пишеше много неистини, но оттук нататък нека Господ и свети Петър да са му съдниците ...  :|
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 02, 2009, 08:46:26
Во Бугарија се отвора дебета за исламизацијата и турцизацијата

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=76EB849160E305409F928282C65FCEB3

Професор Григор Велев, председател на Асоциацијата на Бугарите во светот, соопшти дека во последниве 20 годни во Бугарија се изградени вкупно 1560 џамии....
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 03, 2009, 10:13:15
Бугарија: Голем пад на инвестициите во градежништвото

Бугарија регистрира пад од 67 % на инвестициите во градежништвото во првата половина од 2009 година, во однос на истиот период лани.

http://www.makfax.com.mk/_tools/article/92448/view

Демек тука растат инвестициите во градежништвото, па айде да удриме врз Бугария !?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 07, 2009, 02:42:54
Бугарски агент врбувал македонски политичари!?

Бугаринот Велизар Ечев, затскриен зад формалниот идентитет на белградски дописник на „Отечествен фронт“ и Бугарската национална телевизија, во периодот од 1978 до 1993 година, ја „шпартал и ја орал“ безбедносно Република Македонија и врбувал врвни македонски политичари...

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=F4ADD2FB9A64B846AF6101321F47F3F8
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 10, 2009, 10:02:24
Вечер, 10.10.2009
Бучко лично не го видел бугарскиот пасош на Бонева (http://vecer.com.mk/?ItemID=6E9AE4B5CD699F4FA786C00A8FB958FA)

Во своја одбрана, поранешниот премиер рече дека лично го немал видено пасошот на пратеничката Бонева, но од поканите за сопругот на Бонева од Агенцијата за Бугарите во странство, како и од неговите награди за развој и популација на бугарската култура, но и од студирањето на синовите на бугарските универзитети без партиципација, го навело на заклучок дека Силвана е Бугарка!

- Би сакал да и олеснам на една Силвана Бонева која има бугарски пасош за кој знаеме и не го злоупотребуваме, е наводот на цитатот за кој Бучковски вчера одговараше како обвинет за клевета во скопскиот суд. Тужениот, вчера, два час даваше одбрана приложувајќу му на судот документи до кои тој дошол по свои канали. Бучковски започна со жалење што досега не го употребил ова што го знаел и дека нема да и ја олесни работата на Бонева, а тоа сакал да го стори. На судот тужениот достави поднесок документ кој бил судски преведен. Документот, всушност, беше покана која државната агенција за Бугарите во странство му ја упатила на сопругот на Силвана, Александар Бонев. Она што го знаев е дека сопругот на Бонева во јавно гласило во 2000 и 2001 година во Македонско дело ги изнесувал своите ставови за бугарското потекло на повеќето Македонци, односно Браќата Миладиновци, Григор Прличев, Рајко Жинзифов, рече тужениот. За да го потври она што го говореше Бучковски се осврна на писмото од Агенцијата на Бугарите кои живеат во туѓина и кои го канеле Александар Бонев на годишна средба на Бугарите кои живеат зад границите. Бучковски рече сопругот на Бонева бил награден за развој и популаризација на бугарската култура од министерот на Република Бугарија, Божидар Абрашев. Сето ова сум го знаел и не сум го злоупотребил, рече Бучковски, потенцирајќи дека Александар Бонев бил втор меѓу наградените 60 лица. Бучковски изјави дека информациите ги имал уште кога бил премиер на Владата и не ги употребил, а знаел и за тоа дека двата полнолетни сина на Бонева врз основа на бугарското потекло студирале на бугарските универзитети без партиципација како што студирале странските државјани. Тужениот рече дека има доказ, кој не бил преведен и кој всушност била апликација на еден од синовите на Бонева за добивање на бугарско државјанство, а врз основа на потеклото на своите родители.

Апликацијата во моментот се преведува, тврдеше Бучковски. Лично го немам видено бугарскиот пасош на Силвана Бонева ниту пак имам сознанија, но врз основа на сето изведеното изведов заклучок дека Бонева поседува пасош што ми изгледаше веројатно. На прашање на адвокатот на тужителката дали пред да го изјави во емисијата цитатот за кој кривично одговара имал информации или контактирал директно со Бонева, Бучковски одговори негативно наведувајќи дека имањето бугарски пасош не било грев оти целиот цитат и тужбата била иницирана од неговата изјава за Илинден дека Македонците и Бугарите ќе го слават празникот и дека тоа било негово либерално мислење и не било важно дали некој има бугарски пасош или не. Бонева по ваквите изјави рече дека жали што не ја проширила тужбата против Бучковски и од членовите на нејзиното семејство, па затоа и ја одбила понудата да го прифати извинувањето на Бучковски.

Бонева рече дека врз основа на некоја покана не може да се утврди дали таа и синовите имаат бугарски пасоши. Бучковски, пак, испровоциран од Бонева потенцираше дека не било битно кој како се чувствувал и кога ќе се рекалсирале односите помеѓу Бугарија и Македонија немало да биде битно кој што е. На ова реагираше Бонева која го нападна тужениот наведувајќи дека на тајните служби им давал налози да фингираат и собираат божемни докази со кој ќе биле дискриминирани и дали на таков начин биле кршени законите. Бучковски не остана должен и одговори дека дотичниот сопруг на Бонева има досие уште во 2000 година, а неговото величење не го правел тој туку бугарската држава, посочувајќи во делот од присмените докази - блогови и веб-страница на Агенцијата на Бугарите во туѓина од кој можело да се види кои биле најголеми Бугари во Македонија. Бонева го нападна Бучковски истакнувајќи дека нејзиниот свекор бил роден во Петрич и дека по Втората светска војна тој бил дојден во Македонија, а воопшто немал бугарски пасош, па затоа Бучковски да не ја доведувал јавноста и судот во заблуда. Бонева на судот приложи патна исправа на нејзиниот син и тврдеше дека тој бил одбиен за виза и дека токму заради неиздавањето виза преку МНР била испратена дипломатска нота. Рочиштето ќе финишира во четврток кога ќе бидат дадени завршните зборови.
Бонева од Бучковски бара отштета од 100.000 евра.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 12, 2009, 12:01:27
Македонски медии: 68 години от началото на борбата срещу българския окупатор
http://focus-news.net/?id=n1276308

Цитат
Агенцията цитира Груевски ..., според който „нито една от страните от Европейския съюз няма право да прави обструкции на нашия европейски път, защото по този начин налага обструкции на европейските ценности. :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Октомври 12, 2009, 12:58:22
Имеме си една малка Северна Корея за "съсед"...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 12, 2009, 11:16:33
Македония скочи: Ползвали сме тяхното "Македонско девойче" за наша реклама

На електронната си страница македонският "Утрински вестник" помества гневен коментар относно пусната българска реклама на Пловдив, в която фон е песента "Македонско девойче". В Текста се заявява, че ние, българите, отново най-нагло крадем от македонския форклор и че подобно заимстване е напълно незаконно и нерегламентирано.

http://yesterday.actualno.com/news_265351.html
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 12, 2009, 11:34:09
Македония скочи: Ползвали сме тяхното "Македонско девойче" за наша реклама

На електронната си страница македонският "Утрински вестник" помества гневен коментар относно пусната българска реклама на Пловдив, в която фон е песента "Македонско девойче". В Текста се заявява, че ние, българите, отново най-нагло крадем от македонския форклор и че подобно заимстване е напълно незаконно и нерегламентирано.

http://yesterday.actualno.com/news_265351.html

„Македонско девојче“ за бугарски туризам
http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=3E48EF95B9AEFF4F9438C6D6423FD7AD
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 13, 2009, 11:56:26
Статистика:

http://www.focus-news.net/?id=f13148

Цитат
Красимир Узунов: Сега в момента се делим така, когато беше последното посещение на Бранко Цървенковски правихме една справка – за три месеца 1700 текста за България, от които 35 положителни. Те са за играчите от Македония, които играят в „Локо” (Пловдив), Бандаловски в „Локо” (София) и т.н.
Водещ: Останалите...
Красимир Узунов: Или лошо, или нищо. Тази политика, тя си продължава.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 13, 2009, 12:15:50
Информационна агенция "Фокус", 13.10.2009
Надига ли се нова антибългарска вълна в съседна Македония (http://www.focus-news.net/?id=f13148)

Красимир Узунов, президент на Информационна агенция „Фокус", Александър Йорданов, бивш посланик на България в Скопие, проф. Георги Марков, историк

Водещ: Темата, която сме избрали да дискутираме с нашите гости, е свързана с Македония. Надига ли се нова антибългарска вълна в съседна Македония? Голяма част местни медии вчера акцентираха върху „68-ата годишнина от началото на македонската съпротива срещу българския окупатор”. Други нападнаха България, че крадем техни песни и ги представяме за наши. Това се случва само няколко дни след освобождаването на Спаска Митрова от македонски затвор. Тази сутрин четохме една информация в прегледа на печата за това, че награждават в Охрид капитана на кораба, който потъна и при който загинаха български граждани. Днес по темата сме поканили проф. Георги Марков, Красимир Узунов и Александър Йорданов.
Георги Марков: Човек да се смее ли, да плаче ли при такива новини?
Водещ: Каква е тази измишльотина да наградят капитана на кораба, който е бил претоварен и поради тази причина се е обърнал и са загинали хора?
Георги Марков: Правят го на пук в Скопие. Аз съм историк и ще ви кажа, че през Втората световна война в Пета армия, която е дислоцирана във Варадарска Македония с щаб в Скопие, 60 до 70% младежите, войниците са местни, така че те са се окупирали сами. Така излиза. Вземете старите филмови ленти, те са запазени, от посрещането на българската войска през пролетта на 1941 година с цветя и с шарени черги и ги покажете по телевизията, защото и лъжата има предел. Не може постоянно да се нагнетява, да се промиват мозъци и да създават българомразци и да мразят себе си.
Водещ: Каква е целта на това занятие?
Георги Марков: Целта е да се поддържа разликата, че те са други, много по-различни от нас.
Красимир Узунов: Единственият вариант е, че тъй като сме еднакви, трябва да се докаже различието. Тоест, това, което каза професорът, е абсолютно вярно. Първо, през 1918 година в нашата армия има Единадесета пехотна македонска дивизия – 34 485 души. Заедно с това, в Българската армия служат до 100 хил. души по произход от Македония. Миналата седмица говорихме за такива неща – 23% от българския офицерски състав е роден или в Македония, или в Северна Добруджа. Тоест, това е нормално. 1941 година, то вчера беше интересно, ние затова ги преведохме, адаптирахме, защото трудно може да се говори за превод, едно към едно адаптирахме събитията от 68-годишнината на националноосвободителната борба на Македония, както се казва, това е първата пушка на 11 октомври. Това е комична история. Един млад, малолетен, нелегален после, Душко Наумовски, по-късно режисьор, застрелва в гърба един полицай, родом от Смилево, баща на три деца. Защото той отишъл пред полицейския участък в Прилеп, той му казал – къде одиш, Душко, защото баща ти се секира за теб. Тоест, притеснява се. Той казва – нижех тютюн у село Плетвар. Село Плетвар, където е роден Методи Шаторов и други, които никога не се е обърнал езика да кажат, че са македонци. Стражарят се е обърнал и партизанинът, бъдещият, го застрелял в гърба. Това е първата пушка. Освен това, са метнали една бомба по затвора и са /.../ две жици. Това е македонската революция. Тоест, легендата, че на една македонска сватба има толкова стрелба, колкото за две гръцки революции, просто не е вярно. Съвсем естествено е това в момента да се налага едно върху друго като събитие, защото от събота започнаха публикациите защо пуснаха тази Спаска, защо Спаска си е позволила да каже, че вътре е ударена с палка по главата, защото е казала, че е българка. Оттам нататък в понеделник вече, 10-11 октомври честването на празника. Самият Груевски е произнесъл едно слово, че всяко поколение македонци има по една своя битка. Тоест, ако битката е била за националното освобождение преди 68 години, сега е за името. От друга страна, се обяснява, много интересно разсъждение има в една от просръбските телевизии – „Телма”, става въпрос за това, че когато започнала освободителната борба, „с довчерашната поробител Сърбия трябваше да се борим срещу новия освободител България, когото народът смяташе за освободители, но маските паднаха бързо”. Значи, вътре е такава каша. Още повече – дори историческата енциклопедия, която е спряна в момента, тя не е във фундаментален тираж. Там книга се издава в голям тираж от 300 бройки. След като не четеш, как няма да може да се мултиплицира цялото това нещо. И съвсем естествено идва и наградата, за да се извади по този начин Сотир Филевски, капитанът на нещастното корабче „Илинден”, което се захлупи и удави 15 български туристи, той да бъде награден, обаче с уговорката, снощи правим интервю с кмета на Охрид, да бъде награден с уговорката след като излезе от затвора. Цялата тази работа е едно недоразумение. Миналата седмица Арбен Джафери даде едно интервю и каза, че както са тръгнали, те ще свършат като Милошевич. Не можеш непрекъснато да генерираш проблем със съседите. Тоест, всичко се гради на базата...
Водещ: А за какво им е този проблем?
Красимир Узунов: Защото те са бедни и нещастни, защото са им взети Пиринска Македония, Егейска Македония, нещо им е взела Албания и те затова са нещастни. Не защото имат икономически проблеми, не защото целият валутен резерв е 1 млрд. и 800 млн., от които те извадиха 600 млн. евро и ги пуснаха на валутния пазар. Значи, Груевски ще прави избори след избори, за да може да живее от тези избори. Първо, разчиства всичко във ВМРО. Второ, непрекъснато иска някакъв мандат за преговори, непрекъснато вика – ние сме македонци и такива...
Водещ: Да се държи на власт.
Красимир Узунов: За да бъде на власт. Той консумира властта в момента. Да, пада му подкрепата, Македония изпада в изолация. Тя има проблем с всички – и с Косово палиха знаме, и с албанците, нарекохме ги шиптъри и Мартин Протогеров, внук на генерал Протогеров, не му било ясно защо в енциклопедията пишело, че дядо му е бил български генерал. Обясняваха, той покойник е вече Ванчо Стойчев, че ние сме ги мобилизирали на сила. Е, аз на сила мога да те взема войник, ама не мога да те направя генерал. Значи, никой не става на сила генерал, няма как да стане.
Водещ: Сашо Йорданов, по ваше време как беше?
Александър Йорданов: Абсолютно съм съгласен с казаното до тук. Практически македонизмът, самата доктрина на македонизма, това е антибългаризъм в постоянно действие. За да съществува самата тяхна доктрина, че са македонци, трябва непрестанно да се произвежда антибългаризъм. Ако изчезне антибългаризма, изчезва самото основание да се вдига този шум около държавата Македония. Тоест, всичко се нормализира. Защо? Тук е професор-историк и Узунов също се занимава от години с история. И двамата сега всъщност говорят за общи неща в историята – общи герои, събития, личности и т.н. Но обща история се прави от общ народ. Не може да има различни народи, които правят обща история. Практически тук в момента, както и да го погледнем, става дума за един общ народ, българският народ, поради определени политически и исторически обстоятелства е разделен и в момента има две държави. Няма лошо, че има две държави, може и три да има. Въпросът е, че наистина ние сме разделени от тези хора. По-скоро те са разделени от нас и години наред им е промивано съзнанието срещу България, българското. Те нямат просто информация. Това, с което аз се сблъсках като посланик и се опитах тогава с усилията на посолството, мисля, че Узунов тук ще потвърди, е малко от малко да променим информационния фонд вътре, в самата Македония. Започнах да участвам по-активно в медии, в телевизии, да се показвам, да разказвам българската гледна точка към личности, събития и истории, включително и за тази антифашистка борба и т.н. Спомням си, че тогава излязох с една статия, в тези дни беше, около това събития, в която разказвах истината за участието на България в така наречената втора фаза на отечествената война и влизането на БА в Македония именно като армия-освободителка, сраженията при Страцин, Команово, Крива паланка, освобождението на Скопие, включително цитирах и оценката, която дава тогавашният маршал Тито на Югославия, по-късно и лидер на Югославия и на Македония, където в Македония и до днес Тито е като божество. Той е нещо както Сталин в Съветския съюз.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 13, 2009, 12:16:19
Красимир Узунов: Има един проблем, едно връщане към Югославия...
Александър Йорданов: Само да завърша. Едно връщане, където в Скопие има паметници на Тито, гимназии на Тито и т.н., тържества за Тито. Тито се чества в Македония повече, отколкото се чества Гоце Делчев.
Георги Марков: Баща на македонската нация.
Александър Йорданов: На тържеството на Тито отиват повече хора, отколкото на Гоце Делчев, който си е дал живота за тази Македония и за освобождението. И излязох с една статия, в която разказах българската гледна точка. Как, например, Тито тогава е казал, че благодарение на БА, се освободи Македония. Скочиха срещу мен девет академици. Македония е между другото държавата с най-много академици на глава на населението, което е един парадокс. Скочиха, писаха статии, разказваха невероятни глупости, но все пак бях благодарен, че ми дадоха възможност да излезе тази гледна точка в македонския печат, защото покрай това стана една дискусия, излязоха факти, те не могат да отричат истината. Македония е държава като /.../, където се крие истината, просто хората не я знаят. Всеки знае своята частна истина. Ако се срещнете с един македонец, всеки истински македонец има някакъв роднина в България някъде, ако няма родина, значи не е македонец. Това е истината и просто така се е получило исторически от това движение на населението. Имат братовчеди, братя, сестри и това е истината в Република Македония. Хората си знаят своите корени, обаче политическият елит, информацията и това, което Узунов каза, че македонизмът прерасна в сега един модерен югославизъм. Македония е последната държава, която пази югославизма в югославската територия.
Водещ: И тук да дадем възможност на г-н Узунов, който казва, че от месец-месец и нещо се налага...
Красимир Узунов: След като заглавието във „Вечер” миналата седмица беше „Дрогба: Майка ми ми викаше Тито, когато израствах”, значи там е „Югославска народна армия” булевард. Драги Каров, който стана известен, че в двора си построи паметник на Тодор Александров, през далечната 1993 година беше отишъл на гости на кмета на Велес и го беше попитал защо зад гърба му стои портрета на Тито, а не на Гоце Делчев. Оня казал - от носталгия. Този свалил портрета и му го беше сложил за вратовръзка, беше го халосал по главата, това е първото арестуване на Драги Каров. Що, вика, нямаш тогава носталгия към Илинден 1903 година, а кметът беше от ВМРО. Тоест, там имаме работа с хора, които твърдят, че са от ВМРО, а не знаят какво означават буквите. Тоест, абревиатурата Вътрешна Македоно-Одринска революционна организация за тях нищо не говори. Значи, вътре има хора, които протестираха срещу това, че Любчо започна да изписва през 1998 година името си с „б”, а не с „п”. Защото това са онези дописани неща. Нали третият брат на Кирил и Методий се казвал Блаже Конески и се родил 1000 години по-късно. Там е драматично положението.
Водещ: Същото нещо е по отношение на Гърция, не само по отношение на България.
Красимир Узунов: Сега в момента се делим така, когато беше последното посещение на Бранко Цървенковски правихме една справка – за три месеца 1700 текста за България, от които 35 положителни. Те са за играчите от Македония, които играят в „Локо” (Пловдив), Бандаловски в „Локо” (София) и т.н.
Водещ: Останалите...
Красимир Узунов: Или лошо, или нищо. Тази политика, тя си продължава. Когато им дадохме танковете беше – давате ни танкове, защото ще ни вземете. Когато ги биеха албанците по главата беше – ако сте свои, защо не ни помагате? Ако ни помагате, значи искате да ни вземете. Сашо, като бивш посланик ще признае и едно нещо, ние много пъти сме имали спорове. Значи, много дълго време ни беше импотентна позицията към Македония. Да, ние се страхувахме да не ни обвинят за някаква реминисценция към миналото, защото в Охрид има един чинар, за който се твърди, че е съден от ръката на Свети Климент. Той е разделен на три, както е била разделена земята ни. Три посреща, три пъти изпраща БА. Да, ние влизаме и си отиваме, а на тези, които остават и са били с български окупатор, обикновено им вземат главите после. Значи, Македония е една държава, на която след 1945 година режимът на Тито и на генерал Темпо, като влизат сръбските партизани, вътре във всяко село изчезват кметът, попът, даскалът. Останалото бяга към България. Тоест, когато трудно се чете и пише... Нормално, днес нормално е да съществува македонецът, който смята, че неговият пряк дядо е Александър Македонски, а баща му е цар Самуил и в свободното време те са изгонили българския окупатор. Това са трите нишки на македонската история. Ако отворим тази енциклопедия, ние взехме електронното издание, сега ще го разпечатаме тук да го имаме, защото и те направиха електронно издание. Добре, без държавата, как става издаването на тази енциклопедия? Тя се издава, за да генерира проблем. Големият проблем е, че, първо, държавата, второ, тези организации, които са обременени да се занимават с това, ето ВМРО, в България ВМРО не върши работа към Македония. И проблемът е, че примерно пловдивският кмет не е алтернативата на Каракачанов, той е продукт на Каракачанов. Ние се сетихме за ВМРО да го използваме сега. Ако не бяха изборите във ВМРО, щеше ли да пищи срещу Дейвид Черни. Те научиха последни за тази работа, че го има. Като четеш малко, не знаеш за тези неща. Бог да прости Мария Александрова, дъщерята на Тодор Александров, тя казваше – ще познаят истината и ще станат свободни, както пише в библията. Тоест, максимално насърчаване. Едно време ние се борихме да вкарваме вестници, помниш го това нещо. Сега в момента интернетът е отворен, ние имаме някъде 12-13 хил. читатели. Като махнем 3000 милиционери, поне 10 хил. читатели имаме в Македония нормални. Те се ориентират, на мен ми казаха техните журналисти – тъй като ние купуваме „Франс прес”, превеждаме...
Александър Йорданов: В интерес на истината Агенция „Фокус” е много следена...
Красимир Узунов: От цялата полиция в Македония, знам.
Водещ: Тя, общо взето, си се занимава изключително...
Красимир Узунов: Занимаваме се с Балкани изключително много, но на тях им е по-лесно, вместо да превеждат френските новини от английски и от френски, да ги адаптират от български. Тоест, международните страници се правят, те викат – ама, ние го вземаме. Викам – те и в Ямбол ни вземат...
Александър Йорданов: Аз искам обаче нещо друго да кажа – ние може да приведем много примери, както и го правим в момента, от историята и от такива случаи най-различни. Аз се сещам за една журналистика, ваша колежка, която по мое време беше в България, дошла и на почивка, а и да напише нещо за България, дори се похвали...
Водещ: За Македония или за България?
Александър Йорданов: За България да напише. Македонка, която дойде в България и дори се похвали – редакцията ме изпрати в България, искат да напиша нещо за България. Говорихме, беше по Южното Черноморие, изкара 10 дена и се върна, обади се, поговорихме. И написа в „Утрински вестник”, техният най-голям вестник...
Красимир Узунов: ... тогава.
Александър Йорданов: ... тогава, една статия за България, която е много хубава. Разказва за курортите, за строителството, как върви туризма в България. Викам – брей, най-после да се появи нещо хубаво за България. И накрая чета – но, вика, не ви съветвам да ходите на българското Черно море, защото в морето има много медузи. И аз й се обаждам и й викам – защо написа това нещо? Защото, вика, ми казаха – не може да е изцяло положително за България. Викам – нещо друго не видя ли? Вика, всичко беше много хубаво, хареса ми, вика /.../ и нещо трябваше да напиша. Какво? За медузите.
Георги Марков: Там няма промяна това, което беше преди и сега. При Тито, те просто имат един елит и в политиката, и в науката, който е останал. Сърбоманията е много силна. Всъщност, сърбите са още там политически, гърците ги завладяха икономически, а ние имаме обща история и етнически би трябвало да сме там, но историята ние не можем да я разделим. Аз имам колеги от Скопие, много пъти сме правили опити да правим проекти. БАН има много проекти със Скопие – математика, химия, физика, но история не става, защото няма как да я делим. Те са все по-напред. Бяха се вторачили в цар Самуил, сега в Александър Велики. Сега в тази енциклопедия се твърди, някъде от праисторията, че македонецът се е появил преди човека. Това е смешно о тъжно. Те са внуци на Зевс. Те са много комплексирани, говоря за елита, те са много комплексирани, тъй като всяка нация трябва да има история. Аз им казвам – добре, вашата история започва при Тито, след Втората световна война. Това си е вашата история, не пипайте нашата история. И затова не можем да се разберем, няма как да се разберем.
Водещ: Добре, изход има ли изобщо?
Александър Йорданов: Много важно е обаче, като ги говорим тези неща, да не оставяме впечатлението, че ние имаме едно несериозно отношение към тази държава. Напротив, българската политика винаги се е стремила, независимо колко последователно, аз мисля, че се е стремила да има една линия на поведение към Македония и тя е, как да я кажа – България да не става част от проблемите на Македония. Значи, ние така да общуваме с Македония, така да работим с Македония, да не ставаме повод все пак те да проблематизират нашите отношения – това, за което всъщност говорим. Как да стане това? Това става обаче с активна политика от наша страна към Македония във всички сфери. Не с пасивна, не с гледане те какво правят и с коментиране на тяхното правене. Значи, ние трябва да инициираме и сами да предлагаме от сферата на образованието, културата, дори историята, общи неща, до икономиката – инфраструктурни проекти... Ако те не могат да построят, например, железопътната линия до България, което е един проблем вече 100 години, няма железница от Скопие до София, нека ние да построим. Нека България да се бръкне, да извади пари, да вложи и да направим тази железница.
Водещ: Г-н Йорданов, у нас влаковете горят, какво да им построим?
Александър Йорданов: Ако искаме да бъдем държава с авторитет, ние трябва да имаме не само политика към Македония, ние трябва да знаем, че България може да бъде важна държава само в своя регион. Ние не можем да бъдем държава, която ще оправя целия свят и навсякъде да бъдем добре приети със своя концепция.
Красимир Узунов: Ние сме част от проблемите на Македония...
Водещ: В какъв смисъл сме част от проблемите на Македония?
Александър Йорданов: Ние не трябва да допускаме да се превръщаме в част от проблемите на Македония, а трябва да бъдем ключа, чрез който Македония може да си реши проблемите. Още повече, че ние сме европейската държава в региона.
Красимир Узунов: Македония има три проблема в момента. Не говорим като бивш посланик, в момента говорим за това, което е реалното. Значи, има проблем с Гърция за името, има проблем с България...
Водещ: Какъв е проблемът с България?
Красимир Узунов: Последните проблеми, това е легитимността. За пръв път ОМО-Илинден на митинг в Страсбург, когато македонците заведоха 200 човека от Благоевградско на екскурзия в Страсбург и им раздадоха в Скопие едни транспаранти да ги вдигат пред Съвета на Европа, поискаха и малцинство. Те казват, че в България и Гърция малцинството не е признато.
Водещ: Това са смешни работи, Краси, дай да говорим за някакви сериозни неща. Истинският проблем на Македония е с Гърция за името, какъв проблем има Македония с България?
Красимир Узунов: Има проблем за границата с Косово, има проблем за непризнаването...
Водещ: Говорим за български проблем.
Красимир Узунов: Ние участваме индиректно във всичките им проблеми...
Водещ: Те могат да си приказват каквото си искат, говорим за реален проблем?
Красимир Узунов: Ние в момента, дори да кажем, че Желю едно време, когато е казал – признавам държавата, не признавам нацията...
Водещ: Говорим за реален проблем. Ние създаваме ли реален проблем на македонците? Освен това, че, примерно, личното ми мнение, тази битова драма напоследък се превърна в някакъв междудържавен проблем – със Спаска Митрова.
Красимир Узунов: Абсолютно си прав, става въпрос за следното...
Водещ: Това си е чисто битова драма, която някой я използва за PR и я превърна в междудържавна...
Красимир Узунов: Колко /.../ в България, ако се разведеш и не се видиш детето, няма да вкарат в затвора жена ти. Няма такъв подход. Да, преиграха...
Водещ: Тук видяхме някакви други неща, да не влизаме.
Красимир Узунов: Всякакви неща.
Водещ: Кажи ми какъв реален проблем. И защо нашата политика била импотентна, какво трябва да се занимаваме с Македония изобщо?
Красимир Узунов: Говоря за следното – че импотентна беше политиката на България в продължение от 1992 година, откакто ние през януари признахме Македония...
Водещ: Какво да правим?
Красимир Узунов: Импотентност на политиката означава, че ние нямаме активно присъствие, веднъж...
Водещ: Къде да присъстваме активно, ето Сашо ти казва, че са направили вестници, да вкарват...
Красимир Узунов: Вестници не се опита да вкара държавата, опита се ВМРО да вкарва. Държавата изобщо не е участвала във вкарването на вестници, изобщо не е така. Второ, вестници, като се вкарваха, ги държаха отдолу. Ако попиташ – има ли „Континент”, го продават. Говорим към 1992 година.
Водещ: Хората си гледат „Фокус” и си четат.
Красимир Узунов: Гледат си и НТВ.
Водещ: Какво да бъде по-различно от това, което е в момента? Какво да се занимаваме, това ли ни е на нас най-важният проблем?
Красимир Узунов: Навсякъде, където живеят българи, е нормално да се занимаваме с тях. Дали Спаска Митрова е добра или лоша, един въпрос. Говоря за това, че ние трябва да имаме отношение към българите в Молдова и към българите в Западните покрайнини и към българите в Банат. Тоест, ние трябва да имаме активна политика, да получават образование...
Водещ: Ще ти кажа личното ми мнение, не съм съгласен за това.
най-важният проблем?
Красимир Узунов: Защо?
Водещ: Когато човек отиде да мете на улицата, първото нещо, което трябва да си измете, е неговият двор и неговата къща. Нашата къща е страшно неизметена, страшно неподредена, дворът ни е пълен с боклуци, а ние ходим да се занимаваме със Спаска Митрова, с българите в Молдова, с българите в не знам си къде. Чакайте, бе хора, дайте първо да оправим къщата тук и като оправим къщата, можем да поканим и българите от Молдова, и Спаска Митрова, и всички останали.
Красимир Узунов: Защо искаш да се затвориш и да разсъждаваш като македонците?
Водещ: Не, не искам да се затварям. Ама не смятам, че държавата е в момента в състояние да хвърля много големи усилия в тази посока. Да, съгласен съм, трябва да се полагат усилия за всички българи по целия свят, ама...
Красимир Узунов: Първо, не трябва да не прави никакви усилия...
Водещ: Аз не съм казал никакви.
Красимир Узунов: За съжаление, цели периоди ние нищо не правихме. Имаше едно управление, в което, ляво управление в България, в което ние имахме пет визити в Белград, десет визити в Атина и нито една в Скопие, както сега го повтаря Груевски. Груевски е бил веднъж в България, а той вече трети избори ще прави, вече мандат и половина е на власт. Трябва да имаш /.../ на българската политика. Някой трябва да влезе да го обясни. Едно време Марко Тодоров отиде, слава Богу той е професор, който отиде и отказа да подпише този договор. Когато бяха го направили – ама как ще бъде, ама на български, на македонски, на книжовните за двата народа езици. Значи, те генерират проблем там, където го няма.
Водещ: Ама, да си го генерират, какво ни интересува нас това?
Красимир Узунов: Ние участваме неминуемо. Киро дойде по покана на Желю Желев в България, отиде да си види роднините и отказа да подпише договор за междусъседство.
Водещ: Финални изречения обаче, какво може да се направи?
Георги Марков: С историята не може да се пазарим. Не може крадецът да казва – дръжте крадеца. Историята е българска, а тяхната история е след Втората световна война. Не можем да правим компромиси.
Александър Йорданов: Нашата политика трябва да бъде обърната както към държавните институции, този диалог – контакти, срещи, проекти, икономики, бизнес и всичко, така и към обикновените хора. Това, което говори и Узунов – с повече информация, със загриженост...
Водещ: Той ги информира, човекът се грижи достатъчно, сайтът върви всеки ден.
Александър Йорданов: Със загриженост наистина към хората, които се определят като българи, които изразяват свободно това съзнание. Успехът на България като държава е най-голямата пропаганда срещу македонизма. Но когато нашата държава не успява вътре в себе си, много трудно е...
Водещ: Това казах и аз.
Александър Йорданов: Аз съм съгласен с това.
Водещ: Добре, благодаря ви.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 15, 2009, 03:52:59
Херостратовци
Стефан Влахов Мицов

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1838&ArticleID=123943

Цитат
Во 2001 година со уште тројца универзитетски професори и писатели бев ангажиран за пишување на учебник по бугарска литература за 11 клас. Само што на Министерството за образование не му се допадна учебникот, бидејќи го критикувал национализмот во творештвото на бугарските писатели. Поточно, нудел спорни теми, кои можеле да ги збркаат учениците. Тие ќе биле принудени да мислат, а со децении мислењето во бугарските училишта е непожелно. Учениците треба само да паметат и да го изнесуваат тоа што пишува во учебниците по историја, литература и сл. Тогаш на колегите им предложив да објавиме учебник со наслов „Забранет учебник по литература“, но тие не се согласија. Од Министерството им ветија нови договори за други учебни помагала. Затоа јас си ги зедов моите 110 страници, посветени на Ботев, Вазов, Алеко Константинов и на Кирил Христов, и ги објавив како „Отфрлени страници“. Ефектот беше голем, а колегите долго време жалеа за пропуштената шанса со издавањето на целиот учебник.
Цитат
.... бугарската простотија одново стана вест во Европа. 
Цитат
....  го разоткрива безизлезот пред Бугарија, генетската и духовна обременетост на нејзините граѓани.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 15, 2009, 06:24:26
Надига ли се нова антибългарска вълна в Македония?

http://novatv.bg/bg/videos/view/1317/
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 15, 2009, 06:36:37
Цитат
Надига ли се нова антибългарска вълна в Македония?

Ама таа никогаш и не престанала, само што на моменти е поголема а друг пат помала ! Бонаца (мирно море), по той въпрос никогаш и немало ! Ние што сме тука го осекьаме тоа секойдневно на кожата.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 16, 2009, 09:50:07
Министър Божидар Димитров: Македония няма да влезе в ЕС, ако не преодолее езика на омразата

Ст. н.с. д-р Божидар Димитров е роден в на 3 декември 1945 година в Созопол. През 70-те години е допуснат да проучва архивите на Ватикана, което е голям успех в епохата на Студената война. През 1994 г. е назначен за директор на Националния исторически музей. Автор на телевизионни предавания, десетки книги и стотици публикации в периодичния печат. Народен представител от ГЕРБ в 41-ия парламент от Бургас. В кабинета "Борисов" е министър без портфейл, отговарящ за българската диаспора, вероизповеданията и Управлението на архивите. Женен, с една дъщеря.

http://www.radar.bg/redirect.php?newsid=6365016
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 21, 2009, 02:21:35
„Репортери без граници“ не' ставија на 34. место
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=31D2BCDD6E98F142BBECA31BACD8E83C

Цитат
Македонија е на 34-то место од вкупно 175 држави во класификацијата на „Репортери без граници“ за слободата на медиумите во светот. Македонија годинава бележи скок за осум позиции, за разлика од 2008 година, кога беше на 42-то место, со што најдобро котира во извештајот на организацијата од земјите во регионот.

Според организацијата, од земјите-членки на ЕУ, перманентен пад бележи Бугарија, која откако стана членка на Унијата во 2007 година нејзината позиција постојано опаѓа и годинава е на 68-то место.

 
 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Октомври 21, 2009, 09:58:33
То си е истина. Масмедиите са ужасни. В момента е по-зле от комунистическо време.

Почти никой не им се доверява и хората се доверяват повече на форумите (http://forum.start.bg/), блоговете  (http://blog.start.bg/)и социалните мрежи.

За да останат на власт и "демократите" и социалистите, поддържаха тотален контрол над медиите. Рекламния пазар (който пак контролира медиите) според слухове до голяма степен се контролира на високо ниво от хора на службите. Накрая ДПС решиха да използват вестниците като лост за влияние, купиха основните и ето го резултата  >:(

http://www.capital.bg/show.php?storyid=797531&sp=0
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 21, 2009, 10:03:29
Никако не смееме да ги заборавиме и "НАЙДЕМОКРАТСКИТЕ" медиуми на Балканите : скопски "ВЕЧЕР" и ТВ СИТЕЛ !:

МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИУМИ ЛИДЕРИ ВО РЕГИОНОТ

Македонија на 34 место по слободата на печатот

http://vecer.com.mk/?ItemID=8C7FE1C8A52A124CA9437725FA0D1E21

Цитат
Од регионот, Грција е на 35 место, Словенија на 38, Србија на 65, Косово на 75, Хрватска на 78, Албанија на 88 место. Во топ 20 влегуваат 15 европски земји, од кои 11 се членки на ЕУ. На првите три места на листата се Данска, Финска и Ирска. Од друга страна, Бугарија е на дното од сите земји членки на ЕУ
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Октомври 21, 2009, 11:45:48
http://www.focus-news.net/?id=n1282535

Проф. Георги Бакалов: Новата македонска Енциклопедия е просръбска и антибългарска

21 октомври 2009 | 12:11 | Агенция "Фокус"София. Новата македонска Енциклопедия е просръбска и антибългарска, смята председателят на ДА "Архиви" проф. Георги Бакалов. На въпрос – каква е позицията на ДА „Архиви” относно новата Македонската енциклопедия, проф. Георги Бакалов заяви, че се правят усилия да бъде получено самото книжно тяло на енциклопедията, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
Според него тя е просръбска и антибългарска.
„Ще видим какви са самите текстове, отнасящи се до България, когато получим енциклопедията, и тогава ще изразим позиция”, заключи Бакалов.
Грета ПЕТРОВА
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 21, 2009, 12:15:49
http://www.focus-news.net/?id=n1282535

Проф. Георги Бакалов: Новата македонска Енциклопедия е просръбска и антибългарска

21 октомври 2009 | 12:11 | Агенция "Фокус"София. Новата македонска Енциклопедия е просръбска и антибългарска, смята председателят на ДА "Архиви" проф. Георги Бакалов. На въпрос – каква е позицията на ДА „Архиви” относно новата Македонската енциклопедия, проф. Георги Бакалов заяви, че се правят усилия да бъде получено самото книжно тяло на енциклопедията, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
Според него тя е просръбска и антибългарска.
„Ще видим какви са самите текстове, отнасящи се до България, когато получим енциклопедията, и тогава ще изразим позиция”, заключи Бакалов.
Грета ПЕТРОВА


Да му дадем електронната версия на Бакалов !  ;)
Иначе защо да дава БГ пари за закупуване на такъв боклук ?  >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 21, 2009, 06:43:56
Владо Бучковски ще плати за клевета заплата и половина на Силвана Бонева
http://focus-news.net/?id=n1282900

Цитат
Глобата от 96 000 денара (61 денара = 1 евро) му е наложена заради това, че преди три години в рубриката „Яж бюрек” Бучковски заявил, че Бонева има български паспорт.

Да имаш БГ гражданство значи се смята за обидно твърдение - предмет на клеветничество ! Ама че абсурд !  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 21, 2009, 07:57:26
Цитат
Да имаш БГ гражданство значи се смята за обидно твърдение - предмет на клеветничество ! Ама че абсурд !

Competent,
не можам да се согласам со твоята горна констатация, од едноставна причина што лицето Силвана Бонева очигледно НЕ СЕ чуствува за бугарка и тврденьето на Бучковски во той случай я навредува.
Но, апсурд е кога знаеме оти нейзиниот сопруг на времето пишуваше "про бугарски" текстови http://bkks.org/forum/index.php/topic,1224.0.html а сега истите тие личности тоа го сметат за "психички тормоз" за кого барат 100.000 евро ! Значи, кога сакаш да наплатиш кауза за многу добра сума е истовремено и многу дискутабилна работа ! За разлика од нив, раководството на БУГАРСКИОТ Културен Клуб - Скопйе, со име и презиме ГОРДО стоят како потписници на ова здружение http://www.bkks.org/rakovodstvo ! Истото се случува и со нас кои сме на страна, но ясно стоиме зад нашиот БУГАРСКИ идентитет и тоа го правиме со гордост и респект спрема каузата и во никой случай за тоа не се осекьаме навредени (обидени) или "психички тормозени" !
Една друга констатация на Бучковски многу држи : Како тоа, од сите "бугараши" во Македония само Силвана Бонева напредува во кариерата, а сите други многу одамна беа "ликвидирани" ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Октомври 21, 2009, 09:01:06
Интересно   во  Македонско  дело.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 21, 2009, 11:04:39
Цитат
Да имаш БГ гражданство значи се смята за обидно твърдение - предмет на клеветничество ! Ама че абсурд !

Competent,
не можам да се согласам со твоята горна констатация, од едноставна причина што лицето Силвана Бонева очигледно НЕ СЕ чуствува за бугарка и тврденьето на Бучковски во той случай я навредува.
Но, апсурд е кога знаеме оти нейзиниот сопруг на времето пишуваше "про бугарски" текстови http://bkks.org/forum/index.php/topic,1224.0.html а сега истите тие личности тоа го сметат за "психички тормоз" за кого барат 100.000 евро ! Значи, кога сакаш да наплатиш кауза за многу добра сума е истовремено и многу дискутабилна работа ! За разлика од нив, раководството на БУГАРСКИОТ Културен Клуб - Скопйе, со име и презиме ГОРДО стоят како потписници на ова здружение http://www.bkks.org/rakovodstvo ! Истото се случува и со нас кои сме на страна, но ясно стоиме зад нашиот БУГАРСКИ идентитет и тоа го правиме со гордост и респект спрема каузата и во никой случай за тоа не се осекьаме навредени (обидени) или "психички тормозени" !
Една друга констатация на Бучковски многу држи : Како тоа, од сите "бугараши" во Македония само Силвана Бонева напредува во кариерата, а сите други многу одамна беа "ликвидирани" ?

Децата на Бонева са учили и учат в БГ почти безплатно, което значи, че най-малко имат Удостоверение за БГ произход, ако не и гражданство ... А това значи, че са декларирали родителите си като българи !  ;D

Силвана казала, че те учели безплатно, защото са отличници, но Бучко знае добре как стоят нещата ... Най-големият майтап е, че Бучко знае това защото е бил гост-професор в София !  ;)
И сега още един парадокс - един такъв БГ професор обвинява в българщина родителите на студенти в БГ, а тези родители се защитават като обидени и наклеветени ! Че кой е по голям бугараш - дали професорът или студентът в БГ ? Всичко това, гледано оттук, е повече от смешно !  ;D

Но за вас, които живеете там, очевидно никак не е смешно, ами си е направо трагично ...  >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 21, 2009, 11:30:09
Протест на нападнатите македонски граѓани

http://www.time.mk/cluster/ee73edb5ed/index.html
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 21, 2009, 11:31:02
Да се потсетиме уште на некои многу битни ФАКТИ во врска со Бучковски.
1. Бучковски е првиот политичар од Македония, кой додека бил на функция, изявил оти е крайно време да се напише ЗАЕДНИЧКАТА история на Бугария и Македония !
2. Исто така, той е првиот функционер додека бил на пост , кой предложил ЗАЕДНИЧКА прослава на ИЛИНДЕН !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 21, 2009, 11:43:56
Да се потсетиме уште на некои многу битни ФАКТИ во врска со Бучковски.
1. Бучковски е првиот политичар од Македония, кой додека бил на функция, изявил оти е крайно време да се напише ЗАЕДНИЧКАТА история на Бугария и Македония !
2. Исто така, той е првиот функционер додека бил на пост , кой предложил ЗАЕДНИЧКА прослава на ИЛИНДЕН !

Да, но бЛажетата щяха да го изядат с парцалите за това !  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 21, 2009, 11:52:53
Цитат
Да, но бЛажетата щяха да го изядат с парцалите за това ! 

Токму затоа, се надевам оти одсега натаму, бЛаже ке си ЛАЖЕ само во кругот на сопственото семейство  ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 21, 2009, 11:58:14
Цитат
Да, но бЛажетата щяха да го изядат с парцалите за това ! 

Токму затоа, се надевам оти одсега натаму, бЛаже ке си ЛАЖЕ само во кругот на сопственото семейство  ;)

проф. Георги Бакалов търсел МАНУпедията - така писаха на "Фокус" днес !
Да му я дадем някак си за да не троши грешни пари за този боклук ?!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 22, 2009, 12:02:47
РАЗБИРА СЕ !  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 22, 2009, 12:06:50
РАЗБИРА СЕ !  ;D

Не знам къде може да му се прати по мейл, но нека да потърсим !  ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 22, 2009, 12:15:58
http://podkrepa.net/media/MK_Encyclopedia_Kniga_1.pdf

http://podkrepa.net/media/MK_Encyclopedia_Kniga_2.pdf

Останува утре сутринта да найдеме e-mail адреса на професорот и да му го подариме тоа чудо !

Благодариме на ПОДКРЕПА за "прекрасниот" дар !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 22, 2009, 12:42:46
Бонева го доби Бучковски на суд

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=B9AC4EB7A582EC4A911DB1BDFA62DEED

Цитат
Пратеничката тврди дека се уште ги трпи последиците. Довербата која ја уживала кај гласачите опаднала по изјавата на Бучковски.

Е ова е надвор од сите вкусови ! Демек народот не я сака Бугария, па штом Бучковски и накалемува на госпожата дека има бугарски пасош, сега гласачите и неа не я сакаат !?
Глупост ? НЕ, ова е ХИПЕР ГЛУПОСТ !

И не само тоа ! Не смее да се заборави дека ПОСЛЕДИЦИ трпат бугарите од Македония и тоа од власта чий припадник е и госпожата Бонева! Мирослав Ризински, Драги Каров, Спаска Митрова се само неколку од тие што навистина трпат последици од македонците само затоа што се бугари, а за сметка на тоа ние бугарите бесплатно им ги изучивме децата на многумина македонци (како на пример децата на Бонева) кои можеа, ама со прст не мрднаа за нашите бракя кои лежеа или се уште лежат по македонските зандани.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 22, 2009, 02:35:28
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ВО ПОСЕТА НА ИЗРАЕЛ
Евреите од Македонија настрадаа од Бугарите

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=A283942DB069A846804E8EF7CE298B6F
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 22, 2009, 02:46:25
СУДОТ ОДЛУЧИ ДЕКА ПОРАНЕШНИОТ ПРЕМИЕР НЕЗАКОНСКИ КЛЕВЕТЕЛ
Бонева го доби Бучковски на суд
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=B9AC4EB7A582EC4A911DB1BDFA62DEED

Цитат
Бучковски пред парламентарните избори во 2006 како гостин во емисијата"Јади бурек" на Скај нет телевизија изјави дека Бонева поседува и Бугарски пасош. Тој, исто така, рече дека во неговата канцеларија на Правниот факултет во Скопје добил писма од студенти во кои се тврди дека нејзиниот сопруг бил одговорен "за сите Бугари во чужбина".
Цитат
Ставот на Бучковски е дека овој судски процес се водел против него само како обид тој да биде замолчан. На едно од последните рочишта рече дека лично не го видел Бугарскиот пасош на Бонева. Исто така тврдеше и дека изјавата за пасошот не ја дал во негативен контекст и дека Бонева од неа не претрпела штета бидејќи кариерата и одела во нагорна линија. Поранешниот премиер обвини и дека постои ценовник според кој се знае колку вреди премиер или министер во судница.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Октомври 22, 2009, 05:11:13
Уште  еден  доказ, колку  во РМ  е  страшно   и  опасно  само  да  се  употребува  зборот Бугарски  пасош, а   да  не  зборуваме   за  нешто  друго  Бугарско и  кои се  санкциите  и  последиците  од користењето  на  зборот.
Пресудата  е   доказ  на  официјаната  политика   на  Скопие  дека  судските  власти во РМ  сеоште  судат  и  пресудуваат   по  презумција  на  престапност    против се  што  е  поврзано  со  зборот  Бугарија,Бугарско  и  сл.
Тоа  се   последици  од минатото..... НЕ  Е  ТАКА,  ТОА  Е РЕАЛНОСТА  во  РМ. Во  полицијата и  судството на  РМ седат  нелуге  избрани  од   Југословенската  УДБА  да  прогонуваат  се  што  е  Бугарско  или  блиску   со  Бугарската   култура,историја,јазик  и  сл.Г-га  Бонева  наместо да се  гордее  со  тоа   што  некој   изјавил дека  има    Бугарски  пасош ,  таа   се   срами  и  се   осеќа  навредена....?
ДОКАЗ  ДЕКА  И  СУДСКИТЕ  ВЛАСТИ , ПОСЕДУВАЊЕТО  БУГАРСКИ  ПАСОШ  ГО  СМЕТААТ  И  ПРЕСУДУВААТ  ЗА  НЕШТО  МНОГУ  ЛОШО.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 22, 2009, 05:37:51
Пак ке повторам, Бучковски всушност изрази еден задскриен сомнеж кога рече дека Бонева е единствениот "бугараш" кой напредувал во кариерата во Р. Македония. Ако е тоа така тогаш ова е уште една инсталация коя требаше да ги открива и дискредитира бугарите во Македония.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 25, 2009, 02:22:55
Сител: Македония ще лобира като председател на Съвета на Европа за ОМО „Илинден”- ПИРИН
http://focus-news.net/?id=n1285146
 
Цитат
Скопие. Ще получи ли ОМО „Илинден”-ПИРИН най-накрая шанс да стане партия в България – зависи как и колко Македония ще използва новата роля на председател на Съвета на Европа и ще дръпне конците София да клекне пред присъдите на Страсбург – това се казва в текст на Сител, поместен на електронната й страница. Македония ще поеме през май 2010 г. за шест месеца ротационното председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Октомври 25, 2009, 04:34:52
Сител: Македония ще лобира като председател на Съвета на Европа за ОМО „Илинден”- ПИРИН
http://focus-news.net/?id=n1285146
 
Цитат
Скопие. Ще получи ли ОМО „Илинден”-ПИРИН най-накрая шанс да стане партия в България – зависи как и колко Македония ще използва новата роля на председател на Съвета на Европа и ще дръпне конците София да клекне пред присъдите на Страсбург – това се казва в текст на Сител, поместен на електронната й страница. Македония ще поеме през май 2010 г. за шест месеца ротационното председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа.
Приказни за мали деца се тие на Сител, така не функционира Советот на Европа, класична манипулација и притисок да мк дипломација направи уште некоја глупост во смисла на провокација на БГ во овој важен момент за РМ кога има историска шанса за брзо враќање на земјата на еу и нато патеката!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 26, 2009, 06:31:54
Нова провокација од соседна Бугарија

Григор Велев, претседател на Асоцијацијата на Бугарите во светот, во интервју за Фокус, најави дека кон крајот на наредниот месец, во Велес, ќе се одржел такавикан Прв собир на Бугарите во Македонија...

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=030F468527D9F94F83E8A275BFB96831

Во текстот не се обяснува во што се состои провокацията во овой случай !?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 26, 2009, 10:05:10
Пештанци по примерот на Спаска Митрова
http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=4A96E3CCF2283146867E9DC16D296DEA

Цитат
Жителите на туристичката населба Пештани, крај Охрид, се заканија дека преку бугарско државјанство и пасош, ќе се обидат да си го решат долгогодишниот проблем - враќање на имотите во автокампот Градиште, на брегот на Охридското Езеро.  :mrgreen:
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Октомври 26, 2009, 10:55:11
(http://forum.bg-nacionalisti.org/Smileys/default/damn.gif) (http://forum.bg-nacionalisti.org/Smileys/default/tickedoff.gif)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Октомври 27, 2009, 12:54:28
Цитат
Србија и Бугарија сонуваат за ново распарчување на Македонија

   
Подривачките активности од соседите се најсилна потврда дека исцртувањето на границата со Косово е одличен потег. Разбирливо е дека на Србија не и одговара исцртувањето на границата со Косово, но чудно е вплеткувањето на Бугарија

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=10279959305&id=13&prilog=0&setIzdanie=21821

големи мисли от мали мозоци...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 27, 2009, 03:45:02
Дипломатијата не е лесна, но јас читам многу
http://utrinski.com.mk/?ItemID=A844ED15F7C42844AFD034F69E095481

Цитат
Вака ја објаснува работата бугарската министерка за надворешни работи
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 28, 2009, 12:10:46
Околу 92 отсто од Бугарите живеат во сиромаштија

http://utrinski.com.mk/?ItemID=BBC72D2875AB4045B64FEFCBD183E959
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Октомври 28, 2009, 10:12:14
Околу 92 отсто од Бугарите живеат во сиромаштија

http://utrinski.com.mk/?ItemID=BBC72D2875AB4045B64FEFCBD183E959
Първо са 90, не 92
Второ въпроса е "Мислите ли че има много бедност в страната ви?", а не "Мислите ли че сте бедни?". Средният резултат в Европа е 80%
Трето - българина обикновено се сравнява със САЩ и Германия, не с Албания, Босна и БЮРМ
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Октомври 28, 2009, 11:57:17
Тоа  се  текстови  на  пројугословенски  медии  чии  сопственици   се   припадници ,соработници  или   симпатизери  на  тајната  политичка  полиција  УДБА. Тие   се  основани  не  да  ја  информираат  јавноста  туку  да  ја   продолжат со   децении  наназад  водената  антибугарска  политика  на  која  изминатите  децении  и  единствено опстојуваше   РМ.   Кога  не  би  пишувале  против  Бугарија  тие  намаат  и  не  знаат  друго  што  да  пишуваат  и  работат.Со  влезот  во ЕУ  нешто  ќе  се  смени .....???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Октомври 28, 2009, 01:52:12
Со  влезот  во ЕУ  нешто  ќе  се  смени .....???
Трябва да се промени още преди да влезете. Или няма влизане. Не се толерира нагнетяване на омраза. Тука ни накараха да променим учебниците в частите за турското робство защото "прекалено много кръв и насилие има в тях и това може да провокира омраза"
Фактите са си факти, ама трябвало да бъдат смекчени, за да не се обдят съседите.

Преди и след присъединяването има доста журналисти, наблюдатели, бизнесмени... каквото стане в Гевгелия ще се гледа и анализира в Брюксел. Ще им се наложи много да внимават какво правят и казват.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Октомври 28, 2009, 02:22:59
Точно  така. И  тук за турците  до  1912  езикот  на  омразата  и  лагите  от  учебниците  са  отстранени. От  1912   до  1990  за  „ЈУГОСЛАВЈАНИТЕ„  наместо  да  пише     както  за  поробители (тиквешко,охридско-дебарско  востание  и  други  бунтови  против  југословенското  ропство)  ги  пише   както  „  наши„  браќа  а   езикот  на  омразиа  против  България  и Българите    воопште  не  е  сменен, напротив  се   поострува  и  зема   застрашувачки  размери.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Октомври 28, 2009, 02:29:20
Земете  ја   за   пример  националната  Српска  информативна  телевизија (  СИТЕЛ ) нема  ден  по  пет  пат на  ден  да   не  информира   за  нешто  лошо  за  Бугарија  от   било  која  сфера  на  животот.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Октомври 28, 2009, 04:31:35
Каракачанов при Слави за Македония

http://www.youtube.com/watch?v=wLxsPX7a3gg

http://www.youtube.com/watch?v=2ti9oIkcd8k
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 28, 2009, 06:20:06
Станишев- Борисов е поавторитарен од Тодор Живков

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=22FC06B45EC88C4688B9EA895AF1EE71

Дадов исказ како сведок на истрагата, што ја спроведува Софиското градско обвинителство и нема да навлегувам во детали.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Октомври 29, 2009, 09:09:18
http://www.focus-news.net/?id=n1288132

Красимир Узунов: За първи път от идването на новото правителство на власт България има хомогенна позиция спрямо Македония
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Октомври 30, 2009, 12:15:15
За улогата на Сарафов, Александров и Михајлов

http://utrinski.com.mk/?ItemID=E78C9650EBB0854E827C02D609404F9D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Октомври 30, 2009, 01:08:07
Бугарија и Романија под мониторинг на Брисел?!

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=1C9DE040F76A0F47A794FB6D2A8CC250

Европската комисија строго ќе ги набљудува и доколку е потребно ќе воведе и соодветни санкции против двете земји
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Ноември 03, 2009, 07:45:01
Томас Хамарберг на средба со Македонците во Бугарија

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=54968
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Ноември 03, 2009, 08:58:26
На   средба  со  Југословените  а  не   со  македонците. Тие  се  македонци   кои  го прифатиле  „македонското  етничко  потекло „ на   Драган Павлович  Љатас  од  СИТЕЛ (Србската  информативна  телевизија ) от  Скопие.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 03, 2009, 10:16:55
Извини Competent, но ова не е јазик на омраза, туку си е легитимно и демократско барање на ОМО, како што вели и Hunza. :-)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 05, 2009, 12:31:48
Говорот на омразата присутен во медиумите

Советот на честа препозна говор на омраза во написот
„За пропедерските изјави Владе Милчин ќе оди на суд“

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=FDC6925FEA7CF04185DE1D64A580B860

За говорот на омразата ние почнавме да пишуваме на 1.юли 2009 год !!!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 06, 2009, 12:08:20
Талер ја качи Македонија на возот со Исланд

Брисел - Европскиот парламент вчера се претвори во балканска крчма, како епилог од расправата за извештајот за Македонија. Од 76 европарламентарци, колку што има Комисијата за надворешна политика, половината не ни присуствуваа, а тие што зборуваа, главно, беа бугарски или грчки и сите заедно ја обвинија власта во Македонија...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=09C4FF3A6AB21A40AFE2763102738ED0
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Ноември 06, 2009, 12:57:47
Борисов е со грбот до ѕид!
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4863664,00.html?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-html-cb

Цитат
Ако следниот извештај не биде подобар, ќе се оладат и односите со ЕУ. Брисел ќе мора повторно да се праша под какви критериуми во 2007 година ја прими Бугарија, денеска најкорумпираната држава во ЕУ.  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 06, 2009, 08:49:17
Цитат
повторно да се праша под какви критериуми во 2007 година ја прими Бугарија, денеска
Давай давай, ще вземат накрая да получат прав и директено отговор, вместо дипломатичните увъртания и какво ще правим после?
Дали така охотно ще преведат че РМ е нестабилна, недемократична, основана на лъжи и насаждаща омраза пропаганда.

Герб в момента е на много добра позиция и могат да използват доста добре подобни провокации.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 08, 2009, 01:37:45
Амбасадорски спор помегу бугарскиот претседател и премиерот

Бугарскиот претседател Георги Прванов, ја вратил на преиспитување владината одлука од 4 ноември за отповикување на амбасадорите во Турција и САД.

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=704FE9A7418B824CBC11606E67F1537B
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 09, 2009, 12:09:59
Бугарија да се бори против говорот на омразата

Стразбур - Томас Хамарберг, комесар за човекови права на Советот на Европа, во соопштението објавено во Стразбур изрази загриженост поради ксенофопските постапки спрема малцинствата, пред се', муслиманското.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BB9509582CD925459528ADB9A069E703
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 09, 2009, 08:35:34
Айде да дойде да ми покаже един, който се чувства дискриминиран  ???

(даже ме мързи да проверя дали наистина е имало подобно изказване)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 09, 2009, 09:21:29
Айде да дойде да ми покаже един, който се чувства дискриминиран  ???

(даве ме мързи да прошеря дали наистина е имало подобно изказване)

Нема никаков конкретен податок. На МК медиумите им е важно само да "УДРАТ" врз Бугария !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 09, 2009, 12:21:54
Те така си мислят. Тотална неадекватност.

1. За влизане в ЕС се покриват определни правила и изисквания. Отношението към малцинствата е много основно нещо. И случайно точно там сме давани за пример на толерантност.

2. След влизане, много от политиките и вече не са национални, а федерални. За много от основните неща и политики не решава България, е ЕС.

В това отношение "удрят" и плюят не София, Европейския Парламент. Демонстрират несъгласие с европейските правила, а казват чакат дата за стартиране на проговори за присъединяване към това ужасно нещо...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 12, 2009, 08:28:42
31 судија од Бугарија во корупцискиот скандал во правосудството

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=36707

Бугарските Социјалисти добивале пари од Садам Хусеин ?!

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=36716
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 13, 2009, 01:39:14
Бугарите жалат по ерата на Живков

СофиЈа- Дваесет години по падот на Берлинскиот ѕид 60 отсто од Бугарите тврдат дека во комунизмот живееле поубаво.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9E078CEF720C71458F91AE3CA739F467

Верувам дека овой текст е напишан во кафаната посветена на ТИТО во сред Скопйе ! Тие за нас !?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Ноември 13, 2009, 07:29:28
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=64180&kategorija=5

Бугарија најтешкиот дел од кризата го очекува на крајот од годината


За третото тримесечје Бугарија за третиот квартал го има петиот најлош резултат за економски пад,според по податоци на европската статистичка служба Еуростат. Пред неа се Литванија, Естонија, Латвија и Романија, прнесува агенцијата “Фокус“.

Падот  во земјата изнесувал 5,8 отсто од БДП за третото тримесечје на 2009 година. За првото тој бил 3,5, а за второто 4.9 отсто од БДП.

Бугарскиот министер за финансии Симеон Данков потсетил на прес-конференцијата, дека земјите имаат право да не си објавуваат податоците и ако тоа беше направено, најверојатно ќе се нашле на средина.

Тој сочекува земјата да  излезе од кризата во второто тримесечје од 2010 година.Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 16, 2009, 12:30:08
Бойко с ултиматум към Груевски
Македонският премиер заравя томахавката, търси подкрепа за ЕС


Край на двуличието на Македония към България. Премиерът на комшиите Никола Груевски пристига днес в София, за да търси подкрепа за пътя на Скопие към Брюксел. Той поискал спешна среща с българския министър-председател Бойко Борисов. Очаква се на разговора на 4 очи премиерът да постави ултиматум на македонския си колега, научи "Стандарт". "Няма да спъваме членството на Македония, но ще обявим твърда позиция за смяна на политиката им спрямо България", обясниха от Министерския съвет. Борисов ще настоява пред Груевски, че ако Скопие не промени официално политиката си спрямо страната ни, няма да получи подкрепата ни.
Груевски поиска срещата, а той е колега премиер на съседна държава, обясни вчера Борисов. По думите му от България се очаква подкрепа, а "подкрепа се иска в кабинета на премиера". По казуса "Спаска Митрова" министър-председателят заяви, че се радва, защото Груевски го е разбрал правилно. Утре (днес - б.р.) той ще бъде скъп мой гост, допълни Борисов.
Македонците настояват ЕС да им определи дата за начало на преговори на срещата на върха през декември. Затова и дипломатите на комшиите започнаха спешни совалки, търсейки подкрепа. България подкрепя европейското членство на Македония, но смята, че трябва да се спазват критериите от Копенхаген, вкл. да не се създава напрежение със съседните страни, категорични са дипломати. Според тях в Скопие си давали сметка, че антибългарските изказвания и т.нар. говор на омразата не води по пътя към Европа.

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2009-11-16&article=302137
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Ноември 16, 2009, 02:35:45
http://www.focus-news.net/?id=n1298588


 Проф. Георги Бакалов: Не може повече да се правим, че не виждаме това, което се пише в Скопие за България
 
16 ноември 2009 | 13:18 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
София. Не може повече да се правим, че не виждаме и не чуваме това, което се пише в Скопие по отношение на България. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” проф. Георги Бакалов, председател на Държавна агенция „Архиви” по повод Македонската енциклопедия – издание на МАНУ.
„България трябва да постави на общественото внимание въпроса, че българските държавни институции, които първи припознаха Македония като независима държава, които й оказаха помощ в трудни моменти около албанския конфликт, на всяка цена трябва да изискват от една страна, която претендира да бъде член на НАТО, и по-късно да бъде поканена за член на ЕС, да преустанови тази антибългарска кампания. Тя пролича особено много напоследък във връзка с инцидента със Спаска Митрова”.
По думите му - идването на премиера Груевски днес в София трябва да постави и този въпрос в разговорите с двамата премиери.
"Не може повече да се правим, че не виждаме и не чуваме това, което се пише в Скопие по отношение на България. Тук има ясно изразена тенденция – когато имат нужда от нас, се обръщат по правилата на дипломатическия протокол. Когато се предоставя на пресата и на различни псевдоучени да публикуват своите тези, няма никаква реакция от държавата. В случая не става дума за научен спор! Става дума за целенасочена антибългарска пропаганда в Македония – нещо, на което българската страна не бива да не обръща внимание" – бе категоричен председателят на ДА „Архиви” проф. Георги Бакалов.
По думите на проф. Георги Бакалов – научната стойност на статиите в Македонската енциклопедия в повечето случаи е твърде ниска. Ако трябва да се направи научен коментар, той вероятно ще бъде в обем, двоен на самата енциклопедия, която е от около 1700 страници. „Ако реално трябва да говорим за оценка на научните достойнства на тази енциклопедия – такава база няма” – бе категоричен той.

 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 16, 2009, 02:56:04
Борисов: Подкрепата за Македония не е безрезервна http://news.v2.bgnes.com/view/784763

България и Македония освен съседи са и братски народи, които трябва да си помагат, заяви българският министър-председател Бойко Борисов на съвместен брифинг със своя македонски колега Никола Груевски, предаде репортер на БГНЕС.

Категорично сме подкрепили падането на визите за македонски граждани. Скопие ще има и подкрепата ни за евроатлантическата общност, заяви Борисов. Той уточни, че подкрепата за влизане на Македония в ЕС и НАТО не е безрезервна, а почива на принципи и ангажименти. Борисов изброи някои от тях: не на езика на омразата; да не се толерират в България групи, които създават проблеми; да не се допуска държавните медии да насаждат омраза. От своя страна, македонският премиер Никола Груевски заяви, че в центъра на разговорите са били икономическите въпроси и предстоящата отмяна на 19 декември на визите за македонските граждани, желаещи да пътуват в ЕС. Когато всички страни на Балканите станат членове на ЕС, жителите на нашия регион ще могат да пътуват и работят, където пожелаят, заяви Груевски, определяйки това като голяма стъпка напред. Той подчерта, че историческите проблеми трябва да бъдат оставени на историците, а ние да се фокусираме върху съвременността, да работим за по-нататъшната европеизация на нашите страни и по-високия жизнен стандарт на нашите граждани.


T.e. ниакъв напредък, Груевски се прави на невменяем.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 16, 2009, 03:09:52
Ето и изказването на Борисов

http://www.youtube.com/watch?v=WYQjChOCT7E
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Ноември 16, 2009, 03:12:21
Половин час мили очи на закрито не могат да измият над 50 години изливаната помия по България.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 16, 2009, 03:13:51
Е, поне да спре помията  :)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 16, 2009, 09:49:42
Приятно съм изненадан от А1.... можело, значи...  :)
http://www.youtube.com/watch?v=X0c1w4FHHIo
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Ноември 17, 2009, 08:22:22
Може  и  тоа  многу  просто  ,само  како  Грција,  да  не  се  дозволува  инсталациите  на  Белград во  Скопие    да  не  понижават ,дискриминираат  и  угнетават   на  начин   воспоставен  уште  од  времето  на  Ранкович,Темпо, Џилас,Колишев  и  другите.Проблемите  ги  прават инсталациите  на  УДБА  и  УДБА-шите.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 17, 2009, 03:45:35
Бугарија и Грција не сакаат еврокомесар за малцинства

Грција и Бугарија се единствените земји што се членки на Унијата што се противат на иницијативата на 85 организации, кои се грижат за заштита на малцинствата, според која Европската унија треба да назначи комесар за малцинства.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1868&ArticleID=126696
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 17, 2009, 04:55:38
Че как си предствят изобщо някога да влязат в ЕС ако има и комисар по малцинствата“
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Ноември 18, 2009, 06:21:43
Айде пак се почна !  :o

Ни браќа ни братучеди
http://utrinski.com.mk/?ItemID=69DD5501ECEE06458539962E5F9D1B9A
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Ноември 18, 2009, 09:31:36
http://www.focus-news.net/?id=n1299684

 „Дневник”, Македония: Да не ни залезе слънцето на изток 
 
18 ноември 2009 | 08:20 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
Скопие. Ако някой поиска да му посочите конкретен пример за това къде са грешките на външната политика на Македония, това със сигурност е България. По-нагледен пример няма – тук всичко е проверено – Македония няма дипломатически кадър и мрежа, няма стратегия и припознаване на македонските интереси. Това е заявил неназован дипломат от Македония, който е участвал в подготвянето на съвместната декларация, подписана на 22 февруари 1999 година от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски, пише днес македонският вестник ”Дневник”........
 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 18, 2009, 11:12:51
Македонски медии за България: Посещението на Никола Груевски в София

http://www.focus-news.net/?id=n1299823
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 18, 2009, 01:32:31
Ни браќа ни братучеди

По Грција, своите барања за наше добро „однесување“ ни ги испорача и Бугарија и тоа, ни повеќе ни помалку туку, по лично барање на нашиот премиер Никола Груевски...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=69DD5501ECEE06458539962E5F9D1B9A
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 18, 2009, 04:04:08
Под статијата има одлични коментари од многу граѓани на Македонија кои ја разобличуваат и оваа анти-бугарска пројава на Утрински весник, која е полна со говор на омраза.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Ноември 19, 2009, 12:19:16


Цитат
Без разлика за што всушност во Софија се зборувало, тоа што беше кажано на прес-конференцијата стана многу битно заради неколку причини. Македонците не го познаваат многу добро бугарскиот премиер Борисов, па неговите зборови треба да се земат со голема доза на внимателност. Времето допрва ќе покаже кои се неговите дела. Сепак, тој кажа работи што се интересни.

Прво, тој кажа дека Македонија „треба да знае“ дека поддршката на нејзините аспирации за членство во НАТО и во ЕУ, „се заснова врз исполнување на критериумите и заложбите неопходни за интеграција“. Ништо ново и необично. Тоа сите го знаат, а и да сака да даде безрезервна поддршка, за Бугарија тоа не е можно. Таа нема сила за да го промовира нашето членство надвор од критериумите ниту во НАТО, ниту во ЕУ. Исто како што нема сила ниту да го спречи ако дојде до тоа.

Второ, г. Борисов изјавил дека „Македонија треба да ги почитува правилата на добрососедската политика. Да нема говор на омраза и да нема толеранција за групите што создаваат проблеми.“ Ова е многу необично бидејќи токму во неговото непосредното опкружување има доволно такви - еден од нив е министер во неговата влада и се чини дека, меѓу другото, токму за тоа е задолжен - да создава проблеми со Македонија. На толку проблеми што нашава влада ги создаде со сите наоколу, барем спрема Бугарите не може да и се припише политика на создавање на проблеми. Таа го избегнува тоа бидејќи и проблемите како оној со потонатиот брод и се веќе доволни.

Трето, тој го потсетил г. Груевски на владината македонско – бугарска спогодба од 1999 година и додал дека неговиот македонски колега ќе треба да се сретне со своите советници и да и’ дадат поддршка на спогодбата со меморандум. За возврат Бугарија ќе продолжи да ја дава својата поддршка. Интересен императив од бугарскиот премиер во кој несомнено има доза на ароганција и потценување на македонската страна дека не си ги знае обврските што ги презела тогаш. Станува збор за понижувачката и во Македонија нашироко отфрлената спогодба што ја потпиша тогашниот премиер Георгиевски, а која за г. Груевски има специфична важност бидејќи таа спогодба беше одобрена од владата во која како министер седеше и тој. Дојде време цената да се плати со срамно молчење. Среќа што таа спогодба во Македонија никој не ја зема за сериозно.

Четвртото, можеби и најважното се зборовите на г. Борисов за македонскиот народ: „Македонија и Бугарија не се само соседи, туку и два братски народи ...“. Ова треба убаво да се запомни - значи не се работи за еден ист народ, туку за „два братски народи“. Ќе дојде време кога некој наш премиер ќе треба да се повика на оваа изјава на бугарски премиер.

ете го и линкот
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=4BBD063A314B99408438B391CC7ED3A8
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 19, 2009, 12:42:40
Daskal, без напади ad hominem, дискутирај по тезите, и внимавај на правилата на форумот.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 19, 2009, 08:34:32
Цитат
Времето допрва ќе покаже кои се неговите дела. Сепак, тој кажа работи што се интересни.
То времето го показа вече. Англичани, германци, французи, италианци и т.н. го знаят, но македонците още не, защото са много далече и не ги интересува

Цитат
Таа нема сила за да го промовира,

А защо според него паднаха визите? Щяха да си стоят с Босна иначе ояе дооооста време.
Цитат
Исто како што нема сила ниту да го спречи ако дојде до тоа.
Дали? С една Гърция не могат да се оправят... какво ще стане ако България и Албания се присъединят към Гърция? Има всички основания за това. Поне половината хора в България в момента биха подкрепили такава стъпка.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Ноември 23, 2009, 06:54:04
Соседите го стеснуваат кругот околу Македонија
http://utrinski.com.mk/?ItemID=F1C0CD9C69FF7748BD13FD376F852C65


Цитат
Конечно, Бугарија. И да не постоеше, извесно контроверзно лице со нејасен „происход“ и име Спаска Митрова, требаше да биде измислено доколку некој сакал да им даде нов „ветер во едрата“ на бугарските амбиции кон Македонија. Она што почна како (политички необмислено со земање предвид на сите негативни реперкусии) ставање в затвор жена што не ги исполнувала мајчинските и бракоразводните обврски, се претвори во валкање на имиџот на Македонија по европските кулоари: бугарските европарламентарци се обединија против Македонија и сите до еден застанаа зад писмото на европратеникот Евгени Кирилов до еврокомесарот Оли Рен, во кое нашата земја се обвинува за драстично кршење на човековите и на граѓанските права. Колку им поверуваа, не е важно, важно е дека Софија, особено преку министерот без ресор, но задолжен за бугарската дијаспора, отвори нов фронт спрема Македонија во време кога нам најмалку ни се потребни нови спорни прашања со соседите.

Премиерот Груевски, многу доцна, по цели шест месеци од почетокот на бугарската канонада обвинувања околу Митрова и три месеци по охридската несреќа за која, исто така, беа обвинети скопските власти, побара да оди на разговори во Софија, но таму како ладен туш Бојко Борисов испорача бугарска сметка со зборовите „поддршката од Бугарија за влез на Македонија во НАТО и во ЕУ не е безрезервна“. Од позиција на премиер на земја која е членка на НАТО и на ЕУ, Борисов му посочил на Груевски дека е основно да се почитуваат принципите на добрососедство, со тоа што ќе се избегнува јазикот на омразата, нема да се толерираат групите што создаваат проблеми, а државните радија и телевизии ќе го зачуваат добриот тон. Со други зборови, ставил јасно до знаење дека и меѓу „братските народи“, на што особено инсистираат Бугарите, сирењето е за пари.

Ова не е никаква драматична пресвртница на позициите на Софија кон Македонија, иако јазикот и интонацијата се погруби. Во континуитет од осамостојувањето Бугарија инсистира на барањето да добие нешто за возврат што таа земја прва ја призна Македонија, иако го оспори јазикот и ја проблематизира нацијата. Во 1993 година тогашниот претседател Киро Глигоров не го потпиша договорот за културна соработка, бидејќи се бараше да биде потпишан на „официјалниот јазик на земјата“ без да се спомне македонски. Бугарската академија на науките (БАН) во средината на 90-тите години на минатиот век застана зад дефиницијата дека Бугарија е единствена земја во светот, која (на запад) се граничи со сама себе. Во 1999 година Македонија и Бугарија потпишаа Заедничка декларација со која, сметаат стручњаци, на елегантен начин се затвори јазичното прашање. Софија и Скопје се откажаа од територијални претензии и од поддржување и финансирање групи што имаат непријателски активности.

Но, посетата на Груевски на Австралија и делот од неговата политички неодмерена изјава дека само во Австралија Македонците живеат неподелени... ја запали сигналната ламба во Софија, која во зборовите на македонскиот премиер препозна неподелени симпатии на Македонија кон (за Бугарија непостојното) македонско малцинство во Пиринска Македонија и нивната организација ОМО „Илинден“ – ПИРИН, која за Софија е сеционистичка. А Борисов доби одличен изговор дека Скопје не може да смета на поддршка од Софија кога ќе посака, токму сега пред 7 декември.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Ноември 23, 2009, 10:53:29
"....Конечно, Бугарија. И да не постоеше, извесно контроверзно лице со нејасен „происход“ и име Спаска Митрова,...."

Е ова е вистинска слика, ОГЛЕДАЛО за Р. Македония и нейзиното диригирано новинарство !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Ноември 26, 2009, 12:43:07
Од што уште треба да се откажеме?
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11259111575&id=13&prilog=0&setIzdanie=21846


Цитат
Претседателот на Владата на Република Македонија беше во посета на Р. Бугарија. Се договори со неговиот бугарски колега Борисов да се запре од Бугарите со т.н. „јазик на омразата“
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Ноември 26, 2009, 08:19:48
COMPETENT
Само  од  Југословенските  комунистичко-удба-шки   лаги.Од  ништо  друго.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Ноември 26, 2009, 01:53:37
http://www.focus-news.net/?id=n1304876

Нова Македония”: Бивши шпиони в правителството на Бойко Борисов 
 
26 ноември 2009 | 13:55 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
Скопие. Трима членове на дясното правителство на българския премиер Бойко Борисов са били агенти на тайните служби по времето на комунизма, пише днес вестник ”Нова Македония”. Комисията по досиетата е обявила на страницата си в интернет, че един министър и двама заместник-министри са бивши шпиони, посочва изданието. Министърът без портфейл Божидар Димитров , заместник-министърът на външните работи Красимир Костов и заместник-министърът на вътрешните работи Павлин Димитров са били сътрудници на тайните служби.
 
 


 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Ноември 27, 2009, 09:19:13
http://www.focus-news.net/?id=n1305378

„Дневник”, Македония: България ще получи еврокомисар по разширяването?
 
27 ноември 2009 | 09:49 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
Скопие. Българката Румяна Желева ще бъде еврокомисар по разширяването или по правосъдието. Това се казва в текст на френския вестник „Либерасион”, пише днес македонският ”Дневник”. В текста на „Либерасион” се посочва, че два ресора били предназначени за комисарите на България и на Словакия. Правосъдието и вътрешните работи ще бъдат дадени или на българката Румяна Желева, или на словака Марош Шевчович. Същевременно „Юропиън войс” твърди, че към ресора разширяване са проявили интерес България, Словакия и Швеция. Позовавайки се на неназовани дипломатически източници, „Дневник” пише, че информациите, че разширяването ще бъде дадено на български комисар, е измислица, даже и глупост. Според източника председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу е решил да не дава разширяването на страна, която е съсед на Балканите.
„Още по-голям нон сенс е на български комисар да бъде даден ресорът вътрешни работи и правосъдие, след като България е под силен мониторинг заради проблеми в областта на правосъдието”, пише „Дневник”.
 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Ноември 28, 2009, 11:37:44
Двојните аршини на Бугарија

Софија се покажа успешна во намерата да не ја спроведе одлуката за ОМО „Илинден“-ПИРИН

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B2C770F72E1A4D4C9FF32D9DF0B2C5BE
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Ноември 30, 2009, 04:27:26
Бугарија со територијални претензии кон Македонија, сака да ја земе Струмица
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=112891146497&id=84&prilog=0&setIzdanie=21849


Цитат
По 90 години од потпишувањето на Нејскиот мировен договор, Бугарија, преку ултранационалистичката партија “Атака“ бара од европската заедница, тој да биде прогласен за неважечки, со што териториите кои останале надвор од Бугарија, по автоматизам да и бидат вратени-Западните покраини и Струмица
Цитат
Според договорот, поразената Бугарија требала да предаде значителни територии, кои претходно ги окупирала.
Цитат
Наредено и’ било на соседните земји да им ги врати архивите, уметничките дела и други скапоцени предмети, кои бугарските војници ги украле.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Ноември 30, 2009, 06:31:53
Софија испорачала услов за Македонија
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=87E447410CA9FA4BA3172B99F8953205


Цитат
Бугарските власти притискаат и нивните барања да бидат исполнети, пред да се донесе одлуката за преговори со Европската унија
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 02, 2009, 06:34:26
Дојче веле повторно со јазик на омраза против Бугарија:

Бугарија - ветена земја за трговците со бело робје (http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4954881,00.html)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Декември 03, 2009, 09:55:57
http://www.focus-news.net/?id=n1309004

Македонски медии за България: ОМО „Илинден”-ПИРИН, търговия с бели роби
 
03 декември 2009 | 10:40 | Агенция "Фокус" 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 04, 2009, 12:15:46
Бугарскиот персонал во НАТО остана без пари
http://utrinski.com.mk/?ItemID=76364545CEF56D4D8AC53BCEAB574E41

За сметка на това, за "добре свършена работа" МАНУ остана со пари за сметка на македонския данъкоплатец !  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 04, 2009, 02:25:59
Ако ги пратиш македонските медии, во однос на тоа што пишуваат за Бугария, воопшто нема да ти е тешко да разбереш оти во 99% од написите тоа е тенденциозно негативно (отрицателно) ! Штета што некои личности во БГ не го согледуваат тоа и дозволуват таквата слика да се рефлектира и по БГ медиите и форумите .

Бугарски државјани оперирале со фалсификувани платежни картички
http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=38204

Кирилица: Най-големият мафиот в България е осъден на пет години затвор
http://www.focus-news.net/?id=n1309859
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 04, 2009, 05:08:03
Deutsche Welle, 04.12.2009
Борисов одбива да спомене „македонски јазик“ (http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4967952,00.html)

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска одби да го именува како „македонски“ јазикот кој се говори во Република Македонија.

Одговорајќи на пратеничко прашање во бугарскиот парламент, бугарскиот премиер Борисов изјави дека станува збор за јазик кој е определен со Уставот на соседната држава, но одби воопшто да го спомене неговото име.

„Бугарија има договор со Македонија во врска со прашањето за јазикот, и тоа преку декларацијата која ја потпишаа двајцата премиери на 22 февруари 1999 година, и во согласност со неа, Бугарија го смета за официјален оној јазик кој е утврден со Уставот на Република Македонија“.

Пратеникот Јане Јанев претходно го праша бугарскиот премиер дали најавената поддршка за членство на Македонија во ЕУ од страна на Софија, не претставува и „премолчено официјално признавање на македонскиот јазик“? Борисов не ги коментираше таквите наводи, но рече дека неговата Влада ќе инсистира при приемот на Македонија во ЕУ, да се користи формулацијата која се употребува и во декларацијата од 1999-година, што значи дека официјалниот јазик во Република Македонија не се именува како македонски, туку како јазик определен со Уставот на земјата.

Борисов во неколку наврати повтори дека Бугарија ќе и‘ даде целосна поддршка на Македонија во нејзините напори да стане дел од европското семејство, но услов за тоа е Скопје да покаже волја за решавање на меѓусебните отворени прашања.

Бугарскиот премиер рече дека очекува да престанат сите претензии за постоење на македонско малцинство во Бугарија и да запре поддршката од Скопје за таквите групи во неговата земја.

„Бугарија очекува да запре антибугарската кампања во меѓународните организации и форуми, да се демонстрира желба за надминување на споровите во однос на заедничката историја и култура и да се започне со заедничко славење на личностите и настаните кои ги обединуваат двете држави“, рече Борисов во парламентот.

Пред нешто повеќе од две недели, за време на средбата со македонскиот премиер Никола Груевски во Софија, Борисов изјави дека Бугарија и Македонија се братски народи кои треба да си помагаат во секоја ситуација. Груевски тогаш возврати дека прашањата поврзани со историјата, треба да се остават на историчарите, а раководства на двете држави да се фокусираат на сегашноста и на иднината.

Автор: БГ/ЕМФ/бта
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 05, 2009, 01:21:42
Бугарија: Бивши агенти можат да имаат одговорни функции

 (http://www.picvalley.net/u/2764/14087442552402186001259972196s3BYhFLMxkcXG16d0MFY.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2764/14087442552402186001259972196s3BYhFLMxkcXG16d0MFY.JPG)

Бугарскиот Уставен суд ја укина в петок забраната поранешни тајни агенти и соработници на комунистичките тајни служби да извршуваат одговорни функции во Парламентот.

http://www.makfax.com.mk/_tools/article/95260/view

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 05, 2009, 05:36:13
Европа нема сила да ни го реши проблемот
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12491017234&id=9&setIzdanie=21854


Цитат
Бугарија продолжува да се преправа дека не постоиме, ние продолжуваме да постоиме и да дејствуваме. Ова го вели Стојко Стојков, копретседател ОМО „Илинден“ - Пирин, партијата на Македонците во Бугарија, откако неделава Комитетот на министрите при Советот на Европа донесе конечна Резолуција со која бара нова процедура за пререгистрација на партијата
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 07, 2009, 11:55:14
Нова Латасиада !
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=FFC655666535614B82973A978E1DDE4B

Цитат
Дали и двајцата знаат дека токму Бугарија и Грција се најтврди, и најпроверени сојузиници на Русија, од сите балкански земји. Два века веќе е така. Кој ја направи Голема Бугарија? Москва! Никој не рече дека во Македонија нема размислувања за можна промена на меѓународното име. Ако има навистина важна причина за тоа. Но, скоро (!) никој во Македонија не размислува да се доведе во прашање македонскиот јазик, и нација - за ништо. Како што бараат од Атина. Па ни заради НАТО и ЕУ.

Ако влеземе во НАТО и ЕУ без македонска нација, и македонски јазик, тогаш не сме влегле ние. Туку некои други. А, ако овде одеднаш снема Македонци, тогаш се отвара простор друг да наметне своја нација.

Први амбиција најавија министри од Бугарија. Или... да станеме Албанци, по познатиот, докажаниот систем на етничко чистење, веќе виден на Косово.

Дали Србија, нејзините сојузници, би дозволиле трета албанска држава на Балканот за само десетина години време.

Затоа, оној кој прифаќа грчки предлог - да се доведе во прашање нацијата и јазикот, прифаќа отворена закана од исчезнување на македонската нација, и балканска војна за превласт врз празниот простор, што останува од Македонија.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 08, 2009, 12:10:23
Европски холокауст
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12791011107&id=9&setIzdanie=21856


Цитат
И последниот пример со политичкото преименување на судско решение на Судот за човекови права во Стразбур од политичко тело на Советот на Европа (случајно или не, повторно врзано за Македонија - регистрацијата на партијата на Македонците во Бугарија ОМО „Илинден“) најдобро ја покажува шизофрената ситуација во која денес се наоѓа Европа.

 ;D  :D  ;D  :D  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Декември 08, 2009, 09:47:39
http://www.focus-news.net/?id=n1311689


 Сител, Македония: Гърция мълчи, България подгрява напрежението
 
08 декември 2009 | 07:35 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
Скопие. Македония очаква провал, а Гърция мълчи. Фокусирани върху вътрешните безредици и масовите протести, гръцкото държавно ръководство снощи не коментира заседанието на външните министри на ЕС в Брюксел, предаде македонската телевизия Сител. На срещата на европейските външни министри гръцкият премиер и външен министър Георгиос Папандреу изпрати заместника си Димитрис Друцас, но и той е избегнал журналистическите въпроси.
Докато Гърция мълчи, България подгрява напрежението. Официална София вчера изпрати открита подкрепа за гръцката позиция. Българският премиер е поискал Скопие да престане да използва говора на омраза и да изостави малцинствените претенции, посочва Сител.
Бойко Борисов се оплакал, че Гърция не е единствената страна-членка на ЕС, която има проблем с нетолерантните позиции на македонското ръководство. Той посочил, че Македония трябва на практика, а не само на думи да покаже, че води политика на добросъседство, за да получи подкрепата на България, посочва Сител.
 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 08, 2009, 01:35:06
Ангел Димитров: Говорът на омразата е елемент от културата на омразата, създавана от 1944 г. насам

08 декември 2009 | 12:46 | Агенция "Фокус"

София. Говорът на омразата е само един елемент от една култура на омразата, която беше създавана, култивирана в Република Македония от 1944 година насам (от създаването на македонската република като федеративен елемент от Югославската комунистическа федерация). Това каза в интервю за Агенция “Фокус” Ангел Димитров, посланик на България в Скопие от 1994 до 2001 година. По думите му - може би Република Македония беше единствената съставна част на федерацията, на която от самото начало беше позволено да демонстрира един държавен национализъм, който беше насочен едновременно за справяне с вътрешните противници на новия режим и неговите идеологически постулати. „Доктрината на македонизма беше съпътстваща доктрина на комунистическата идеология и беше налагана със същите силови средства, с които в онова време беше налагана политическата система. От друга страна беше – да се насочи този държавен национализъм срещу, както там ги наричаха – външните неприятели. Така че срещу България, действително, повече от 60 години се води една постоянна пропагандна, тотална атака. И някакъв вид противодействие периодично се появяваше, имаше периоди на смекчаване, но в крайна сметка – сега, когато трябва да решаваме за един път към едно общо бъдеще в рамките на Европейския съюз, всичко това трябва да бъде преодоляно. Не мога да кажа – да му бъде сложен край, защото много добре знам, че охранителите на митовете, хората, които стоят зад тези кампании, все още имат ключови позиции в обществения живот на Република Македония”, каза Ангел Димитров.
За пример той посочи двутомната първа Македонска енциклопедия. „Като професионален историк съм дълбоко смутен от степента, в която политиката си е позволила да моделира историческия подход за представяне на миналото. Това е наистина скандално”, коментира той.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: MacedonBG на Декември 09, 2009, 09:38:57
Моля, нека които има желание да се включи в тази тема. http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php?topic=10939.new#new
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 10, 2009, 11:24:44
СКАНДАЛ! В МАКЕДОНИЯ ТОПЯТ БЪЛГАРСКИ СЪДИЯ, БИЛ ПИЯН ПРЕДИ МАЧ

 (http://www.picvalley.net/u/2917/10987322187992269021260439204vAPKvBjT4COJRUvqBv2n.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2917/10987322187992269021260439204vAPKvBjT4COJRUvqBv2n.JPG)

http://www.blitz.bg/sport/article/47951

Цитат
Вестник “Македонски спорт” твърди, че Антон Генов бил пиян преди да ръководи контролата между Македония и Канада, намесват го в тото скандал
Вестник “Македонски спорт” продължава да налива масло в огъня около елитния ни съдия Антон Генов. Според изданието родният рефер бил пиян ден преди да ръководи контролата между Македония и Канада (3:0) на 14 ноември.


В двубоя Генов отсъди 4 дузпи – по две за домакини и гости, което според медиите в съседната ни страна буди доста съмнения. Местната телевизия А1 припомня, че футболист на Канада не успял да уцели вратата при първата дузпа, а според очевидци, когато македонският вратар спасил втората дузпа, Генов казал: „сега ли намери да пазиш”.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 10, 2009, 02:58:11
Борисов - За Софија не е проблем македонскиот јазик
 (http://inpress.com.mk/?ItemID=0846DDCC86A5B3479FD25E9544DC5007)

? ? ?

Цитат
И во вашата, и во нашата земја има такви, кои се враќаат назад во историјата, но тие треба да се остават настрана. За официјална Софија не е проблем македонскиот јазик. За нас единствениот проблем е Македонија и Бугарија да станат развиени европски земји , вели премиерот Бојко Борисов.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 11, 2009, 01:15:22
Бугарска хистерија против антиквизацијата на Македонија во 1871 година (http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=121091037207&id=9&setIzdanie=21858)

Каква потреба имал еден Бугарин како Петар Рачов Славејков, издавач на цариградскиот весник Македонија, уште во 1871 година да ја осудува појавата што денес се нарекува антиквизација на Македонија? Не многу различна од денешната потреба - да се докаже дека Македонците исчезнале низ историјата и дека на нивниот некогашен простор живеат Бугари и Грци

Веројатно многумина ќе се изненадат, но денешната т.н. расправа за антиквизација на Македонија, има малку постари корени. Една таква расправа се водела и пред точно 138 години, а како бранител на словенските корени на Македонците, кој се вознемирувал на каква било нивна врска со античка Македонија, тогаш се јавил бугарскиот поет и филозоф Петар Рачов Славејков. Неговата поента била една единствена - античката врска и пречи на бугарската теза за непостоење на Македонците, теза што и денес е повеќе од актуелна во Бугарија и Грција, а која за жал, свесно или несвесно ја поддржуваат и многу домашни противници на споменувањето на Александар Македонски.

Славејков е роден во 1827 година во Велико Трново, а умрел 1895 година во Софија. Од 3 декември 1866 година до 26 јули 1872 година во Цариград го издавал весникот Македонија, кој поради две статии бил забранет од страна на везирот Митхат паша, по што Славејков бил затворен на еден месец.

Како Бугарин, Славејков спорел со сите тие што пројавувале македонско национално чувство и со сите тие што сметале дека Македонија не треба да биде дел од Бугарија, туку дека треба да има свој сопствен, автономен развој.


„САМО ГЛУПАВИТЕ ДЕЦА“


Поради нивниот обид да се поврзат со времето на Александар Македонски и тогашната македонска држава, Славејков на 18 јануари 1871 година, во бројот 3 од весникот за таа година, ја објавил статијата „Македонското прашање“, во која напишал:

„Многупати имаме слушното од македонистите дека тие не биле Бугари, туку Македонци, потомци на древните Македонци и одамна чекаме да чуеме докази за тоа, а никако да ги дочекаме. Тие инсистираат на нивното македонско потекло, а тоа не можат да го докажат на задоволителен начин. Сме читале во историјата дека во Македонија живеел еден мал народ Македонци, но во неа никаде не сме нашле што биле тие Македонци, ни од какво племе потекнале, а малкуте македонски зборови сочувани преку некои грчки писатели сосема ги одрекуваат таквите претпоставки. Освен тоа, по освојувањето на Македонија од Римјаните веќе ни помен нема од тие Македонци. Среќаваме по нивните места секакви други народи, само нив Македонците ги нема. Што станало со нив, во кој народ се претопиле, не знаеме, зашто историјата тоа не ни го кажува... Велат, штом старите Македонци живееле на истите места, зошто и денешните Македонци да не се со македонска крв? Тие се цели Македонци, заклучуваат македонистите и се успокојуваат со своето големо откритие.

Да беше Македонија исклучена од историските промени, таков заклучок можеше да има некаква веројатност. Но, ние знаеме дека земјата претрпела големи промени во однос на населението. По многу мешање на нејзиното население со нови доселеници, најнакрај дошле Бугарите (Словени, н.з.), ја спростреле својата власт надалеку и направиле царство во Охрид, во родниот крај на некои од најголемите македонисти. Тие живееле во тие места долго време и се слеале со целото население...

Сме слушнале и друг доказ. Некои македонисти се двојат од Бугарите врз друга основа, според која тие се чисти Словени, а Бугарите се Татари и не знам ти што. Ако го земеме предвид тоа што погоре се кажа за историските промени во Македонија, нема да биде мачно да ја покажеме сета неоснованост на последниот доказ. Кога Бугарите ги претопиле во себе, или уште подобро кога Словените ги претопиле во себе Бугарите не само во Македонија, но и во другите области на Балканскиот Полуостров, тогаш не знам зошто македонската смеса да биде од друг род, а тракиската и бугарската од друг. Такви аргументи можат да даваат само глупавите деца...”, пишува Славејков.


ИСПРАВАЊЕ НА НЕПРАВДАТА


Сличноста на неговите ставови со ставовите на денешните наши бранители на исклучивите словенските корени на Македонците, веројатно не треба многу да се посочува. Идејата е јасна: античките Македонци, кои всушност биле Грци, исчезнале. Потоа на територијата на Македонија живееле некои други луѓе, до доаѓањето на Словените што на овој простор се идентификувале како Бугари. Сé до Коминтерната, чија појава Славејков не ја дочекал, а која вештачки создала македонски народ со што им сторила неправда и на Грците и на Бугарите. И еве, денес сме сведоци на борбата во која и едните и другите, со помош на нивните европски, но и скопски сојузници, настојуваат таа неправда да се исправи.

Всушност станува збор за стара теза што има свои модификации во зависност од тоа кој ја застапува: Бугарија, Грција или Србија. Последниве денес тоа го манифестираат само преку непризнавањето на Македонската православна црква, додека Бугарите и Грците и понатаму се држат на ставовите на Славејков од пред 138 години, со тоа што нашите браќа Хелени имаат извршено одредени приспособувања на текстот на бугарскиот поет.

За елементарно опстојување на тезата, нужно е да се одрече било каква повикување или врска на населението од Македонија со античката држава на Филип и Александар. Таа врска, според Бугарите, го урива бугарскиот карактер на македонските Словени, односно, според Грците, го урива никогаш докажаното двојство на Александар, кој бил Грк, само што од некои причини се нарекувал Македонец. Таа врска, во крајна линија, внесува сериозна пукнатина и во монополот врз терминот „македонски“ кој Грците се обидуваат да го задржат, а Бугарите да го избришат, за одново да го наметнат своето видување за бугарскиот карактер на Македонија (но, овој пат само за оној дел што во 1913 година во Букурешт го доби Србија, додека за другиот, тој кој гравитира кон Солун, имаат зашиена уста).

Затоа и денес, ако „скопјаните“ го споменат Александар, тоа е провокација и за Грците и за Бугарите. За европските демократии чии кралски семејства некогаш седеа на бугарскиот и грчкиот престол и да не зборуваме. Проблемот е само што очигледно тоа е провокација и за многу Македонци кои сметаат дека антиквизацијата е глупава политика која ни ги затворила европските порти. Во далечната 1871 година, кога Славејков почувствувал потреба да го напише своето видување на „Македонското прашање“, веројатно било поинаку. Инаку, не би го напишал неговиот текст.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 11, 2009, 03:24:02
Политиката на Утрински весник: Една вест изопачува (таа за Бигорскиот манастир) и протнува "црна" вест против Бугарија!

Утрински весник, 11.12.2009
Во Бугарија има 60.000 илегалци (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AA366C8FFCAE364292F855CAB044BDCF)

Околу 60.000 луѓе илегално живеат во Бугарија, објави вчера бугарската мисија на меѓународната организација за мигранти. Според статистиката, најголем дел од мигрантите биле од Турција, Македонија, Кина, Русија и Украина. „По влезот во ЕУ, Бугарија стана атрактивна за луѓето од третиот свет“, се вели во извештајот на бугарската мисија. Во Бугарија има два центра за мигранти. (Г.А.)

Коментар: Но важно е дека споменуваат и мигранти од Македонија :-)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 12, 2009, 12:27:26
МАКЕДОНИЈА ТОНЕ СЕ ПОДЛАБОКО
http://globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=39C2F0D71131E143BA8123CBC8205C79

Цитат
И додека и новата влада на Јоргос Папандреу опстојува на ирационалните ставови, оти и' се може, а претседателот Каролос Папуљас ги збеснува не само македонските националисти, со најновите обвинувања (дека македонските челници - „сакаат да се претстават како водечки личности на македонскиот народ“ и со својата реторика наметнуваат тенденција на „ослободување на македонскиот народ од грчка и бугарска окупација“, што според него ги „нарушува добрососедските односи“, а Грција тоа не можела да го прифати?!), македонската политичка елита, наместо побараната од Европа волја за компромис, ја заглави Македонија во батакот на балканската провинција.
Цитат
И дека Македонците биле пред голем ризик во врска со грчко-македонскиот спор за името, зашто „ако се тргне свежата историска прашина, тие се декларирале како Срби или Бугари“.
Цитат
Иако критериумите за членство во НАТО, Македонија одамна ги исполни, стандардите за почеток на преговори со ЕУ ни оддалеку не се достигнати (Македонија во ЕУ може да влезе само и само врз база на уривањето на стандардите со незаслужениот прием на Романија и Бугарија, инаку држава во која за лична карта се чека по една година, во период на светска пандемија на грип не може да се најде ербап-политичар што може да купи вакцини, а на улица обичен граѓанин може да биде згрбавен од ќотек, оти така му се сакало на некој маалски шериф во полициска униформа - е далку од Брисел барем неколку светлосни години), јавноста од Табановце до Гевгелија, за жал, се' уште им верува на медиумските труби на рекламократските народоусреќители.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 12, 2009, 01:57:12
Цитат
Македонија во ЕУ може да влезе само и само врз база на уривањето на стандардите со незаслужениот прием на Романија и Бугарија, инаку држава во која за лична карта се чека по една година.

Коментар: Луд умора няма :-)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 12, 2009, 10:26:11
 
Цитат
Иако критериумите за членство во НАТО, Македонија одамна ги исполни, стандардите за почеток на преговори со ЕУ ни оддалеку не се достигнати (Македонија во ЕУ може да влезе само и само врз база на уривањето на стандардите со незаслужениот прием на Романија и Бугарија, инаку држава во која за лична карта се чека по една година, во период на светска пандемија на грип не може да се најде ербап-политичар што може да купи вакцини, а на улица обичен граѓанин може да биде згрбавен од ќотек, оти така му се сакало на некој маалски шериф во полициска униформа - е далку од Брисел барем неколку светлосни години), јавноста од Табановце до Гевгелија, за жал, се' уште им верува на медиумските труби на рекламократските народоусреќители.

Oхриде, овой не е луд, той зема пари за да се прави луд ! Но бидейки е ИЧ, морам да му кажам : тоа што го напишал , а яс сум го подвлекол со црвено е ОГЛЕДАЛНА слика на неговата Србия . Наиме, таму - во неговиот "бел" град убиваат странци само затоа што не се црвени "делии" или црни "гробари" ,http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=114317, кай нив : Всяка втора жена в Сърбия е жертва на психическо насилие ,
http://yesterday.actualno.com/news_262219.html , кай нив се прави и ова : http://alsat.mk/region/17624.html . Кай нив се случуваат многу работи за кои ИЧов би можел да пишува и анализира со денови и пак да не дойде до заклучок, КАКО тоа Бугария е во Европа , а неговите уште долго ке тропат по европските порти, однадвор, разбира се !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Декември 13, 2009, 12:58:20
(http://forum.bg-nacionalisti.org/Smileys/default/emoticon-0136-giggle.gif) (http://forum.bg-nacionalisti.org/Smileys/default/emoticon-0140-rofl.gif) (http://forum.bg-nacionalisti.org/Smileys/default/smil4341944e6b0c8.gif)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Декември 13, 2009, 06:01:11
одговор на предаването на Божидар Димитров

Цитат
Македонија
Божидар Димитров- Цар на Бугарија!
недела, 13 декември 2009, 17:35
[Божидар Димитров- Цар на Бугарија!]

Министерот за дијаспора во Владата на Бојко Борисов, Божидар Димитров е и телевиски водител. Негов е авторскиот потпис на емисијата „Бугарскиот ум“ која секоја сабота оди на програмата на Бугарската национална Телевизија. Во најновото, изданието од вчера, како што најави водителот Димитров, на  „тапет“ беше состојбата во еден дел од бугарската земја, на која живее население кое по сила на историјата било принудено да си го промени својот бугарски идентитет. Се дебатираше за Македонија.

- Ако влезе Македонија во ЕУ што е многу далечна перспектива, тие природно, ќе си зборуваат на јазикот на кој што и сега зборуваат. А тоа е еден дијалект на бугарскиот јазик, изјави Божидар Димитров министер за дијаспора на Бугарија и ТВ водител.

Освен јазикот, се негираше македонската нација, нејзината историја, црквата, се спореше идентитетот. За тенденцијата на дебатата сведочи и секвенцата во која тв водителот и министер, цитирајќи насловна страна од македонскиот неделник „Фокус“ себеси дури си додели и благородничка титула.

- Пишува, шпиун на турците и пријател на царот на Бугарија. Пријател на царот на Бугарија тоа е исто како да кажете дека денес тој е пријател на Божидар Димитров, вели Димитров.

Претседателот на Атланскиот Клуб на Бугарија тврди дека состојбата во Македонија му наликува на онаа од времето на конфликтот. Влада која не сака да ја преземе одговорноста и да ја плати цената за влезот на Македонија во НАТО и во ЕУ.

- Ова состојба му одговара на еден дел од политичката елита која не мисли за интересите на државата зошто секоја година тие губат, според груби пресметки, милијарда и пол евра странски инвестиции и неколку стотини милиона грантови од ЕУ. Тие размислуваат за наредните избори. Направија избори. Победија, ама популизмот го нема потрошено својот потенцијал. Има можност Груевски да ги добие и следните избори но тоа ги води кон ќорсокак, во една затворена улица и не завршува со добро, изјавува академик Љубомир Иванов- претседател на Атланскиот Клуб во Бугарија.
 
Во ваква безизлезна ситуација, секој од македонците, според министерот Божидар Димитров индивидуално си бараат спас.

- Јас судам по докуменитите кои се поднесуваат за добивање бугарско државјанство. Неделно одобруваме по двесте, по триста...имавме пред некоја недела 532 македонци. Тие стануваат бугари. Изјавуваат дека се чуствуваат како бугари и добиваат бугарски пасош, изјавува Димитров.

Емисијата на Бугарската Национална Телевизија во која водител е токму нивниот министер за дијаспора се случува во светлина на последната средба на премиерот Груевски со бугарскиот премиер Борисов. Токму Борисов побара од Груевски, македонските медиуми да престанат со антибугарската пропаганда и да не се употребува јазикот на омразата. Тоа барање според информациите е вметнато и во Договорот за добрососедство кое официјална Софија очекува многу скоро да го потпишат македонските власти. 

Среќко Поповски

http://www.vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=36&egId=1&eventId=16064
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 14, 2009, 01:29:07
Бугарија вмешана во шверц на оружје за Колумбија

Организацијата Група за следење и информирање за прашања на мирот и безбедноста, ја посочи Бугарија како земја вмешана во шверц на оружје за колумбиските полувоени групи.
Во извештај на таа организација, цитиран од белгиски медиуми, се вели дека над 27 отсто од оружјето за тие групи кои се дел од Обединети сили за самоодбрана на Колумбија, се доставени од членки на Европската унија.
На прво место е Бугарија (18,5 отсто) по што следува Белгија (7,23 отсто).
Обединетите сили за самоодбрана на Колумбија се сметаат за терористички од страна на ЕУ.
Извештајот на Организацијата е публикуван од фондацијата Идеи за мирот, заедно со универзитетот во Гент, и финансиран од Министесртвото за надворешни работи на Белгија.


МИА : http://www.novamakedonija.com.mk/NewsTickerDetal.asp?newsTickerID=1414
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илийца на Декември 14, 2009, 08:24:00
Македонија
Божидар Димитров- Цар на Бугарија!
недела, 13 декември 2009, 17:35
[Божидар Димитров- Цар на Бугарија!]

Министерот за дијаспора во Владата на Бојко Борисов, Божидар Димитров е и телевиски водител. Негов е авторскиот потпис на емисијата „Бугарскиот ум“ која секоја сабота оди на програмата на Бугарската национална Телевизија. Во најновото, изданието од вчера, како што најави водителот Димитров, на  „тапет“ беше состојбата во еден дел од бугарската земја, на која живее население кое по сила на историјата било принудено да си го промени својот бугарски идентитет. Се дебатираше за Македонија.

- Ако влезе Македонија во ЕУ што е многу далечна перспектива, тие природно, ќе си зборуваат на јазикот на кој што и сега зборуваат. А тоа е еден дијалект на бугарскиот јазик, изјави Божидар Димитров министер за дијаспора на Бугарија и ТВ водител.

Освен јазикот, се негираше македонската нација, нејзината историја, црквата, се спореше идентитетот. За тенденцијата на дебатата сведочи и секвенцата во која тв водителот и министер, цитирајќи насловна страна од македонскиот неделник „Фокус“ себеси дури си додели и благородничка титула.

- Пишува, шпиун на турците и пријател на царот на Бугарија. Пријател на царот на Бугарија тоа е исто како да кажете дека денес тој е пријател на Божидар Димитров, вели Димитров.


....

http://www.vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=36&egId=1&eventId=16064
[/quote]

Това е за секция "Хумор". Очевидно е , че пишещият Сречко Поповски изобщо не е чувал за Яне Сандански. Затова и не е разбрал казаното от Б. Димитров ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 14, 2009, 11:27:10
Полициска пресметка со друмски разбојници на автомагистралата "Тракија"

Софија, 14. декември (ИНПРЕС)

Вооружена криминална група за грабежи по автомагистралата "Тракија" е неутрализирана со специјална полициска операција изминатава ноќ, јави агенцијата Фокус.

Криминалците  стрелале со автоматско оружје врз полицајците. Полицијата возвратила, при што еден од криминалците загинал. Неговото име е Димитар Митров - Богровеца.

Акцијата следела после обидот за грабеж на турски државјанин, кој  патувал по автопатот со Ауди А 5. Тој бил спречен од автомобил со сини светла . Напаѓачите му ставиле лисици, одземени му се пари и предмети.

Кај криминалците полицијата пронашла  експлозивни материи, нелегално оружје и муниција, како  и  дрога.

На местото на инцидентот допатувал и министерот за внатрешни  работи Цветан Цветанов.

Според зборовите на министерот, нема повредени полицајци има само штета на возилото со куршуми, кои завршиле во страничните врати.

Криминалците во Бугарија често оперираат по патишта.  Чекаат ноќ, ги запираат патниците со полициски сини лампи, добро вооружени  со автомати. Најчесто користат полициски униформи или облека слична на нив и имаат натписи "Полиција".

Заради вооружени грабежи врз странци во земјите од Европската унија беа напечатани карти на Бугарија со черепи и коски. На овие материјали пишуваше "Не патувајте во Бугарија, ќе ве ограбат. (Крај)

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=E9A8425AC0DFDD40B49B7CECC88A0FA3
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 14, 2009, 11:58:23
Бугарите и Романците најголеми песимисти за излез од кризата

СОФИЈА

Граѓаните на Бугарија и Романија, како и на Исланд се меѓу најголемите песимисти во однос на надминување на светската економска криза.

Ова го покажа истражување на Галуп интернешнал, според кое, општо земено, граѓаните од целиот свет, за прв пат од почетокот на годината, се оптимисти во однос на кризата.

Најоптимистички настроени се жителите на Обединетите Арапски Емирати, Австралија и САД.

Најголеми оптимисти во Европската унија, се Австријците. /крај/бг/мс

http://www.makfax.com.mk/_tools/article/95653/view
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 16, 2009, 09:38:17
УЕФА го суспендира судијата кој го судеше натпреварот Македонија - Канада

http://sitel.com.mk/dnevnik/fudbal/uefa-go-suspendira-sudijata-koj-go-sudeshe-natprevarot-makedonija-kanada

Цитат
Бугарскиот фудбалски судија Антон Генов кој го судеше пријателскиот натпревар Македонија - Канада, е суспендиран од страна на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) на неодредено време. Суспензијата се однесува на судење меѓународни натпревари на репрезентации и клубови, а се образлoжува со истрагата која се води против Генов поради можно влијание на конечниот резултат на дуелот одигран во Струмица.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 17, 2009, 12:29:18
Новинарите- шпиуни и денес меѓу елитaта во Бугарија

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5019276,00.html?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-html-cb
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 17, 2009, 01:10:19
Аман, нема крај од овие...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 17, 2009, 11:16:26
Македонци натопили Антон Генов

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=316043

Mакедонската федерация е натопила Антон Генов пред УЕФА и заради това са спрени правата му от евроцентралата.

От Нион съобщиха, че са забелязани “очевидни нередности за нелегални залагания на приятелската среща Македония - Канада на 14 ноември”.

Мачът бе ръководен от тройката Антон Генов, Йосиф Ронков и Светослав Стефанов. В нея домакините спечелиха с 3:0, като главният рефер отсъди цели четири дузпи, по две за всеки отбор.

“След като получихме обясненията на съдията, УЕФА реши да не дава повече наряди на Антон Генов в Европа до окончателното приключване на разследването”, обясни говорителят на централата Роб Фолкнър.

Заложните къщи алармирали за невероятно натрупване на залози за поне 3 гола в срещата и броят на 11-метровите, който трябвало да е поне един. Резултатът бе фиксиран в последната минута.

Заради това Генов не получи очаквания наряд за Шампионската лига, като на “Динамо” (Киев) - “Барселона” бе пратен Хауърд Уеб.

Подобно движение на залози за поне три гола в мача обаче е съвършено нормално, след като канадците са един от най-слабите отбори на планетата и редовно отпадат още в началото на квалификациите за големи първенства.

Президентът на БФС Борислав Михайлов лично изпрати писмо до УЕФА, за да бъде информиран защо е бил спрян Генов от нарядите.

“Положението наистина е обезпокоително, но все пак трябва да изчакаме да се произнесе УЕФА по случая. След това ще обсъдим какви мерки можем да вземем. Не искам да се превръщам в съдник”, коментира самият Михайлов.

Преди време УЕФА спря правата и на украинския рефер Орехов, който свири мача “Базел” - ЦСКА (3:1) за Лига Европа, като съмненията бяха, че също е повлиял на резултата заради нелегални залози.

Преди около месец гръмна най-големият скандал в европейския футбол, като се оказа, че тото мафията е манипулирала мачове от над 10 първенства в Европа.

Мрежата още се разплита от прокуратурата в Бохум, но тогава нямаше замесени български имена, както и мачове от родното първенство. (24часа)

Оправдаха го през 2007 г. заради картони

УЕФА за втори път разследва Генов заради залози, но предния го оправда напълно. През 2007 година той бе натопен заради вдигнати прекалено много жълти картони в мач от евротурнирите. Всичко обаче приключи, без да се наказва реферът, но и тогава му бяха спрени нарядите.

Генов още през миналия сезон мина рекорда на Атанас Узунов за най-много свирени мачове. Пловдивчанинът имаше 198.

Поне три пъти е наказван и у нас, но след това реабилитиран. Последно Димо Момиров обяви, че го е върнал в нарядите след столичното дерби “Славия” - “Локомотив” единственозащото е имало писмо от УЕФА за наряд в Шампионската лига и трябвало да ръководи поне 2 срещи от първенството преди това. (24часа)

Топреферът ни: Спокоен съм, не съм извършил нищо

- Изненада ли ви решението на УЕФА за спирането на правата ви за международни срещи?

- Не. Това е нормално решение при такава ситуация. След като тече разследване, не мога да ръководя международни срещи. С всеки се действа по един и същи начин. Така че няма нищо изненадващо в решението на УЕФА.

- Какво очакваш от разследването?

- Да бъда оправдан. Защото не съм извършил нищо нередно. Ама нищичко. Напълно спокоен съм. Няма от какво да се срамувам или пък да се страхувам. Единствено съжалявам, че заради това пропуснах мач от Шампионската лига. Но имам още една година в съдийството и се надявам отново да бъда назначен на такъв мач.

- Усети ли нещо нередно по време на мача?

- Нямаше нищо нередно. Всичко бе нормално. Премина по един нормален начин, за което могат да потвърдят и асистентите ми.

- А дузпите реални ли бяха? В Македония твърдят, че канадците два пъти са минали центъра и два пъти са получили 11-метров.

- Всичко се вижда прекрасно на видеозаписа. Просто са нарисувани. Не знам дали два пъти са минали центъра, но и двата пъти имаше нарушение в наказателното поле. А в правилника не пише колко дузпи имаш право да свириш в един мач.

- Значи не смятате да прекратявате кариерата си?

- Не. В никакъв случай. Толкова години дадох на футбола. Смятам, че съм си направил име, и то достойно. Ще ръководя до последния момент, в който ми разрешат.

- Не ви ли омръзнаха наказанията?

- Всичко това съм го преминал, и то неведнъж. Получавал съм наказания и за неща, които не съм извършил. Не съм толкова голям престъпник.

- Атаките спрямо вас дойдоха от няколко места. Дори и за имота в Несебър.

- Не мога да разбера защо толкова се раздухват нещата. Не е нормално човек да си купи имот ли? При това при спазването на всички законни процедури. След като съм съдия, може би трябва да живея на палатка някъде в планината. И да не говоря с никого. Нека проверят всичко околоимотното ми състояние. Не съм скрил нито стотинка.

- Кога очаквате да приключи разследването на УЕФА?

- Със сигурност трябва да бъде доста бързо. Защото през януари трябва да се явяваме на семинари и други процедури. Никой не ме е вадил от премиерлистата в Европа. И в края на януари ни събират, за което има и писмо в БФС.

- А кой е най-тежкият ви мач в кариерата като рекордьор в елитната ни група?

- Най-тежкият мач винаги е следващият за един съдия. Когато приключи, минава в графата на леките.

ГЕОРГИ БАНОВ

ПРВО   :  Во Македония, власите се най-големите "македонци", поточно македоноиди !
ВТОРО :  Со ретки исклучоци, власите од Македония, никогаш немале посебни чуства кон Бугария !

Така да , воопшто да не ве чуди тоа што му се случи на судията (реферът) Генов !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 18, 2009, 01:57:57
Кой друг , ако не "ВЕЧЕР" :

Бугарија ги загрижува европратениците

Пратеничката група на Алијансата на либералите и демократите на Европа (АЛДЕ) во Европарламентот вчера изрази загриженост поради предлогот за организирање референдум во Бугарија, на кој би се решавало за прекин на емитувањето на кусите вести на турски јазик на програмата на Бугарската национална телевизија (БНТ).

"Иницијативата за референдумот е на екстремно десничарската партија Атака, но е поддржена и од (бугарскиот) премиер Бојко Борисов, што поттикнува одредени прашања околу обврските што ги презема Бугарија за заштита на малцинствата по нејзиниот прием во полноправно членство во ЕУ во 2007 година", изјави шефот на Пратеничката група на АЛДЕ, Ги Верхофштад. АЛДЕ бара за ова прашање да се расправа и на редовното заседание на Европскиот парламент во јануари идната година.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C55ACED620BB5A4F95C73964092BB244
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Декември 18, 2009, 05:06:05
За стари комити....

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2000/sonce328/Tekst08.htm

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 18, 2009, 06:16:06
Се користи и последниот ден за ,, производство,, на нови Бугари

Софија, 18. декември.(ИНПРЕС)

На последната седница на бугарскиот Совет за државјанство, што се одржа денес, на последниот ден од визната забрана за граганите на Македонија, Србија и Црна Гора, нови 233 странски државјани добија бугарско државјанство.

Како што јави агенцијата Фокус, станувало збор за грагани  од бугарско потекло, главно од Македонија и Молдавија.

Божидар Димитров, министер без портфељ, кој е одговорен за Бугарите во странство, изјавил за Фокус дека , од почетокот на годинава до сега, позитивен одговор за бугарско државјанство добиле 9. 440 барања.

Досега потпретседателот на Бугарија Ангел Марин потпишал формален  декрет за 7987 лица. Најверојатно до крајот на годината ќе потпише и другите.

Најголем број од новопроизведените Бугари годинава, околу 4.000 биле од Македонија. (Крај)

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=979A62CDD38D1845BCAF8A09EA3A1C46

Ако е "ПОСЛЕДЕН ДЕН", што толку се плашат србоманските тапанари ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Декември 18, 2009, 06:45:54
Ако е "ПОСЛЕДЕН ДЕН", што толку се плашат србоманските тапанари ?

Затоа што ги прочитаа и другите изјави на Божидар Димитров, от кои може да се насети дека можеби наскоро ке е „ПРВ ДЕН“ за новите ПОБРЗИ процедури за БГ гражданство, а тогаш бројката от 70.000 кои аплицирале или чекаат можеби ке нарасне на 300.000 а тоа цензусот за победа на парлементарни избори!  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 18, 2009, 07:36:20
Алсат, 18.12.2009
Бугарската „ВМРО-Тодор Александров” ќе го пречека Иванов со протестно писмо (http://alsat.mk/vesti/zemja/20824.html)

Патувањето на претседателот Ѓорге Иванов во бугарскиот град Банско за да го одбележи почетокот на безвизниот режим за државава можно е да не помине сосема без проблеми. Како што денеска јавува бугарската агенција „Фокус”, раководството на бугарската партија „ВМРО-Тодор Александров” од Ќустендил, до првите луѓе на градот веќе  испратилe барање да присуствуват на церемонијата за пречек на Иванов организирана од неговиот бугарски колега Георги Прванов.

На граничниот премин Деве Баир, како што вели претседателот на локалната организација Валери Ненов, на Иванов ќе му предале писмо во коешто ќе побарале да бидат запрени новите процеси  против Спаска Митрова и Мирослав Ризински, кој веќе одлежува затворска казна.

Гевгеличанката со бугарско државјанство Митрова на јавноста ù стана позната откако беше осудена поради семеен спор со нејзиниот сопруг, а официјална Софија реагираше тврдејќи дека е осудена поради тоа што се декларирала како Бугарка. Ризински пак, кој исто така има и бугарско државјанство, пред неколку години е осуден за примање поткуп.

Од кабинетот на македонскиот шеф на државата денеска немаше реакција за ваквите најави на бугарската националистичка организација „ВМРО-Тодор Александров“.

Со  Иванов утре до македонско-бугарската граница ќе отидат и евроамбасадорот Ерван Фуере и амбасадорите на актуелниот претседавач со Унијата, Шведска, Ларс Фреден и на идниот претседавач - Шпанија, Марија Анхелес Гарсија.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Декември 19, 2009, 11:27:50
http://www.focus-news.net/?id=n1318300

„Вечер”, Македония: Премиерът на Турция изрази загриженост заради антитурски изказвания в България
 
19 декември 2009 | 10:10 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
Скопие. Премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган изрази в телефонен разговор с българския си колега Бойко Борисов загриженост за увеличаването на антитурските изказвания от страна на някои крайни кръгове в България, пише днес македонският вестник “Вечер”.
”В последно време, както и на вас ви е известно, в България се увеличават изказванията, насочени срещу турците и тези изказвания пораждат действително безпокойство. Със съжаление наблюдаваме как пак същите крайни среди водят кампания за отнемане на някои придобити в годините права на българските турци. Последният пример на това е решението за провеждане на референдум за сваляне на излъчванията на 10-минутни новини на турски език по Българската национална телевизия. С притеснение и съжаление следим вземането под прицел на турското малцинство в България, която е членка на ЕС и в която уважението към правата на малцинствата е основа за мултикултурността. Надяваме се, че правителството ви няма да даде възможност радикалните кръгове да използват потенциала си за нараняване на плуралистичната демокрация, в която съжителството на различни култури е основен принцип, и да подкрепя действия, насочени срещу добрите отношения между двете страни...”, заявил Ердогюн. Заглавието на вестника е „Ердоган се скара на Борисов!”.
 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 20, 2009, 02:48:51
В Македония: Генов не случайно е сложен да ръководи мача с Канада

http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=453917

20 декември 2009 14:44

В Македония продължават разкритията около съдийството на Антон Генов в контролата между западните ни съседи и Канада.

УЕФА вече спря правата на българския съдия Антон Генов заради подозрение за участие в уреждане на международен мач.

В Македония смятат, че не случайно Генов е бил сложен да ръководи този мач.

Антон Генов отсъди общо четири дузпи (по две за всеки отбор) при победата на Македония с 3:0 над Канада в Струмица. Много от букмейкърите заявиха, че са приели големи залози на опцията, че в мача ще бъдат реализирани поне три гола. Друго играно събитие от залозите за този мач е бил броят на отсъдените дузпи.

Във всекидневника „Македонски спорт” пише, че Генов е имал приятел, който му е съобщил за залога и победата за Македония е задължителна.

Вестникът прави заключение, че Генов не случайно е сложен да ръководи контролата.

 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 21, 2009, 01:27:42
МАКЕДОНСКОТО ПИСМО НЕ СЕ ОДОМАЌИ ДОМА
Странско писмо води до претседателот

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=557248CD907FD443A533AD6D01CF3A32


(http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Files/17-large.jpg)

Цитат
Со ракописни букви од бугарската и од руската кирилица е напишан дел од текстот на линкот што води кон интернет-страницата на претседателот на државата, а стои на интернет-страниците на Владата и на повеќе министерства

Туѓи букви наместо македонски стојат на линкот што води до интернет-страницата на претседателот Ѓорге Иванов. Во текстот на линкот, наместо Претседател на Република Македонија, стои Pretsedatel na Republika Makedonija.

Во нив, знакот за буквата „т“ е „t“, за „п“ стои „p“ што соодветствува на бугарската кирилица. Во македонска кирилица тие треба да бидат „t“ и „p“. Тој линк е поставен на страниците на Владата на Република Македонија, како и на повеќе наши министерства, а до завчера беше и на страницата на Министерството за култура, кое го избриша веднаш откако се јавивме кај нив.

Цитат
Македонскиот јазик и македонското кирилско писмо се загрозени, пред се', од самите нас, кога зборуваме неправилно и искривено. Македонскиот јазик и македонското писмо треба да ги употребуваме правилно, да ги потврдуваме и промовираме во светот како скапоцена придобивка од една стара култура и цивилизација која заслужува почит и поклонение“, беа дел од зборовите на Ивановски.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 21, 2009, 01:38:41
Туѓи кондури
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=5AC395EA9E3C8E459EC56F230EABBC61

Цитат
Дали Слободан Богоевски и Тито Петковски ќе се отворат и ќе кажат зошто секогаш кога на СДСМ ќе му паднеше рејтингот, играа на добитна комбинација: Доста Димовска, и распукува по пробугарска линија, по што добар дел од јавноста бега од ВМРО, враќајќи се кај СДСМ - со коментарот: ебате бугарашите.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 21, 2009, 03:21:57
ВО БУШАВИ ГЛАВИ :

Бушава азбука

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=385F0EC89202D14EA01778EBB4954B35

Цитат
Но, лекциите и епизодите од серијата ги пропуштиле „факторите“ во наши највисоки државни институции. На интернет-страниците на Владата и на повеќе министерства со години има линк напишан со бугарска кирилица. Како да се оцени тоа освен како голем пропуст, непознавање и неодговорност кон сопствениот јазик токму од институциите што треба да застанат во негова одбрана.

Цитат
Тие букви уште тогаш, без специјални компјутерски фонтови, беа читко испечатени во ракописна и во печатна форма на историскиот документ. Се заборави дека и Блаже Конески во граматиката посочи на одликите што нашето писмо и јазик ги прават различни од другите словенски јазици. На посебноста упатува и Правописот на македонскиот јазик на Кирил Конески.

Младото момче заборавил да спомене оти Джилас и ги "поклонил" следните букви на Македония : Ѓ Ќ Љ Њ Џ ј
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 21, 2009, 06:07:08
Бугарија преку билборд им се заканува на македонските граѓани

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/bugarija-preku-bilbord-im-se-zakanuva-na-makedonskite-gragjani

 (http://www.picvalley.net/u/2134/6308991837097015811261414469o7jrk9PcXnXqoX0vZrPW.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2134/6308991837097015811261414469o7jrk9PcXnXqoX0vZrPW.JPG)

Цитат
Доколку патувате во Бугарија, овој билборд ќе го забележите од вашата десна страна на само 1 километар од граничниот премин Деве Баир.

Само слепци "можат" да видат закани на овой билборд ! Многу убаво си пишува : "ДОБРЕ ДОШЛИ БРАТЯ ОТ МАКЕДОНИЯ" ! Или и за ова треба превод !? А оние што се спомнати со поситни букви подолу на билбордот, па тие и така цело време плукат врз Бугария и што би барале таму ? За нив сите, без пари на север ке ги вози стрико Мите !  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Декември 21, 2009, 06:57:20
 И пак съштата песна од Сител,и пак омразата ги заслепи српските шовинисти  в Македония.На тие хора просто не им идва ум в главата колкото повече сеят омраза толкото повече губят части от своята територия която ниту половин не я заслужават.Ами латас ли има достатично интелегенция да каже на европа кои заслужава да е во ЕС?,тои който до вчера хулеше и обиждаше Нато.Но се учудвам каква  простотиа има по македонските медии  и кой това е позволил и да се понесе отговорност.И ние македонските българи имаме пълно право да поискаме правителството на македония явно да се огради от србскиот шовинист латас кой сее омраза между гражданите на Македоня защото да не сеслучи премиерот пак жалко и бедно да се оплахва и реве как Македония заслужава датум за преговори.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 21, 2009, 07:43:52
Сител: Реакции в Македония за билборд на ВМРО край ГКПП Гюешево

http://www.focus-news.net/?id=n1319647
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Декември 21, 2009, 09:49:14
Бугарија преку билборд им се заканува на македонските граѓани

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/bugarija-preku-bilbord-im-se-zakanuva-na-makedonskite-gragjani

 (http://www.picvalley.net/u/2134/6308991837097015811261414469o7jrk9PcXnXqoX0vZrPW.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2134/6308991837097015811261414469o7jrk9PcXnXqoX0vZrPW.JPG)

Цитат
Доколку патувате во Бугарија, овој билборд ќе го забележите од вашата десна страна на само 1 километар од граничниот премин Деве Баир.

Само слепци "можат" да видат закани на овой билборд ! Многу убаво си пишува : "ДОБРЕ ДОШЛИ БРАТЯ ОТ МАКЕДОНИЯ" ! Или и за ова треба превод !? А оние што се спомнати со поситни букви подолу на билбордот, па тие и така цело време плукат врз Бугария и што би барале таму ? За нив сите, без пари на север ке ги вози стрико Мите !  ;D

КОМЕНТАРИ  :

Zashto?
испратено на 21.12.2009 - 19:44

Prochetet samiot biobord.Nikade nema navreda,nikade nema zabrana za vleguvane,a ne se chestita paganeto na vizniot rezim.
Ajde da ne spekulirame
»

harry
испратено на 21.12.2009 - 19:41

Latas e vrag na Bugaria. Da si hodi v Srbij


Bravo!
испратено на 21.12.2009 - 17:45

Bravo, Bugarija,Bravo! Na Latas neka mu bide dozvolen vlez samo vo nekoja sub-Saharska drzava, kaj nekoi covekojadci, da go izedat so se koski. Ni nam ne ni treba takov nepismen,neciviliziran,sovinisticki oligofren. Najgolema sramota za nasata drzava e ovoj Latas.


Dobre doidovte :)
испратено на 21.12.2009 - 17:09

Bravo na BMPO !!!Edin narod sme!

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Декември 21, 2009, 10:11:07
Треба  да  се  направи  и  јавно  објави  црна  листа, на  новинари  и политичари  од  РМ  кои систематски  работат на ширење  омраза  и  непријателство  кај  граѓаните  на  РМ  спрема  Бугарија  и  Бугарскиот  народ, и  на  истите  да  им  се  забрани  влез  во  Бугарија  и  ЕС  по  примерот  на  Американската  црна  листа  со  која  на  новнари  и  политичари   од  целиот  свет кои  шират  омраза  им  се  забранува  патување  и  влез  во  СЩ  и  ЕС.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 22, 2009, 12:01:07
Бугарските политичари со закани за македонските граѓани ако влезат кај нив
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=2D643D49BB2DCA45AE47745EC097F657


Цитат
Бугарските силеџии на чело со Каракачанов пред граница преку билборд забрануваат влез во ЕУ за просрпските политички елити, за продадените медиуми и за Латас
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 24, 2009, 02:07:03
Божидар Димитров го осудува билбордот на Красимир Каракачaнов!?http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/bozidar-dimitrov-go-osuduva-bilbordot-na-krasimir-karakachanov

Цитат
Ниту најголемиот антимакедонист во бугарската Влада не го оправдува билбордот на Каракачанов. Заканите насочени против македонските новинари, и недефинирани проспрпски елити на кои им се забранува влез во Бугарија според Божидар Димитров се лоши за добрососедските односи на двете земји.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 24, 2009, 03:13:15
Македонските раководители веќе започнаа да зборуваат за „говорот на омразата“ во македонските учебници и медиуми. За почеток е добар напредок дури и тоа дека „нема“ такво нешто. Сега ќе треба некој да им докаже дека навистина има говор на омраза. :-)

А се разбира, веќе има дискусија и за идентитетот и за јазикот. Моја лична претпоставка дека сетоа тоа ќе се реши преку некаква широка конференција за Македонија, во која ќе има повеќе држави.

Информационна агенция "Фокус", 24.12.2009
„Време”: В македонските учебници и медиите няма говор на омраза, заяви вицепремиерът Васко Наумовски (http://focus-news.net/?id=n1321097)

Цитат
„Не можем да преговаряме за езика и идентичността. Надявам се новият председател на ЕС и всички европейски структури да осъзнаят, че това, което се дава като допълнително условие за Македония е без прецедент и до определена степен безпринципно”, смята Наумовски.

Цитат
Не съм съгласен с твърдението, че в нашите учебници или в медиите има говор на омраза. Всяка страна членка може да представи своите позиции в Европейския парламент, но в този момент България няма достатъчно силни аргументи да оспори нещо, което касае нашата национална история”.

Ајде, време е да се тропне по масата. Каде е БАН, каде е МНИ? :-)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Декември 24, 2009, 03:15:35
Целата статија од весник „Време“:

ИНТЕРВЈУ СО ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ВАСКО НАУМОВСКИ
Реформите се за нас, не за ЕУ (http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1900&ArticleID=129775)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 25, 2009, 11:58:37
Македонистка достоверност !
http://globusmagazin.com.mk/WBStorage/Files/14009.pdf

(http://www.picvalley.net/u/1621/20815819325133761341261738320kplBWEYlxPXTcNgpewuW.PNG)

Къде е Плевен, къде е Сливен ?!  :o Нерде Ямбол, нерде Стамбул !  :P
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Декември 26, 2009, 10:29:30
Штом толку јадат трици типови како потпишаниот на текстот долу, тогаш Божо си врши работата...

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C2D37F44CDD6774AB4EDDBCC8C18E667

или
Цитат
ДИЈАСПОРНО ЛУДИЛО

Вистински човек на вистинско место

Божидар Димитров сигурно не е настрана (можеби само настран) и повеќе од впечаток е дека неговото поставување на должноста што ја извршува има сосема конкретна цел. Тоа пак што изгледа и се однесува небаре побегнал од некоја ментална институција е проблем на бугарската влада, која, верувам, немала многу избор при селекцијата на некој што ќе раководи со тоа министерство. Зашто само луд човек може да прифати такво место и задача

За бугарскиот министер за дијаспора Божидар Димитров чија опседнатост со Македонија бездруго досегнува патолошки размери, објективно, не вреди да се пишува. Напросто и затоа што секој обид за некој посериозен коментар на оној куп глупости што тој секојдневно ги искажува на сметка на овој народ и држава веднаш би добил иста таква ступидна насока, што, ќе се согласите, го урива дигнитетот на секој оној кој ја применил таквата постапка. Со други зборови, зарем заслужува коментар или треба ли да не обземе гнев неговата последна дебилна изјава, дадена во интервјуто за Бугарското национално радио, дека Македонците денес немаат криза со името, туку со идентитетот, дека ќе доживеат културен шок и ќе ги снајде судбината на Маите, Астеците, Инките... Или пак онаа со која овој во суштина тажен лик, оваа ретардирана појава во актуелната бугарска политика се обидува да ни импутира дека си ги бараме корените некаде во Пакистан или во Египет.

Да, коментарот е излишен и секој обид за докажување на неточноста на неговите тврдења, повторувам, би личел на дијалог примерен на амбиентот во некоја ментална установа каде умоболните гласно ги извикуваат и се навредуваат со имињата на татарските ханови и главаторите на Астеците. Знаете она: ти се хан Крум, не - ти си Монтезума. И кога е тоа така, кога веќе сосема јасно сте ја лоцирале менталната ситуација на ликот од Татаристан, кој до ниво на шизофренија бега од својот погубен идентитет, а зависта му ја изродила неостварената желба да стане Македонец, тогаш не ви останува друг избор освен да го жалите човеков или, обратно, гласно да се изнасмеете на неговите будалштини.

Меѓутоа, нештата добиваат поинаков тек и, нормално, не ви е до смеење кога ќе си припомните дека Божидар Димитров своите гледања не ги искажува од некое бугарско Бардовци туку од министерски кабинет, што ќе рече, од позиција на власт, чии политики и ставови промовира и застапува. Да, некој можеби ќе си го постави прашањето и ќе го минимизира проблемот имајќи ја предвид октроираноста на Министерството за дијаспора, неговата хибридност и апсолутната неполезност и безначајност на истото, зашто, едноставно, пред себе ќе го има фактот за отсуството на хански потомци низ светските меридијани (ако се пренебрегнат насилно избрканите и иселени Турци). Но, сеедно од таквото, несомнено прецизно поимање на суштината на работите, сепак, во случајов треба да се постави и прашањето зошто, за кого и со каква цел е воспоставено ова смешно министерство?

Одговорот на прашањето, немам дилеми, го дава самиот Димитров, кој отворајќи ја санстефанската Пандорина кутија сосема јасно на светлината на денот ја вади старата антимакедонска хистерија, сета онаа злоба, завидливост, негаторство, потреба да се фалсификуваат нештата, недобрососедство, па ако сакате и територијални претензии. И, сигурен сум, дијаспората на Димитров (читај: на сегашната влада на Република Бугарија) се препознава во некои македонски гниди кои од лукративни, криминални и некои други причини се трансформирале во бугарски вошки, или попрецизно, како што вели наметнатово габаритно министерче, во Љубчо Георгиевски и некои министри и лекари (јас тука го препознавам само поранешниот министер за здравство Владо Димов). Бездруго и во, еве нека бидат, 30.000 македонски граѓани кои добиле бугарско државјанство, во таа армија несреќници кои станале аргумент во докажувањето на недокажливото и го предизвикале формирањето на бастионот на повампирената антимакедонска пропаганда, Министерството за дијаспора на Република Бугарија. Според тоа, кога новата бугарска влада врз темелот на недобонамерноста веќе изѕидала некаква министерска вавилонска кула, тешко е да се поверува и во алхемијата на зборовите на бугарскиот премиер Бојко Борисов кога ќе ве уверува дека двете земји немаат отворени прашања, при што како и секој слаткоречив Бугарин ќе ве потсети дека и во двете држави има такви кои се враќаат назад во историјата, но тие треба да се остават настрана.

Но, Божидар Димитров сигурно не е настрана (можеби само настран) и повеќе од впечаток е дека неговото поставување на должноста што ја извршува има сосема конкретна цел. Тоа пак што изгледа и се однесува небаре побегнал од некоја ментална институција е проблем на бугарската влада, која, верувам, немала многу избор при селекцијата на некој што ќе раководи со ова министерство. Зашто само луд човек може да прифати такво место и задача.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Декември 30, 2009, 03:06:23
Ако не живеев, барем да умрам како Македонец 
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=122991431275&id=9&setIzdanie=21875
   
Цитат
Стојан Георгиев од Петрич со солзи раскажува за премрежињата што ги преживеал за Македонија.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: harry_149 на Декември 30, 2009, 05:56:42
Нова Македония”: Спорът за името между Македония и Гърция не е проблем само на политиците 
 
30 декември 2009 | 14:58 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
Скопие. Спорът за името между Македония и Гърция не е проблем само в кабинетите на политиците в Брюксел, Букурещ и в Ню Йорк. Вече 19-та година проблемът с името и идентичността се стоварва върху гърба на македонците в България и Гърция, пише днес македонският вестник „Нова Македония”. Тези хора, лежали по затвори, гонени от работа, защото открито изразявали националните си чувства, на които са отнемани паспортите, чиито семейства и днес страдат заради упоритостта им да се противопоставят на асимилацията на чуждата пропаганда знаят много по-добре какво означава думата Македония от онези, които се разправят за нея на предизборните митинги в Скопие, Атина или в София, коментира авторът на материала Сунчица Стояновска.
Изданието разказва историите на Стоян Георгиев от Петрич, България, Пеце Бенишев от Флорина. Гърция, и на майстор Трайко от Пустец, Албания, които се декларират като македонци.
 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Јануари 02, 2010, 05:00:03
 Многу хубаво е написала журналистката со известно йугославско име Сунчица за т.н. ,,македонци,, които биле гонени и арестувани,наистина им било трудно просто човек да ги сажалява.Но хаиде да бъдеме  разумни да не се лажем такиви прикаски не минават ни при деца от начално училище.Стига вече от лажни сълзи и патетичност,тие хора т.н.,,македонци,,от петричко имаат една професия която за прв пат в историята се пояавува в не така многу далечната 1945год  и се казва ,,македонец,, или днеска с старо ново име ,,античен македонец,,“Дали можеби госпожата с хубавото име некога се питала колку пари или просто казано заплати получават тие хора, разбира се всеки месец по две едната е в денари а другата в српски динари нормално државни пари,който ние българите от Македония и българите от Босилеградско плащаме даноци.Извиняваи Сунчица но државата на Тито отдамна я няма а и твойто име не е вече на мода.Затова твоите патетично комични приказки задржи си ги за себе.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 05, 2010, 06:23:42
Божидар Димитров ќе дели државјанства во Македонија

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=13&eventId=56631

Божидар Димитров ќе ја спасува Бугарија од демографската криза. Контроверзниот бугарски министер задолжен за дијаспората ќе ја поедностави процедурата за добивање државјанство и за издавање бугарски пасоши. Фокусот е во дијаспората, Димитров смета дека околу два и пол милиони бугари живеат во Македонија, Грција, Турција, Албанија и Советските земји. Тие сакале но не можеле да добијат бугарско државјанство.
Според промената што ја воведува Димитров надлежноста за издавање на државјанство се сели во министерството за дијаспора од агенцијата за национална безбедност. Податоците со кои располагаат бугарските власти се дека годишно бројот на издадени пасоши се зголемува за неколку илјади. Во 2009 издадени се вкупно 9400 бугарски државјанства. Но Бугарија се соочува со голем дисбаланс меѓу раѓањето и смртта. Годишно населението се намалува за 32 илјади луѓе. Според Димитров тоа што ќе ја придобие бугарската во дијаспора ќе ја балансира демографската криза.

Ѓорѓи Томиќ

На авторот на текстот, србинот Джорджи Томич, подобро би му било да се занимава со дисбалансот мегю рагяньето и смртта на неговите срби, отколку на нас бугарите !
Да го потсетам : тркалото на историята се врти, сега Бугария е во кругот , а тие се НАДВОР !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Јануари 05, 2010, 11:05:48
Може  и  да дели, може  и  да не  дели пасоши, ама  во никој  случај  нема  да   ги  прогонува   староседелците  ,да  им  ги  одзема  имотите  и  на  нивно  место ,на  нивните  имоти , на  нивната  земја  да   носи и  населува  колонисти ,  каков  што  е  Томич.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: татар на Јануари 05, 2010, 11:51:26
Ако не живеев, барем да умрам како Македонец 
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=122991431275&id=9&setIzdanie=21875
   
Цитат
Стојан Георгиев од Петрич со солзи раскажува за премрежињата што ги преживеал за Македонија.
коментарите са да си ги закачиш на стената в рамка ;D,но има и един ,дето по случайност познава "горкия" Стоян:
"Andon ot Petrick   
Boje boje pa Stoqn e naj golemio ajduk vo Petrick i ne smee da zamrkne negde oti ima da vracha pari na pola grad. I e lejal vo zatvor za opit za ubisvo go pretepale edno momch fori di mrt so drugi dvama. A pred ima 15 godin odeshe da zapisuva ora i im obshtavashe po 1000 maraka ama poshto na nikogo nishto ne e dal dokolko zmam pa tie go bea pretepale. Izuchte gi barem malce ludeto pred da pishete za nih oti e stvarno smeshno pa duri jalko. Stjan bandito boje boje  "
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 08, 2010, 01:51:32
ПО СТАРИТЕ УДБАШКИ ТЕРКОВИ СЕ КОРИСТИ СЕКОЯ ШАНСА ЗЛОБНО ДА СЕ КАЖЕ ЛОШ ЗБОР ЗА БУГАРИЯ !

Борисов го искара Божидар Димитров поради Турција

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=29AB6C17986EC247A70472E1A476624A

Божидар Димитров и' се закани на Турција дека ќе биде блокиран нејзиниот влез во ЕУ ако не ги исплати бугарските бегалци од Тракија во 1913 година...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Јануари 09, 2010, 12:36:59
  Когато чета коментарите во утрински весник как се пише за България питам се,возможно ли толково количество на злоба да е соберено в един искуствен народ който единствено само той самот себе се нарича,,акедоски,,ащото за цялиот свет е бившо йугословенски.Напразно не се рекло че човек пред да полудее започва да прекалено многу да мрази всички околу него.Така е
 станало и с бившите йугословени т.н.,,македонци,,.Само болен ум може да застана на страната на Турция и да атакува с обиди към България.Тя България кояато безброй пати несебично помагаше на своето лйубимо чедо Македония,сега дочека да бъде хулена и обидена от српскиот протекторат Македония.Се надявам че не всички в Македония мислят като читателите на ,,утрински,, и се многу поразумни от тях.А на неписмените просрбски читатели би им препорачал нека не си вземат грижата за господин Б.Димитров защото неговото интелектуално и културно равнище те просто да имат и десет животи немогат да достигнат.а ако поискат България ще им даде колкото искат турци за да можат взаедно да празнуват байрам
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јануари 09, 2010, 01:24:52
ЕУ го губи трпението со Бугарија
Заканите што и' ги упати Димитров на Анкара од позиција на земја-членка на ЕУ го разлутија Брисел

http://utrinski.com.mk/?ItemID=A440033BD530664FBCC970CC1992ECAF

Цитат
Брисел - Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов забрзано си го троши рејтингот во Европската унија и ако продолжи со тој тренд, таа ќе биде најдобар пример како едно несмасно лидерство место во интерес, работи на штета на сопствената држава. Последен пример е заканата од министерот Божидар Димитров дека Софија ќе ја блокира евроинтеграцијата на Турција ако Анкара не плати 14 милијарди евра отштета за протераните Бугари од времето на Отоманската Империја. Тоа беше еден од серијата обиди на Софија да си ја мери силата како земја-членка и да види некаква придобивка, место само мониторинг од Унијата.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 11, 2010, 12:20:57
Божидар Димитров пак јава на гафот со тракиските бегалци

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AFD336A7B3A76E4BA645838CCEED8D56

Контроверзниот бугарски министер без ресор, Божидар Димитров, не престанува да „блуе оган“ кон соседите откако минатата недела се прослави со барањето Турција да и' плати 20 милијарди евра отштета на Бугарија поради присилно раселени Бугари од Тракија пред еден век.

„Мојот гаф не предизвика материјална или финансиска штета за Бугарија“, изјави Димитров за агенцијата „Фокус“ и за да ја смири лавината реакции на бугарските политичари и медиуми, ладнокрвно констатира дека „во подобри односи сме со Турција отколку со Македонија“.

Зошто му била потребна оваа споредба на контроверзниот Димитров, не е многу јасно. Како што не можат да се објаснат многу од неговите небулози, но, дефинитивно станува јасно дека министерот неофицијално задолжен за бугарската дијаспора останува јастреб на бугарската политика спрема Македонија.

Прашање е дали бугарската влада и премиерот Бојко Борисов ќе се оградат од тоа, бидејќи без причина е спомената Македонија во контекст на бугарско-турското заладување на односите. Димитров, кој стои зад сите барања за обновување на гробовите на бугарските војници што загинале во Македонија во Првата светска војна, кој се гаѓа со висината на бројките на „обесправените Бугари“ во Македонија, кој на ниво на најголем скандал меѓу двете земји го крена прашањето на „Бугарката“ Спаска Митрова, досега не бил сериозно искаран од неговиот шеф Борисов за ставовите спрема Македонија.

Но, затоа Борисов му даде жолт картон за изјавата дека Софија ќе ја блокира евроинтеграцијата на Турција ако Анкара не плати милијарди евра отштета за протераните Бугари од времето на Отоманската Империја.

„Овие денови сум многу растроен од тоа што се случи. Тоа е многу сериозен гаф од моја страна. Можеби проблемот немаше да биде толку голем доколку на премиерот не му претстоеше посета на Турција“, изјави Димитров во емисијата „Сеизмограф“ на бугарската ТВ. Димитров е убеден дека проблемот со имотите на тракиските бегалци треба да биде еден од многуте услови за прием на Турција во ЕУ.

Како што пренесува агенцијата „Фокус“, прашањето останувало отворено и ќе се преговарало. „Имајте предвид дека ќе спечалат потомците на тракиските бегалци, но и турските семејства“, вели Димитров, според кој, по ова прашање турската и бугарската страна разговарале на 18 мај минатата година кога турската делегација наводно побарала да види со какви документи располага Бугарија. „Ангорскиот договор (од 1925 година) третира околу 36.000 семејства кои ги изгубиле имотите во Турција, но и 3.500 семејства кои ги оставиле имотите во Бугарија“ рекол Димитров, како што пренесува „Фокус“.

Костадин Карамитрев, од 1990 година до денес претседател на Сојузот на тракиските друштва во Бугарија, се сомнева дека Божидар Димитров е компетентен да расправа за проблемот. Тој „…е популист, значи неписмен и некомпетентен за темата, тој е човек, кој за да ја истакне сопствената личност на моменти, да извините, говори комплетни глупости“ вели во интервјуто за софиска „Дума“ Карамитрев.

Илијана Јотова, европратеник од редовите на бугарската Социјалистичка партија смета дека „Божидар Димитров создаде сериозен надворешно- политички проблем со необмислените изјави“. Таа рече дека за една седмица откако ќе почне со работа Европскиот парламент ќе знае „какви се реакциите таму“. Јотова, и покрај тоа што премиерот Борисов јавно го искара Димитров, сепак, се сомнева „дали е ова (изјавата на Димитров) самостојна и необмислена изјава или тоа било разгледувано и во владата.

Премиерот Бојко Борисов го укори својот министер. „Го предупредив господинот Божидар Димитров дека едноставно ќе се разминеме ако повторно се случи нешто слично“, изјави Борисов за приватната телевизија БТВ во средата.

„Кога обелоденувате такви работи без притоа премиерот, владата или парламентот да дискутирале за тоа, тогаш не го правите тоа како историчар или директор на музеј. Вие директно го вклучувате премиерот и креирате проблем“.

Изјавата на Божидар Димитров ја налути Анкара и турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу ја предупреди Софија да избегнува коментари што би можеле да ги нарушат односите меѓу соседните земји.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јануари 11, 2010, 02:54:10
Македонија - земја на увезени криминалци
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=191010427&id=9&setIzdanie=21880

Цитат
Годинава, пак, Македонија се соочи со неуспешен обид за екстрадиција на ексминистерот за здравство Владо Димов од Варшава, Полска. Со бугарскиот пасош и личната карта издадена во Софија, тој од полските истражни институции излезе како слободен граѓанин, и покрај тоа што Македонија го бара со меѓународна потерница поради истрага за злоупотреба на 40 илјади евра.

Сé уште е нејасно дали Димов го спаси бугарскиот пасош или, пак, тоа што станува збор за полесно кривично дело за кое е предвидена казна затвор до три години.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јануари 11, 2010, 03:04:42
Мафијата тешка мака за Борисов

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=1911&ArticleID=130733
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 12, 2010, 02:24:33
ЗА ДА ЈА ПОПРАВИ КЛИМАТА МЕЃУ ДВЕТЕ ЗЕМЈИ
Европски Бугарин за амбасадор во Скопје


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1913&ArticleID=130880

Бугарија ќе испрати во Македонија проевропски настроен амбасадор откако се најде под силен притисок на Европската унија дека досегашните нејзини дипломати во Скопје со своите постапки уште повеќе придонесувале за лошата клима во односите меѓу двете земји. Европските челници веќе подолго време се незадоволни од односот на Бугарија кон Македонија и кон Турција и затоа од властите во Софија бараат во Скопје и во Анкара да бидат поставени дипломати кои ќе работат на подобрување на добрососедските односи. Како што дознава „Време“, четвртиот бугарски амбасадор во Скопје ќе биде Раковски Лашев, дипломат од кариера кој до пред неколку месеци ја извршувал функцијата секретар на бугарската мисија во Обединетите нации во Женева, а претходниот ангажман му бил во Канцеларијата на ОБСЕ. Се очекува најдоцна за една недела бугарската влада да го потврди изборот на Лашев, а на функцијата би требало да стапи за два месеца. Бугарија веќе една година нема амбасадор во Скопје откако претходниот амбасадор Михо Михов предвреме ја напушти функцијата за да се кандидира на изборите во Европскиот парламент. Сепак, извори од бугарската амбасада откриваат дека причините за заминувањето на Михов се многу подлабоки и лежат во неколкуте малверзации што се припишуваат на негова сметка во врска со издавањето бугарски пасоши за македонски граѓани. За местото амбасадор во Скопје постоел голем интерес меѓу бугарските дипломати, а еден од кандидатите бил и министерот за дијаспора Божидар Димитров, инаку радикален бугарски националист. Премиерот Бојко Борисов, кој го има главниот збор при поставувањето амбасадори, не сакал да чуе контроверзниот Димитров да биде амбасадор во Скопје поради неговите чести изјави насочени против Македонија и Македонците. Борисов пред неколку дена го предупреди Димитров дека ќе биде сменет бидејќи без негово знаење дал изјава дека Бугарија ќе бара отштета од Турција за околу 250.000 Бугари кои за време на отоманскиот период биле протерани од своите домови. За почетокот на февруари е најавена посета на бугарскиот претседател Ѓеорги Прванов на Скопје, на која треба да биде примен од неговиот македонски колега Ѓорге Иванов, како и од премиерот Никола Груевски. Посетата на бугарскиот претседател ќе биде искористена и да биде упатена силна порака до властите во Скопје дека Бугарија ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО, но дека за возврат ќе бара во македонската јавност да се спречи говорот на омраза кон Бугарија. Покрај тоа, Прванов ќе сака да се увери до каде е истрагата за бродската несреќа на Охридско Езеро во која загинаа 15 бугарски туристи.
Со Прванов во Скопје треба да дојдат и триесетина влијателни бизнисмени од реномирани компании за да ги видат можностите за инвестирање во Македонија.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Јануари 12, 2010, 06:01:59
 Жалко е да се гледа вече какви все глупости могат да се прочитат по Македонските весници.Все некой на ,,македонците,, им е виновен  струва ми се че те са както во вицот когато некой ги мразел всички до 12 часот, а след 12ч. мразел се самиот себе.Наистина е прекалено жалко как в една експериментална нация т.н. ,,македонска,, некои си взема правото да критикува министри од држави и нации кои са 13века постари од ,,македонска националност..Трябва отдамна да се наясно македонските журналисти кои и да дойде от България като посланик в Македония ще е европейски българин,но посланикот сигурно ще трябва да се соочи с една голяма простотия,неписменост и максимална искомплексироност която се намира горе долу по всички македонски медии.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 13, 2010, 08:35:26
В Македония: Трябва да се учим от лошия опит на България

http://today.actualno.com/news_279623.html

България плати тлъсти неустойки заради злоупотреби с европейските фондове, пише днес вестник "Нова Македония" в текст, озаглавен "Македония трябва да се учи от лошия опит на България".

Авторът на текста Ивана Костовска отбелязва, че с по-малко средства за развитие на земеделието е била и Румъния, която е загубила 190 млн. евро от европейските пари. Букурещ обаче се е оказал по- ефективен от София в откриването на над 100 случая за една година, в които ставало дума за злоупотреби с милиони евро. В Италия бяха арестувани 45 души за корупция и измами с европейски фондове. Европейската комисия през 2006 г. наложи на Гърция да върне 500 хил. евро, изхарчени не по предназначение. Тези примери показват, че ЕС е немилосърден, когато става дума за незаконно харчене на европейски средства, пише македонският журналист.

"В Македония властите досега не откриха нито един случай на злоупотреба с европейски пари. Това говори, че или като държава имаме безукорно чисто лице, или някой не открива случаите, в които част от компетентните, заедно с ползващите европейски средства са успели да намерят дупки в законите и процедурите, за да бръкнат в меда", пише авторът.

"Ако Македония остане сляпа за тези случаи, Брюксел ще я прикове на позорния стълб. Трябва ли страната да изпадне в ситуация да плаща неустойки и след това да търси виновния за срама и за загубените пари, но и за доверието и авторитета", пише Костовска.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 14, 2010, 09:45:57
Желева предизвика криза во ЕУ

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11410105138&id=11&prilog=0&setIzdanie=21884

Кандидатурата на шефицата на бугарската дипломатија Румјана Желева за еврокомесарка за хуманитарни прашања е доведена во прашање откако европратениците ја критикуваа за нејзините финансии и за бизнисите на нејзиниот сопруг, кој се поврзува со мафијата

Тие одлучија да ја одложат анализата на претставувањето на Желева и да побараат повеќе информации за нејзините финансии од претседателот на Европската комисија. Откако тој ќе ги претстави доказите, пратениците ќе одлучат дали Желева е прифатлива за кандидат. Парламентот треба да гласа за целата комисија на 26 јануари. Ако номинацијата на Желева биде отфрлена, назначувањето на новата комисија може да биде одложено до март, тврдат дипломати од Брисел.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 14, 2010, 09:49:15
ПРИ РАСПИТОТ ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ
Обвиненија за Бугарката Желева


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=1915&ArticleID=131171

Претставниците на Европскиот парламент при распитот на идната европска комесарка за хуманитарни прашања Бугарката Румена Желева констатираа дека постојат повеќе препреки, особено кога се работи за нејзините финансии и финансиите на нејзиниот сопруг, кои може да го доведат во прашање нејзиното стапување на должност. Желева, која завчера пред ЕП ги образложи главните насоки на својата работа, повеќе пати ги отфрли обвиненијата дека во изјавата за имотната состојба од 2007 година не ги пријавила сите факти за нејзините финансии, пред се кога се работи за активностите во бугарската консултантска фирма „Глобал консалт“. Таа уверуваше дека не е раководител на компанијата, но не посочи точна бројка за колку пари е продадена компанијата. - За прашањата за кои таа требаше да говори можам да кажам дека голем дел од европратениците во Комисијата многу тешко и мачно ги сослушаа нејзините објаснувања за зададените прашања - изјави учесник во сослушувањето. Желева истакна дека е јавна личност и нема што да крие. - Јас сум јавна личност од 2007 година и пријавив се што имав да пријавам. Обвиненијата против мене и против мојот сопруг се неосновани. Немам што да кријам - рече Желева, која во моментов е министерка за надворешни работи на Бугарија. Сите кандидати за функции во Европската комисија мора да пополнат декларации и да ја пријават имотната состојба, како и финансиските и интересите за бизнис. Од друга страна, во Бугарија кружат гласини дека сопругот на Желева е поврзан со организиран криминал. Таа ги демантираше гласините нагласувајќи дека се целосно неосновани. Претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо, за овој случај истакна дека секој што изнесува обвиненија за непримерно дејствување, ќе мора да поднесе цврсти докази. Пратениците од Комисијата за развој, во која се одржа сослушувањето, изјавија дека причините за „недоброто“, според нив, претставување на бугарскиот кандидат за комесар, се следни: неубедливи, општи одговори на прашањата поврзани со професионалните квалитети и референци како комесар за меѓународни прашања, хуманитарна помош и еднаквост во кризи, недостигот од целосна транспарентност за бизнис-проблемите од времето кога Желева била пратеник во Европскиот парламент. По сослушувањето сега претстои собирање на проширеното биро на Комисијата за развој, кое треба да подготви писмо со ставови за кандидатурата на Румена Желева, кое ќе треба да го испрати до претседателот на Европскиот парламент. Ако тој став биде негативен, тоа не значи дека нејзината кандидатура автоматски се отфрла. Тоа ќе го одлучи Советот на претседатели на политички групи на Европскиот парламент. Овој Совет ќе одлучи како кандидатурата да се процесуира понатаму. Една можност е да се бара од претседателот на Европската комисија пред Европскиот парламент да претстави друг кандидат. Тоа треба да се случи пред да се гласа за составот на Европската комисија во Европскиот парламент, што се прави „ан блок“. Ако Жозе Мануел Баросо сака да е сигурен дека предложениот нов состав на Комисијата нема да му биде отфрлен од парламентот, во предложениот за одобрување состав не треба да има слаб или неподготвен кандидат. Во ситуација да се појави таков кандидат, претседателот на Европската комисија или менува ресори или бара да му се предложи друг кандидат од земјата, која го предложила неадекватниот кандидат. - Денешниот ден е тежок за претседателот на Европската комисија. Во еден ден двајца негови кандидати за комесари се покажаа како многу слаби - изјави Ханес Свобода, заменик-претседател на Групата на социјалистите и демократите во Европскиот парламент. Освен Румена Желева, тој го имаше предвид и Алгирдас Шемета од Летонија, на кого му е предложен ресорот царинска и даночна политика и борба со измамите. Неговото сослушување, кое исто така се одржа вчера не помина во најдобар ред.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Јануари 18, 2010, 07:29:52
Така  е  затоа што  75%  од  новинарите  во  Македонија  се   како Латас  србски  шпиони , а  останатите  25  %   или  се  неспособни  или се  плашат  да  пишуваат  за вистината.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 25, 2010, 01:32:13
ТРИ ГОДИНИ ПО ПРИЕМОТ НА БУГАРИЈА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА
Бугарија е голема грешка на ЕУ?


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=1926&ArticleID=132247

Повлекувањето на бугарската кандидатка Румјана Желева од местото европски комесар за помош и за развој, која по европското фијаско поднесе оставка и на местото шеф на бугарската дипломатија, повторно ги зголеми сомнежите во тоа дали оваа држава воопшто заслужува да биде членка на ЕУ, односно дали е во состојба да се избори со корупцијата, истакнуваат светските медиуми.
За да докаже дека не се во право тие што сметаат дека членството на Бугарија во ЕУ е голема грешка, Владата, која беше избрана минатиот јули, која дојде на власт благодарение на ветувањата дека ќе го поправи имиџот на земјата, мора под итно да понуди докази дека времето на кршење на законите е поминато, истакнуваат аналитичарите.
Случајот со Желева, секако, не беше чекор во вистинска насока, иако премиерот на Бугарија, Бојко Борисов брзо реагираше и на нејзино место ја назначи Кристалина Георгиева, функционерка во Светска банка, со долгогодишно искуство во помошта за развој.
„Бугарија, која веќе се наоѓа под лупата на ЕУ, не може да си дозволи такви грешки“, изјави Кирил Аврамов од невладината организација „Политички капитал“.
Доколку не успее да покаже резултати во борбата против организираниот криминал и корупција во јули, кога ЕУ треба да го оцени напредокот на Софија, на Бугарија нема да и се овозможи пристап до фондовите од околу 11 милијарди евра, наменети за таа земја до 2013 година.
На Бугарија веќе и се укинаа 500 милиони евра помош во јули 2008 година, кога беше јасно дека не постигнала никакви резултати и напредок на полето во борбата против корупцијата и криминалот.
Дури и специјалниот систем за следење на ЕУ, кој требаше да биде укинат во 2009 година, е продолжен и во 2010 година поради проблемите со корупцијата во Бугарија.
Наспроти големите зборови, од падот на комунизмот во 1989 година до денес, во затвор се наоѓа само еден од водачите на подземјето иако во изминатите десет години биле извршени повеќе од 100 мафијашки убиства. Цело време ниту едно официјално лице не одговарало за примање мито.
Борисов, инаку поранешен телохранител, зазема цврст став, па од неговото доаѓање на власт уапси околу 25 лица, кои се обвинуваат за организирано киднапирање на богати Бугари, што дополнително го зацрни имиџот на земјата.
Некои политичари, посебно од Германија и од Холандија, беа против приемот на Бугарија и на Романија во ЕУ во 2007 година. Брисел во тој момент зазема став дека одложувањето на приемот може да ги сопре започнатите реформи. Засиленото економско влијание на Русија на Балканот, исто така, придонесе за донесување одлука за прием на овие две земји.
Меѓутоа, работите оттогаш не се променија - инвеститорите и понатаму се жалат дека не можат да работат во Бугарија ако не дадат мито, а средбите со членовите на мафијата се неизбежни.
Тие истакнуваат дека е потребно под итно да се реформира администрацијата и да се унапреди правосудството.
Нема многу време, речиси една половина од граѓаните веруваат дека Борисов ќе ги оствари ветувањата, но дали ќе биде така ќе се виси ова лето, кога ќе се знае дали Бугарија ќе ја добие толку очекуваната парична помош или ќе добие уште еден пакет казнени мерки.

"ТОРБЕШКИ ГРИП" - А1А2 ГИ ИМА ЗАФАТЕНО И ОВИЕ  ОД "ВРЕМЕ"   ;D  ;D  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Јануари 25, 2010, 02:03:59
Цитат
Борисов, инаку поранешен телохранител, зазема цврст став, па од неговото доаѓање на власт уапси околу 25 лица, кои се обвинуваат за организирано киднапирање на богати Бугари, што дополнително го зацрни имиџот на земјата.

Елементарна нелогичност, откога тоа борбата против организиран криминал го зацрнува имиџот на една земја ???

Очигледно злоупотребите со кредитите от америка  кои наместо развој на демократските капацитети на медиумот се користеа за трговија со копани, се во доменот за обелување на имиџ на една земја!  >:(

А бе от копан, новинар не бидува, објективен пак ич!

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 26, 2010, 10:46:06
Телма, 25.01.2010
УВОЗ НА АВТОМОБИЛСКИ КРШ ОД БУГАРИЈА? (http://telma.com.mk/vest.aspx?vest=7427)

Мирко Трајановски Увозот на автомобили стари до тринаесет години нема да го реши проблемот со стариот возен парк во земјава и ќе има негативно влијание врз животната средина. Спротивставувања на најавите на Владата дека размислува да ја зголеми старосната граница за увоз на половни автомобили. Според увозниците на нови автомобили, ова не е вистинскиот начин да се обнови и модернизира возниот парк во земјава. - Точно е дека имаме стар возен парк, но ние ќе дадеме контраргументи за тоа што го предлага Владата. Сепак Владата треба да ги задоволи потребите и на граѓаните и на трговците. Ние ќе ги кажеме нашите аргументи, па ќе видиме што ќе одлучат, изјави Златко Калеников, претседател на Групацијата на увозници на нови возила. На внимателност предупредуваат и од владејачката Демократска обнова на Македонија. Не смееме да дозволиме увоз на автомобили кои дополнително ќе придонесат за влошување на еколошката слика на Македонија и мора да ги почитуваме еко-стандардите на Европската унија, вели претседателот на партијата, Лилјана Поповска. - Ова е сериозна проблематика. Има два аспекта, од една страна граѓаните немаат пари за нови автомобили, а од друга страна мора да мислиме на загадувањето. Не смееме да дозволиме Македонија да се претвори во депонија на стари автомобили. Мора да се види какви автомобили ќе се увезуваат, колку стари, со какви еколошки стандарди, па дури потоа да се одлучува, порача Поповска. Во моментов во Македонија е дозовлен увоз на половни автомобили кои го исполнуваат Еуро 3 стандардот за емисија на гасови. Во оваа категорија, во зависност од производителот, влегуваат возила стари до пет-шест години. Премиерот Груевски и денеска потврди дека сеуште се вршат анализи дали да се дозволи увоз на користени автомобили кои ги исполнуваат и Еуро 1 и Еуро 2 еколошките стандарди. - Се прават анализи. Се зависи од тоа како гледате на работите. За некого можеби десет години стар Голф 4 е крш, но за некој тоа не е крш. На пример за мене десетгодишен голф не е крш, рече Груевски. Од Владата посочија дека се бара и решение за пререгистрација на големиот број возила во земјава со странски, пред се бугарски, регистарски таблички. Според најавите, на сопствениците на овие автомобили ќе им се даде рок од шест месеци за нивна пререгистрација.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Јануари 26, 2010, 03:24:46
 Ех на тези  ,,македонци,,всичко им пречи, в началото на тази српска колиния им пречеше историската химн ,,Изгрей зора на свободата,, след това промениха азбуката,им пречеше и националноста българин и затова никога в графите за попис не позволиха некой така да се пише.Им пречи и камен плочите на българските цркви и ги свалиха и исчупаха.И все така до 1990 година когато ние македонските българи малку вземавме надежда че в Македония щте се случи демократия, но се излажахме,сега на ,,македонците,, им пречат паметниците на македонските българи и ги исчупиха.А  в последно време во мода им е да им пречат българските коли,но не толку колите, боли ги че по колите ще се види имало многу българи в македония а това не бъло добро.На а2 тв на ден 25ианури, големиот патриот Влатко Горчев йасно и гласно кажа не трябва да има коли со български таблици в Македония защото така ще испадне има многу българи в страната горе долу имало 40 иляди, и Б.Димитров могял е да потръси 2% българи в администрация,се исплашил Влатко.Абе Влатко откогато я истриже косата как да ти изчезна  и акала.Забравил е че Македония е българска земя и че не чудно в Македония да има и милион и половин българи само че некой от тях ощте чакат някои да ги събуди.Влатко недей другпат пак да се стрижеш, защото с косата и това малку акал който го имаш ще го изгубиш
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 26, 2010, 05:10:08
Ех на тези  ,,македонци,,всичко им пречи, в началото на тази српска колиния им пречеше историската химн ,,Изгрей зора на свободата,, след това промениха азбуката,им пречеше и националноста българин и затова никога в графите за попис не позволиха некой така да се пише.Им пречи и камен плочите на българските цркви и ги свалиха и исчупаха.И все така до 1990 година когато ние македонските българи малку вземавме надежда че в Македония щте се случи демократия, но се излажахме,сега на ,,македонците,, им пречат паметниците на македонските българи и ги исчупиха.А  в последно време во мода им е да им пречат българските коли,но не толку колите, боли ги че по колите ще се види имало многу българи в македония а това не бъло добро.На а2 тв на ден 25ианури, големиот патриот Влатко Горчев йасно и гласно кажа не трябва да има коли со български таблици в Македония защото така ще испадне има многу българи в страната горе долу имало 40 иляди, и Б.Димитров могял е да потръси 2% българи в администрация,се исплашил Влатко.Абе Влатко откогато я истриже косата как да ти изчезна  и акала.Забравил е че Македония е българска земя и че не чудно в Македония да има и милион и половин българи само че некой от тях ощте чакат някои да ги събуди.Влатко недей другпат пак да се стрижеш, защото с косата и това малку акал който го имаш ще го изгубиш
 
 ;D  ;D  ;D

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 27, 2010, 01:58:25
Лумпенизираното лице на македонизма или груповата омраза в мрежата

Група във „Фейсбук” приканва към физическа разправа с българи


 Нова антибългарска група в социалната мрежа „Фейсбук” събира членове. Групата се нарича "На 17 Февруари да ги пречекаме онака како што треба Бугарофилите во Скопје!"   (http://www.facebook.com/pages/Na-17-Fevruari-da-gi-precekame-onaka-kako-sto-treba-Bugarofilite-vo-Skopje/438198655133?v=wall&ref=sgm )  и е събрала лумпени, които се заканват, че ще посрещнат с физическо насилие македонските българи от Македонските патриотични организации (МПО), които се събират на 17 февруари в хотел "Виктория" в Скопие. В момента групата наброява около 1000 членове, поне 100, от които са граждани на Р Македония с българско самосъзнание и българи от Р България, които влизат в постоянна полемика с основателите на групата. Бърза проверка показваа, че мнозина в групата пишат и от Република Сърбия.

След справка на младежи от великотърновската организация на ВМРО се оказа, че съставът на членовете на антибългарската група е доста интересен. Равносметката от справката със 78 случайно избрани профили на членове на групата показа следното:
В групата членуват: Един настоящ президент на "Световния македонски конгрес", представляващ "неформален парламент на македонците по света", Три организации на ВМРО – ДПМНЕ (регионални структури на партията) с официалните си профили,

Един неофициален профил на партия ВМРО - ДПМНЕ (с аватар "Да живеят мъртвите българи"), Един) служител на МВР на Република Македония, един официален профил на организация за студентски програми (http://www.kontext.com.mk), единайсет активисти на ВМРО – ДПМНЕ, десет активни футболни фенове, от които седем са запалянковци на „Вардар” (Скопие).

Елементарна сметка показва, че една трета от групата са хора представляващи управленския елит на Р Македония. Наглостта стига до там, че да са включвани дори официалните профили. Разбира се, тук са и познайниците ни - футболните хулигани на „Вардар”. Интересно е дали е прекратен езикът на омразата спрямо България след като управниците в Македония създават такива групи. Защото очевидно е, че те се създават и пълнят с членове от управляващите среди на Р Македония.
А какви са другите две трети от членовете на групата? Мнозина от тях вероятно също са членове на ВМРО-ДПМНЕ. Да хвърлим едно око на хората, които се заканват с физическа саморазправа към "българофилите". Излиза, че "галерията от образи" на съвременния агресивен македонизъм са деца от прогимназиалния курс. Деца, откърмени с пропагандните цели на македонизма. Тъжната констатация днес е, че новото поколение в Р Македония е подложено на същностна подмяна на ценностите и историческата памет. Агресията към България се е превърнала в държавотворна идея. И все пак истината е жива: онези, които я пазят, се събират скоро, напук на заплахите, в центъра на държавата Македония. За да припомнят, че македонизмът не е просто лъжа в българската история. Той е лъжа пред човечеството.

Снимките на най-колоритните членове на групата можете да видите тук  (http://www.facebook.com/notes/alexander-marinov/lumpeniziranoto-lice-na-makedonizma-ili-fejsbuk-grupite-na-omrazata/310949827626) или  в темата (http://www.vmro.bg/forum/viewtopic.php?f=43&t=1223) от форума на ВМРО.

ФЕЙСБУК И НЕ Е БАШ НЕКОЙ МАКЕДОНСКИ МЕДИУМ , НО "АКТЕРИТЕ" СЕ ТАКВИ ПА МОЖЕ ДА ПОМИНЕ  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Јануари 27, 2010, 04:37:20
за facebooк, некои сега ретерира и се повлекува...
http://forum.milenko.com.mk/showthread.php?s=b13fb50403e67e1585bc3da9107d7ba4&t=13&page=16
разгледете ги и преходните постови на темата
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: MacedonBG на Јануари 27, 2010, 11:19:08
Отново  изкъртиха плочата на Мара Бунева
   В  Р Македония не познават истинската си история
В  Скопие отново изкъртиха плочата на Мара Бунева. Плочата беше възстановена преди  две седмици по повод годишнината от подвига на Бунева (http://vmro.bg/modules.php?name=News&file=article&sid=469). Тогава граждани на Република Македония и гости от ВМРО в България със скромен ритуал поставиха плочата на брега на Вардар, където преди 82 години Бунева зстреля сръбския сатрап Велимир Прелич.
 
(http://vmro.bg/Files/pub_dir/kostkost.gif)
„Години наред плочата бива възстановявана и по-късно унищожавана от вандали. Тази година поне тя не беше изкъртена веднага”, отбеляза заместник-председателят на ВМРО Костадин Костадинов във вчерашното си интервю за агенция „Фокус”. „Ще продължаваме това дело до момента, в който Македония не стане част от България и нещата не си дойдат на мястото. Тогава се надявам, че няма да слагаме скромна плоча, а ще сложим един голям паметник на Мара Бунева в естествен ръст на кея на Вардар”, добави Костадинов и отбеляза, че, за съжаление, хората в Р Македония не получават възможност да познават истинските си герои и история.   http://vmro.bg/ (http://vmro.bg/)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 27, 2010, 02:46:39
Прифатени амандманите на бугарските европарламентарци за добрососедски односи

 (http://www.picvalley.net/u/2960/4961293983732511051264599953aJ7TOphvg8nRTog2jgQq.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2960/4961293983732511051264599953aJ7TOphvg8nRTog2jgQq.JPG)

http://www.makfax.com.mk/_tools/article/97893/view

Македонските власти да ги преземат неопходните мерки „против јазикот на омраза употребуван во македонските медиуми и учебници против соседните земји“.

Амандмани со ваква содржина, поднесени од страна на бугарските европратеници Евгени Кирилов и Андреј Ковачев, денеска беа изгласани од Комитетот за надворешна политика на Европскиот Парламент и станаа дел од текстот на Извештајот на известувачот Зоран Талер, објави бугарската агенција Фокус.

„Европскиот Парламент ги повикува властите на Поранешната Југословенска Република Македонија да ги преземат сите неопходни мерки и да го обесхрабат говорот на омраза кон соседите земји-членки на ЕУ во медиумите и слични искази во учебниците и да го гарантираат правото на лицата чие убедување за етничката припадност е различно од официјално признаените“, се вели во усвоениот амандман.

На текстот на извештајот на Талер беа предложени вкупно 82 амандмани. Како најзначаен се смета денеска усвоениот, со кој комитетот повикува Македонија во март да добие датум за почеток на преговорите за членство во Европската унија. /крај/фокус/ач
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 28, 2010, 01:12:09
Информационна агенция "Фокус", 27.01.2010
Макфакс: Комисия на ЕП одобри
поправки за дата за преговори на Македония с ЕС (http://focus-news.net/?id=n1338275)

Скопие. Комисията по външна политика на Европейския парламент одобри днес поправките в доклада за Македония, с които се иска страната да получи през март дата за започване на преговори за членство в ЕС, предаде македонската агенция Макфакс. 56 евродепутати са подкрепили поправките, а петима са били против. Комисията е обсъдила поправките, предложени от докладчика за Македония Зоран Талер, който е изразил загриженост заради отлагането на решението за дата.

По-рано днес няколко македонски електронни медии съобщиха положителния за Македония резултат от гласуването в комисията под заглавие „Европейският парламент одобри доклада за Македония”.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јануари 30, 2010, 10:17:28
Божидар Димитров пак крена уши - дели бугарски државјанства

http://inpress.com.mk/?ItemID=05B780BA47AF644BA5A7C3D6FAB73559

Софија, 30. јануари (ИНПРЕС)

450 Бугари од историската дијаспора добиле вчера бугарско државјанство, изјави за агенцијата „Фокус" министерот за Бугарите во странство Божидар Димитров.

 (http://www.picvalley.net/u/1972/2793950320675667111264842936j1JumXFug1B8FI2xXEvV.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1972/2793950320675667111264842936j1JumXFug1B8FI2xXEvV.JPG)

Во првиот месец од годинава вкупно 2.000 лица добиле бугарски пасоши, што е, според Димитров, двојно зголемување во споредба со јануари 2009 година.

- За жал од неправди натрупани во минатото уште се 50 000 чекаат,  што покажува дека има уште многу работа за ова прашање. Се надеваме дека со новиот закон за бугарското државјанство, кој беше усвоен од Министерскиот совет и се обнародува во парламентот, каде што наскоро да се надеваме дека ќе биде ставен на гласање, ќе се отстранат многу бирократски формалности и процесот ќе се забрза, објасни Димитров.

Во Советот за државјанство се одобрени (од септември 2009 година досега) 6.500 апликации за добивање на државјанство на Бугарија, главно од Македонија, Молдавија, Србија, Израел, Украина, Русија, Албанија, вели Димитров.

Едно време Божидар Димитров се замолчи откако доби јавна критика од премиерот Борисов, дека не работи наа подобрување на односите со македонија. После двомесечна пауза тој повторно се огласи. (Крај)

КОЛКУ ЛИ КЕ ИМ БЕШЕ УБАВО ДА ГО НЕМАШЕ БОЖО !?  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Јануари 30, 2010, 12:30:05
штом се нервни србо-комунистите от такви новини, следствено, да се продуцират повече и со поголеми бројки... ;D

а ги нервира... ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 02, 2010, 01:45:23
Бугарка со фалсификат евра сакала да влезе во Македонија

http://inpress.com.mk/?ItemID=AD233E8F1C85C9458D59DBB384B5A871

СВР Струмица поднесе кривична пријава против бугарската државјанка Д.О.А.(37) за сторено кривично дело „фалсификување пари“.

Вчера околу 13 часот и 50 минути на граничниот премин „Ново Село“ на влез во Република Македонија при извршен претрес над пријавената е пронајдена една фалсификувана банкнота од 20 евра. (Крај)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 02, 2010, 02:29:17
Станишев и Борисов ќе "седнуваат на детектор на лага"!
http://inpress.com.mk/?ItemID=846BF16D570810458C7B733FD7AFCAA8

За Здружението на Бугарите "Радко" СДСМ се - Титовисти, а ВМРО ДПМНЕ - Сталинисти!
http://inpress.com.mk/?ItemID=3C58A1AEBC88A64A9C4626B01665C686
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 02, 2010, 06:35:58
Информационна агенция "Фокус", 02.02.2010
Инпрес: За Сдружението „РАДКО” СДСМ са титовисти, а ВМРО-ДПМНЕ – сталинисти (http://www.focus-news.net/index.php?id=n1341713)

Скопие. Сдружението на българите в Македония „РАДКО” , с централа в Охрид, днес оповести декларация за случая Спаска Митрова, член на сдружението, съобщава македонското електронно издание Инпрес.
„На нас, българите в Македония, не ни е необходима държава, която ще носи името „Република Македония”, а в нея българското население ще бъде подложено на репресии, полицейско преследване и тормоз, дискриминация и геноцид само и само македонските комунисти, представени в основните политически партии в страната – СДСМ (титовистите) и ВМРО-ДПМНЕ (сталинистите) да продължават да управляват със страната и по този начин да избегнат историческо- политическата отговорност.
Затова сдружението иска енергични действия от страна на институциите в Република България в посока на прекъсване на дипломатическите отношения с държавата Република Македония, докато не бъде върнато детето на нашия член Спаска Митрова”, се казва в декларация на Сдружение „РАДКО”, цитирана от Инпрес. В документа по-нататък се казва, че държавата Република Македония не може да бъде член на НАТО и ЕС, ако не бъдат изпълнени политическите искания на Сдружение „РАДКО”.
„Българите в Македония трябва да бъдат градивен елемент от конституцията на страната, един от официалните езици да бъде българският и да се забрани злоупотребата и фалшифицирането на българската история”, се казва още в декларацията. Сдружението отправя призив да за „продължаване на необходимите културно-образователни и църковни институции в Македония, организирани от български културно-образователни и църковни институции, които са съществували на територията на Република Македония по времето на Османската империя, разбира се, пригодени към съвременните условия и потребности”, се казва в декларацията, подписана от председателя Владимир Панков.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 04, 2010, 12:24:22
Бугарска новинарка малтретирана од мафијаши

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=06B34A7A86F71645AB5580792F77CD5A

Цитат
Случајот ги илустрира проблемите во Бугарија со организиарниот криминал и корупцијата

Новинарката-добитничка на наградата за истражувачка сторија, која помогна да се изведат пред лицето на правдата осомничени босови на подземјето во југозападниот дел на Бугарија, изјави дека обидите да се заплаши и понатаму продолжуваат иако нивниот процес почна во петокот на 29 јануари. Лидија Павлова, која работи во локалниот весник „Струма“, се пожали дека нејзиниот син бил сериозно претепан, задното стакло на автомобилот скршен, а гумите исечени пред почетокот на судскиот процес против Пламен Галев и Ангел Христов, што се обвинети за инволвираност во изнудување.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 04, 2010, 10:45:48
Утрински весник, 04.02.2010
Бугарска новинарка малтретирана од мафијаши (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=06B34A7A86F71645AB5580792F77CD5A)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 04, 2010, 10:54:25
Прва вест на денот во секција „Балкан“, објавена наутро во 7:38 часот.

 (http://www.picvalley.net/u/2163/111004809621215024851265320375n4HFpxxQ126ZO0G8Gare.BMP) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2163/111004809621215024851265320375n4HFpxxQ126ZO0G8Gare.BMP)

МИА, 04.01.2010
Романци и Бугари во Чешка се експлоатираат како евтина работна сила за седум и пол евра неделно (http://www.mia.com.mk/default.aspx?mId=10&vId=71250867&lId=1&title=%D0%91%D0%90%D0%9B%D0%9A%D0%90%D0%9D)

Цитат
Информациите на специјалните одделнија на  чешката полиција и невладините организации кои се занимаваат со заштита на човековите права покажуваат дека во Чешка се повеќе расте трговијата со евтина работна сила и работниците кои во поново време најчесто се од Романија и Бугарија се експлоатираат како робови, јави дописникот на МИА од Прага.

Цитат
Меѓу првите жртви на мафијата која се занимава со трговија на луѓе во 90-тите години  беа Украинците, потоа Виетнамците и Монголците, додека во последно време се повеќе расте бројот на наемните работници од Бугарија и Романија. Романија и Бугарија се членки на Европската унија, поради тоа на работниците од овие земји не им се потребни работни дозволи, доволна им е само регистрација во Заводот за вработување со што стануваат лесна мета за злоупотреба.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 05, 2010, 06:49:35
Продолжува говорот на омразата во секакви форми и облици:

Кирилица, 04.02.2010
„Течниот“ англиски на Стоичков стана хит на You Tube (http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=41671)

Цитат
"Sometimes lyun (наместо lose), sometimes win" или "too much peoples come only for the pass the time" – се само дел од изразите на англиски јазик од бугарската фудбалска легенда.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 06, 2010, 12:18:00
Софија во лов на последните Бугари на Македонија

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=2610101343&id=9&setIzdanie=21903

Цитат
Бугарските власти отворено зборуваат дека со законски измени планираат да го зголемат бројот на Македонците што ќе добијат бугарско државјанство, но и да го уништат бизнисот на посредниците што вадат добра заработувачка од бугарските пасоши

САМО ТАПАНАРИ НЕ МОЖАТ ДА РАЗБЕРАТ ОТИ НИЕ НЕ СМЕ МОХИКАНЦИ , ПА ДА ИМА ПОСЛЕДНИ МЕГЮ НАС !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Февруари 06, 2010, 02:43:48
Ефтина пропаганда на „Нова Македонија“ со цел да ги одврати идните апликанти...но оваа покажува два моменти:
Првиот: дека е повече од испрвани се последните промени от БГ правителството и дека треба да се направат екстра напори за брзо ставање во функција на промените и дополнително стрикно придржување кон роковите и нивно реално саживување кое во практика ке ја покаже ефикасноста на БГ држава кон тој впрос;
Вториот: дека институцијата БГ гражданство во моментот е сериозен трн во ногата на србо-комунистите. Трн от кои може да се фати гангрена телото на србо-македонизмот...


Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Февруари 06, 2010, 11:13:37
Прав си Даскале голем трн се булгарските гражданства на србо комунистите кои се замаскираа со новата нация ,,македонец,,.Но колку да знаеш тие одамна фатиле гангрена секой ден е все поблиску до изумиране и разпагане на таа смешна српска креация наречена македонизам, рокот на употреба истекува.Македонските политичари се прават на слепи само тие не сакаат да видат дека дека современите народи веке неможат да толерираат вештачки нации, зарем малку ги слушнавме пораките кои ги испрака Брисаел кон македонските власти дали воопшто нешто во нив има позитивно, всекоидневно од сите страни доага ладен туш за Македония.Но политичката елита во Македония заслепена от власт и пари, и понатаму сака со некои евтини тркови глумеики патетичност и самосожалуване некои да се смилува и да иа прими Македония во ЕУ и тоа со македонска нация, но за жал нивното разочаруване се наближува, зашто досега не се случило некои со вештачка нация да влезе во семеиството на напредни народи наречено ЕУ
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 06, 2010, 11:51:03
    Спасението на сърбокомунистите е да си набележат корбан една "црна овца" и да  инсценират лъжлив преврат и/или лъжлива смяна на власта и да се яват пребоядисани като "бугарофили"  ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 06, 2010, 11:58:42
Да, тие се познати по пребојадисување. Кругот околу СДСМ веќе си удри една четка со последното коалицирање. Наликува дека се отделно изолирани партиите на Љупчо Георгиевски и Никола Груевски. Која е според вас можноста за нивна коалиција? Дали е тоа поверојатно, или Груевски да му понуди министерски места на Бошковски во некаква евентуална реконструкција на владата?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 07, 2010, 12:05:15
Сметам, че ако Любчо Георгиевски влезне сега във властта е равнозначно на край на неговия авторитет като политик и изобщо като личност, но той е наистина умен и е малко вероятно да направи погрешен ход. По-скоро ми се чини,че на политическия небосклон ще изгреят нови звезди....
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 07, 2010, 12:08:09
Сметам, че ако Любчо Георгиевски влезне сега във властта е равнозначно на край на неговия авторитет като политик и изобщо като личност, но той е наистина умен и е малко вероятно да направи погрешен ход. По-скоро ми се чини,че на политическия небосклон ще изгреят нови звезди....

ТУКА СИ СОСЕМА ПРАВ ! БЕЗ НОВИ ЗВЕЗДИ НЕМА НАПРЕДИЯ !  ;) ;) ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 07, 2010, 12:14:01
Нови звезди от ФК Црвена Звезда - Београд :-)))
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 09, 2010, 07:59:04
Да, тие се познати по пребојадисување. Кругот околу СДСМ веќе си удри една четка со последното коалицирање. Наликува дека се отделно изолирани партиите на Љупчо Георгиевски и Никола Груевски. Која е според вас можноста за нивна коалиција? Дали е тоа поверојатно, или Груевски да му понуди министерски места на Бошковски во некаква евентуална реконструкција на владата?

Еве за што зборував пред некој ден:

Информационна агенция "Фокус", 09.02.2010
„Глобус”, Македония: Помирение между Любчо Георгиевски и Никола Груевски (http://„Глобус”, Македония: Помирение между Любчо Георгиевски и Никола Груевски)

Скопие. Настоящият и бившият лидер на ВМРО-ДПМНЕ – Никола Груевски и Любчо Георгиевски, са имали тайна среща в частен апартамент в Скопие в края на миналата година, пише в най-новия си брой македонското списание с ”Глобус”.
Докато събитията в десницата се пречупват през отношенията между някогашните партийни съратници Никола Груевски и Любе Бошковски, далеч от очите на обществеността има затопляне на отношенията между Груевски и някогашния му политически ментор Любчо Георгиевски, посочва изданието. Двамата са имали тайна среща около 15 декември миналата година. Затоплянето на отношенията се отрича и от Георгиевски, и от Груевски, но ако се анализират последните няколко прояви на бившия премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Любчо Георгиевски, е ясно, че реториката в оценките му за политиката на Груевски е драстично променена, се казва в публикацията.
В текста се разглеждат възможните причини за затопляне на отношенията между двамата и евентуалните резултати от него.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Февруари 09, 2010, 08:38:07
ете го оргиналниот натпис во Глобус

ГРУЕВСКИ И ГЕОРГИЕВСКИ СЕ ПОМИРИЈА

Актуелниот и бившиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ имале тајна средба во приватен стан во Скопје, кон крајот на минатата година

Додека случувањата во десницата се прекршуваат низ односите меѓу некогашните политички соборци, премиерот Никола Груевски и повратникот од Хаг Љубе Бошкоски, далеку од очите на јавноста, според извори на „Глобус“ се случува неочекувано затоплување на односите меѓу Груевски и неговиот некогашен политички ментор, екслидерот на ВМРО-ДПМНЕ Љупчо Георгиевски.

Информациите на „Глобус“ велат дека поранешните сопартијци и блиски пријатели Груевски и Георгиевски имале тајна средба во приватен стан во Скопје, некаде околу 15 декември минатата година. Повод за средбата била желбата на Георгиевски да му понуди на Груевски аргументи и докази за ослободување од затвор на една висока личност која беше дел од поранешниот државен естаблишмент во времето на владеењето на владата на Георгиевски.

Затоплувањето на односите го демантираат и Груевски и Георгиевски, но ако се проанализираат последните неколку настапи на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љупчо Георгиевски, јасно е дека реториката во неговите оцени кон политиката на Груевски драстично е променета. Така, додека тој пред неколку месеци говореше дека Груевски го кочи развојот на државата со неприфаќањето на компромис околу името, денес или, поконкретно, во минатонеделното интервју за нашиот магазин, веќе употребува формулација дека „проблемот со името е тежок за решавање“.

„Проблемот е исклучително тежок. Дури и ако се смени радикалната политика на цврстина и се тргне кон компромисно решение, јасно е дека тоа, сепак, не е лесно да се изведе. А, сепак, тука најодговорен е премиерот“, рече Георгиевски во минатонеделното интервју. „Гледано од човечки аспект проблемот што е исправен пред Груевски е исклучително тежок“, вели Георгиевски.

Во октомври 2008 година, при промовирањето на неговата фондација, Љупчо Георгиевски издаде соопштение во кое се изјасни дека името Република Северна Македонија е најдобриот предлог и дека властите во Скопје треба да го прифатат. „Ова име е најдостоинствено, најдобро и најточно од сите досегашни предлози. Неприфаќањето на ова име остава простор сите имиња кои досега ги имаме чуено повторно да бидат ставени на маса. Државните органи на Македонија треба да го прифатат ова име како завршено и како решен дел од проблемот“, објави Горгиевски преку својата фондација.

РЕТОРИКА. Георгиевски е еден од најжестоките критичари на антиквизацијата што ја почна и ја спроведува премиерот Груевски. Во едно од неговите интервјуа, на А1 (4 декември 2009 година), тој ќе рече оти Владата „треба да се саможртвува“ и дека „спроведува кич патриотизам“.

„Мене ми е жал што морам да кажам дека Владата се однесува неодговорно, наместо да влезе во проблемот и ако треба и да се саможртвува, таа уште повеќе го заострува проблемот со Грција. Едноставно, сметам дека тука нема многу филозофија. Ние имаме јасни пораки и децидни ставови и од Америка и од ЕУ, значи, на Македонија и' треба влада која јасно ќе каже - ’јас ќе го направам компромисот во име на Македонија, па ако треба и да паднам на наредните избори’. Мислам дека никогаш немало таква понуда на тацна како што е случајот сега - да влеземе во НАТО и да добиеме датум за преговори со ЕУ и навистина е неодговорно да се бега од решавање на проблемот со името“, рече Груевски во тоа интервју.

Меѓутоа, сега, таа реторика веќе отсуствува и нејзиното место го заземаат фрази како „проблемот е тежок за решавање“ и „премиерот е најодговорен“. Кои се вистинските мотиви за затоплувањето на односите, се' уште не е познато. Не може ниту да се прогнозира во кој правец ќе се одвиваат работите и дали релацијата ќе се задржи на строго персонално ниво, без притоа да се склучи политички сојуз или, пак, некогашните соборци имаат на ум и некаква политичка соработка.

Познато е дека Груевски целата своја кариера на извесен начин му ја должи на Љупчо Георгиевски, кој по победата на ВМРО-ДПМНЕ во 1998 година, го покани анонимниот економист - брокер Груевски да го заземе местото министер за трговија во неговата влада. Набргу потоа, по разијдувањето со тогашниот министер за финансии и партиски потпретседател Борис Стојменов, Георгиевски како премиер му го понуди на Никола Груевски местото министер за финансии. И оттогаш почна неговото катапултирање во високата политика а кулминацијата се случи во 2003 година кога Георгиевски се повлече од кормилото на ВМРО-ДПМНЕ по поразот од СДСМ во 2002, и јасно даде до знаење дека за свој наследник го определува Груевски. Неполна една година по преземањето на лидерската функција, Груевски јавно го обвини Георгиевски дека му забил нож во грб ( за време на претседателските избори кога Груевски застана зад Сашко Кедев а Георгиевски се спротивстави), со што пријателството заврши а Георгиевски замина од функцијата почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

ТЕОРИИ. Има неколку теории за причините кои довеле до обновување на релацијата Груевски - Георгиевски. Првата е дека Груевски со неговата популарност, која покажува знаци дека оди надолу повеќе, не може да си го дозволи луксузот да биде во војна со две истакнати фигури од десничарскиот камп, Љупчо Георгиевски и Љубе Бошкоски. Втората е дека Љупчо Георгиевски го добил ветеното ослободување на споменатиот висок функционер, кој на 16 декември беше спроведен во затворот во Идризово а на 21 јануари беше ослободен, а за возврат ветил дека ќе престане со нападите врз Груевски. Третата е дека самиот Георгиевски се почувствувал несигурен во атмосферата на жестока пресметка во кампот на десницата и вознемирен од хајката што груевистите ја водат против Љубе Бошкоски, решил тој самиот да се повлече од првата линија на фронтот.

Инаку е, во фазата на кулминација на жестоката пресметка меѓу груевистите и љубевистите, кога се појавија фамозните снимки на You tube многумина се прашуваа зошто молчи Љупчо Георгиевски кој беше премиер во времето кога Бошкоски беше шеф на полицијата и заработи тужба во Хаг. Филип Петровски, некогашен близок соработник на Георгиевски а сега поддржувач на Љубе Бошкоски и на неговата партија Обединети за Македонија, во екот на скандалозните снимки на Интернет, во интервју за Алфа телевизија, огорчено ќе констатира дека и покрај фактот што тој е клучот за многу нејасни работи во Македонија за време на конфликтот 2001, експремиерот Георгиевски одбра да молчи. Петровски, отворено алудираше дека Георгиевски сакајќи да прикаже неутралност, всушност, застанал на страна на Груевски однесувајќи се индиферентно кон офанзивата што врвот на ВМРО-ДПМНЕ ја презеде против љубевистите.

Најпосле, ако се анализира и кусата епизода со ексминистерот за одбрана Љубен Пауновски, кој неодамна ги полнеше медиумите со жолч и омраза кон министерот за правда Михаило Маневски чија фотелја е под заштита на Груевски, втората адреса кон која фрлаше отровни стрели е токму Љупчо Георгиевски. Случајно или намерно, Георгиевски и Груевски и во овој случај, како и со Бошкоски, се најдоа на една страна со тоа што Груевски е на поистурена позиција додека пак Георгиевски се труди да одржи некаква привидна незаинтересираност, а всушност му намигнува на Груевски.

ДОГОВОР. Овој пресврт во односите во десничарскиот камп не претставува големо изненадување ако се знае дека и поранешната десна рака на Георгиевски, Доста Димовска, одамна е во добри односи со Груевски, кој, да потсетиме, своевремено ја исклучи Димовска од ВМРО-ДПМНЕ. Благодарение на обновената релација со Груевски, Димовска останува неприкосновена на директорското место во Македонскиот кулурен центар во Софија, а сите обиди на македонските новинари да добијат нејзина оцена и ставови за денешната политика на ВМРО-ДПМНЕ и на Груевски, наидуваат на ѕид од молчење.

За една подлабока анализа многу е важно да се знае податокот каков договор постигнале Груевски и Георгиевски. Дали Георгиевски се повлекува во корист на Груевски и го остава Љубе Бошкоски на бришан простор. Што добива Георгиевски од таквото камелеонство. И дали можеби Груевски соочен со силни притисоци од меѓународната заедница и од влијателни домашни кругови, решил да ја консолидира десницата без оглед на цената што треба да ја плати. Макар да е тоа и таен пакт со Георгиевски.

На овие прашања, засега - нема одговор. Партијата која му служи како „привремено политичко семејство“ на Георгиевски, ВМРО-Народна партија, не располага со никакви информации за тајно сојузништво Груевски - Георгиевски. Но, тие последни дознаа и за бугарското државјанство на Георгиевски. Засега единствено што со сигурност може да се констатира е дека Груевски тргна во дополнително зајакнување на редовите на десницата. Каква улога во овој проект (ќе) има Љупчо Георгиевски наскоро ќе се дознае.


http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=80C194214F5F0D4DAC56A69D02EAD5F8

МК политика бидејки никој не дементира значи има нешто....
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 10, 2010, 06:52:14
СДСМ:Министри учесници во антимакедонски документарен филм

http://ereporter.com.mk/mk-mk/Details.aspx?Title=4839

Цитат
Меѓу бројните примери на излажани и рекетирани странски инвеститори, измамени и откажани странски инвестиции, исклучиво заради политиките на Владата и нејзините партиски послушници во судството се надоврзува и најновиот пример на документарниот филм „Коридор 8“. Станува збор за бугарска продукција, филмот е емитуван на еден од најголемите светски канали HBO, каде Македонија е претставена во крајно негативно светло. На ксенофобичните ставови искажани кон македонскиот и албанскиот народ во документарецот, легитимитет му даваат токму економските промотори и министрите од Владата на Груевски-Глигор Ташковиќ и Миле Јанакиески.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 10, 2010, 07:29:36
http://corridor8.info/  ;D

http://hotdocsaudience.bside.com/2008/films/corridor8_hotdocs2008;jsessionid=25B24EC2598A278876BDE62C19332CF5

http://www.variety.com/index.asp?layout=festivals&jump=review&id=2478&reviewid=VE1117936154
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 10, 2010, 07:43:36
Eто го "антимакедонскиот филм" Corridor No.8  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=BhMW19e2uv4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=BqKSLl70gno&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1OlM69knric&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=AEFKKpgYNTs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Wa30vdCmNLw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Qp1Bwp8kBmk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rk-RULQlHVo&feature=related
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Февруари 10, 2010, 08:24:54
И  за  случайот   „Спаска  Митрова„  вече   се  прави  сценарио  и  ке  биде  снимен  документарен  филм.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 11, 2010, 12:05:15
Ова не е веќе говорот на омраза на медиумите, туку говор на омраза на СДСМ:

СДСМ, 10.02.2010
ВЛАДИНИ МИНИСТРИ, УЧЕСНИЦИ ВО АНТИМАКЕДОНСКИ ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ (http://sdsm.org.mk/default.aspx?mId=55&agId=5&articleId=2043)

Г-жа Маринела Тушева може да ја погледнете на YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=7KLiUBDJeY8
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 11, 2010, 12:20:41
"Баща ми имаше добри отношения с българите."  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 11, 2010, 07:15:19
Ова не е веќе говорот на омраза на медиумите, туку говор на омраза на СДСМ:

СДСМ, 10.02.2010
ВЛАДИНИ МИНИСТРИ, УЧЕСНИЦИ ВО АНТИМАКЕДОНСКИ ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ (http://sdsm.org.mk/default.aspx?mId=55&agId=5&articleId=2043)

Г-жа Маринела Тушева може да ја погледнете на YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=7KLiUBDJeY8

  (http://sdsm.org.mk/clientControls/getImageThumbnail.axd?imgPath=../upload/Marinela.JPG&imgSize=150&CropH=150) Бе таа Маринелчето нещо могу ми мезат на влаинка ?!   Инак ести фята мушата тси буна  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Февруари 11, 2010, 08:47:33
Да да влаинка е, от Штип!
Како ја погоди?  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 11, 2010, 02:20:26
Да да влаинка е, от Штип!
Како ја погоди?  ;D

    Селото на татко ми в долното течение на р. Искър, близо до Дунава, в което съм израстнал, е последното българско село - на север са дакийски власи, а в родния край на майка ми - Централен Балкан, Габровско, има пък неколко селца с румънии нягри :) (черни власи), допреди 2-3 години работех в Пловдивско, където пък има армънии ;D (куцовласи). Бели или църни антропологически власите си имат много общи белези, нескриваеми за моето айдушко око  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 11, 2010, 02:23:03
Панковски, "влаходетектор" ли имаш ?  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 11, 2010, 02:32:05
Панковски, "влаходетектор" ли имаш ?  ;D

Да, дори и аз се очудвам понякога на тая ми способност  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илийца на Февруари 12, 2010, 12:27:16
Цитат
Власта отрпнала на бугарските навреди

Тони Ангеловски

Ниту една македонска институција, па ни МНР на кое тоа му е работа, не упати некаква реакција или демарш по најновата серија тешки навреди за Македонија и за Македонците упатени од бугарскиот пратеник на Европскиот парламент на завчерашната дебата во Брисел за извештајот за Македонија.

Бугарскиот пратеник во ЕП Евгениј Кирилов во дискусијата при разгледувањето на извештајот за напредокот на Македонија ја нарече македонската нација „вештачка творба од Втората светска војна“, а Македонците ги оквалификува како ксенофобична нација, притоа именувајќи ја Македонија како ПЈРМ. Покрај тоа, деновиве на еден од најголемите светски канали „ХБО“ се емитува документарен филм „Коридор 8“, во бугарска продукција, во кој Македонија е претставена во крајно негативно светло, прикажувајќи ја како „бугарска провинција под отоманска окупација“. За да биде парадоксот поголем, токму бугарскиот премиер Бојко Борисов неодамна ги обвини Македонија и македонските медиуми за непријателска кампања кон Бугарија и побара двата народа да се воздржат од говорот на омраза.

Македонското МНР на никаков начин не реагира на навредите на националното достоинство.
- Изјавите од тој тип не заслужуваат коментар. Не му е првпат на Кирилов. Не планираме никаква реакција - вели Петар Чулев, портпарол на МНР.
Според стручњаците, несфатливо е како МНР може да си дозволи луксуз да не реагира на такви провокации.
- Кирилов е претставник на Социјалистичката партија, од каде што е и претседателот Прванов. Министерството за надворешни работи мора да реагира на сите вакви настани и да ја објасни нашата ситуација. Ова е настап на официјален претставник на Бугарија во Европскиот парламент. Тој не е приватно лице, туку претставник на држава. Не велам дека треба да ги замрзнеме односите, но мора да се реагира на соодветен начин. Тоа е неевропско однесување од страна на Кирилов и не смее да се премолчи - вели Стево Пендаровски, професор на „Американ колеџ“ во Скопје.

Според него, несфатливо е како нашата дипломатија реагира таму каде што не треба, а таму каде што треба да реагира, никаде ја нема.

И според Лазар Лазаров, професор на Универзитетот ФОН, неразбирливо е зошто македонската страна молчи на провокациите од бугарска страна.
 
- Симптоматично е што бугарската страна се јавува токму во вистинско време, кога се интензивираат преговорите со Грција. Бугарија секогаш прискокнува за да придобие нешто со тоа што ќе докаже дека Македонија е некооперативна. Но, вината е кај македонската страна, која не реагира на тоа. Па, кој би реагирал, зарем министерот кој дава интервју на бугарски јазик? Тоа не се прави така. Едноставно, треба да и се даде до знаење на Бугарија да си ја гледа работата и да не се плетка каде што не и е работа - објаснува Лазаров.

Едноставно, треба да и се даде до знаење на Бугарија да си ја гледа работата и да не се плетка каде што не и е работа

Ура и да живей! :-X
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 12, 2010, 12:34:27
ПРАЗНИ СРПСКИ ТИКВИ !
КОГА ЛИ КЕ РАЗБЕРАТ ОТИ МАКЕДОНИЯ БЕЗ БУГАРИ НЕ Я БИДУВА !

;)  ;)  ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 12, 2010, 01:03:30
Цитат
Власта отрпнала на бугарските навреди

Тони Ангеловски

И според Лазар Лазаров, професор на Универзитетот ФОН, неразбирливо е зошто македонската страна молчи на провокациите од бугарска страна.
 
- Симптоматично е што бугарската страна се јавува токму во вистинско време, кога се интензивираат преговорите со Грција. Бугарија секогаш прискокнува за да придобие нешто со тоа што ќе докаже дека Македонија е некооперативна. Но, вината е кај македонската страна, која не реагира на тоа. Па, кој би реагирал, зарем министерот кој дава интервју на бугарски јазик? Тоа не се прави така. Едноставно, треба да и се даде до знаење на Бугарија да си ја гледа работата и да не се плетка каде што не и е работа - објаснува Лазаров.

  Бугаријооо, другарот  Лазаров ти прича, не друг некој! Ти знајш кој тој другарот Лазаров, мори , Бугаријооо? А?!Дали знаиш ти за длабокоантичниот професор од световнонепопуларниот Универзитет ФОН?! Со чоек од Александровото колено си имаш работа! Ја си ја глеј работата и не се плеткај каде шо не ти е работа, ти објаснува другарот Лазаров! Ааааа!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илийца на Февруари 12, 2010, 01:11:01
Цитат
Власта отрпнала на бугарските навреди

Тони Ангеловски

И според Лазар Лазаров, професор на Универзитетот ФОН, неразбирливо е зошто македонската страна молчи на провокациите од бугарска страна.
 
- Симптоматично е што бугарската страна се јавува токму во вистинско време, кога се интензивираат преговорите со Грција. Бугарија секогаш прискокнува за да придобие нешто со тоа што ќе докаже дека Македонија е некооперативна. Но, вината е кај македонската страна, која не реагира на тоа. Па, кој би реагирал, зарем министерот кој дава интервју на бугарски јазик? Тоа не се прави така. Едноставно, треба да и се даде до знаење на Бугарија да си ја гледа работата и да не се плетка каде што не и е работа - објаснува Лазаров.

  Бугаријооо, другарот  Лазаров ти прича, не друг некој! Ти знајш кој тој другарот Лазаров, мори , Бугаријооо? А?!Дали знаиш ти за длабокоантичниот професор од световнонепопуларниот Универзитет ФОН?! Со чоек од Александровото колено си имаш работа! Ја си ја глеј работата и не се плеткај каде шо не ти е работа, ти објаснува другарот Лазаров! Ааааа!

(http://www.fon.edu.mk/images/prof/pid24.jpg)

http://www.fon.edu.mk/prof.aspx?pid=24&ln=mk (http://www.fon.edu.mk/prof.aspx?pid=24&ln=mk)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Апостол на Февруари 12, 2010, 01:22:56
Пред  вистината и  фактите  и  боговите  молчат.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 12, 2010, 01:35:39


(http://www.fon.edu.mk/images/prof/pid24.jpg)

http://www.fon.edu.mk/prof.aspx?pid=24&ln=mk (http://www.fon.edu.mk/prof.aspx?pid=24&ln=mk)


ПАНКОВСКИ ,

ДА НЕ СЛУЧАЙНО ИМАМЕ УШТЕ ЕДЕН ВЛАХ , А ?  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Февруари 12, 2010, 02:07:02
А бе професоро от работничка класа

Тема: Пораст и развој на работничката класа како одраз на индустријализацијата на НРМ (1947-1956).

до ЕУ

Предмети:  Дипломатија и дипломатска историја; ЕУ интеграции и политики

универзал за сите времиња и сите услови ТИПИЧЕН  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 12, 2010, 07:47:30


(http://www.fon.edu.mk/images/prof/pid24.jpg)

http://www.fon.edu.mk/prof.aspx?pid=24&ln=mk (http://www.fon.edu.mk/prof.aspx?pid=24&ln=mk)


ПАНКОВСКИ ,

ДА НЕ СЛУЧАЙНО ИМАМЕ УШТЕ ЕДЕН ВЛАХ , А ?  ;D


Ма не - по скору чистокръвен "антички македонац југословенског порекла"  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 13, 2010, 12:41:07
Македонските затвори биле подобри од бугарските
http://utrinski.com.mk/?ItemID=6DB4AC05ABF1B34B85CD8DA28C740FEA


Цитат
Македонските затвори се подобри од бугарските во однос на условите за сместување. Но, сепак, треба да се вложат уште многу напори да се подобрат состојбите во најголемиот затвор „Идризово“. Ова е ставот на Георги Банков, претставник на бугарскиот Хелсиншки комитет (БХК), кој при последната посета на затворите во земјата увидел извесен напредок.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 15, 2010, 12:39:04
Грција и Бугарија глуви за Стразбур
Советот на Европа бара почитување на правата на Македонците во Бугарија и во Грција

http://utrinski.com.mk/?ItemID=37F8BC187CA4144AA4D434F6F31A3986
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 15, 2010, 01:56:20
Цитат
Двете земји, редовно, преку своите претставници во Стразбур и во Брисел, како на последната расправа за напредокот на Македонија на патот кон ЕУ во Европскиот парламент, искажаа критики на сметка на нашата земја, обвинувајќи ја дека води „недобрососедска политика и ја присвојува нивната историја“ и дека не ги почитува човековите права на оние што се изјаснуваат како Бугари!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ppan на Февруари 15, 2010, 10:49:43
Грција и Бугарија глуви за Стразбур
Советот на Европа бара почитување на правата на Македонците во Бугарија и во Грција

http://utrinski.com.mk/?ItemID=37F8BC187CA4144AA4D434F6F31A3986

"... Како загрозени етнички групи, покрај Македонците, Хамарберг во извештајот ги наведува Ромите, Турците, Помаците. Особено се нагласуваат супстандардните услови во кои живее ромската популација..."


Ех Гламчевски, Гламчевски!
Как да ти се обясни, че в България македонско малцинство не съществува. Не постои бе брат! А ти си написал статия като чаршаф! И "Съвета на Европа", та "Съвета на Европа"! Европейския парламент си каза думата!
А в България има български турци, български цигани, дежурните за целия свят български евреи. Ама помаците и твоите македонци са си чисти българи. Както мене! И като тебе!
А циганите са ****, ****** ****, която ****** ** ** *******. Те не ******** ** **********! Те са една *********, ********* ****!

Ето виж две мнения към статията си:

Од: охрид
Датум: 15.02.2010 08:07:46
Бугарите, несомнено, заради нивнтата непомирлива и на моменти идиотска политика, се најголемите зацврстувачи на македонското име и национален идентитет, но и за жал, и стануваат најомрзнати кај Македонците заради таквата политика.
      
Од: Боре
Датум: 15.02.2010 09:44:31
Македонците, несомнено, заради нивнтата непомирлива и на моменти идиотска политика, се најголемите зацврстувачи на македонското име и национален идентитет, но и за жал, и стануваат најомрзнати кај Бугарите заради таквата политика.

Поздрави!   
   
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 15, 2010, 03:00:37
А циганите са ****, ****** ****, която ****** ** ** *******. Те не ******** ** **********! Те са една *********, ********* ****!

Човече, направо си за изтриване ! Това тук не е расистки форум !  >:(
Да оставим това, че целта на цитата в предишния постинг е доста неясна ...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 15, 2010, 04:22:13
ПОРТАЛОТ IDIVIDI ГО ПИШУВА ОВА :

ВО ИТАЛИЈА ЗАПЛЕНЕТ БУГАРСКИ КАМИОН СО НАД ТРИ ТОНА ШВЕРЦУВАНИ ЦИГАРИ

http://www.idividi.com.mk/vesti/evropa/581031/index.html

Цитат
Бриндизи, 15 февруари (МИА) - Над три тони шверцувани цигари се запленети во италијанскиот град Бриндизи, соопшти весникот „Кориере дела сера“.

Точното количество запленети цигари изнесува три тони и 625 килограми. Нивната пазарна вредност изнесува 3,5 милиони евра, а биле сокриени во два камиона, што превезувале пратки со киви.

А НЕ НАЙДОВ НИ ЗБОР ЗА ОВА :

Продавала бунди и кокаин

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=AAE9C52FC1A7AF46BCAE58278740C03A

Цитат
Македонската полиција завчера заплени два килограма кокаин-паста вредна над 200.000 евра, скриена во пратка од Јужна Америка со боја за порцелан, а во акција за апсење на шверцерите запленета е и брендирана облека во вредност од околу стотина илјади евра.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ppan на Февруари 15, 2010, 08:52:24
А циганите са ****, ****** ****, която ****** ** ** *******. Те не ******** ** **********! Те са една *********, ********* ****!

Човече, направо си за изтриване ! Това тук не е расистки форум !  >:(
Да оставим това, че целта на цитата в предишния постинг е доста неясна ...

Компетенте,
Може и да си прав от позицията си на Global Moderator. Но за нея(за позицията ти) не ме е еня, ако само заради това трябва да направя компромис със съвеста си и с истината. Ти пред себе си отричаш ли, че са такива? Ако отричаш, тогава каква е твоята позиция за тях? А ако не отричаш, не ме поучавай, както обичаш да го правиш и тук и на друго едно място и да правиш внушения за партийни секретари. Сбъркал си ученика брат ми! Пък щом те кефи да триеш - трий. Само, че защо ли действията ти ми намирисват на тия в "најмасовниот форум за дискусии во мрежата!"
А целта на предния ми пост, щом ти се вижда неясна, е реакцията ми на глупостите написани от журналиста за македонско, помашко, турско и циганско малцинства в България. Какво, да му ръкопляскам ли? Та той мърси Родината ми! Не един бан, а 1000 носвам, но такива низости не!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 15, 2010, 09:35:06
А циганите са ****, ****** ****, която ****** ** ** *******. Те не ******** ** **********! Те са една *********, ********* ****!

Човече, направо си за изтриване ! Това тук не е расистки форум !  >:(
Да оставим това, че целта на цитата в предишния постинг е доста неясна ...

Компетенте,
Може и да си прав от позицията си на Global Moderator. Но за нея(за позицията ти) не ме е еня, ако само заради това трябва да направя компромис със съвеста си и с истината. Ти пред себе си отричаш ли, че са такива? Ако отричаш, тогава каква е твоята позиция за тях? А ако не отричаш, не ме поучавай, както обичаш да го правиш и тук и на друго едно място и да правиш внушения за партийни секретари. Сбъркал си ученика брат ми! Пък щом те кефи да триеш - трий. Само, че защо ли действията ти ми намирисват на тия в "најмасовниот форум за дискусии во мрежата!"
А целта на предния ми пост, щом ти се вижда неясна, е реакцията ми на глупостите написани от журналиста за македонско, помашко, турско и циганско малцинства в България. Какво, да му ръкопляскам ли? Та той мърси Родината ми! Не един бан, а 1000 носвам, но такива низости не!

"Изтребване на циганите" не е разрешено в културните общества, още повече в тема, която е срещу езика на омразта !  
Останалото са емоции и патос ....
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 15, 2010, 09:37:32
ppan, се согласувам со тебе дека треба да запре говорот на омраза против се што е бугарско, но ваквите провокации не треба да бидат причина за да се употребуваат ксенофобски квалификации. Нема потреба од нервоза - вистината е на наша страна. :-)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 16, 2010, 10:46:28
Инпрес, 16.02.2010
Љубчо Георгиевски - Албанците ја сакаат Македонија цела за себе! (http://inpress.com.mk/?ItemID=942F9FBC320EAC459B81ED6BF8B49A11)

Цитат
Секој што се занимаава со политика, треба и политички да се жртвуваа, вели Георгиевски. Според него, Република Македонија, во ОН треба да го осигура македонскиот идентитет и македонскиот јазик, а се друго е техничко прашање. Тоа е нашата црвена линија, вели Георгиевски.

Ашколсун Љубчо, аферим!  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 17, 2010, 01:51:30
http://www.novamakedonija.com.mk/

Цитат
Се удавија седум имигранти во реката Марица
 
Седум имигранти се удавија во реката Марица во близина на Едрене во Турција во обид да преминат на бугарска територија. Во чамецот имало 16 имигранти од азиски и африкански држави.

Реката Марица се излеа од коритото поради поројните дождови, но и поради фактот што бугарските служби одобриле испуштање вода од вештачки брани, со што водотекот е зголемен на околу 100 кубни метри во секунда.  
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 17, 2010, 01:39:06
Бугарија меѓу законот и мафијата

http://www.forum.com.mk/_tools/article/17824/view

Цитат
Три години откако Бугарија и Романија и’ се приклучија на Европската Унија, повеќемина во и надвор од овие земји сметаат дека тоа беше грешка
Бугарија беше првата земја-членка на Унијата која има стотици милиони во грантови кои се замрзнати поради сомневањата дека помошта би можела да биде вшмукана од мафијата. Таа останува една од најсиромашните земји и една од најкорумпираните во Унијата. Но, новата центродесна влада, која беше избрана минатото лето, вети дека ќе се справи со корупцијата и организираниот криминал.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 19, 2010, 01:31:44
РЕПОРТАЖА НА „БИ-БИ-СИ“ ЗА НАЈМЛАДАТА ЧЛЕНКА НА ЕУ
Бугарија меѓу законот и мафијата


Цитат
Три години откако Бугарија и Романија и се приклучија на Европската унија, повеќемина во Унијата и надвор од овие земји сметаат дека тоа беше грешка. Бугарија е првата земја-членка на Унијата што има стотици милиони во грантови кои се замрзнати поради сомневањата дека помошта би можела да биде вшмукана од мафијата, а останува една од најсиромашните и најкорумпираните земји во Унијата.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=1948&ArticleID=134359

БИДЕЙКИ КАСНИМЕ ДЕСЕТИНА ГОДИНИ , ВО ОДНОС НА ОВАА ПРАШАНЬЕ , ЗАД БУГАРИЯ , КОГА КЕ ДОЙДЕ МОМЕНТОТ МАКЕДОНИЯ ДА РАСЧИСТУВА СО СОПСТВЕНАТА МАФИЯ КОЯ ДЕБЕЛО Е ВНЕДРЕНА ВО ОПШТЕСТВОТО , КЕ ГО ПОТСЕТАМ "ВРЕМЕ" ЗА ТОА !  ;)

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ppan на Февруари 19, 2010, 03:09:45
РЕПОРТАЖА НА „БИ-БИ-СИ“ ЗА НАЈМЛАДАТА ЧЛЕНКА НА ЕУ
Бугарија меѓу законот и мафијата


Цитат
Три години откако Бугарија и Романија и се приклучија на Европската унија, повеќемина во Унијата и надвор од овие земји сметаат дека тоа беше грешка. Бугарија е првата земја-членка на Унијата што има стотици милиони во грантови кои се замрзнати поради сомневањата дека помошта би можела да биде вшмукана од мафијата, а останува една од најсиромашните и најкорумпираните земји во Унијата.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=1948&ArticleID=134359

БИДЕЙКИ КАСНИМЕ ДЕСЕТИНА ГОДИНИ , ВО ОДНОС НА ОВАА ПРАШАНЬЕ , ЗАД БУГАРИЯ , КОГА КЕ ДОЙДЕ МОМЕНТОТ МАКЕДОНИЯ ДА РАСЧИСТУВА СО СОПСТВЕНАТА МАФИЯ КОЯ ДЕБЕЛО Е ВНЕДРЕНА ВО ОПШТЕСТВОТО , КЕ ГО ПОТСЕТАМ "ВРЕМЕ" ЗА ТОА !  ;)

disidente ,
Те ББС може да имат някакво основание за такива констатации, но трябва да им се напомни следното:
1. По отношение на корупцията, корупция има и при тях. Трябва ли да споменем например два черни списъка:
Списък на санкционираните лица от “Bank of England”;
Списък на лишените от права директори, поддържан от Търговския регистъра на Великобритания
Имат и създадена национална служба за борба с корупцията и измамите(например в здравеопазването)
2. Да, България е бедна държава, но тя никога не ограбвала други държави така както цинично го е правило Обединеното кралство.
Иначе англичаните и другите им съюзници никога няма да забравят разгрома при Дойран през септември 1918 год. И ако комунистите не са провокирали бунтовете при Добро поле, кой знае... Не напразно през 1936 год при честването в Лондон, на гара Виктория, при посрещането на българската делегация начело с ген. Владимир Вазов, на перона е подреден блок на английската армия, а по-късно командващият церемонията дава заповед: „Сведете знамената! Преминава победителят при Дойран!”
Ех Българийо, Българийо нещастна!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 19, 2010, 06:43:02
ppan,

мислам оти не сме се разбрале ! Тоа што го искажува BBC апсолутно е нивно мнение , а не мое , яс само го пренесувам ЕЗИКЪТ НА ОМРАЗАТА присутен во македонските медиуми на тема Бугария !

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ppan на Февруари 19, 2010, 09:05:07
ppan,

мислам оти не сме се разбрале ! Тоа што го искажува BBC апсолутно е нивно мнение , а не мое , яс само го пренесувам ЕЗИКЪТ НА ОМРАЗАТА присутен во македонските медиуми на тема Бугария !

Приятелю disidente,
Аз не съм си и помислял, че ти споделяш мнението на ББС. Аз направих коментара си и просто го споделих с теб, защото ти предостави статията на аудиторията. Ценя много твоите мнения тук на форума!
А макар, че повечето факти в репортажа на ББС са истина, самото му написване е тенденциозно, защото мафия има, но България не е само мафия. Демократизацията на обществото, свободата на личността и още много, много неща от нашия живот са на светлинни години напред в сравнение с 1989 год. Пък и знаем я и тяхната  демокрация-британците са най-следеното общество от икономически напредналите страни. Тенденциозно е и препечатването на статията във "Време"-по същите причини.
Поздрави!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 19, 2010, 09:08:50
ПОЗДРАВИ ДО ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ ПАТРИОТИ !!!  :)  :)  :)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ppan на Февруари 19, 2010, 09:27:51
(http://www.picvalley.net/u/2388/123150083105041661265009942ZeMDJMV7Jc946tpvWQYG.JPG)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 21, 2010, 01:45:15
Фабриката на Божидар Димитров работи турбо во производство на нови Бугари

http://inpress.com.mk/?ItemID=76F2B02B3608E5448F1E96D4EBEC09CE

Цитат
Димитров, министерот без ресор во владата на Бојко Борисов, кој е одговорен за Бугарите во странство, додава дека ако се продолжи со ова темпо, дури и без зголемување на административниот капацитет, тоа ќе значи околу 15.000 нови бугарски граѓани за една година.

ПЛИТКИ ИМ СЕ КОРЕНИТЕ , ЗАТОА ИМ СЕ КОРНЕ ДРВОТО ! ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 21, 2010, 01:50:34
Фабриката на Божидар Димитров работи турбо во производство на нови Бугари

http://inpress.com.mk/?ItemID=76F2B02B3608E5448F1E96D4EBEC09CE

Цитат
Димитров, министерот без ресор во владата на Бојко Борисов, кој е одговорен за Бугарите во странство, додава дека ако се продолжи со ова темпо, дури и без зголемување на административниот капацитет, тоа ќе значи околу 15.000 нови бугарски граѓани за една година.

ПЛИТКИ ИМ СЕ КОРЕНИТЕ , ЗАТОА ИМ СЕ КОРНЕ ДРВОТО ! ;D


Тръгнали сърбите да ашладисват на вековния български дъб трънлива сръбска джанка :)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 21, 2010, 06:44:12
Висконсин се загрижи за Македонија

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=57920

Цитат
Оваа мала држава се наоѓа во северна Америка и се граничи со Канада. Полна е со внатрешни проблеми особено економски, а се занимава и докажува од каде сме, на која држава и припаѓаме и од каде потекнуваме. Според нивните докажувања Филип Македонски, неговиот син Александар и филозофот Аристотел се исто така биле грци.

НЕ САМО БУГАРИЯ Е ВИНОВНА , ТУКА Е И ВИСКОНСИН !  ;D  ;D  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 21, 2010, 10:31:03
Висконсин се загрижи за Македонија

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=57920

Цитат
Оваа мала држава се наоѓа во северна Америка и се граничи со Канада. Полна е со внатрешни проблеми особено економски, а се занимава и докажува од каде сме, на која држава и припаѓаме и од каде потекнуваме. Според нивните докажувања Филип Македонски, неговиот син Александар и филозофот Аристотел се исто така биле грци.

НЕ САМО БУГАРИЯ Е ВИНОВНА , ТУКА Е И ВИСКОНСИН !  ;D  ;D  ;D

"Оваа мала држава" е около 6.6 пати по-голема от врло тешко античката Република Македония и освен това "полната со внатрешни проблеми особено економски држава" е
Цитат
голям производител селскостопански продукти (особено на млечни произведения), на бира и колбаси, а също така е най-големият сред всички щати производител на боровинки, женшен и изделия от хартия. Въпреки че Уисконсин сега произвежда по-малко мляко от Калифорния, той все още е най-големият в САЩ производител на мляко на човек от населението. Уисконсин е домакин на много американски фестивали, като например самолетната изложба в Ошкош (Oshkosh). Уисконсинският университет е международен център по изследване на стволови клетки.

  ;D кунемо се у бучефалским мудима,сад чемо ратовати у Америци  ;D

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Февруари 22, 2010, 11:21:51
ете ги бе:

„Вечерње новости" - Македонците од интерес стануваат Бугари


Софија,22. февруари (ИНПРЕС)

Масовно делејќи им на граѓаните од Република Македонија бугарско државјанство, Бугарија во последните 10 години постигна повеќе во "докажувањето" на бугарското потекло на Македонците, отколку во последните стотина години и неколку војни.

Вака, појавата јаа  коментира електронското  издание на српскиот весник "Вечерње новости", пренесено од софиски Фокус.

Бугарската официјална статистика покажува дека од 2001. до денес, бугарско државјанство добиле нешто над 60 000 граѓани на Македонија, а  дека бројот на поднесените барања бил двојно поголем.

Во моментов околу 100 000 луѓе чекаат одговор од Софија, тврди весникот.

Процедурата е многу едноставна. Доволно е да се достават документи, кои докажуваат дека презимето е со бугарско потекло и да се пополни формулар.

Според бугарската статистика, две третини, од околу два милиони жители на Македонија, имаат бугарско потекло и можат да побараат државјанство. Бугарија не кажува дека цели семејства во Македонија присилно биле принудени да го променат презимето, во зависност од тоа во чиј состав била земјата, коментира весникот и додава дека во Македонија ист човек, во различни епохи, се презивал Доновиќ, Донев или Доновски.

Бугарија преживеала вистинска експлозија од барања на македонски граѓани да станат Бугари по 2001година, кога Бугарија дозволи двојно државјанство.

„"Врвната точка" била достигната во 2004година. За тоа, зошто Македонците  побрзале да станат Бугари има неколку објаснувања: за да патуваат полесно во светот, да патуваат во Бугарија, но и за да, како што тврдат бугарските медиуми,  „се користат со специјална заштита од Софија", пишува „Вечерње новости ".

Последниве две години е намален интересот. Причината за брзото намалување на барањата од македонски државјани за добивање бугарско државјанство била поради тоа што  Македонија успеала да го либерализира визниот режим со ЕУ.

Во македонскиот печат исчезнаа бројните објави кои за една ноќ нудат бугарско државјанство, а во Скопје велат дека овој некогаш доходовен бизнис сега се остварува само од клиентите Албанци од Македонија, но и од Косово, наведува весникот.

Според "Вечерње новости" Македонија сега била исправена пред нов процес - покајувањето на своите граѓани, кои се прогласија за Бугари. Канцелариите на адвокатите овие денови беа преполни, бидејќи "Бугарите" размислиле и давале официјални изјави дека ,сепак, се чувствуваат Македонци.

Овие заверени документи немаат никаква правна сила, но им помагаат на покаените да си ја олеснат душата пред себе си, семејството и пријателите, пишува "Вечерње новости".

Сепак, во источна Македонија не запира приливот на бугарски пасоши, бидејќи сите возат  возила со бугарска регистрација. Според неофицијални податоци во Македонија има најмалку 50.000 возила со бугарска регистрација.

„Вечерње носот", потсетува  дека поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски е еден од најпознатите Македонци кои станале Бугари. Тој добил бугарски пасош пред неколку години, а пред јавноста, кога го критикуваа, секогаш повикува  и други политичари во Македонија да кажат од  која уште земја  имаат пасош.

Весникот на крајот пишува дека во поновата историја Бугарија три пати ја има окупирано територија на Македонија, помеѓу 1878 и 1913 година, сметајки ја за своја. Така било и во Првата и Втората светска војна.

По 1999 година, двете држави јавно објавија дека немаат територијални претензии една спрема друга. Бугарија сепак до денес јавно не го признала постоењето на македонски јазик и култура.

Во бугарските интелектуални и политички кругови, сeуште постои желба за обединување на македонските земи со Бугарија, пишува „Вечерње новости"

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=1D737C9F505D4040920A8F479295F829
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 22, 2010, 12:12:24
Статистика: Расте бројот на невработени во Бугарија

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=68490&kategorija=5

Цитат
Во Бугарија во  четвртото тримесечје од 2009 година  биле регистрирани 272 800 невработени, а коефициентот на невработеност -  бил 7.9 осто. Во споредба со истиот период 2008 година бројката  се зголемила за 95 100, а коефициентот на невработеност - со 2.9 поени.

ВАЖНО ТУКА РАСТЕ БРОЙОТ НА ВРАБОТЕНИТЕ !  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Февруари 22, 2010, 09:23:41
(http://www.banknoise.com/wp-content/uploads/2009/12/unempl_20091220intl.png)

Колко е в БЮРМ?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 24, 2010, 01:05:13
Борисов е рамото за плачење!?(ФОТО)

Цитат
На охриѓани од поплавените реони, а особено на Пештанци, многу потешко ќе им биде со надојдените води, ако немаше по некој да ги засмејува. Особено е полесно кога ве засмејува "првиот човек" на градот.

http://inpress.com.mk/?ItemID=A5896B818D9CE1438161966CDD5EA116
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Февруари 25, 2010, 12:23:42
Бугарите ја заморуваат ЕУ со историја
Од Георги Прванов Херман ван Ромпуј доби албум за историското наследство на Бугарија
http://utrinski.com.mk/?ItemID=9B6BC647749A0D489ACBC21A019714C6


Цитат
БРИСЕЛ – Интернет-група составена од над 300 Бугари во вторникот го притисна претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, да го објасни контроверзниот говор во кој ги ограничи културните и историските корени на Европа на „средновековно латинско христијанство“ и просветлувањето од 18 век.

Бугарите, пријавени на „Фејсбук“, бараа од Ван Ромпуј да се извини или да објасни зошто ја негирал нивната држава стара повеќе од 1.300 години, заедно со античка Грција, Рим, Византиското Царство, тракиските и словенските цивилизации, православното христијанство и кириличната азбука.

Во јануари, обраќајќи се пред присутните на Француската алијанса во Париз, Ромпуј рече: „Има три моменти на обединување на Европа. Од 60-тите години на 20 век ние сме во третиот - моментот на обединување на економијата и политиката. Првите два момента на европското обединување, пред се', беа латинското христијанство од средниот век и интелектуалната заедница (просветлувањето) од 18 век“.

Бугарскиот дневен весник „Труд“ го обвини Ромпуј за „повлекување на линии на поделба“ во Европа. Написот поттикна незадоволство кај јавноста и стотици лица се зачленија во група на „Фејсбук“, за да изразат поддршка и да побараат поранешниот белгиски премиер да даде објаснување.

Надја Бонева (43), градежен инженер и основач на иницијативата, лично му се обрати на претседателот на ЕУ и брзо доби одговор: „Многу ми е жал што дознавам дека вие сметате оти е изоставен значаен дел од бугарската историја“, се вели во писмото. „Не постоеше таква намера. Бидете уверени дека сум целосно свесен за значењето на античка Грција и Рим за нашата заедничка цивилизација. Исто така, свесен сум за значајната улога што ја имаа Бугарија и другите цивилизации уште од раните години на средниот век, во животот на Европа“, се додава во пораката.

Случајот се совпадна со посетата на бугарскиот претседател Георги Прванов на Брисел. По средбата со Ван Ромпуј во вторникот, тој за новинарите изјави: „Му презентирав на претседателот Ван Ромпуј албум за културното и за историското наследство на Бугарија. Тој нагласи дека Бугарија има клучна улога во развојот на европската цивилизација и вети дека ќе го истакне тоа во својот следен говор“.

Журналистът Веселин Желев от ВАЦ дали знае какво заглавие са му плеснали македоноидите?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 25, 2010, 02:51:29
Еве одговор за Ван Ромпој:

Novinite, May 22, 2009
Pope Benedict XVI: Bulgaria Contributed to United Christian Europe (http://www.novinite.com/view_news.php?id=103882)

Novinite, May 22, 2009
Pope Benedict XVI Welcomes Bulgaria President (http://www.novinite.com/view_news.php?id=103872)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 25, 2010, 01:37:00
Под статијата има два интересни коментари кои покажуваат дека сепак во Република Македонија има критичко размислување:

Цитат
Од: Student po istorija
Датум: 25.02.2010 00:49:57
Naslovot na ovaa statija e pogreshno nasochen i e lichna interpretacija na novinarot koj ja pishuval. Od druga strana, Van Rompuj naglasil deka "Bugarija ima kluchna uloga vo razvojot na evropskata civilizacija" i vetil deka "ke go istakne toa vo svojot sleden govor". Ne mozhe da se bega od istoriskite fakti, pred niv duri i bogovite molchat. Fakt e deka Bugarija e stara 1300 godini, duri Rimskoto carstvo i Vizantija i plakjale danoci.

Цитат
Од: Historian
Датум: 25.02.2010 01:04:59
Оние кои што ја замараат ЕУ со историја, драги мои, е владата на ДПМНЕ со нивната безобразна антиквизација. Го преименуваа автопатот, го преименуваа стадионот, градат споменици на Филип и Александар кои немаат врска со нашата култура и традиции. Дали некој обрнува внимание на ова? И додека ние се смееме на Бугарија, која навистина има државна традиција стара 1300 години, фактички ние сме тие кои се исмевани. И наместо да се свртиме кон Св. Климент Охридски, Рајко Жинзифов, Григор Прличев, ние се обидуваме да промениме истории, да присвоиме култури. Вака тешко дека ке не примат во ЕУ.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 25, 2010, 04:52:11
Тројца Бугари оперирале банкомати во САД

четврток, 25 февруари 2010

Тројца Бугари се обвинети од американските власти заради измама и кражба на пари од банкомати во источниот дел од државата Масачусетс, јавија бугарските медиуми
 
За 44 дена, трите лица украле 137.724 долари, се вели во обвинението во процесот што се води во Бостон.
Тие користеле скриени камери поставени на банкомати од две американски банки за запишување на пин-кодовите на корисниците на кредитните картички. Ако бидат осудени може да добијат меѓу 42 и 57 години затворска казна, и парична казна од 1,25 милиони долари.

 http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=42918

AМАН ОД ********** ***** !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Февруари 27, 2010, 10:41:14
Бугарија е меѓу главните производители на канабис во Источна Европа

Цитат
Албанија, Бугарија и Србија се меѓу најголемите производители во Источна Европа, во кои се одгледува незаконски канабис, се вели во извештајот за 2009 на Меѓународниот совет за дрогата на ОН.

http://inpress.com.mk/?ItemID=45476F6577883D4F836E386A70250EC7

НЕ ИМ ОДИ ДЕНОТ АКО НЕ Я СПОМНАТ БУГАРИЯ !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Февруари 28, 2010, 11:19:33
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=CDC2DB821483C647AB8D73434BCD3430

втората слика от натписот на  >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Март 10, 2010, 07:50:46
Бугарија бара Македонија да се воздржи од говорот на омраза

Цитат
Официјална Софија бара од Македонија двете земји да потпишат нов договор за добрососедски односи. Во предлогот што Бугарското МНР го испратило до овдешните власти експлицитно се бара Македонија да се воздржи од какви било чекори со кои би се избегнал говорот на омраза.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120823
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Март 14, 2010, 03:04:40
(http://www.picvalley.net/u/2178/835572316313145412685317395JZkQZuqe6KcUcc0dvJv.PNG)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Март 16, 2010, 12:23:48
Внимавајте кога купувате бугарски возила

Цитат
И додека во земјава владее еуфорија за стари возила, а некои граѓани дури одат во странство за сами да набават некоја европска убавици на четири тркала, увозниците предупредуваат на големи дубари што може да се случат при увоз на возила од Бугарија, бидејќи чести се случаите веднаш по продажбата тие да се прогласат за украдени и купувачот да има проблеми со полицијата.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CAD358DE9C28CD4A9E6B08C9AD2C6909

ОВАА ПОЗИЦИЯ СРБОМАНСКИТЕ ПЛАТЕНИЦИ Я ГРАДАТ СО ДЕЦЕНИИ . ВСУШНОСТ , ВО ПРЕТХОДНИТЕ ДЕНОВИ ВО ЗАТСКРИЕНА ФОРМА ТОА УБАВО ГО ОСЕТИ И ОВОЙ ФОРУМ !  ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Март 17, 2010, 11:50:50
Класика в жанра!

Бугаринот секогаш си останува само црн Бугарин!!!
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1585&ArticleID=104756


Цитат
Бугарија, како држава, политика и власт, како и Бугарите како поединци, образовани или примитивци, но речиси во целина и бугарската нација, биле и остануваат само црни Бугаришта, како што ги нарекуваше баба ми Роса, лесна и земја!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Стариот на Март 17, 2010, 11:59:23
От медиумите разбравме дека во скоро време еврокомесарот за прошируване Щефан Фюле, ке биде запознаен со нарушенията на правата на македонските българи. Сметам дека оваа позиция на българските европратеници е коректна, основана и принципна и треба да биде вклучена во скорешниот договор между Македония и България:

"Необходимо е България да води по-строга политика спрямо Македония - заради отношението към гражданите с българско самосъзнание и езика на омразата в македонските медии."

Повеке по темата:

http://news.ibox.bg/news/id_458742852
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Март 18, 2010, 02:49:38
Пишман пријателство на Софија
http://utrinski.com.mk/?ItemID=DF56112FBE0A0E448DA8C9D4F1EA16E6

Цитат
Договорот за пријателство што ни го нуди Софија не е прв предложен на релација Македонија и Бугарија, тврдат дипломатски извори, посочувајќи дека од 2000 до 2003 година нашата држава нудела таков документ, но тогашната бугарска влада го одбила како „реликт на минатото“. Она што тогаш не било прифатливо за Иван Костов сега го промовира како бугарска иницијатива Бојко Борисов, но разликата е голема, бидејки тогашниот договор бил правен по меѓународен терк, а овој сега според бугарски.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илийца на Март 18, 2010, 10:27:17
(http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/734059978A4B3645BEC4038C85B1CC53.jpg)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7E17CF39C7F22642A06C990B53C380BF (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7E17CF39C7F22642A06C990B53C380BF)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Март 18, 2010, 07:05:36
ЕУ ќе ја казни Бугарија со 25 милиони евра
http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/eu-ke-ja-kazni-bugarija-so-25-milioni-evra

Цитат
Европската комисија најави дека ќе ја казни Бугарија со парична казна во износ од околу 25 милиони евра поради прекршоци во врска со директното исплаќање на земјоделските производители во 2008 година и поради исцртување на нивите на бугарските фармери на електронска карта.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Март 18, 2010, 11:30:27
http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/eu-ke-ja-kazni-bugarija-so-25-milioni-evra
 Дали ЕС ке я казни или не България не се знае,но сигорно се знае дека България е дел от ЕС, и секоя година има неколку милярди евра странски инвестисии од ЕС, а да не говориме и за друга помощ.НО дали знаат боклуците от сител найголема казна на една држава коя се наога на картата во европа а да не биде дел од ЕС.поголема казна от тоа и нема, а комплексарите во македония нека си ги лечат болните глави во некоя локална клиника во БЙРМ.и да престанат да фрлаат огин и каменъа по државата коя прва я призна независна Македония
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Март 21, 2010, 12:27:05
Цитат
Мое любимое стихотворение, написанное одним Македонским (ФИРОМским) поэтом:

"Я сам Татарча" (перевод с Македонского)

Я сам Татарча и желтая
мать моя  меня родила
с красотой,благословения обильна
моя Монгольская родина мне мила.

Я сам Татарча и Люблю
наши Монгольские степи
Татаром называя меня
первая радость моя!

Я вольный Татар
В степях своих живя свободно,
Все Монгольское мне родно:
любовь,почитанье и сокровища.

В дни Татарского моего рождения
И в велике дни славного времени,           
Я сын прекрасной Монгольской земли,
Я сын желтого племени!


Оригинал:

Аз съм Татарче

Аз съм Татарче и жълта
майка мене е родила;
с хубости, блага обилна
мойта родина е мила.

Аз съм Татарче. Обичам
наште планини зелени,
Татарин да се наричам -
първа радост е за мене.

Аз съм Татарче свободно,
в край свободен аз живея,
всичко Татарско и родно
любя, тача и милея.

Аз съм Татарче и расна
в дни велики, в славно време,
син съм на земя прекрасна,
син съм на жълто племе.

Това е в дневника на един Волжски Българин...

Е с'а си е*а мамата... тия хора (както и в Приднестровието, Урал и Кавказ) по принцип хич не носят на обиди и майтап за тяхна сметка...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Март 23, 2010, 06:40:10
ЕУ со критики за корупција кон Романија и Бугарија

Софија, 23. март (ИНПРЕС)

Европската комисија денес упати критики кон Бугарија и Романија поради постојано лошите резултати во сузбивањето на корупцијата.

Според Брисел, корупцијата во двете земји е најзастапена  помеѓу високите официјални лица. И од двете земји беше побаран поголем напредок во правосудните реформи и конкретни, мерливи и вистински резултати.

Романија, според извештајот треба да ги интензивира напорите во усвојувањето на кривичните и граѓанските процедурални државни стандарди.

Во бугарскиот случај, најповеќе се критикува организираниот криминал.

Бугарија и Романија се балканските земји кои последни и се приклучија на Унијата во 2007 година.

На Бугарија, во 2008-мата и беше замрзната европска помош во висина од неколку милиони евра наменети за инфраструктурни и земјоделски проекти, токму поради неприкажани резултати во сузбивањето на корупцијата. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=77F742F60B784542B1815F5AA63A06FF

НЕ ИМ Е СЛАТКО АКО НЕ КАЖАТ БАРЕМ ЕДЕН ЛОШ ЗБОР СЕКОЙ ДЕН ЗА БУГАРИЯ !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Март 24, 2010, 12:34:59
,,Не им слатко ако некажат барем еден лош збор...     КОЛКУ ЩО СЕГА ИМ Е СЛАТКО, ДВАПАТИ ПОГОРЧЛИВО КЕ ИМ БИДЕ ЗА МНОГУ БРЗО ВРЕМЕ,НЕ СЕ РЕКЛО НАПРАЗНО  ,,КОЙ ПОСЛЕДЕН СЕ СМЕЕ НАЙ-СЛАТКО СЕ СМЕЕ,,. МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА ФАБРИКИТЕ ВО БЪЛГАРИЯ КЕ ТРЕБА ДА ГО ЗГОЛЕМАТ ПРОИЗВОДСТВОТО НА ХАРТИЕНИ МАРАМЧИНЪА ЗАЩО ОЩЕ МАЛКО ВРЕМЕ КЕ ИМ БИДАТ МНОГУ ПОТРЕБНИ НА ,,АНТИЧНИТЕ,,ЗА ДА СИ ГИ ИЗБИШАТ СЪЛЗИТЕ.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Март 26, 2010, 04:49:07
http://globusmagazin.com.mk/WBStorage/Files/15309.pdf

(http://www.picvalley.net/u/2020/55513855320022341591269575246RldFCW7Ms51gVo1FbDRT.BMP)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Март 30, 2010, 10:59:14
На грчкиот фашизам Македонија пали како бугарска неонка
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=330101021542&id=9&setIzdanie=21947


(http://www.picvalley.net/u/2389/783556691578561591269978415jhre2axqDN1SX4BTxwZq.JPG)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Urban на Март 30, 2010, 11:25:04
бугарска неонка, :) и такава ли обида има в Македония към нас...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Март 30, 2010, 11:40:19
ТОА Е НЕШТО НОВО ВО РЕПЕРТОАРОТ НА СРБОМАНСКИТЕ ПРИСЛУЖНИЦИ ! ДОСЕГА И НИЕ НЕ СМЕ Я СЛУШНАЛЕ !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ppan на Март 31, 2010, 03:08:30
Жалко, че освен по форумите, простащина прозира вече и от официози-по горе от "Утрински", а сега и от "Нова Македония"!
Някъде гледах и карикатура-гръцкото знаме се развива от рулото тоалетна хартия във WC! Тъжна работа!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Април 01, 2010, 05:59:08
Само незнам македонистите с такава простащина и духовна беда как мислят да влизат во ЕС.Сега обиждат България, Грция, а сигорно за скоро време и некоя друга дръжава от ЕС.Е това тука се вика  ,,ем шуто ем боде,, това би било най-подобното име за днешна БЮРМ.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Април 03, 2010, 12:35:51
ЮЗЕИРОВИ ГИ ПОВИКАА И "МАКЕДОНЦИТЕ" ВО КОАЛИЦИЯ ! И ПО СЕ ИЗГЛЕДА ИМААТ ПРАВО . ОЧИГЛЕДНО НАЧИНОТ НА ДЕЛУВАНЬЕ ИМ Е ИСТ . ДОДЕКА "ОТОМАНЦИ" ПРОВОЦИРААТ СО ФОРМИРАНЬЕ НА МУСЛИМАНСКА ПАРТИЯ НА НАЙ-ТАЖНИОТ ДЕН ЗА ХРИСТИЯНСТВОТО , "МАКЕДОНЦИТЕ" ГО БЕРБАТАТ ОСТАНАТИОТ ДЕЛ ОД ХРИСТИЯНСКИОТ СВЕТ :

Ватикан слави -педофилските случаи се множат

Цитат
ВАТИКАН - Папата Бенедикт Шеснаесетти го одбележа Велипеток, највозвишениот ден во христијанскиот свет, додека Римокатоличката црква се бори со скандалите поврзани со педофилија во свештенството. Во услови кога се пријавуваат нови случаи речиси секојдневно, кардиналот Камило Руини, викарот на папата за Рим, изјави за Радио Ватикан дека ова е „момент на страдање“ за Црквата. Католичките бискупи се обидоа да се соберат околу папата пред одбележувањата за Велигден, што ја зголеми популарноста за активностите на Ватикан.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5C2C8AFCD1FE704490DFA592EA6D2B2B
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Април 03, 2010, 06:04:13
Бугарското негирање на Македонците во најдосадните на „Економист“
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/bugarskoto-negiranje-na-makedoncite-vo-najdosadnite-na-%E2%80%9Eekonomist%E2%80%9C

Цитат
Лондонскиот магазин „Економист“ го вброи бугарското негирање на македонската нација во „водичот за најдосадните спорови“ во поранешните комунистички држави.

А ето го и оригиналчето:

You say Lwów, I say Lviv
A guide to Eastern Europe's most tedious arguments

http://www.economist.com/world/europe/displaystory.cfm?story_id=15810902

Акцентите са доста различни от това, което твърди Сител, обаче, като гледам илюстрацията, не е трудно да се отгатне прозиходът на барем един от авторите!  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Anton на Април 03, 2010, 09:29:29
СИТЕЛ-Србска  Информативна  ТЕЛевизија.
ЛАТАС-Официјален  и  легален  Србски  шпион.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Април 03, 2010, 01:25:35
ОМО "Илинден"-ПИРИН беше поразена в Страсбург  http://world.actualno.com/news_273650.html
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Април 03, 2010, 02:47:55
Охрид во бугарска првоаприлска шега
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4F35E9088F867142B7C79AC894525AB4

Цитат
Охридската локална самоуправа остро реагира на првоаприлската шега на бугарската новинска агенција „Фокус“, која објави текст со наслов „Охрид посака административно да биде управуван од Софија“.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Април 08, 2010, 11:51:37
Канал 5, 08.04.2010
Бугарски европратеници пред Фуле против Македонија (http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=59173)

Цитат
...Иницијативата за обединување на европратениците против Македонија ја дал Евгени Кирилов, кој за Канал 5 вели дека од Фуле ќе побарале ваквата состојба да биде нотирана во есенскиот извештај за напредокот на Македонија.

- Сите бугарски европратеници се многу растревожени и возбудени од однесувањето кон случајот “Спаска Митрова“, изјави бугарскиот европратеник Евгени Кирилов.

- Г-дине Кирилов, зошто едно приватно прашање за бракоразводна парница се издига на политичко ниво и се користи како аргумент за оцрнување на земјата пред европските функционери?

- Тоа што нас не иритира е зошто имаат толеранција и добро однесување кон македонските граѓани со двојно државјанство – српско, хрватско, германско, американско, а кон оние што добиле второ бугарско државјанство има толкава омраза и толкава нетрпеливост, порача европратеникот Евгени Кирилов...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Urban на Април 09, 2010, 12:20:30
Така, така ще се сетят най-накрая да тропнат по масата.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Април 09, 2010, 12:41:28
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F6837B753C9C0C4BBC80DD6AAB2C4AFA    

Бугарските парламентарци, конечно, добиле средба кај Филе

Бугарските европарламентарци што и' се закануваа на Македонија со Брисел заради пресудата околу случајот „Спаска Митрова“, конечно, успеале да добијат термин и да се видат со еврокомесарот Штефан Филе. Иако од нивните гневни најави поминаа неколку седмици, сепак, тие и натаму се надеваат дека ќе го уверат еврокомесарот оти во Македонија драстично се кршат граѓанските и човечките права на оние со бугарско самочувство. Средбата е планирана за две седмици во Стразбур и таа ќе биде продолжение на обидите да добијат осуда за Македонија откако на претходникот, еврокомесарот Оли Рен, му испратија парламентарно прашање и писмо. Иако Брисел гласно не го соопштува ставот за случајот „Митрова“, не може да си дозволи да се меша во судските одлуки, дотолку повеќе што во ЕУ неофицијално оценуваат дека во овој случај Македонија била чиста.


а кај нас еврокомесарот Фуле секоја вечер е кај пица-бурек и миленкооо  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Април 09, 2010, 05:20:10
Тоя Външен Министър взе да ми харесва.  :)
http://mladenov.org/
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Април 11, 2010, 10:51:12
ДО БРАТЯТА ОД МАКЕДОНИЯ !

Го гледате ли Тони Михайловски на А1 ТВ во емисията "ОПУШТЕНО" ?

Го чувте ли што Г...А изеде за БУГАРКИТЕ и "червените" !?
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Април 11, 2010, 11:19:26
А бе он е изеден от најлошото, а тава се наркотици...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Април 12, 2010, 01:20:31
http://bkks.org/forum/index.php/topic,372.msg12657.html#msg12657
А бе тоа наркоманче мисли ли сите се како майка му.А изгледа  и тои си го продал г...т на торбешот Велиа, за едена сина со птица.

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Април 12, 2010, 01:52:05
МОЖЕБИ ЗА ПО ЕДНА ДОЗА ПРЕД ЕМИСИЯ , ПА ЗАТОА СЕ СМЕЕ КАКО ЗАБЕГАН !  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Април 12, 2010, 08:13:12
МОЖЕБИ ЗА ПО ЕДНА ДОЗА ПРЕД ЕМИСИЯ , ПА ЗАТОА СЕ СМЕЕ КАКО ЗАБЕГАН !  ;D
апсолутно точно без доза неможе да снима!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: MacedonBG на Април 14, 2010, 09:19:24
14 април 2010 | 07:48 | Агенция "Фокус" Скопие. Младите хора в България най-малко търсят  работа в сравнение с връстниците си от другите страни в ЕС, се посочва в  анализ на Световната банка, пише днес македонският вестник „Вечер”.  България е една от страните с най-голям процент ученици, които  предсрочно напускат училище. В доклада се посочва, че въпреки че  напускат училище обаче, те не търсят работа. Според Световната банка 25%  от българските младежи не работят, не се образоват и не посещават  курсове за някакъв знаят. В България са регистрирани около 80 000  младежи, които не търсят работа, а са завършили само седми клас или  основно образование. Същевременно процентът на лицата с висше  образование е най-нисък в сравнение със средното за ЕС, чиято членка  България е от 2007 г., отбелязва изданието. 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Април 14, 2010, 10:33:25
ОД СРПСКАТА ЕКСПОЗИТУРА НАРЕЧЕНА "ВЕЧЕР" , ВО КОЯ ГЛАВНИОТ ЗБОР ГО ИМА ДРАГАН ПАВЛОВИЧ - ЛАТАС , НЕ МОЖЕ ПОДОБРО ДА ОЧЕКУВАТЕ ! ЗА НЕГО Е ПРИОРИТЕТ ДА НАПИШЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО И ОКОЛУ СРБИЯ , А ЗА БУГАРИЯ РАЗБИРА СЕ - САМО НАЙ-ЛОШОТО !

ЗАТОА ПАК НАША ОБВРСКА Е ДА СИ Я ВЕЛИЧАМЕ СОПСТВЕНАТА КУЛТУРА И ИСТОРИЯ .

СЕПАК МАЙКА БЪЛГАРИЯ Е ПОГОЛЕМА ВЕЛИЧИНА ОД ГЕДЖОВИЯ , ВО СЕКОЙ ПОГЛЕД !!!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Април 14, 2010, 11:04:58
ГЕДЖОВИЯ

 ;D ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ppan на Април 14, 2010, 12:06:49
14 април 2010 | 07:48 | Агенция "Фокус" Скопие. Младите хора в България най-малко търсят  работа в сравнение с връстниците си от другите страни в ЕС, се посочва в  анализ на Световната банка, пише днес македонският вестник „Вечер”.  България е една от страните с най-голям процент ученици, които  предсрочно напускат училище. В доклада се посочва, че въпреки че  напускат училище обаче, те не търсят работа. Според Световната банка 25%  от българските младежи не работят, не се образоват и не посещават  курсове за някакъв знаят. В България са регистрирани около 80 000  младежи, които не търсят работа, а са завършили само седми клас или  основно образование. Същевременно процентът на лицата с висше  образование е най-нисък в сравнение със средното за ЕС, чиято членка  България е от 2007 г., отбелязва изданието.

Да, така пише кохортата на Латас във "Вечер":

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=2BA613157EE54245AA0BB004338FEA09

Но хайде да видим и реакциите на хората към българофобията му в статията. Ето ги:

"...marjan.pp  (14.04.2010 00:27:48)
cel balkan e ist, tuku navalete vo grcija ,tamu site si gi zemaat parite od banka i gi cuvaat doma,,,aramii juris'''dojdete vo mk.nie ke gi ispere me.ura za mrziteeeee
jela (13.04.2010 23:15:50)
nemat napraveno tuka istrazuvanja,pa ke vidat deka nasite uste poveke se mrzelivi,kako vo uciliste,taka i koga ke "zavrsat"nitu im se raboti a opravduvanje e deka mala im e platata,em nesposobni,em nezadovolni od platata...
"  ;D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Urban на Април 14, 2010, 02:53:02
А и от тези неграмотни в България, най-голям процент са циганите, така че не може да се обобщават всички българи с това.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Април 16, 2010, 02:50:54
ПО ЗАБЕЛЕШКИТЕ ОД СОВЕТОТ НА ЕВРОПА
Грција и Бугарија не го слушаат Стразбур?


Игор Чавески

Малку е вероятно дека еден извещай на Советот на Европа (СЕ) ке ги натера Грция и България да го променат дискриминаторскиот однос що го имаат кон малцинствата, сметаат Атанас Парисис и Стойко Стойков, претставници на „Виножито“ и на ОМО „Илинден“ - Пирин, организации на Македонците во Грция и во България. Ваквата нивна реакция следува откако комесарот за човекови права на СЕ, Томас Хамарберг, во свойот извещай побара Атина и София да ги почитуваат правата на сите малцинства, вклучително и на македонското. Конкретно, той побара Грция да го признае македонското малцинство, а во България да им биде регистрирана партията.
- Не е можна нагла промена на грчкиот став во однос на третманот на македонското малцинство бидейки тоа е политика коя е креирана со децении. Грция уще долго
ке живее со своите предрасуди во однос на ова прашанье бидейки, покрай економската, таа ке тоне и во уще подлабока политичка криза - смета Парисис.
Во извещайот за состойбата со малцинствата во Грция и во България, Хамарберг од властите во Атина побара да покажат поголемо разбиранье за различностите во нивното опщество и да преземат мерки со кои на малцинските групи ке им биде овозможено да го изразат свойот идентитет, врз база на принципот на самоидентификация. Покрай тоа, се бара и целосно почитуванье на одлуките на судот во Стразбур и, конечно, ратификуванье на Конвенцията за защита на националните малцинства.
На България, пак, комесарот и забележува дека законите за слобода на здружуваньето не се прецизни и соодветни и ги повикува българските власти да воспостават систематски диялог со сите малцински групи що сакаат да ги регистрираат своите асоцияции.
Извещайот на Хамарберг во целост им оди во прилог на баранята на Македонците и во двете соседни земйи.
И Македонците во България се задоволни од содржината на извещайот на Хамарберг.
- Ние неколку пати се сретнавме со комесарот и во извещайот се вметнати речиси сите наши забелешки. Българските власти сигурно нема явно да кажат дека ке ги почитуваат забелешките, но очекуваме българскиот суд да я врати на почеток целата процедура за регистрация на партията - вели Стойков.
Препораките во извещаите на Советот на Европа не се правнообврзувачки за земйите, но имаат големо политичко значенье.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=1997&ArticleID=138643

КОГА БИ ОТСТАПИЛЕ , МАКАР ЕДНА ПЕТИНА ОД ПРОСТОРОТ , ШТО ГО ДАВААТ НА КВАЗИ ОРГАНИЗАЦИИТЕ НА КВАЗИ МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЯ И ГРЦИЯ , ЗА ДА МОЖЕ ДА СЕ ПРОМОВИРААТ ОРГАНИЗАЦИИТЕ НА БУГАРИТЕ ОД МАКЕДОНИЯ , НА ПРИМЕР "БККС" , ТОГАШ СИТУАЦИЯТА БИ БИЛА МОГУ ПО РАЗЛИЧНА !
НО , СРПСКИТЕ ИМ ГАЗДИ НЕ ГО ДОЗВОЛУВААТ ТОА , ДУРИ НАПРОТИВ - Я ИНТЕНЗИВИРААТ ПРОПАГАНДАТА ! АРНО АМА , БУГАРИТЕ СЕ КОРАВ НАРОД И КЕ ГО НАДМИНАТ И ОВА !
ПОБЕДАТА КЕ БИДЕ НАША !  :)  :)  :)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Април 18, 2010, 12:11:37

 Што тоа македонскиот директор на явна безбедност има против българската полиция, па бесрамно мора да лаже и клевети во своето интервю на а1 телевезия на вестите во 19 ч. на 17 овои месец.Македонскиот Шерлок Холмс, или на македонски Люупчо Тодоровски во последниве денови е главна звезда познат по неговиот часовник за кой ова измекарче на Груица упорно се труди да докаже дека не бил  ,,оргинал,, туку го купил на некое локално пазарче той истиот без никаков срам я навредуваше българската полиция како ги заштитува нарко бандите и несака да и ги предаде на Македония.Но айде малко да се потсетиме малко за македонските криминалци кой се лични шофери на македонските министри.Не е убаво да се спомнуваат иминъа но во име на вистината ке морам да ги спомнам некои примери како што е шоферот на Мийалков со дело убиство от небрижност кой сега е главна ,,фацапо скопските дискотеки , или пак една друга личност со дело извршено убиство познат во криминалните кругови Аце нинджа, на кой пред неколку години тогашниот кмет на опщина Гази баба, а сегашен кмет на Скопие лично му присуствува на отваранъе на кафуле(кое му е подарок от опщината Гази баба) или пак бившиот директор на Царина со проневера от 20мил. евра кои наводно се  крие во србия и да не набройуваме други зашто се многу.На кой тоа полицайската празнина Люубчо му продава басни и я обвинува българската полиция дека несакала да соработува,найвероятно  овой случаи може да се обясни со една мудра мисла  ,, я гледа раската во окото на другиот а не я гледа гредата во сопственото око,. Само едно се прашувам до кога државата стара 14 ВЕКА, ДРЖАВАТА БЪЛГАРИЯ,  ке я  толерира политиката на безобразие  на една држава со година на рагане иста како и турбо фолкот, и една смешна вештачка нация коя има уште посмешно име БЮРМ, и ке дозволува секакви шарлатани от типот на Люпчо Тодоровски да ги навредуваат и исмеяваат  българските државни институции.Време е веке политичарите во софия посериозно да се занимаваат и да реагираат на неприятелското и недолично однесуванъе на своята западна соседка.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Април 18, 2010, 10:40:18
deko отров си бе брате  ;D , горешта Българска и ВМРО-вска крв има во тебе!
Поздрав
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Април 18, 2010, 11:22:22
Поздрав и до тебе Даскал.И благодарност кон БКК и овой сайт кои дава огромна можност и надеж на лугето во Македония да я согледаат реалната состойба, и да не дозволат да бидат манипулирани от едни комедияанстки кловновски фигури наречени македонска политичка елита.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Април 24, 2010, 11:00:05
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=38EE08ABF5116E4A9F98441148BDE039

Цитат
a лицата кои не се вакцинирани и не ја прележале болеста, доколку сакаат да патуваат во Бугарија, треба да се обратат за имунизација.

а бе тие од министерство за здравство апсолутно немат кредибилитет да зборат за ништо после тој хаос што го испродуцираа во македонското здравство...или прво нека си го сметат сопствениот двор а после да тресат глупости за БГ  >:(
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Април 25, 2010, 12:30:14

Цитат
а бе тие од министерство за здравство апсолутно немат кредибилитет да зборат за ништо после тој хаос што го испродуцираа во македонското здравство...или прво нека си го сметат сопствениот двор а после да тресат глупости за БГ   
  Не тие от македонското здравство нека пронайдат вакцина коя што ке им треба само на ,,македонците,, а тоа е вакцина против лажен идентитет,и против болна искомплексираност.Моето лично мнение е че ПО–НЕБЛАГОДАРНА  и по дрска дръжава от Македония няма на този свят, тя е истинско чудо от лицемерие и завист.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Април 25, 2010, 07:16:57
Бугарија не и дозволи влез Македонската делегација

Бугарија денеска ја спушти рампата за делегацијата на Светскиот Македонски конгрес, Сојузот на Македонците со исламска вероисповед и Организацијата на Антички Македонци.

Со тоа не и дозволија на делегацијата да присуствува на одбележувањето на 95-годишнината од смртта на Јане Сандански во Роженскиот манастир.Бугарските погранични органи од преминот „Златарево“ ги вратиле со образложение дека немаат здравствено осигурување и покана за влез во Бугарија.

Без овие документи, пред една недела, во вториот обид, бил дозволен влез на преминот кај Делчево.

„Сметаме дека на овој начин бугарската влада продолжува со дискриминацијата спрема Македонците и ги нарушува добрососедските односи“, рече Тодор Петров претседател на Светскиот Македонски Конгрес.

„Ова е се со намера да ни го ускратат удостојувањето на 95-годишнината од смртта на Јане Сандански“, вели Исмаил Бојдан претседател на Сојузот на Македонци со исламска религија.

Освен на оваа делегација,бугарските погранични органи не им дозволиле влез и на останатите македонски граѓани кои денеска сакале да влезат во Бугарија
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122458


Не е оваа македонска делегација! Оваа е АНТИМАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА односно великосрбо- комунистичко-византиско-грчка провокатроска делегација!Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илинден на Април 25, 2010, 09:09:14

Не е оваа македонска делегација! Оваа е АНТИМАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА односно великосрбо- комунистичко-византиско-грчка провокатроска делегација!


Уште една провокација кон Бугарија од страна на УДБашот Тодор Петров.


(http://papata1962.blog.bg/photos/55898/original/Todor%20Petrov.jpg)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Anton на Април 25, 2010, 09:16:57
Уште една во   низата смислени ,нарачани  и  синхронизирани  провокации кон Бугарија и Бугарскиот  народ  од страна на УДБА-шот Тодор Петров.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Април 25, 2010, 09:23:57
ТОДОР ПЕТРОВ : "Бла, бла, бла...!"

Що не отиде за ВЛАШКО, да се поклони на гроба на Графа ДРАКУЛА !?  ???  ???  ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илинден на Април 25, 2010, 09:34:43
Замислете, за провокацијата да биде поголема во неговото циркуско друштво шајкачот Петров ги зел и претставниците на организацијата "Антички Македонци".

Што мајка бараат антички педери на гробот на македонскиот бугарин Јане Сандански?

Нека си одат во Пакистан кај браќата им Хунзи и нека оддадат почит на нивниот крал Mir Ghazan Khan.

(http://images.travelpod.com/users/banas/london.1085101440.hunza_valley-pakistan.jpg)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Април 26, 2010, 05:10:20
Со тоа не и дозволија на делегацијата да присуствува на одбележувањето на 95-годишнината од смртта на Јане Сандански во Роженскиот манастир.Бугарските погранични органи од преминот „Златарево“ ги вратиле со образложение дека немаат здравствено осигурување и покана за влез во Бугарија.
Опа... и случайно тази година се се окаже че няма "пирински етнички македонци"  ;D ;D ;D

С нетърпение чакам пак снимки и статии "македонци из Пиринско протестират на гроба на Яне Сандански и брат признаване" от тази година... щото не могли да дойдат пак с два буса от Югославия.
Те това е вика "греда!".
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Април 26, 2010, 08:38:35
 E де бе откаде да дойдат два автобуса ами  парите който им дават всека година на циганията да се прават на някакви си македонци, тази година е криза не бяха планирани от правителството в македония, а можеби и има и друга вариянт, груевсти си ги сложиле в джеба.На всеки ми е ясно че в буджета на Македония има едни пари който се наменети за дневници на т.н. македонисти който трябва да глумат както някоя мечка в цирк и да ходят по гробовето на българските револуционери от македония, да глумат как се с скръб, и жал тагуват а в очите имаат  крокодилски сълзи.Много добре тези шарлатани и предатели знаят че таквите както тях които се продават за бедни пари са виновни за смрта на много револуцинери от Македония който никога в ниту в последните мигове от своя живот не се срамувале от сопствения български произход.Но задава се един друг въпрос, трябва ли България да продолжава с една невидима до сега толерантност и една невидима за света демократия,трябва ли да тръпи някой хунзи, някаква си цигания да обижда българската история и народ, време е политиците в софия да се събудат и веднаж завинаги сериозно да справят с шарлатаните от типот на измамникот и фалсификаторот Т.Петров и сличните на него, защото на таквите мястото им е в затвор.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Април 27, 2010, 02:12:29
E де бе откаде да дойдат два автобуса ами  парите който им дават всека година на циганията да се прават на някакви си македонци,
Той генерал Борисов уж ги излови търговците на гласове. Някои се опитаха да влязат в парламента (и почти успяха) само с пари, а и на турците им е редовен номер да си купуват цигани. Тъй като това е срещу интересите на ГЕРБ, след изборите доста ги арестуваха (много от случаите бяха точно в Пиринско). Във всеки случай сега се внимава за тия неща и ако хванат ще ги пратят шумно в затвора по бързата поцедура. Пък и Цветанов качва рейтинга на правителството (самия него сигурно го гласят за президент) и не пропуска да покаже мускули и да се направи и той на герои. Публичните акции са ежедневие тук (някои казват че приличало вече на полицейска държава, но повечето хора много се радват да видят полицията да пипа здраво).
http://www.youtube.com/watch?v=JoKhlX9_QaM
http://www.youtube.com/watch?v=dewS3GvSQww
http://www.youtube.com/watch?v=Qpl6LwB-q7s
http://www.youtube.com/watch?v=HVVRFIfaovQ
http://www.youtube.com/watch?v=qXKrwwV-Ngc
http://www.youtube.com/watch?v=pTZpSlePEDE


Сега като няма кой да  се навие на наеме мекедонци/мароканци/марсианци, за това толкова ги боли за автобусите. Без циганите и власите броя на "македонците, дето не са българи" в България става = 0.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Април 28, 2010, 12:52:21
СЕ ЗАТОПЛУВААТ ЛИ ОДНОСИТЕ СО СОФИЈА?
Бугарите доаѓаат да го прочистиме договорот


Цитат
Македонија е подготвена да го потпише договорот за добрососедство со Бугарија што официјална Софија пред неколку месеци и го понуди како услов за поддршка при приемот во Европската унија, само ако источниот сосед направи одредени отстапки, дознава „Време“ од владини извори.
За македонската страна, едни од спорните делови се однесуваат на барањата да се исфрли говорот на омраза во нашите медиуми и заеднички да се слават одредени историски настани. „Камен на сопнување“ ќе биде и прашањето за малцинствата.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2007&ArticleID=139568
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Април 29, 2010, 10:32:15
Само во Бугарија - Откуп на украдениот автомобил со кауција и на рати

Софија, 28. април (ИНПРЕС)

Во Бугарија кражбите на автомобили се удвоени, а финансиската криза ги натерала криминалците да измислат нова услуга - да понудат откуп на украдениот автомобил со кауција и на рати.

 (http://www.picvalley.net/u/1607/178783405711047906091272529878VqQEeZpra2wSGoHhk9Vi.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1607/178783405711047906091272529878VqQEeZpra2wSGoHhk9Vi.JPG)

На нишан на крадците се минибусите и автомобилите на финансиски послабите бизнисмени, а доколку жртвата нема доволно пари да го откупи возилото веднаш, за него, тие земаат кауција од 150 до 200 евра. Со тоа потврдуваат дека нема да го продадат возилото на црно, или на делови, се додека не го добијат бараниот рекет, пишува софиски „24 часа“, повикувајќи се на полициски извори.

Според оперативните полициски сознанија, кризата на автопазарот во Бугарија ги направила  криминалците посмели. Во месецов што изминува, биле уапсени пет банди кои се занимавале со земање поткуп за украдени возила.

Инаку, откупот на украдено возило во Бугарија чини помеѓу 1.000 и 3.000 евра. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=93C0E9B8003D1E4786C8056A44CD42ED
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Април 29, 2010, 12:07:20
Стоп за говорот на омразата

http://www.a1.com.mk/vesti/video-player.asp?Video=10%2Fsaska%2D28%2D04%2Ewmv&VestID=122594

ОПАААААААААААААА !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Април 30, 2010, 08:59:34

Во Бугарија кражбите на автомобили се удвоени, а финансиската криза ги натерала криминалците да измислат нова услуга - да понудат откуп на украдениот автомобил со кауција и на рати.
Това беше през 90-те. Отдавна не се чуват такива неща.
Първо колите са задължитено застраховани. Второ колите на старо, а и новите на лизинг са сравнително евтини. Предполагам не си заслужава риска сега.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Anton на Мај 08, 2010, 08:59:09
http://www.focus-news.net/?id=n1391152

 „Утрински весник”: Двама български офицери се опитаха нелегално да влязат в Македония 08 май 2010 | 09:05 |
Скопие. Двама български офицери се опитаха нелегално да влязат в Македония, коментира проопозиционният ”Утрински весник”. Изданието изтъква, че двамата офицери в четвъртък са се опитали да влязат в Македония облечени в униформи и по случай Деня на Българската армия да положат цветя на българските гробища в Ново село. Македонските митничари не са позволили на бригаден генерал Анрей Коцев и на полковник Николай Доцев да влязат в Македония.
„Дали нарочно или заради липса на знание двамата офицери на практика се опитаха нелегално да влязат в Македония, но от българските медии това беше тълкувано като скандал и като отговор на това, че България не позволи на делегацията водена от Световния македонски конгрес (СМК) на Тодор Петров да участва в тържеството по повод годишнината от смъртта на Яне Сандански край Роженския манастир”, коментира изданието като цитира Агенция „Фокус” и заглавието от рубрика Скандал на деня – „Двама офицери за един Тодор Петров. Неравностойни.”
В текстът, озаглавен „Европейска маска за старата българска политика” скопският вестник коментира още, че всичко това се случвало по време на посещението на българския външен министър Николай Младенов в Македония.
„Николай Младенов пред македонските медии обяви ново начало на българската политика към Македония. Той призова двете страни да забравят историята и да се съсредоточат върху бъдещето и ще бъде много по-силно когато всички заедно почитат паметта на героите от историята. Изявлението на Младенов звучи иронично една седмица след втория неуспешен опит на групата македонски граждани организирано да посетят гроба на Яне Сандански в Българи. Отбелязването на смъртта на една от икономите на революционната борба, който България смята за свой не само, че не беше чествано заедно, а беше изцяло възпрепятствано от българските власти”, изтъква „Утрински весник”.


Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Мај 09, 2010, 03:18:10
Александър Чомовски, телевизия А 1, Македония: Журналистиката регистрира това, което политиците правят или не правят
http://www.focus-news.net/?id=f14794

Цитат
Второ – един значителен сегмент на влияние, който правителството имаше върху медиите, беше т.нар. медийна пропаганда

Цитат
Има зависимости – от господари, от групи с бизнес и политически интереси, и мисля, че това е много по-опасно от цензурата; цензурата сама по себе си е опасна, но и автоцензурата е много по-опасна
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Мај 10, 2010, 02:54:36
ПУНКТАЦИИ
Новото источно прозорче


Цитат
Нов свеж ветер дувна од Исток. Се отвори ново прозорче на надеж со многу почист поглед кон Софија. За ова тврдење се погрижи новиот млад министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, кој во Скопје долета директно од Вашингтон со пораката - поддршката на Бугарија за Македонија е без услови. Како да испрска со „виндекс“ по замачакниот џам.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6024B5BFFC2EC14C87854833DB0EBA91

КОЛКУ ДА Я ВИТКА ВО ОБЛАНДИ, ОМРАЗАТА СЕПАК МУ ИЗБИВА НА ПОВРШИНА !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Мај 18, 2010, 05:47:36
Mnenieto na eden bostan:

Информационна агенция "Фокус", 18.05.2010

 „Нова Македония”: Албанците на Балканите не служат за нищо друго, освен за бостанско плашило (http://focus-news.net/?id=n1395698)

18 май 2010 | 14:24 | Агенция "Фокус"
Начало / Балкани
Скопие. Албанските партии в Македония определят политическата си програма на принципа на въртележката – спокойни са, когато седят в правителството и крайно проблематични, когато си играят на опозиционери, коментира днес на страниците на „Нова Македония” Дарко Яневски. Според него това нямаше да има особено значение, ако от доста време насам, по-широката роля на албанците на Балканите не беше подчинена на политиката на ЕС и преди всичко на САЩ. „След като Западът извоюва победата им за Косово, те не служат за нищо друго, освен като бостанско плашило, на което не сменят дори изпокъсаната шапка”, пише Яневски.
Албанските политици имат своята роля в натиска върху Македония, за да отстъпи пред гръцко-европейските изнудвания. „Това може би би имало някакъв смисъл, ако не ставаше дума за кукли, които до степен на истеричност защитават собствената си национална кауза, такава каквато праволинейното им късогледство я приема”, пише Яневски. Утре те биха били готови на война, ако Конституционният съд забрани в Македония да се вее албанското знаме. „За тях македонското знаме е само парче плат, но албанското е символ”, посочва Яневски.
Днес Имер Селмани и Мендух Тачи, вчера и утре отново Али Ахмети, албанските лидери в Македония безвъзвратно загубиха възможността да се отделят от ролята на пушечно месо в малко по-големите игри и да създадат от националната си принадлежност преимущество, което ще тегли държавата напред, а не назад, коментира Яневски.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Мај 25, 2010, 02:19:10
Утрински весни, 25.05.2010
Бугарите најпогодени од кризата (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BE2AA1A1625A5444927F0F62D2EF1C8F)

СофиЈа - Бугарите се меѓу оние што се најпогодени од економската криза, 41 отсто ја намалуваат употребата на комунални услуги, 29 проценти консумирањето храна, а осум проценти пропуштаат еден оброк дневно, покажало истражувањето на институтот „Отворено општество“ и Светска банка.

Истражувањето покажува дека во Бугарија од кризата најпогодени се Ромите и сиромашните, но не и средната класа и пензионерите.

Според истражувањето, пет проценти од вработените останале без работа, а 30 отсто работат со намалени плати или со помал број работни денови.

Потпретседателот на конфедерацијата на независни синдикати на Бугарија, Пламен Димитров, проценува дека на неговата земја ќе и' бидат потребни две години, можеби и три, за да ја надмине сегашната економска и финансиска криза. (МИА)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Мај 25, 2010, 03:34:41
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BE2AA1A1625A5444927F0F62D2EF1C8F       

  Е ТАКА Е ТОА ВО МАКЕДОНИЯ.Я ГЛЕДААТ РАСКАТА ВО ОКОТО НА ДРУГИОТ   А НЕ Я ГЛЕДААТ ГРЕДАТА ВО СОПСТВЕНОТО ОКО.  е тоа ти е се вика вистинско српско училище.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Мај 26, 2010, 03:02:36
Време, 26.05.2010
Отрезнување или нова фарса? (http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=2029&ArticleID=141430)
Стефан Влахов Мицов

Цитат
Досега официјална Бугарија изјавуваше дека нема територијални претензии кон Македонија, ама претендира на заедничко минато со Македонците, на заеднички историски корени, заеднички јазик, заедничка култура итн. Со два збора, Р. Македонија да се самопрогласи за втора бугарска држава. И тогаш територијалните претензии веќе стануваат „природни“. Елементарен и глупав потфат, но истовремено навредлив за Македонија и за Македонците, за нејзиното минато и иднина. Еве што рече министерот Младенов: „Ова е заедничка историја, наша историја. Тоа е историја што е поголема и од нас самите. Затоа што Гоце Делчев за нас има огромно национално значење и таа ера симболизира нешто многу големо за целиот регион на Балканот. Тоа е наша историја, што не треба да не дели, туку да не обединува. И, тоа е нешто што луѓето, особено во Македонија, тешко го разбираат“. Логично е Македонците да не го прифаќаат незнаењето и цинизмот на Младенов за „заедничката историја“ и за Гоце Делчев, кој никогаш не се борел за бугарската нација, туку за ослободување и самостоен пат на Македонија.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Мај 26, 2010, 03:08:57
Време, 26.05.2010
Отрезнување или нова фарса? (http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=2029&ArticleID=141430)
Стефан Влахов Мицов

Цитат
Досега официјална Бугарија изјавуваше дека нема територијални претензии кон Македонија, ама претендира на заедничко минато со Македонците, на заеднички историски корени, заеднички јазик, заедничка култура итн. Со два збора, Р. Македонија да се самопрогласи за втора бугарска држава. И тогаш територијалните претензии веќе стануваат „природни“. Елементарен и глупав потфат, но истовремено навредлив за Македонија и за Македонците, за нејзиното минато и иднина. Еве што рече министерот Младенов: „Ова е заедничка историја, наша историја. Тоа е историја што е поголема и од нас самите. Затоа што Гоце Делчев за нас има огромно национално значење и таа ера симболизира нешто многу големо за целиот регион на Балканот. Тоа е наша историја, што не треба да не дели, туку да не обединува. И, тоа е нешто што луѓето, особено во Македонија, тешко го разбираат“. Логично е Македонците да не го прифаќаат незнаењето и цинизмот на Младенов за „заедничката историја“ и за Гоце Делчев, кој никогаш не се борел за бугарската нација, туку за ослободување и самостоен пат на Македонија.

ВАКВИ ГЛУПАВИ ИЗЯВИ ДАВААТ САМО ГЛУПАВИ "ПРОФЕСОРИ" !!!
ДАЛИ НЕКОЙ, НЕКАДЕ ПРОЧИТАЛ ОТИ ГЕРМАНИЯ ИМА ТЕРИТОРИЯЛНИ ПРЕТЕНЗИИ КОН АВСТРИЯ !  ???  ???  ???
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Мај 28, 2010, 11:29:45
„Вечер”, Македония: Ромите в България са все така дискриминирани (http://focus-news.net/?id=n1399984)

28 май 2010 | 09:17 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Представителите на ромската общност в България продължават да се сблъскват с множество случаи на широко разпространената дискриминация, както и със заплахи за насилствено прогонване от домовете им, пише днес македонският вестник „Вечер”, като цитира доклад на „Амнести интернешънъл”.
В документа се посочва, че постоянното задържане на лица, потърсили убежище, е в разрез със законодателството на ЕС.
Европейският съд за правата на човека е констатирал, че България е нарушила забраната за мъчения и малтретиране, съдържаща се в Европейската конвенция за правата на човека, се посочва в доклада, пише „Вечер”.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Мај 28, 2010, 12:58:29
  Уредниците на вечер и нивниот ,,комадант,, четникот Латас, найдобро ке биде да не се занимаваат со состойбата на претерано най-толерантната дръжава на светот България, туку да се го свртат малку погледот кон ,,братската,, Србия, и на геноцидот и войните що ги направи оваа држава
 во изминатите 3 децении.А се разбира да не говориме за националниот геноцид що все уще го прави во Македония и западните покраини.Реално ако се гледа во 1999 година Сръбия беше многу благо казнета.Или илустративно би изгледало како некой да убил човек и за тоа само му ги изтегнеле ушите.Секако дека най-соодветна казна би било оваа држава да се избрише како целина от географската карта и да се вратаат окупираните територии на соседните држави.Но се разбира на нас българите от Македония наитешко и найболно ни е кога гледаме како сръбите со помош на нивните антични измекарчинъа управуваат со Македония.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Anton на Мај 28, 2010, 01:15:18
Се  ближи  денот  кога  Србските  окупаторски  војски  и  колонијални  власти   ќе  мораат  да  се  повлечат  од  Војводина  во  Белград од  каде  се  и  насилно со  масовни  убиства  и  геноцид  дојдени а  на  Војводина  да  и  ја  вратат  слободата.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Мај 28, 2010, 06:08:46
 За Войводина сигурно и тоа ке биде. Но що стана со МАкедония, на хартия Србия и Македония се различни држави но во реалноста е некако подруго.Гледайки го Латас,Томич, Лазаревич, Стоилкович  и ред други како нив се прашувам нели е оваа земя се управува от српските вазали. Во Македония е найкоплициран проблемот, найтешко може да се допре до разумот до свеста на обичниот човек, найтешко може да му се обясни на некой на кой що мозокот му е труен многу десетолетия.Српската пропаганда во Македония за жал беше направена на многу итар и подмолен начин, прво го наметнаа югословенизмот како нация кой подоцна се покажа многу добра маска за  остваруванъе на шовинистичките идеи,и имаше много реални шанси да се реализира ако  не им здосадеше на западно европските земйи да го гледаат теророт и геноцидот кои го правеа србите.Югословенизмот почина, но што стана со македонизмот направен по ист терк по иста рецепта кажано народно како и югословенизмот.Многу длабоки корени пушти српската измислица наречена македонизам, тоа го знаат и европските дръжави  ако не беше така немаше оваа територия уще да я нарекува БЮРМ многу добро знаат дека на ова треба да се стави край но сакаат да биде побезболно помирно овой природен процес, кой що можеме да го наречеме изчезнуванъе на вещачка нация.Дръжавите от ЕС покажаа невероятна толеранция покажаа огромно трпение им дадоа премногу време на македонските политичари да му обяснат на заспаниот и неразумен народ кое му е потеклото.Да не бидеме наивни притисокот за преговорите за името значи ли нещо друго освен укажуванъе дека ,,македонците,, треба да си го бараат потеклото на друго место а не во античноста, но сето тоа сака да го кажат да за биде вистината побезболна за неписмениот македонски граганин преку името.И на малите деца им е ясно ако ,,македонецот,, се врати кон вистинското потекло и се пише българин и името да остане истото Македония, за Грция ниту на сон нема да претставува проблем и патот на македония кон ЕУ е отворен.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Мај 31, 2010, 12:39:52
http://www.youtube.com/watch?v=RGHVwO6A3iE
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јуни 08, 2010, 10:15:02
http://www.youtube.com/watch?v=o4MF7dq1vJA&feature=related
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Јуни 09, 2010, 07:50:54
На Яне идеята и не е така лоша,но за да вкара акъл в главата на букефалистите малко ще е един хеликоптер.Никога не трябва да заборавиме думите на Андей Ляпчев, как с въспитават неразбраните хора в Македония, ,,с кротко с благо и с малко КЮТЕК,,.Наймного тази умна мисъл трябва да я научат българските политици и да я применяват с неразбраните и неуки македонисти.Андрей Ляпчев не случайно го казал това, тои е по произход от Македония и добре го познава менталиетот на хората тук.Сщо така добар пример как се пазят и защитяват свойте братя по кръв е и руската интервенция в Грузия,или много добр пример е как албанците си помагат едни на други, но всеко пат тяхната матична дръжава Албания дава безрезервна поткрепа как на македонските албанци така и на албанците от косово.Защо България мълчи защо немо гледа как в македонските затвори невино лежат хора които се виновни само защото се българи,до кога ще гледат как се дискриминираат обиждат и уножават македонските българи, как се маргинилзират в македонското опщество.Има българи в македония които вече се намират на дното на егзистенция които незнаят как ще искарат утрешния ден дали ще имаат пари за хляб.Некой ще каже е такиви има и в България, да такиви има и в Сръбия, но бедни сръби няма в Македония.Мислите ли че сръбите в Македония се много по-интелегентни от македонския българин па затова няма бедни сръби, е не е така не са бедни защото тяхната майка Сръбия се постаряла се грижела повече за свойте братя в Македония.България нека не се колебае нека не се двоуми всеки изгубен ден значи срам, отдамна е дошло времето да натисне срещу македонските власти да покаже че и македонския българин има правото да живее достойно по всички европейски стандарди.Или пак ако вече българските политици не се чувстат достатично смели или мислят че не се достатично пораснали и голями да се справят с задачата наричана македонския въпрос  това нека кажат ясно и гласно.Стига вече неможе вечно да се дръжи македонския българин в някакво си положение на просяк който очаква милостина и помощ, или в някаква лъжна и виртуелна надежда.Нашите деди с голяма радост и голямо тръжество с хляб сол и цветя дочакаха тяхните братя освободители през 1941,и ние ще направиме сщото, но найвероятно има пркалено много недостатък на смелост и решителност от другата страна на границата.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Urban на Јуни 09, 2010, 08:24:43
Така е българските политици винаги са били пълни мухи, когато е ставало дума за защита на българите в чужбина. Явно македонският българин трябва да започне да прави безредици, както албанците, че да постигне правата, които ги имат те. Просто като гледам политическите партии в парламента не знам кой ще се застъпи за българите в Македония...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Јуни 10, 2010, 08:51:32
http://www.youtube.com/watch?v=o4MF7dq1vJA&feature=related
Ето им натурален пирински македониец :) Угнетен под бъгарски фашистички ботуш  ;D

Какво не му харесват? Нали ги беше грижа за македонците в България. Ето един - да и го обичат, да се грижат за него и да го подкрепят :)

Половинта му род е в БЮРМ, другата половина - в Пиринско.

(Партията му не толкова файтонна - в парламента са все пак. За разлика от ВМРО)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Јуни 10, 2010, 01:30:49
Така е българските политици винаги са били пълни мухи, когато е ставало дума за защита на българите в чужбина. Явно македонският българин трябва да започне да прави безредици, както албанците, че да постигне правата, които ги имат те. Просто като гледам политическите партии в парламента не знам кой ще се застъпи за българите в Македония...

Е още това ни трябва да започнем да правим безредици, Урбан мислиш ли че ако това стана ще се събуди заспалия политик в София.Мойто лично мнение е че няма да му пука за нас тук.Не казвам че в България няма политици който не желаят да помогнат на българите в Македония но те се съсвем малко и просто нямат възможност и сила сериозно да помогнат.А македонските политици са силни защото българските политици просто не са заинтересирани за човечките права на свойте братя в Македония а знаеш ли защо е така просто нямат матерялна печалба или кажано просто неможат  да спечелят по некое левче.Найвероятно найголяма част от  българските политици са сложили  в джеба по един калкулатор при тях всичко е математика добре владеат с този предмет.НО какво става с урокот ИСТОРИЯ и НАЦИОНАЛНА   СТРАТЕГИЯ ами некак слабо им върви оценката не ще е положителна много от тях ще повтарят по тези уроци.България е стара държава тази прекрасна страна има много история, там и наймалкиот камък има скриено тайни за некое сръжание за некоя борба,много кръв е текло, много юнаци са дали живота за тази земя,никой никога нищо не и подарявал на България само и откраднали и откъсвали част от тяхната земя, Македония е част от от найголямата и найболната трагедия найголямата неправда която и се случи на България в историята от самото нейно създаване до днес.Много честни и родолюби българи никак немогат да разберат отношението на българкия политик  с каква леснотия да не кажем шега и смея му претставя горчливия въпрос Македония и македонските българи, те не смятат за нещо страно как да сме марсийанци.Мога да дам едно предложение до всички честни и родолюби българи които имат право да гласуват а това е ,,да изискват от всеки кандитат койо иска да вземе участие в политическиот живот на България да се тестира дали добре я познава историята на България и българския народ,,Неможе некой който достатично добре не си познава историята на своята държава и народ да управлява с този народ, това е погубно за една нация който сществува вече 14 века.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PippiBG на Јуни 10, 2010, 02:00:12
Деко, много ми е болно, че положението е такова  :'( Ама от това полза няма...

Аз изпитвам отвращение от размирици и прочие зулуми. Никога не бих дала съвет за такова нещо, при което могат да пострадат невинни хора.

От години нищо свястно от политици не чакам - просто съм ги приела като необходимото зло, което вечно трябва да се ръчка и дебне, барем свърши нещо... Така се живее по-леко и просто  :)

За да разведря малко тона - прочети "Мисия Лондон" и ще ти се доизяснят някои неща за българските дипломати и политици до смях през сълзи :)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Urban на Јуни 10, 2010, 02:33:00
Може да сте ме разбрали погрешно, никого не подтиквам, просто отбелязвам, че явно никой няма да обърне внимание на македонския българин, от политиците, каквото и друго да се прави за жалост. Толкова години минаха, а само предизборни обещания и т.н. За това го отбелязах, че сигурно чак тогава ще се сетят, иначе както виждате подкрепа особена няма...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јуни 10, 2010, 02:50:44
Политиците ние си ги избираме и сами произлизат от т.нар. "народ" - каквито са, такива ще си ги търпим ...

Но като сме недоволни от тях, то винаги трябва да имаме конкретни идеи и предложения какво да се прави, а не просто да мърморим по принцип ...
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Urban на Јуни 10, 2010, 03:00:37
Ами заради това трябва да се избира отделен човек, а не партии. И да се има контрол от народа, като например по-важните въпроси да се решават с референдуми, а не целия народ да търпи неблагоразумието на някой, който е взел комисионна и т.н. Също така почти всички политици знаят какво е положението в Македония, но почти нищо съществено не е направено.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јуни 10, 2010, 03:10:57
... почти всички политици знаят какво е положението в Македония, но почти нищо съществено не е направено.

Ами то на територията на самата БГ какво ли толкова е направено, та да очакваме нещо съществено да се направи и в Македония?!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Anton на Јуни 11, 2010, 06:33:43
????????????????????????????????????????????????????????????????????????.................................


http://inpress.com.mk/?ItemID=08BE5054C15459428108AD4E792CBA76

Измамник од Неготино лажно нудел месарска работа во Бугарија
Прилеп, 11. јуни (ИНПРЕС)

ПС Прилеп, поднесе кривична пријава против Ж.М. (29) од Неготино за сторено кривично дело „измама“.

Пријавената кон крајот на 2009 и почетокот на 2010 година во својство на управител на Друштво за транспорт и шпедиција на големо и мало „Наста Компани“ Скопје, преку јавни огласи лажно прикажувала дека „Наста Компани“ обезбедува работа за месари во Белгија, и со заинтересираните склучила фиктивни договори за   вработување во белгиската  фирма  ?????????????...............................кои биле потпишани од пријавената, а од  шесте  лица за направената услуга  наплатила вкупно 1.200 евра. (Крај)
 
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јуни 27, 2010, 02:05:36
ВО СОФИЈА СТАВЕНА НА ДНЕВЕН РЕД РЕЗОЛУЦИЈА НА „РАДКО“
Бугарското собрание со вето поради Спаска?

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2051&ArticleID=143158

„Радко“ лаже, фактура не лаже
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=2054&ArticleID=143433
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јуни 27, 2010, 04:51:09
Каракачанов: Бугарите во Албанија да не се идентификуваат како Македонци или Албанци

http://www.kanal5.com.mk/
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јуни 28, 2010, 01:43:24
Биометриските пасоши им газат по нерви на Бугарите

 (http://www.picvalley.net/u/2200/11203622241949913383127772491847vIV5CBZk9Cw8nImfYT.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2200/11203622241949913383127772491847vIV5CBZk9Cw8nImfYT.JPG)

Цитат
СОФИЈА - Голема толпа Бугари се туркаат пред полициска станица. Тоа, сепак, не е причина за тревога, бидејќи не станува збор за револуција, туку за луѓе кои се обидуваат да добијат нови биометриски пасоши. Системот за печатење на документите за идентификација, какви што ги бара ЕУ, кој е обезбеден од германскиот електронски гигант „Сименс“, ги тестира нервите на граѓаните. Уште од неговото лансирање на 29 март, константно има застој. „Потребни се најмалку 20 дена само да се аплицира и да се земат нечии биометриски и други лични податоци“, вели Иван Саиков, еден од толпата уморни луѓе кои чекаат пред полициската станица во Софија.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E7175D698409C64E94A9862065BA9FB2

ДЕКА НЕ Е СПОРЕДЛИВО СО ТУКАШНОТО ЧЕКАНЬЕ ПОТВРДУВААТ И ОНИЕ КОИ ОДАТ ДА СИ ИЗВАДАТ ЕВРОПЕЙСКИ ПАШАПОРТИ ! АМА НА СРБОМАНСКИТЕ РОБСКИ ДУШИ НЕ ИМ СЕ ДОКАЖУВА ТОА !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јуни 28, 2010, 02:16:56
Па кисело е гроздето за някои!  ;D

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/31/Bulgarian_eu_passport.jpg)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јуни 28, 2010, 11:31:37
Притворена македонско-бугарската сајбер-банда

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=628101054119&id=12&setIzdanie=22019
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јуни 30, 2010, 04:44:33
Италијанците, Грците и Бугарите најмрзеливи во Европа
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=124732

Цитат
Според истражувањето на Евробарометар, нашите соседи, Грците и Бугарите, се најмрзливи жители на Европската Унија, додека Италијанците и Португалците го делат третото место.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 02, 2010, 09:55:08
http://www.youtube.com/watch?v=XIkXbuY6Hag&feature=related  :o
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 08, 2010, 09:58:30
Повеќе од половина од Бугарите никогаш не користеле интернет

Софија, 6. јули (ИНПРЕС)

Повеќе од половина од Бугарите, или поточно 53 проценти, никогаш не користеле интернет, што ја доведува земјата во незавидна положба во однос на другите европски држави, изјави шефицата на претставништвото на Европската комисија во Бугарија Зинаида Златанова.

 (http://www.picvalley.net/u/2457/154194171218268212221278575888fQfx8kGdjH9lH59afQEh.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2457/154194171218268212221278575888fQfx8kGdjH9lH59afQEh.JPG)

- Во Европа 48 % од жителите секојдневно користат интернет, 60 % барем еднаш седмично, а една третина од жителите или околу 30 %, никогаш не стапнале во интернет просторот, нагласи Златанова.

Според подаците на ЕК во Бугарија, нешто повеќе од 30 % од граѓаните на Бугарија користи интернет секој ден и околу 40 % барем еднаш во неделата. (Крај)


ОВАА ПРОПАГАНДА КЕ ИМ ДРЖИ ВОДА САМО ВО СЛУЧАЙ КОГА КЕ КАЖАТ КОЙ Е ПРОЦЕНТОТ НА КОРИСНИЦИ НА ИНТЕРНЕТ ВО МАКЕДОНИЯ !
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PippiBG на Јули 08, 2010, 12:11:11
Цитат: disidente link=topic=372.msg14514#msg14514
[color=red
ПРОЦЕНТОТ НА КОРИСНИЦИ НА ИНТЕРНЕТ ВО МАКЕДОНИЯ ![/color]
Стана ми любопитно - какъв е?  :)

Иначе си мисля, че отразяването на лоши новини от България невинаги значи език на омразата  :)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: deko на Јули 08, 2010, 01:45:58
ПРЕД ДА КАЖАТ БИЛО ЩО ЗА БЪЛГАРИЯ, НЕКА КАЖАТ КОЙ Е  ПРОЦЕНТОТ НА ЛУГЕ ВО МАКЕДОНИЯ КОИ ЩО НЕМААТ ЗАВРШЕНО СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ.СЕ МИ СЕ ЧИНИ КОГА НЕКОЙ КЕ ГО ВИДИ ОВОЙ ПРОЦЕНТ КЕ МУ БИДЕ ЯСНО ДЕКА  ,,МАКЕДОНЦИТЕ ,, СЕ НАЙ-НЕПИСМЕНА НАЦИЯ ВО ЕВРОПА..
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: disidente на Јули 08, 2010, 03:14:27
Цитат: disidente link=topic=372.msg14514#msg14514
[color=red
ПРОЦЕНТОТ НА КОРИСНИЦИ НА ИНТЕРНЕТ ВО МАКЕДОНИЯ ![/color]
Стана ми любопитно - какъв е?  :)

Иначе си мисля, че отразяването на лоши новини от България невинаги значи език на омразата  :)

PippiBG, ВЕРУВАЙ МИ ОТИ СЕКОЯ ЛОША НОВИНА ЗА БУГАРИЯ ВО МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ Е НАПИШАНА СО ОГРОМНА ДОЗА НА ОМРАЗА
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PippiBG на Јули 08, 2010, 04:53:42
PippiBG, ВЕРУВАЙ МИ ОТИ СЕКОЯ ЛОША НОВИНА ЗА БУГАРИЯ ВО МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ Е НАПИШАНА СО ОГРОМНА ДОЗА НА ОМРАЗА
Вярвам, че си искрен :) Пък и аз съм тук, а ти там  :)

Но според мен македонските репортери са копирали новината оттук, речникът не е кой знае по-различен, показателите за България показват изоставане в сравнение с ЕС: http://www.dnes.bg/obshtestvo/2010/07/05/nad-polovinata-bylgari-ne-znaiat-shto-e-internet.93886,2
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Јули 10, 2010, 07:48:18
PippiBG, прекарал съм известно време в медиите. Там много бързо разбираш как истината може да има много лица и как едно и също нещо може да бъде представено като черно или бяло избирайки само кои части на истината да кажеш.

Човек си формира представа, наслоявайки информацията с която разполага по въпроса. Напълно достатъчно е да казваш само лошите или добрите неща, без да се налага да украсяваш или лъжеш, за а създадеш обществено мнение с определн плюс.
Например Хумлер и Гьоринг.
Или сега ако гледаш CNN, Fox или SNBC - щатите се стягат за поредната офанзива в Близкия Изток - ако следиш новините, първосигналната ти реакция е че те са пълни и обективни. Ако гледаш само това и някой те попита за Иран, сигурно ще кажеш че там са някакви пещерни талибани, забулени като нинджи,  по цял ден биещи чело в някоя джамия, стрелящи се по улиците и размахващи атомни бомби. Сигурно би се зарадвала на някоя акция за освобожаване на иранците от иранците. Да де ама Иран просто не изглежда точно така  (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=351718).

Нищо на този свят не е само черно или бяло (колкото и условно да е, защото понятията за "правилно" и "неправилно" се влияят силно от културата на субекта) - винаги има и от двете. Въпрос на политика на медиата (и който я контролира) е коя точно част да показва.
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PippiBG на Јули 12, 2010, 04:54:05
Аз също съм работила за малко в медия, слава Богу вече отдавна не, та имам представа за какво иде реч  :)

В резултат от своя опит не следя медиите (било наши, било чужди) и политиката, противни са ми като цяло - това с две думи описва отношението ми. Новинарските сайтове и канали пък са ми особено противни с липсата им на задълбоченост и мисъл :) Гледам да минимизирам възможно най-много допира си до медиите - все пак държа на душевната си хигиена и равновесие  :)

Напълно съм съгласна, че истината е многолика и че медиите невинаги я гонят. Да, съзнателният стремеж за манипулация не може да се отрече. Но също така е налице и желанието да блеснеш. Да не забравяме и мързела да се гонят новини и изобщо да се работи, както и необходимостта все пак да се произведе нещо  :) Не е хубаво да се залита веднага и прекалено в конспиративни теории  :)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Competent на Јули 12, 2010, 06:15:14
Не е хубаво да се залита веднага и прекалено в конспиративни теории  :)

Блажени са наивниците!  ;)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Корени на Јули 13, 2010, 01:04:41
Иначе за горното има едно сравнително лесно обяснение - пенсионери, много малки деца и малцинства (роми и турци, които масово на практика си живеят в 18-и век без ток, вода и канал) са почти половината от населението. Така че всеки който е в състояние да чете е в Интернет. Също така, отчитат и използването на интернет през телефони/смартфони, което тук изобщо не е популярно (сигурно броят за интернет потребител всеки купил си нов телефон, който автоматичо е свързва и отчита потребление).

Едини приятел-блогър (учещ в Германия) вднъж нарече състоянието а интернета тук "дигиатална аристокрация" - половината изобщо не позлват интернет, другата половина ползват много повече и по-бързо от нормалното.
В социалние мрежи сме сред най-активните нации (а сме от най-малките по население). Интернета пък ни е сред 10-те най-бързи в света (http://www.speedtest.net/global.php#0) канала с който разполага неограничено средния домашен потребител в голям български град е нормален за малка до средна компания в Западна Европа или САЩ (ама струва 5-50 пъти по-евтино)

(http://www.speedtest.net/result/878045631.png) Това е при мен току-що в сравнително натоварено време - филм се сваля за 8 минути според теста (което по мои наблюдения е твърде много, свалял съм и с GB/минута), а дори съм на евтин домашен акаунт. Познати от Севрна Америка, занимаващи се с IT се кулнат че подобна скорост била физически невъзможна  ;D :D :D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илинден на Јули 18, 2010, 11:47:16
Во Голо Брдо гола бугарска демагогија (http://anonym.to/?http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2071&ArticleID=144754)
("Време", број 2018, 17.07.2010)

Македонците во Албанија денеска ќе му се пожалат на амбасадорот на ОБСЕ во таа земја, Робер Бош, поради асимилаторската политика што бугарските власти континуирано ја спроведуваат врз припадниците на македонското малцинство. Тие се огорчени што Бугарија секојдневно испраќа свои емисари, кои имаат за цел да ги убедат Македонците дека се Бугари.

Едмонд Темелко, претседателот на „Македонска алијанса“, партијата на Македонците во Албанија, вели дека основната намера на Бугарија е да прикаже дека во соседните земји живее бугарско малцинство, а не македонско.

- Бугарија вешто ја користи лошата економската состојба на Македонците што живеат во реонот на Мала Преспа и им нуди бугарски пасоши и можност за вработување со цел на пописите да се изјаснуваат како Бугари - нагласува Темелко.

Дека Бугарија е сериозна во своите намери се гледа и од најавената посета на бугарскиот министер за дијаспората Божидар Димитров и на Веселка Тончева од Институтот за етнологија во Голо Брдо, која, според нив, треба да ги зацврстат врските меѓу Бугарите во Албанија и нивната матична држава.
Мисијата е наречена „Истражувачка експедиција“ и за почеток треба да организира часови по бугарски јазик за младите луѓе во овој регион.

Тончева во својата книга „Бугарите од Голо Брдо, традиции, музика идентитет“ тврди дека луѓето што живеат во албанското Голо Брдо според обичаите и говорот се автентични Бугари.

Васил Стерјовски, потпретседателот на Општина Пустец, вели дека ваквата политика Бугарија континуирано ја спроведува веќе петнаесетина години и дека во нивната борба мора да имаат помош и од Македонија.
- Намерата на Бугарија е да прикаже пред меѓународната јавност дека Македонија е вештачка творба и затоа дури ни во соседните држави не живеат Македонци туку бугарско малцинство. Иако бугарската политика, генерално, нема голема поддршка меѓу локалното население, одреден број луѓе земаат бугарски пасош - вели Стерјовски.

Стерјовски објаснува дека вина за третманот на тамошното население има и Македонија, која со многу тешкотии им издава пасоши и државјанства на Македонците од Албанија. Бугарија не е единствената држава што спроведува ваква политика во Албанија. Тоа го прави и Грција, која годишно троши и по еден милион евра за пензии за сите жители од овој регион што ќе се декларираат како Грци.

Македонците во Албанија се судираат со проблеми со изучувањето на македонскиот јазик во сите општини каде што живеат. Во моментов македонскиот јазик се изучува во основните училишта во Мала Преспа, додека во другите реони како Голо Брдо, Гора и Подградец тоа не е дозволено.


__________________


Наместо да шират омраза и пропаганда, нека ги погледнат клиповите од видеолистата за бугарското население во Албанија:
http://www.youtube.com/user/batuli1#p/c/DAA37B16711AC13D
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Илинден на Јули 20, 2010, 08:37:48
Антибугарските написи во весникот ВРЕМЕ не запираат.

ПОРАДИ БОЖЕМНИОТ* АНТИБУГАРСКИ ОДНОС НА МАКЕДОНСКИТЕ ВЛАСТИ
Бугарите доаѓаат на протести во Скопје


Ултранационалистот Сидеров ќе дојде од Софија за на претставниците на ЕУ во земјава да им се пожали на односот што властите го имаат кон неговата сонародничка Митрова, а е можно и да организира протести во Скопје... повеќе (http://anonym.to/?http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2073&ArticleID=144911)

божемен, божемно - нещо, за което някой твърди че съществува, но това не е вярно
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Јули 28, 2010, 07:42:51
Да беше средбата во белград, ке беше израз на врвно европеиско однесуване но нели е во Софиа тогаш мора да се изкара некоја антиБГ поента...разбира се „журналистот“ е миркица попович


Грција и Бугарија ги здружуваат силите?

Половината грчка влада вчера се пресели во Софија на заедничка средба со бугарскиот кабинет


Миркица Поповиќ


Грчката и бугарската влада вчера заеднички заседаваа во рамките на најавите дека двете земји ќе градат специјална соработка и ќе ги усогласуваат ставовите за сите прашања. Официјална Атина вчера се пресели во Софија, па со грчкиот премиер Јоргос Папандреу отпатуваа речиси половина министри кои имаа средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со неговиот кабинет, како и со претседателот Георги Прванов.

Папандреу беше придружуван од заменик-министерот за надворешни работи, Димитрис Друцас, министерот за економија, Јоргос Папаконстантину, министерот за одбрана, Евагелос Венизелос, министрите за животна средина, за транспорт и врски, за труд и социјална заштита, за земјоделство, заштита на граѓаните, како и министрите за култура и туризам и заменик-министерот за економија и поморство.

Весникот „То вима“ го оценува целиот настан како надреален. „Надреално е владата на една земја, која е под меѓународен надзор, да им нуди совети на владите на соседните држави“, пишува весникот, критикувајќи го фактот дека половина грчка влада вчера се пресели во Софија. „Откако ги ’решија‘ сите домашни грчки проблеми, вклучително и оние со штрајкот на сопствениците на камиони и на цистерни“ заминуваат за Софија каде што, како што дознаваме, нивните бугарски колеги не биле ни подготвени за состанокот и неколку часа пред средбата договарале за кои теми ќе разговараат“, забележуваат од „Вима“.

Двете страни потпишаа голем број меморандуми за соработка во различни области. Сепак, една од најважните работи за кои се дискутирало, според грчките медиуми, е нафтоводот Бургас-Александрополис, кој е заеднички проект на Грција, Русија и на Бугарија. Пред неколку недели Бугарија најави повлекување од проектот, што сериозно ја загрижи Грција. Според пишувањата на грчките медиуми, овој настан е една од главните причини за посетата на Папандреу на Софија, со цел да го премисли Борисов од откажувањето од нафтоводот.

По средбата со Борисов и со министрите од бугарската влада, Папандреу изјави дека оваа средба за подобрување на економските и на политичките односи меѓу двете држави се одличен и горд пример за сите држави во регионот. „Во последните години имаше еден позитивен квантен скок во односите меѓу Грција и Бугарија. Верувам дека оваа средба и добрите односи меѓу нашите две држави се столб на стабилноста на Балканот и пошироко, би рекол и во Европа“, изјави грчкиот премиер. Папандреу потенцираше дека се разговарало и за важноста на стабилниот прогрес на Агендата 2014 и на поддршката од двете страни за европските амбиции и перспективи на државите од Западен Балкан

http://utrinski.com.mk/?ItemID=4FCD5C3C0D8A8745B1675BB8F63A56E4
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ppan на Јули 28, 2010, 12:15:51
Да беше средбата во белград, ке беше израз на врвно европеиско однесуване но нели е во Софиа тогаш мора да се изкара некоја антиБГ поента...разбира се „журналистот“ е миркица попович


Грција и Бугарија ги здружуваат силите?

Половината грчка влада вчера се пресели во Софија на заедничка средба со бугарскиот кабинет


Миркица Поповиќ


Грчката и бугарската влада вчера заеднички заседаваа во рамките на најавите дека двете земји ќе градат специјална соработка и ќе ги усогласуваат ставовите за сите прашања. Официјална Атина вчера се пресели во Софија, па со грчкиот премиер Јоргос Папандреу отпатуваа речиси половина министри кои имаа средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со неговиот кабинет, како и со претседателот Георги Прванов.

....

По средбата со Борисов и со министрите од бугарската влада, Папандреу изјави дека оваа средба за подобрување на економските и на политичките односи меѓу двете држави се одличен и горд пример за сите држави во регионот. „Во последните години имаше еден позитивен квантен скок во односите меѓу Грција и Бугарија. Верувам дека оваа средба и добрите односи меѓу нашите две држави се столб на стабилноста на Балканот и пошироко, би рекол и во Европа“, изјави грчкиот премиер. Папандреу потенцираше дека се разговарало и за важноста на стабилниот прогрес на Агендата 2014 и на поддршката од двете страни за европските амбиции и перспективи на државите од Западен Балкан

http://utrinski.com.mk/?ItemID=4FCD5C3C0D8A8745B1675BB8F63A56E4

Daskale,
Явно посещението на гръцкото правителство в София и написаното от Миркица Попович са възбудили духовете на много хора при вас. Това се вижда от мненията под статията. Не мога да повярвам, че има хора, които да мислят по този пещерен начин за България. За каква СанСтефанска България пишат тези неграмотници, за каквъв фашизъм споменават! Толкова ли е  чужд в Македония стремежа за взаимно разбирателство. Със сигурност не-и мнението на pameten е доказателство. Но и защо "Утрински" дава трибуна на такива пълни с умраза думи ?
Поздрави!
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Јули 28, 2010, 04:05:56
Daskale,
Явно посещението на гръцкото правителство в София и написаното от Миркица Попович са възбудили духовете на много хора при вас. Това се вижда от мненията под статията. Не мога да повярвам, че има хора, които да мислят по този пещерен начин за България. За каква СанСтефанска България пишат тези неграмотници, за каквъв фашизъм споменават! Толкова ли е  чужд в Македония стремежа за взаимно разбирателство. Със сигурност не-и мнението на pameten е доказателство. Но и защо "Утрински" дава трибуна на такива пълни с умраза думи ?
Поздрави!

македонскта реалност и општество е тава...
Поздрави
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PippiBG на Јули 29, 2010, 03:04:46
македонскта реалност и општество е тава...
Поздрави
Забелязала съм, че по българските новинарски сайтове (май и в македонските е така) пишат редовно сравнително ограничен кръг хора. Доста от тях използват много гаден език и очевадно избиват някакви комплекси. Съвсем логично заради тях (все пак човек трябва да пази душевната си хигиена) много хора, които не са така конфликтно настроени, избягват да пишат. На българските сайтове съм попадала на ужасни и неграмотни коментари по адрес на малцинствата (етнически, религиозни), други националности и държави. Попадала съм и на отвратителни коментари за жените и мъжете. Та трябва ли аз като жена да се засягам от злобата към жените на някакво нещастно и самотно създание?  :)

Не смятам, че тези комплексари са мнозинство, просто са много видими  :)
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: Daskal на Јули 29, 2010, 03:52:01
македонскта реалност и општество е тава...
Поздрави
Забелязала съм, че по българските новинарски сайтове (май и в македонските е така) пишат редовно сравнително ограничен кръг хора. Доста от тях използват много гаден език и очевадно избиват някакви комплекси. Съвсем логично заради тях (все пак човек трябва да пази душевната си хигиена) много хора, които не са така конфликтно настроени, избягват да пишат. На българските сайтове съм попадала на ужасни и неграмотни коментари по адрес на малцинствата (етнически, религиозни), други националности и държави. Попадала съм и на отвратителни коментари за жените и мъжете. Та трябва ли аз като жена да се засягам от злобата към жените на някакво нещастно и самотно създание?  :)

Не смятам, че тези комплексари са мнозинство, просто са много видими  :)

Да во суштина обикновениот народ си гледа живеачката, тава кое е спорно е токму тие комплексари които просто не ми стои оти не се водени или стимулирани да пишуваат такива мрсотии. Те се дел от системата на говор на омраза коит го стимулираат повече или помалко скрито старите србо-комунисти.
Другиот момент които е спорен е зашто таквите комплексари не се цензурират на сштиот начин както се цензурираат всичките които поотворено пишат на тема БГ и искат да разговар отворено за историските истини и табуа на МК.

Но доброто е тава което еден таков комплексар kimi makedonski го е написал на друг форум:

Цитат
Но кај нас има многу бугарофилски фамилии

http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=313&page=5

 ;D

Поздрав
Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: PippiBG на Јули 30, 2010, 06:10:49
Да во суштина обикновениот народ си гледа живеачката, тава кое е спорно е токму тие комплексари които просто не ми стои оти не се водени или стимулирани да пишуваат такива мрсотии. Те се дел от системата на говор на омраза коит го стимулираат повече или помалко скрито старите србо-комунисти.
Другиот момент които е спорен е зашто таквите комплексари не се цензурират на сштиот начин както се цензурираат всичките които поотворено пишат на тема БГ и искат да разговар отворено за историските истини и табуа на МК.

Но доброто е тава което еден таков комплексар kimi makedonski го е написал на друг форум:

Цитат
Но кај нас има многу бугарофилски фамилии

http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=313&page=5

 ;D

Поздрав
Ми то нормалните хора няма какво да правят в компанията и сред писаниците на такива образи  :)

Иначе не мисля, че в повечето случаи иде реч за някакви стимули и конспирации - простотията все гледа да избие и да се покаже  :)

Смятам, че новите технологии и възможности за общуване подхранват и лошото в човека - карат го да забрави за някои задръжки, заложени от доброто възпитание, както и за факта, че общува с хора с чувства, а не с монитори... При такова общуване много по-често възникват недоразумения, защото липсват интонацията, израженията и хоп, става кавга за едното нищо. Освен това ако добавим и конфликтния начин на общуване, който мнозина насърчават и толерират, става ясно защо е хубаво човек да избягва някои форуми и медии, за да запази душевното си равновесие  :)

Относно модерирането - попадала съм на форуми, където няма такова и нещата стават много безконтролни. Чат-пат по