Бугарски Културен Клуб

Општа дискусија => Актуелни теми од медиумите => Тема започната од: disidente на Септември 20, 2009, 12:09:55

Наслов: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Септември 20, 2009, 12:09:55
Нема напредок кон ЕУ без решение за името

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=56E97D640B573D429A65EF5D44E66279

Брисел - Шведскиот премиер Фредерик Рајнфелд му реплицираше на македонскиот претседател Ѓорге Иванов од самитот на ЕУ, индиректно порачувајќи дека, со препорака или не, во октомври земјата може да направи чекор напред во преговорите само ако го реши проблемот со името. ....
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Септември 20, 2009, 01:09:58
Датумот за преговори зависи од добрососедските односи

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113916

Не го провоцирајте соседот со ставање споменици на Александар Велики во секоја општина - порака од европратеникот Јелко Кацин. Неизвесно е дали Македонија ќе добие позитивен извештај од Европската Комисија...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Септември 21, 2009, 07:28:22
Диалог с България и Гърция за дата за преговори с ЕС

http://today.actualno.com/news_262322.html

Весека Чернева, директор на българското представителство на Европейския съвет за външна политика, е заявила, че България все още е най-големият поддръжник за членство на Македония в НАТО
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Септември 22, 2009, 12:59:38
FYROM road to EU is try Serbia

Цитат
Дали некој има план

Ако се знае дека Грција е еден од стратегиските поддржувачи на Србија, а Холандија континуирано покажува симпатии кон Македонија, може(ше) ли во овој четириаголник да се бара пакет-решение?!

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6BEC4AB6E6BC22479FE997EA796AAFFA

Страмежливо ама јасно кажано...кој е патот за ЕУ...

или оваа...

Цитат
Капацитетот на државната администрација, темелен, пред се', на искуството и знаењето на јадрото службеници од поранешната СФРЈ, и' дава право на Србија да верува дека буквално ќе се прошета низ пристапните преговори со ЕУ

а бе тоа СФРЈ била европејска администрација...и да е од Васко Попетревски многу е....напротив тоа што го знам од прва рака е дека се апсолутна каша од администрација, многу слично со сегашната МК администрација...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Септември 22, 2009, 01:59:07
Вакво нешто одамна не сум читал...

Цитат
И Холандија, која е осамена во блокирањето на Србија, би здивнала со таков пакет. Наводно се' повеќе расте притисокот врз оваа земја да попушти откако и САД, досегашните главни поддржувачи на ставот дека без Младиќ во Хаг Србија не може да оди напред кон ЕУ, го менувале ставот во прилог на Белград. Кога се калкулира со промакедонска позиција на Холандија во евентуално пошироко пазарење, не треба да се заборави позитивниот однос на холандската амбасадорка Симоне Филипини, која успеа да се наметне како трет според влијанието странски дипломат во земјава по Рикер и Фуере. Дипломатски извори сведочат дека Филипини, свесна за сите пукнатини во македонското досие, деновиве била меѓу најактивните во намерата да се изработи успешна епизода во македонските евроинтеграции оваа есен.

Цитат
Но, за да се заслужи макар и само обид за пакет-решение, потребен е имиџ на проевропски ориентирана држава, на која евроагендата и' е вистински приоритет. Српските власти имаат таква репутација. Кон македонските, Брисел е внимателен зашто на последните два-три месеци посветеност на задачите од ЕУ им претходеа три години односи на нож и игнорирање на ЕУ-обврските.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Септември 22, 2009, 02:47:52
ALSAT M :

Бакојани не верува дека набрзо ќе добиеме датум за преговори

Во интервју за српскиот весник “Вечерње новости“, грчката министерка за надворешни работи прашана за спорот околу името и евроинтеграциите на нашата земја вели дека спорот ќе биде решен, но не верува дека Македонија оваа есен ќе добие датум за преговори.

“Верувам во успехот на преговорите за името и се сложувам дека тоа прашање мора да се реши. Но, не сум сигурна дека Оли рен ќе предложи датум за почеток на пристапните преговори“, вели Бакојани во интервјуто објавено во денешниот број на  “Вечернње новости“

Интервјуто со грчката министерка било направено за време на министерскиот Совет за општи прашања и надворешни работи на Европската унија.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Септември 23, 2009, 02:22:44
Папандреу со ист став за името како Караманлис

http://www.makfax.com.mk/mk-mk/Details.aspx?itemID=9186

Лидерот на грчката опозиција Јоргос Папандреу изјави дека нема намера да ја менува политиката на Костас Караманлис по прашањето за името.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Септември 25, 2009, 01:22:49
Хрватска прва во ЕУ, Македонија дури по 2015

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=0B72B2A4764D1349B20E6AF1DE082DA3

Лондон и понатаму искрено и' препорачува на Македонија да најде решение за името
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Септември 26, 2009, 03:03:19
Кавгите ќе го закопаат датумот за преговори

Доколку Македонија во декември не добие датум за преговори со ЕУ тоа ќе биде само поради нарушените односи со соседите, пред се со Грција и со Бугарија, тврдат доброинформирани дипломатски извори во Брисел. Добрососедските односи може да бидат главен аргумент...

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1823&ArticleID=122556
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 05, 2009, 12:46:39
Грција не сака ни препорака ни датум за Македонија

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C6C3779EC45D6D4097DB69CCBFBE84B5

Брисел - Грција не става вето само на датумот за преговори туку и на настојувањата на Европската комисија да констатира дека Македонија ги исполнува условите за преговори, во согласност со заканите на шефица на дипломатијата Дора Бакојани, дека "не е баш сигурна дека ќе има препорака" во извештајот на Оли Рен за две недели....
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 07, 2009, 12:06:14
Датумот ќе дојде, ама кој ќе преговара?

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1832&ArticleID=123343

Македонија не е технички и кадровски подготвена да води преговори со Унијата, па ако и биде одреден датум за преговори, ќе се најде во организациски стрес - велат познавачи на проблемите. Самите преговори со ЕУ се исклучително обемна работа.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 16, 2009, 09:55:46
Андрей Ковачев от ГЕРБ: Македония в ЕС след повече от пет години

Председателят на българската делегация в Групата на Европейската народна партия в Европейския парламент Андрей Ковачев участва в работата на „летния университет" на Мрежата за европейски идеи от 15 до 17 октомври във Виена. Ковачев, заедно с колегите си от ЕНП и ГЕРБ Мария Неделчева и Емил Стоянов обсъждаха с други политици и експерти бъдещето разширяване на ЕС, излизането от финансовата криза, сигурността на Съюза и социалната политика.

http://www.radar.bg/redirect.php?newsid=6369247
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Октомври 17, 2009, 09:32:23
Цитат
Комисията препоръча започване на преговори с Македония. Това може да стане след като страните членки решат кога точно да стане. Както знаете, Македония има проблеми с две от съседките си - предимно с Гърция, но в последно време, с тези провокации, които се случиха, и с България. Докато тези проблеми не бъдат задоволително решени и с двете страни, не може да говорим за преговори с Македония.

Цитат
Не искаме този, който се самоопределя като българин, да бъде поставян под някакъв натиск, да бъде заплашван с изгонване от работа, или както се случи с нашата съгражданка Спаска Митрова - даже заради това нещо да се окаже в затвора.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 17, 2009, 08:54:49
Ќе преговарате во 2010!

Берн Посел, пратеник во Европскиот парламент
Форум: Г. Посел, препораката за преговори стигна, но кога навистина Македонија ќе почне да преговара со Унијата за полноправно членство?
Посел: Моментно го читам текстот на Извештајот и сигурен сум дека ќе почнете со пристапните преговорите наредната година. Ова секако нема да го прочитате во Извештајот на Европската комисијата (ЕК), таа и онака не одлучува за тоа, таа дава само предлог. Тоа ќе биде одлучено од страна на Советот на ЕУ пред почетокот на наредната година. Кога точно ќе се случи, ќе зависи од  прогресот на ратификување на Лисабонската спогодба. Доколку Спогодбата биде ратификувана, тогаш преговорите ќе почнат многу скоро. Ќе треба да помине процедурата во Европскиот парламент (ЕП) на почетокот од наредната година, па потоа во Советот. Како што е познато, ЕП веќе неколкупати порача преговорите да почнат и мислам дека Комисијата и Советот тоа ќе го направат на почетокот на наредната година.

Постојат мислења дека ЕК нè наградила со препораката за преговори и дека тоа е политичка одлука. Дали Македонија ги заслужи преговорите? Ги исполнивме ли Копенхагенските критериуми во целост?
Морам да ви кажам дека вие направивте и повеќе од доволно. Во врска со препораката за преговори, навистина не се работеше за подготвеноста на Македонија. Според моите сфаќања, проблемот е самата Унија бидејќи не е целосно сигурна во својата иднина. Тоа е така бидејќи имплементацијата на Лисабонската спогодба е неизвесна поради Чешка. Кога ова ќе заврши, сигурен сум дека просецот на проширување ќе продолжи. Наредната година се очекува Хрватска да ги заврши преговорите, а Македонија да почне со нив. Оптимист сум дека тоа ќе се случи.

Но, покрај проблемот со Чешка и Лисабонската спогодба, мора да бидеме свесни дека тука е и спорот со Грција околу името...
Мислам дека треба да почекаме и да ì дадеме време на новата влада на Грција. Премиерот Папандреу одлучи тој да биде и новиот министер за надворешни работи, па оттука тој ќе биде одговорен за прашањето. Треба што поскоро да се продолжи со преговорите за да се најде решение. Поврзано со Лисабонската спогодба за која Ирците рекоа “да” и полскиот претседател ја потпиша, проширувањето значи останува. Оттука, на Грција не ì дозволено да го сопре процесот на проширување.

Сепак, кај нас постои страв од тоа како Грција ќе се однесува во Советот имајќи предвид дека таа е членка на Унијата, а ние не сме. И покрај тоа што Папандреу е сега на власт, нејзините ставови во врска со спорот останаа непроменети во последните 18 години...
Грција не го блокираше овој процес на добивање препорака и тоа нема да се случи ни во Советот. И Словенија проба да ì го направи тоа на Хрватска, но таа сега продолжува и ќе заврши со преговорите наредната година откако веќе проблемот е решен. Очекуваме истото да го стори и Грција, да се оди чекор по чекор, оти проблемот нема да постои засекогаш.

Ова е ставот на Германија за тоа како треба да се решаваат билатералните прашања помеѓу земја-членка и земја-кандидат или само Ваше лично мислење?
Нема официјален став во врска со ова. Официјален став за тоа ќе се изгради наредната година. Ова е мој личен став и став на мнозинството во Европскиот парламент, кој секогаш сметал дека билатералните конфликти не смеат да ги закочат процесите на преговорите за членство. Тоа беше наш став кога имаше проблем меѓу Италија и Словенија, Германија, Австрија и Чешката Република. Тоа е нашата позиција и за Хрватска и за Македонија. Како што тргнало, апсолутно сум сигурен дека наредната година нема да има блокада од страна на Грција.

Што ќе се случи ако Лисабонската спогодба не се ратификува целосно до 2010 г. со оглед на тоа што се случува во Чешка?
Тоа ќе биде целосно менување на историјата. Сигурно е дека нема да има проширување во наредните години и Европа ќе треба навистина да се замисли за својата иднина: дали ќе оди на создавање нова спогодба или, пак, ќе се подели во некоја сосема поинаква заедница. Тоа би значело голема политичка и економска криза. Ќе поминат години пред повторно да почне процесот на европска интеграција. Претседателот Вацлав Клаус е изолиран во сопствената држава. Чешкиот парламент ја прифати Спогодбата, а чешката влада ја поддржува, што значи дека чешкиот претседател нема да може уште долго да ја одложува својата одлука.

Ви благодарам г. Посел за интервјуто. Тоа е сè што сакав да дискутираме, освен ако... (ме прекинува)
Се извинувам, сакам да кажам нешто. Сакам да го критикувам г. Фуере кој го претставува г. Солана во Македонија, бидејќи прочитав некои објаснувања од негова страна во кои тој вели дека Македонија понекогаш напредува, но некогаш е блиску до средниот век. Според мене, ова е недозволиво, како службеник тој не е овластен да дава вакви изјави. Затоа што, ние сме парламентарци, ние сме избрани демократски, а тој е службеник и тој треба да биде подипломатски настроен и фер, а не да излегува со такви многу емотивни мислења. Според мене, јасно е дека Македонија направи огромен напредок во последно време. Владата направи извонредна работа. Премиерот и министерот за надворешни работи беа навистина одлични во поддршката на Европската Унија и на целиот процес. Затоа сум лут на ваквите изјави.

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 17, 2009, 10:04:23
ЕУ треба да покаже политичка волја

Интервју со Весела Чернева, експерт за Западен Балкан
Весела Чернева е директор на бугарската канцеларија на Европскиот совет за надворешна политика во Софија и програмски директор на Центарот за либерални стратегии. Таа е одличен познавач на политичките состојби во Европа, а во фокусот на нејзиниот интерес е Западен Балкан, за кој вели дека ќе обезбеди трајна стабилност само со вклучувањето во Европската Унија. Чернева е автор на бројни анализи објавувани во најпрестижните бугарски и европски списанија, а работи и како редактор на списанието “Форин полиси – Бугарија” од самото негово основање во 2005 г. Во разговор за “Форум” зборува за европските перспективи на балканските земји и за нивната реална подготвеност да станат полноправни членки на ЕУ

Разговарала: Марија ДИВИТАРОВА

Форум: На почетокот на годинава предвидовте две сценарија за европската интеграција на Западен Балкан. Кои варијанти се можни за натамошниот развој на Балканот?
Весела Чернева: Така е, постои позитивно и негативно сценарио. Позитивното сценарио е можно, особено сега кога Ирска го одобри Лисабонскиот договор кој треба да ги отвори вратите за нови членки.
Унијата треба да вложи политички напори да ја трансформира Босна од протекторат во држава со перспективи за членство, односно да ги мотивира политичарите да работат за доброто на една единствена држава, да ги мотивира да ја реформираат државата, а не да ја делат. Основен елемент во тој поход за средување на состојбите на Балканот е Брисел да ì даде датум и да започне преговори со Македонија и да изврши притисок врз Грција да не го блокира процесот. Во пакетот треба да се вклучат и обновени преговори со Турција. Брисел траба да ја затвори дебатата околу прашањето за независноста на Косово. Забрзувањето на процесот на европската интеграција на регионот треба да вклучува кандидатски статус за Црна Гора и за Србија. Во случајот со Србија, ЕУ треба да одолее на холандскиот притисок. Замената на критериумите за членство на ЕК со условувањето за целосна соработка со Хашкиот трибунал им помагаше на српските демократи во првите години по смената на Милошевиќ, денес таквиот дневен ред, веќе им пречи бидејќи го свртува вниманието од суштинските реформи на сметка на остатоци од минатото.

Но, Македонија има нерешен проблем со Грција кој многу е веројатно да ја блокира европската интеграција, исто онака како што беше случај со поканата за членство во НАТО, која е условена од решавање на спорот. Во една Ваша анализа напишавте дека и Бугарија може да одигра позитивна улога и да направи рамнотежа меѓу двете страни. На што точно мислевте?
Македонија има една барикада за членство во НАТО. Ситуацијата е сложена бидејќи Атина долго време демонстрираше непопустливост околу проблемот со името. Станува збор за натпартиски консензус таму, кој ги обединува двете најголеми партии - Нова демократија и ПАСОК. Од друга страна, во Македонија видовме една кампања на “александризација”. Секој град, секое село требаше да има улица, стадион, мост или плоштад крстени по Александар и по Филип Македонски. Во ваква заострена ситуација, Бугарија може да направи рамнотежа меѓу двете страни и да ги насочи ЕУ и НАТО да ја продолжат интеграцијата на Македонија. Но, треба да се биде многу внимателен бидејќи тука, на Балканот, границата меѓу успехот и неуспехот е многу тенка.

Кое е негативното сценарио што може да му се случи на Балканот?
Неповолното сценарио значи продолжување на процесот на самоизолација на ЕУ во однос на нејзината периферија кое би предизвикало некаков симетричен однос меѓу двете страни, што значи би предизвикало изолација и на земјите од Западен Балкан. Но, ова најверојатно нема да се случи во моменти кога е на повидок спроведување на Лисабонскиот договор.

Колку балканските земји се реално подготвени за полноправно членство?
Балканот не може да ги засука ракавите и експресно да ги исполни прецизните и строги критериуми кои ги бара комесарот за проширување Оли Рен. Дополнително светската финансиска криза се покажа како демон за интеграцијата на Балканот. Оли Рен даде и една изјава дека сега пред Европа има многу посериозни предизвици во економијата и во безбедносната стратегија отколку кога и да е до сега од завршувањето на Студената војна. Тоа создава многу поразличен контекст во однос на проширувањето. Затоа, основната улога во овој процес треба да ја одигра ЕУ која ќе треба да избере дали политиката кон регионот ќе ја води врз основа на сигурноста, што значи да постапува онака за да не ги “заплаши” некои од своите членки кои се скептични кон проширувањето или ќе се раководи од принципи што значи дека секој народ има право да стане член на Унијата.
Сознанието за членство во ЕУ, макар и некој ден, е оној катализатор кој ја поттикнува енергијата на државната машина и на политичарите на Балканот во еден конструктивен процес.

Луѓето од Западен Балкан знаат да ја обвинуват ЕУ за двојни стандарди велејќи дека не е доволно фер во односите со не-членките на Унијата?
Навистина верувам дека ЕУ може да го сработи само нејзиниот дел и може да ја заврши целата работа. Знаеме дека и Унијата сега го бара својот нов карактер, новиот идентитет, ако сакате - нејзиниот политички изглед. Сè уште не е јасно како 27-те европски земји ќе функционираат или би требало да функционираат, а да не спомнувам како би функционирала Унијата со 35 членки. Општествата и елитите во овие земји мора да бидат сигурни дека Унијата ги сфаќа сериозно и треба да ја завршат домашната задача бидејќи од француска или британска перспектива, тешко е да се замисли да има 35 министри за надворешни работи - а некои од нив не зборуваат меѓу себе - а да се има единствена позиција во надворешната политика за енергетика или за трговија. Мислам дека ЕУ сега го бара сопствениот начин на работа, а Западниот Балкан треба да го искористи ова време и да дејствува заеднички.

Зошто сè уште зборуваме за потребата од дијалог меѓу земјите од Западен Балкан кога сите се декларираат како демократски општества?
Имаме проблем со тоа каков тип општества изградивме 20 години по падот на Берлинскиот ѕид. Иако некои земји, како Бугарија и Романија, веќе се во ЕУ, имаат проблеми како владеење на правото, начинот на функционирање на политичките процеси, луѓето се чувствуваат како да не се претставени во власта, и ова е јасен, многу јасен проблем на демократијата. Кога повеќе од луѓето во Западен Балкан велат дека политичките партии веќе не се нивни претставници, тоа значи дека има голем проблем во балканските политички системи, односно демократијата што се базира на овие системи не е исправна.

Може ли да се зборува за политичко помирување на Балканот иако национализмот сè уште не е замрен?
Навистина се плашам дека постои тренд на ренационализација на политичките елити. Сè додека нема реална перспектива за членство во Унијата за повеќето земји од Западен Балкан, или е многу далечна, гледаме дека политичките елити настојуваат да ја исфрлат оваа главна цел од нивната политичка агенда и во основа се трудат да бидат реизбрани. И тие повторно се избираат на власт станувајќи сè поголеми популисти, владеат сè потврдокорно и верувам дека единствено долгорочна мека моќ на ЕУ може да ги трансформира овие општества и да ги насочи нивните елити да соработуваат регионално со соседите. Гледаме дека има сè повеќе билатерални проблеми во регионот и наистина е тажно да се гледа дека 20 години по падот на комунизмот можеме да бидеме многу напред, а не сме.

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Октомври 17, 2009, 10:16:29
Тази Чернева е един супер-авторитет, няма що ! Вече втори път се изказва неподготвена !  :o
Медиите в РМ си набелязват някой от БГ, който говори каковото им се иска, набеждават го за голям експерт и после го интервюират !

Следващия път ги пратете за интервю при мен !  ;D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 28, 2009, 06:43:43
ПАПУЉАС – ГРЦИЈА ПОНУДИЛА СЕ’ ШТО ИМАЛА ОКОЛУ ИМЕТО
ВО АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС БРИФИНГ ЗА МАКЕДОНИЈА

http://sitel.com.mk/?ItemID=2B790596C752E5419608D8B416387A42

Грција понуди се што имаше да понуди по однос на прашањето за името, ред е на Скопје – изјави грчкиот претседател Папуљас. Во интерес на сите соседни земји е да се откажат од анахроните идеи, иредентистички ставови и националистички тежнеења, порача Папуљас, според кој Грција настојувала сите соседни земји да се прилагодат и приклучат кон евроатлантските структури.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 29, 2009, 12:16:29
Спласнува ли оптимизмот?

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=05E57080FF422545B1852D380B23EE09

Интензивна дипломатска активност гледаме овие денови. Седиштата на двете водечки партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, се опседнати од странски амбасадори и соработници на бриселски официјални личности. Човек едноставно да помисли дека Македонија е пред решавање на спорот со Грција, па се прави последниот круг на консултации околу новото име.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 29, 2009, 09:23:00
Груевски отправи териториални претенции към Гърция и България

http://today.actualno.com/news_268048.html

Македонският премиер Никола Груевски отправи иредентистки* претенции към Гърция и България в своя реч пред македонската общност в Сидни, отбелязва "Неокозмос".
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 31, 2009, 11:32:16
Без решение нема преговори

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A87306F8CF39AB4B9D6430A387DEBA82

Папандреу во „искрен разговор“ му рекол на Груевски дека не се менува грчката позиција - едно име со географска одредница за севкупна употреба
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 01, 2009, 08:32:19
„Македонскиот граѓанин не знае која му е црвената линија“

Како наближува 7 декември, денот кога Советот на министри ќе одлучува по препораката на Европската комисија, расте притисокот за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција и се продлабочуваат дилемите како тоа да се изведе.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115711
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Ноември 02, 2009, 08:16:59
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=54936

Цитат
ДУИ го губи трпението за спорот за името
[ДУИ го губи трпението за спорот за името]
ДУИ притисна прашањето за името да се реши до декември - ВМРО ДПМНЕ бара конструктивност - телефонски разговор Груевски - Црвенковски. Расте тензијата дома за спорот со Грција.

„Нема да чекаме преговорите за името да траат со години - Албанците сакаат во ЕУ и НАТО - оваа порака Ахмети ја испрати преку потпретседателот Рафис Алити
. Контра аргументот на Груевски дека референдум за името му е дел од партиската програма, Алити вели дека и тие ги добиле изборите ветувајќи евро–атланска интеграција на земјава.

„Албанците се изјаснија за нашата платформа во која е запишано – Македонија во ЕУ и НАТО. За нас е важно до декември да има решение за името „ вели Алити кој уште брифира дека со или без Македонците, Албанците ќе влезат во ЕУ и НАТО и нема да дозволат нивите граѓани да земаат пасоши од соседни земји.

Владејачката ВМРО ДПМНЕ одговори дека не прифаќа уцени – нема да прифатиме ултиматуми од никого, посебно не за прашање за националниот идентитет, врати партијата на Груевски

нештата стават комлицирани за МК правителството
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Ноември 03, 2009, 10:19:52
А бе таа за референдум за името, никој во МК не вели дека ДПМНЕ прв пат ја извади уште кога беше во опозиција (идеата изворно беше на Филип Петровски) но самата идеа полсе беше масакрирана и од медиумите и от Бучко како тогашен премиер но и од странците во РМ како фактор. После тоа ДПМНЕ реферираше а Филип Петровски беше маргинилизиран. Како после ја лансираа тоа незнам! Но треба да се одбележи тој момент.

А Хорхе, неможе тој да има друг став, тој е еден од гуруата на антиквизацијата, тврдиот став на МК, силен подржувач на реферндумот и повече мислам дека пак станува збор за некој бисер от негови изјави кои само тој си ги разбира. Така да не верувам оти има недоразбирање, малку и медиумите прават филм. А ако сепак има такво недоразбирање тогаш тоа е промена на ставот на Хорхе за 180 степени. Можно е да и некоја игра на спин докторите на дпмне!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 03, 2009, 10:21:50
Груевски пред најголемо искушение

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=64C66409171ECD4BA50793DD3275992D

Што може власта да добие, а што да изгуби ако го реши спорот со Грција
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 03, 2009, 10:29:02
Утрински весник :

За замена на ФИРОМ ќе решат Македонците

„Јоргос Папандреу нема да одлучи за замена на референцата ФИРОМ, туку за тоа ќе одлучат македонските граѓани“, изјави Даниле Сервер, претседател на Институтот за мир во Вашингтон. Тој во изјавата за Македонската телевизија уште рече дека односите меѓу соседите се нормализирани, исто и со САД, и „како што одат работите кон подобро, се' помало е нивното влијание“. „Македонија добро води сметка сама за себе“, изјави Сервер. „Грција се обидува да ги подобри односите со соседите и се надевам дека ќе ја вклучи и Македонија“, вели Сервер. Тој, засега, не може да предвиди кое би било решението во оваа смисла, но уверува дека „Македонија доколку сака да се нарекува Македонија многумина од нас ќе продолжат да ја нарекуваат Македонија, без разлика што пишува на тие мали документи“. (Н.Р.)

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Апостол на Ноември 04, 2009, 07:24:30
http://www.focus-news.net/?id=n1291750

Каролос Папуляс: Добросъседските отношения не се градят върху нерешени въпроси
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 05, 2009, 01:38:00
"Антиквизацията" ще е препъни камък за членството на Македония в ЕС

Датата за започване на преговори с ЕС, която Македония очаква да получи на 7 декември, всъщност е дата за започване на хаоса, коментират политически анализатори, цитирани днес от македонския вестник "Време".

http://world.actualno.com/news_269330.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 05, 2009, 02:13:14
Сега е времето да се реши спорът за името на Македония

http://today.actualno.com/news_269189.html

Цитат
Необходима е известна доза политическо лидерство и в Атина, и в Скопие, но смятам, че всички знаят приблизително как ще свърши това и тогава, защо се чака, защо да не се направи сега", пита Билд.

ЗНАЧИ СИТЕ ЗНААТ, А ТУКА НИКОЙ НИШТО НЕ ПРАВИ !!!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 05, 2009, 06:16:51
ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ГЛАСОТ НА АМЕРИКА

БЕН КАРДИН - ПРАШАЊЕТО ЗА ИМЕТО Е РЕШЛИВО СО РАЗУМНИ ОТСТАПКИ

Демократскиот сенатор од сојузната држава Мериленд Бен Кардин во интервјуто за Гласот на Америка вели дека прашањето за името може да се реши доколку обете страни се подготвени на „разумни отстапки“.

http://sitel.com.mk/?ItemID=705357125655DC45A248ECCC34F4C44D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 09, 2009, 12:21:22
Се заканува ли прекин на преговорите?!

Ако Грција пак стави вето, Македонија се повлекува од преговорите, тврдат провладини медиуми...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=36D09E5AA9F4B54AA0AADD7D91AF56B3
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 09, 2009, 11:14:29
Гърция готви нов капан за Македония?

Един месец е период, в който дори теоретично не може да се реши 18-годишният спор за името на Македония с Гърция, пише днес македонският вестник "Вечер".

http://today.actualno.com/news_269729.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 11, 2009, 01:13:33
Папандреу: Името предуслов за интеграција

Берлин - Грција пред САД соопшти дека решавањето на прашањето за името е предуслов за Македонија на патот кон пристапување во Европската унија...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EE47CB11E1149B47B8264E41567901E3
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 11, 2009, 01:46:31
Нова анкета на БККС: Дали „говорот на омраза“ во македонските медиуми и образовниот систем е една од пречките за евро-интеграцијата на Македонија? Гласајте на почетната интернет страница.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Ноември 11, 2009, 07:37:24
Не, но ще стане след като се разбере кой точно пост на Еврокомисар ще вземе България.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Ноември 11, 2009, 03:46:17
http://www.focus-news.net/?id=n1295909

Цитат
Без усилия за подобряване на добросъседските отношения, процесът на интеграция на Македония в Европейския съюз ще върви доста бавно, ако изобщо тръгне.

Цитат
В момента търпим едно отношение, което е напълно незаслужено. Става дума за страна, която иска да започне преговори за членство

Цитат
Да се определи дата, да започнат преговорите по-скоро, тъй като вече се навършват четири години. Кандидатурата е обявена, но преговорите не са започнали. Моето чувство е, че македонското ръководство на думи желае да започне преговори за интеграцията на страната, но с тези дела, които показва, си противоречи. Дано македонските граждани, от които по последни изследвания 90% желаят по-скоро присъединяване към ЕС, по-скоро разберат за тази двойнствена позиция на правителството
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Апостол на Ноември 11, 2009, 05:58:20
Името  и  се  друго е  решено  от  давнина,оште  кога  македонија  беше  под  југославската  власт. Тоа  и  уште  многу  друго  ,го  кажаа  и  Стојан Андов  и  Петар  Гошев   во  интервјуа   со  журналистот  Борјан  Јовановски. Сега  само  се  спрема  народот да  тоа    и   го прифати  и  на  чие  конто  да  го  запише.
Сето  тоа  ќе  почека, сега  е  на  ред  Војводина.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 14, 2009, 12:56:47
ЕУ нема друг план освен решение на проблемот со името

Дипломати во Брисел ги толкуваат македонските барања за хрватската формула со пословицата гладна кокошка просо сонува

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4E552C4B4D88434FB177774D86F4C0DC
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 14, 2009, 09:34:44
"Етнос": БЮРМ прие "Северна Македония"; Правителстното: Това са лъжи!

Македонското правителство е информирало държавното ръководство на САЩ, че ще приеме предложението „Северна Македония”, твърди гръцкият вестник „Етнос”, предаде македонската телевизия А1.

http://today.actualno.com/news_270733.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 14, 2009, 12:23:29
Коментар од читател:

Цитат
Предлагам Македония да приеме името Александрия. Така ще има териториални претенции не само към Гръцка Македония, а и към цяла Гърция. Защо не и към всички територии завзети от Александър Македонски. В края на краищата защо Гърция да си присвоява цялата история, а Македония да не носи името си.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Ноември 14, 2009, 02:26:33
Груевски: Атина не ни го дава идентитетот

Цитат
Премиерот Никола Груевски вчера рече дека Атина воопшто не сака да разговара за идентитетот, а не само дека се обидува да го тргне тоа прашање од дневниот ред.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=03E9DB8F590A6C4CA3593172B5D0995C

Апсолутно нелогично, кој тоа идентитет треба да ни го даде Атина ?!?! Откога националниот идентитет се дава от некој?!?! А досега каков ни бил идентитетот, та сега Атина треба да ни го даде?!?! Или тоа е маката, бегаме от нашиот идентитет и бараме Атина меѓународно да ни го верификува фалсификуваниот идентитет?!?!


Размислете оваа е тотална глупост или МК опшност ќе го попие и оваа, бидејќи странците тешко оваа да го разберат!!!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Ноември 14, 2009, 04:54:41
Следствено...на претходниот ми пост

Преговарачкиот процес драматично влошен

Преговарачкиот процес во спорот за името драматично е влошен, двете страни се на досега најоддалечени позиции.


Цитат
Доколку не дојде до посуштински промени на позициите, напредок не е можен во наредните неколку години - ова е епилогот по последните одвоени средби на посредникот Нимиц со преговарачите Василакис и Јолевски.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116268


нови турболенции за македонската независимост!!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Ноември 15, 2009, 12:03:03
Во суштина најважно е зошто Грција се врати на позициите от 1992 и која е пораката за премиерот на РМ со враќање на тие позиции?

а) Грција цени дека со НГ нема/не сака да постигне компромис па затоа ги подига маргините;
б) Со блокирањето на евро-атланските интеграции на РМ ги катализира процесите на детронизација на НГ со тоа што дава храна на МК опозиција да го обвини НГ на темата каде е тој „најсилен“ (зачувување на уставното име), со тоа што опозицијата со право може да го обвини дека целиот напредок во преговорите со Грција во овие 17 години е прокоцкан и Грција е вратена на позициите от 1992, а единствена причина затоа е политиката на НГ;
в) Грција само ја пренесува поракта на меѓународната заедница дека веќе го изгубила трпението со НГ;
д) сите погоре.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 16, 2009, 12:07:37
Власта мора да ги отвори картите за името

Моментот налага на јавноста да и' се обратат премиерот, претседателот и преговарачот

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AC35EACA5562A94A9C94B323A9786D00
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 16, 2009, 10:53:48
Фуере: Решение за името неопходно, време за губење нема

Евроамбасадорот Ерван Фуере во еделата од Прилеп порача дека решение за спорот со името е неопходено за да може Македонија да продолжи и да и’ се придружи на ЕУ и оти нема време за губење, пренесе агенцијата МИА

http://www.forum.com.mk/_tools/article/12270/view
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Ноември 16, 2009, 03:50:57
Борисов: Подкрепяли сме и подкрепяме Македония

Настояваме да не се толерират групи в  България, които създават проблеми, да не се търсят конфликти, а държавните радиа и телевизии да спазват добрия тон, каза премиерът на Никола Груевски

(http://www.vesti.bg/image.php?path=L25pZGF0YS9hcHBzL3Zlc3RpLmJnL3d3dy9tdWx0aW1lZGlhL3Bob3Rvcy9uZXRpbmZvL1BBTkNITy9iYl9ncnVldnNreS5qcGc=&w=375&h=249)

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2574131
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 16, 2009, 05:26:24
Информацонна агенция "Фокус", 16.11.2009
Бойко Борисов: Подкрепата на България за Македония за НАТО и ЕС не е безрезервна (http://focus-news.net/?id=n1298619)

София. Подкрепата на България за Македония за влизане в НАТО и ЕС не е безрезервна, а на базата на изпълними критерии и ангажименти. Това каза министър-председателят Бойко Борисов в МС, предаде репортер на Агенция „Фокус”.
Борисов заяви, че основното за нея е спазване на правилата на добросъседството, което е едно от правилата и на Европейския съюз „Не на езика на омразата, да не се толерират групи, които създават проблеми, да не се търсят конфликтите, държавните радиа и телевизии да спазват добрия тон”, подчерта той.
На този етап министър-председателят заяви, че сме получили уверение от македонския му колега Никола Груевски за спазване на добрия тон. Самият факт, че той дойде за половин час да поиска нашата подкрепа е достатъчно ясен, каза Борисов.
За това – да се въздържат двете страни да коментират и да влизат в детайли по историите, които ни разделят, точно обратното да търсим възможности тези дати, тези хора и събития от нашата история, които ни събират, да ги честваме заедно, защото те ще извървят пътя, ние няма да пречим, точно обратното, ще им помагаме, границите ще паднат и тогава всички ние ще можем действително и да се радваме и да празнуваме заедно, за това време трябва да се мисли, каза по-рано Борисов.
Стъпваме на декларацията, подписана 1999 година, македонският колега ще разговаря с неговите съветници и ако я подкрепят можем да я направим в един договор, в един меморандум в скоро време и от това, което като за добре дошъл мога да му кажа на господин Груевски е, че от страна на България при спазването стриктно на това, което сме се разбрали, ще получат подкрепа, получили са я и ще продължават да я получават, заяви Бойко Борисов.
Веселина ЙОРДАНОВА
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Илинден на Ноември 16, 2009, 08:00:17
Борисов: Подкрепяли сме и подкрепяме Македония

Настояваме да не се толерират групи в  България, които създават проблеми, да не се търсят конфликти, а държавните радиа и телевизии
На тоа Груесвки како по навика ќе одговори дека медиумите се „независни“ и владата не може да се меша таму. А, всушност сите тие плукачки медиуми се финансирани токму од Груевски.(http://www.vesti.bg/image.php?path=L25pZGF0YS9hcHBzL3Zlc3RpLmJnL3d3dy9tdWx0aW1lZGlhL3Bob3Rvcy9uZXRpbmZvL1BBTkNITy9iYl9ncnVldnNreS5qcGc=&w=375&h=249)

Не знам дали на сликата Борисов го подчукнува Груевски по грбот давајќи му надеж - „Ајде, не се секирајте, ние ќе ве поддржиме...“, или пак го удира по грбот велејќи му - „Ајде, сиктер од тука!“.

Снимката е малку двосмислена  ::)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Ноември 16, 2009, 08:38:21

(http://www.vesti.bg/image.php?path=L25pZGF0YS9hcHBzL3Zlc3RpLmJnL3d3dy9tdWx0aW1lZGlhL3Bob3Rvcy9uZXRpbmZvL1BBTkNITy9iYl9ncnVldnNreS5qcGc=&w=375&h=249)

Не знам дали на сликата Борисов го подчукнува Груевски по грбот давајќи му надеж - „Ајде, не се секирајте, ние ќе ве поддржиме...“, или пак го удира по грбот велејќи му - „Ајде, сиктер од тука!“.

Снимката е малку двосмислена  ::)
Не, виж бащинската усмивка :)
"Ще порастнеш някой ден и ще спреш да правиш такива глупости" :P
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Апостол на Ноември 18, 2009, 10:06:29
http://www.time.mk/read/d57c01272d/647c9f831d/index.html

Папуљас: Нема евроинтеграција за Македонија без решение за името


Пристапот на Македонија кон Европската Унија почнува од Грција со решавање на прашањето за името, изјавил грчкиот претседател Каролос Папуљас во текот на посетата во Словенија, пренесува Нетпрес.

“Интеграцијата на Поранешната Југословенска Република Македонија во евро-атлантските институции, е поддржана од Атина., но услов е да се реши проблемот со името“, рекол Папуљас на официјалната вечера во Љубљана со неговиот словенечки колега, вчеравечер.Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 18.11.2009 09:37:51
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Ноември 19, 2009, 09:25:13
Сърбия застана на страната на Гърция в спора за името на Македония http://world.actualno.com/news_271495.html

Аз лично отдавна съм убеден че сърбоманите в РМ са просто заблудени фенове, без връзка с реалността или командване от Сърбия.
По принцип обикновените млади сърби до колкот имам налюдения подкрепят морално гръцките и български позиции за македонската индентичност.
Чакам и Албания да се приъедини.

Неее... въобще не им трябва в Скопие помощ от София...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 19, 2009, 10:24:10
Oва е коментар од еден српско-црногорски македонец на текст кой не сакав да го ставам на форумот но сега се наложи :

Од: zoran
Датум: 19.11.2009 09:42:58
Patrioti bre silni ovie dpmne , e preku glava ste mi a sto ste glupi dokazavte so vojvodata lubco sto sega tvrdi deka sme bugari , imam crnogorsko poteklo po tatko ,srpsko po majka Ama stanav i ja Branev MKD koga bese potrebno a dpmne clenovi se kriea po podrumi , kaj babi ( za gorenavedenoto imam dokazi ) i sega vie patrioti Mrs bre da ne ve gledam vie makedonci Mrs bre da ne ve gledam kogo lazete sebe mene nemozete .Posle rata svi su generali a vie sto ste nepismeni i mislite ve vrabotil grujo za 6000 plata i sto odite na komitska vecer obleceni kako komiti mislite deka ste pogolemi Makedonci od Mene - begajte bre skrite , kako vasiot pastir razmisluvaa i Hitler , Milosevic , Sadam ,Causesku........kraj

Еве го и линкот за текстот, кой сака да прочита :

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DB35026221A9164F85D1E2F426B5A5F6
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 19, 2009, 11:12:15
Еве уште еден коментар од друг текст :

Од: b
Датум: 19.11.2009 08:37:06
Искусен дипломат??? Па требаше тогаш веднаш да види дека си има работа со деца уличарчиња!

Текстот :

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0D430DFB1565E64591A2B67C4146A6F7

Може слободно да се приложат сите коментари (бидейки тие се поинтересни) од самите текстови, но се се сведува на едно : србите толку успешно я исфарбале волната од истрижените македонски овци, што допринесува ни самите лично да не можат да си я препознаат коя чия е ! Шегата настрана ! Еве до што доведе српската пропаганда во Македония. Сите се зашеметени, секой го обвинува другиот дека е виновен за ситуацията во коя се наогя државата и никой не може да разбере оти решението на проблемот беше и Е во рушеньето на српскиот пропагандистички мост и граденье на нови мостови на приятелството со Грция, Албания и Бугария на РЕАЛНИ историски основи !

А што се однесува за "децата уличарчиня", коментаторот "b" треба да сврти назад во времето и ке види оти после Клюсев, сите беа ИСТИ ТАКВИ !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Апостол на Ноември 19, 2009, 01:26:50
DISIDENTE,
„Зоран„  е  во право,  затоа  што   факт  е  дека  најголеми  МАКЕДОНЦИ  се таквите  како  него.Имено неспорно  е  дека со македонија и денес  управуваат   колонистите  како  „Зоран„  кој  овде  се  дојдени  како  окупатори  и поробувачи после  балканските  војни  или нивните  слуги-домашни издајници.
Ексклузивитетот  на  употребата  на   Македонизмот  ,и  најгласни  „бранители„  на  македонизмот  се  само колонистите.На  староседелците,автохтонното  население  во  РМ ,  сеуште  не    му  се  слуша   зборот  а  ако прозборат  може  и да  бидат  прогонети.
Земете  го  за  пример  само   ослободувањето  на  македонија  по  втората  светова  војна.Токму  таквите  колонисти  и  нивни  слуги  „ја  ослободија „ Македонија  од   македонците   староседелци.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 21, 2009, 01:38:23
САЩ вдигнаха ръце от Македония

"Решението за спора за името може да се напише в пет-шест изречения. Но ще трябва да си го напишете сами". Това са казали неназовани източници от Държавния департамент на САЩ, пише вестник "Вест".

http://yesterday.actualno.com/news_271831.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Апостол на Ноември 21, 2009, 09:28:12
Решение  за  спорот  „за  името„ е  Уставно  уредување  на  РМ  по моделот,урнекот, на  Шваицарија.  Грците  а  и  останатите  соседи  ова  го  прифаќаат. На кои  им  смета  Шваицарскиот  модел ???
На  кој   структури  им  смета  сите  македонски  народи   кои  денес   живеат  на  територијата  на  РМ   да  бидат  рамноправни, еднакви и  да ги имаат  истите  права.???
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 23, 2009, 12:13:37
Соседите го стеснуваат кругот околу Македонија

Мала утеха е уверувањето на српскиот претседател Борис Тадиќ дека официјален Белград ќе продолжи да и' се обраќа на Македонија со уставното име и дека по минатонеделниот недипломатски излет на тамошниот министер за надворешни работи, кој за јужниот сосед се изрази како за „држава чиј главен град е Скопје“, односите остануваат - непроменети.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=335143DAFBF1DD46879D10F81FC5FD1A
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 23, 2009, 12:48:49
Селмани: Македонците немаат ексклузивно право за прашањето за името

Уште една провокација од албанскиот блок партии околу начинот на решавање на спорот за името со Грција. Лидерот на Нова Демократија Имер Селмани во саботата во Дебар, на првото изборно Собрание на партијата, изјави дека одлучувањето за името на Македонија не е право единствено на Македонците и ВМРО-ДПМНЕ. Според него Албанците имаат право и свој дел во одлучувањето.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C04455ECFC2B4742BC7ED6090C1286FE
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 24, 2009, 01:09:11
Најдобриот предлог беше во 2005 година

Цитат
„Најдобриот предлог беше добиен во октомври каде што, условно речено, беше промовирана таканаречената тројна формула. За внатрешна употреба да се користи нашето уставно име, меѓународното име да биде Република Македонија напишано на латиница, а Грците во билатералните релации да го користат Република Македонија-Скопје. Овој предлог доби поддршка од сите тогашни парламентарни партии, освен од ВМРО-ДПМНЕ. Испровоциран од консензусот што тогаш се градеше, Никола Груевски бараше декларација на парламентот за неменување на уставното име и да се организира референдум. Сепак, Македонија даде позитивен одговор, но предлогот не беше прифатен од Грција“, раскажува Бучковски.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3E98EEA85097EA479649B41CFA7CAD6A
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 24, 2009, 01:47:51
Очекував поголем напредок

Македонија постигнала напредок од пред 10 години, кога го напуштив Скопје, но искрено очекував многу поголем напредок и поголеми промени, изјави амбасадорот на САД Филип Рикер.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=473D03025B228D42821960144AADBC7B
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 27, 2009, 09:47:25
Дали Папандреу ја читал „преродбата“

Цитат
Премиерот Никола Груевски му има смислено добра реплика на својот грчки колега Јоргос Папандреу кој на нивната прва средба во Брисел го праша „дали ги разгледавте книгите“. Тоа ќе биде контрапрашањето што најверојатно денеска тој ќе му го постави на Папандреу на средбата во Пили, Грција а ќе гласи: „Дали сте ја прочитал страница 146 од надградената и проширена програма на ВМРО-ДПМНЕ за 2008-2012“?

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=40518D4BF8D3F44B90ADF9403A3EF379

Да не бешеТРАГИЧНО , ке беше доста КОМИЧНО !

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 27, 2009, 03:34:36
ЕС започва преговори с Македония, въпреки спора за името

Европейският парламент днес прие стратегия за разширяването на Европейския съюз, като препоръчва Съветът на министрите на ЕС на 7 декември да предложи началото на предприсъединителните преговори с Македония.

http://today.actualno.com/news_272946.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 27, 2009, 06:29:15
Нема напредок во спорот Македонија-Грција

Грција останува на ставовите изнесени на последната средба во Њујорк и за името и за идентитетот, изјави премиерот Груевски по билатералната средба во Преспа со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

http://alsat.mk/vesti/zemja/19927.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Ноември 28, 2009, 11:38:33
Груевски сардисан од сите страни

Што се крие зад пораката на двоецот Солана - Рен дека е време за државништво во Македонија

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=80EE14B074159A4B8C0168CC019ED78C
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 28, 2009, 02:02:26
Гърция и Македония не мръднаха и на йота след премиерската среща

Цитат
Куртоазно ръкостискане и сравнително кратък разговор без какъвто и да било напредък, това е равносметката от срещата. И двете страни остават барикадирани зад своите т.н."червени линии" - компромис в 18-годишния спор за името не се очертава.

http://www.radar.bg/redirect.php?newsid=6532149
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 28, 2009, 02:28:51
И Преспа потъна

 (http://www.picvalley.net/u/1962/2332659457314940471259414594nql0LwVbuWsqMb9t33Ox.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1962/2332659457314940471259414594nql0LwVbuWsqMb9t33Ox.JPG)
28 ноември 2009 | 10:17 | Агенция ФОКУС

Двустранната среща в Преспа Груевски-Папандреу е топ темата в днешните македонски вестници.
“Утрински весник” помества текст под заглавието „Моментът на истината в Преспа”, в който се казва, че погледите на македонската и от части на гръцката общественост бяха насочени към местността Пили, гръцката част на Преспа, където се срещнаха премиерите на Македония и Гърция Никола Груевски и Георгиос Папандреу. Изданието пише, че информация какво са казали по време на срещата няма, но общото впечатление сред журналистите, отразявали събитието е , че двамата лидери не са се споразумели за това, което ще предотврати евентуална блокада от гръцка страната на заседанието на ЕС на 7-ми декември.
Формалният повод за срещата бе тройната среща между премиерите на Гърция , Македония и Албания във връзка с климатичните промени в контекста на конференцията за климатичните промени, която ще се състои в Копенхаген, уточнява медията.
Груевски пристигна в Пили “натоварен” с тежестта на евентуалния крах на срещата с Папандреу, което може да е краят на надеждите за евроинтеграция на Македония. Натискът върху Груевски в по-голям , коментира вестникът, тъй като от Македония се иска да направи болезнен компромис в спора за името. Гърция е в позиция на страна-членка, която може да наложи вето на приемането на Македония в ЕС точно както направи вече в Букурещ.
Медията отбелязва, че един момент е интересен, а именно – Гърция държеше в строга тайна срещата между двамата премиери. Гръцките журналисти не бяха информирани предварително, че е насрочена такава среща, а още по-малко, че е по инициатива на Груевски. Това може да се интерпретира по различен начин, но най-близко до истината е това, че гръцките власти опитаха да пощадят себе си от неприятности преди срещата.
Папндреу има също толкова тежката задача като Груевски да убеди обществеността и политическите си опоненти, че държи правилната посока на политиката към Скопие.
“Папандреу съобщи, че няма промяна в позицията на Гърция” е заглавието на втора публикация в „Утрински весник” по темета . “Не мога да кажа, че има промяна в позицията на Гърция в положителна насока”, каза веднага след срещата с Папндреу македонския премиер. Никола Груевски призовал Папндреу още веднъж да обмисли около възможността Гърция да не налага вето на Македония на 7 декември. Все пак срещата в този формат допринесе за приближаването на позициите, въпреки, че все още няма напредък, заяви Груевски.
“Срещата е обещаваща за Брюксел”, пише в трета публикация “Утрински весник”. Източници от Европейската комисия оцениха срещата между премиерите на Гърция и Македония като обещаваща, допълвайки че сега е време да се реши спора за името. Новото е това, че вместо на 7 декември, срокът се отлага за 10-ти, съответно остава време до срещата на върха на ЕС, за да може да се постигне максимума по спора за името на Македония.
Въпросът ще има ли гръцко вето или не, практически, не стои в Брюксел.
Изданието допълва, че неофициално заключенията от срещата са, че ако не се постигне на решение на спора, вариантите са три – да се потвърди препоръката на ЕК, само да се спомене или ЕС да се върне към терминологията от миналата година, отбелязвайки като условия преговорите за добросъседство.
“Потъна и Преспа” е заглавието на днешния вестник “Дневник” по темата за срещата Груевски-Папндреу. Примирите на Македония и Гърция не постигнаха напредък в преговорите за името на вчерашната среща в Пили, като и двете страни останаха на своите позиции, но се договорите преговорите за продължат под егидата на ООН, а двете страни да продължат с контактите, защото по този начин спорът ще се реши по-лесно. Груевски апелира към Папандреу да размисли какво ще предприеме Гърция на декемврийското заседание на Съвета на ЕС, защото блокадите само влошават отношенията. Груевски изпрати вчера ясно послание към Атина да не блокира датата за начало н преговори на Македония за членство в ЕС и въпреки, че е без успех, се интерпретира като сериозен опит са се постигне някакъв напредък в процеса за решаване на спора, пише вестникът.
Вестник „Дневник” пише, че от срещата в Преспа между двамата премиери на Македония и Гърция не се очакваше решение, но тя можеше да даде тласък на преговорите за името на Македония. Според анализатори твърде оптимистично е да се очаква окончателно решение на спора между двете страни, но е реално да се постигне развитие в преговорния процес, който ще доведе до насрочване на точна дата за начало на преговорите за членство в ЕС
на Македония.
Управляващата македонска партия ВМРО-ДПМНЕ коментира вчерашното обръщение на Оли Рен И Хавиер Солана, които чрез вестник „Дневник ” директно призоваха Македония да използва шанса за решава на спора сега, като според тях от срещата не е можело да се очаква окончателно решение.
Опозиционният СДСМ изразиха очаквания, че двамата премиери ще водят същински преговори, а лидерът на ДСИ Аlи Ахмети наскоро заяви, че след срещите, които предстоят, очаква „по-топъл” декември.

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Апостол на Декември 02, 2009, 07:51:56
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1882&ArticleID=128049

ИЗБОРОТ НА САМАРАС, ЛОША ВЕСТ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ
Стар шовинизам во Нова демократија
Ана Анастасовска

Изборот на Андонис Самарас за претседател на опозициската грчка партија Нова демократија индиректно може да се одрази врз преговорите за името, сметаат некои македонски аналитичари. Самарас е познат по тврдиот став во однос на македонското прашање, што ќе му ја отежне позицијата на грчкиот премиер Јоргос Папандреу во решавањето на спорот. Во најмала рака ќе го натера Папандреу да заземе поцврсти и понепомирливи позиции во преговорите за да ги спречи жестоките критики од страна на грчката опозиција. Сепак, генерално, изборот на Самарас не може сериозно да ги загрози преговорите, се согласуваат познавачите на грчката политика. Наследникот на Костас Караманлис дојде на лидерската функција откако освои најмногу гласови во однос на неговите опоненти, поранешната министерка за надворешни работи Дора Бакојани и Панајотис Псомијадис. Битката со своите ривали Самарас ја доби токму на полето на македонско-грчките односи, обвинувајќи ги противкандидатите дека направиле голем пропуст со тоа што се согласиле на сложено име кое ќе го содржи зборот „Македонија“. Самарас на јавноста и е познат по тоа што никогаш не го употребува терминот „Македонија“ зборувајќи за нашата држава. Откако во почетокот на 90-тите години беше сменет од функцијата министер за надворешни работи на Грција од страна на тогашниот премиер Константинос Мицотакис, токму поради неговите тврди ставови за Македонија, Самарас се врати на политичката сцена на крајот во 2008 година како министер за култура во владата на Караманлис. Како актуелен министер, Самарас во интервју за Грчката национална телевизија изјави дека е против грчкиот официјален став за нашата држава да има сложено име со географска одредница и да го содржи терминот Македонија. Тој дури и посочи дека „Грција нема простор за загриженост бидејќи Македонија наскоро ќе се распадне“. Самарас беше дециден дека ако нам ни се дозволи да го користиме името Македонија, тоа за Грција би значело национално предавство. - Доколку се дозволи име кое ќе го содржи терминот Македонија, тоа ќе го надразни и иредентизмот на Бугарија која смета дека Горна Македонија, односно Пиринска Македонија им припаѓа ним - изјави тогаш Самарас за Грчката национална телевизија.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 03, 2009, 12:35:13
Од Брисел не стигна добра вест

Брисел - Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, остана вчера без добрата вест од Македонија и по средбата со Груевски само можеше да порача дека има можност да се надмине спорот околу името ако и двајцата политички лидери на Грција и на Македонија покажат вистинска политичка волја за тоа.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=62FE1A09833C85448C69F90509C34275
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 03, 2009, 10:39:50
Важен чекор во место за името

Препораката на Европската комисија за визно ослободување и почеток на преговори со ЕУ беше јасен поттик за решвање на проблемот со името еднаш засекогаш, рече Баросо !!!!!!!!!

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3E46DAE53AE67248AA46F33472E639E3
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 03, 2009, 01:54:49
Папуљас: Mоже да се повтори сценариото од Самитот во БукурештГоран Чашуле   

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117049

03.12.2009 11:05

Каролос Папуљас
 
Претседателот на Грција, Каролос Папуљас во интервју за „Прашко право“ предупредува од можноста околу спорот за името со Македонија дека може да се повтори сценариото од Самитот во Букурешт кога Грција стави вето за влезот на Македонија во Алијансата.

„Ние направивме значајни отстапки, вели Папуљас. Подготвени сме да прифатиме име кое би го содржел зборот Македонија, иако тоа е многу повеќе од рамката што ја договорија грчките политичари пред 10 години.

- На Скопје би требало да му биде од интерес да се договориме поради тоа што Грција е значаен инвеститор таму со околу милијарда евра кои отворија 20.000 работни места“.

Според зборовите на грчкиот претседател, Македонија недопустливо ги брани своите првобитни ставови.

„Постојано говорат за македонски јазик и народ со што прават непријателски фронт спрема Грција и Бугарија.

-Сакаат да се претстават како водечки личности на македонскиот народ и со својата реторика наметнуваат тенденција на „ослободување на македонскиот народ од грчка и бугарска окупација“.

-Тоа ги нарушува добрососедските односи и ние тоа неможеме да го прифатиме“, заклучува Папуљас во интервју за „Прашко право“.

Што се однесува до косовското прашање шефот на грчката држава истакна дека признавањето на независноста е прерано направено и дека државите кои не го признале Косово всушност ги бранат своите национални интереси.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 08, 2009, 03:58:36
Рен: Одлуката за датум за преговори за Македонија наредната година

Европската унија го одложи донесувањето на одлуката за почеток на преговори со Македонија за наредната година, потврди комесарот за проширување во ЕУ, Оли Рен по завршување на состанокот на Советот на министрите на ЕУ во Брисел.

http://alsat.mk/vesti/zemja/20455.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 08, 2009, 04:19:41
Македония ще чака за членство в ЕС не само до март, а още дълги години, според ВМРО

08 декември 2009 | 17:06 | Агенция "Фокус"

София. Македония ще чака за членство в Европейския съюз (ЕС) не само до март, а още дълги години. Не трябва обаче да се мисли, че в ЕС има някакъв българо-гръцки съюз по отношение на спирането на Македония по пътя й към членството. България и Гърция имат различни интереси. Това каза пред Агенция „Фокус” Костадин Костадинов, зам.-председател на ВМРО. Той обясни, че Гърция се вълнува за името, а България - за цялата етническа същност на макседонската нация.
„Въпросът със спирането на Македония по пътя й към членството в ЕС не е само гръцка позиция, а на повечето страни. Счита се, че към 2009 година организацията е достигнала максимум или предел, а оттам-насетне доста трудно би могло да се усвои присъствието на други държави. Македония ще чака доколкото трябва - до момента, когато в Македония не разберат, че не могат да живеят по собствени правила в свой измислен свят и трябва да разберат, че трябва да се държат по правилата на ЕС”, беще категоричен зам.-председателят на ВМРО.
Според него, по никакъв начин политическият елит в страната ни няма самочувствието дори на един средноевропейски политик. „Когато отидат наши представители в ЕС, ние не оставаме с впечатлението, че те отстояват някакви български национални интереси. Последният случай беше по повод поста на Румяна Желева за еврокомисар, където министър-председателят каза: това са ни дали, това ще вземем. Ние трябва да се измъкнем от тази лексика. Никой нищо няма да ни дава, ако ние самите не си го вземем”, каза още той.
Росица ГЕОРГИЕВА
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 08, 2009, 04:28:50
Никола Груевски: Събитията на срещата на Съвета на министрите на ЕС бяха очаквани

08 декември 2009 | 16:53 | Агенция "Фокус"

Брюксел. Това, което стана в Съвета на министрите в Брюксел, беше очаквано, тъй като Гърция редица пъти обяви, че ще блокира Македония, ако не се откажем от нашата идентичност и нашето име и не приемем всички техни условия. Това заяви на пресконференция днес в Брюксел македонският премиер Никола Груевски след решението на Съвета на министрите на ЕС да отложи определянето на дата за започване на преговори за членство на Македония в Съюза, съобщи македонската телевизия Сител.
„Не сме много изненадани, но този път е направено по по-изтънчен начин, отколкото на срещата на върха на НАТО в Букурещ, макар че възможността да се върнат към въпроса за името през следващите шест месеца оставя надежда, че може нещо да се напредне в тази посока”, казал македонския премиер. Според него е ясно, че Гърция не иска да постигне споразумение.
„Те искаха да демонстрират аргументите на силата и това не е изненада. Но ние не можем да променим нищо. Това, което зависеше от нас, го направихме. Сега сме изправени пред 18-годишен проблем и правителство, което не е готово да се стигне до решение”, изтъкнал Груевски. По повод оценките, че Македония е пропуснала исторически шанс, македонският министър-председател подчертал, че „за него този шанс е отказ от името, езика и идентичността”.
„На всички онези, които критикуват, че сме пропуснали исторически шанс, искам да отговоря, че този шанс е самозаличаване от картата на нациите и изтриване на собствената идентичност”, подчертал Груевски.

Директорът на центъра за комуникации на управляващата ВМРО-ДПМНЕ Илия Димовски каза пред Агенция “Фокус” , че партията подкрепя изказаната от Груевски позиция за решението на Съвета на министрите и засега това е единствената й реакция.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 09, 2009, 01:25:34
Погазена од својата црвена линија?

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C7B697E78C84E343864816F0F62DFFDC

 (http://www.picvalley.net/u/2884/99650035011077648721260317772NkVT3BtgmrK32usdQAD9.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2884/99650035011077648721260317772NkVT3BtgmrK32usdQAD9.JPG)

Од нашиот известувач
Миркица Поповиќ

Цитат
Атина - Никој веќе не сака да „ја игра“ Бакојани? Веста дека Дора Бакојани не ја оспорила употребата на термините македонски јазик и идентитет и не инсистирала на име за општа употреба на тајна средба со Антонио Милошоски во 2008 година е само еден од редот удари што се насочени кон директно уништување на имиџот на Бакојани на грчката политичка сцена. ...

Немойте ни случайно да сте помислиле оти името на известувачот Миркица ПОПОВИЧ намерно я ставам во контекст со иминьата на "кандидатите" за най-македонец за 2009 год. Слободан ТОМИЧ и Драган ПАВЛОВИЧ ! Сосема случайно е тоа !  ;)  8)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 11, 2009, 10:51:20
Груевски во Бон - имаме јасно зацртана евроатлантска агенда

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=E6DF34CC95758D46B89D9BE25E8612C5

Цитат
... ние имаме јасно зацртана евроатлантска агенда и ќе продолжиме да работиме на тој план...

А демонстрациите во Скопйе !?

Цитат
Груевски  нагласи дека тоа што прави Грција на некој начин е трошење и на нејзиниот кредит. Груевски рече дека „тој кредит има свој почеток и свој крај и оти еден ден ќе почне да истекува и ќе дојде до неговиот крај

Зарем навистина некой има илузии оти Грция ке се откаже од од тоа што и е зацртано !?

 
Цитат
Очигледно македонското прашање се уште го оптоварува Балканот, односно некои држави на Балканот. Понекогаш ми личи како да живееме во 19-от век, а не во 21 век

Да, "очигледно" некои политичари како да живеат во 19 век, заборавайки дека 21 век е век на ИНТЕРНЕТОТ и тука коминтерновските теории тешко ке поминат !

 
Цитат
Постојат  држави што не поддржуваат, постои Европската унија којашто не може вечно да го толерира ова прашање

Во Европската уния постоят принципи кои не се кршат така лесно, за да се задоволи суетата на некой балкански политичар.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 11, 2009, 01:36:41
Пак: ЕУ нема начин да изврши притисок врз Грција за грчко-македонскиот спор

Груевски во Бон - имаме јасно зацртана евроатлантска агенда

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=E6DF34CC95758D46B89D9BE25E8612C5

Цитат
... ние имаме јасно зацртана евроатлантска агенда и ќе продолжиме да работиме на тој план...

А демонстрациите во Скопйе !?

Цитат
Груевски  нагласи дека тоа што прави Грција на некој начин е трошење и на нејзиниот кредит. Груевски рече дека „тој кредит има свој почеток и свој крај и оти еден ден ќе почне да истекува и ќе дојде до неговиот крај

Зарем навистина некой има илузии оти Грция ке се откаже од од тоа што и е зацртано !?

 
Цитат
Очигледно македонското прашање се уште го оптоварува Балканот, односно некои држави на Балканот. Понекогаш ми личи како да живееме во 19-от век, а не во 21 век

Да, "очигледно" некои политичари како да живеат во 19 век, заборавайки дека 21 век е век на ИНТЕРНЕТОТ и тука коминтерновските теории тешко ке поминат !

 
Цитат
Постојат  држави што не поддржуваат, постои Европската унија којашто не може вечно да го толерира ова прашање

Во Европската уния постоят принципи кои не се кршат така лесно, за да се задоволи суетата на некой балкански политичар.

Европската унија нема начин да изврши притисок врз Грција да се реши прашањето за името и Македонија да ги почне преговорите со Унијата, оценува германската европарламентарка Дорис Пак

Во изјава за Дојче веле - програма на македонски јазик, Пак вели дека одлуката на Советот на министри да го одложи датумот за старт на преговорите со Македонија е погрешен сигнал и дека истата таа одлука Пак ја прави тажна. Таа посочува дека сигналот што го испраќа Брисел е погрешен,заашто според Пак Република Македонија го исполнила Охридскиот договор и работела напорно на европскиот пат.
„Жално е што ЕУ нема никаква алатка да ја притисне Грција да се однесува поинаку. И националистичките тонови кои доаѓаат од Грција и од Македонија не помагаат да се реши проблемот. Според мене, двете земји пред извесно време беа блиску до решение кога Македонија беше подготвена да прифати додавка на името, но Грците рекоа дека придавката Македонија не може да се користи. За мене тоа беше неверојатно. Како овие луѓе да паднале од небото и да немаат име, сопствен идентитет. Тие се Македонци кои живеат во Македонија, а не во Грција каде што живеат други Македонци. Затоа за мене ова е ситуација која е неприфатлива, но за жал Европарламентот не може да стори ништо“, изјавила Пак.
Вели дека сфаќа оти на граѓаните на Македонија им е преку глава од ова прашање, дека сакаат Брисел да им испрати сигнал оти го респектираат она што го сработиле.
„Се надевам дека ќе се најде решение за проблемот, но нема начин како ние да помогнеме. Луѓето не разбираат дека не постои начин ЕУ да ја притисне Грција да попушти“,  вели Пак.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Декември 11, 2009, 02:32:02
Прекалиха с тоя "натиск". Натиск, та натиск... цивилизованите хора обсъждат и преговарят.
Натискат се в Афганистан, Африка и по порнофилмите.

Не сме в 18-ти век! Времето на тоягата е минало.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 11, 2009, 05:50:20
Тивка вода брег рони

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1A53F7ABDFD832469DB3807D447867DD

Историјата кажува дека тивките преговори зад јавна сцена се поуспешни

Грција и Македонија водат тајни преговори. Никола Груевски и Јоргос Папандреу работат на два колосека. На едниот разговараат куртоазно и јавно, само со насмевки и воздржана срдечност. На другиот се води тајна дипломатија, како што ја нарече Дора Бакојани, или тивка дипломатија, како што ја вика Оли Рен. За јавните средби, две досега, меѓу Папандреу и Груевски, сведоци сме на скудни изјави дека работите одат тешко, дека е потребно време, а во тајните дипломатски активности изгледа работите се бајаги поодминати. Дел од тајните преговори откри германскиот европратеник Јоргос Шацимаркакис, претседател на Европскиот комитет за Македонија, кој јавно изјави од Европскиот парламент дека е најдено името, а се разговара за опсегот на неговата употреба за што има проблеми. Објавувањето на тајниот документ дека Дора Бакојани се согласила во Париз на средба со Антонио Милошоски, Македонците да не го менуваат својот национален идентитет и јазикот, е сервиран веројатно за внатрешна политичка пресметка во Грција, но по тој повод Бакојани изрече и една реченица која е многу индикативна и која соопштува дека Грција и Македонија водат тајна дипломатија. Вчера објавената изјава на Оли Рен дека е оптимист, бидејќи меѓу Македонија и Грција има тивка дипломатија, потврдува оти се случуваат уште многу нешта на релацијата меѓу Македонија и Грција далеку од очите на јавноста. Засега надежите се дека работите одат во подобра насока отколку што се создава амбиентот во двете земји. Сите досегашни директни и индиректни предлози што доаѓаат од Грција, од Обединетите нации и од ЕУ, навестуваат дека се работи за името „Република Северна Македонија“ на што инсистира грчката страна, или „Северна Република Македонија“, која, наводно, го прифаќа македонската страна. Главниот проблем е во опсегот на употребата. Македонската страна инсистирала тоа да биде само онаму каде што досега се применуваше привремената референца „Поранешна Југословенска Република Македонија“, што значи во официјалните обраќања во Обединетите нации, во администрацијата на Европската унија во Брисел и во НАТО. Додека, пак, во Република Македонија ништо не смее да се менува. Мора да остане уставното име со што се заштитува македонскиот национален идентитет и јазикот и се' што значи префиксот „македонски“. Државите, пак, што не' признале под уставното име, 127 на број, да останат во сферата на билатералните договори. Грција е на цврст став дека тоа мора да биде име за сите употреби, но дава извесен сигнал дека приближувањето во тивката дипломатија за ова прашање би можело да почне со определбата на Македонија јавно да се откаже од политичкото стимулирање на антиквизацијата и потрагата по антички корени и се' што се подразбира под тој поим. Изјавата на Груевски пред бугарскиот премиер Борисов дека историјата треба да се препушти на историчарите, Грција бара да се однесува и применува и кон нив.

Така е тоа во тајната или тивката дипломатија. Но, сосема е поинаку во јавната комуникација со сопствената и светската јавност.

Република Македонија ерга омнес.

„Република Северна Македонија“ ерга омнес.

Тоа се паралелните црвени линии на властите во Грција и во Македонија кои двете страни различно ги соопштуваат на својата и на светската јавност. Грчката актуелна влада, како и претходните, на своите граѓани, им сервира кумство со непопустлив став кон северниот сосед кој мора да го смени своето име ако сака да се приклучи кон ЕУ и НАТО. Грција ултимативно, од позиција на сила со злоупотреба на статутарните определби на НАТО и на ЕУ, наложува име со географска определница како единствено име за сите употреби, сите изведеници од ова име да бидат задолжителни за националниот идентитет, јазик и се' што го носи префиксот „македонски“. Тоа е грчкиот „толерантен“ став. Грција кон Европа и светот има уште еден аршин. Таа зборува за големи попуштања и отстапки што, на пример, дозволува во името на соседна независна држава да стои зборот Македонија. Таа постојано, со полна уста демократија, ја убедува светската јавност дека нуди „решение прифатливо за двете страни“. Грција лицемерно се јавува како главен промотор сите западнобалкански земји да влезат во ЕУ во 2014 година. Најбезобѕирно го информира светот дека е најголем инвеститор во Македонија, премолчувајќи дека, всушност, станува збор за еден од најголемите грабежи на најпрофитабилните македонски компании што се продадени, главно, на државни грчки фирми под сомнителни коруптивни околности од страна на сите македонски транзициони власти.

Јавната тактика, пак, на македонските власти е следнава: не се соопштува официјално црвената линија, веројатно да не излезе потоа дека сме попуштиле пред Грците. Затоа се впрегнати сите медиуми што се под контрола, сите невладини организации финансирани од Владата, сите апологети, интелектуални „елити“ кои одат во пакет со секоја власт заговараат и пишуваат петиции, дека над Македонија надвиснува голема опасност од загрозување на националните интереси, од разни грчки платеници и домашни непријатели, предавници што сакаат да го продадат вековното и свето библиско име на Македонија. Тие трубат дека е дојден последниот час за конечна пресметка меѓу Македонците-патриоти и Македонците-предавници.

Неизвесно е каде ќе се најдат Грција и Македонија во еден ваков неповолен амбиент, кој јавно го продуцираат властите во сопствените држави, а од друга страна водат тајна дипломатија за решавање на најглупавиот спор во светот што го наметна нашиот јужен сосед. Дали двајцата лидери имаат капацитет за неколку брзи и храбри одлуки како што е, на пример, од македонска страна откажување од антикоманијата и препуштање на историјата на историчарите. Грција во тој случај би била изложена на многу посериозен притисок од демократскиот свет и би се довела во многу непријатна позиција не само на европско галениче, туку на поттикнувач на нестабилноста на регионот. Папандреу, како и неговите претходници, како и влијателната Грчка црква немаат демократски капацитет да го прифатат светското универзално право за самоопределување и самоименување на Република Македонија, која единствена во светот го носи тоа име 65 години со извесни идеолошки придавки во одредени периоди, како што се „федерална“, „народна“ и „социјалистичка“. Кажано наједноставно, двете влади, стравувајќи да не ја изгубат власта, засега јавно имаат цврст став да градат неповолен амбиент што не отвора простор за компромис во сопствените држави, водат алиби директни куртоазни преговори на највисоко ниво кои не даваат се' уште никакви суштински резултати. А, што ќе донесе тајната или тивка дипломатија е само во сферата на претпоставки и надежи. Има многу примери низ историјата кога тајната дипломатија е многу поуспешна од јавната. Набргу ќе видиме на што сме.

По се' изгледа, март-април 2010 година не очекуваат вонредни парламентарни избори, па потоа ќе се обелоденат резултатите од тајната дипломатија. Конечно, и тоа е добро решение ако цената за членство во НАТО и почеток на преговорите со ЕУ е уште еден мандат за Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

Наслов: Просто и ясно
Поставена од: Илийца на Декември 11, 2009, 06:36:39
Просто и ясно - проблеми няма, а проблемът с името не се решава.
Гръцко - македонска енигма...  Само гръцко - македонска ли е?
(http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/A00F3DAE5C13DA44A2E6302379A3738A.jpg)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 11, 2009, 06:56:56
Партиските лидери кај Фуере расправаа за македонската евроинтеграција

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/partiskite-lideri-kaj-fuere-raspravaa-za-makedonskata-evrointegracija-0

11.12.2009 - 18:12 | Македонија
Нема простор за преговори околу идентитетот и јазикот, максимално да се искористат шесте месеци од шпанското претседателство и нема простор за евроскептицизам.
 


Ова се трите елементи на кои лидерите на поголемите политички партии денеска на неформалната лидерска средба кај Фуере, постигнале консензус.

Сепак останува отворено прашањето како да се дојде до заеднички позиции отколку преговoрите со Грција. За опозицијата Власта е таа која го кочи консензусoт, за власта пак опозицијата врши поткопување на државните позиции.

Од изјавите на Груевски и Црвенковски лесно можеше да се заклучи дека двајцата на ручекот имале остра реторика по ова прашање.

Инаку Премиерот денеска пред Фуере, но и пред шведскиот амбасадор, уште еднаш посочил дека и покрај сите напори, грчките позиции околу идентитетот и јазикот остануваат непроменети.

Останатите политички лидери, средбата ја искористија за испратат порака за продолжување на реформите. Ахмети бара конструктивност од партиите.

За Тито Петковски, пак неопходно е да се изгради заедничка позиција која ќе парафираат сите партии, а Имер Селмани уште еднаш повика на споделување на одговорноста и од страна на албанскиот политички фактор.

Марјан Николовски

 
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 11, 2009, 07:02:04
Кувелис: Грција неме да прифати старт на преговорите додека не се реши името

 (http://www.picvalley.net/u/2707/211948692313984624031260554361Z5DN5R0Bo1NI2khSVdoj.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2707/211948692313984624031260554361Z5DN5R0Bo1NI2khSVdoj.JPG)

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/kuvelis-grcija-neme-da-prifati-start-na-pregovorite-dodeka-ne-se-reshi-imeto

11.12.2009 - 16:12 | Македонија
Грција заради спорот со името го блокираше влезот на Македонија во НАТО, а сега се одлучи и за натамошен чекор да ја блокира евроинтеграцијата на земјата, која има кандидатски статус, пишува чешкиот весник Е15.


Објаснувајќи го подробно спорот на Грција со името на Република Македонија, весникот го цитира грчкиот помошник министер за надворешни работи, Спирос Кувелис.

На прашањето зошто Грција не сака да го реши спорот со Македонците во рамки на ЕУ, Кувелис одговара: -  „Тоа е исто како и во случај на нашите ставови кон Турција. Ние повлековме црвена линија и таа не може да се помине. Ние сепак се обидуваме да се договориме. Подготвени сме да го прифатиме името Македонија, но само споено со географска одредница. Нема да прифатиме ПЈРМ да започне со преговари за влез во ЕУ додека не се договориме“.

Според него Грција, спорот за името треба да се реши заради потребата од економска соработка со Република Македонија, а на прашањето дали очекува од идниот еврокомесар за проширување Штефан Филе да се обиде да го реши спорот Коувелис вели дека во овој момент не мора да се размислува за нови можности за посредување.

- Како што знаете, меѓу двете држави со тоа се занимава специјалниот претставник на ОН. Ние мораме да се трудиме дијалогот да остане отворен. Премиерите на двете земји остварија неклку средби досега, па како што гледате  разговорите всушност се случуваат, истакнува Кувелис.
 
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 12, 2009, 12:03:34
Словенија се солидаризира со Грција

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D46C4EECF40C1E4D9B8D5883D29E350D

Љубљана има повеќе разбирање за Атина поради спорот со Загреб

Од нашиот дописник
Слободанка Јовановска

Брисел - Словенечкиот премиер Борут Пахор индиректно потврди вчера дека застанал зад грчката позиција околу спорот за името, нешто што го тврдеа грчки дипломати, но и многу други од земјите-членки на Унијата.

„Му реков на премиерот Никола Груевски дека Грција е членка на ЕУ, која може, повеќе или помалку, да смета на солидарноста. Македонија не е земја-членка, но нејзин животен интерес е побрзо да стане тоа. Да го оставиме настрана фактот дали е тоа праведно или не, Македонија мора да го има тоа на ум. Мојот совет е во потрага по решението да се вложуваат помалку емоции, а повеќе подготвеност за компромис“, одговори Пахор на новинарско прашање по Самитот на ЕУ.

Според него, кога се работи за вака чувствително прашање, многу е значајна хиерархијата на целите. „За Македонија е многу важно да знае колку брзо сака да стане членка на ЕУ. Не велам дека поради тоа треба да плати превисока цена, но е потребен компромис со Грција. Овде на Самитот на ЕУ им реков на колегите дека долгорочното одложување на преговорите за членство со Македонија е елементарно егзистенцијално прашање“, изјави тој, додавајќи дека Словенија е подготвена да ни помогне да го решиме спорот.

Пахор практично не негираше дека на состанокот на министрите словенечкиот шеф на дипломатијата се престроил на страната на Грција, иако од пониски нивоа деновиве се тврдеше дека тие зборувале само генерално и покажале воздржана позиција. Словенечкиот претставник изразил разбирање за грчката позиција и сметал дека не треба да има притисок врз земјите-членки во билатералните спорови, бидејќи без него споровите побрзо се решавале.

Според дипломатски извори, Словенија, заедно со Франција, Шпанија, Кипар, Малта, Романија и Италија, застанала зад позицијата да се разговара за датум за преговори дури откако ќе се реши спорот околу името на државата, додека останатите инсистирале да се даде некоја временска рамка за датумот и со тоа да се охрабрат преговорите околу спорот.

Словенечката позиција, сепак, не е изненадување овде во Брисел и за многумина е логичен потег со оглед на спорот што го има оваа земја со Хрватска, на која неделава и' блокираше уште три поглавја. Љубљана со лобирањето за Македонија се најде во замката да си ја наруши сопствената позиција, бидејќи не може во исто време да блокира земја-нечленка и да биде против блокадата на Македонија од страна на Грција. Таквата промена на ставот стана видлива од пред пред два месеца во Европскиот парламент, каде што словенечките парламентарци одеднаш почнаа да го користат името БЈРМ место Македонија.

Тоа го објаснува и силното инсистирање на Словенија дека е заслужна за безвизниот режим на ЕУ спрема Македонија и другите земји, бидејќи требаше очигледно да биде политичка компензација за ставот околу спорот за името и да одржи некој баланс за да не се нарушат односите со нашата држава.

Шпанскиот премиер Хозе Луис Запатеро, чија земја, исто така, се приклучи на грчката блокада, не сакаше вчера да одговори на прашање за Македонија, иако не беше јасно дали му беше проблем темата или незнаењето англиски јазик. Неговата земја го презема претседателствувањето од јануари, а бидејќи Мадрид секогаш бил на страната на Грција во спорот, останува отворено прашање колку тоа ќе влијае македонската препорака да падне во заборав наредните шест месеци.

На Самитот лидерите воопшто не разговараа за земјите од Западен Балкан, а на проширувањето му посветија само една празна реченица во заклучоците. (С.Ј.)

 
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Декември 12, 2009, 12:20:16
НИ СЕ СМЕАТ КОГА ВЕЛИМЕ ДЕКА СМЕ АНТИЧКИ НАРОД

http://globusmagazin.com.mk/?ItemID=A092AE858DFE224DA6C0B7BE2FB0FEE5
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 12, 2009, 10:38:10
И Словенија ни заврте грб

 (http://www.picvalley.net/u/1640/70483300410262741131260610550u60uMu9bpxvhJAG2BvJG.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1640/70483300410262741131260610550u60uMu9bpxvhJAG2BvJG.JPG)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=09AD90730544E940BFFC83C7F73B9510

Словенија смета дека компромисот со Грција за спорот за името и стартот на преговори за членство за Македонија се егзистенцијално прашање, изјави вчера во Брисел словенечкиот премиер Борут Пахор. Тој пред новинарите потврди дека Словенија на средбата на шефовите на европските дипломатии на 7 и 8 декември во Брисел покажала разбирање за грчкиот став дека преговори не можат да бидат отворени и дека е потребно да се реши спорот за името.

- На конференцијата на Пријателите на Европа неделава во Брисел му реков на Никола Груевски дека Грција е членка на ЕУ, која може, повеќе или помалку, да смета на солидарноста. Македонија не е земја-членка, но нејзин животен интерес е што побрзо да стане членка на ЕУ. Да го оставиме на страна фактот дали тоа е праведно или не е, но Македонија мора да го има тоа на ум. Мојот совет во потрагата по решение е да се вложуваат што помалку емоции и што повеќе подготвеност за компромис. Кога се работи за вака чувствително прашање е многу значајна хиерархијата на целите. За Македонија е многу важно да знае колку брзо сака да стане членка на ЕУ. Не велам дека поради тоа треба да плати превисока цена, но е потребен компромис со Грција. Словенија е подготвена да помогне. Овде на самитот на колегите им реков дека долгорочниот изостанок на Македонија од преговорите за членство за е елементарно егзистенцијално прашање - изјави Пахор.

Дипломатите во ЕУ сметаат дека овој став на Словенија е сосема логичен ако се има предвид дека и таа самата смета на солидарноста на земјите- членки и дека во текот на една година ги блокира преговорите за членство на Хрватска. Но, нема сомнение дека Љубљана придонесува кон зацврстување на методот што билатералните спорови ги користи за блокада на државите-кандидати.

Нема сомнение дека Македонија ја има словенечката поддршка, но Љубљана, на пример, не успеа ништо да направи за нашата земја за време на своето претседателство во првата половина на 2008 година.

- Кај вас никој не забележа дека Словенија беше земјата под чие претседателство во заклучоците за Македонија беше вметната реченицата што оттогаш ве следи како сенка. Од јуни 2008 до денес, погледнете го кој било европски заклучок и ќе видите дека по напомената за добрососедски односи се додава оти тоа вклучува и „преговарано и заеднички прифатливо решение за спорот за името“. Грција ова го бараше и од претходното француско претседателство, но тоа не и' успеа - вели дипломат од голема земја-членка на ЕУ.

Оттука, илузорно е земјите-членки да се делат на тие што поддржуваат и тие што не поддржуваат затоа што секој работи во согласност со својата моќ и своите интереси.

Познато е дека за време на министерската дебата за Македонија на 7 и 8 декември во Брисел зад Грција цврсто застанале Кипар, Малта, Шпанија и Франција, а „разбирање за грчката позиција“ покажале многу повеќе земји како Словенија, Бугарија, Романија, Луксембург, Белгија, Португалија и редица други меѓу кои може да се споменат и Германија и Холандија поради тоа што не застанале цврсто во одбрана на препораката на Европската комисија (ЕК) за старт на преговори. Шведска ја добила поддршката од Полска и уште некои нови земји-членки, но се' на се' била мошне изолирана во своето инсистирање да се добие што попозитивен заклучок за Македонија иако и таа самата била свесна дека отворањето на преговорите е невозможна мисија, велат дипломатите во Брисел.

Дипломатите во Брисел соопштуваат дека огромното мнозинство лидери го делат ставот на словенечкиот премиер оти за Македонија преговорите со ЕУ се од животно значење.

- На еден од состаноците со некои од лидерите оваа недела беше оценето дека Шведска успеала да се избори за заклучок во кој се остава рок од шест месеци за решавање на спорот и почеток на преговори затоа што е тоа многу значајно за да се спаси коалицијата со ДУИ во Македонија - вели еден дипломат.

Негов колега од една земја-членка додава дека пред Македонија се оставени „шест месеци надеж“. Очигледно е, велат, дека постои загриженост за Македонија.

Поддршката што Грција ја добила во ЕУ е и загрижувачки сигнал за проширувањето кон Балканот. Противниците на брзото проширување на ЕУ, на чело со Германија, гледаат добар начин да се забави тоа.

- Ако Македонија го реши спорот, никој нема да смее да одбие старт на преговори. Извештајот на ЕК е јасен - условите за старт на преговори се исполнети и тоа во наредните 12 месеци ќе остане факт - тврди еден дипломат.

Освен разбирањето за грчкиот став од страна на Љубљана, оваа земја се залагала исто така од заклучоците да се исфрли забелешката дека билатералните спорови не смеат да бидат пречка во процесот на проширувањето. Во кулоарите на самитот дипломатите велат дека Македонија не смее да и' се лути на Словенија, која е малечка и нова земја-членка, која се бори за своите интереси како и секоја друга земја. Тоа не значи дека на Македонија не сака или не може да и' помогне, но тоа го прави во рамките на своите можности.

Дека ЕУ нема начин да изврши притисок врз Грција да се реши прашањето за името и Македонија да ги почне преговорите со Унијата вчера за „Дојче веле“ потврди и германската пратеничка Дорис Пак.

- Жално е што ЕУ нема никаква алатка да ја притисне Грција да се однесува поинаку. И националистичките тонови што доаѓаат од Грција и од Македонија не помагаат да се реши проблемот - вели Пак, која потврдува дека и Европскиот парламент е сосема немоќен да го реши овој проблем.

Вчера во Брисел самитот на лидерите на ЕУ ги потврди заклучоците за Балканот, а со тоа и за Македонија во кои одлуката за старт на преговори за членство со нашата земја ќе се донесува за време на шпанското претседателство со ЕУ, кое ќе трае од 1 јануари до 30 јуни 2010 година. Европските лидери со ниту еден збор не ја споменале Македонија.

Светлана Јовановска
Наша дописничка од Брисел
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 12, 2009, 01:41:51
Џенкинс: Ги признаваме Македонците, но, без уставното име

http://www.vest.com.mk/?ItemID=E953D97327214A49B7C476D2B9016D6F

Претседателот на Претставничкиот дом на Австралија Хери Џенкинс вчера во Скопје изјави дека е малку веројатно Австралија да го признае уставното име на Македонија, но истакна дека државата на Македонците што живеат таму им дозволува да се самоидентификуваат како што сакаат.
"Тоа е нешто што Австралија го штити и смета дека е многу важно", рече Хери Џенкинс, по средбата со спикерот Трајко Вељаноски.
Според него, Австралија нема ништо против таквата самоидентификација на Македонците во Австралија ниту, пак, има дилеми за јазикот кој тие го говорат.
"Доказ за тоа е документот за јавен превоз, издаден од државата Викторија, во кој е назначено дека тој е преведен на македонски јазик, без никакви придавки и додавки", истакна Џенкинс.
Спикерот Вељаноски рече дека со австралиски колега разговарале за правата на македонските граѓани во Австралија, за оние што веќе ги уживаат и кои допрва треба да им се овозможат.
Н.С.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Декември 12, 2009, 02:55:01
http://www.focus-news.net/?id=f13631

Цитат
Защо Македония отново не получи дата за започване на преговори за членство в ЕС
12 декември 2009 | 12:42 | БНТ, "Памет българска"

Красимир Узунов, президент на Информационна агенция „Фокус”, проф. Любомир Иванов от БАН, в предаването „Памет българска” с водещ Божидар Димитров.

Красимир Узунов ги разбира нештата многу хубаво но тава не ми е многу јасно

Цитат
Днес гледах в новия брой на „Утрински вестник” един стандартен критик на македонското правителство, бившият министър на финансите Никола Поповски. Вие го записвахте в Атлантическия клуб, нали правихме дъщерен Атлантическия клуб, филиал в Македония. На Никола Поповски роднините му са в Смолян и в Кърджали.

Никола Поповски има такива анти Б текстове ...просто незнам кои и как го записвал во Атлантическия клуб или тава го е направил Любомир Иванов :? ...но кои да го направил това не разбира добре нештата во РМ...неможе наши хора да се под натиск и со сериозни егзистенциони проблеми а србомани да се промовират  :o
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Декември 12, 2009, 03:50:56
Хумор и сатира во класичен „британски“ стил :-)

Џенкинс: Ги признаваме Македонците, но, без уставното име

http://www.vest.com.mk/?ItemID=E953D97327214A49B7C476D2B9016D6F

Претседателот на Претставничкиот дом на Австралија Хери Џенкинс вчера во Скопје изјави дека е малку веројатно Австралија да го признае уставното име на Македонија, но истакна дека државата на Македонците што живеат таму им дозволува да се самоидентификуваат како што сакаат.
"Тоа е нешто што Австралија го штити и смета дека е многу важно", рече Хери Џенкинс, по средбата со спикерот Трајко Вељаноски.
Според него, Австралија нема ништо против таквата самоидентификација на Македонците во Австралија ниту, пак, има дилеми за јазикот кој тие го говорат.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Илинден на Декември 13, 2009, 12:02:12
Тачи: Протекторат доколку не се реши името (http://anonym.to/?http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117417)

12.12.2009 19:47
Мендух Тачи
 

Лидерот на ДПА Мендух Тачи не присуствувал на лидерската средба бидејќи таму според него имало политички групации без легитимитет.

Доколку не се реши спорот за името, Тачи мисли дека најдобро решение за државата било да стане меѓународен протекторат.

„Мислам дека таму неправедно се легитимираат некои политички групации кои апсолутно немаат легитимитет. Мислам дека се губи време непотребно, проблемот се знае кој е, мора под итно брзо да се направи компромисот, инаку претстои многу драматичен период“, изјави Мендух Тачи.

„Јас не можам да бидам несериозен како другите луѓе кои викаат 100 години ќе ја пасеме тревата и нема да се прилагодиме на Европа. Ако имаме работа со такви луѓе несериозни, кои за несреќа се на чело на државата, единствениот спас, превентива од сите можни дестабилизирања е протекторатот“, додаде Тачи.

A1
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Декември 13, 2009, 04:23:37
Албанците вдигат влога....

ДУИ против предвремени избори

Цитат
ДУИ нема да поддржи предвремени парламентарни избори. Доколку нема напредок во ЕУ и НАТО интеграциите за шест месеци ќе ги преиспитаме причините за нашиот престој во заедница која всушност не ги реализира и нашите политички цели, порача потпретседателката на ДУИ Теута Арифи. Случајно или не, истиот ден Тачи решение понуди во протекторатот, а Фазли Велиу повторно го отвара прашањето со воените ветерани на ОНА.
http://www.inpress.com.mk/?ItemID=61AC3A1F73A0C04588834881C10922BF


македонците....споменик на сашко педерасто...

Цитат
   
Коцката на плоштад по споменикот на Александар

Ќе се враќа коцката на плоштадот, но предност ќе има Александар Македонски. Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски вели дека прво ќе се местела фонтаната и споменикот на Александар, а дури потоа калдрмата на плоштадот.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117443
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 13, 2009, 11:00:54
Груевски не иска общо споразумение за червената линия на Македония?

http://today.actualno.com/news_275361.html

Македонският премиер Никола Груевки не иска помощта на опозицията в преодоляването на последното препятствие на Македония към ЕС и НАТО, предаде македонската телевизия А1. ...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 16, 2009, 09:54:51
Македонија да почне да нуди решенија за проблемот за името

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=56145

Македонија да почне да нуди решенија за проблемот за името и да остави впечаток во светските центри дека таа е конструктивната страна која сака решение, а Грција е онаа која блокира, предлага опозицијата преку претседателката на Националниот совет за евроинтеграции. Радмила Шеќеринска е убедена дека со тоа Грција ќе биде ставена во позиција да ги одбива македонските предлози и притисокот од меѓународната заедница да се насочи кон неа – принцип применет од Хрватска во спорот што го имаше со Словенија.

- Ние треба да кажеме еве го нашиот предлог за решение. И, тој предлог и во Брисел и во Берлин и во Парис, не мора во Атина, меѓутоа во Брисел, Берлин, Парис, во Њујорк, во Вашингтон да изгледа дека е паметен. Да кажеме – еве ние зад ова застануваме. На Грците најверојатно нема да им се допадне предлогот. Тие ќе кажат не. Ќе дојдеме со нов предлог. Грците повторно ќе кажат не. После неколку такви наши акции впечатокот во сите главни градови ќе биде дека Македонија е конструктивниот фактор, дека Македонија знае што сака, а дека Грците блокираат, изјави Радмила Шеќеринска, претседателка на Националниот совет за евроинтеграции.

Македонската позиција во спорот за името се подобри на неколку недели пред состанокот на Европскиот совет, кога се одвиваа директни контакти меѓу двете земји, брифираа за Канал 5 дипломати од Брисел. Сепак, тие стравуваат дека таквата позиција може да се наруши со невнимателни изјави и потези предизвикани од недобивањето на датумот за преговори. Шеќеринска смета дека клучните политичари во земјава не се подготвени да истрчаат на терен исплашени дека можат да загубат. Вистинскиот патриотизам, смета таа, е да се преговара и да се извлече најдобриот можен резултат за Македонија. Тоа е можно доколку македонската страна почне да ја води играта, оценува Шеќеринска.

Александар Методијев
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 19, 2009, 12:56:47
Македонија се врзува во идентитетскиот јазол

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6ACD7EB624BE2743A19A256C080A64E4

 (http://www.picvalley.net/u/1563/41544932612728163412611805061twBGX9VsRS0k2dG6HgT.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1563/41544932612728163412611805061twBGX9VsRS0k2dG6HgT.JPG)
Црвенковски тврди дека предлогот во 2005 година бил апсолутно коректен

Оливера Војновска

„Предлогот што медијаторот Метју Нимиц го пренесе на двете страни во октомври 2005 година беше еден од најдобрите, што беа ставени на преговарачката маса во целиот овој период. Во него, на сериозен и позитивен начин, беа претставени нашите позиции по однос на клучните прашања. Што се однесува до идентитетските прашања предлогот беше апсолутно коректен, бидејќи за нашиот јазик се предлагаше придавката македонски, а за државјанството, државјанство на Република Македонија. По повод овој предлог свикав средба, тогаш како претседател на државата, со сите парламентарни партии на која сите, освен ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, го прифатија тој предлог како разумно решение“.

Ова е одговорот на експретседателот на државата и лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски, на обвинувањата дека во октомври 2005 година за време на владеењето на СДСМ во преговорите за името било ставено и прашањето за идентитетот. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, повикувајќи се на изјавата на грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас дека „од 2005 година се водат преговори за македонскиот идентитет и јазик“, го обвини СДСМ дека тогаш прифатиле преговори за идентитетот. Во тој период Црвенковски беше шеф на државата, а Владо Бучковски премиер.

Уште пред да почнат да се одбројуваат дополнителните шест месеци Македонија е доведена во крајно лоша позиција. И наместо да се искористат четирите шанси Македонија да добие датум за преговори во наредните шест месеци за време на шпанското претседателствување со ЕУ, енергијата се троши во нови конфронтации и подметнувања на домашен план. Премиерот Груевски е дециден дека не сака да разговара со лидерот на опозицијата, бидејќи тоа, според него, е исто како да му го пренесува ставот на Караманлис или на Папандреу. Па, наспроти сугестиите да му се посветиме на затворањето на долгогодишниот спор со името, Македонија сега се заплетка во идентитетскиот јазол.

Во однос на дилемата кога, всушност, се внесени идентитетските прашања во разговорите, Црвенковски објаснува: „За секоја земја-членка во ОН има посебен формулар или ’лична карта‘ во која постојат четири графи: официјално име на државата, скратено име на државата, јазик и државјанство-националност. Тоа значи дека без разлика дали за овие прашања ќе се разговара или не со Грците, ние, македонската страна, мора да бидеме сигурни како овие графи во тој формулар ќе бидат пополнети и тоа секогаш било дел од пакетот за кој, во најмала рака, се разговарало со медијаторот Нимиц во име на ОН“.

За конкретниот предлог што веќе добива значителна контроверзна димензија, поранешниот претседател вели дека тогаш како форма на име што ќе се користи за меѓународна употреба, и тоа само на одреден период, било предложено Република Македонија на латиница без транскрипт на англиски јазик. „Во исто време, во билатералните односи, државите можеа да го користат и оригиналниот транскрипт на англиски (Republic of Macedonia) по свој избор. По истекот на договорениот период во официјална употреба во ОН на меѓународен план засекогаш би било уставното име на нашата земја во оригинален транскрипт на англиски јазик“, вели Црвенковски.

И поранешниот премиер Бучковски тврди дека власта тенденциозно ги извртува работите. „Погрешна е тезата дека во 2005 година бил ставен на маса идентитетот. Тогаш немаше каков било обид за обезличување на Македонија или за губење на идентитетот. Мислам дека ВМРО-ДПМНЕ почна да тоне во својата глупост и наместо да понуди решение за актуелната ситуација се занимава со провокациите од грчка страна и со тоа што било во минатото. ВМРО-ДПМНЕ заборава дека и покрај тоа што во 2005 година имаше два предлога од Нимиц, еден во март и еден во октомври, сепак, тоа не претставуваше пречка на крајот од 2005 година Македонија да добие кандидатски статус во ЕУ без да изгуби дел од својот идентитет и без да се обезличи. Тоа ја урива тезата на премиерот дека тој сега, всушност, ја спасува Македонија од обезличување или дека направил еден историски успех. Груевски и неговата екипа станаа шампиони македонската трагедија да ја претставуваат како голем успех. Тој самиот треба прво да се преиспита што се' има направено во овој период и како Грците се доведоа во позиција и во Букурешт и во Брисел да постават рампа пред Македонија“, вели Бучковски.

Целата бура почна со кампањата што Грците ја водат на свој терен, со обелоденување на документот од средбата во Париз во 2008 година меѓу Антонио Милошоски и Дора Бакојани, кој бил одбиен од македонска страна. Груевски и ВМРО-ДПМНЕ не го коментираа овој документ и го ставија во категоријата на внатрешна пресметка во Грција. Бучковски смета дека Груевски и неговата ВМРО-ДПМНЕ треба да дадат јасен одговор „зошто го одбиле тој предлог и зошто тој не им бил официјално претставен на тогашниот претседател на државата и на другите лидери на политички партии, затоа што тој предлог го гарантирал македонскиот идентитет и значел голем пресврт во преговорите со Грција“. (О.В.)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 20, 2009, 05:43:33
Груевски: Прифаќаме компромис, но не и диктат за името

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=117739

20.12.2009 16:10

Притисоците и уцените нема да не натераат да прифатиме она што е неприфатливо - проблемот со името ќе се реши кога Грција ќе не третира како народ со свој јазик, култура и идентитет и кога наместо со аргументот на сила ќе се разговара со аргументот на разумот.

Со овие зборови денеска премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ им се обрати на жените од Унијата на својата партија.

„Не сакам ничија територија да преземаме. Не сакаме ничија историја да украдеме. Не сакаме никому ништо да му преземе, но сакаме да го задржиме она што е наше, она што е нормално и природно барање на секој разумен човек кој живее на почетокот на 21 век. Сакаме пријателство, а не непријателство. Прифаќаме и да се направи компромис, но не и диктат на услови и уцени. Сакаме решение со кое со кое и двете страни нема да се чувствуваат несреќно. Тоа е нашата борба“, изјави премиерот Груевски.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ОНОЙ ШТО ГИ ПОЗНАВА РАБОТИТЕ, ТЕШКО ДЕКА КЕ МОЖЕ ДА Я РАЗБЕРЕ ОВАА ИГРА СО ЗБОРОВИ !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Hunza на Декември 20, 2009, 09:17:58
„Не сакаме ничија историја да украдеме.”

Па тогаш, запрете се.  Зар некоj ве тера да крадете?
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Декември 20, 2009, 09:38:21
Цитат
На Грците најверојатно нема да им се допадне предлогот. Тие ќе кажат не. Ќе дојдеме со нов предлог. Грците повторно ќе кажат не. После неколку такви наши акции впечатокот во сите главни градови ќе биде дека Македонија е конструктивниот фактор, дека Македонија знае што сака, а дека Грците блокираат, изјави Радмила Шеќеринска, претседателка на Националниот совет за евроинтеграции.

Немам коментар за оваа брилијантна идеја! :-) Веројатно, некаде од страна ќе бидат г-н Црвенковски и г-н Фрчковски да бараат зачувување на „идентитетот“. Грците ќе кажат не. Потоа, ќе се формира нов предлог - зачувување на „македонскиот идентитет“. Грците повторно ќе кажат не (сметаат дека думата „македонци“ е интегрален дел от грчкиот идентитет). Пак ќе предложиме нов предлог - зачувување на „македонскиот идентитет“. Грциве пак ќе одбијат. И ете конечно, со ова ќе се покаже дека Грција не е конструктивна, дека не блокира, и дека не знае што сака, а дека Македонија е за компромисно решение. :-)))
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 21, 2009, 01:48:57
За Црвенковски „граѓани на РМ“ било добар предлог

Посредникот на ОН покрај тројната формула за името во кирилична и англиска транскрипција, предложил во графата националност да нема Македонци, туку „граѓани на РМ“, а за јазикот неофицијално стоело македонски, иако во официјалниот документ на англиски јазик стоела нејасната кратенка МЦДС, што од тогашната влада на СДСМ било објаснето како техничка грешка

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=122191043387&id=9&setIzdanie=21867

 (http://www.picvalley.net/u/1569/90836586212392130341261399318lsJsl8MmSWhJXWs02lD0.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1569/90836586212392130341261399318lsJsl8MmSWhJXWs02lD0.JPG)

Тројна формула за името, „граѓани на РМ“ и нејасна кратенка за македонскиот јазик МЦДС, напишана на англиски.

Ова е дел од пакетот што посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц го предложил до македонската и грчката страна во октомври 2005 година, а кој деновиве повторно доби на актуелност во домашната јавност. Повод за „отворање“ на „октомврискиот“ пакет предлози за решавање на спорот со името беше изјавата на заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас дека „прашањата за идентитетот на македонскиот народ се на преговарачка маса од 2005 година“. Овој предлог, кој, како што изјави Друцас, бил даден од посредникот Нимиц, беше искористен за нови меѓусебни обвинувања на опозицијата кон ВМРО-ДПМНЕ дека е испуштена шансата спорот за името да се добие во наша корист уште пред 4 години. Од ВМРО-ДПМНЕ возвратија дека прашањето за идентитетот на македонскиот народ било поставено во времето на владеењето на СДСМ.

Предлозите на Метју Нимиц тогаш содржеле седум начини на обраќање кон Македонија, од кои за тогашната македонска власт прифатливи биле три. Имено, како што објави „Утрински весник“, Македонија дома ќе го употребува уставното име, а Грција ќе ни се обраќа со името „Република Македонија - Скопје“. Во меѓународните организации до 2008 година ќе се користи името „Република Македонија“ напишано на латиница и во македонска транскрипција, со фуснота дека таа е земјата што некои ја признават под името „Републиц оф Мацедониа“, а која со Грција има дипломатски односи под името „Република Македонија - Скопје“. По 2008 година ќе остане само името „Републиц оф Мацедониа“.

Во предлогот, исто така, во графата националност стоело да нема Македонци туку „граѓани на РМ“, а за јазикот неофицијално стоело македонски, иако во официјалниот документ на англиски јазик стоела нејасната кратенка МЦДС, што од Владата било објаснето како техничка грешка, пишува во текстот на „Утрински весник“ од 13 октомври 2005 година. Со посебна точка во договорот нашата земја се обврзувала во меѓународната комуникација да го употребува целосното уставно име Република Македонија, а не само Македонија, што значело во ОН нашата држава да се води под буквата „Р“, а не под „М“. Во предлогот била ставена обврската на генералниот секретар на ОН во 2021 година да ја преоцени состојбата и да определи дали има потреба од отворање нови преговори околу разликите за името меѓу Македонија и Грција.

Сегашниот лидер на СДСМ и тогашен претседател на Република Македонија Бранко Црвенковски и денеска смета дека предложениот пакет во октомври 2005 година бил „еден од најдобрите што бил ставен на преговарачка маса во целиот овој период“.

- Во него, на сериозен и позитивен начин, беа претставени нашите позиции во однос на клучните прашања. Што се однесува до идентитетските прашања предлогот беше апсолутно коректен, бидејќи за нашиот јазик се предлагаше придавката македонски, а за државјанство, државјанство на Република Македонија - изјави Црвенковски на обвинувањата дека во 2005 година за време на владеењето на СДСМ во преговорите било ставено и прашањето за идентитетот.

Тогаш опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Светскиот македонски конгрес и Демократскиот сојуз на Павле Трајанов се изјаснија против предлогот на медијаторот Нимиц. Лидерот на опозицијата во 2005 Никола Груевски, по средбата кај претседателот на државата (Црвенковски) изјавил дека неговата партија „не го отфрла новиот предлог за решавање на спорот околу употребата на уставното име, но не го ни прифаќа“. Груевски сметал дека имало спорни точки што се однесуваат на јазикот, етничката припадност, но и за други битни прашања, за што ја повика Владата „добро да размисли и да не избрзува со одговорот, имајќи предвид дека Грција веќе го одби“.

Како што е познато, официјалните власти од Атина, тогаш експресно го одбија предлогот на Нимиц по само три часа од неговото објавување, со што цврсто ја искажа својата позиција за непостигнување на компромис. Забелешките на Грција се однесуваа на употребата на името на Република Македонија, но и од губењето на ексклузивното право на употребата на зборот Македонија, а доколку сакала да го употребува во рамките на својата држава, да ја користи формата - провинција Македонија.   
    
Автор: М.Р.Ј.

Бранко барем имал некаква визия, овие сегашниве знаат само српски песни да пеат !

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 21, 2009, 09:16:09
Скопие вижда решение за името само след признаване на "македонска" нация

http://today.actualno.com/news_276727.html

Премиерът на Бившата югославска република Македония Никола Груевски за пореден път показа неотстъпчивост от позицията за лансиране на „македонизма”, пише гръцкият вестник „Етнос”.

В речта си в рамките на изява на Съюза на жените към ВМРО–ДПМНЕ Груевски заяви, че спорът с името с Атина ще бъде решен когато Гърция признае съществуването на „македонска нация със собствен език и идентичност”.

По думите на премиера „изнудването и натискът за промяна на името и идентичността на Македония” са неприемливи и обвини Гърция, че прибягва до политиката на ембарго, на затваряне на границите и на налагане на вето в НАТО и ЕС.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Декември 23, 2009, 12:58:18
Лидерот на „Фиромија“

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=8083C376926DC14194DC227605AFB2B0

 (http://www.picvalley.net/u/2868/136865596916879782341261526210jsAEvh22h91xPrpVeI59.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2868/136865596916879782341261526210jsAEvh22h91xPrpVeI59.JPG)
Македонскиот премиер забрзано ги губи позициите во Брисел

Соња Крамарска

Претседателот Ѓорге Иванов во неговото прво годишно обраќање во парламентот гордо изјави дека во првиот работен ден како шеф на државата го фатил авионот за Брисел, како што рече, за да ја потврди неговата евроатлантска ориентираност.

Брисел, седиштето на ЕУ и на НАТО, како главен град на Европа, во изминатите две години стана честа дестинација на балканските лидери. Никола Груевски, претходно Бранко Црвенковски, а сега Ѓорге Иванов, Борис Тадиќ, Мирко Цветковиќ, Мило Ѓукановиќ, Филип Вујановиќ, Јадранка Косор, Стипе Месиќ, се балканските политички ѕвезди со кои Брисел соработува на планот на доближувањето на бившите југословенски републики во ЕУ и во НАТО.

Но, немаат сите ист третман. Македонскиот премиер Груевски неодамна, конечно, издејствува средба со претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. Средбата, посветена на започнување на пристапните преговори за членство на Македонија во ЕУ, се одржа дури откако Груевски и премиерот на Грција, Јоргос Папандреу, постигнаа договор за меѓусебна средба.

Македонија има јасни приоритети околу нејзината надворешна политика, како што вели претседателот Ѓорге Иванов. „Приоритетите ни се одамна поставени и се многу јасни. На мојот прв работен ден го посетив Брисел за да ја потврдам посветеноста на Македонија на евроатлантските интеграции“, рече тој во своето годишно обраќање во парламентот.

Но, дали се јасни и сигналите што ги испраќаат Македонија и Груевски и Иванов кон Брисел?

Веднаш по одлуката на Советот на министрите на ЕУ да го одложи давањето датум на Македонија, владејачката ВМРО-ДПМНЕ дискретно организираше протести пред канцеларијата на ЕУ во Скопје. Претседателот Ѓорге Иванов, пак, во првата реакција по неповолната вест, во говор по повод празникот Свети Климент Охридски, рече: „Сведоци сме на една Европа која се мачи да го пронајде својот глас. Во неа се' уште има водачи кои наместо духот на обединета Европа, дозволуваат да бидат понесени од ситни, тесногради интереси. Добиваме колеблив одговор, добиваме решенија што важат од денес за утре, си дозволуваме блокади, притисоци на ситните интереси. Гледаме отсуство на визија“. Груевски, пак, ќе го надополни: „Судбината на нашата држава е таква да имаме повеќе пречки отколку што имаат некои држави“.

Српскиот претседател Борис Тадиќ беше поканет во Брисел лично да му биде соопштена одлуката за укинувањето на визите. Македонскиот државен врв оваа одлука ја чекаше во Скопје, бидејќи од седиштето на ЕУ не пројавија интерес за присуство на претставници од земјата додека траеше процедурата за конечното изјаснување.

Груевски, кој во својата биографија си стави блескави оцени за работењето додека беше министер за финансии во поранешната влада на својот претходник на лидерското место, Љупчо Георгиевски повеќе не е добредојден во Брисел. Некогашниот советник на српската влада за финансиски прашања, на кого му прогнозираа блескава кариера, сега е ставен во инфериорна позиција кон неговите некогашни пријатели во Белград на чело со сегашниот вицепремиер на српската влада Божидар Ѓелиќ.

„Фиромија или како и да се викаше“, нестрпливо повика и шведскиот шеф на дипломатијата, Карл Билт, од салата за прес-конференции во седиштето на Унијата, објаснувајќи ги по којзнае кој пат чекорите што треба да ги преземе Македонија за надминување на блокадата за членство во ЕУ.

Односот на Билт е несомнено уште еден удар врз македонската надворешна политика, чиј прв човек по самитот на НАТО во Букурешт, практично не е Антонио Милошоски, туку премиерот Груевски.

Досегашното искуство покажа дека десницата во Македонија има секогаш проблем со меѓународната заедница. Претходникот на Груевски, Љупчо Георгиевски, во 1998 година ги одушеви западните влади кои со нетрпение чекаа да и' го видат грбот на социјалдемократската левица која ја биеше глас дека и во историска, но и во политичка смисла е наследник на Титовите комунисти. Меѓутоа, комплиментите за неговата прозападна и модерна ориентација траеја кратко, бидејќи Георгиевски по конфликтот во 2001 година отворено го нападна НАТО за поддршка на албанските паравоени структури кои поведоа бунт во Македонија.

Груевски се соочува со истиот предизвик. Во почетокот, опишуван како „технократ“ што нема да има милост во реформите и кој со светлосна брзина ќе ја поведе Македонија кон ЕУ и НАТО, сега полека паѓа во немилост кон бриселските политички личности. Осамен и разочаран, тој веднаш по одлуката да се одложи датумот за преговори на Македонија, од седиштето на ЕУ и' порача на македонската јавност дека Грција повторно ја одиграла својата улога на кочничар во евроинтеграциите на својот сосед.

Хавиер Солана и Оли Рен, непосредно пред одржувањето на состанокот на министрите на ЕУ на кој требаше да се носи одлуката за Македонија, на 7 декември, презедоа чекор кој не говори добро за релациите на македонскиот премиер со бриселските структури. Тие, наместо на средба и разговор, преку колумна во „Дневник“ му ја предочија нивната перцепција за положбата во која се наоѓа Македонија и побараа поголема флексибилност. „Водењето спор во меѓународни институции не е традиција меѓу европските партнери“, го критикуваа Груевски за тужбата што Македонија ја поднесе против Грција во Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

Дека Македонија и државното раководство брзо ги губат позициите во Брисел укажува и фактот што нашата земја доби безвизен режим со земјите-членки на ЕУ во пакет со Србија и Црна Гора. Првата е земја која стана позната по војувањето по распадот на Југославија и по најпознатите воени злосторници Милошевиќ, Младиќ и Караџиќ, а втората - каква иронија - не беше ни самостојна земја кога Македонија ја поднесе апликацијата за членство во ЕУ.

Груевски полека се оддалечува од влијателните институции и го облекува рувото на балкански националист, кој ја прекопа сопствената земја за да најде докази за античкото потекло на своите граѓани. Мисли дека така ќе ја победи Грција во спорот околу името.

Во периодот 1999-2002 година, кога беше министер за финансии, Груевски спроведе повеќе реформски зафати кои беа успешно оценети од Меѓународниот монетарен фонд и од Светска банка. Воведување на данокот на додадена вредност, воведување на фискалното регистрирање, кампања за транспарентност со средствата од државниот буџет (сега нема транспарентност), денационализацијата, се дел од минатиот труд на Груевски. Ќе успее ли да архивира достојна политичка оставина и од својата премиерска функција? (С.К.)

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 05, 2010, 02:24:27
Коха: Ако не се смени курсот Македонија ќе тапка во место

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118267

Наим Вренези   
04.01.2010 15:24

Има ли Владата капацитет да ги реши крупните проблеми
 
Ако курсот на Владата кон наследените проблеми остане ист како во минатата година, политичката криза во земјава ќе се продлабочи, пишува во денешниот број весникот Коха.

Се предвидуваат можни меѓуетнички тензии, безбедносни проблеми, а интеграцијата во НАТО и Европската Унија, ќе талка на место, пишува весникот. Како најклучни и најитни проблеми за решавање се истакнуваат две, еден надворешен спорот со името со Грција и еден внатрешен, политичкиот и меѓуетничкиот дијалог кои треба да се зајакнуваат.

Период на финално тестирање според весникот ќе бидат првите шест месеци. Аналитичари за весникот предвидуваат дека ако во меѓувреме овие проблеми не се решат, тоа што ќе проследи е меѓуетничка криза, која може да ја загрози безбедноста, доведувајќи до распуштање на коалицијата и прогласување на предвремени избори.

Додаден не помалку важен проблем на кој треба да се работи, е и ублажувањето на економската криза, посочуваат аналитичарите за весникот.

Според нив после дадените шест месеци ќе се докаже дали владата има капацитет да ги реши овие крупни проблеми, да се добие датум за почнување на преговорите со Брисел, а ако ова не се случи, според нив земјава ќе остане таму каде што и се наоѓа во моментот, без јасна иднина и перспектива.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Апостол на Јануари 05, 2010, 05:18:31
Грција ги  негира  и  не  ги  прифаќа само  лагите на  комунистичкиот  режим ,а  во  ниеден  момент  и  никаде  не  ја негира  вистинската македонската  нација која неспорно  суштествува  а  ја   сочинуваат   припадниците  на    Албанскиот, Бугарскиот, Влашкиот, Ромскиот, Бошначкиот   и  други  народи  кои  денес  живеат  на  територијата  на  РМ. На  таков  принцип  одлично  функционира   Швајцарската држава и  нација  која   неспорно  ја  сочинуваат  припадниците  на  Германскиот,  Францускиот,Италјанскиот  и Влашкиот (ароманскиот)  народ   кои  денес  живеат  во Швајцарија.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 13, 2010, 12:19:00
Името, па датум, нагласува наследникот на Оли Рен

 (http://www.picvalley.net/u/2625/9324356075692930631263338245xxULU3wsTtw0ShKF5JKa.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2625/9324356075692930631263338245xxULU3wsTtw0ShKF5JKa.JPG)
Новиот комесар за проширување, Штефан Фуле, не кажа ништо ново за Македонија

Од нашиот дописник
Тони Гламчевски

Стразбур - Наследникот на Оли Рен на местото комесар за проширување, Штефан Фуле, кој треба да ја има одговорноста и за политиката спрема соседите на ЕУ, вчера успеа да остави добар впечаток пред европратениците. Неговото богато политичко и дипломатско искуство сигурно му послужија во тоа.

Но, кога станува збор за Македонија и за нејзините европски перспективи, не слушнавме ништо ново. „Државите-членки на ЕУ наскоро ќе бидат во можност да отворат преговори за членство со Поранешната Југословенска Република Македонија, во согласност со препораката на Комисијата. Сепак, треба да бидат направени големи напори за да се реши спорот со Грција околу именувањето на земјата“. Ова е единствената реченица на Штефан Фуле во писмениот одговор на прашањата на европратениците доставени до нив пред неговото усно сослушување во вторникот попладнето.

За смислата на именувањето на Македонија со кратенката ФИРОМ, а на прашањето на британскиот европратеник Танок, Фуле појасни дека за овој спор се водат „тешки дискусии под закрила на ОН и дека ЕУ ги подржува ОН и посредникот Нимиц и се надева дека двете страни ќе ќе ја искористат можноста за да најдат решение за името“.

Фуле изрази надеж дека почетокот на преговорите ќе биде наскоро. Британскиот европратеник Танок беше еден од ретките што поставија прашање до идниот еврокомесар директно поврзани со Македонија. Европратениците многу повеќе се интересираа за Турција, Србија или за блиското соседство на Европската унија.

Словенечкиот европратеник Зоран Талер, известувачот за Македонија во ЕП, исто така, остана без целосен одговор на неговото прашање во делот за Македонија. Тој се интересираше дали не претставува опасност за стабилноста на Балканот ако нашата земја биде оставена надвор од процесот на проширувањето (мислејќи тука на проблемот со името). Во одговорот, Штефан Фуле најави дека ќе им понуди помош на Атина и на Скопје во преговорите кои се во тек, но за тоа ќе разговара со Ештон. И без да каже гласно, јасно е дека за да почнат преговорите, потребно е решение за името.

На прашањето на шпанскиот европратеник Салафранка како тој ја гледа Европа во идните 10-15 години, како одговорен на политиката за соседството и проширувањето, Фуле истакна дека сега, кога постојат услови за проширувањето со усвојувањето на Лисабонскиот договор, тој се надева дека во идните пет години ќе може да повика нови земји да и' се приклучат на ЕУ.

Австрискиот европратеник Јоханес Свобода се интересираше околу замореноста на ЕУ за проширувањето и посебно за интеграцијата на земјите од Балканот. Фуле одговори дека е свесен оти сите земји од Западен Балкан имаат голем историски и политички багаж и дека треба да се помогнат со сите расположливи инструменти за да ги исполнат реформите и условите за членство во ЕУ и дека ниту една земја нема да биде оставена настрана. „Сакам да ги мобилизирам сите инструменти со кои располагаме за да им ги објасниме на европските граѓани придобивките од тоа“, нагласи тој.

На прашањето што е поважно - капацитет да се апсорбира проширувањето или самото проширување, Фуле одговори дека двете се важни и не може да ги замисли едното без другото. Како човек што доаѓа од Чешка, Фуле е одлично запознат со процесот на реформи на земјите-кандидати и е свесен за значењето на полноправното членство во ЕУ за поранешните комунистички држави.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A2F42298BF06124B8A5C52A9D8ACC238
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 15, 2010, 09:40:42
Расмусен: Името мора да се реши

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118687

Тања Милевска    

15.01.2010 12:06

Иако сите срдечно го поздравуваат, учеството во мисиите на НАТО нема да го замени единствениот услов за влез во Северно атлантската Алијанса - спорот со името.

Новиот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен повтори дека решавањето н прашањето за името останува клучниот услов за полноправно членство во Алијансата.

„Морам да нагласам дека приоритет за натамошен развој и прогрес на меѓусебните односи, е да се најде заеднички прифатливо решение за името. Тоа е јасно и не постои покус пат“, вели Расмусен.

Поместување во македонската позиција меѓутоа нема, и за Премиерот Груевски отстапката треба да дојде од Атина

„Вратите за прием на Македонија се отворени. За тоа нема сомневање, но според правилата на НАТО неопходен е консензус за да се донесе одлука за членство“, рече Груевски.


 
 
Македонија редовно го зголемува своето учество во мисиите, во март земјата ќе испрати дополнителен тим воени инструктори во една од најризичните зони во Авганистан. Македонија учествува со 4 отсто од својата војска во мировните мисии.

Извори во Министерството за одбрана велат дека веќе се подготвува процедура за тоа како треба да се извести јавноста во случај да загине наш војник во овие високоризични мисии.

Македонија исто така ќе го пренесува своето искуство во областа на одбранбените реформи кај земјите кандидатки како Црна Гора и Босна. Но придобивките од полноправното членство ќе се почувствуваат откако ќе се реши спорот за името.

Инаку, НАТО и Македонија на денешната прес конференција ја поздравија високата поддршка на јавноста за членството во Алијансата, која е над 90 отсто.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 17, 2010, 11:10:04
Името на државата и идентитетот

http://tribun.com.mk/imetonadrzavata.htm

Цитат
Конфликтниот процес во врска со прашањето за името на државата кој го води Република Македонија со Грција по се изгледа влегува во состојба на заглавеност и ќе хибернира. Тоа што ја потврдува оваа теза е секако радикализацијата на ставовите на страните во конфликтот. Конфликтниот процес кој се однесуваше на меѓународното име на Република Македонија се усложни вклучувајќи ги во себе ... повеќе
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Јануари 18, 2010, 12:13:52
http://tribun.com.mk/ нов Интернет неделник?
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 18, 2010, 12:15:34
Да, на Георги Трендафилов !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Јануари 18, 2010, 12:50:28
нека му е честито и со успех!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 18, 2010, 01:07:30
Секако, еве по втор пат, нека го следат само успеси (а не и УДБа)  :) !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 18, 2010, 01:17:11
Честито нека е новиот неделник! Му посакувам многу добри теми, посетители и успеси во иднина.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Јануари 18, 2010, 01:18:57
Мило ми што се вратил, јас го памтам како многу ОК дечко...но тоа беше преди години! Како и да е нека му е со среќа, здрав, жив! А удбето, стар комитин е вече треба да знае да се пази!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 22, 2010, 02:56:49
МНОГУ СЕ ОЧЕКУВАШЕ , А РЕЗУЛТАТОТ ИСТ :

Шпинделегер - македонско грчкиот спор е билатерално прашање во надлежност на ОН

http://inpress.com.mk/?ItemID=7082D95456AB5248B7CB292E9F3F7C68

Скопје, 22. јануари (ИНПРЕС)

Спорот на Грција и Македонија, околу уставното име, треба да се решава во рамките на ОН, додека за негово затворање најбитни се билатералните разговори, бидејќи тоа е билатерално прашање, истакна денеска во Скопје министерот за европски и меѓународни работи на Австрија Михаел Шпинделегер, кој престојува во официјална посета на Република Македонија.

Австрија, додаде тој не бара улога на  медијатор во спорот за името меѓу Македонија и Грција туку ја нуди својата помош онаму каде тоа ќе биде од неа побарано.

Според шефот на австриската дипломатија, решавањето на ова прашање е многу важно за македонските интеграции во Европската унија.

Шефот на македонскатаа дипломатија Антонио Милошоски, од своја страна,  ја потврди македонската подготвеност за решавање на, како што рече, наметнатиот спор за името.

Подготвени сме, рече Милошоски, да ги продолжиме преговорите со Грција со цел да дојдеме до решение за овој спор кое и на македонски и на грчки јазик ќе може да се напише како компромис, но и на македонски и на грчки јазик да се преведе како компромис.

Шефот наа австриската дипломаатија Шпинделегер во Скопје  ќе биде примен од претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Грувески, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, а договорена е средба и со лидерот на опозицијата и на СДСМ Бранко Црвенкоски и со други опозициони лидери. (Крај)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 22, 2010, 11:33:25
Рикер: Името да се реши до јуни

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118975

Цитат
САД инсистираат до јуни да се реши спорот со името. Ова е новата временска рамка која американскиот амбасадор им ја постави на македонските власти.

По средбите во Стејт департментот, Рикер со јасна и недвосмислено барање - затворете го конечно ова прашање, не очекувајте друг да ви го реши.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Јануари 23, 2010, 12:21:48


Првите шест месеци од 2010 година клучни за иднината на Македонија

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E377902A7DA2ED408FB878BB1DBBF5DD
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 23, 2010, 02:14:24
Епа или тоа или ова ке биде:

Канал 5, 21.01.2010
Политичарите одговорни и за војна и за мир (http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=57011)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 23, 2010, 02:16:00
Истата информација и тука:

Алфа ТВ, 22.01.2010
Следните шест месеци пресудни! (http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=17441)

Политичките лидери ќе мора да седнат и да се договорат прашањето на името да се реши во првата половина од годинава. Затоа што сега се решаваат прашања за следната цела деценија, а Македонија не смее да си дозволи во следните 10 години да остане надвор од евроатлантските интеграции.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 23, 2010, 02:22:20
Еве го и Утрински весник со статија во истата посока:

Утрински весник, 23.01.2010
Ненаучени лекции (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=22022C810CB98A4F811BD2508C3EAA0D)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 23, 2010, 02:28:26
Тачи го формулира проблемот. Погледнете го видеото.

Канал 5, 22.01.2010
Тачи: Македонците газди, Албанците потчинети (http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=57044)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 24, 2010, 02:45:06
Средба на Милошоски со Друцас во Лондон?!

http://www.forum.com.mk/_tools/article/16430/view

Министерството за надворешни работи на Република Македонија деновиве упатило барање до официјална Атина за одржување билатерална средба меѓу македонскиот министерот за надворешни работи и заменикот шеф на грчката дипломатија, пренесе МИА

Доколку грчката страна позитивно одговори на барањето, како што потврдуваат од Минситерството за надворешни работи, средбата ќе се одржи на 28-ми јануари во Лондон, на маргините на Меѓународната конференција за Авганистан, на која се поканети и е најавено дека ќе присуствуваат и макеоднскиот министер Антонио Милошоски и грчкиот претставник Димитрис Друцас.
Освен за разликите помеѓу двете држави околу спорот за името на Република Македонија, се очекува Милошоски и Друцас да разговараат и за подигнувањето на нивото на канцелариите за врски во амбасади во Скопје и Атина, за потпишување договор за избегнување двојно оданочување, како и за отворање нови гранични премини меѓу Република Македонија и Република Грција, иницијативи кои македонскиот министер за надворешни работи ги покрена на средбата со Димитрис Друцас кон крајот на минатата година во Атина, на средбата што ја имаа на маргините на минстерската конференција на ОБСЕ.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 25, 2010, 12:33:24
Мразот меѓу Македонија и Грција ќе го топат професори

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=972A54624CC61E47A48D7E4236F517FA

Сите информации од едната и од другата земја се монополизирани од прашањето за името, сметаат учесниците на денешната дебата

Гордана Дувњак

Македонски и грчки интелектуалци, професори и новинари ќе се обидат да го топат мразот во затегнатите односи меѓу двете соседни земји. Но, спорот за името нема да биде централна тема на денешната тркалезна маса, организирана во Скопје, насловена како „Заедно - градење мостови“, туку прашања од сопствениот двор што се однесуваат на почитувањето на човековите права и слободи.

На дебатата што ќе се одржи во скопскиот хотел „Александар палас“ денес попладне ќе учествуваат дури петмина гости од Грција, што не се случило во последниве две децении. Најавено е учество на Кристина Кулоари, професор на одделот за социјална и образовна политика од Универзитетот во Пелопонез, на д-р Атина Скуларики, предавач на одделот за социологија на Универзитетот во Крета, на Константинос Цицеликис, од одделот за Балкан, словенски и ориентални студии на Универзитетот Македонија во Солун, кој воедно е и заменик-претседател на Хеленската лига за човекови права, на д-р Лаброс Балтсиотис, од одделот за политички науки и историја „Пантеон“, Универзитет од Атина, како и на Димитрис Кристопулос од атинскиот Универзитет „Пантеон“ и директор на Хеленската лига за човекови права. Тие ќе зборуваат за учењето на регионалната историја, (зло)употребата на националната историја во јавниот дискурс, за исламот и постотоманската христијанска држава, за грчко-албанските држави, човековите права и консолидацијата на владеењето на правото низ призмата на дебата за законот за стекнување грчко државјанство.

Македонската, условно кажано, страна ќе ја претставуваат професорот по меѓународно право д-р Љубомир Д.Фрчкоски, кој ќе говори за човековите права во Македонија меѓу популизмот и митоманијата. За македонско-албанските односи ќе се осврне професорот по историја Владо Поповски, за правото на приватна сопственост, поранешниот претседател на Уставниот суд, Милан Недков, за популизмот и злоупотребата на испитувањето на јавното мислење, директорот на Брима Галуп, Ѓорѓи Кимов. Меѓу воведничарите се и извршниот директор на ФИООМ, Владимир Милчин, кој ќе се задржи на притисокот врз индивидуалните права, македонскиот омбудсман Иџет Мемети, како и професорот Гордан Калајџиев од Правниот факултет, кои ќе говорат за државната администрација и за полицијата.

Иницијативата за ваква средба и за размена на искуство потекнува од професорот Фрчкоски и од неговиот грчки колега Кристопулос, за време на минатогодишното предавање на македонскиот експерт по меѓународно право за карактерот на грчко-македонскиот спор на еден тамошен универзитет.

Оттаму и заедничката оцена дека во изминатите дваесет години дипломатскиот дијалог меѓу Атина и Скопје беше заглавен околу т.н. прашање за името. Бидејќи сите информации од двете земји се речиси ексклузивно монополизирани од прашањето за името, донесувачите на одлуки и јавното мислење во Грција и во Македонија не знаат реално кои се суштинскитте проблеми и предизвици со кои се соочуваат општествата. Целта на оваа иницијатива е да се фокусира на тие реални прашања, со кои се конфронтираат двете општества во денешно време, да ги запознат и да ги разберат колективните перцепции на респективните заедници. Тоа е најистакнатата долгорочна мерка за градење доверба што оваа иницијатива е подготвена да ја оствари.

„Сакаме да покажеме дека двете земји имаат сличности, бидејќи припаѓаме на колективистички настроени држави што гледаат во поединечните права како фактор за дестабилизација“, потенцира професорот Фрчкоски. Тој вели дека состојбите во Грција во овој дел се екстремни и досега многу се разликувале од македонските, но со владеењето на Владата на Никола Груевски се' повеќе се доближуваме и почнуваме да го имитираме нашиот јужен сосед. „Жртва на тој лош модел се индивидуалните и малцинските права“, заклучува македонскиот професор.

Паралелно со овие граѓански иницијативи вчера се најавија директни политички средби меѓу носителите на високи државни функции од двете земји.

Прашан за тоа што очекува од новата билатерална средба со Папандреу, како и од најавите за состанок на македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошески и на заменик-шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас, премиерот Никола Груевски вчера беше прилично воздржан во одговорот.

„Тоа ќе бидат апсолутно долги детаљни разговори. За жал, сигналите што доаѓаа досега од Грција не оставаат простор за надеж дека ќе се случи нешто“, рече премиерот во изјавата за медиумите. Тој изрази надеж дека, сепак, можеби нешто ќе се смени во свеста и во генералното позиционирање на нашиот сосед, затоа што деновиве доаѓаат многу негативни сигнали во однос на нивната позиција.

„Атина нема да се откаже од процесот за решавање на спорот за името што се води во рамките на ОН, но не се плаши и нема никаква причина да не одржува директни контакти со Скопје, порача викендов заменик-шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас во своето обраќање пред комитетите за надворешни работи и за европски прашања на парламентот на Грција.

„Нема да ги напуштиме преговорите во ОН, но ќе продолжиме и со директни контакти со соседната земја. Не се плашиме од тоа, бидејќи сметаме дека може да помогне за придвижување на процесот“, рече Друцас, одговарајќи на забелешките на поранешната министерката за надворешни работи Дора Бакојани дека со средбите на премиерите на двете земји, Јоргос Папандреу и Никола Груевски, Атина може да се најде под нов силен притисок од ЕУ да почне директни преговори за името со Скопје.

Друцас призна дека Грција е под постојан притисок на ЕУ да се најде решение преку директни билатерални контакти. Очекува притисоците да продолжат, но вели дека Грција ќе ги поднесе, бидејќи, како што посочи, нејзините позиции биле апсолутно јасни.

„Поставивме национална црвена линија што предвидува дека единственото решение е сложено име со географска определба што ќе го содржи терминот Македонија и ќе биде за севкупна употреба - ерга омнес“, рече грчкиот заменик-министер за надворешни работи. Тој одговорноста за нерешавањето на прашањето повторно ја префрли на македонска страна, која, според него, со застапувањето бескомпромисна позиција сама се оддалечува од европерспективата. (Г.Д.)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 26, 2010, 01:07:04
Условот со името опасен за опстанокот на Македонија

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A24A1783711B3C4FB6BA382AD1D616DB

Главната критика на „Етнобарометарот“ и' е упатена на ЕУ поради одлуката да не се утврди датум за старт на преговори со Македонија се' додека спорот за името не биде решен

Европската стратегија името да биде услов за преговори за членство ја води Македонија во криза што би можела да биде закана за нејзиниот територијален интегритет и за стабилноста на целиот регион, предупредува европската истражувачка мрежа „Етнобарометар“, со седиште во Рим, која работи на миграции и меѓуетнички односи.

На Балканот организацијата е присутна од 1997 година и има објавено повеќе детаљни и објективни анализи за нашата земја. Главната критика на „Етнобарометарот“ и' е упатена на ЕУ поради одлуката да не се утврди датум за почеток на преговори со Македонија се' додека спорот за името не биде решен. Оваа одлука во јавноста креира перцепција дека европската интеграција е далеку, а тоа, во комбинација со економската криза, може да го забрза процесот на распаѓање на македонскиот политички и институционален систем.

Според анализата, можно е во наредните месеци Грција да излезе со разумен компромис, кој Македонија тешко ќе може да го одбие, но факт е дека ниту Јорго Папандреу ниту Никола Груевски не покажуваат голема волја да најдат решение во кус рок. Анализата тврди дека во грчката политичка елита владее уверување дека не треба да се брза со името, зашто Македонија, порано или подоцна, ќе се распадне.

Во истражувањето, спроведено во декември 2009 година италијанските аналитичари дошле до заклучок дека е очигледно дека на Папандреу не му се брза поради тоа што на Советот на ЕУ во декември барал утврдувањето на датумот за преговори за Македонија да биде одложено, а Груевски, од друга страна, „во јавните настапи ја потврдува својата поранешна бескомпромисна позиција и некои од неговите иницијативи кои се сметаат за провокативни не само во Атина, туку и во Брисел и Вашингтон“. Како потврда за ова тврдење, анализата раскажува една епизода од последната средба на комесарот Оли Рен со Груевски. Рен му препорачал на Груевски да се откаже од статуата на Александар Велики на скопскиот плоштад. „Груевски изгледал како да дава согласност а сепак неодамна градоначалникот на Скопје изјави дека статуата наскоро ќе биде поставена“.

„Етнобарометар“ тврди дека октомврскиот извештај на Европската комисија (ЕК), кој во Македонија бил славен како огромен успех на владата, не е вистински одраз на реформите, туку политички мотивиран документ со кој ЕК сакала да ја охрабри земјата брзо да го реши спорот за името.

И „Етнобарометар“ тврди дека Албанците во Македонија имаат огромен интерес за влез во НАТО и во ЕУ и потсетува дека некои албански лидери изјавуваат дека Албанците ќе одат по свој пат ако се одолжи евроатлантската интеграција. Анализата го подвлекува и внатреалбанскиот политички конфликт во Македонија како уште една причина за нестабилност.

Истражувачите на „Етнобарометарот“ во Македонија забележале „тренд кон акцентирано тоталитарно општество, загрижувачки поради агресивната владина кампања за заплашување која во последните месеци се води против членови на опозицијата“.

Документот кусо го анализира и спроведувањето на Охридскиот договор велејќи дека соработка постои на политичко ниво, но не и во секојдневниот живот на граѓаните. „Направен е скромен напредок во последните години, кој е позитивен, но не продуцира интегрирано општество способно да развие политичка стратегија што би генерирала напредок каков што е неопходен за значително подобрување на економските и социјалните услови“.

„Етнобарометар“ бара од ЕК многу посилен притисок врз македонската влада. Истовремено, датумот за преговори не смее да биде заложник на спорот за името, кој е билатерален. ЕУ, според „Етнобарометар“, „мора да игра посилна, јавна и директна улога, да излезе со свои предлози - како во 2001 година - а двете страни треба за него да разговараат во Брисел со ЕК на истата маса“.

Светлана Јовановска
Наша дописничка од Брисел

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 26, 2010, 12:06:16
Милошоски ќе се слика се­га, ние после!

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/milososki-ke-se-slika-sega-nie-posle.html

Цитат
Средбата на министрите Милошоски и Друцас е само глумење на преговори и ...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 26, 2010, 08:16:45
„Да се реши името, оти е можна дестабилизација“

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119138

Цитат
Одлагањето на решавањето на проблемот со името може да доведе до дестабилизација, предупреди денеска евроамбасадорот Фуере од Брисел. Европа бара од македонската влада да покаже лидерство за најважните теми.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 26, 2010, 08:20:31
Папандреу: Наскоро решение за името

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119118

Цитат
Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска најави дека спорот со името ќе биде решен во скоро време.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 28, 2010, 10:55:38
Вицепремиерот не ја слушнал изјавата на Фуере

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=AB847FB0FE40A94E93F883426AC16228

Цитат
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Петар Поп Арсов, не се согласува со оценката на Фуере дека Македонија ќе се соочи со дестабилизација на државата ако не се реши проблемот со името.

ЧОРБА - КАША НАПРАВИЯ ОД НАШАТА ЖАЛНА МАКЕДОНИЯ !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 28, 2010, 01:20:15
Талер бара обединувачки фронт за решавање на името

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12810103462&id=9&setIzdanie=21895

Цитат
Словенечкиот европарламентарец смета дека ЕУ и САД треба да формираат обединувачки фронт што ќе им помогне на Папандреу и на Груевски да го решат спорот за името, затоа што ако процесот остане во Обединетите нации, може да трае уште две декади
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Јануари 28, 2010, 08:41:52
Милошоски и Друцас договорија забрзано решение за името

25 минутна средба во Лондон меѓу шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски и грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Димитрис Друцас, заврши со договор, двете страни во билатералниот спор за името, да му дадат насоки на медијаторот Нимиц, за поинтензивни преговори.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119228

веројатно е брзо решение за името, експресен прием во НАТО, а референдум и избори во ист ден веднаш после тоа!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 30, 2010, 12:29:05
Бакојани: Во Скопје нема волја за решение

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A4AB4612387CB3458BB8E4D7F7A02D08

Цитат
Поранешната Грчка шефица на дипломатијата, Дора Бакојани, го обвинува премиерот Груевски дека создавал проблеми со соседите
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 30, 2010, 10:38:05
„Македонија во ЕУ и НАТО, потоа да се реши името“

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119272

Цитат
Македонија прво да се зачлени во ЕУ и НАТО, а потоа да се реши спорот со Грција, изјавил поранешниот и актуелен градоначалник на Гостивар, Руфи Османи за неделникот Арена.

„Македонија две децении е надвор од евро-атлантските структури, по вина на меѓународната заедница која лошо го менаџираше целиот процес“, вели Османи и затоа според него таа самата треба да импонира решение за проблемот, истакнал Османи.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 30, 2010, 12:04:59
Неофицијалниот предлог на САД тешко ќе стигне до Нимиц

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=13010941452&id=9&setIzdanie=21897

Цитат
Предлогот „Држава Македонија“ (State od Macedonia), кој го спомена Срѓан Керим и кој сесмета за неофицијално име што го турка Вашингтон за решавање на спорот за името, тешко ќе помине кај Грција, која инсистирана географскаодредница
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Февруари 01, 2010, 11:15:37
[size=150]Ако не седне во европскиот воз пролетва, Македонија ќе чека заедно со Србија и Црна Гора[/size][/b]
 
Европската експертска јавност го дели ставот на евроамбасадорот Ерван Фуере за можна дестабилизација на Македонија во случај да не се дојде до решение за спорот со Грција.

Цитат
„Ако името остане нерешено вратата, кон ЕУ ќе остане затворена. Не можам да замислам дека Атина би прифатила почнување на преговорите за членство без прво да му се стави крај на спорот. Ако европската врата се затвори мислам дека ќе се зголеми нестабилноста во регионот. Надежта за влез во Унијата ја зголемува стабилноста.“

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5198300,00.html?maca=maz-TB_maz_makfaks-4153-html-cb

Не дека не знаевме до сега оти е така...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ppan на Февруари 01, 2010, 12:05:33
Предвид настроенията на хората в Република Македония, си мисля, че ръководителите на държавата трудно могат да отстъпят от това име.
От друга страна, така фиксирано името на страната наистина предполага претенции към "македонски" малцинства в съседните страни, както и става в същност.
Гръцките претенции за името са точно поради такива претенции.
В този смисъл е трудно да се предположи, че някоя от двете страни ще отстъпи от позициите си.
Това пък значи, че няма да има дата за започване на преговорите на Македония с ЕС и ще е катастрофално за страната.
Все се питам защо дипломатите на трите страни България, Македония и Гърция не работят в посока, различна от името: Да се сключат отделни договори м/у Македония и всяка от другите две страни, в които Македония декларира, че няма териториални и етнически претенции към другата държава.
Поздрави!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 01, 2010, 12:31:16
Предвид настроенията на хората в Република Македония, си мисля, че ръководителите на държавата трудно могат да отстъпят от това име.
От друга страна, така фиксирано името на страната наистина предполага претенции към "македонски" малцинства в съседните страни, както и става в същност.
Гръцките претенции за името са точно поради такива претенции.
В този смисъл е трудно да се предположи, че някоя от двете страни ще отстъпи от позициите си.
Това пък значи, че няма да има дата за започване на преговорите на Македония с ЕС и ще е катастрофално за страната.
Все се питам защо дипломатите на трите страни България, Македония и Гърция не работят в посока, различна от името: Да се сключат отделни договори м/у Македония и всяка от другите две страни, в които Македония декларира, че няма териториални и етнически претенции към другата държава.
Поздрави!

КОНСТАТАЦИЯТА ТИ Е СОСЕМА НА МЕСТО ! НО , ТИЕ ШТО ГО ПРОМОВИРАА И ТИЕ ШТО ГО ПРОТЕЖИРААТ МАКЕДОНИЗМОТ НЕ МОЖАТ ДА Я ОСТВАРАТ ТАА ИДЕЯ . НА МАКЕДОНИЯ И Е НУЖНО ПОТРЕБНА НОВА ПОЛИТИЧКА СИЛА ШТО КЕ СЕ НАФАТИ СО ПРОМЕНИ КОИ КЕ ДОНЕСАТ ЗБЛИЖУВАНЬЕ СО СОСЕДИТЕ И ПРИБЛИЖУВАНЬЕ ДО ЕВРОПА ! ВО СПРОТИВНО , КАТАСТРОФАТА НИ Е НА ПРАГОТ !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Апостол на Февруари 01, 2010, 01:03:08
ГРЕШКА!     ГОЛЕМА  ГРЕШКА!.
Тие  што се  најгласни  поддржувачи  на  името  сега ,  СЕ  ИСТИТЕ  што беа  најгласни   подржувачи  на  Југославија  а  против  осамостојувањето  и трасирање  на  патот   кон  слободата  на  Македонија.
ТИЕ  ИСТИТЕ  утре  ќе  бидат  најгласни  подржувачи  и  на  евентуално  новото  име.
Тоа  е  веќе  видено  и  проверено.  "DEJA  VU"
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 01, 2010, 01:20:51
КАДЕ ПОПРЕЦИЗНО Е ЛОЦИРАНА ГРЕШКАТА ?
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Февруари 01, 2010, 01:38:42
Ройтерс: Повечето кандидати за присъединяване към ЕС ще трябва да почакат дълго

Брюксел. Повечето страни, които се надяват да се присъединят към ЕС са изправени пред дълго чакане, защото блокът измести фокуса си към институционални реформи и икономически проблеми, а „умората от разширяването” наляга страните-членки, коментира Ройтерс.
Чехът Щефан Фюле, за когото се очаква да започне работа като нов европейски комисар по разширяването през следващата седмица, заяви, че ЕС може да се разшири по време на петгодишния му мандат, и от Европейската комисия заявиха, че разширението е в развитие.
Но според политически анализатори разширението вероятно ще бъде забавено от вътрешни различия в ЕС, двустранни спорове пред някои евентуални бъдещи страни-членки, както и решението на ЕС да се съсредоточи основно върху икономиката и реформирането си съгласно Лисабонския договор.
„В близкото бъдеще ЕС ще бъде до голяма степен зает със себе си”, коментира Даниел Корски от мозъчния тръст Европейски съвет за външни отношения. „Много европейски лидери просто не виждат ползата от разширяването”, каза още експертът.
Сред страните, които искат да се присъединят към ЕС, са Турция, Исландия Албания и всички бивши югославски републики, освен Словения, която се присъедини през 2004 г. Исландия и Хърватия се надяват да станат част от ЕС през 2012 г.
http://www.focus-news.net/?id=n1341159

Овие 6 месеци се последната седалка, от последното купе от последниот воз за ЕУ и НАТО за РМ, испушти ли се...welcome to united european states of serbia or albania ...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 01, 2010, 02:24:42
ЗА СРБИЯ ТЕШКО ! ТИЕ ЛЕКА ПОЛЕКА ПРОСТО Я ГУБАТ ГРАНИЦАТА СО НАС ! ОД ЕДНА СТРАНА АЛБАНЦИТЕ СЕ ПОВЕКЕ СЕ ШИРАТ НА ИСТОК (МЕДВЕДЖЕ , ЛОЯНЕ , БУЯНОВАЦ) И ОД ДРУГА СТРАНА БРАКЯТА НИ ОД ЗАПАДНИТЕ КРАИНИ СЕ ПОВЕКЕ СЕ БУДАТ ! ОСТАНУВА , ИЛИ ДА ОПСТОИМЕ КАКО ДРЖАВА ИЛИ ...
 8)  ::)  8)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ppan на Февруари 01, 2010, 02:39:51
Ройтерс: Повечето кандидати за присъединяване към ЕС ще трябва да почакат дълго

.....
http://www.focus-news.net/?id=n1341159

Овие 6 месеци се последната седалка, от последното купе от последниот воз за ЕУ и НАТО за РМ, испушти ли се...welcome to united european states of serbia or albania ...

Приятелю,
Човек никога не трябва да престава да вярва. Защото загубим ли вярата в нещо(в случая вярата за присъединяване към НАТО и ЕС) всъщност ние сме загубили смисъла на живота си!
Освен това, НАТО и ЕС в никакъв случай не са нещото, фикс-идеята, към което една държава задължително трябва да се стреми. Много по-важно е да се постигне единство и всеотдайност на гражданите към държавните дела, което в значително по-голяма степен ще доведе до благополучието на държавата. Но за да се реализира това, е необходима почтенна, знаеща и можеща политическа класа, която да поведе народа към благоденствието на държавата. А истината е, че я няма такава политическа класа. Защото ние, хората сме алчни!
Иначе аз милион пъти предпочитам този път на благоденствие на моята държава, пред ЕС.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Февруари 01, 2010, 03:41:29

Приятелю,
Човек никога не трябва да престава да вярва. Защото загубим ли вярата в нещо(в случая вярата за присъединяване към НАТО и ЕС) всъщност ние сме загубили смисъла на живота си!
Освен това, НАТО и ЕС в никакъв случай не са нещото, фикс-идеята, към което една държава задължително трябва да се стреми. Много по-важно е да се постигне единство и всеотдайност на гражданите към държавните дела, което в значително по-голяма степен ще доведе до благополучието на държавата. Но за да се реализира това, е необходима почтенна, знаеща и можеща политическа класа, която да поведе народа към благоденствието на държавата. А истината е, че я няма такава политическа класа. Защото ние, хората сме алчни!
Иначе аз милион пъти предпочитам този път на благоденствие на моята държава, пред ЕС.

ppan не губам верба  :) , ами просто констатираме некои настани кои беа предвидувани от порано...
ЕС и НАТО се важни за РМ от две причини, НАТО гарантира целовитоста на РМ а ЕС катализира демократичноста на МК општество и економскиот просперитет на државата ни. А токму този моменти ја развиват критичката мисла на општеството, толку неопходима за разоткрување на продуктите от србо-комунистичкио тоталитаризам...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Февруари 01, 2010, 03:44:40
ЗА СРБИЯ ТЕШКО ! ТИЕ ЛЕКА ПОЛЕКА ПРОСТО Я ГУБАТ ГРАНИЦАТА СО НАС ! ОД ЕДНА СТРАНА АЛБАНЦИТЕ СЕ ПОВЕКЕ СЕ ШИРАТ НА ИСТОК (МЕДВЕДЖЕ , ЛОЯНЕ , БУЯНОВАЦ) И ОД ДРУГА СТРАНА БРАКЯТА НИ ОД ЗАПАДНИТЕ КРАИНИ СЕ ПОВЕКЕ СЕ БУДАТ ! ОСТАНУВА , ИЛИ ДА ОПСТОИМЕ КАКО ДРЖАВА ИЛИ ...
 8)  ::)  8)


да и јас сум на мнение дека united states of albania  е поверојатната можност, но никојпат нетреба да ги потцениме и гаџованските финти и пријатели во ЕУ, но и во некој дел и реалната контрола на теренот.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 06, 2010, 12:27:27
НОВ ПРИТИСОК ОД САД И ОД ЕВРОПА
Во НАТО ќе не внесат и насила


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1937&ArticleID=133334

Цитат
Поради страв од можна дестабилизација на Македонија, САД, заедно со неколку влијателни земји од Европа, ја притискаат Грција да дозволи земјава најдоцна до крајот на годинава да стане членка на НАТО, тврдат доброупатени дипломатски извори. Најголемата причина што на поголемиот број од членките на алијансата им се брза Македонија што поскоро да влезе под безбедносниот чадор на НАТО, се предупредувањата за нови меѓуетнички тензии ...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 07, 2010, 05:32:25
Прво решение за името, потоа опсег за употреба

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119605

Цитат
Направете максимални напори и во наредните неколку месеци конечно затворете го спорот со Грција за името, барање од американскиот заменик државен секретар до македонскиот претседател и шефот на дипломатијата.

Заменикот на Хилари Клинтон, Стајнберг на разговорот со Иванов и Милошоски, порачал дека Вашингтон очекува забрзување на динамиката на преговори со што до јуни би се нашло решение за името.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 08, 2010, 12:35:38
Името ќе си го дадеме идентитетот ќе го крадеме?

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/imeto-ke-si-go-dademe-identitetot-ke-go-krademe.html

Цитат
Република Северна Македонија за севкупна меѓународна употреба и никакви преговори за идентитетските прашања - тоа треба да биде волшебната формула со која САД и Европската унија ќе се обидат да ги поместат преговорите за името од мртва точка, дознава „Шпиц“ од добро...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Февруари 11, 2010, 12:25:45
Цела ЕУ ќе помага за името

Европскиот парламент ги повика Скопје, Атина, Софија и сите во ЕУ да помогнат во преговорите за спорот за името меѓу Грција и Македонија, но бледнее надежта за нивен почеток во март годинав....

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D2DF78C7D842864784BC7E4A91E381AE

чинам дека имаме консензус от тука за поактивен однос на Софија кон проблемот за името...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 11, 2010, 12:40:00
СКОПЙЕ via СОФИЯ !

АТИНА - aut !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Февруари 11, 2010, 01:02:10
+1

EU road map, Skopje-Brussels ONLY via Sofia
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Апостол на Февруари 11, 2010, 10:23:23
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119751
   
 
„Без решение на отворените прашања нема членство во ЕУ“
Горазд Чомовски       
 
 
11.02.2010 10:23 
 
 
 
Ниту една земја кандидат не треба да се надева на членство во ЕУ ако има отворени прашања со некој од своите соседи. Порачува поранешниот еврокомесар за проширување Гинтер Ферхојген.

„Условите за членство се многу јасни: не можеш да станеш член, ако имаш нерешени проблеми со своите соседи. Тоа за балканските држави значи дека конфликтите мораат да бидат решени“, изјавил Ферхојген, во интервју за новосадски „Дневник“.

„Турција нема да може да влезе во ЕУ без да го признае Кипар, а истиот принцип повеќе или помалку ќе важи и за Србија во однос на Косово“. Сепак сакам да нагласам дека по Хрватска, Србија е единствената држава во регионот со политичка тежина“, вели Ферхојген.

Она што може да се забележи во пораките на екс комесарот за проширување е дека во ниту еден контекст не се споменува Македонија.

Државите од Западен Балкан мора да го искористат моменталниот развој на настаните за приклучување кон Европската Унија, бидејќи во унијата некои сметаат дека по влезот на Хрватска треба да се направи пауза, оценува шефот на австриската дипломатија , Михаил Шпинделегер за франкфуртски весник.

За разлика од ферхојген и Шпинделегер, австрискиот државен секретар бара од ЕУ наместо да направи конкретни чекори за да им се помогне да земјите кои имаат отворени проблеми.

Во расправата „Западен Балкан“, одржана синоќа во Виена тој порача дека спорот околу името на Македонија мора да се реши, и тоа мора да се реши брзо.

„ЕУ мора да изврши притисок на сопствените членки за да се изнајде решение“, порачал Шидер.

Екс австрискиот шеф на дипломатија Јанковиќ проблемот во нерешавањето на билатералните спорови го гледа внатре во Унијата.

Недостигот на концепт за целиот регион е главен фактор што постојат повеќе нерешени спорови меѓу земјите од Западен Балкан, како што е граничниот спор меѓу Словенија и Хрватска или околу името на државата меѓу Македонија и Грција.

 
 
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 11, 2010, 11:27:35
Цитат
„Турција нема да може да влезе во ЕУ без да го признае Кипар, а истиот принцип повеќе или помалку ќе важи и за Србија во однос на Косово“. Сепак сакам да нагласам дека по Хрватска, Србија е единствената држава во регионот со политичка тежина“, вели Ферхојген.

Време е да пратат некого на фитнес.  ;D

Цитат
Екс австрискиот шеф на дипломатија Јанковиќ проблемот во нерешавањето на билатералните спорови го гледа внатре во Унијата.

И австријциве ли имаат „Ќ“?  ;D

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 11, 2010, 11:49:57
А ТИ НЕ ЛИ ЗНАЕШЕ ДО СЕГА ?

ПА И АЛБАНЦИТЕ ИМАТ : КРАСНИЌИ !!!   ;D  ;D  ;D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 12, 2010, 06:17:57
О, БуЌефале, стани да видиш колку вештачки нации ти го краднале твоето сламно „Ќ“! Да ти ги јадаат тие античките фушќии ега  ;D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 12, 2010, 06:03:15
Македония да реши спора за името, за да стане част от ЕС и НАТО

http://today.actualno.com/news_284561.html

Цитат
Македония трябва да реши проблема с името, ако иска да бъде част от Европейския съюз и НАТО, каза бившият датски министър на външните работи Уфе Елеман-Йенсен в обръщение по повод удостояването му с най-високото държавно отличие на Македония орден "8 септември", предаде агенция МИА, цитирана от БТА.

Цитат
"Ще ви държат далеч от структурите, в които искате да влезете, докато не се реши въпросът за името. Това е несправедливо, непонятно и противоречи на здравия разум и общите европейски и атлантически интереси, но така стоят нещата", каза Елеман-Йенсен.

;)  ;)  ;)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 12, 2010, 07:36:13
Македония да реши спора за името, за да стане част от ЕС и НАТО

http://today.actualno.com/news_284561.html

Цитат
Македония трябва да реши проблема с името, ако иска да бъде част от Европейския съюз и НАТО, каза бившият датски министър на външните работи Уфе Елеман-Йенсен в обръщение по повод удостояването му с най-високото държавно отличие на Македония орден "8 септември", предаде агенция МИА, цитирана от БТА.

Цитат
"Ще ви държат далеч от структурите, в които искате да влезете, докато не се реши въпросът за името. Това е несправедливо, непонятно и противоречи на здравия разум и общите европейски и атлантически интереси, но така стоят нещата", каза Елеман-Йенсен.

;)  ;)  ;)


Или както Тодор Живков би казал: "Нема лабаво, братче!" ;D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 16, 2010, 01:28:23
В ЧЕТВРТОК, ВО СКОПЈЕ
Кумуцакос ќе не убедува дека не нема


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=11&tabid=1&EditionID=1945&ArticleID=134024

Цитат
Грчкиот европратеник Јоргос Кумуцакос, в четврток ќе допатува во Македонија за да им порача на властите дека ЕУ сака да ја види земјава како нејзина членка, но дека за тоа е неопходно да има решение на спорот за името. Тој во Скопје доаѓа како член на мешовитиот парламентарен комитет на Европската унија и на Македонија, кој ќе заседава по усвојувањето на извештајот на ЕП, кој побара Советот на министри во март да одреди датум за почеток на преговори.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 17, 2010, 03:14:38
Македония "трябва да се възползва от възможността"

http://today.actualno.com/news_285230.html

Цитат
Бившата югославска република има "времеви прозорец" за разрешаване на отдавнашния спор за името с Гърция, заяви новия еврокомисар за разширяването Щефан Фюле пред журналисти в Брюксел. Но той подчерта, че външната помощ не може да замести политическата воля на Атина и Скопие, предаде електронното издание "Еурактив".
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 19, 2010, 02:29:14
Груевски подготвен за нови идеи за името

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9A881F1E450B6F44BC03A434C842B98F

 (http://www.picvalley.net/u/2679/108312966412014323091266542784G2Tj4LVKCCmMAfkMapaK.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2679/108312966412014323091266542784G2Tj4LVKCCmMAfkMapaK.JPG)
Спорот за името станува европско прашање, затоа што ја засега безбедноста на регионот

Цитат
Шацимаркакис, кој беше најостар во своите ставови, порача дека ЕУ живее за европскиот дух и оти не сакаат балканизација на Европа, туку европеизација на Балканот. „Трпението на ЕП не е вечно“, порача тој, додавајќи дека приватните прашања меѓу Груевски и Папандреу не треба секогаш да се дел од агендата на ЕУ, туку тие треба да се решат меѓу нив. „Го користам зборот приватни за да го одбегнам зборот билатерални“, објасни Шацимаркакис.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 19, 2010, 01:22:39
ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ ГО ПРЕДУПРЕДИЈА ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ
Се стега јамката за името


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1948&ArticleID=134315

Цитат
Спорот за името меѓу Македонија и Грција веќе не е билатерален туку сериозно регионален и доколку и натаму се одолжува ќе има негативни последици врз земјата и регионот, предупредија вчера во Скопје европските парламентарци на средбите со државниот врв. Со оваа, досега најсилна порака за можна дестабилизација, известувачот Зоран Талер и копретседавачот Јорго Шацимаркакис го повикаа премиерот Никола Груевски да го искористи „прозорецот од можности“, кој се отвори по барањето на ЕП земјава да добие датум за преговори во март.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 20, 2010, 01:18:28
Груевски се пишмани за името

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/gruevski-se-pismani-za-imeto.html

Цитат
Европратеникот Шацимаркакис на вчерашната официјална прес-конференција во Собранието, час и половина пред демантот на премиерот, пак ја повтори истата информација која на медиумите им ја пренесе и пред два дена

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Февруари 21, 2010, 02:53:15
Какво се думаше за проблемот со името преди  15 години...

Цитат
The negotiations over Macedonia's name are expected to resume in late October or early November. But Mr. Vance said, "The fact that they have a difference over the name is not going to affect progress" on what has already been achieved

http://www.nytimes.com/1995/09/14/world/greece-to-lift-embargo-against-macedonia-if-it-scraps-its-flag.html?scp=7&sq=macedonia&st=cse
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 21, 2010, 02:25:46
Европратениците повикуваат на отворени преговори

http://alsat.mk/vesti/zemja/169696.html

Цитат
Време за губење нема. Македонија мора отворено на преговарачка маса да ги стави своите карти, своите позиции за спорот со името и низ суштински преговори да се дојде до брзо решение на спорот со името е заедничката порака на европратениците Шацимаркакис и Талер. Според Шацимаркакис, на владејачката ВМРО – ДПМНЕ е да одбере дали ќе ја внесе Македонија во ЕУ сега или ќе ѝ каже збогум на оваа цел. 
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 22, 2010, 01:10:19
Груевски го шашардисал Шацимаркакис

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/gruevski-go-sasardisal-sacimarkakis.html

Цитат
За разлика од германскиот европратеник, кој очигледно наседнал на глумата на премиерот и на неговата реторика во која нема ништо ново, комесарот Филе не бил импресиониран, а во директните разговори со нашите политичари бил дури и груб

ОВА НЕ Е ТЕМАТА ХУМОР , АМА ... МОЖЕ ДА БИДЕ !  ;D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 24, 2010, 01:12:07
СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА: БРИСЕЛ НЕМА ДА ПОСРЕДУВА ЗА ИМЕТО

Цитат
Премиерот Никола Груевски експресно демантираше дека дал предлог за решавање на спорот меѓу Грција и Македонија. Толку од предвидувањата дека преговорите околу името влегуваат во финална фаза. И најголемите оптимисти дека Македонија ќе го фати рокот до јуни или до ноември за одблокирање на членството во НАТО и ЕУ, полека се враќаат на првичните импресии дека Атина и Скопје можеби уште долго ќе преговараат.

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=240A449D5D75A74BA5266F3123BF9187
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Февруари 24, 2010, 08:33:55
    

Нимиц со новите идеи пред Груевски
 

На маса беа ставени многу сугестии, за кои вреди да се разговара, за да го забрзаме преговарачкиот процес изјави денеска посредникот во македонско-грчкиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски.

Нимиц оцени дека сега е добро време да се реши повеќедеценискиот спор, нагласувајќи дека според него се преговара само за името на државата.

„Од моја гледна точка, се разговара само за името на државата. Така е тоа наведено во резолуцијата на ОН и во времената спогодба. Сите други работи што се појавија за време на преговорите низ годините се нешто за што се занимаваме како додавка на проблемот со името“, вели Метју Нимиц.

Освен дека не донел пишан документ, ниту план и дека дел од предлозите се добро познати Нимиц не соопшти други детали за сетот идеи со кои смета дека е можно да се забрза постигнувањето решение во спорот.

„Ова е прашање од национална важност и има импликации врз регионот и во Европа. Очигледно е дека позициите се различни и ќе треба напор двете страни да дојдат до заедничка позиција“, додаде Нимиц.

Нимиц смета дека двете страни треба да го искористат моментот, и дека не треба да се чека многу за да се реши спорот.

„Врз основа на разговорите во Атина и проценките што ќе ги направиме ќе знаеме дали од Атина ќе заминам за Њујорк или средбите ќе продолжат“, рече Нимиц.

Посредникот на Обединетите Нации не сакаше да каже дали преговорите се блиску до решение на спорот. Во Атина, медијаторот Нимиц ќе се сретне со грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас, средбата со Папандреу се уште не е потврдена, но според последните информации Нимиц ќе се сретне и со грчкиот премиер.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120240


ми се чини дека до сега Нимиц не е бил со толку оптимистичка изјава

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 26, 2010, 12:31:21
И Нимиц ни го мери времето

Цитат
По седум месеци Метју Нимиц повторно го подбуцна подзаспаниот процес на преговорите за името меѓу нашата земја и Грција. Иако дремката што ги фати двете влади околу спорот одвреме-навреме беше протресена со билатерални премиерски средби на маргините на големите конференции и на регионални трилатералки, во суштина, не промени ништо

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AA15C5076CAF4F47B84E0980078831FD
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 26, 2010, 10:19:49
Шацимаркакис: Груевски има конкретен предлог за името

Цитат
Германскиот пратеник и претседател на Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ-РМ, Јорго Шацимаркакис, за ДВ ја потврдува информацијата, објавена по состанокот на македонскиот премиер Никола Груевски со европарламентарците.

http://daily.mk/DW/Shacimarkakis:-Gruevski-ima-konkreten-predlog-za-imeto/144217
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 27, 2010, 01:25:54
Порака од Берлин: Прво името, па ЕУ и НАТО

Цитат
Берлин - „Продолжете ги напорите за решавање на спорот за името, иако тоа не е лесно прашање за вашата земја, но без тоа не може да се дојде во ЕУ и во НАТО“, порача шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле по средбата со македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, кој во четвртокот престојуваше во работна посета на Берлин.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C0984885271A924A8FCF24ABA7708CE5
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Март 11, 2010, 01:17:53
САД биле за „Северна Македонија“

 (http://www.picvalley.net/u/2807/47393609510981217341268309693NqpdWnbp0erq6YtIf877.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2807/47393609510981217341268309693NqpdWnbp0erq6YtIf877.JPG)

Цитат
Провладиниот весник „То вима“ објави дека американскиот претседател Барак Обама и државната секретарка Хилари Клинтон на средбите во Вашингтон со грчкиот премиер Јоргос Папандреу побарале да се разгледа варијантата „Република Северна Македонија“ како решение за проблемот

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=311101038349&id=9&setIzdanie=21931
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Март 13, 2010, 12:10:27
Берлин ни го скрати рокот за името

Цитат
Македонија го пропушти рокот да добие датум на мартовскиот самит на ЕУ и, што е поважно, на пат е да го пропушти и јунскиот, бидејки место очекуваните три месеци за решавање на спорот, влегува во цајтнот. Причина за тоа е новата германска политика сите одлуки околу проширувањето, пред да се донесат, да ги одобри Бундестагот, што значи дека решението за спорот мора да дојде во текот на идниот месец или најдоцна во почетокот на мај, ако сакаме во јуни Македонија воопшто да биде тема за расправа на Советот на ЕУ.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=9F15C9BECC95DF408F1303818A629D22
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Март 13, 2010, 11:26:51
Античка Македониja против Eвропската униja http://www.manager.bg/news/antichka-makedonija-protiv-evropskata-unija
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Март 17, 2010, 11:10:11
ШТО СЕ КРИЕ ВО ИМЕТО?

Постоят бройни примери на конфликти во кои едната страна (а понекогаш и двете) излегуваат со бараня кои се чинат апсурдни за посматрачите, и тоа не само заради фактот що истите очигледно ке бидат неприфатливи за другата страна. Осумте точки на грчката позиция во врска со проблемот со името на Македония се добар пример на ваква ситуация. Суверени и мегюнародно признати држави понекогаш ги менуваат своите иминя. На пример, „Кралството ...“ станува „Народна (демократска, арапска, и сл.) република на ...“.


Последниве неколку децении неколку држави сосема ги смения своите иминя за да станат Бенин, Миянмар, итн; Брегот на Слоновата Коска (Cote d´Ivoire) дури и службено ги известия ОН дека дури и во комуникацията на англиски сакаат да биде задржана оригиналната верзия на името на француски. Кога станува збор за признаванье, една држава може да одбие да користи име кое го одбрала друга држава, како Германска Демократска Република, Република Кина (Тайван) и сл. Но, Грция се чини дека е единствената држава коя бара од мегюнародно призната држава да го промени своето име и коя од тоа создаде огромен проблем. Може само да се замисли мешавината на бес и потсмев кои би резултирале од хипотетичко баранье од страна на Велика Британия до Ирска, со кое би се барало таа да го смени своето име во „Южна Ирска“ или кога Кина би барала Монголия да се преименува во „Северна Монголия“.
Имайки предвид дека станува збор за преседан, станува извонредно тешко да се направи разлика мегю оние бараня кои се правни, од оние кои се чисто политички, како и кои од баранята не се компатибилни со мегюнародното право. Во таа смисла, ке беше корисно ако Грция и Македония можеа да се согласат да побараат советодавно мисленье од Мегюнародниот суд на правдата во врска со ова прашанье, пред воопщо и да влезат во преговори.
Постоят различни видови на преговори. Найтипичен е случайот кога целта е постигнуванье на погодности, во кой случай и двете страни нещо даваат на другата страна, а за возврат добиваат нещо друго. Во други случаи,единствениот поттик кой доагя од едната страна се состои во закани и од нивно спроведуванье во дело. Секако, реторички пораките можат да бидат во завиена форма, како во познатата изява на Кисинджер дека САД го ескалираа бомбардираньето на Северен Виетнам со цел да имаат що да отстапат за време на преговорите, т.е. да го запрат бомбардираньето. Во досегашниот тек на преговорите, единствените „подароци“ (отстапки) за кои зборува Грция се од типот на Кисинджер: да не нанесат директна щета на Македония.
Зощо, од позиция на еден аутсайдер на спорот, баранята на Грция се неприфатливи? Принципиелно, за тоа можат да постоят неколку различни обяснуваня, а кои во голем брой случаи и не се исклучуваат едно со друго.
Прво, испракячот на баранята може да не биде свесен дека истите се неприфатливи. за него, тие може да изгледаат сосема разумни, а той знае премалку за да може да сфати зощо се тие тотално неприфатливи за другата страна. Во многу случаи, ова може да биде вистина за явното мисленье кай двете страни, кои се манипулирани од страна на носителите на одлуките (во врска со сущината коя се крие зад клучните зборови „суверенитет“, „безбедност“, „дигнитет“, итн.). Имплозията на Югославия нуди неколку примери од ваков вид.


Дали и политичките актери се плен на незнаенье е многу понеясно прашанье. Тие може да бидат игноранти, а може и да не се тоа; дури и ако добиеме цврст доказ за едното или другото, обично е потребно да изминат цели децении по актуелниот настан, за да дойде до обзнануванье на документи, публикация на мемоари, како и тешка работа на професионалните историчари за разоткриванье на вистинската ситуация. Во конкретниов случай, клучниот грчки аргумент, во одреден степен поткрепен со раните изяви и слогани на ВМРО-ДПМНЕ во минатото, се чини дека е безбедносен аргумент поврзан со потенциялни териториялни бараня. Ако и простата споредба на капацитетите на вооружените сили на Грция и Македония не е доволна, Грция требаше тогаш да се задоволи со официялната декларация во правно обврзувачка форма каква що бараше Грция, од страна на Македония дека таа нема и никогаш нема да има териториялни претензии спрема Грция. Ако ова е понудено, а сепак одбиено како недоволно, тогаш станува очигледно дека нещо друго лежи во позадината на спорот, нещо що треба да биде предмет на истражуванье на специялисти за грчката национална история заедно со нейзините бройни трауми и специялисти за грчката политика.
Второ, испракячот на баранята може хипотетички да биде плен на друг вид на незнаенье, во поглед на тоа колку е потребно да се притисне за да се принуди другата страна да го „поднесе неподносливото“, да ги цитираме зборовите на императорот Хирохито при обявуваньето на капитулацията на Япония. Барателот може верува дека неговата преговарачка позиция е толку силна що и само закана ке биде доволна за да се принуди другата страна на „капитулира“ - а истовремено се плаши од губенье на свойот кредибилитет во случай да треба и да я спроведе заканата во дело, доколку неговата проценка се покаже погрешна. И овде може да постои разлика мегю она що оние кои носат одлуки веруваат и она що тие го увериле дека е вистина. Кога Србия не капитулираше пред баранята на Австрия во юли 1914 година, владата го убедуваше Франц Йосеф да прогласи война, кажувайки му дека тоа е само чин на застрашуванье за да Србия се принуди на капитулация; и, се чини, дека той навистина останал запрепастен кога сепак дошло до воени действия. Грчките политичари се желни да и покажат на своята явност дека правото на вето що Грция го има и во НАТО и во ЕУ им дава одредена тежина и можност да вршат притисок, како що неодамна беше демонстрирано во амбасадата на Исланд во Вашингтон.
Трето, во некои случаи може да се утврди дека целта на политичарите не е да се дойде до резултати од преговорите, туку да се постигне нещо сосема друго. Понекогаш, таа друга цел е война: Австрия сакаше война во 1914, така що беше сосема доволно тоа що Србия одби само едно од испорачаните бараня. САД сакаа война во Югославия во 1999, во Авганистан во 2001 и во Ирак во 2003 година, така що на секоя отстапка коя се правеше во


преговарачкиот процес, следуваа нови и поголеми бараня. Израел избегнува сериозни мировни преговори со Палестинците со децении, преку изнесуванье неприфатливи бараня уще пред да започнат преговорите, за що найнов пример е поразот на Обама пред Нетаняху. Или, намерата може да се состои во употреба на санкции за да се демонстрира своята мок. Ова можеби е мотивот на Грция, како манифестиранье на своята сила спрема Турция и другите; во таков случай, баранята се токму такви за обезбедат дека Македония ке ги одбие; за да бидеме сосема сигурни во врска со ваквото сценарио, за жал ке мораме да чекаме на историчарите да го докажат тоа многу години по овие случуваня.
Четврто, секой оной кой се пазари знае дека е многу добро да се излезе со претерани бараня за да се создаде простор за ценканье, а на крайот сепак да се задоволат своите тайни и далеку поразумни очекуваня. Но, овде постои ризик: ако инициялно се бара премногу, или ако потенциялниот мущерия доагя од земя во коя цените се фиксни, той може едноставно да замине и без воопщо да се обиде да се ценка. Позицията на Грция во спорот околу името е иритация за многу членки на ЕУ. Првото ветуванье за поддршка на грчката позиция по однос на Македония дойде од страна на Германия во времето на распадот на Югославия, како наградата за тоа що Грция се придружи во избрзаното признаванье на Словения и Хрватска. Неколку години подоцна, найде правнички трик да я измами Грция, кога сега мудро за цел на своята освета (ембаргото) я одбра слабата Македония, а не Германия. Со оглед на иритацията со коя Грция се соочува денес, се чини дека е добро да се изнесат бройни бараня, а кога подоцна ке отстапи од некои од нив ке добие имидж на „разумен“ преговарач во очите на ЕУ, па така ке добие уще поголема поддршка од онаа коя я има денес. Македонските бараня за симетрия, како на пример, Грция да я преименува своята ПОКРАИНА ВО „Южна Македония“ или да го признае правото на майчин язик на „южно-македонското“ малцинство и сл., во ваква ситуация немаат многу шанси за успех.
Пето, политичарите можат себе си да се стават во „затвор“, найнапред преку распалуванье на жесток национализам, а потоа да открият дека станале негови слуги, а не господари. Кога еден мал брой Срби, Хрвати, Бошняци, Албанци итн. се осмелия да и опонираат на националистичката хистерия во своите средини, политичките лидери не застанаа на нивна страна, ниту тоа сега го прават политичарите во Грция. Расплеткуваньето на релативната улога на историската (автентична или лажна) мемория и политичките манипулации е тешка задача, но дури и кога се обвинуваат сите политичари, не треба да се прави грешка и да се верува дека е лесно националистичкиот дух да се врати назад во шишето. Напротив, многу е тешко, и тоа е она що ги прави и политичарите од времето на почетокот на спорот и нивните наследници, дури и ако доагяат од различни политички партии - затвореници на сопствената стратегия.


Независно од тоа колку многу или малку тие во почетокот верувале во сопствената пропаганда, тие се сега заглавени во неа и имаат огромни проблеми да се повлечат. Исто така, тие можат и да се убедат себе си, бидейки како що вели една изрека „войните ги започнуваат политичарите кои ги лажат новинарите, а потоа веруваат во она що ке го прочитаат во медиумите“. Еден од найпознатите цитати на Гебелс е дека колку почесто повторуваш една лага, толку се зголемува бройот на луге кои веруваат во неа - но, той заборавил да додаде дека истото се однесува и на оной коя я кажува лагата, що е механизам кой го спасува од тоа да я погледне вистината во очи и да го види лицемерот во огледалото. Треба да потсетиме дека десничарите, како Де Гол беше оной кой я извлече Франция од Алжир, а Никсон кой ги повлече САД од Виетнам, но и дека лабуристичките лидери во Велика Британия беа токму оние кои дадоа найголема поддршка за войните на САД и дека турски левичар беше оной кой я презеде инвазията врз Кипар. Работата е во тоа що првите (и самите десничари) не мораа да се плашат од десното крило на ултра-националистилката опозиция, що не е случай со политичарите од левото крило на политичкиот спектар и нивната опозиция. Така, многу е потешко за левичарската власт во Грция да отстапи пред позицията дефинирана од десницата.
Конечно, политичарите можат да се найдат во своевиден „затвор“ под действо на Големиот брат, кой се наогя на сосема друго место. Кай суперсилите има тенденция да постигнат успех во обезбедуваньето нивните сателити да ги поддржат нивните бараня и да земат учество во нивните инвазии (врз Виетнам, Чехословачка, Доминиканската Република, Авганистан, итн.). Кога диктаторот Дием од Южен Виетнам покажа знаци на подготвеност за преговори со „неприятелот“, той исчезна и од власта и од земскиот живот, за да биде веднаш заменет со посигурен тврдокорен политичар. Истата судбина му се заканува и на Карзаи во Авганистан. Сепак, отвореното прашанье во грчкиот случай е зощо некой од ЕУ би вршел притисок врз Грция да се држи до баранята, кои тие инаку не ги одобруваат и покрай фасадата на службена и апстрактна поддршка за своята земя-членка? Еден циничен одговор на ова би гласел дека Грция може да реши некой нивен проблем. Погледнете я Турция, против чие членство во ЕУ се явия бройни негативни аргументи. Кога таа успеа да я стави економията под контрола, я оконча войната во Курдистан, дозволи одредена употреба на курдскиот язик, стана подемократска и внесе голем брой на човекови права во своето законодавство и беше дури и


попозитивна во однос на планот на Кофи Анан за решаванье на Кипарскиот проблем, таа се уще остана недобредойдена во ЕУ, а за нивен голем срам лидерите на ЕУ мораа да признаат дека не сакаат муслимани. Поддржуваньето на грчките бараня по прашаньето на името може да резултира со грчко вето, така що лидерите на ЕУ ке можат вината за неотпочнуваньето на пристапните преговори да я префрлат врз Грция, наместо да мораат отворено да признаат: „Не сакаме да примиме темпирана етничка бомба, кога нашата интервенция очигледно беше неуспешна“. Историчарите во иднина ке имаат многу повеке одговори на овие прашаня.

проф. д-р Хакан Виберг
универзитетески професор во пензия
и поранешен директор на Институтот за мировни истражуваня од Копенхаген (COPRI)

http://tribun.com.mk/stosekrievoimeto.php
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Март 20, 2010, 11:10:25
Македонија не се спомнува во седиштето на НАТО

Цитат
Молк во НАТО, но и во земјава за членството на Македонија во алијансата. Владиниот работен комитет за членство во НАТО немал состанок веќе две години.

Алијансата пак идната седмица испраќа инспекциски тим во редовна обиколка на реформскиот процес само поради тоа што Македонија се уште е кандидат за членство.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=121180
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Март 21, 2010, 06:11:45
Нов интересен момент во ЕУ интеграциите на РМ

Цитат
Боцевски: Владата крие дека ЕК доставила нови бенчмаркови
 


Брисел испорачува барања власта се прави глува на новиот пакет одредници кои требат да се исполнат. Доскорешниот соработник на Груевски, Ивица Боцевски сега член на ЛДП тврди дека на крајот на 2009 година делегацијата на ЕК доставила нови краткорочни задачи кои треба да бидат реализирани, но Владата со месеци крие.

До ден-денес тие не и се презентирани на јавноста ниту пак се расправани во Собранието, националниот совет за евроинтеграции или комисијата за европски прашања.

Наводните забелешки се однесуваат на функционирањето на комитетот за меѓуетнички односи, недостигот од политички дијалог, како и во нетранспарентноста на Владата.

„Во недостаток на европска иницијатива односно во недостаток на македонска иницијатива кон крајот на минатата година делегацијата на ЕК доставила до владата нови краткорочни показатели за следење на македонскиот пат кон ЕУ. За жал до денешен ден овие индикатори не се презентирани пред македонската јавност, затоа ЛДП прашува, дали европската интеграција се уште е приоритет за актуелната влада и кога македонската јавност конечно ќе биде запознаена со краткорочните показатели што ЕУ и ги достави на македонската влада“, рече Ивица Боцевски.

Во телефонски разговор, Силвана Бонева, вели дека првпат слуша дека се доставени нови одредници од Брисел. Ако тие навистина постојат сигурно досега би биле разгледани на националниот совет за евроинтрецаии.

Симптоматична е веродостојноста на тврдењата на Боцевски, бидејќи на инсистирањата на А1 да го види документот од делегацијата на ЕК екс вицепремиерот за евроинтеграции рече дека прво сакал да го чуе ставот на Владата.
Љупчо Георгиевски
 

Но без разлика дали се точни овие информации кога и натаму главна кочница за Македонија останува проблемот со името.

„Навистина се работа за многу тежок и сериозен проблем, долгогодишен, ако го гледаме од идентитетски аспект тој е многу повеќе од 2 децении, така да би било добро да не се прогнозира да се остави средбата да заврши“, изјави Никола Груевски.

„Јас навистина сум песимист ако ние што поскоро не го запечатиме тој проблем со Грција и не влеземе во НАТО и ЕУ“, вели Љупчо Георгиевски.

Дали ќе има датум за старт на преговори со ЕУ до крајот на шпанското претседавање, зависи дали ќе има некаков прогрес во македонско грчкиот спор.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=121228
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Март 22, 2010, 01:08:54
дополнително...

Цитат
САД се враќаат во спорот


Стабилно соседство заради противракетниот штит во Бугарија, како и желба да профункционира македонскиот мултиетнички модел, се сметаат за интереси на Вашингтон за брзо решавање на спорот

Интегрирањето на Македонија во НАТО, а не во Европската Унија ги диктира роковите за решавање на прашањето за името. Оваа премиса колку и на прв впечаток да се чини нелогична поради многу поголемото практично значење на влезот на земјава во Унијата, сепак реалистично се аргументира - и покрај желбата и активностите на ЕУ за затворање на спорот, процената е дека без ангажман на Соединетите Американски Држави тоа не може да се случи. Соодветно, за вистински неформален рок за решавање на прашањето за името не се смета јуни во ЕУ-контекст, туку ноември, кога ќе се одржи нов самит на НАТО.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=F737D431A34DF5448A0C38C83CBDF514

мириса на решение за името и нови избори!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Март 23, 2010, 08:14:35
ДАЛИ Е НА ПОВИДОК РЕШЕНИЕ !?

Друцас: „Република Северна Македонија“ прифатливо за Грција

Цитат
За Грција е прифатливо името Република Северна Макеоднија соопшти грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Димитрис Друцас. Грчката позиција за име со географска одредница е добро позната и според таа логика секој може да заклучи дека тоа е во рамките на размислувањата на грчката страна изјави Друцас за телевизијата „Скај“.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=121286
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: deko на Март 24, 2010, 02:51:24
  СЕ ДОДЕКА НЕ СЕ КАЖЕ ДЕКА ГЛАВНИОТ ПРОБЛЕМ Е ЛАЖНИОТ ИДЕНТИТЕТ НА ,,МАКЕДОНЦИТЕ,, НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ ДУМА ЗА РЕШЕНИЕ.ДАЛИ ДО СЕГА НЕКОЙ СО ФАЛСИФИКАТ НАЦИЯ ВЛЕГОЛ ВО ЕУ???
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Март 24, 2010, 03:04:04
  СЕ ДОДЕКА НЕ СЕ КАЖЕ ДЕКА ГЛАВНИОТ ПРОБЛЕМ Е ЛАЖНИОТ ИДЕНТИТЕТ НА ,,МАКЕДОНЦИТЕ,, НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ ДУМА ЗА РЕШЕНИЕ.ДАЛИ ДО СЕГА НЕКОЙ СО ФАЛСИФИКАТ НАЦИЯ ВЛЕГОЛ ВО ЕУ???

да да суштината на проблемот е не соочување со историската истина...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Март 25, 2010, 09:28:17
Рикер: „Ова е време за резултати“

Цитат
„Ова е време за резултати, а билатералните средби се можност да се направи прогрес во критично време“, им порача вчера американскиот амбасадор Рикер на премиерите на Македонија и на Грција пред нивната средба во Брисел.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CDAD63DC7D67694CA9A6A3B7BB7A04D7
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Март 31, 2010, 10:05:26
Нова тура притисок за името во април

Цитат
Брзо решавање на спорот за името ќе биде главна цел на посетата на шпанскиот министер за надворешни работи, Моратинос, на 20 април во Скопје

Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе се надева дека до крајот на шпанското претседателство со ЕУ до јуни годинава ќе се најде решение за спорот за името меѓу Скопје и Атина.

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/nova-tura-pritisok-za-imeto-vo-april.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 01, 2010, 12:56:38
Ахмети му даде рок на Груевски за името

Цитат
Решавање на спорот со името до јуни, како и листа на заслужни Албанци кои треба да се најдат во проектот „Скопје 2012“. Ова се двете главни барања што му ги испорачал лидерот на ДУИ Али Ахмети на средбата со својот коалиционен партнер, премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0708B89B34AF70498B63412AC0A9DA13
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 02, 2010, 09:40:55
Най-досадният спор на Балканите

01 април 2010 | 11:29 | „Юропиън войс”

„Страната, която се нуждае от помощ” трябва, най-накрая, да постигне съгласие със „страната, която не може да бъде назована”

В новините за икономическите проблеми на Европа една страна изпъква. Нейните публични финанси са катастрофа. Тази страна системно подправя статистиката си. Тя спешно се нуждае от мащабен спасителен план. Може да бъде назована като „страната, който се нуждае от помощ” (СКНП).
Нейният съсед в Югоизточна Европа е „страната, която не може да бъде назована” (СКНБН). Името, което би искала да има, дразни СКНП, която смята това за териториални претенции към нейна северна провинция със същото име. Така че страната често е назовавана с четирицифрен акроним.
Техният спор изразходва голямо количество дипломатическо време и енергия през последните 15 години. Той не позволява на СКНБН, малка и бедна страна, да се присъедини към НАТО и блокира началото на преговори за членство в Европейския съюз. Детайлите около спора са толкова глупаво объркващи ума, че превръщат в сериозен полско-литовския диспут за правописа. Трудно е да се знае какъв вид прилагателно или определение, на какъв език или езици, със или без тире, в какви документи и в какъв контекст, ще бъде достатъчно, за да задоволи чувството за идентичност на СКНБН, без да предизвика параноя в СКНП.
Нито една от двете страни не е невинна. Политиците в СКНБН провокират своя южен съсед. Спорното преименуване на летище и издигането на статуя на известна историческа личност, към която имат претенции и двете страни, са сред основните обвинения (няма шега: това е Европа през 2010 г. и хората имат сериозни възражения към статуи). От своя страна СКНП е нелепо упорита: заявявайки, че няма да допусне проблема с името да спре интеграцията на СКНБН в евроатлантическите структури, тя прави именно това.
Отлагането означава игра с огъня: СКНБН е етнически разделена и със слаби национални институции. Едно от нещата, което запазва страната, е перспективата за интеграция в международни организации, по-специално ЕС и НАТО. Албанското малцинство в СКНБН не се притеснява от изхода в дадената ситуация. Но спорът с името продължава толкова дълго, че малцинството може да изгуби вяра в бъдещето на СКНБН като държава. Насилието е малко вероятно, но със сигурност е възможно. Ако то избухне, до голяма степен СКНП ще бъде виновна.
До голяма степен нещата зависеха от в крайна сметка неуспешната среща на премиерите на двете страни на срещата на ЕС на 25 март. Но Матю Нимиц, американски дипломат, натоварен от ООН с посредничество в спора, все още вижда обнадеждаващи знаци. (Ако не друго, той заслужава Нобелова награда за търпение).
Това, което липсва, е повече силова намеса отвън. Идеята на САЩ бе да бъдат по-сериозни преди срещата на НАТО в Букурещ през 2008 г., но те не успяха да окажат силен натиск на СКНП. Ако бъдем реалисти, дори при успешното преминаване на реформата в здравеопазването, малко вероятно е Белият дом сега да шепне с екзалтиран тон, че този мистериозен спор ще бъде следващият му голям приоритет.
ЕС е по-надежден източник на помощ. Той е добър в разрешаването на проблеми с това, че е скучен. Изправени пред перспективата за почти смъртоносен изход в стаята за срещи в Брюксел, хората често откриват нови възможности за компромис. Но ЕС не иска да бъде замесван.
А това е жалко. Без навлизане в грубо ръкомахане, е възможно да се предложи на СКНП, че преговорите за спасителния план може да бъдат ускорени, ако правителството демонстрира малко повече гъвкавост. Въздишки на облекчение биха отекнали по света. А неуморните пропагандисти в Интернет, които настояват на името Македония (без допълнения) или на разрешаваното от Гърция БЮРМ, ще трябва да си намерят други занимания.

http://focus-news.net/?id=a1206
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 05, 2010, 10:03:58
Друцас: Не само името соседот и уставот ќе мора да го смени

Цитат
Северна Македонија може да биде решение за името, доколку е потребно земјата ќе треба да направи уставни промени – вели Димитрис Друцас.

Алтернативниот шеф на грчката дипломатија вели дека досега македонскиот државен врв не преговарал и се криел зад предлозите на Нимиц. Тој додава дека “криенката“ е завршена, а Грција има јасни и познати позиции.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=13&eventId=59052
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 06, 2010, 12:10:10
Интересен момент:

Македония: Проблемът за името ще бъде решен преди юни, твърди Шведското радио
06 април 2010 | 11:58 | Агенция "Фокус"
Начало / Гърция
Гьотеборг. Деветнайсетгодишният спор между Атина и Скопие за името е на път да бъде решен. В навечерието на новите разговори между БЮРМ и Гърция се вижда решение на проблема, съобщава македонското електронно издание Кирилица, като цитира Шведското радио.
„Спорът за името попречи на БЮРМ да стане член на НАТО и да започне преговори за членство в ЕС. Водени са дългосрочни преговори, а сега предложението „Република Северна Македония” би могло да бъде решение на проблема”, се казва в коментар на радиото, според което за първи път гръцки министър е посочил това като приемливо решение. Нов кръг преговори ще има в средата на този месец, но има информации, че спорът може да бъде решен преди юни, посочва Шведското радио, цитирано от Кирилица.

 http://www.focus-news.net/?id=n1375561

е сега дали е само притисок односно „охрабрување“ врз правителството на РМ или има нешто договорено да видиме
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 07, 2010, 12:20:28
АТИНА СЕ ПОГЛАСНО ЛИЦИТИРА СО РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО
Грција се заљуби во „Северна“ Македонија


Цитат
Се почестите изјави на грчките политичари дека за Атина е прифатливо името „Република Северна Македонија“ покажуваат дека Грција е многу посигурна во своите позиции во однос на решението за спорот и знае што сака да постигне, за разлика од македонскиот државен врв. Познавачите нагласуваат дека од моментот кога името со географска одредница почна да фигурира како можно решение за спорот ниту претседателот ниту премиерот не се изјасниле јавно дали тоа за нив е прифатливо или не.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1987&ArticleID=137841
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 08, 2010, 12:32:17
во иста насока...

Нимиц токми априлски пакет

Цитат
Повикувајќи се на дипломатски извори, весникот тврди дека предлогот за користење на името „Република Македонија“ за внатрешна употреба и името „Република Северна Македонија“ за користење во меѓународните односи произлегува од посредникот на ОН, Нимиц.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=28854A127CD02D40885306DEC6C9CC7F
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 10, 2010, 10:27:33
Прванов: Име без претензии кон Бугарија

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A08CE04CE493A14B8BA8A5873ED407A9

 (http://www.picvalley.net/u/2155/3668024911330148501270887909EPwp3tPxi0kI71Pb5pHB.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2155/3668024911330148501270887909EPwp3tPxi0kI71Pb5pHB.JPG)

Евентуалното решаванье на македонско-грчкиот спор со име со географска одредница мора да содржи ясни гаранции против териториялни претензии кон България, изяви вчера българскиот претседател Георги Прванов откако грчката влада соопщи дека за неа е прифатливо името „Република Северна Македония“.

- За позицията на България многу ясно им кажав и на грчкиот премиер Йоргос Папандреу и на македонскиот претседател Гьорге Иванов. България ке поддржи решение на долгогодишниот спор, но тоа треба да биде реализирано според формула со коя не се создаваат можности за претензии од Република Македония кон българската држава - рече Прванов, без да прецизира дали името „Република Северна Македония“ е проблематично за неговата земя, во коя се наогя дел од поширокиот регион Македония.

Прванов я даде изявата по средбата со Петко Атанасов, лидер на ВМРО-НИЕ, новоформирана политичка партия во България чии членови главно се поранешни припадници на ВМРО-БНД. Атанасов бара влезот на Македония во НАТО и во Европската Уния да биде дел од поширока опществена дебата во България за да заземат ясен став за конфликтните точки во односите помегю двете земйи.

- Македонските медиуми и институции мора да се откажат од говорот на омраза кон България и да престанат да я фалсификуваат българската история - рече лидерот на ВМРО-НИЕ.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 14, 2010, 12:12:29
Македонија невидлива во Унијата

Цитат
Додека македонските функционери го поттикнуваат националниот идентитет дома, Македонија во Брисел се' повеќе исчезнува од актуелната агенда и, ако продолжи овој тренд, нашиот датум за преговори за членство лесно ќе се симне од календарот на Европската унија.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=86E76B0047278F44A04D486E9D21BE64

ЧАО , ЕВРОПА !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Urban на Април 14, 2010, 12:38:34
Мене ми се струва, че тва е целта на сегашната влада в Македония, да не влизат в ЕС.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 14, 2010, 12:48:24
ПРАВ СИ !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Anton на Април 14, 2010, 01:30:46
Повеќе  од  сигурно  целта на  ова   политика  е да  не  се  влезе  во  ЕУ  и  НАТО , за тоа  да  се   измислат  и   најдат  туги  и  други   „виновници„  а   Македонија  пак  да  се  врати   под  капата  на  Белград  во  составот  на  Србија.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 18, 2010, 11:17:09
Решение за името до јуни - невозможна мисија

Цитат
Преголеми разлики за да се каже дека владината коалиција добро функционира. Синоќешната дебата на Студио 2 целосно на виделина ги извади недоразбирањата меѓу Груевски и Ахмети.

Каде лежи вината што писмото од Филе остана далеку од очите на јавноста, кој ја опструираше работата на Комитетот за меѓуетнички односи, „Скопје 2014“ владин проект, а без консултација на албанскиот партнер и како врв на се е спорот со името.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122162  (ВИДЕО!)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 20, 2010, 12:39:07
ОЧЕКУВАНЯ ОД ПОСЕТАТА НА ШПАНСКИОТ МИНИСТЕР

Шпания ке не препущи на Белгия
Игор Чавески

Македония во юни од Европската уния ке добие дополнителни шест месеци да найде решение за спорот за името защо повеке од ясно е дека до тогаш нема се постигне договор со Грция. Уще е поясно дека се доцни со донесуваньето и со спроведуваньето на таканаречените закони со европско знаменце за що веке стигнуваат критики. Ова, како що прогнозираат стручняците од невладините организации, ке биде пораката що шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос ке им я пренесе на македонските власти за време на денешната посета на Скопие. Според лугето од невладиниот сектор що го следат процесот на евроинтеграция, Моратинос само ке констатира дека главниот услов за Советот на министри да одреди датум за почеток на преговорите не е исполнет и дека во таков случай на европските челници не им преостанува нищо друго освен топката да я префрлат на следниот претседавач, а тоа е Белгия. Министерскиот совет на крайот на юни треба да расправа за можноста на Македония да и се даде датум за почеток на преговорите откако лани во декември беше донесена одлука ЕУ на ова прашанье да се наврати за време на претседаваньето на Шпания. Според оценките на Македонскиот центар за европско образование, Македония не треба да очекува многу од идните претседавачи со Унията, како що се Унгария, коя ке го преземе претседателството од Белгия, на почетокот на следната година, но и од тройката Полска, Данска и Кипар, кои во 2011 година ке претседаваат со ЕУ. Причината за тоа е що за сите овие земйи прошируваньето со нови членки воопщо не е на врвот на приоритетите и дека главен акцент ке биде ставен на реформите во Унията. Според оцените на стручняците, тоа що треба да загрижува е фактот що Владата во последната година назадува во исполнуванье на реформите. Како резултат на тоа, ЕУ и испорача на Владата нови забелешки, кои мораат да се отстранат до октомври, до кога треба да биде напишан новиот извещай за напредокот на Македония. Главните забелешки се однесуваат, пред се, на недоволниот политички диялог во областите за кои е потребен консензус од сите партии, како що е случайот со измените на собранискиот деловник. Покрай тоа, ке се бара и ревизия на избирачкиот список според забелешките що ги посочия експертите на ОДИХР, како и реформи во судството и во обвинителството. Ова ке биде втора посета на шпанскиот шеф на дипломатията на земява, откако во 2006 година, исто така, имаше средби со државниот врв. Моратинос важи за голем познавач на состойбите во регионот бидейки во поранешна Югославия бил службеник во амбасадата на Шпания во Белград.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=2000&ArticleID=138898
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 21, 2010, 05:49:16
Бендит: Македонија е Македонија и Македонија ќе си остане

Цитат
Европратеникот Даниел Кон-Бендит смета дека сега постои можност да се изврши притисок врз Грција за отстапки во спорот за името. Тој оценува дека решението сепак не може да дојде од надвор.
„Во однос на спорот за името на Македонија, отсекогаш имам едноставна позиција, и велам: Македонија е Македонија и Македонија ќе си остане. Потребно е да се прекине со оваа игра,“ изјави за Дојче веле европратеникот Даниел Кон-Бендит.

http://www.forum.com.mk/21602

КОЙ Е Daniel Cohn-Bendit ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Cohn-Bendit
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Април 21, 2010, 11:35:12
Скопското Дојче веле редовно пише глупости и цитира хора и медии, които никога не са казвали подобни неща. http://podkrepa.net/novini/155-yougo-psycho

Все едно няма в днешно време Интернет човек да провери.
Впрочем колко хора в РМ владеят добре чужди езици? Европарламента по принцип се старае към пълна публичност и гелдат дапубликуват всички по-официални изказвания и протоколи онлайн, така че да може всеки гражданин да провери какви ги "творят" политиците (нали им плащаме ние заплатите - трябва да има отчетност най-малкото, освен реклама колко хубаво и демократично нещо е ЕС). Ако имаше такова изказване, нямаше да е проблем да сложат връзка към оригинала  ;)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 22, 2010, 08:38:06
Маљас е master mind на Грција во однос на РМ, многу внимателно треба да се чита оваа интервју !

Маљас: Нацијата не е спорна

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122357

секако и делот на Љубчо е интересен!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 23, 2010, 08:52:45
многу многу мириса на решение за името....

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8C7FAE39B0A20B4EB7BEFFF31604095E

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4A477A5D51A618488B819125DD70DCE8

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Hunza на Април 23, 2010, 10:02:45
Кога ќе се спореди со статиjата на Фрчкоски

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E93A054E3AB5314A85476FAEFFF092E0

се види дека тоа би бил еден приличен компромис.

Меѓутоа решението е во рацете на двете влади, а сепак е познато дека секоj чекор на владата во Скопjе се мери со еден аршин: Како ќе се одрази на реjтингот на Груевски?

Така што, пореално изгледа сценариото за кое предупредува Џафери.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 23, 2010, 10:15:02
Здраворазумски е да актуелното правителство во РМ мора да направи потег на релаксација на севкупните односи во РМ. И економијата и буџетот и мегунационалните и мегуверските односи се е тоа многу блиску до критичната зона и ако се продолжи со актуелната сосотојба ке станат неодрживи.

РМ сега личи на расипана конзерва со висок внатрешен притисок, мори да се отвори или ќе експлодира сите страни.

Од друга страна здрав разум и состојбите РМ некако не седат во ист контескт, што пак оди во прилог на сценариото на Џафери.

Како и да Маљас е многу релевантен за односите РМ и Грција.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 23, 2010, 10:17:23
Маљас е master mind на Грција во однос на РМ, многу внимателно треба да се чита оваа интервју !

Маљас: Нацијата не е спорна

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122357

секако и делот на Љубчо е интересен!

KAKO TOA : Нацијата не е спорна, КОГА МАЛКУ ПОДОЛЕ ВО ТЕКСТОТ УБАВО СИ ПИШУВА, "Етничкиот идентитет, македонци напишан на латиница, за да се разликува од грчките македонци кои би биле македонас. Јазикот, македонски, на латиница." !
НАС ЛИ НЕ ПРАВАТ ЛУДИ ИЛИ НОВИНАРЧИНЬАТА НИ СЕ ЕПТЕН ОДЛЕПЕНИ ? ПА ОВА Е ДА СЕ РАСЦЕПИШ НА ДВЕ ОД СМЕЕНЬЕ !  ;D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ppan на Април 23, 2010, 10:30:01
многу многу мириса на решение за името....

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8C7FAE39B0A20B4EB7BEFFF31604095E

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4A477A5D51A618488B819125DD70DCE8

Даскале,
Нещо не мога да схвана гръцката философия за името и нацията(идентитета)
Да разбирам ли, че тя е следната(поне така обяснява нещата "Дневник"):
Ако гражданите на Македония се изписват не като "Македонци" и на английски "Macedonian", а само като "Makedontsi", и за язика също -той се нарича не "македонски" и на английски "мacedonian", а само "makedonski",
то тогава  ще се смята, че в РМ живеят "Makedontsi", които говорят "makedonski" язик, а в Гърция живеят "Makedones", и двата етноса са различни?
Ами тогава как ще се изписват тези понятия на кирилица, която е официалната азбука в РМ?
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 23, 2010, 10:30:42

KAKO TOA : Нацијата не е спорна, КОГА МАЛКУ ПОДОЛЕ ВО ТЕКСТОТ УБАВО СИ ПИШУВА, "Етничкиот идентитет, македонци напишан на латиница, за да се разликува од грчките македонци кои би биле македонас. Јазикот, македонски, на латиница." !
НАС ЛИ НЕ ПРАВАТ ЛУДИ ИЛИ НОВИНАРЧИНЬАТА НИ СЕ ЕПТЕН ОДЛЕПЕНИ ? ПА ОВА Е ДА СЕ РАСЦЕПИШ НА ДВЕ ОД СМЕЕНЬЕ !  ;D

 ;D  латински македонец  ;D

да првокласна дупчалка е!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 25, 2010, 01:11:17
држе ли го на око некој оваа

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122430
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Hunza на Април 25, 2010, 02:41:27
Груевски нема ни наjмала намера да дозволи решавање на спорот со Грциjа:

http://www.forum.com.mk/#21801
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 25, 2010, 02:49:22
Груевски нема ни наjмала намера да дозволи решавање на спорот со Грциjа:

http://www.forum.com.mk/#21801

Цитат
Доколку биде ставен предлогот Северна Република Македонија, за севкупна употреба, и официјално тој предлог биде доставен од преговарачот Нимиц, јас тој предлог ќе го ставам на референдумско изјаснување

Ова, за утрешното издание на магазинот НИЕ со Драган Антоновски, го изјави премиерот Никола Груевски.

„Доколку ве интересира мојот личен став, јас ќе гласам против“, рече Груевски одговарајќи на прашањето за неговиот став во врска со предлогот Северна Република Македонија.

предаването „НИЕ“ е на Сител, денес во 16:25!

Во тој случај предвремени избори или техничка влада, секако правителствота на дпмне е на стаклени нози од овој момент на таму.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 25, 2010, 03:09:21
sorry предаването НИЕ на Сител е денес во 16:00 часот по МК време !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 25, 2010, 06:36:21
ФИЛМ :

"МАКЕДОНИЯ НЕ СМЕЕ ДА ВЛЕЗЕ ВО НАТО И ЕУ"

СЦЕНАРИО :

СРБИЯНСКИТЕ ИНСТАЛАЦИИ ВО МАКЕДОНИЯ

ГЛАВНА УЛОГА :

ГРУЙО БАБУНСКИ, ГЕДЖОВАНСКИ ВОЙВОДА

КРИТИКА : ДАЛИ СЕ НАВИСТИНА ТОЛКУ ДОБРИ ЗА ДА ИМ УСПЕЕ !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Април 25, 2010, 07:19:13
http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=10/ljubisa-25-04.wmv&VestID=122456
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 26, 2010, 12:19:55
Груевски се изјасни за името

 (http://www.picvalley.net/u/1939/166979095711167537051272233852HG0g7w9g9Wj2xGdR0eHr.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1939/166979095711167537051272233852HG0g7w9g9Wj2xGdR0eHr.JPG)
Аналитичарите коментираат дека Груевски, конечно, признал оти цело време го компликувал преговарачкиот процес и се криел зад референдумот

Оливера Војновска

Цитат
Премиерот и лидер на десницата, Никола Груевски, викендов ги отвори докрај картите за проблемот со името, ставајќи јасно до знаење дека шансите за надминување на дводеценискиот спор до крајот на шпанското претседавање со ЕУ се речиси исклучени. Преку една од своите омилени телевизии – Сител, премиерот многу прецизно кажа дека во случај медијаторот Метју Нимиц официјално да достави предлог „Република Северна Македонија“ за севкупна употреба, тој ќе го стави на референдум и самиот ќе се изјасни „против“. Оваа негова изјава доаѓа по зачестените посети на странските дипломати и оптимизмот на претседавачот со ЕУ, Мигел Анхел Моратинос, кој минатата недела во Скопје ја охрабри Владата да го направи „компромисот за фантастична иднина“, убеден дека Македонија до јуни би можела да добие датум за преговори со ЕУ.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F4B81A0D275CF748930CB531B2DAF33C
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 26, 2010, 12:39:11
КОЛУМНА
Рацио


Теута Арифи

Цитат
Фактот што авторитетни грчки интелектуалци престојуваат во Македонија, разговараат за идеи, лобираат и бараат поддршка, зборува за тоа дека грчката страна пред меѓународните партнери успешно се претставува како проактивна во спорот со името. И одговорот што доаѓа од македонската политика е крајно несоодветен.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=689395FFD74F9C48A3ACA86A2E1B7CA0
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 26, 2010, 01:15:27
ПРЕМИЕРОТ ГИ УРИВА И ПОСЛЕДНИТЕ НАДЕЖИ ЗА РЕШЕНИЕ
Ќе има референдум и ќе гласам против!


Цитат
Можеби оваа изјава на Груевски е и психолошка борба за позиции пред евентуалните преговори, но е упатена на погрешен начин. Со ваквиот однос Грција повторно е конструктивната, а Македонија проблематичната - објаснува Биљали. Според него, ваквата игра тешко ќе биде прифатена и од македонските Албанци кои доколку видат дека евентуалниот референдум е само фарса, воопшто нема да бидат заинтересирани да излезат и да гласаат на него

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2005&ArticleID=139384
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 26, 2010, 03:50:30
Фуере:Прерано е да се зборува за референдум,ургентно е билатерално да се преговара

Цитат
Прерано е да се зборува за референдум,ургентно се потребни билатерални разговори за да се најде решение за прашањето за името-изјави денеска евроамбасадорот Фуере коментирајки ја изјавата на премиеорт Груевски дека доколку Република Северна Македонија би бил предлогот ставен на референдум,тој би гласал против.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=59868
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 27, 2010, 11:07:57
ВМРО-ДПМНЕ ја смирува топката по референдумската бура

Цитат
Откако со настапот на телевизијата Сител македонскиот премиер предизвика вистинска политичка бура, од неговата ВМРО-ДПМНЕ вчера ја смируваа топката. Во владејачката партија брифираа дека „се очекува пакет идеи од медијаторот Метју Нимиц во текот на мај и дека посредникот во спорот со името е во постојан контакт со двајцата преговарачи“

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BA0937853402C04B86AE9A9C5B6C03F7

AБЕ ОВИЕ НАС НЕ СМЕТААТ ЗА НЕДОНОСЕНИ, А ?
ИЛИ ПАК И НАВИСТИНА СМЕ ТАКВИ, ШТОМ СЕУШТЕ ГИ ПОДНЕСУВАМЕ !?
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 28, 2010, 10:20:12
Брисел вджашен од изявата на Груевски

Брисел/Скопие, 27. април (ИНПРЕС)

Иако Брисел врие од изявата на премиерот Груевски за референдумот за името, никой не сака явно да проговори, уверени дека тоа би било контрапродуктивно, извести А1 од седището на ЕК.

Официялно я повикуваат владата да го искористи фамозниот прозорец за решаванье на спорот до юни.

Но, щом се исклучат микрофоните, европските претставници инволвирани во процесот на приближуванье на Македония кон ЕУ се отвораат.

Едните сметаат дека изявата на Никола Груевски дека би гласал против Северна Македония за севкупна употреба е во наймала рака неодговорна и не доликува на европски лидер, особено во период кога притисокот од сите страни е максимален.

Другите пак во оваа изява гледаат посуптилна тактика на Премиерот. Или барем се надеваат дека станува збор за постепено откриванье на црвените линии од македонска страна.

Во време кога грчката страна явно порачува дека прифакя Северна Македония, македонската страна става на знаенье дека нема да попущи туку така. Сега кога Груевски кажа що не прифакя, и я задоволи домашната явност, Следниот чекор велат во Брисел, треба да биде да каже що е за него прифатливо.

Истите извори предупредуваат дека Атина многу вещо я одигра своята тнр “конструктивна улога“ пред мегюнародната явност со тоа що се изясни за предлогот Северна.

Скопие треба що поскоро да го стори истото и да покаже проактивност во процесот. Не смее да се ризикува повторно губенье на симпатиите во Брисел. (Край)

http://inpress.com.mk/?ItemID=53C8BFF7E619914F87C772CCB91E372C
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 30, 2010, 09:56:18
Нимиц го подготвува предлогот

Цитат
Медијаторот Метју Нимиц во вторникот и во средата ненадејно ги повикал македонскиот и грчкиот преговарач, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, на средба во Њујорк. По поединечните средби со Јолевски и со Василакис, Нимиц се сретнал и со генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун. Од средбите на Нимиц нема конкретен пишан документ, односно според неофицијалните информации, тој не дошол со нов предлог, туку ќе се случи тоа во текот на мај. Како што информираат од кабинетот на Бан Ки Мун, генералниот секретар сакал да се информира како стојат работите околу спорот, а средбите со преговарачите биле редовна размена на информации.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E557C6D00E2F4B4396DFC74131BE96F5
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Април 30, 2010, 10:06:03
Канал 5, 29.04.2010
ОН ќе предложат MAKEDONSKI за јазикот и идентитетот (http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=59996)

Новиот предлог на ОН за јазикот и идентитетот ќе биде македонски испишано на латиница (makedonski). Ова денеска за Дојче Веле го изјави германскиот пратеник и претседател на заедничкиот парламентарен комитет Македонија-ЕУ Јоргос Шацимаркакис.Тој се повикал на релевантни извори во Њујорк.

- Целосно ја разбирам чувствителноста на прашањето за идентитетот, нацијата и јазикот. Мислам дека ние Европејците треба да ја разбереме оваа чувствителност и да помогнеме секаде каде што можеме. Треба да имаме јасна декларација за името на нацијата и јазикот, тие да бидат ’македонски’, што за мене е прифатливо, а е и за сите, вклучително и за јужниот сосед, вели Шацимаркакис.

Шацимаркакис смета дека тоа е најдоброто решение што може да се вметне во меѓународното право преку резолуција на Советот за безбедност на ОН,и дека е очекува да биде прифатено од луѓето.

Шацимаркакис ги повикува македонските власти да го прифатат ова решение затоа што идната влада на Грција би можела да понуди многу полоша варијанта за јазикот и идентитетот на Република Македонија“.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Април 30, 2010, 10:06:53
Канал 5, 30.04.2010
Груевски: Нема да биде како што вели Шацимаркакис (http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=60041)

Ставот на Шацимаркакис е оформен без негова целосна информираност за процесите во ОН и неговите тврдења треба да се земат со резерва-изјави премиеорт Груевски коментирајќи ги изјавите на германскиот европаратеник Јоргос Шасимаркакис дека новиот предлог на ОН за именување на македонскиот идентитет и јазикот ќе биде „македонски“ испишано на латиница.

- Мислам дека нема да биде така. Не е целосно информиран како се одвиваат процесите, каков е редот на нештата и кои се правилата во ОН, изјави Груевски ..
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Илинден на Мај 01, 2010, 01:59:33
Шацимаркакис ги повикува македонските власти да го прифатат ова решение затоа што идната влада на Грција би можела да понуди многу полоша варијанта за јазикот и идентитетот на Република Македонија“.

Многу "полошата" веријанта веројатно е вистинското име на јазикот и идентитетот кое се употребувало до 1945 и кое е запишано во сите историски документи, за кои и Грција и Грците многу добро знаат.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Anton на Мај 01, 2010, 12:38:05
http://makfax.com.mk/_tools/article/106258/view
Младенов: ПЈРМ е засрамувачки акроним
Автор: Александар Чочевски
01 мај 2010, 09:59
Извор: Макфакс
Вашингтон

Мразам што морам да го користам и читам тој засрамувачки акроним. Македонија и Грција мора да постигнат компромис за името заради евро-атлантската иднина на земјата, вели шефот на бугарската дипломатија, Николај Младенов.

Во својот настап пред Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон, Младенов проблемот со името го нарече чуствително и комплексно прашање за кое мора да се изнајде решение.

„ Не би ги поврзувал директно грчката финансиска криза и прашањето за името. Тоа е билатерално прашање меѓу Македонија и Грција. Тоа не е прашање на кое луѓето не обрнуваат внимание, па да успееме лесно да постигнеме решение. Тоа е многу комплексно прашање, што е многу важно за Грците и Македонците. Тоа што често и им го велиме на нашите пријатели во Скопје и Атина е дека сме убедени дека мора да има компромис. Мора да се постигне компромис, што е прифатлив за двете страни, инаку можностите што Македонија ги има пред себе во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат многу отежнати доколку нема компромис“, изјави Младенов, кој потенцира дека македонското претседателство со Комитетот на министри на Советот на Европа треба да се искористи за интензивирање на разговорите со Грција.

За него, засрамувачки е што една земја, две децении по падот на комунизмот мора да се означува со референа како ПЈРМ.

„Искрено, мразам што морам да продолжам да го користам и да го читам овој акроним, поради тоа што е засрамувачки. 20 години од крајот на комунизмот и години по крајот на распадот на Југославија, сеуште имаме една земја што го има зборот „Поранешна“ во своето име што многумина од нас мораме да го користиме“, вели шефот на бугарската дипломатија, кој нагласи дека Бугарија го признава и го користи уставното име – Република Македонија.

Најавувајќи ја својата посета на Скопје во првата половина на мај, Младенов најавува повторно покренување на прашањето за потпишување на договорот за доборсоседство меѓу Бугарија и Македонија.

„Има добра можност за потпишување за договорот за добрососедство ако двете страни, барем на една недела, престанеме да го читаме печатот и се фокусираме на вистинските работи со кои треба да се справиме. Ова го велам со голема разочараност, поради тоа што мислам дека македонско-бугарските односи се засенети со прашања што не ги покренуваат политичарите, туку медиумите. Ова не е добро. Она што треба да го направиме е да потсетиме на оваа иницијатива, и се надевам дека ќе го направам тоа со мојот пријател, Антонио Милошоски во Скопје, и да се придвижиме напред во создавањето рамка за нашите билатерални односи, која ќе го отсликува реалното мислење на луѓето. Бугарија во последните 20 години беше од помош и е добар пријател на Македонија“, вели Младенов.

Запрашан од страна на претседателот на Обединетата Македонска Дијаспора, Методија Колоски за положбата на македонското малцинство во Бугарија, Младенов со одговор – признаваме индивидуални, а не колективни права.

„Дозволете ми да бидам јасен, ние не признаваме малцинства во Бугарија. Нашиот правен систем е базиран на фактот дека луѓето имаат индивидуални човекови права и како индивидуи имаат право да се изразат себе си, да учат, да изучуваат јазици или да прават било што за да го изразат својот индивидуален идентитет. Ние имаме голема турска популација во Бугарија, што е целосно интегрирана во општеството, поради тоа што тие се бугарски граѓани. Нашиот правен систем не им дава посебни права поради тоа што се малцинство, но и поради тоа што тие како индивидуи уживаат човекови права. Мислам дека прашањето што често се покренува за македонско малцинство...ќе ми дозволите да бидам отворен...секој пат кога некој го покренува ова прашање, мислам дека сака да ни наштети на нашите односи. За мене, тоа не претставува проблем“, вели Младенов, кој бара главниот фокус во односите меѓу двете земји да не биде на историски прашања. /крај/ csis/ач

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 03, 2010, 10:31:44

Се намалува времето за решение за името

Времето почнува да се намалува и, за жал, мислам дека како що ке одминува, така се' помалку ке може да бидеме оптимисти за можното решаванье на спорот за името до юни, оценува францускиот амбасадор во Македония, Жан Клод Шлумберже, во интервю за Радио „Слободна Европа“.

Според него, оптимизмот на шпанскиот шеф на дипломатията, Мигел Анхел Моратинос, за можно решаванье на спорот за името до юни бил заснован на постоеньето воля да се стигне до решение и од македонска и од грчка страна.

- Нищо не е невозможно ако постои политичка воля. Мислам дека е неопходно да се продолжат преговорите под покровителство на ОН со медияторство на Метю Нимиц, но важно е да има и билатерални разговори на сите нивоа, вклучително и найвисокото ниво. Тоа би овозможило да се создаде подобра клима на доверба и овозможува сигурно да се оди кон решение. Времето е кратко, но сепак не е доцна за европскиот Совет во юни, под услов да постои силна воля - вели Шлумберже.

Той уще додава дека од почетокот на годинава мегюнародната заедница имала неколку мотиви за незадоволство. Во доменот на реформите ги споменува Законот за водите и Законот за антидискриминацията, кои не соодветствуваат со европските стандарди.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=212C9CACD79AC943B8CE8F3C75D96A0D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 05, 2010, 11:48:31
„Време”: Вместо дата за преговори Македония ще получи критики от ЕС

05 май 2010 | 12:35 | Агенция "Фокус"

Скопие. Неправителствените организации, които наблюдават процеса на евроинтеграция, твърдят, че на срещата на високо равнище на ЕС през юни Македония не само че няма да получи дата за преговори, а ще бъде подложена на силни критики за неизпълняване на изискванията, които бяха посочени в последния доклад на Европейската комисия, пише днес македонският вестник ”Време”. От Македонския център за европейско образование твърдели, че вместо за дата за преговори правителството се готви за предсрочни избори, с намерение да превърне неуспеха от реализирането на програмата за евроинтеграция в нов четиригодишен мандат.
„Управляващите нямат намерение да се движат към ЕС, а да покажат, че предстоят избори. С аргумент, че е по-добре да запазим името, отколкото Македония да стане безличен член на ЕС, ще започнат кампания, в която основните виновници ще бъдат ЕС, НАТО и Гърция”, заявила Лидия Димова от центъра.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 08, 2010, 01:27:31
ЖАН КЛОД ШЛУМБЕРЖЕ, АМБАСАДОР НА ФРАНЦИЈА

Само до јуни сум оптимист за Македонија


Цитат
Ви изгледа ли вам ситуацијата во Македонија од безбедносен аспект опасна, по се' она што се случуваше минатата недела и по предупредувањата од амбасадорите на САД и на ЕУ?

- Да, очигледно е дека тоа е загрижувачко. Во однос на последните инциденти постои загриженост од количината на оружјето што беше откриено. Информациите што ги презентираа македонските власти јавно, со голема транспарентност, покажуваат дека постои загриженост. Но, она што не' прави посмирени се ставовите од сите страни, кои веднаш го осудија прибегнувањето кон насилство и осудата беше едногласна.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=47488BF80F0B0D488A6375254F64CEFC
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 11, 2010, 11:34:42
Бутрос Гали: Спорот за името е решлив

Цитат
Поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации верува дека македонско–грчкиот спор е решлив и посочи неколку примери на држави кои имале, како што вели, далеку пострашен проблем

http://www.forum.com.mk/22674
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Hunza на Мај 11, 2010, 12:38:08
Бла, бла.  Освен проблеми, тие држави имале и лидери.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 12, 2010, 06:04:24
Бла, бла.  Освен проблеми, тие држави имале и лидери.

Inpress го чита форумот, ето денешен осврт....

Во НАТО и во ЕУ – безусловно сега

Скопје, 12. мај (ИНПРЕС)


На Македонија и се потребни лидери. Храбри, одважни луѓе со чувство за иднината. За новите времиња што им припаѓаат на идните генерации Македонци.

http://inpress.com.mk/?ItemID=FFE22A28A299CC49BE61DB7A00145AFD
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 13, 2010, 05:45:47
САД: Крајно време за надминување на проблемот со името

САД сметаат дека е крајно време за решавање на проблемот со името, изјави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, по денешната средба со помошник-државниот секретар на САД, Филип Гордон.

„Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на политичката и безбедносната стабилност на Република Македонија и за успешно интегрирање на земјата во НАТО алијансата и за отпочнување на пристапните преговори со Европската Унија“, рече Црвенковски.

Според него, САД сметаат дека е крајно време да се надмине пречката, односно спорот со Грција околу името на нашата земја и на тој начин да се деблокираат евро-атлантските интеграции на Република Македонија.

Во однос на месец јуни како краен рок за надминување на спорот со името, Црвенковски со претпоставка дека САД повеќе би биле заинтересирани за негово решавање до одржувањето на НАТО самитот во октомври.

„Јас претпоставувам дека од аспект на САД, следната одредница, која што за нив е поважна, тоа е самитот на НАТО во октомври во Португалија и дека до тогаш треба процесот и да заврши, што значи дека треба да почне деновиве“, рече Црвенковски.

Според информациите на лидерот на СДСМ помошникот-државен секретар Гордон од Скопје денеска ќе отпатува за Загреб, каде ќе оствари средба со премиерот Никола Груевски.

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=22229
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 17, 2010, 01:28:56
ПОЛИТИЧАРИТЕ МОБИЛИЗИРАНИ, СТРУЧЊАЦИТЕ ОЧЕКУВААТ РЕШЕНИЕ
Сите го чекаат Нимиц


Цитат
Македонскиот државен врв е во очекување на предлогот на посредникот Метју Нимиц, кој, според најавите, би требало да понуди решение за затворање на спорот со Грција. Со тоа би се деблокирала евроатлантската интеграција на Македонија веќе на наредниот самит на НАТО, кој треба да одржи во ноември во Португалија.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=2023&ArticleID=140895
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Мај 19, 2010, 05:40:01
„Вечер”, Македония: Спорът за името на Македония е „перверзен”, заяви Желю Желев (http://focus-news.net/?id=n1396027)

19 май 2010 | 09:04 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Блокирането на началото на преговорите за членство на Македония в ЕС заради спора за името с Гърция е „перверзно”, тъй като е неприемливо да се отказва на страна да използва името, което си е избрала, заяви в интервю за електронното издание „Еурактив” първият демократично избран президент на България Желю Желев, пише днес македонският вестник “Вечер”.

„Неприемливо е, че Европейския съюз взима решения от името на една страна с вот, проведен в нейните кръгове”, заявява Желев, който е основател и президент на неправителствената организация Балкански политически клуб, която събира известни политици и интелектуалци от Югоизточна Европа. „Гърция просто търси аргументи срещу македонското членство в ЕС. Това е опасно, тъй като създава напрежение в Македония между албанци и македонци”, коментира Желев, имайки предвид славянското мнозинство и малцинството етнически албанци.

Желю Желев се обяви категорично в подкрепа на членството на Турция в ЕС и разкритикува Гърция за стремежа й да използва кипърския проблем като начин този въпрос да остане извън дневния ред на ЕС.
Бившият президент също така отхвърли гледните точки на Франция и Германия, че Турция е твърде голяма страна, за да може да засенчи Париж и Берлин в Европейския съвет и в Европейския парламент. На въпрос дали става дума за лична позиция и тя защо не отразява позицията на официална София Желев е изтъкнал, че „това е позиция на мнозинството страни членки на ЕС”. Бившият държавен глава е изразил загриженост, че настоящият премиер Бойко Борисов нямал стратегия за да извади страната от кризата.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 20, 2010, 12:21:06
ГРЦИЈА НЕ ОТСТАПУВА ОД СТАВОТ ДЕКА ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ ЌЕ ПОЧНАТ ПО ЗАТВОРАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО
Папандреу: Не очекувајте чудо во јуни


Цитат
Грција нема да отстапи од зацртаниот став дека Македонија ќе ги почне преговорите дури откако ќе се реши спорот за името и покрај притисокот на кој е изложена. Ваква порака му пренел грчкиот премиер Јоргос Папандреу на својот македонски колега Никола Груевски на нивната неформална средба во Мадрид во понеделникот.
Владини извори во Скопје информираат дека Папандреу бил дециден дека Македонија не треба да очекува чудо во јуни и дека е невозможно Советот на ЕУ да донесе одлука зад која нема да застанат сите членки на Унијата.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2026&ArticleID=141138
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ppan на Мај 20, 2010, 01:58:59
Приятелю disidente,
Има ли някаква информация при вас в Македония, какви ще са новите предложения на гърците или на Матю Нимиц?
Поздрави!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 20, 2010, 05:28:19
интересен момент...тоа е прв пат отворено да се посочува дека не е само името пробелм за мк европска интеграција

Грција нема апетит во моментов да го реши името

Цитат
- Не сум сигурен дека грчката влада ќе има апетит да се зафати со што било што е контроверзно дома и што може да создаде дополнителен отпор од граѓаните. Моментот не е идеален за решение на спорот за името. Можноста на Грција да се пазари за ова прашање е послаба од што беше. Многу европски земји можеби имаат многу мали симпатии за грчките позиции или помалку од што имаа порано и можеби се чувствуваат помалку расположени да ја туркаат Грција. Има и одредени критики и од Комисијата и од останати институции кои сугерираат дека не само грчкото противење е причината за не започнувањето преговори, но и дека има одредени загрижености во однос на владините политики на Владата на Македонија, изјави професорот на Универзитетот “Кент“ и на Лондонската школа за економија и политички науки, Флоријан Бибер.

http://www.kanal5.com.mk/Default.aspx?mId=16
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 21, 2010, 12:35:05
Груевски: Сакаме решение за името, но без повреда на македонскиот идентитет

Цитат
Оваа влада настојува да го реши долгогодишниот проблем со Грција околу уставното име на земјава, но при тоа ќе внимава и до крај ќе инсистира да не се повреди идентитетот на македонскиот народ и нација, изјави доцна синоќа на трибина во Струга премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Додаде и дека нема да се дозволи од евентуалното решение да профитира Грција, а Македонија да си направи штета на сопствените национални и државни интереси.

http://alsat.mk/vesti/zemja/663233.html

ИЛИ ПРЕВЕДЕНО : ОВАА ВЛАДА НЕ САКА РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО !!!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Anton на Мај 21, 2010, 01:56:36
ИЛИ УШТЕ   ПОТОЧНО  И  ВО ЦЕЛОСТ ПРЕВЕДЕНО : ОВАА ВЛАДА КАКО  И  ПРЕТХОДНИТЕ  НЕ САКА РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО ЗА  ДА МАКЕДОНСКИТЕ  НАРОДИ  (Албанци,Бугари,Власи,Турци,Роми,Бошнаци и  други ) ПОВТОРНО  ГИ  ВРАТИ  ПОД  ЈУГОСЛОВЕНСКО  (  СРБСКО )   РОБСТВО,  ВО  ФОРМА  НА  „ЗАЕДНИЧКА  ДРЖАВА„.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 21, 2010, 08:06:48
Вељаноски: Да не се задира во идентитетот на македонскиот народ

Цитат
Решението за спорот со името не може да задира во националниот, јазичниот и културниот идентитет на Македонскиот народ, рече претседателот на македонското Собрание, Трајко Вељаноски, во поздравното обраќање на седницата на Постојаниот Комитет на Парламентарното Собрание на Советот на Европа, што се одржува во Скопје.

http://www.makfax.com.mk/108203
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 21, 2010, 08:44:55
и јас сум да не се ЗАДИРА (ебати србизмот) во идентитетот на македонскиот народ  ;D, да си остен тоа што си е, а тоа е прво качествени Българи!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 21, 2010, 11:37:43
Нов интересен моменет....

Цитат
Македонија е на добар пат да стане држава.
Верувам дека до крајот на оваа година Груевски, во преговорите со Грците, ќе се избори за достојно решение кое не задира во националниот идентитет и јазикот. Ако не успее, ќе си има избори, ќе си излезе секој со своја понуда по тоа прашање, па народ нека гласа. Дал сака Бранко и СДСМ да му бидат кумови, или сака Груевски да му биде премиер. Поштено.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=CECF0B059C104B41AE263452CBB73827
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 22, 2010, 12:29:40
Собранието не го дава идентитетот

Парламентот донесе неколку документи што ја обврзуваат Владата да ги продолжи преговорите за името со Грција под покровителство на ОН. Во овие документи јасно е наведено дека решението на овој спор не може да задира во националниот, јазичниот и културниот идентитет на македонскиот народ

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=52210101166&id=9&setIzdanie=21989

ГОТОВО : И ПАРЛАМЕНТОТ НЕ САКА ДА ВЛЕЗЕМЕ ВО ЕВРОПА !
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 22, 2010, 03:15:34
хе хе хе ке им се придава  ;D, оти че те пука ОВА  или Советот за Безбедност ке им донесе и име и тазе фриско идентит како локомадес  ;D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 25, 2010, 12:06:30
субстандардноста на македонското општество на дело...во контекст на постоењето на критичка мисла во РММнозинството нејќат преговори

Повеќе од половината македонски граѓани сметаат дека Македонија треба да ги прекине разговорите со Грција за прашањето на името, покажа најновата „Анкета Дневник“, спроведена на репрезентативен примерок испитаници.

Иако беше познато дека ставот на граѓаните зо прашањето за името е „тврд“, изненадувачки е што 51 отсто сметаат дека Македонија не треба воопшто да остане во процесот на барање компромис што се одвива под покровителство на Обединетите нации. Кај етничките Македонци овој процент е дури 63 отсто. Интересно е што флексибилноста за компромис е повисок кај помладите категории граѓани. Анкетата, која официјално ќе биде презентирана утре во 12 часот во хотелот „Холидеј ин“, покажува дека мнозинството ја одобрува политиката на Владата за името.

(http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/0EE21089CF270543B5276939C865945A.jpg)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=53D0D3F0779EC9429485DF5515FA33F4

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: deko на Мај 26, 2010, 07:20:21
 Само незнам колку државни пари собрани от веке финански истощените грагани се потрошия за ,,местенъе,, на вакви анкети.Значи ова некако му доага за сопствени пари да ти продаваат лаги, или народната ,, со свой стап по своя глава,.Да се надевам дека народот во Македония веке ги прочитал и станал имун на вакви излитени и старомодни трикови на кловновите от циркусот дпмне.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 26, 2010, 09:26:11
Интересно е дека анкетата ја прави таборот околу ВАЦ што доплнително ја прави карма-каша цеалата работа, па логична е реакцијата на дел от дипломатите во РМ.

Шлумберже: Резултатите на анкетата на Дневник контрадикторни

Францускиот амбасадор во земјава Жан Клод Шлумберже ги нарече контрадикторни вчерашните резултати од анкетата на Дневник, според која повеќе од половина македонци се за прекин на преговорите со Грција за разликите околу името.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123562

значајни се и овие пораки посредно испратени до мк правителството и мк општество....

Ружин: НАТО ќе чека на решавање на спорот со Грција

Мали се шансите Македонија да добие покана за НАТО на ноемврискиот самит на алијансата во Лисабон без решен спор за името со Грција-оценува Нано Ружин, професор и долгогодишен амбасадор на Македонија во Брисел, кој отворено за тоа зошто Македонија не доби покана на самитот на НАТО во Букурешт пишува во својата книга „НАТО во современите меѓународни односи’’.

„Македонија ќе остане да чека додека не го најде самиот излез од оваа состојба односно додека не го најде компромисното решение со Грција. Тоа во овој миг е единствената алтернатива, патот до НАТО поминува преку Грција“, изјави Нано Ружин, универзитетски професор.

На алијансата не е и сеедно што паѓа поддршката за влез на Македонија во оваа организација ако услов за тоа е промена на името, но ова засега, ниту американскиот амбасадор не сака да го коментира.

„Сега е многу важно да се има ваква книга на македонски јазик, за да се разбере како НАТО функционира и неговите цели и зошто е најуспешна организација во историјата“, вели Филип Рикер, амбасадор на САД.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123557

Охрабрува оваа изјава на Рикер дека НАТО е најуспешна организација во историјата што може да се толкува како порака дека, антинато силите, а знаеме кои се, на крајот сепак ке бидат поразани, но цената затоа ке ја плати целиот народ.

Важна и охрабрувачка порака е и оваа....

Баросо: Проширувањето на ЕУ не смее да запре

Економската криза која ја зафати Европа не смее и нема да влијае врз политиката на проширување кон Западниот Балкан, увери попладнево претседателот на Европската Комисија

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123572
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 27, 2010, 07:13:27
оваа треба внимателно да се чита...

Талер: Опасност Македонија да биде симната од дневен ред


Работите не стојат добро за Македонија, пред јунскиот самит на лидерите на ЕУ. Без сериозен напредок во решавањето на спорот за името, што за жал е реална опција, постои опасност Македонија да биде симната од дневниот ред и повеќе да не биде во фокусот на ЕУ изјави денеска во Скопје известувачот за Македонија во европарламентот Зоран Талер, говорејќи за перспективите на земјата пред претстојниот самит ЕУ-Западен Балкан во Сараево.

„Без решение за името нема преговори. Тоа е јасно. Тоа објективно е така“, изјави Зоран Талер.

Премиерот Груевски треба да ја преземе одлуката и да го премине Рубикон, без страв како тоа ќе се одрази врз неговиот рејтинг, рејтингот на партијата или владата.

„Има и друга страна. Понекогаш, тоа не е мое мислење туку ја чувствувам таквата психологија и филинг во Брисел. Почнува да се верува дека можеби и не е толку голем интересот да се влезе во ЕУ. Дека можеби се посилни други интереси“, изјави Талер.

Случајно или намерно, Талер, засега само како лична идеја, навести едно од можните сценарија за решавање на проблемот.

„Нимиц да излезе со 2-3 предлози, за кои смета дека се најдобри во последната деценија. Потоа да се ангажира професионален преговарач, од типот на Холбрук, во смисла на булдожер, кој ќе има мандат во рок од 45 до 60 дена да ја заврши работата, но мора да има мандат од Бан Ки Мун, од Хилари Клинтон, Ештон, Филе, мандат од Меркел и Саркози. Тогаш би сакал да го видат тој што ќе се осмели да го саботира тој мандат“, додаде Талер.

Талер не пропушти да нагласи дека покрај решавањето на спорот со името, Македонија мора да го реактивира и процесот на реформи за прием во ЕУ, кој како што оцени словенечкиот европарламентарец за разлика од одличната минатата година, губи темпото во првите месеци од оваа година.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123596

Тезите кои сега ги актуелизира Талер, македонските Българите ги имаат утврдено, промовирано уште во 2007
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јуни 03, 2010, 03:41:20
А1 Колумна: Зошто не се разбираме

Цитат
Не знам зошто не се разбираме. А сите зборуваме македонски. Еве во спорот за името нема кој не го споменал зборот компромис.

И Бранко Црвенковски и Ѓорѓе Иванов и Никола Груевски. И пак не се разбираат.

Кое е тоа зборче, или дел од реченицата што претставува камен на раздорот меѓу нив, а потоа и меѓу нас граѓаните. Еве да тргнеме од изјавата на Премиерот Груевски.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123825
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Anton на Јуни 05, 2010, 06:02:57
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=6510949595&id=9&setIzdanie=22000

Освен спорот за името, спорни станаа и реформите Останати вести
сабота, 5.6.2010
 
   
Дел барања на Брисел за кои вчера информира Секретаријатот за европски прашања биле да се ограничат вработувањата во јавната администрација, да се измени Деловникот на Собранието и да продолжи да се спроведува рамковниот договор   
   
   
И назадувањето во делот на политичките критериуми, а не само спорот со Грција, може да биде пречка за евроинтеграциите на нашата држава. Европската комисија деновиве им порача на македонските власти дека имаат шест недели да покажат напредок во европските реформи, затоа што во спротивно, ги очекува негативен извештај од Брисел во ноември. Нашата држава мора да покаже напредок во реформите на судството, политичкиот дијалог во Собранието, да го измени изборното законодавство и да ги ограничи вработувањата во јавната администрација. Експертите од невладиниот сектор оценуваат дека ако нашата држава не ги исполни поставените барања, Европската комисија би можела да ја повлече одлуката за почнување преговори.

- Не ни е проблем само спорот за името, туку и реформите и очигледно е дека граѓаните ја немаат оваа информација. Ако добиеме негативен извештај, тоа значи дека ќе се повлече одлуката што комисијата ја донесе лани, за почеток на преговорите. Вакво искуство веќе има со Словачка, која ги почна преговорите за членство со ЕУ, но потоа беше принудена да ги прекине поради тоа што не ги исполнуваше политичките критериуми - вели Лидија Димова од Македонскиот центар за европско образование.

Од Секретаријатот за европски прашања вчера преку соопштение информираа за забелешките од Брисел што во земјава ги донесе Кристијан Хедберг, раководител на одделение во Генералниот директорат за проширување на Европската комисија. Брисел бара да се измени изборниот законик, да се ажурира избирачкиот список, како и да се измени деловникот на Собранието. Во делот на јавната администрација се бара значително да се ограничат привремените вработувања, а за работните места да се спроведат транспарентни постапки за вработување во согласност со Законот за државни службеници. Комисијата ги охрабрува властите да продолжат со спроведување на Охридскиот рамковен договор, а во делот на економијата им препорачува одблизу да ги следат економските случувања и да спроведуваат мудра фискална политика. За делот на судството и борбата против корупцијата, области за кои според наши дипломатски извори се изнеле најсериозните забелешки од Брисел, во соопштението речиси нема информации. Секретаријатот информира дека комисијата охрабрила да продолжат реформите во правосудството, а во делот на борбата против корупцијата да постои поголема соработка меѓу институциите. Поздравен е напредокот на реформите во полицијата. 
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Јуни 08, 2010, 12:47:38
едно сценарио oд фрчко за решавање на проблемот со името, појдовната премиса е дека запад нема да дозволи РМ да биде инструментализирана како орудие на ретроградните сили на Балканите..

..това со црвеното е релевантно.

КОЛУМНА

Сценарио - Bello

Му испоставиле на нашиов изгубен дилбер тајминг и след од потези: му „гарантирале“ дека основаните стравови ќе се пресретнат, имено новото меѓународно име кое тој ќе го прифати (како попче) ќе биде замена за ФИРОМ (што е добро и добро звучи); неговата примена ќе биде без обврска за сите други земји (без ерга омнес); и дека придавката „македонски“ ќе може да се употребува за нас без сериозни опструкции...

Се приближуваме, драги мои, до точката на расплетот, во кој ќе се видат на „ачик“, ќе се дефинираат ролјите на нашите кловнови и ќе се посака нивната проста сегашност да се измие со избори!

За таа намена за Вас ќе направам едно сценарио. Што да не, кога нема што да работиме и кога идеолошки е нужно - напредно да денгубиме, наспроти нивните 24/7 - со кои не' „акнаа“ од земја!

Имено, Македонија е сепак мала држава во регион кој е дефиниран каде и како ќе оди, за да создаде темелен застој на тој процес на стабилизација (дури и ако нејзиното лидерството е суицидално по себе и државата). Во тој регион ќе се распредат две отворени прашања покомплицирани од „македонскиот спор“: процесот на односите Косово - Србија и секако Босна.

Пред да се разрешува јазолот Србија - Косово во последното продолжение (што и како со делот во кој живеат Срби) - треба да се затвори се' со Македонија и таа да се спакува во НАТО.

За таа цел нашите пријатели зафатиле сериозен притисок и дипломатија на „втор колосек“, па му испоставиле на нашиов изгубен дилбер тајминг и след од потези:

прво му „гарантирале“ дека основаните стравови ќе се пресретнат, имено новото меѓународно име кое тој ќе го прифати (како попче) ќе биде замена за ФИРОМ (што е добро и добро звучи); потоа дека неговата примена ќе биде без обврска за сите други земји (без ерга омнес); и конечно дека придавката „македонски“ ќе може да се употребува за нас без сериозни опструкции во ЕУ и Советот на Европа (ова со давање гаранции, без потпис на документ и без конечна формула како тоа ќе се пишува). Пакетот се чини добар и тешко да не кажеме „не може да се одбие“. Останува проблемот како ќе го голтне нашиов „дилбер“, а таа операција се вика „спасување на образот“! За таа цел го прашале кога му одговара да му го испорачаат овој „пакет“ преку нов предлог на Нимиц? Веројатно после „роденденот на ебеново ДПМНЕ“ тоа ќе се случи! Па потоа го прашале кога ќе распишува референдум, а дали ќе го врзува со предвремени избори, за странициве било сеедно (само да го реши спорот пред изборите)! Ќе му остават да дефинира: победа! Поради неговата цврстина успеал да постигне: со новото име кое е подобро од сегашниот акроним ФИРОМ, да постигне само негова замена и пад на „ерга омнес“, неприфатливиот грчки став! (Бравос). А за идентитетот победил: бидејќи за него не се преговарало! (Бравос)!

Кога предлогот ќе се појави, пријателиве-странци планираат (она што му пропадна на Селмани) да ги соберат сите албански партии за заеднички став за поддршка на предлогот на Нимиц. Опозицијата е веќе построена зад тоа! Ќе остане на чистина само колебливото ДПМНЕ, загледано угоре, очекувајќи ја командата на лидеро!

Истовремено на сцена ќе биде предочен реалистичниот, но страшен пакет (стапот) за тоа што ќе следува, ситуацијата во која Македонија ќе се најде без решение за спорот:

Прво, лош извештај на ЕУ за реформите и симнување од агендата за близок прием; лош извештај и за НАТО-состојбите (лоша мултиетничка демократија и човечки права...) и симнување од агендата за прием; зашрафување на сите финансиски странски извори и основа за темелна, политичка конфронтација во земјата. Тешко, ризично, но во таква ситуација сценарио без алтернатива за мала, мајка Македонија.

Процените се дека лидеро „ќе го папа“! Ќе ги остави на цедило, секако, сите оние ништожници што гуслаа за антиквизацијата, предавништвото, анти-НАТО и слични агенди. Ќе им сврти, нормално, грб и ќе ни ги остави нам, да праиме помија со нив за нашата историска манџа! Сите тие изливи на неконтролирана злоба и глупости (преку кои се конституираа како „важни“) ќе завршат како низ историски пометнувања - во политичката тиња на македонската транзиција.

Го слушав деновиве, драги мои, триото на Џое Семплер во живо на концерт во Швајцарија, им гостува Ренди Крафорд! Па, па, па каква свирка! Ја отпеаја заедно: One day I will fly away, Еден ден ќе одлетам... и ќе те оставам во своето минато. Така ни доаѓа оваа тема, одвреме навреме, со овие морони!

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=23594F81DA699E4CB6817712304938A8


Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Јуни 08, 2010, 02:42:21
Сега се оди на варјанта дека иако ДПМНЕ би освоило најголем број на гласови, сепак би била во ситуација да не состави влада.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јуни 09, 2010, 11:15:38
Стајнберг: Македонија да се фокусира на наградата - солидна иднина во НАТО и ЕУ


- САД посакуваат се најдобро во процесот за решавање на спорот за името, со задоволство би размениле идеи и ги охрабруваат двете страни да гледаат кон вистинската придобивка, изјави американскиот заменик-државен секретар Џејмс Стајнберг. 
- Разбираме дека на премиерот Груевски му претстои донесување на тешки одлуки - секогаш е тешко во ситуации како оваа.  Тешко е, кога знаете кој е вашиот прв избор, да се обидете да најдете начин за заедничка основа, но мислам дека е важно македонското раководство да се фокусира на наградата, а тоа е солидна иднина во рамки на НАТО и ЕУ, што е примамливо, вели Стајнберг во интервјуто за Евроазиската дивизија на Гласот на Америка.
Високиот претставник на Стејт департментот истакнува дека „САД ќе направат се што е во нивна можност да го поддржат таквиот вид храбри одлуки што премиерот и претседателот Ѓорге Иванов ќе треба да ги донесат за да се појде напред“.
Стајнберг го поддржа посредникот на ОН Метју Нимиц, за кого оценува дека продожува да игра важна улога. Тој смета и дека „грчкиот премиер Јоргос Папандреу испратил позитивен сигнал со својата визија за целосна европска интеграција на Балканот до 2014-та, со што покажал дека навистина ја поддржува иднината на Македонија во ЕУ и НАТО“.


http://alsat.mk/vesti/zemja/761608.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Јуни 09, 2010, 04:11:06
Стајнберг: Македонија да се фокусира на наградата - солидна иднина во НАТО и ЕУ


- САД посакуваат се најдобро во процесот за решавање на спорот за името, со задоволство би размениле идеи и ги охрабруваат двете страни да гледаат кон вистинската придобивка, изјави американскиот заменик-државен секретар Џејмс Стајнберг. 
- Разбираме дека на премиерот Груевски му претстои донесување на тешки одлуки - секогаш е тешко во ситуации како оваа.  Тешко е, кога знаете кој е вашиот прв избор, да се обидете да најдете начин за заедничка основа, но мислам дека е важно македонското раководство да се фокусира на наградата, а тоа е солидна иднина во рамки на НАТО и ЕУ, што е примамливо, вели Стајнберг во интервјуто за Евроазиската дивизија на Гласот на Америка.
Високиот претставник на Стејт департментот истакнува дека „САД ќе направат се што е во нивна можност да го поддржат таквиот вид храбри одлуки што премиерот и претседателот Ѓорге Иванов ќе треба да ги донесат за да се појде напред“.
Стајнберг го поддржа посредникот на ОН Метју Нимиц, за кого оценува дека продожува да игра важна улога. Тој смета и дека „грчкиот премиер Јоргос Папандреу испратил позитивен сигнал со својата визија за целосна европска интеграција на Балканот до 2014-та, со што покажал дека навистина ја поддржува иднината на Македонија во ЕУ и НАТО“.


http://alsat.mk/vesti/zemja/761608.html

От оваа појасно здравје!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Јуни 09, 2010, 11:09:36
Проблемот со името отворено се користи за потпомагање на србските напори за промоција на регионален лидер и секако култот на личноста на тадич како „европеец“. Пораката која сака да се испрати е дека белград е реалниот газдата на овој простор со каков-таков народ, демек телци кои можат да бидат и антички јужни срби!

Допoлнително ваквото промовирање на србија а посебно и на тадич може мошне опипливо да се види и от текстовите на „вечер“ и разбира се на тв сител...

Борис Тадиќ во Скопје


Тадиќ, во Скопје допатува попладнево- пред средбата со премиерот Груевски овде во владата, Тадиќ беше во претседателската вила на Водно каде разговараше со претседателот Ѓорѓе Иванов, кој според информациите од неговиот кабинет ја иницирал посетата.

Невообичаено и за Тадиќ и за македонскиот државен врв - новинарите не добија можност за изјави. За што било разговарано ќе бидат лиферувани официјални заеднички соопштенија.

Српскиот претседател на почетокот на месецот беше во тридневна официјална посета на Атина- грчките медиуми јавија дека Тадиќ и неговиот грчки колега Папуљас разговарале и за грчко македонскиот спор за името- деталите од разговорите останаа недостапни за јавноста.

Грчките медиуми единствено пренесоа дека Папуљас му ја пренел на Тадиќ искрената намера да се најде што можно поскоро, заеднички прифатливо решение за спорот со името.

Српскиот претседател Тадиќ, за кој во Брисел се почесто се говори дека е неспорен лидер во регионот со јасна европска ориентација и покрај проблемите со Косово, беше еден од оние кои се понудија да посредуваат во спорот меѓу Атина и Скопје.

Македонската влада тогаш соопшти дека е добредојдена сечија помош во решавањето на проблемот, но дека улогата на Обединетите Нации останува клучна.


БГ дипломација оваа мора да го следи!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јуни 11, 2010, 02:17:54
Не се надевајте на датум за преговори

Цитат
Македонија да не се надева на датум за почнување преговори со Унијата на претстојниот самит во Луксембург, порача Михаел Шпинделегер, шеф на австриската дипломатија

- Се надевам дека набргу ќе може да донесеме одлука за почнувањето преговори со Македонија, но мораме да бидеме реалистични - нашиот следен состанок е наредниот понеделник во Луксембург. Ќе се обидеме да дадеме сé од себе и ќе зборуваме со Грција, но мораме да бидеме реални. Мислам дека нема да има таква одлука - изјавил Шпинделегер во Виена по средбата со македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=611101022233&id=9&prilog=0&setIzdanie=22005
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јуни 12, 2010, 10:40:37
Де Рут: Со Македонија имаме голем проблем

Цитат
Според белгиското претседателство на Европската Унија и во наредните шест месеци не се очекува Македонија да добие позитивна вест за можно почнување на преговорите за членство, без претходно да го реши спорот со Грција. Прашан денеска од Алсат, белгискиот амбасадор Жан де Рут, го повтори познатиот став на ЕУ.

http://alsat.mk/vesti/zemja/774852.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јуни 15, 2010, 12:20:04
„Не“ за Македонија од Шпанија

Цитат
Македонија не се споменува во заклучоците на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ што се одржа вчера во Луксембург.
Ваквиот исход, кој е исклучително негативен за Македонија, вчера го потврдија дипломатски извори. Тоа што шефовите на дипломатиите не ја ставија нашата држава во заклучоците значи дека прашањето за македонскиот датум за преговори нема да се отвори ниту на состанокот на Европскиот совет што треба да се одржи в четврток, 17 јуни, во Луксембург. Македонија се надеваше дека на состанокот ќе се повторат заклучоците од декември минатата година т.е. дека ќе се реши прашањето за земјава да се разгледа за време на следното шестмесечно претседателство со ЕУ.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=615109636&id=9&prilog=0&setIzdanie=22008
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: deko на Јуни 15, 2010, 05:32:18
 Кой що си заслужил тоа и си добил,но тоа пред се  за нас обичните грагани на Македония е катастрофално лоша политика на власта.Но премиерот и неговата политичка фаланага кога не се пред очите на явноста си трят раце от задоволство, а латас потайно им намигнува я постигнаа целта а тоа е да я одалечат земята подалеку от Нато, а да я доближат до Сръбия.Големо лицемерие и злоба е собрано во македонската политичка елита.Предпоставувам дека во следните неколку дена премиерот почесто ке се появува пред  медиумите и со голема патетика на лицето  и ке я обвинува мегународната заедница како прави ,, големи неправди,, кон Македония.Многу познати сценария многу познати главни актери, многу познати изяви во вид на хумуристични скечеви,се повеке македонските политичари  стануваат досадни банални однапред се знае секой збор што ке го кажат, се повеке приличат на партизанските филмови от социялизмот, се повеге Груица се соживува со улогата на Тито.Следното нещо коещо ке го измислат сегурно ке биде щафета за премиерот.Овой циркус предолго трае, крайно време е мегународната заедница да го постави прашанъето дали има потреба БЮРМ да постои защо по се изгледа оваа вещачка коминтерска творба само им прави проблеми и главоболки на современите дръжави во Европа.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Anton на Јуни 23, 2010, 01:44:47
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2051&ArticleID=143162

НЕМА ВНАТРЕШНА УСОГЛАСЕНОСТ ЗА ПРАШАЊЕТО ОД НАЈВИСОК НАЦИОНАЛЕН ИНТЕРЕС
Партиите се мајтапат со името  

Ана Анастасовска.............

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јуни 24, 2010, 10:19:12
Јас и Никола имаме иницијативи

 (http://www.picvalley.net/u/1517/159586528312885033121277367413u3filDU0m080xcnwKt7v.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1517/159586528312885033121277367413u3filDU0m080xcnwKt7v.JPG)
Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ословувајќи го македонскиот колега по име во говорот во Истанбул рече дека тие двајцата имале „нови напори да се реши ова многу важно прашање“

Цитат
Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, вчера во Истанбул ја имаа петтата билатерална средба и во разговорите ги „реафирмирале ставовите и заложбите за наоѓање решение за името и за евро-атлантските интеграции“. Сите досегашни средби од кои последната беше пред само една недела во Брисел се оценуваат како корисни за зголемувањето на довербата и разбирањето помеѓу двете земји, иако не донесоа напредок во решавањето на спорот за името.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=05E15C8ECE01A9458E56E209BF92097E
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јули 06, 2010, 12:28:24
Брисел добива главоболки од Македонија

 (http://www.picvalley.net/u/1818/19027767893091770121278412044EHB2bNKBKZHG87LCVker.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1818/19027767893091770121278412044EHB2bNKBKZHG87LCVker.JPG)

Европската комисија е загрижена поради влошувањето на политичката клима во македонското Собрание, соопшти кабинетот на еврокомесарот Штефан Филе, како реакција на последниот инцидент во парламентот во Скопје.

Брисел ги повикува сите актери итно да започнат директен дијалог и да генерираат подобра клима и да изградат заемна доверба. Политичкиот дијалог, се вели во соопштението од кабинетот на еврокомесарот Штефан Филе, е заедничка одговорност на владејачката партија и на опозицијата, преку кој тие демонстрираат конструктивност и искрена заложба.

Европската комисија ќе им ја пренесе оваа порака и на властите и на лидерот на главната опозициска партија СДСМ, Бранко Црвенковски. Брисел има јасни очекувања за зрелоста и за функционалноста на демократските инситутции од една земја, која сака да напредува на интеграциската агенда на ЕУ, заклучува комесарот Филе. Еврокомесарот денес во Стразбур ќе оствари средба со Црвенковски, на која несомнено ќе му биде пренесена оваа порака. Македонскиот премиер Никола Груевски ќе ги слушне забелешките денес од белгискиот премиер Ив Летерм во Брисел. (П.Р.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B7CED6F26763C344A2890C3D705D0238
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јули 06, 2010, 02:15:39
ПРЕМИЕРОТ НЕУСПЕШНО БАРА СРЕДБИ СО ЕВРОПСКИТЕ ЛИДЕРИ
Премиерот Груевски под дипломатски мраз

Игор Чавески

Цитат
Премиерот Никола Груевски подолго време се обидува да договори официјална посета во некоја од повлијателните земји од Европска унија која треба да биде искористена за добивање директна поддршка за позициите на Македонија во спорот за името, како и за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Дипломати од амбасадите на земјите од ЕУ во Скопје информираат дека европските лидери со кои кабинетот на Груевски контактирал изминативе неколку месеци, во обид да закаже средба, му испратиле јасна порака дека каква и да е посета во овој момент би била контрапродуктивна и дека државниот врв треба да се насочи кон решавање на спорот за името пред да се случи такво нешто.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2060&ArticleID=143885
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Urban на Јули 06, 2010, 02:18:24
Добре де, Грую толкова ли е обичан в Македония, та след толкова грешки още е на власт.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Anton на Јули 07, 2010, 09:48:01
http://www.focus-news.net/?id=n1416178

„Дневник”, Македония: ДПА няма да приеме по автоматизъм евентуалното ново име на страната  
07 юли 2010 | 08:40 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Демократическата партия на албанците (ДПА) няма по автоматизъм да приеме евентуално ново име на Македония, в случай, че управляващите продължават да игнорират исканията на партията. Това е заявил лидерът на ДПА Мендух Тачи, пише днес македонският вестник “Дневник”.
„Ще получат подкрепа само ако има истински диалог, който ще завърши с обща програма”, заявил Тачи. Според него ДПА няма да участва в сценарий, в който промяната на името би се издействала на референдум, с албански гласове.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јули 15, 2010, 10:36:32
Трчај-лажи акција во Собранието

 (http://www.picvalley.net/u/1592/16895796314106294141279182910AE2iWVnjL030XPJwgF0N.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1592/16895796314106294141279182910AE2iWVnjL030XPJwgF0N.JPG)

Цитат
Со обидот набрзина да завршат некоја обврска, пратениците нема да го залажат Брисел дека Собранието работи како што треба, сметаат експертите

Собранието е во трка да формира анкетна комисија за инцидентот, да усвои деловник со консензус и да покаже дека функционира Комитетот за меѓуетнички односи пред да се одржи Советот за стабилизација и асоцијација, закажан за идната недела.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=084B7B996E62AB49B72F3BE876F9DC5E
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јули 16, 2010, 09:24:46
Контактите интензивни, решението за името далеку

Цитат
Активностите за решавање на прашањето за името се интензивирани, тврди македонската Влада, а меѓународната заедница смета дека сега е моментот Скопје и Атина да постигнат договор.

Премиерот Никола Груевски во Сараево изјавил дека се интензивирани активностите околу прашањето за името и дека има зачестени контакти на премиерско и на министерско ниво, како и одредено подобрување на климата во меѓусебните релации, но се' уште нема какво било решение за проблемот.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2ADE1E997D8B25459FD5D7E902B31E0A
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јули 19, 2010, 06:27:47
Кацин: Црна Гора по Исланд кандидат за преговори со ЕУ

[19.07.2010]

Цитат
Потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа Јелко Кацин смета дека доколку Македонија не постигне компромис со Грција околу спорот за името Црна Гора, по Исланд би можела да биде следниот кандидат за преговори со Европската унија. |

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=125486
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јули 22, 2010, 10:08:51
Решение за името или кршење ’рбет на Македонија

Цитат
Каде се изгуби културата за компромис на македонската Влада? Зошто уметноста на градење консензус и барање компромиси, кои доведоа до Рамковниот договор и до решавањето на долгогодишниот спор околу границата со Косово, не можеме да ги видиме и при решавањето на спорот со името? Овие прашања, како основа за поттикнување јавна дебата, вчера беа поставени од страна на Македонскиот центар за европско образование и од НВО Инфоцентар. Од невладиниот сектор апелираа до Владата дa го реши спорот за името со Грција и да демонстрира дека Македонија има капацитет да наоѓа компромиси, што ќе биде јасен сигнал за ЕУ дека како држава сме сериозни во своите намери за интеграција во европското семејство.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2B3BC7BB2C985A43843999BCAE1C92AB
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јули 23, 2010, 01:34:58
Тајна крштевка со Грција

Цитат
Интензивна тајна дипломатија се одвива меѓу Македонија и Грција, паралелено со зачестените средби на премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу и на министрите Антонио Милошоски и Димитрис Друцас, тврдат повеќе извори информирани за преговарачкиот процес за името. За свој претставник во доверливата дипломатска мисија, грчкиот премиер Папандреу го избрал својот долгогодишен близок соработник, Алекс Рондос, дипломат со одлични американски врски.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A05A5599ECEAEB478C04D38811EDA65E
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јули 24, 2010, 09:30:40
Пораката од Брисел е многу помрачна од минатата година

Цитат
Со усвоен Деловник или не, Европската унија ни подготвува силно пеглање во вторник во Брисел за време на дијалогот ЕУ - Македонија во рамките на состанокот на Советот за стабилизација и асоцијација. Иако завршниот документ се' уште е во нацрт-верзија и се крие од јавноста, вчера можеа да се дознаат пораките внатре, кои даваат јасна слика што мисли Унијата за актуелната политичка и економска ситуација во земјата. А, таа е многу помрачна од минатата година, па пораката сега не е дека Македонија треба да продолжи со реформите туку дека - мора.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=4023EA3F01AD004F9CFDEEC7E23C92DA
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Август 04, 2010, 11:49:25
дел от удбашката агентура при албанците се вклучува во продуцирање на антиБГ атмосфера..

Алсат-М, Македония: България ще блокира членството на Македония в НАТО след следващата среща на върха

Скопие. Ако Македония не реши въпроса за името до срещата на върха на НАТО в Страсбург, която ще се състои в Лисабон през ноември, тогава и България може да възпрепятства членството в Алианса. Това е заявил заместник-председателят на Евро-атлантическия съвет на Македония Исмет Рамадани, предаде македонската телевизия Алсат-М. Според Рамадани - България дълго време е оспорвала определени въпроси, свързани с историята, езика и идентичността на македонците. По думите на Рамадани поради тази причина членството на Македония в НАТО зависи изцяло от македонското правителство.
„България в бъдеще, особено след срещата на Алианса в Лисабон, може да бъде по-активна в блокирането на Македония, поставяйки условия, които се отнасят на няколко спорни въпроси, касаещи България и Македония. Политиката на това правителство няма да донесе улеснения за интеграция на Македония в ЕС и НАТО, а напротив, ситуацията ще се усложни”, смята Рамадани. Бившият посланик на Македония в Алианса Нано Ружин от своя страна смята, че ако Македония реши проблема с името преди срещата на НАТО, България няма да може да блокира членството на страната в Северноалтантическия алианс.
„Смятам, че ако бъде намерено решение за името, Македония може да получи покана за членство в НАТО. Не е изключено да има определен дебат с България, но поставяне на условия мисля, че няма да има, тъй като ще спечели общата обстановка на срещата”, подчертал Ружин.
http://www.focus-news.net/?id=n1426770


Факт е дека БГ правителство во континуитет от 1991 силно поткрепа евро-атлантската иднина на РМ и ако нешто е пречка на таа иднина секако единствено и само се пројавите во Мк општество стимулирани от србо-комунистичките структури во РМ.

Тезата која ја пласира рамадани (а знаеме кој е рамадани) носи порака от типот џабе ке смените име, после тоа ке ве начекаат Бугарите, така единствено решение  е да правите инат за да после како „македонци“ влезете во ЕУ и НАТО преку САД (соединетите албански држави) со нели некоја компанзација на србија...

Незнам само како лик како рамадани влегол во тој евро-атлантски совет на РМ.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Август 05, 2010, 12:44:00
опасно се игра

Цитат
Трибина „Дали треба да се прекинат преговорите со Грција“

Македонците од дијаспората продолжуваат да ја туркаат идејата за прекин на преговорите со Грција. По промоцијата на кампањата во весниците и билбордите денеска иселениците побараа поддршка и афирмација за своите ставови и од дел од интелектуалците од земјава.

На трибината присуствуваат новинарот Александар Дамовски, професорите Даскаловски, Љубомир Цуцуловски, поранешниот министер за надворешни Слободан Чашуле и лидерот на партијата Народно движење на Македонија Јанко Бачев.

Досега говореше единствено професорот Цуцуловски, тој смета дека преговорите треба веднаш да бидат прекинати бидејќи по 20 години од нивниот почеток решение се уште не е на повидок.

Компромис според него не е можен бидејќи Македонија на бара ништо од Грција, туку единствено таа има такво барање кон Македонија.

Доколку се прифати промена на уставното име тоа ќе биде капитулација, порача Цуцуловски кој уште ги замоли Албанците во земјава да имаат поголемо разбирање за Македонците и за значењето на името Македонија.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126064

Цитат
Во Трново, глогов трн за ЕУ

На Илинден, на собирот на иселениците во Трново, на собраните им се обрати претседателот на СМК Тодор Петров. Тој, во својот говор, ги опомена Грците дека ако не го променат својот однос кон Македонија „Елада нема да биде цела“.
Такво нешто, во денешно време, особено од Македонија, може да каже само некој што самиот не е цел.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2086&ArticleID=145809
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Август 11, 2010, 05:56:30
 ::)  ??? можеби темата е за Апсуридстан

Експертска влада да го решава името

 Владата се подготвува да падне во септември. Ќе ја замени експертска на чело со академик. Би имала мандат, до ноември да го реши спорот за името. Како што екслузивно дознава АЛФА, со ваков концепт настапуваат високи функционери на владејчката партија во контактите што ги имаат со странските дипломати. Со планот неодамна преку нејзините советници била запознаена и германската канцеларка Ангела Меркел.

Власта, според дипломатски извори, била сериозно загрижена за негативни економски трендови а уште повеќе за меѓуетничките односи чија ескалација, според владините брифинзи е можна доколку Македонија во ноември остане без НАТО покана. Оттаму според планот на власта, потребно е брзо решение на името кое ќе го одработи влада која не би го довела во прашање патриотизмот на Груевски. Мандатот на експертската влада, би бил до ноември, а веднаш потоа би се одело на вонредни парламентарни избори.

Белите коси како симбол на искуството и на мудроста, високата академска титула како знак за кредибилтетот и знаењето биле решавачки, тимот на Груевски да сугерира дека токму некој од членовите на Академијата би бил вистинскиот за на своите плеќи да го поносе најтешкиот политички товар.

АЛФА контактираше со членови на Македонската Академија на науките и уметностите. Тие немаат сознанија за планот што го разработува Владата, но не се оградуваат дека можеби поединци се влезени во таков аранжман.

Академик Иван Катарџиев за АЛФА вели дека е скептик дека кој било член на академијата би се нафатил, доколку не се дефинираат правилата на игра.

„Во редот на академиците, според мое мислење не постои личност што би била спремна да прифати таква историска одговорност доколку биде доведен во прашење македонскиот идентитет. Доколку тоа не се проблематизира и е потребна само додавка на името, мислам дека некој би можел да се нафати со таа проблематика“, вели Катарџиев.

Иако веќе сериозно подготвуваат терен за реализација на проектот и пред дипломатите јасно го декларираат како прецизно изработено сценарио, најблиските соработници на премиерот не сакаат отворено да зборуваат за поддршката што ја бараат од странците за формирање експертска влада.

„Не, нема потреба од такво нешто. Ние сме легитимна влада избрана од народот на избори“, вели
министерот за финансии Зоран Ставрески.

Легитимноста на власта во случај на формирање експертска влада не би била спорна оти таа би била подржана од партијата што има најголемо мнозинство во парламентот. Со оглед на релеватноста на изворите на АЛФА сериозно се наметнува дилема дали власта само креира имиџ на кооперативност пред меѓународната заедница или реално се подготвува за сценарио преку МАНУ да ја доведе Македонија до ЕУ и до НАТО.

 http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=26229
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ppan на Август 12, 2010, 08:04:40
::)  ??? можеби темата е за Апсуридстан

Експертска влада да го решава името

 Владата се подготвува да падне во септември. Ќе ја замени експертска на чело со академик. Би имала мандат, до ноември да го реши спорот за името. Како што екслузивно дознава АЛФА, со ваков концепт настапуваат високи функционери на владејчката партија во контактите што ги имаат со странските дипломати. Со планот неодамна преку нејзините советници била запознаена и германската канцеларка Ангела Меркел.

...

 Со оглед на релеватноста на изворите на АЛФА сериозно се наметнува дилема дали власта само креира имиџ на кооперативност пред меѓународната заедница или реално се подготвува за сценарио преку МАНУ да ја доведе Македонија до ЕУ и до НАТО.

 http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=26229

Daskale,
Не може да им се отрече на УДБА-шите изкуството да създават интриги и да печелят облаги от това.
Грую, иска или не иска, вече е разбрал, че пътя по който неговото правителство води Македония, я тика единствено към бездната, от която няма излизане. Е, наесен неговите депутати ще докарат на власт някакви анонимници от МАНУ, те ще свършат мръсната работа по договаряне на името, Македония ще получи покана за НАТО и ЕС и после след новите избори Грую се връща във властта на бял кон и събира овациите на раята. Защото въпреки всичко, което причини на страната си, рейтингът на партията му е недостижим! Да ви се чуди човек на вас македонците. Че и архитектите може да променят проекта "Скопие 2014" и да добавят още един кон на някой площад-бял, с Гурю на него.
Майсторска УДБА-шка работа! Стига да има кой да и повярва. Защото нали е казано: "Всеки народ заслужава управниците, които сам си е избрал"! И нали е казано още:"Това което някой сам си направи, никой друг не може да му го направи"!
Поздрави!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ppan на Август 13, 2010, 08:35:26

 Кој академик ќе ја води експертската Влада?
четврток, 12 август 2010, 17:04
Кој е мистериозниот академик што треба да ја преземе премиерската функција од Груевски и да го реши спорот со Грција. Дипломати за АЛФА тврдат дека една од најлојалните соработнички на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на средбата што пред неколку недели ја имале во Германија, пред нив ги цртала контурите на ликот.

Тој бил член на Македонската Академија и науките и уметностите. Имал уште година-две до пензија. Бил согласен да ја преземе историската одговорност. Како награда за таквата работа во владеачката партија размислувале дека би било фер Европа да го заштити со соодветен ангажман надвор од Македонија за да не биде под притисок од овдешната јавност.
Неговиот мандат ќе биде, брза разрешница на проблемот со името кое би резултирало со НАТО покана и датум за преговори со Унијата.

Веднаш потоа би се одржале предвремени избори. Според сценариото што им било претставено на блиски соработници на германската канцеларка Ангела Меркел, за планот за експертска влада, премиерот Груевски имал договор и со лидерот на опозицијата Црвенковски.

„Нема договор. Тоа е обид за манипулација на домашната и меѓународната јавност. Само се прави штета на угледот на Македонија“, вели социјалдемократот Јани Макрадули.

Информацијата што од АЛФА ја доби од релевантни дипломатски извори, нема официјална потврда од власта. Иако во интерни контакти со дипломати презентираат таков концепт, јавно, соработниците на Груевски не сакаат да дадат прецизен одговор.

„Не. Нема потреба. Имаме легитимно избрана влада на избори“, изјави вчера вицепремиерот Зоран Ставрески.

Според извори од МАНУ, академиците, по вчера објавената информација на АЛФА се во засилена меѓусебна комуникација. Се пребројуваат оние што се пред пензија, се прашува, дали се работи за академик или за премиер се готви некој научен соработник. Во моментов, на листата академиците што се пред пензионирање се четворица. Тројца од нив се поранешни министри и владини функционери.

Среќко Поповски

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=26261
 
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Август 13, 2010, 09:57:29

 
Среќко ПоповскиAйде еден доброволец што ке го прочита името на авторот така како што е напишано, ама без проблеми  ;D  ;D  ;D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ppan на Август 13, 2010, 11:27:59

 
Среќко ПоповскиAйде еден доброволец што ке го прочита името на авторот така како што е напишано, ама без проблеми  ;D  ;D  ;D


 ???   Сречко   ;D ;D ;D

Поздрави!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Август 14, 2010, 12:57:27
мајтап на темата... ;D

Хименопластика

Според операцијата за политичка хименопластика, лице со научна титула треба да стапи на премиерска функција како политички презерватив, а да ја напушти како политички химен расцепен на јавна сцена, како клучен доказ дека Црвенковски и Груевски се невини

Неодамна египетски политичари побараа да се забрани продажбата на вештачки химен, откако откриле дека во земјата масовно се продаваат „комплети за невиност“ на кинеската фирма „Гигимо“ по цена од околу 30 долари. Тенката мембрана што при расцепувањето испушта супстанција што личи на крв и со тоа треба да сведочи за наводната невиност на жената, била проследена со куса рекламна порака: „Не мора повеќе да се грижите поради изгубената невиност. Со овој производ може кога било да ја доживеете својата прва брачна ноќ“.

Продажбата на вештачки химен жестоко ја разбранува и ја подели египетската јавност. „Ако на овој производ му се овозможи продажба во земјата, тоа ќе биде голем срам за владејачката партија“, оцени претставник на конзервативната партија Муслиманско братство. Во одбрана на производот застанаа активистките во борбата за женски права, кои порачаа дека „вештачкиот химен е удар в лице за секој машки лицемер во арапската култура кој ја осудува женската сексуалност, но затвора очи пред машкиот промискуитет“.

Не знам како заврши оваа дебата. На овој спор за „вештачкиот химен“ ме потсети информацијата дека блиска соработничка на премиерот Груевски пред германските власти презентирала план за формирање привремена експертска влада на чело со академик, само со една задача - да прифати компромисно решение за името и со тоа да ги отвори евроатлантските перспективи на Македонија. Според наводниот план, таа влада би била еден вид боксерска вреќа што треба да ги прими и да ги амортизира сите удари од разгневените патриоти, војводи, комити, кумови тајфи и братски стебла... Откако ќе го реши името, на премиерот-академик (бил две-три години пред пензија), требало да му се обезбеди заштита и достоинствено ухлебие, по што, наводно, ќе биле распишани парламентарни избори на кои Груевски и Црвенковски ќе можеле да истрчаат морално чисти (во однос на компромисот за името) и со нечепнат рејтинг.

Ваквото сценарио на класична операција за политичка хименопластика сугерира дека извесно лице со научна титула треба да стапи на премиерска функција како политички презерватив, а да ја напушти како политички химен што ќе биде расцепен на јавна сцена и ќе им го обезбеди клучниот доказ на Црвенковски и Груевски - дека тие се невини.

Ваков план не може да се смета за излезно решение од лавиринтот во кој се наоѓа Македонија за прашањето за името. Не сакам да бидам зајадлива, ама колку што се сеќавам, на дел од кадрите во МАНУ досега најтесна специјалност им беше „размената на територии“. Земјата ја даваа, името - не. Немам доволно информации што се случува на релацијата Влада-МАНУ, па ја оставам отворена можноста дека можеби во меѓувреме е откриен академик што би дејствувал спротивно од таа догма: би го „дал“ името, за да се спаси државата.

Ваквите сценарија, дури и да не се излицитирани пред некого, дури и да се само салонски муабети, па дури и да се само на ниво на изолирана и несподелена размисла, зборуваат за слабоста и за неодговорноста на нашата политичка елита. Тоа е синдромот наречен „лав од хартија“. Силен на вилица, слаб на дело. Маче што сака да го перцепираат како лав. Има категорија политичари што сакаат да бидат на власт, да носат одлуки, а да не носат одговорност. Полоши од нив се само оние што сакаат да бидат на власт, а не сакаат ниту да носат одлуки, ниту да носат одговорност.

Кога ќе стане густо, најлесно им е да изрентаат некој да им биде кадровски штит. По можност да има титула, по можност да биде пред пензија, небаре е најнормално тие што се пред пензија да бидат искористени како гумена мембрана од 30 долари, со препорака „по употребата да се фрли во отпад“ (дипломатски или академски, сеедно).

Во оваа наша итарпејовска Македонија ни власта ни опозиција не покажаа зрелост и подготвеност за широк консензус за прашањето за можниот компромис во спорот за името, бидејќи не се подготвени да носат одлуки и одговорност. Особено власта, која по дефиниција е најодговорна за патот по кој ја води земјата. Во таква ситуација може да профитира само продавач на вештачки химени, бидејќи побарувачката за сертификати за невиност ќе биде огромна. Не знам само каква ќе биде рекламната порака. Можеби најсоодветно е да пишува: „Не мора повеќе да се грижите поради изгубениот рејтинг. Со оваа академско-пензионерска мембрана можете кога било да ја доживеете својата прва брачна ноќ со вашата Нова, Северна, Горна, Вардарска или каква таква Македонија“.
Катерина Блажевска

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C8E292CB01CBE341B8F2C120D8EB1796
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Август 18, 2010, 10:41:49
ЦИТАТ   : Агенция Inpress

„Не го губете драгоценото време и енергијата, затворете го отвореното прашање со Грција. Се надевам дека ќе се создадат услови во кои двете страни ќе седнат и ќе го решат ова. Америка ќе се постави така што ќе ги охрабри Грците и Македонците да ги надминат меѓусебните разлики и да тргнат напред, затоа што, Вие имате земја што треба да ја развиете, Ви требаат странски инвестиции, треба да ја соборите невработеноста, треба да создадете добра иднина за Вашите деца и внуци.“

(Линколн Мек Курди, претседател на Турската Коалиција во САД)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Август 20, 2010, 06:44:51
зле или Хорхе пак летна со некоја изјава

Претседателот Иванов песимист за името

Шефот на државава е песимист дека е можно скорешно решение на грчко-македонскиот спор. Вели дека Грција настапува со тврд концепт во кој освен промена на името се бара и корекција кај македонскиот јазик и идентитет а според него се одело дотаму што се инсистирало дури и на промена на интернет домејнот „мк“ со кој државава фигурира на глобалната мрежа.

Претседателот, на денешниот брифинг со новинарите негираше дека решение на спорот се бара преку некакви тајни контакти на блиските соработници на премиерите Груевски и Папандреу, Мартин Протоѓер и Алекс Рондос и тврди дека каналите за комуникација се јавни.
Тој лично бил на отворена линија со амбасадорот Јолевски кој пак секојдневно контактирал со медијаторот Нимиц.

Шефот на државата смета дека е тешко да се биде претседател на Македонија оти за разлика од грчките државници, македонските биле под постојан притисок од странците, да дадат се од себе за да се реши проблемот со Грција. Дури откако стапил на функцијата, му станало јасно со каков проблем и во колку тешка позиција биле неговите претходници Црвенковски, Трајковски и Глигоров.
Претседателот Иванов кој е скептик за можно решение на спорот смета дека проблемот не би можела да го реши Влада на широка коалиција, а не е сигурен ниту дека некој од академските кругови би се нафатил да биде премиер во Влада која би го сменила името оти секое решение морало да биде верификувано на референдум.

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=26619

но ако се оди на реферндум тоа значи дека до крајот на август мора да се има предлог прашање за референдум ако се сак да се вати рокот за НАТО самитот во Лисабон во ноември.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Август 20, 2010, 11:33:44
има нешто и тука...

Европската Комисија се вклучува во спорот за име


Од понеделник Европска Комисија почнува со активна медијаторска мисија меѓу Македонија и Грција, дознава Канал 5. Извори од Брисел валат дека од наредната недела Жозе Мануел Баросо ќе започне со одвоени средби и консултации со двете страни.

Се прави голем обид да се успее да ги договорат Скопје и Атина. Ваквата одлука е во координација со Обединетите нации. Решени се заедно овој пат да дадат најсилен притисок кој ќе покаже дали овие две држави можат да го затворат проблемот со името.

Неофицијално, медијаторот Нимиц веќе го има составено документот кој треба да биде на масата пред Груевски и Папандреу, но се чека да завршат одморите. Очекувањата на меѓународната заедница се проблемот со името ќе добие скорешна разрешница. Периодов ќе се бара од Груевски и Папандреу да имаат нова средба која треба да биде оценета како суштинска во преговорите.

Самитот на НАТО во Лисабон е мотивот на кој се чека земјава да биде подготвена во ноември. Македонските власти признаваат дека има страотен притисок. Претседателот Иванов во Охрид во разговор со новинарите рече дека никој не ја притиска Грција околу спорот и дека сите иницијативи за решение доаѓаат само од наша страна.

Слично вчера и премиерот Груевски изјави дека е во редовна комуникација со медијаторот Нимиц и дека се чека да договор од двете страни.

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=63981
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Август 21, 2010, 04:54:48
Скопје и Атина под силна пресија од септември http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=63993
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Август 23, 2010, 08:49:50
Средба Иванов-Нимиц на генералното собрание на ОН
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126650
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Септември 15, 2010, 11:30:18
Гърция отстъпи за името на Македония - http://news.ibox.bg/news/id_586922465

Според източниците кабинетът на премиера Георгиос Папандреу вече се е съгласил с предложението на посредника на ООН Матю Нимиц за името "Република Вардарска Македония".
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Септември 17, 2010, 07:30:17
Брисел: Депримирачки тонови од Груевски за спорот за името

Цитат
Владата покажува дека не е посветена на решавање на спорот за името со давањето изјави дека ЕУ треба размисли за опцијата - добивање датум за преговори и без решение за името, забележува Европската комисија од Брисел.

Функционер од Комисијата во разговорот за Канал 5 прашува како мисли Владата да добие едногласност во Советот, ако не ја убеди Грција за тоа. Топката не е во дворот на Комисијата, туку кај Советот, а таму се одлучува едногласно.

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=13&eventId=64943
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Септември 29, 2010, 10:25:53
Macedonia name dispute raised in UN debate  http://sofiaecho.com/2010/09/29/967759_macedonia-name-dispute-raised-in-un-debate
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 01, 2010, 06:27:20
Името услов Македонија да се врати на агендата на НАТО

Дали Македонија ќе побара прием во НАТО под референцата и како ќе лобира кај земјите членки пред самитот, е одлука на македонските власти, но Македонија нема да биде на агендата бидејќи тоа нема да биде самит за проширување, вели политичкиот директор на словенечкото министерство за надворешни работи Матеј Марн.

„Ако има некој прогрес во однос на спорот со името, се надеваме дека Македонија ќе биде дел од агендата на самитот. Прерано е да се зборува, коминикето се уште не е подготвено.

- Претпоставувам ќе ја отсликува ситуацијата на терен, па ако има некој прогрес се надевам дека Македонија ќе биде дел од крајното коминике“, изјави Матеј Марн, политички директор на словенечкото министерство за надворешни работи.

Следниот извештај на Европската комисија за прогресот на Македонија ќе биде објавен на 10 Ноември, вели Марн надевајќи се дека препораката за започнување на преговори со ЕУ ќе биде вклучен и во годинешниот извештај.

Има политички услов-решение за спорот со името. Се надевам дека двете страни, Македонија и Грција, ќе најдат заедничко прифатливо решение пред објавувањето на извештајот или пред европскиот самит во Декември“, додава Марн.

Словенија е силен поддржувач на интеграцијата на Македонија во НАТО и ЕУ.

Претставници на словенечкото МНР секоја година одржуваат редовни консултации со македонските власти, оваа година за политички и безбедносни прашања.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128142
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 10, 2010, 08:57:51
Никола и Бранко не прекрстувале во Скопјани!?

Цитат
Пред НАТО самитот во Букурешт, им рековме да се повлечат насамо и да се вратат со заеднички предлог за името. Тие се вратија со предлогот - Република Македонија (Скопје) и со тоа име заминаа за Романија. Тие што се „повлекле“ се Никола Груевски и Бранко Црвенкоски, а тие што „прифаќале се што ќе се договорат“ првиве двајца, се Мендух Тачи и Али Ахмети.

Вака, синоќа, пред Оливера Трајковска, во „Вин-Вин“ на АЛФА Телевизија, сведочеше лидерот на ДПА Тачи. Таман ние помисливме дека „патентот“ за политиката - „се што ќе договори Никола со Папандреу ние ќе прифатиме“, е на СДСМ и Бранко, ете ти демант. „Печатот за иновацијата“ бил кај Тачи и Ахмети!

http://inpress.com.mk/?ItemID=B0C4B210DE735E4AABFB65A6BE053959
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 12, 2010, 10:56:38
Спорот со името – замрзнат конфликт?

Можно ли скорешно решавање на спорот со името или тој полека влегува во зона на замрзнат конфликт се дилемите на кои денеска одговор се обидоа да дадат учесниците на дебатата „Македонија и ЕУ“

Цитат
Според претседателот на Националниот Совет за евроинтеграции, Радмила Шекеринска – Јанковска, проблемот со името претставува дополнително отежнување на реформскиот процес. Критикува за доцнење со носењето на закони, како и за нивна несоодветна примена. Повикува на консензус меѓу политичките партии при изнаоѓањето решение во спорот со името. Симболично го прокоментира застојот што според неа постои во европската интеграција на Македонија.
„Јас денеска дојдов со едно старо пенкало, мислам дека коинцидира со периодот веднаш по кандидатскиот статус. На него стои „И сонцето е ѕвезда“, но тоа веќе не пишува. Пет години поминаа, и пенкалата престанаа да пишуваат, а ние уште на исти теми говориме“, вели Шекеринска – Јанковска.

http://www.forum.com.mk/30816
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Корени на Октомври 12, 2010, 12:49:21
Брисел со прстот кон Македонија

Цитат
- Ако од грчка страна нема желба, Македонија би требало да стори многу повеќе од ова што досега го прави. За да ја наговори Грција да биде кооперативна - советуваат во Брисел.

Во ЕУ велат дека и понатаму се надеваат на позитивна разврска во наредните седмици. „Пораките што ги добивавме во јуни беа одлични. Потоа дојде барање од Грција за двонеделна суспензија, по што работите тргнаа удолу. На крајот дојде њујоршката епизода, која уништи многу надежи“, раскажува еден дипломат.

Од разговорите со македонското раководство во последните седмици дипломатите во Брисел добиле впечаток дека Македонија е таа која, всушност, не сака никаков вид европско посредништво затоа што стравува дека тоа може да ја натера да прифати компромис каков што не и' одговара на земјата.

- Македонија загуби многу европски пријатели и не инвестира во меѓународните актери. Се' повеќе луѓе имаат впечаток дека Македонија се плаши од чие било вклучување во спорот затоа што тоа би ја натерало да прифати компромис каков што не сака - вели друг дипломат.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3D5AAB0C9AB102458A8DCE981E3759D6Да си го кажем направо - (БЮ)РМ е в изтрезвителя на Европа. Оставили са я в предверието и търпеливо чакат да изтрезнее и да почне да комуникира адекватно.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Октомври 18, 2010, 02:09:35
Европейският химн

Одата на радостта от Деветата симфония на Лудвиг ван Бетовен е приета за Европейски химн от Съвета на Европа през 1972 г., а от Европейския съюз - през 1986г.

                                                     Радост, дева вдъхновена
                                                     Лъч божествен дивен дар
                                                     Свеждаме опиянени
                                                     взор пред твоя свят олтар.
                                                     Ти сплотяваш в порив чуден
                                                     Разделените от зло,
                                                     братя стават всички люде,
                                                     Ти разпериш ли крило,
                                                     в прегръдка милиони
                                                     Край сложете на вражди!

                                                     С обич безпределна бди
                                                     бог от звездни небосклони.
                                                     Който е честит да има
                                                     Драг приятел в труден час,
                                                     в мирен дом жена любима
                                                     нека да ликува с нас.

                                                     Ала онзи, за когото
                                                     този свят е чужд и пуст,
                                                     нека да стои самотен
                                                     Вън от нашия съюз.


За реализацията на химна като музикално произведение Съветът на Европа кани един от най-великите диригенти на 20-ти век Херберт фон Караян да подготви инструменталния аранжимент за соло пиано, духов и симфоничен оркестър.

Може би някой ще се разпознае в текста, отбелязан с червено по-горе?!  8)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Октомври 18, 2010, 08:33:27
Европейският химн

Одата на радостта от Деветата симфония на Лудвиг ван Бетовен е приета за Европейски химн от Съвета на Европа през 1972 г., а от Европейския съюз - през 1986г.

                                                     Радост, дева вдъхновена
                                                     Лъч божествен дивен дар
                                                     Свеждаме опиянени
                                                     взор пред твоя свят олтар.
                                                     Ти сплотяваш в порив чуден
                                                     Разделените от зло,
                                                     братя стават всички люде,
                                                     Ти разпериш ли крило,
                                                     в прегръдка милиони
                                                     Край сложете на вражди!

                                                     С обич безпределна бди
                                                     бог от звездни небосклони.
                                                     Който е честит да има
                                                     Драг приятел в труден час,
                                                     в мирен дом жена любима
                                                     нека да ликува с нас.

                                                     Ала онзи, за когото
                                                     този свят е чужд и пуст,
                                                     нека да стои самотен
                                                     Вън от нашия съюз.


За реализацията на химна като музикално произведение Съветът на Европа кани един от най-великите диригенти на 20-ти век Херберт фон Караян да подготви инструменталния аранжимент за соло пиано, духов и симфоничен оркестър.

Може би някой ще се разпознае в текста, отбелязан с червено по-горе?!  8)

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128891
Цитат
ЕУ нема да увезува регионални конфликти“, рече Херман Ван Ромпуј, претседател на Европскиот совет

Mr. Competent today you sent the same message for Macedonian government, maybe you are the speechmaker of The President of European Council  Herman Van Rompuy or maybe his reliable adviser.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Октомври 19, 2010, 09:06:47
Херман ван Ромпой призова Македония да разреши спора си с Гърция

http://focus-news.net/?id=n1452260
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 19, 2010, 09:54:29
Инпрес, 19.10.2010
Пердју - Спорот околу името ги надминува билатералните димензии и мора да се реши со меѓународна помош

http://www.inpress.com.mk/default-mk.asp?ItemID=D034B228B83F144E86A2D884F44FD730

Цитат
Според Пердју, кој беше и меѓународен олеснувач кога се креираше Охридскиот рамковен договор, спорот околу името ги надминува билатералните димензии и мора да се реши со меѓународна помош.

Се разбира, кои други ќе помагаат и олеснуваат, ако не соседите, под патронажа на САД.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Октомври 21, 2010, 12:45:22
Macedonia's fences do not make good neighbours

http://waz.euobserver.com/887/31078
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 21, 2010, 02:12:32
За потсетување:

Утрински весник, 30 јануари 2009
Брисел збунет од бришењето на јазикот

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=57907B37159522438429EE429697597E

 (http://www.picvalley.net/u/2491/6071592456505878701287619938HrJs43RXhjp7OT36X5Fk.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2491/6071592456505878701287619938HrJs43RXhjp7OT36X5Fk.JPG)

 (http://www.picvalley.net/u/2491/7559791087647601651287619934tF4WwfFWWElCtWuJS5Yo.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2491/7559791087647601651287619934tF4WwfFWWElCtWuJS5Yo.JPG)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Октомври 21, 2010, 03:55:03
Брисел и Атина го бранат Исус од Македонците
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=102010855222&id=9&prilog=0&setIzdanie=22112


Цитат
Херман ван Ромпуј воопшто не е некаков бирократски бриселски тапчо, кој не разбира за што станува збор во македонско-грчкиот спор. Човек како него не е толку наивен за да не знае дека ЕУ не може да го увезе конфликтот меѓу Грција и Македонија зашто таа е еден од неговите креатори

Говор на омразата против ЕС?!  :o
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ppan на Октомври 21, 2010, 08:44:03
За потсетување:

Утрински весник, 30 јануари 2009
Брисел збунет од бришењето на јазикот

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=57907B37159522438429EE429697597E

 (http://www.picvalley.net/u/2491/6071592456505878701287619938HrJs43RXhjp7OT36X5Fk.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2491/6071592456505878701287619938HrJs43RXhjp7OT36X5Fk.JPG)

 (http://www.picvalley.net/u/2491/7559791087647601651287619934tF4WwfFWWElCtWuJS5Yo.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2491/7559791087647601651287619934tF4WwfFWWElCtWuJS5Yo.JPG)

Не е збунет Брисел мори Слободанке Јовановска!
Туку вие македонистите започвате да се обърквате вече - няма ви го името, няма ви го езика! Държавата ви я няма! Дърво без корени сте! Докога? Докога македонският народ ще се срамува, заради вас?

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Октомври 22, 2010, 11:30:10
Расмусен: Македония не може да се присъедини към НАТО с името БЮРМ

http://balkani.actualno.com/news_320598.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 24, 2010, 01:28:23
Актуално, 23.10.2010
Расмусен: Няма изгледи за скорошно решаване на спора Македония - Гърция

http://world.actualno.com/news_320717.html

Македония няма да бъде приета за член на НАТО по време на следващата среща на алианса, като причина за това е спорът, който балканската страна води с Гърция заради името си, съвпадащо с наименованието на една от гръцките области. Това днес е дал да се разбере генералният директор на НАТО, Андерс Фог Расмусен, в интервю за гръцкия вестник "Вима".

"Не разполагам с никакви данни, които да говорят за възможно разрешаване на спора преди срещата в Лисабон", е заявил Расмусен, като е уточнил, че решението, което беше взето през 2008 година в Букурещ за блокиране на процеса по присъединяването на Македония към НАТО, "е все още в сила".

Думите бяха отправени по повод следващата среща на високо ниво между страните-членки на НАТО, която ще се състои в Лисабон на 19 и 20 ноември. Нови членове могат да се присъединяват към алианса единствено с единодушие.

Расмусен нееднократно е призовавал Македония да разреши дългогодишния спор със съседна Гърция, заради името й, за да се присъедини към НАТО възможно най-бързо.
Генералният секретар на Алианса поддържа твърдата позиция, че Скопие ще бъде поканено да започне преговори за присъединяване веднага след като се намери взаимноприемливо решение за разрешаване на спора, който датира от 1991 г.

Заради конфликта със Скопие Атина блокира усилията на балканската държава да се присъедини към НАТО от 2008 г. Гърция блокира  опитите на Македония да стане член и на ЕС.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 24, 2010, 01:33:29
Актуално точно ли ја пренеле информацијата од Вима? Преводот во Гугл дава нешто сосем друго.

Αντερς Φογκ Ράσμουσεν
«Λύση για την ονομασία της πΓΔΜ το ταχύτερο δυνατόν»


http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artid=362210&dt=21/10/2010

Επίσκεψη στην Αθήνα πραγματοποιεί την Πέμπτη ο γενικός γραμματέας του ΝΑΤΟ κ. Αντερς Φογκ Ράσμουσεν.

Νωρίς το απόγευμα ο Δανός αξιωματούχος έγινε δεκτός από τον πρωθυπουργό κ. Γιώργο Παπανδρέου, ενώ προηγήθηκε η συνάντηση με τον επικεφαλής της ελληνικής διπλωματίας κ. Δημήτρη Δρούτσα.

Στη διάρκεια της κοινής συνέντευξης Τύπου με τον Ελληνα ΥΠΕΞ, ο γενικός γραμματέας ρωτήθηκε για τις ενταξιακές συνομιλίες Συμμαχίας-πΓΔΜ.

Ο κ. Ράσμουσεν είπε ότι οι συζητήσεις της Συμμαχίας για την ένταξη της πΓΔΜ μπορούν να ξεκινήσουν όταν θα έχει βρεθεί μια αμοιβαίως αποδεκτή λύση στο θέμα της ονομασίας.

«Είναι ξεκάθαρη η απόφαση και πρέπει να προσθέσω ότι όλες οι αποφάσεις του ΝΑΤΟ απαιτούν ομοφωνία. Παροτρύνω όλα τα εμπλεκόμενα μέρη να κάνουν ό,τι μπορούν, για να εξευρεθεί μια λύση το ταχύτερο δυνατόν» συνέχισε.

Η επίσκεψή του θα ολοκληρωθεί με τη συνάντηση που θα έχει το απόγευμα με τον κ. Ευάγγελο Βενιζέλο, στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας.

Συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας διοργανώνονται την Πέμπτη έξω από τη Βουλή, με αφορμή την επίσκεψη του κ. Ράσμουσεν.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 26, 2010, 01:30:57
Шпиц, 25.20.2010
Сфатете дека за името се работи, не за идентитетот

Цитат
Не може некој од страна да ви одреди како ќе се чувствувате. Со промена на името само ќе се направи јасна дистинкција меѓу грчката Македонија и вашата земја. Во мојата земја има околу 2,5 милиони жители кои се чувствуваат како Македонци - рече Пападопулу, откако по емотивното излагање на Јана Лембаева, дете бегалец, дебатата неминовно се разгоре на дилемите поврзани со идентитетот.

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/sfatete-deka-za-imeto-se-raboti-ne-za-identitetot.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 28, 2010, 01:19:03
Државниот врв се растрча низ Европа

Цитат
Македонскиот државен врв се растрча низ Европа за да ја спаси препораката на Европската комисија што, според сите најави, ќе се најде и во идниот извештај на Унијата со шанси да добие пресуда во Советот, како и минатата година. Со ист текст и иста порака претседателот Ѓорге Иванов престојуваше во Естонија, шефот на дипломатијата Антонио Милошоски во Унгарија, а премиерот Никола Груевски утре ќе престојува во Брисел на самитот на народните партии и ќе има средби во Европската комисија.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E6D9D7998BD0454899FBA4EE1513B18D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Октомври 30, 2010, 10:36:50
И НАВИСТИНА НЕМА НАПРЕДОК ....... :o

Средбата заврши - решение нема

Брисел, 29. октомври 2010 (ИНПРЕС)

Цитат
Умерена изјава за отстапки од двете страни и оценка дека се потребни уште многу средби за надминување на спорот за името. Во ваква форма македонските власти ја сервираат информацијата за седмата средба Груевски - Папандреу.

Наместо Премиерот, за средба од час и половина информираше министерот Милошоски. Оцени дека на состанокот имало конструктивна атмосфера и дека двајцата премиери најголем дел од времето потрошиле за спорот за името. Нашле минути и за политиката, економската криза и регионалните прашања, јавува дописникот на Канал 5 од Брисел.

http://inpress.com.mk/?ItemID=7E5AD0CAB7998645A9F7DC381127158D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 01, 2010, 01:52:38
Несигурност во чекалницата на НАТО

Цитат
Чуда не се можни. Реално на претстојниот самит на НАТО во Лисабон, во ноември, не може да очекуваме ништо повеќе од повторување на заклучокот од претходниот, букурешкиот самит од пред две години, доколку не се реши прашањето со името. Речиси невозможни се шансите Македонија да добие покана под референцата „поранешна југословенска Република Македонија“ иако целиот државен врв поведе кампања за вакво решение. Таквата „невозможна мисија“ ја потврди и генералниот секретар на алијансата, Андерс фог Расмусен, изјавувајќи дека „позицијата на НАТО е многу јасна. Одлуката што ја донесовме самитот на НАТО во Букурешт, се' уште важи“.

- Одлуката на НАТО е дека разговорите со Скопје за прием може да почнат кога ќе биде донесено заемно прифатливо решение за проблемот со името. Секако, за сите одлуки во НАТО потребен е консензус - порача неодамна Расмусен од Атина.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3D422245E510C74C91A3FAC023DEB05A
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Ноември 03, 2010, 10:51:55
Брисел ќе ни даде повеќе негативни оценки од лани

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11210948206&id=9&setIzdanie=22122
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Ноември 03, 2010, 03:08:52
ВО БРИСЕЛ ПРЕМИЕРОТ НАВЕСТИЛ КОМПРОМИС ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА
Груевски ветил решение за името?


Премиерот Никола Груевски за време на последната посета на Брисел на средбите со официјалните претставници на Европската унија ветил дека до крајот на годината, најверојатно, ќе се постигне компромисно решение за спорот за името со Грција, дознава „Време“ од дипломатски извори. Според нашите информации, токму таквото конкретно ветување од Груевски е причината за новиот оптимизам меѓу челниците на Европската унија, кои, по подолг период на изолација, повторно го ставија во игра македонскиот премиер. - Нешто големо се подготвува, имаме најави дека, најверојатно, до крајот на годинава двете страни ќе излезат со конечен компромис - изјави висок европски дипломат од Брисел.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2161&ArticleID=151187

новинарска патка, суптилен притисок врз премиерот или соочување со реалноста за македонското правителство?
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Илийца на Ноември 08, 2010, 12:10:07
Решение да не чакаме. Изцепките продължават, вече във варварско-вулгарен стил.

На Вашето внимание надпис от барелеф от постамента на един от лъвовете (новичките) в Скопие:

(http://slovata.hit.bg/slobodata.JPG)

Надписът е в ръцете на Филип II :-X
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Ноември 08, 2010, 01:36:17
Решение да не чакаме. Изцепките продължават, вече във варварско-вулгарен стил.

На Вашето внимание надпис от барелеф от постамента на един от лъвовете (новичките) в Скопие:

(http://slovata.hit.bg/slobodata.JPG)

Надписът е в ръцете на Филип II :-X

Типично...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: PippiBG на Ноември 09, 2010, 09:32:16
Този надпис на скопския Лъвов мост е такава формена глупост, че е същинска радост за зевзеците  ;D  :D  ;)

Но е сложен на обществено място с държавни пари...  :o
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Илийца на Ноември 09, 2010, 01:36:43
Този надпис на скопския Лъвов мост е такава формена глупост, че е същинска радост за зевзеците  ;D  :D  ;)

Източникът: http://www.youtube.com/v/InLQ_LtNvwQ (http://www.youtube.com/v/InLQ_LtNvwQ)

Публикувам при всяка възможност "подвизите" на македонистите. Крайно време е да разберат, че вече не са глуха провинция на Белград и че нищо не остава скрито-покрито.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: valli на Ноември 10, 2010, 05:23:58
 В документ на Европейския съюз за напредъка на Македония е използван термина "държавен" вместо "македонски език".
От днес и Европейския съюз разбра, че няма македонски език, а един окастрен и осакатен със сръбска бълвоч български език. Следващата цел на ЕС ще е замяната на думите "македонски народ" с "народа живеещ на територията на Вардарска Македония". Честито!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 12, 2010, 05:01:48
The New York Times
The Balkans Can Still Be Lost

http://www.nytimes.com/2010/11/11/opinion/11iht-edjessen.html?_r=1&scp=2&sq=macedonia&st=cse

By SOREN JESSEN-PETERSEN and DANIEL SERWER
Published: November 10, 2010

As NATO, the United States, the European Union and the Organization for Security and Cooperation in Europe prepare for summit meetings this fall, the Balkans may yet spoil the party.

The peace-building process there boasts remarkable successes — the end of the Bosnian war, the fall of Slobodan Milosevic and the rise of democratic Serbia, the independence of Kosovo, impending Croatian membership in the E.U. But failure in the Balkans is still a possibility and would embarrass Europeans and Americans alike.

There are three issues that haunt the region: Bosnia and Herzegovina is a country that remains mired in continuing — though currently nonviolent — ethnic tension; relations between Serbia and Kosovo remain unsettled; and Macedonia is unable to join NATO or the European Union until Greece’s objection to its name (which Athens claims for Greece) is resolved.

Bosnia’s problems are rooted in the Constitution imposed on the warring factions 15 years ago at the Dayton peace talks. It creates a nonfunctional state unable to meet the many requirements of either NATO or E.U. membership. Constitutional amendments are required to eliminate discrimination on ethnic grounds and provide the Sarajevo government with the authority and responsibility it needs to negotiate for NATO and E.U. membership.

Efforts to impose such amendments have failed. What Brussels and Washington need to do now is set out clear criteria that Sarajevo will have to meet before and during the E.U. accession process. Recent elections in Bosnia open up new possibilities for reform, and Serbia’s own progress toward the E.U. should depend on its willingness to insist that the Bosnian Serbs cooperate with the country’s Muslims and Croats to amend the Constitution in ways that will make E.U. membership possible.

On Kosovo, the U.N. General Assembly in October recommended that talks begin on practical issues (like trade, energy, environment, health, border facilities, missing persons, return of the displaced) between Belgrade and Pristina, with the E.U. facilitating and the U.S. supporting. This is a good idea whose time has come, but Belgrade will try to use the talks to suggest “corrections” to Kosovo’s borders that would allow Serbia to absorb the Serb communities in northern Kosovo.

This movement of a border to accommodate ethnic differences is dangerous and would open up border questions throughout the Balkans: certainly in Macedonia and Bosnia, but likely also in the Albanian-populated areas of southern Serbia and Montenegro as well. Serbia and Kosovo need to stick to the task at hand, establishing good relations on a host of practical issues on the basis of mutual respect, as required for E.U. accession.

The government in Skopje faces an uphill battle against Athens, which wants “Macedonia” to be qualified in a way that will distinguish it from what Greeks claim to be exclusively their own domain. Without resolution of this issue, Macedonia faces a long purgatory, without the NATO membership for which it has prepared and without any serious prospect of E.U. membership, a prospect that has kept the country’s ethnic groups from descending into internecine warfare.

Brussels and Washington need to untie this knot, which has tightened with every passing year since Macedonia’s independence in 1991. It hardly seems appropriate for Athens to be thumbing its nose at Brussels at a time when it desperately needs E.U. economic backing. For NATO membership, Washington and Brussels should insist that Greece live up to its 1995 agreement to accept Skopje under the euphemistic and anachronistic name “Former Yugoslav Republic of Macedonia (Fyrom).” Provided Skopje is prepared to signal its willingness to add an acceptable geographic qualifier to its name, it is time also for the E.U. to give Macedonia a date for the start of accession talks, a move that would further stabilize the country and also create a strong incentive for Skopje and Athens to come to terms.

The peace-building mission in the Balkans is not yet accomplished, even after 15 years of often close U.S./E.U. cooperation. Only when all the region’s countries are irreversibly on a course toward the E.U. will we be able to celebrate. Likely no more than five more years are required. Until then, we need to keep the Balkans on track, ensuring that Bosnia, Kosovo and Macedonia remain on the train.

Soren Jessen-Petersen, a Dane and Daniel Serwer, an American, are lecturers at Georgetown University. They have worked on the Balkans for 15 years.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: PippiBG на Ноември 12, 2010, 05:38:37
В документ на Европейския съюз за напредъка на Македония е използван термина "държавен" вместо "македонски език".
От днес и Европейския съюз разбра, че няма македонски език, а един окастрен и осакатен със сръбска бълвоч български език. Следващата цел на ЕС ще е замяната на думите "македонски народ" с "народа живеещ на територията на Вардарска Македония". Честито!
Отлично защитена гръцка позиция...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: valli на Ноември 13, 2010, 03:06:45
 Ако Гъция смята, че славянското население в Вардарска Македония е българско, езика на който говори е български диалект, смята че няма македонски и затова го нарича държавен език-това напълно съвпада с българската позиция и с историческата истина. Никой не е виновен на македонския политически елит, че се основава на измислена нация и език. Неправилно определяния като искан компромис от Македония е всъщност признаване на историческата истина. Когато се признае историческата истина за езика и народа и името Вардарска Македония, ще отпаднат всички претенции на Гърция. Това не се прави от управляващите поради страх от загубване на властта.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Ноември 15, 2010, 03:59:15
ЊУЈОРК И БРИСЕЛ НИ ГО ИЗБРИШАА ЈАЗИКОТ
Македонија ги напушта преговорите ако не се врати одредницата за македонски јазик кај ООН

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=14E68DEC965F3D46BB76D16E2D67FB98

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: PippiBG на Ноември 15, 2010, 10:00:39
Ако Гъция смята,
Според мен гърците реагират на определението "македонски" на всички нива и не знам доколко обръщат чак толкова внимание на езиковия въпрос. Тук няма изненада - това е тяхна позиция от години. И то много добре защитена на международната сцена за разлика от нашата, за съжаление...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Ноември 15, 2010, 03:32:26
Рикер: Што ќе се случи со Македонија по Самитот во Лисабон зависи од вас


„Што ќе се случува со Македонија по престојниот Самит на НАТО во Лисабон зависи од вас самите. Ние ве поддржуваме во изнаоѓањето на решение за спорот со името и во целосните интеграции на земјата“. Ова го изјави американскиот амбасадор Филип Рикер на дебатата „Македонското членство во НАТО и Лисабонскиот самит“, одржана на УЈИЕ.

Цитат
„Од Самитот во Лисабон, Македонија не треба да има големи очекувања, зошто не се работи за самит за проширување на Алијансата“. Ова е ставот на Андреј Лепавцов од Охридскиот институт за меѓународни односи.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130255

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Ноември 17, 2010, 07:08:58
Иванов ги обвини ОН за перфидна игра

http://utrinski.com.mk/?ItemID=4AB152099951B541992A6CCA55CA4987
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Ноември 17, 2010, 11:25:57
Тачи - Ич не не интересира, името е проблем на Македонците!
http://inpress.com.mk/?ItemID=1ECDC06746646E4D92E626F253E74385

Цитат
Ич не не интересира, името е проблем на Македонците. Македонците бараат јас да се солидализирам затоа што некој сака да им го уништи идентитетот, а тие секојдневно почнувајќи од устата на премиерот, па до обичниот Македонец мене ми го уништуваат идентитетот, со зборовите, македонска држава, македонска култура, македонска Армија, изјави во интервју за Радио Слободна Европа лидерот на ДПА Мендух Тачи.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Ноември 20, 2010, 06:27:40
Обединетата Македонска Дијаспора од Обама побара прием на Македонија во НАТО

http://inpress.com.mk/?ItemID=A030131A2B73E34FB02013FC2820D3E9
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Ноември 24, 2010, 12:22:17
Грција одбива европско посредништво

Цитат
Иако Скопје продолжува да лае, јас два пати ја пружам раката на пријателството, рече грчкиот министер Димитрис Друцас во Брисел

Грција смета дека европско посредништво во спорот за името не е потребно и дека Македонија треба да престане со обидите да го прикаже соседот во негативно светло. Ова е пораката што од Брисел вчера ја испрати грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас. На маргините на редовната средба на шефовите на европските дипломатии, Друцас зборуваше во Европскиот центар за политики, каде што најави дека во 2014 година, кога Грција ќе претседава со ЕУ, има намера да иницира процес „Солун 2“, со кој ќе бара да се определат датуми за членство на балканските земји во ЕУ.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=996403F5C365444B9846BB3393649E1E
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Саше Иваноски на Ноември 25, 2010, 02:40:30
Датум без решение за името не треба ни да се сонува

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130739

25.11.2010 13:13

Јорго Шацимаркакис
 
Германскиот европратеник од грчко потекло, Јорго Шацимаркакис не верува дека Европскиот Совет може да донесе одлука за одредување на датум за старт на пристапните преговори со Македонија без решение на спорот со името, јавува Дојче Веле на македонски јазик.

Според него, тоа е опција за која не треба ни да се сонува.

„Не, тоа нема да се промени, тоа добро го знаеме. Дури не треба ни да се сонува“, изјави Шацимаркакис, јавува Дојче Веле.

Изјавата на германскиот европратеник е дадена за време на подготвителниот состанок на делегацијата на Европскиот Парламент во Мешовитиот комитет ЕУ-Македонија, чиј состанок за 29-ти и 30-ти ноември. Европратениците разменија мислења со македонскиот амбасадор во ЕУ, Никола Поповски. Тој за Дојче Веле најави дел од темите кои ќе бидат разгледувани за време на одржувањето на мешовитиот комитет.

„Оние приоритети кои ги преокупираат сите земји кандидати и потенцијални кандидати се и кај нас на листата. Значи, борбата против корупцијата, реформите во судството кои имаат земено значителен замав во Република Македонија, но исто така и прашања од типот на еднакви можности за половите, значењето на животната средина“, изјави Поповски.

Сепак, како што јавува Дојче веле, не е исклучено тема на разговор меѓу парламентарците да биде и прашањето за името меѓу Македонија и Грција.

Copyright 2010 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Декември 11, 2010, 06:44:39
Сянката на „Велика Албания”

http://focus-news.net/?id=a1405

11 декември 2010 | 16:22 | „Время новостей”
Начало / Анализ на деня

В неделя в Косово ще се проведат предсрочни парламентарни избори – първите след провъзгласяването на независимостта от Сърбия през февруари 2008 година. От резултатите зависят бъдещата конфигурация на властта и перспективите на преговорите между Белград и Прищина, планирани за началото на следващата година. Разгарянето на политическите страсти в Косово и увеличаването на популярността на радикалните сили може да провалят предстоящия диалог и даже да предизвикат нов сръбско-албански въоръжен конфликт. Ръководството на Сърбия и Сръбската православна църква вече призоваха косовските сърби да бойкотират изборите. Освен това редица стремящи се към властта косовски сили открито поставят въпроса за създаването на Балканите на „Велика Албания”, което е равносилно на насилствено прекрояване на границите вече на регионално ниво. В последните дни обстановката в Косово особено се изостри и вече се проля първата кръв – в град Лепосавич бе убит лидерът на местната мюсюлманска общност.
Предсрочните избори в Косово станаха неизбежни в условията на безпрецедентната политическа криза, настъпила в края на есента. След оставката на 59-годишния президент Фатмир Сейдиу в края на септември през октомври се разпадна управляващата от края на 2007 година коалиция между президентската Демократическа лига на Косово и Демократическата партия на Косово на 42-годишния премиер Хашим Тачи. Тачи реши да форсира събитията. На 2 ноември той инициира в парламента гласуване по вота на недоверие на своя кабинет, като депутатите от собствената му партия подкрепиха оставката. За изпълняващия длъжността президент Якуп Красничи не остана нищо друго освен да обяви провеждането на предсрочни избори в максимално кратки срокове.
„От гледна точка на стремежа да се сдобие с еднолична власт на своята партия Хашим Тачи действа логично”, смята ръководителят на Института за средствата за масова информация на Косово и главен редактор на водещия косовски вестник „Коха диторе” Агрон Байрами.
„Оставката на Сейдиу, последвалият разкол в редиците на Демократическата лига на Косово и накрая, разпадането на управляващата коалиция дадоха на Тачи основания да разчита на уверена победа на изборите и да формира кабинет без участието на своите традиционни конкуренти-партньори. А и от гледна точка на социално-икономическите проблеми, оставката на кабинета не изглеждаше неочаквана – до края на годината търговският дефицит достигна до огромния за Косово размер от 1,5 милиарда евро. Но премиерът не отчете друг много важен фактор – имиджът на Косово в очите на световната общественост. Никъде по света нито едно правителство не призовава депутатите да свалят кабинета. Подобно нещо се оказа възможно само в Косово. Този факт сериозно подрива вярата на ЕС и на други международни институции в зрелостта на косовската демокрация и може да замрази процеса на международно признаване на нашата независимост”, посочва Байрами.
Стремейки се към победа на предсрочните избори, Хашим Тачи се опитва да набере допълнителни точки сред най-радикално настроените косовски албанци. В частност, той поиска от световната общност в предстоящите преговори с Белград да не участва ООН, а допусна участие само на САЩ и ЕС. Междувременно, съгласно действащата резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН от 1999 година, именно мисията на ООН в Косово е упълномощена да представлява властите в Косово на всички международни форуми и това положение като цяло се спазва по настояване на Сърбия и Русия. Ако косовската делегация настоява за преразглеждане на дадената процедура, то преговорите може да се провалят.
Последните социологически проучвания сочат, че Демократическата партия на Косово на Хашим Тачи води пред основния си конкурент в лицето на Демократическата лига на Косово. По време на разгара на кризата се смени ръководството на партията – вместо Фатмир Сейдиу тя бе оглавена от 59-годишния кмет на Прищина Иса Мустафа. Освен това редиците на партията бяха напуснати от фракция, начело със сина на покойния първи президент на Косово Ибрахим Ругова – Ука Ругова. Ругова вече формира единна предизборна листа с още един ключов играч на косовската политическа сцена – Алианс за бъдещето на Косово. Начело на партията е 42-годишният бивш премиер Рамуш Харадинай, очакващ поредното дело по своя процес в Трибунала в Хага. През 2008 година Трибуналът свали обвиненията срещу него за престъпления срещу сърбите, но през тази година апелативният съд реши, че оправдателната присъда е в резултат на масово сплашване на свидетели от поддръжници на Харадинай и отмени присъдата.
Главната интрига на предстоящите избори се състои в това, че в тях за първи път участие ще вземе движението „Самоопределение” начело с харизматичния младежки лидер – 35-годишният Албин Курти. Това движение рязко критикува корупцията в косовските органи на властта, нарича предстоящите избори „гласуване срещу всевластието на престъпността” и подчертава своето идейно родство с масовите студентски протести в Париж и в други европейски градове през 1968 година. По данни на албански източници именно Албин Куртин днес е най-популярният косовски политик, като да победи може да му попречи единствено нежеланието на косоварите да се стига до директен конфликт със западните куратори на косовската независимост. Тъй като Курти през последните години организира масови протестни акции срещу мисията на ООН и представителството на ЕС в Прищина, като нарича тези структури „окупационни”. Той настоява незабавно да бъдат изтеглени всички международни сили, а преговорите с Белград да не започват докато Сърбия не признае косовската независимост, а в Косово и в съседна Албания да се проведат референдуми за държавно обединение.
„Заплахата от създаването на Балканите на „Велика Албания”, за която винаги е предупреждавала руската дипломация, днес е по-реална от всякога. Отговорността за това е на САЩ и на водещи западноевропейски страни, които подкрепят независимостта на Косово”, отбелязва ръководителят на Центъра за изучаване на съвременните балкански кризи към Института за славянски науки в Руската академия на науките Елена Гускова.
„Албанците в Македония, Черна гора, Южна Сърбия и дори Гърция имат намерение да повторят косовския сценарий – да организират въоръжени нападения на силите за сигурност и на мирното население, да провокират междуетнически сблъсъци и да призоват за намеса на НАТО и ЕС, и в крайна сметка да провъзгласят своята независимост с цел обединение с Косово и Албания. Затова е време европейците да намерят отговор на основния въпрос – колко албански държави те са готови да имат на своя територия”, посочва руският експерт.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Декември 12, 2010, 10:43:17
Друцас: Скопје добро знае што треба да направи за влез во ЕУ и НАТО
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=68380


Цитат
Источниот сосед пак, потенцирајќи ги одличните односи не само со Македонија туку и со сите нејзини соседи, на спорот за името гледа како на билатерален проблем кој многу брзо треба да биде решен со разумен компромис кој ќе и ги отвори вратите на Македонија во ЕУ и во НАТО.  

-Скопје треба да ги исполни трите критериуми за евроинтеграцијата – прифаќање на европското законодавство, регионална соработка и добрососедски односи, рече бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Младенов.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Декември 13, 2010, 06:02:11
Doubts about the European Union's commitment to extending membership to the western Balkans are being reinforced by the slow pace of reform in many of the candidate countries

http://www.europesworld.org/NewEnglish/Home_old/Article/tabid/191/ArticleType/articleview/ArticleID/21768/language/en-US/Default.aspx

http://www.europesworld.org/Portals/0/PDF_version/Issue16/EW16_Balkans.pdf

Even Iceland's candidacy is expected to create positive momentum for the Balkans
by Antonio Milošoski
http://www.europesworld.org/NewEnglish/Home_old/Article/tabid/191/ArticleType/articleview/ArticleID/21751/language/en-US/Default.aspx

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Јануари 15, 2011, 02:03:57
Зимбабве ја призна Македонија!
http://inpress.com.mk/default.asp?ItemID=DC0FA40FB9C1AB4293ECE1EDA0E38999

(http://www.on.net.mk/WBStorage/Articles/1511A84D2C5F11459860A7EA09A3C3E4.jpg)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јануари 15, 2011, 02:11:37
Зимбабве ја призна Македонија!
http://inpress.com.mk/default.asp?ItemID=DC0FA40FB9C1AB4293ECE1EDA0E38999

(http://www.on.net.mk/WBStorage/Articles/1511A84D2C5F11459860A7EA09A3C3E4.jpg)

 :D  :D  :D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 12, 2011, 10:39:39
Талер: Добро би било Македонија да преговара за членство во ЕУ
Биљана Секуловска     12.02.2011 19:58

Зоран Талер е гостин во вестите на А1, европарламентарец, известувач за Македонија во Европарламентот.

Цитат
Како го гледате излезот од политичката криза, и Европската комисија и Томас Кантримен заменик државниот секретар на Стејт Департментот велат дека се загрижени за состојбите во судството, слободата на медиумите, додека пак премиерот Груевски вели дека не постои проблем околу судството и околу медиумите дека владата воопшто не се меша, дека тие всушност се независни, дека критичарите не се во право?

- Да. Дозволете ми да напоменам дека постои добра координација помеѓу Вашингтон и Брисел. Кантримен пред да отиде во Скопје беше во Брисел и таму разговаравме за сите тие конкретности. Ставот е јасен: Добро би било Македонија да преговара за членство во ЕУ бидејќи тоа би помогнало и дома подобро да се заврши работата. Постои грижа околу подрачјето кое го споменавте. Што се однесува до мене, на прво место проблем е тоа што не постои вистински политички дијалог, што се гледа и од бојкотот на голем дел од опозицијата кој не се потпира врз Брисел. Ние како парламентарци сме за тоа политиката да се води во парламентот, а не на улица.

- Второ, постои грижа околу селективниот пристап на судските органи и органите на репресија. Се добива впечаток дека тоа не се прави независно и неселективно. Третото подрачје се медиумите. На странските набљудувачи им недостига цврст став на владата дека е свесна дека и критичките медиуми се неопходни за функционирање на демократијата и дека се од национален интерес. Тие три подрачја се во преден план. Но не треба да заборавиме на цврстиот политички став дека Македонија ги исполнува основните услови и сакаме да ја видиме во ЕУ.

Целото интервју погледнете го во видеото

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134250
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: MacedonBG на Февруари 13, 2011, 09:27:49
Остри критики за Македонија во Европскиот парламент http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=9FFAD9D9915E7944B1DB3AD0C205EA42
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: опълченец на Март 03, 2011, 02:34:58
Македония променя името си

http://news.plovdiv24.bg/233529.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: тиквешанка на Март 03, 2011, 10:04:12
Македония променя името си

http://news.plovdiv24.bg/233529.html

Пред три години пред самитот на НАТО во 2008 година Груевски прифатил промена на името,а писмото на Милошоски беше објавено неодамна.Сега неуспешно се обидуваат да го демантираат тоа.Со години глумат патриоти и го манипулираат народот.Белким некои од ,,античките“ ќе се свестат па ќе им откажат послушност!Дијаспората веќе реагираше!Рејтингот на Груевски се топи!

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134966
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134888
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134983

Наслов: Одг: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ
Поставена од: ohrid1941 на Март 05, 2011, 03:36:49
Хунзите се повампируваат:

Писмо со клевети за странските дипломати

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=135067

Амбасадорите Фуере и Филипини и европратеникот Талер со нивното недипломатско и политичко пристрасно однесување ја дискредитираат и компромитираат ЕУ и земјите кои ги претставуваат.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Март 08, 2011, 03:41:57
Фуере, Рикер и сличните, што побргу да си отидат. Ако може и без поздрав

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=371182928&id=13&setIzdanie=22224

Цитат
Дека амбасадорите можат да дадат свој печат на политиките потврдува и Рикер. Свесен дека никој нема три чисти да му тропне на маса, тој на моменти се однесуваше како наш неизбран гувернер

Протоколот во дипломатијата има нагласена улога и е силно оружје. Го користат најчесто моќните бидејќи - можат. Преку протоколот најлесно се демонстрираат сите нијанси на дипломатијата - од нагласено пријателство до крајна нетрпеливост.

Назадоволството на власта од работата на претставникот на ЕУ наиде на остри осуди. А бојкотот на коктелот, одбивањето да се прими во посета..., беа јавна оцена за неговата работа. Само власта е меродавна за тоа. Сите други пофалби и признанија се ирелевантни. Тоа беше и легитимна порака за Брисел, без други импликации.

Истите што се згрозени од заслужениот третман на Фуере, триумфираат што премиерот морал пресот во Вашингтон да го држи на улица. Тоа беше протоколарна демонстрација на сила. Јавно покажаа незадоволство од „тврдоглавоста“ на Груевски, кој ги игнорира нивните обиди да нé прекрстат и да го затворат, засекогаш, „македонското прашање“. Сигурно сериозно му замеруваат и што не ја есапи ниту подготвеноста на опозицијата веднаш да свитка кичма. Тие што тврдат дека во Вашингтон се зборувало за демократијата, медиумите во земјава... не ги разбираат работите. Или имаат други интереси.

Според дипломати, политичари, новинари..., ние треба да се покажуваме пред сé како добри домаќини, без оглед какви се гостите. На таквите како Фуере, Рикер..., кои бескрупулозно ни се мешаат во сé и ни кажуваат што и како да правиме, се разбира, според интересите на тие што ги претставуваат - ние, демек, треба да им оддаваме признанија. Ако навистина бидеме толку сервилни, на што некои инсистираат, и треба да нé газат и плукаат.

Фуере не заслужи наша особена почит. Напротив. Од аспект на нашите интереси, неговиот ефект е во добра мера - негативен. Британец, голем познавач на состојбите во регионот, го оцени како националист за кого Македонците (кон Албанците) биле исти како Британците спрема Ирците. Тоа можеби објаснува некои негови потези.

Неспорен факт е дека Фуере направи повеќе чекори за кои требаше да биде дури и протеран од земјава. Набргу откако дојде, по изборите во 2006 година, јавно побара да коалицираат победниците од македонскиот и албанскиот блок. Тоа беше флагрантно мешање во нашите внатрешни работи и повик за федерализација на државата. Кој со кого ќе коалицира не е, ниту може да биде негова работа, ниту на Брисел. Барем јавно.

Во декември 2009 година, Фуере и неговите од Мисијата, во голем тираж дистрибуираа леток преку дневните весници - „Безвизно патување за граѓаните на Поранешна Југословенска Република Македонија“. Тој нé прекрсти и дома, прекршувајќи го нашиот Устав, во кој е прецизирано и името на државата. Тоа повлекува кривична одговорност. А, според резолуцијата на СБ на ООН, со која ни е наметната референцата, „п“ од „поранешна“ и „ј“ од „југословенска“, се со мали букви, а не големи, што е суштинска разлика. Тоа не важи за Фуере.

Го потпиша и познатото писмо, заедно со Рикер и други слични на нив, во кое македонскиот јазик, со апсолутно прецизна намера, го прекрстија во „државен“. Повторно кршење на Уставот, за што се протерува.

Односот кон Фуере, макар на крајот од мандатот, охрабрува дека сепак се освестуваме. Тоа што премиерот сепак го прими, неверојатно потсетува на слична ситуација во Тирана, во почетокот на 2002 година. Заминуваше шефот на Мисијата на ОБСЕ, нам познатиот амбасадор Герт Аренс. Албанците не беа задоволни од неговата работа и на прошталниот прием не се појави никој важен. Одеднаш, пред самиот крај, еве ти ги и претседателот на државата, и спикерот, и премиерот... Претседателот веднаш отиде до микрофонот и му предаде одликување! По кратката церемонија, веднаш си отидоа. Сите бевме збунети. Утредента сé се разјасни. Амбасадорот на САД извршил жесток притисок да му се оддаде признание на Аренс. Домашните немале избор, ама останале доследни - одликувањето го предале без декрет потпишан од претседателот! Му предале парче метал.

Дека амбасадорите можат да дадат свој печат на политиките потврдува и Рикер. Има силни индикации дека тој, во реализацијата на политиката на САД, одеше чекор напред. Свесен дека никој нема три чисти да му тропне на маса, да го опомене дека не е на родео, тој се силеше. Со јавното пропагирање да си го смениме името си земаше право, кое нема никаква врска со неговата функција. На моменти се однесуваше како наш неизбран гувернер. Тоа што има и поддршка, не ја намалува неговата одговорност.
Вашингтон очигледно ја ценеше неговата одлучност што поскоро да нé дотолчи и го награди со скок во кариерата. На наша сметка. Бидете уверени дека неговото испраќање ќе биде гламурозно, иако сите надлежни мора да се свесни за негативната улога што ја одигра. Тоа само ќе потврди дека самопочитта не ни е силна страна.

Крајно време е да се соочиме со вистината. Некои се самозалажуваат, други пропагираат дека САД се наш стратегиски партнер. За жал, не е така. Тие не се наш, туку ние нивни. Подготвени сме да гинеме за нивните каузи во Авганистан и Ирак и (речиси) ништо не добиваме за возврат. Освен инсистирањето да се прекрстиме. Ако националниот идентитет на македонскиот народ е сериозно загрозен, а САД се главниот поборник да се самообезличиме, во што е нивното партнерство? САД се клучни и за блокадата и уцената која ни ја испорачува НАТО - или ќе се прекрстите, или нема членство. Кога би биле тие против таквиот пристап, нашата позиција би била сосема поинаква. Оваа американска политика е дијаметрално спротивна од таа на Буш.

Зошто им пречиме на САД?

П.С. Рикер докрај ги отвори картите. Не му се верува дека премиерот веднаш не ги спровел „пораките“ (читај: директивите) на Вашингтон! Навистина премногу го толериравме и со право нé третира(ат) како банана-држава.

Авторот е поранешен амбасадор
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Март 09, 2011, 04:19:50
Талер до Велиновска: Зошто измислувате непријатели
http://utrinski.com.mk/?ItemID=162CCF13C4E3C5459B4A3F699D9627E9


Цитат
Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Зоран Талер, во писмо испратено до четворицата новинари и еден бизнисмен, пишува дека е загрижувачко претставувањето на некои официјални претставници на ЕУ како „непријатели“. „Авторитарните режими постојано ги нагласуваат своите ’успеси‘, а не дискутираат за проблемите“, им пишува Талер на Мирка Велиновска, Миленко Неделковски, Драган Павловиќ-Латас, Дарко Јаневски и Благоја Самаковски.     
Цитат
Лично би сакал да забележам дека понекогаш, како известувач на Европскиот парламент за Македонија, имав многу чудно искуство со медиумската средина во Македонија (многу селективна монтажа на моите изјави во одредени електронски и печатени медиуми, пристрасни известувања и коментари и итн.). Многумина се согласуваат дека нивото на новинарството во Македонија е далеку од она што го заслужува народот на Македонија и една земја-кандидат за членство во ЕУ.


Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Март 11, 2011, 10:51:10
Колкото Цезар е италианец, толкова Александър е македонец   :)
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14902585,00.html?maca=bul-begenes_bg-4437-xml-mrss


Цитат
Александър Велики произхожда от Македония и, разбира се, е славянски македонец. Това стои извън всякакво съмнение. Поне за македонците, които сега са се втурнали да издигат паметници на "своите" големи герои.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 14, 2011, 10:05:07
Кацин предлага „Наша Македонија“?   :D  :D  :D

На состанокот на парламентите на земјите-членки на европскиот парламент со оние од земјите од Балканот, словенечкиот европратеник, либералот Јелко Кацин, соопшти предлог за решение за спорот за името за кој најверојатно дополнително ќе се утврди дали бил сериозен или ироничен.

"Зошто да не ја именуваме земјата - Наша Македонија. Не Македонија на Бугарија или Македонија на Грција. Ова најверојатно може да биде начин да се почне дијалог за изнаоѓање решение за спорот. Подоцна може да се одреди датум и така да се забрза процесот на интеграција на Западниот Балкан."


http://alsat.mk/vesti/zemja/2402200.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Април 15, 2011, 11:24:10
Blic, 13.04.2011
Kacin predlaže ime Naša Makedonija

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/247859/Kacin-predlaze-ime-Nasa-Makedonija

Цитат
BRISEL - Pitanje imena koči Makedoniju već šest godina na putu evropskih integracija, izjavio je danas potpredsednik delegacije Evropskog parlamenta (EP) za jugoistočnu Evropu Jelko Kacin i predložio da Skoplje i Atina razmotre alternativni predlog imena Naša Makedonija.

Kacin je pozvao na što hitnije rešavanje pitanja imena Makedonije na konferenciji o Zapadnom Balkanu u organizaciji EP i mađarskog predsedavanja EU, saopšteno je iz Kacinovog kabineta.
 
"Pitanje imena koči Makedoniju već šest godina na putu evropskih integracija. Da bi se ova dugotrajna blokada napokon prekinula potrebno je promeniti pristup pregovorima o kompromisnom rešenju", rekao je Kacin.
 
"Treba da nateramo obe strane da promene svoje viđenje problema. Predlažem danas sa ovog mesta da Skopje i Atina razmotre alternativni predlog imena - Naša Makedonija", rekao je Kacin.
 
On je podsetio da u okruženju postoje tri regije koje nose ime Makedonije. Naša Makedonija po definiciji negira bilo kakve teritorijalne aspiracije današnje, "Bivše
Jugoslovenske Republike Makedonije" prema ovim regijama. S tim imenom bi svi mogli živeti, ocenio je Kacin.
 
Prema njegovum rečima, "ako prethodni predlozi nisu urodili plodom neki novi će morati to da uradi. Potrebna je vizija i politička hrabrost kako bi izašli iz ovog začaranog kruga. Makedonija je naša evropska zemlja i mi želimo da se ona što pre vrati na put ka članstvu u EU", izjavio je Kacin.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 17, 2011, 10:20:04
Кацин: Македонија мора итно да преземе нешто

Цитат
Изборите не би требало да бидат пречка во исполнувањето на обврските од ЕУ агендата, ниту во напорите за изнаоѓање на решение за името.

Фактот што Македонија шеста година е со кандидатски статус, без датум за на преговори со ЕУ и во статус кво ситуација во однос спорот со Грција, укажува од ургентноста, дека државата мора нешто да преземе, во спротивно постои опасност да остане уште долго време во европска чекална, коментира за A1 Телевизија, Јелко Kацин.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136829
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 18, 2011, 01:51:20
ЕЛЗА ПАПАДИМИТРИУ, ГРЧКА ПАРЛАМЕНТАРКА ВО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

Идентитетот е само ваш, Македонија e во три земји


Цитат
За идентитетот не се преговара, но сакаме земјата да сфати дека не може да биде Македонија бидејќи регионот Македонија историски е грчки и географски се однесува на три земји, вели Пападимитриу

Како ги оценувате односите меѓу двете земји во моментов?

- Кога две земји кои имаат многу причини да бидат пријателски, а сепак дозволуваат и продолжуваат толку многу години да влечат еден проблем како нашиот, с` што можам да речам е - може да биде подобро. И односите треба да бидат подобри. А на прашањето како може да бидат подобри, веднаш ќе ви речам - со спроведување на она што веќе го одлучиле кога ја потпишале Привремената спогодба.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=6FEDF33973A3D34A9F998F5728FEE7FD
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 25, 2011, 09:20:30
Интервју со Ципрас:Без решение на името нема доверба меѓу двете земји

Цитат
Алексис Ципрас е претседател на СИРИЗА(радикалната левица) во Грција. Тоа е единствената партија која уште во 92та, кога во Грција беше несфатливо да се прифати сложено име со терминот Македонија, велеше дека треба прашањето што поскоро да се затвори и ги постави црвените линии за кои денеска се согласува грчката влада, а тогаш беа неприфатливи од ниедна партија. Ципрас смета дека национализмот што е присутен во двете земји е сериозен проблем, вели дека името мора да се реши за да има нов почеток во односите на двете земји.Со Ципрас разговараше нашиот дописник од Атина Сања Ристовска.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=74342
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Мај 04, 2011, 06:38:48
Стефан Тафров: България има интерес от еврочленството на Македония (видео)
http://www.dnevnik.bg/evropa/evropeiski_parlament/stani_evrodeputat/2011/04/30/1082564_stefan_tafrov_bulgariia_ima_interes_ot_evrochlenstvoto/

Коментарите са интересни!
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: valli на Мај 04, 2011, 11:40:21
Стефан Тафров: България има интерес от еврочленството на Македония (видео)
http://www.dnevnik.bg/evropa/evropeiski_parlament/stani_evrodeputat/2011/04/30/1082564_stefan_tafrov_bulgariia_ima_interes_ot_evrochlenstvoto/

Коментарите са интересни!
Да интересни. Може би такъв трябва да бъде езикът ни към македонистите да ги ласкаем и хвалим. Да им казваме, че са направили големи реформи. И че трябва да направят още, но не в името на истината. А заради това, че трябва да ги приемат в НАТО и ЕС.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Мај 04, 2011, 12:26:40
Да интересни. Може би такъв трябва да бъде езикът ни към македонистите да ги ласкаем и хвалим. Да им казваме, че са направили големи реформи. И че трябва да направят още, но не в името на истината. А заради това, че трябва да ги приемат в НАТО и ЕС.

От 20 години ласкаене и хвалби какво излезе?  ???
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: тиквешанка на Мај 16, 2011, 11:30:34
И Мирка прифаќа промена на име?Како така??? ???

http://www.plusinfo.mk/vest/1695/Velinovska-Na-Makedonija-i-treba-prekar-audio

http://www.youtube.com/watch?v=_lEmRcEj_DE&feature=player_embedded
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: MacedonBG на Мај 17, 2011, 07:28:07
Странни предложения за име на Република Македония „Файромия“, „страна, която не може да се именува“, „Църна Македония“. Това са част от странните предложения за име на Република Македония, която поради дългогодишния си спор с Гърция все още няма международно прието име.

В опит да помогне за разрешаване на въпроса за името чужд дипломат поискал от македонската делегация да му каже как се казва най-дългата река, която извира и се влива на територията на Македония.

След като му казали, че това е Църна река, той съобщил гениалното си предложение за ново име на държавата: Църна Македония!

Това е само едно от абсурдните предложения за име на Македония, които са били сложени на масата пред последните двайсетина години, пише македонският вестник „Дневник“.

В списъка има над 200 имена, използвани за именуване на държавата в писма, на конференции и различни срещи, в медии, в изявления на премиери и президенти.
Едно от тях е „Република южноафрикански мравояд“, употребено от бившия американски държавен секретар Кондолиза Райс.

Умора от дългогодишния спор между Скопие и Атина демонстрира и шведският външен министър Карл Билд, който по времето, когато неговата страна председателстваше ЕС, нарече Македония „Файромия“.

Британският „Икономист“ пък използва по-различно име – „страна, която не може да се именува“.

За да избегнат употребата на „Република Македония“, през 90-те години гръцките вестници използваха термини като „републиката на г-н Глигоров“ или „безименна държава“.

Едно от предложенията, които според настоящия гръцки евродепутат Мария Елени Копа е било подкрепяно от албанците в Македония, е „Словено-албанска република“.

Предложения от гръцките среди бяха и „Централна албанска република“ и „Нова република (Скопие)”.

Също през 90-те години македонската страна отхвърли при преговорите гръцкото предложение „Словеномакедония“.

Повечето от предложенията за разрешаване на спора за името на Македония, които са били сложени на масата през последните две десетилетия, съдържат допълненията „нова“, „северна“, „горна“, „Вардар“ или „Скопие“.

Комбинациите, съдържащи тези добавки, са в над 15 варианта, пише македонският вестник, който допълва следния списък на най-отрицателните предложения:

Църна Македония
Безименна държава
Временно безиме
Република на Фуфотите
Словено-албанска Република
Нова Република (Скопие)
Македонославия
Независима скопска държава
Бивша Южна Южнословенска Република
Македония – Бивша Югословенска
Република Скопие
http://www.dnes.bg/balkani/2011/05/16/fairomiia-koia-e-tazi-strana.118758
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Мај 20, 2011, 10:42:30
Любомир Фръчковски: И в по-трудни моменти на прехода, не сме живели по-лошо от сега
20 май 2011 | 15:31 | Агенция "Фокус"

http://focus-news.net/?id=f17801

Цитат
Фокус: Проблемът с името е един от основните въпроси, пред които е изправена страната. Могат ли изборите да променят политиката на Македония към решаване на проблема?
Любомир Фръчковски: Ще трябва да я променят. Тук има огромен застой, който се отразява на функциите на организма на македонската държава. Мисля, че и левицата, и десницата в опозиция, освен ВМРО-ДПМНЕ, която има проблем с лидерството, биха решили проблема с името с Гърция. Има психологически и политически проблем да направи това. На предишните избори ВМРО - ДПМНЕ спечелиха симпатиите на чужденците и на американците с лъжливо обещание, че имат нужда от нов силен мандат да решат въпроса за името за два месеца. Това беше обещанието на Груевски до посланика на САЩ тогава Джулиан Милованович. Той ги излъга, тъй като мина цял мандат и това не се случи. Това Никола Груевски не може да го направи и държи страната вързана за дъното.
Второ, което е най-трагичното в цялата история е, че има възможност за решение, което няма да засяга етническата идентичност на македонците. Това е трагедията на ВМРО-ДПМНЕ. Има формула за решаване на проблема, която левицата и десницата в Македония – без ВМРО-ДПМНЕ ще я поставят на масата на преговори. Решението се състои от три части – едната част е име за международна употреба, която ще смени досегашното БЮРМ – най-вероятно новото име ще бъде с географско определение и ще се казва Северна Република Македония или Република Северна Македония. Второ, конституцията няма да се променя, тъй като няма необходимост от това. Република Македония ще бъде за вътрешна употреба и страните, които ще настояват за това – предполагам сред тях ще бъде Турция и някой други страни. Трето, терминът „македонци” за етнонацията македонци и за техния език ще бъде запазен с това, че ще бъде намерен някакъв вариант за писане, за да се направи разлика от онези други македонци, които гърците смятат, че са на тяхна територия – гръцки македонци или „махедонес” както ги наричат.
Ще се съсредоточим на писаната, лингвистичната форма на термина. Също и тук има формула, която сме я употребили в тази second track diplomacy (неформална дипломация – бел. Фокус). Това означава, че ще го пишем с две думи – македонски/македонци на кирилица и след това наклонена черта Macedonian с превод на английски. Значи двете думи винаги ще стоят, когато става дума за нашия народ и нация. Гърците това ще могат да го ползват на друг начин – махедонес/Macedonian за тях. Формула има за решаване на въпроса, без промяна на македонската идентичност и без да бъде засегната конституцията. Това е убийствената формула, която вреди на ВМРО-ДПМНЕ. Те обаче не могат да направят това и с тази формула. Новото правителство ще трябва с за три месеци да реши този въпрос.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Илийца на Мај 26, 2011, 02:18:16
http://www.focus-news.net/?id=n1528240

Ратко Младич бил арестуван. Като, чe ли да няма вече пречки пред Сърбия за евро-интеграция. За евро-атлантическа - ще видим...

Така че вече няма пречки Македония да реши по-бързо въпроса с името. Но кой знае, може в Скопие да предпочетат да изчакат още година-две за да е по сигурно, че влезнат в ЕС заедно или след Сърбия. ;D
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Мај 28, 2011, 06:00:37
Обама: Спорът за името на Македония ме отегчава
http://news.bgnes.com/view/926112


Цитат
Спорът за името на Македония между властите в Скопие и Атина ме отегчава. Всеки път, когато се срещна с македонски политици говорим за този спор.

Това каза американският президент Барак Обама след разговора с неговия македонски колега Георге Иванов по време на срещата на лидерите от Централна Европа във Варшава. "Винаги когато се срещам с македонския президент говорим за спора за името. Това ме отегчава. Обещавам ви г-н президент да говоря отново с Папандреу по този въпрос. Аз вярвам, че и той иска и е готов да се намери решение на този въпрос", подчерта Барак Обама. Според него всички страни от Централна и Източна Европа имат собствени проблеми - етнически, политически и икономически.

"Всеки има различни проблеми. Ние не сме съвършени създания, но това, което е най-важно е, проблемите да се решават с мирни средства", добави американският президент. Той смята, че най-същественото е вратите за членство в ЕС и НАТО да останат отворени за всички, които искат да се присъединят и изпълняват условията за членство. "Моята поръка към всички вас е да бъдете горди с напредъка. Ние ви подкрепяме. Единствето нещо, което искаме е да работите заедно с нас за демокрацията , свободата и общите ни цели. Моят екип редовно ме информира за вашите проблеми. Аз ви уверявам, че ще има резултати от днешните ни разговори", подчерта Барак Обама по време на вечерята с македонския президент Георге Иванов. /МИА

Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Јуни 03, 2011, 10:14:45
Кој води тајни преговори за името?

http://a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=2725
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Competent на Јуни 05, 2011, 05:00:13
Друцас - Северна или Горна Македонија се прифатливи решенија
http://inpress.mk/?ItemID=6F32AA33A5072145AFB5576D492A51BD


Цитат
Грчкиот министер за надворешни работи ги смета како апсолутно прифатливи имињата Северна Македонија или Горна Македонија. Според него на тој начин ќе се отфрлат сите опасности од територијални претензии кон Грција.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Јуни 06, 2011, 03:26:57
Информационна агенция "Фокус", 6 юни 2011
Данило Тюрк: Решението на спора за името на Македония трябва да се търси във вече предложените варианти и в диалог

http://focus-news.net/?id=n1532305

Цитат
Неведнъж съм споделял, че ние ще подкрепим всяко компромисно име, но съм длъжен да предупредя, че би могло да предизвика известно гражданско напрежение, не толкова може би реакция на институциите, търсенето на име в географски план, което да засегне в някаква степен България. Давам за пример това, което се чува в последните дни – имена от типа Северна или Горна Македония, трябва да се коментират с оглед на това, че част от Северна и Горна Македония е Пиринска Македония, която е на българска територия. Възниква въпросът – какво би казало населението от тази част на България? Но - нека намерят нашите приятели общото наименование, ние българите ще намерим начин да изразим своя конструктивна позиция, заяви президентът Георги Първанов.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: ohrid1941 на Јуни 06, 2011, 03:38:57
Парванов: Бугарија ќе поддржи било каков компромис за државното име на Македонија

http://24vesti.com.mk/Sodrzina/

 (http://www.picvalley.net/u/2856/86282779721216551871307367525RjgeGM3bvCisXUYHvMPU.BMP) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2856/86282779721216551871307367525RjgeGM3bvCisXUYHvMPU.BMP)

 „ Ќе поддржиме било каков компромис за државното име за Македонија, но барањето за име со географска одредница може да предизвика граѓански тензии во Бугарија.“  - изјавил бугарскиот Претседател Георги Парванов, на заедничката прес конференција со словенечкиот претседател Данило Тирк, при посетата на Словенија.
Парванов потсетил дека во неколку пати го изјавил истото, додавајки дека додавањето на географска одредница на името, на одреден степен може да влијае на Бугарија.
Понатаму продолжил давајки пример за она што се зборувало во последно време – „Имињата како Северна или Горна Македонија треба да се дискутираат во однос на тоа што дел од таа Горна или Северна Македонија се вика Пиринска Македонија и е на територија на Бугарија. Прашањето е што ќе каже народот што живее во овој дел од Бугарија? Но да ги оставиме нашите пријатели да најдат прифатливо име и тогаш ние Бугарите ќе најдеме начин да го изразиме нашиот конструктивен став.“ – завршил Парванов.
 
Георги Парванов е на дводневна посета во Словенија, каде покрај темата за името на Република Македонија ќе се разговара за билатералните односи особено за трговијата , инвестициите, енергетиката и туризмот меѓу двете земји.
 
До крајот на средбата се очекува Парванов и Тирк да разменат мислења за актуелни ЕУ прашања.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: опълченец на Јуни 25, 2011, 08:28:44
Швейцарци доказали произхода на македонците

Те били единствените директни потомци на Александър Македонски, сочи проучване на института "Игенеа". То бе разпространено ден след издигнето на огромен паметник на античния владетел в Скопие.

Днешните македонци са директни потомци на Александър Македонски, пише скопският вестник "Вечер" като се позовава на проучване на швейцарския институт "Игенеа" (iGenea.com), занимаващ се с генетични изследвания на европейските народи.

Според данните 30% от днешните македонци са потомци на античните, а 15% имат славянски гени, пише изданието.

Вестникът твърди, че само при македонците доминират корените от Антична Македония.

За гърците изследването показало, че 31% имат келтски корени и само малка част - антично потекло.

Публикацията идва ден, след като македонските власти издигнаха огромен паметник от бронз на Александър Македонски

на централния площад "Македония" в Скопие. Според властите статуята олицетворява националната история на страната.

Изработената от бронз скулптура, която е висока почти 13 м и тежи 35 т, е поставена на 10-метрова платформа от бетон.

Проектът с официалното название "Воин на кон" струва на Македония 9,4 млн. евро, при все че страната е една от най-бедните държави в Европа с 32% безработица.

Паметникът бе издигнат в присъствието на голям брой граждани, кмета на Скопие Коце Траяновски и авторката на идейния проект Валентина Стефановска под бурни овации и викове "Да живее Македония".

Монументът ще бъде открит официално на 8 септември по случай 20-годишнината от независимостта на Македония.

Фактът, че паметникът представя Александър Македонски, допълнително ядоса Гърция, която от дълго време обвинява бившата югославска република в опити да открадне нейното елинистично наследство.

"Скопие да покаже конструктивност, а не да гради стени и паметници", заяви новият гръцки външен министър Ставрос Ламбринидис пред македонския си колега Антонио Милошоски.

Според източници от македонското външно министерство обаче срещата между Ламбринидис и Милошоски била толкова кратка, че нямало време за разговор по същество.

Наскоро Атина предупреди, че разглежда издигането на скулптурата като провокация, която ще възпрепятства перспективите за присъединяване на Македония към Европейския съюз.

Македонският консервативен премиер Никола Груевски, чиято партия ВМРО-ДПМНЕ спечели отново на предсрочните парламентарни избори през юни, не обърна внимание на притесненията на Гърция. Още преди време той разгневи гърците, като назова с името Александър една магистрала и летището в Скопие.

Вчера координирано бяха издигнати и два паметника на бащата на Александър Македонски - Филип II - на площад "Магнолия" в Битоля и в скопския квартал Автокоманда.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3904971
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јуни 25, 2011, 10:17:52
И ПРИ ЛАТАС ЛИ ДОМИНИРАТ АНТИЧНИТЕ ГЕНИ :) :) :)
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јуни 29, 2011, 02:48:58
Крихбаум и Петеринг: Решението за спорот за името не може да се одложува до бесконечност

Цитат
Спорот за името не може да биде централно прашање за почеток на пристапните преговори на Македонија, смета Гунтер Крихбаум, претседател на комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг. Ханс-Герт Петеринг, поранешен претседател на Европскиот парламент и моментно прв човек на фондацијата „Конрад Аденауер“, пак, апелира на решение, зашто проблемот не може бесконечно да се толерира.

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=38563
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 14, 2012, 05:54:42
Стефани Бабст: НАТО ќе се држи до одлуката во Букурешт

Цитат
НАТО ќе се држи до одлуката во Букурешт. И покрај правната победа во Хаг, функцонерката задолжена за јавна дипломатија на НАТО  ја отфрли можноста на престојниот Самит во мај да биде ревидирана актуелната одлука за Македонија.

Бабст не можеше да потврди дали во Чикаго ќе се дискутира за земјава, бидејќи политичката агенда се уште се дефинира.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/stefani-babst-nato-ke-se-drzi-do-odlukata-vo-bukuresht
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 14, 2012, 06:09:40
Втора билатерална средба Груевски- Меркел во Берлин

Цитат
Мора да се напредува во преговорите и да се добие согласност, инаку нема да помине ни во НАТО ни во ЕУ. Мора да се преговара и верувам дека постои можност за договор како што тоа го направија Хрватска и Словенија, порача германската канцеларка. За неа, одлуката на МСП во Хаг треба да биде призната!

“Ветувањето за влез на Западен Балкан во ЕУ нема да се укине, зошто ќе се појават проблемите кои претходно се решени. Нема компромис за влез во ЕУ и ЕУ зоната без исполнети условите. Словенија и Хрватска ги исполнија условите пред да станат членки.”

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/vtora-bilateralna-sredba-gruevski-merkel-vo-berlin
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 20, 2012, 08:13:33
Нимиц: Не зборуваме за идентитетот, туку за името

Цитат
Што поскоро надминување на спорот со името, побара денеска медијаторот во македонско-грчкиот спор Метју Нимиц, по денешните средби со државниот врв во Скопје.

- Премиерот, другите членови на владата и претседателот ги нагласија позициите на властите во оваа фаза во врска со ова тешко прашање. Ги слушнав нивните јасни позиции. Тие изразија многу искрена желба да се реши прашањето и да имаат здрави, конструктивни разговори со нивниот јужен сосед. Ќе ја пренесам оваа желба на владата во Атина кога ќе бидам таму. Ја изразив потребата на меѓународната заедница и на Обединетите Нации за надминување на оваа прашање што е можно поскоро. Ова е регионално прашање, ова е прашање на светската безбедност. Од голем интерес е за Европа и за САД и што поскоро се реши, повеќе прогрес ќе може да биде направен за многу други прашања. Со нетрпение очекувам да видам дали ќе можеме да ги забрзаме овие разговори на конструктивен начин - изјави Нимиц.

http://www.plusinfo.mk/vest/34107/Nimic-Ne-zboruvame-za-identitetot-tuku-za-imeto
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 27, 2012, 12:16:18
Груевски: Членство во ЕУ и НАТО, но не по цена на идентитетот

Македонија е подготвена за разговори за надминување на спорот со името со Грција, но решението не треба да биде на штета на македонскиот идентитет и државност.

Ова премиерот Никола Груевски го порачува во интервју за германскиот весник „Ди Велт“. Посочува дека членството во НАТО и ЕУ е од национален интерес и земјата прави се тоа да се реализира.

„Нашиот влез во НАТО и ЕУ предолго се одолговлекува поради спорот со името. Тоа за нашето стопанство е од витално значење, како и за мирот во Западен Балкан. Но, тука се работи за нашиот идентитет. Грција ни го оспорува правото да се викаме како што тоа е за нас правилно и неопходно: Македонија. Меѓународниот суд на правдата е на наша страна, кој во една долга и детална постапка за период од повеќе од 10 години, дојде до заклучок дека ние можеме да пристапиме во сите меѓународни институции под нашето име, кое што го избравме по распадот на поранешна Југославија, а кое е во согласност со нашата историја, вели премиерот Груевски.

Смета дека нема промена на состојбата во однос на спорот по доаѓањето на Лукас Пападимос на чело на грчката влада.

„За жал, на прашањето морам да одговорам со не. Новиот грчки премиер јасно повтори дека решавањето на прашањето со името не е во неговата агенда. Тој најверојатно има доволно други проблеми. Ништо не се придвижува. Но, ние се надеваме и остануваме на тоа“, вели Груевски.

Посочува дека спорот со името, пак, не преставува пречка за економските односи со Грција.

„Забележуваме се повеќе грчки фирми покажуваат интерес за инвестирање на нашата страна од границата. Тоа се базира на ниските плати, но пред се, бидејќи кај нас не постојат бирократски бариери, кои што секогаш постоеле кај нашиот јужен сосед и го кочат индустрискиот развој“, вели Груевски во интервјуто за германскиот весник.


http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=46629
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Февруари 28, 2012, 08:55:57
Волерс: САД ја сакаат Македонија во НАТО, но името треба да се реши

                               (http://www.picvalley.net/u/2121/84259519818715344661330458815KPRNTEYkhFPQvI5ligXf.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2121/84259519818715344661330458815KPRNTEYkhFPQvI5ligXf.JPG)

Цитат
Нема земја која повеќе од САД сака Македонија да стане членка на НАТО, но за да се постигне тоа треба да се реши спорот за името. Ова е прашање кое треба да биде решено од Грција и Македонија. Ние не можеме да го сториме тоа за вас, изјави американскиот амбасадор Пол Волерс на денешната средба со новинарите во Американската амбасада во Скопје.

- Наша цел во овој регион од светот е стабилност, a Грција и Македонија се клучни партнери во таа цел. И секое забавување на тој процес за пристапување во НАТО и евроатлантската заедница е загубена можност на сите земји во регионот не само за Македонија туку и за Грција, исто така, и за сите ваши соседи. Затоа мислиме дека треба да се постигне напредок на овој план, изјави Волерс повторувајќи го познатиот став на САД.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/ticker.css/41392/volers__sad_ja_sakaat_makedonija_vo_nato,_no_imeto_treba_da_se_reshi.aspx
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Саше Иваноски на Февруари 29, 2012, 11:56:26
Нема покана за Македонија во Чикаго

http://www.dw.de/dw/article/0,,15774873,00.html
Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен и американскиот амбасадор Пол Волерс порачаа дека без решен спор за името, Македонија не може да се надева на прием во НАТО.
Без обострано прифатливо решение за името, Македонија не треба да очекува покана за членство, рече генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен на прес-конференција во Вашингтон, каде учествува на одбранбен семинар во организација на Алијансата.
„Сите одлуки во НАТО се носат врз база на консензус, а тоа ја вклучува и Грција. За да упатиме покана до Скопје, ќе ни треба поддршка од Грција. Тоа е тоа. Разбирам дека Грција нема волја да упати таква покана се‘ додека не се најде обострано прифатливо решение за името“, изјави Расмусен за Гласот на Америка.
И американскиот амбасадор во Скопје, Пол Волерс порача дека неговата земја нема да го отвори прашањето за прием на Македонија на самитот во Чикаго под привремената референца БЈРМ.
„САД напорно работат за да помогнат, но спорот за името треба да го решат Македонија и Грција, а не САД“, рече Волерс.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Март 19, 2012, 12:40:25
Македонија нема да дојде на дневен ред во Чикаго?

Дипломатскиот совет и Советот за безбедносни прашања и НАТО интеграции на СДСМ денеска се сретнаа поради оценката дека земјава се наоѓа во сложена политичка и безбедносна ситуација.
„Ова што се случува во земјава во сферата на меѓуетничките односи не е паднато од небо и не е дојдено преку ноќ. Негативни тенденции се забележуваа и порано. Црквата на Калето е тежок меѓуетнички инцидент, имаме неодржан попис во кој видовме прилично јасна етничка реторика од двете страни, а целата работа не ја завршивме, но кој знае и кога ќе ја завршиме ако воопшто тоа е во план да се прави во наредниов период. Неспорно е дека амбиентот за вакви лоши работи, се подготвува или е во подготовка подолг период наназад“, стои во заклучокот на двата совета.
Според Стево Пендаровски, претседавач со Советот за безбедносни прашања и НАТО интеграции при СДСМ, иако самитот на НАТО во Чикаго е за два месеца, не може да видиме што досега е преземено како дипломатска офанзива од Владата, па шпекулира дека е можно Македонија дури и да не биде ставена на дневен ред на самитот.
Во делот на преговорите за името, опозиционерите заклучуваат дека ништо не се случува, затоа што ниту од еден релевантен извор не може да се потврди дека во Атина се подготвува предлог, дека во Скопје е излезно со некаква иницијатива, ниту, пак, дека Нимиц има намера во скоро време да ги викне преговарачите.


http://www.plusinfo.mk/vest/37186/Makedonija-nema-da-dojde-na-dneven-red-vo-Chikago
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 03, 2012, 03:09:37
Волерс: Писмото на конгресмените е ок, но за НАТО треба решение за името

Цитат
Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое се бара прием на Македонија во НАТО на Самитот во Чикаго.

Но според него и покрај поддршката од САД,  мора да постои консензус за секој нов член на НАТО.

Волерс истакна дека САД ќе направат се да помогнат во процесот, но прашањето за името треба да го решат Македонија и Грција.

http://www.plusinfo.mk/vest/38943/Volers-Pismoto-na-kongresmenite-e-ok-no-za-NATO-treba-reshenie-za-imeto
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Април 06, 2012, 09:23:02
Ахмети сака пат кон НАТО и без решен спор со Грција

Цитат
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, искажувајќи високо почитување кон готовноста на Европската Унија за Македонија да започне субстанцијален дијалог со Брисел, при што не се губи воопшто време во реализација на реформите и исполнување на критериумите потребни за зачленување на Македонија во ЕУ, посака слична „кратенка“ и во случајот на зачленување на НАТО.
 
Тој денеска се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Аиво Орав. Лидерот на ДУИ истакна дека успесите на земјата се заеднички со претставниците на меѓународната заедница и овој краток пат што ни преостанува, треба заеднички да го изодиме повторно.

http://www.plusinfo.mk/vest/39314/Ahmeti-saka-pat-kon-NATO-i-bez-reshen-spor-so-Grcija
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Мај 03, 2012, 02:09:23
Андонис Самарас: Нема да дозволиме фалсификување на историјата на нашата Македонија

ЧЕТВРТОК, 03 МАЈ 2012 10:41   
 
Претседателот на Неа Демократија, Андонис Самарас на синоќешниот митинг во Солун на само три дена пред кампањата го извади џокерот од ракави јасно кажа дека тој како и неговата партија немало да прифатат `фалсификување на историјата на нивната Македонија`.

Лидерот Самарас, на насобраните симпатизери им се со зборовите Македонки и Македонци а со тоа индиректно конечно се проговори и за македонското прашање.

`Од овде, од Македонија, да потсетиме, во секоја насока уште нешто: Никој да не заборави дека ние сме партија што кажа не и нема никогаш да прифати – фалсификување на историјата на нашата Македонија.Ние сме партија која со Костас Караманлис рече не на планот Анан за Кипар. Ние сме партија што секогаш на прво место ја става татковината, без преговарање и ништо друго`, изјави Андонис Самарас.

Самарас потенцира дека северниот дел од земјата е длабоко врежан во него.

`Од овде од почвата на Македонија, на грчката Македонија, што има толку голема вредност за целиот хеленизам, и е толку длабоко врежана во мене, од мајка ми Македонка. Значи од овде, од почвата на нашата Македонија ве повикувам да промениме се!`, вели лидерот на опозицијата.

На предизборен митиг во Солун, присуствуваше и поранешниот премиер Костас Караманлис.


http://sky.mk/svet/21267-%D0%90%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81-%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81-%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B5-%D1%84%D0%B0%D0%BB%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.html
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Daskal на Мај 09, 2012, 08:16:12
Цитат
Црна Гора следниот месец ќе започне преговори за приклучување кон Европската унија, вели Eврокомесарот Филе.

`Европа продолжува да се шири. Хрватска наскоро ќе ни се приклучи, Србија доби статус на кандидат, а Црна Гора следниот месец почнува преговори`, рече Филе во специјалната видео-порака по повод 9 мај, Денот на Европа
http://sky.mk/svet/21698-%D0%A6%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%95%D0%A3-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5.html

Црна Гора не беше ни држава кога МКД го потпиша договорот за стабилизација и асоцијација со ЕС, всушнаст од сите држави горе МКД прва го потпиша тои договор. Сега не ниту спомната а Филе беше вчера во МКД. Логичено след на хузно-хомеини полтиката водена во МКД.

МКД јавност разбира се никаде и од никој не беше потсетена на тој факт денес на денот на Европа, наместо тоа сите го чекаат петок за да видат дали ке има ескалација на протестите и судирите.
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: Деспот Слав на Мај 09, 2012, 09:00:43
Црна Гора не беше ни држава кога МКД го потпиша договорот за стабилизација и асоцијација со ЕС, всушнаст од сите држави горе МКД прва го потпиша тои договор. Сега не ниту спомната а Филе беше вчера во МКД. Логичено след на хузно-хомеини полтиката водена во МКД.

МКД јавност разбира се никаде и од никој не беше потсетена на тој факт денес на денот на Европа, наместо тоа сите го чекаат петок за да видат дали ке има ескалација на протестите и судирите.

Проблемът с Конституционното име на Македония може да се реши изключително лесно!
Но най-напред трябва да се отворят досиетата на УДБ-а и в резултат да се прогонят от управлението на Македония всички сърбо-комунистически  мекерета!
И тогава ще има невероятен напредък...
Наслов: Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Поставена од: disidente на Јуни 13, 2012, 11:58:38
Бугарија не сака Северна, нема против Нова Македонија

Цитат
Република Нова Македонија е добро решение на дводеценискиот спор за името меѓу Скопје и Атина, истакна поранешниот бугарскиот амбасадор во Македонија, Александар Јорданов.
Тој во интервју за телевизија Нова застана зад ставот на бугарскиот премиер  Бојко Борисов, кој минатата недела јасно соопшти дека за официјална Софија не е прифатливо име со географска одредница.

http://www.plusinfo.mk/vest/45918/Bugarija-ne-saka-Severna-nema-protiv-Nova-Makedonija---