Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Јован Донев за географскиот поим "Македонија"  (Прочитано 1865 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Јован Донев за географскиот поим "Македонија"

Географскиот поим Македонија постоел и пред да постои античка македонска држава, и после тоа. Ние не сме македонци затоа што сме живееле на територија на античка Македонија, туку затоа што сме живееле на географска Македонија. Ние, ако зборувам сега повторно за нас самите, ние името не сме го добиле од нас самите, тоа е име што ни го дадоа соседите, тоа ни го даде прво Грција името македонци, па после тоа нели и Европјаните почнаа да не нарекуваат македонци, зошто живееме на просторите на географска Македонија, што не е исто, заедничко, со античка Македонија. Значи ако ние сакаме можеме да го решиме тоа прашање.
« Последно менување: Март 10, 2009, 06:46:01 ohrid1941 »
Сочувана

lady

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 57
  • Погледај го Профилот
Одг: Јован Донев за географскиот поим "Македонија"
« Одговори #1 на: Март 10, 2009, 06:32:23 »

          Ова негова изјава е поодамна или ја има пак повторено, јас одамна ја имам чуено гледано на телевизија, но не му обрна внимание јавноста, а на паметните малку им треба за да сфатат што кажува....
« Последно менување: Март 10, 2009, 06:46:22 ohrid1941 »
Сочувана