Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Во Македонија царува вистината на Лагата  (Прочитано 22941 пати)

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #75 на: Јули 05, 2010, 03:30:05 »

СЕ КЕ КАЖАТ ЗА ПРЛИЧЕВ САМО НЕ ВИСТИНАТА.НА ОВИЕ МАКЕДОНИСТИ ЛАГИТЕ СЕ ХРАНА ЗА НИВНИТЕ БЕДНИ ДУШИ.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #76 на: Јули 14, 2010, 07:40:53 »

Проекција на филмот за Блаже Коневски

14.07.2010 19:03

Цитат
Повеќе од 80 македонисти и слависти учесници на меѓународниот семинар за македонски јазик кој се одржа во Охрид, денеска ја посетија родната куќа на основоположникот на македонскиот литературен јазик Блаже Конески, во селото Небрегово.

Според професорот Каранфиловски над 4.000 учесници кои до сега поминале на овој семинар се најголемите амбасадори на македонската култура во светот. Бидејќи преку јазикот и литературата се врши најголемата афирмација на еден народ и земја.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=125337
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #77 на: Јули 16, 2010, 01:36:51 »

Со смешни историски лекции не се земаат пари од Европа

Цитат
Националниот развоен план што треба да ја води Владата за најдобро искористување на европските пари е повлечен на доработка, официјално поради светската економска криза, неофицијално поради смешно-трагичните историски лекции, како онаа за стечајот и ликвидацијата во шекспировска Англија, каде што на должниците им било сечено увото

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=716101022146&id=9&setIzdanie=22035
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #78 на: Јули 28, 2010, 11:27:05 »

Иванов: Спорот со Грција ги откажа инвестициите во Македонија

Цитат
Кочењето на интегративните процеси на Македонија во ЕУ и НАТО влијае врз безбедноста на Македонија, но и на целиот регион, вели претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов
„Билатералниот проблем го блокира процесот на стабилизација на целиот регион, а блокирањето на членството во НАТО од страна на Грција придонесе за откажување на најавените инвестиции во Македонија“, изјавил македонскиот претседател Ѓорге Иванов, пренесува МИА.

http://www.forum.com.mk/26695

ОВА ЛИ Е ПРИЧИНАТА ШТО НЕ СМЕ НИ НА ЧЕКОР ДО ЕВРОПА  ???  ???  ???
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #79 на: Јули 28, 2010, 10:23:45 »

стари и активни удбашки структури
погледнете го видеото и иконографијата...

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=25638
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #80 на: Јули 28, 2010, 11:33:37 »

ете ја екипата от горниот пост...

Почеток на кампањата „Никој нема право да преговара за моето име“


Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и Австралиско-Македонскиот комитет за човекови права (АМКЧП) започнаа рекламна кампања во Република Македонија со апел да се стави крај на сите преговори со Грција во врска со името

Реклами ќе се објавуваат во сите водечки весници во Торонто, Канада и Мелбурн, Австралија, а во центарот на Скопје ќе се поставуваат и билборди. Кампањата започнува во среда со објава во скопските дневни весници Дневник и Утрински.
ММДЧП и АМКЧП бараат сите македонски организации во Република Македонија и во странство, да се придружат на барањето Македонија неодложно да ги прекине преговорите за името.
Македонското меѓународно движење за човекови права (MHRMI) активно работи на полето на човекови и национални права на Македонците и другите обесправени народи од 1986 година.
Основан во 1984 година, Австралиско-Македонскиот Комитет за Човекови Права (AMHRC) е невладина организација која се залага за информирање на влади, меѓународни институции и пошироката јавност / заедници за борбата против дискриминацијата и промовирање на основните човекови права. Нашиот стремеж е да се осигура дека македонските заедници како и другите исклучени групи низ целиот свет се признати, почитувани и уживат во правичен третман.

Измена на постот

се извинувам за грешка линкот ете го линкот кои треба да стои

http://forum.com.mk/#26741

« Последно менување: Јули 29, 2010, 10:23:42 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #81 на: Јули 29, 2010, 09:48:59 »

ете ја екипата от горниот пост...

Почеток на кампањата „Никој нема право да преговара за моето име“


Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и Австралиско-Македонскиот комитет за човекови права (АМКЧП) започнаа рекламна кампања во Република Македонија со апел да се стави крај на сите преговори со Грција во врска со името

Реклами ќе се објавуваат во сите водечки весници во Торонто, Канада и Мелбурн, Австралија, а во центарот на Скопје ќе се поставуваат и билборди. Кампањата започнува во среда со објава во скопските дневни весници Дневник и Утрински.
ММДЧП и АМКЧП бараат сите македонски организации во Република Македонија и во странство, да се придружат на барањето Македонија неодложно да ги прекине преговорите за името.
Македонското меѓународно движење за човекови права (MHRMI) активно работи на полето на човекови и национални права на Македонците и другите обесправени народи од 1986 година.
Основан во 1984 година, Австралиско-Македонскиот Комитет за Човекови Права (AMHRC) е невладина организација која се залага за информирање на влади, меѓународни институции и пошироката јавност / заедници за борбата против дискриминацијата и промовирање на основните човекови права. Нашиот стремеж е да се осигура дека македонските заедници како и другите исклучени групи низ целиот свет се признати, почитувани и уживат во правичен третман.

http://bkks.org/forum/index.php?action=post;topic=775.75;num_replies=79

Такива са инструкциите от Белград. Изпълняват си ги  1:1.

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #82 на: Јули 29, 2010, 02:49:54 »

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=25638

Дијаспората бара прекин на преговорите со Грција
среда, 28 јули 2010, 15:59
Иселеници од Македонија се загрижени за судбината на своите сонародници во државава. Иако далеку од татковината, тие во Македонија ќе прават кампања со која ќе бараат од властите да ги прекинат преговорите со Грција. Продолжувањето на дијалогот меѓу Скопје и Атина според нив неминовно води до компромис низ кој македонската нација ќе остане без својот идентитет и јазик.

- „ЕУ и НАТО ги презедоа позициите на Грција. Мора да побараме друго чаре“, вели Славко Манговски, координатор на кампањата. И претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски смета дека никој нема мандат да преговара за името. „Премиерот и претседателот се должни да го бранат Уставот“, вели тој.

За иселениците кој ги уживаат благодетите на животот во земји членки на Европската Унија и на НАТО не било ништо страшно тоа што Македонија не станала дел од тоа друштво. Сме требале да се свртиме кон себеси и да ги искористиме сопствените ресурси. Тие биле подготвени да ни помогнат, ама во државава не владееле правна сигурност па било логично инвеститорите да ја прескокнуваат Македонија.

Според Манговски, „странските инвеститори не ги интересеира името, туку дали нивната инвестиција е сигурна во Македонија а кај нас две години се чека една дозвола, се водат бескрајно долги судски процеси“. Атанасоски тврди дека и самиот знае инвеститори што сакале да вложат во Македонија ама се повлекле.

Нема информации колку македонските иселеници ќе платат за да ги убедат властите и граѓаните да не се откажуваат од името и да им кажат крај на Нимиц и на Кофи Анан. Кампањата освен преку платени огласи во весниците ќе ја водат и преку десетина билборди кој ќе бидат поставени низ центарот на Скопје.

Среќко Поповски
 
Коментар:*

VIDI  KOMENTARI:
Објавено на 29.07.2010, од Никола Шуклев
Прекинот на преговорите единствено им одговара на Големосрбските интереси и повторното враќање на Македонија под Југословенско ( СРБСКО) робство.
More Dzord od Tasino Cesmice
Објавено на 28.07.2010, од Zanzibar
Ubavo ke bese oni da dojdat tuka da ziveat i da gi ostavat parite so gi zarabotele. Lesno im e od tamu da kazuvaat so da praime nie ovde i kako da ziveeme. Taka e najlesno. Najdobro e takvite "patrioti" da ne ostavat nam da si odlucuvame.

 


Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #83 на: Јули 29, 2010, 04:05:44 »

оваа е Богохулство пар екселанс.... >:(

Темелковски - И Македонците се деца на сонцетоАктерот Петар Темелковски на годинешното издание на фестивалот "Охридско лето" ќе се претстави со авторски проект, монодрамата "Деца на сонцето".

Претставата, која говори за Македонија во ранохристијанскиот период, ќе се игра во Центарот за култура Григор Прличев, со почеток во 21 часот.

Улица АРТ од Скопје во копродукција со Драмски театар вечерва ќе ја изведе  монодрамата "Децата на сонцето", авторски проект на актерот Петар Темелковски.

Ѓорѓи Јолески, селекторот на драмскиот дел на програмата на "Охридско лето" за оваа улога на истакнатиот македонски актер Петар Темелковски вели дека ја истакнува неговата индивидуалност и неприкосновеност во одбрана на се што е македонско.   Периодот од Христос наваму се обидов преку извадоци од Светото писмо да го пренесам на пошироката публика, која ќе има можност да ја погледне претставата, вели актерот Темелковски.

- Оваа монодрама “Децата на сонцето", доаѓа како втор дел на предходната монодрама, "Филип Втори". Првиот дел е грандиозно претставување на нашето кралство, во вториот дел, кој го опфаќа ранохристијанството, директна инспирација ми беа посланијата на Св. Апостол Павле-вели актерот.

Темелковски преку  Светото писмо вели дека Светиот апостол Павле за Македонија и Македонците во своето прво послание, потврдува дека на големиот простор на поранешна Македонија живее народ кој меѓу првите го славел Христос.

- Во посланијата на Свети Апостол Павле кога се обраќа на Македонците во Солун пишува: ”Вие мили браќа и мили сестри, немате повеќе потреба од поучување. Вие станавте образец низ целиот свет, како треба да се возљуби нашиот Господ Исус Христос- додава Темелковски.

Потврда дека Македонците се Деца на сонцето и светлината има и во самото Свето писмо. Најголемите наши дејци од било која област, секогаш говорат  дека не треба да го отфрламе нашето античко минато, објаснува  нашиот актерот.

Инаку, Петар Темелковски, еден од најнаградуваните актери во Македонија со престижните наградите "Војдан Чернидрински", "Ристо Шишков", "Ловоров венец" и "13-ти Ноември".

http://inpress.com.mk/?ItemID=F84B004534BC98499C18099E57ED6E46
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #84 на: Август 07, 2010, 12:27:42 »

блаже мазнио во патетична жалопојка за друг коминтерновски пропагатор

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3C2B76C5F5D7AE4892ECAB67DBAB0CBF
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #85 на: Август 16, 2010, 11:30:16 »

како се калеше србо-македонизмот

http://makedonija.rastko.net/cms/files/books/4c2946e5bc923
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #86 на: Август 17, 2010, 02:39:20 »

Од Википедија:

Обединета Македонија
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0
Цитат
Обединета Македонија е концепт за македонско национално единство во рамките на една држава и враќање на териториите на Македонија раздадени на соседните држави со Букурешкиот договор од 1913.

Тодор Живков
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80_%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%BE%D0%B2
Цитат
Тодор Живков (7 септември 1911 - 5 август 1998) бил бугарски комунистички диктатор кој спроведувал асимилациска политика кон Македонците од Пиринска Македонија и другите делови на Бугарија.

Историја на Пиринскиот дел на Македонија (1913 - 2005)
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%9F%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82_%D0%B4%D0%B5%D0%BB_%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0_(1913_-_2005)
Цитат
Пиринска Македонија од секогаш била дел на Македонија и како таква дала многу македонски борци и херои меѓу кои најпознат е пиринскиот цар Јане Сандански (близок соработник на Гоце Делчев и најголем противник и борец против врховизмот и големобугаризмот) друг познат Македонски борец и деец од Пирин е Никола Вапцаров. На подрачјето на Пирин е дигнато познатото Кресненско Востание против турската власт во 1878/79 година со центар во Кресна, а исто е изведено и познатото грабнување на америкнаската мисионерка Мис Стон.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #87 на: Август 17, 2010, 11:34:06 »

„учебникот“ за 10 годишни деца

http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=3A90B0B80B9B8C43968EC57664C486FF
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #88 на: Септември 07, 2010, 03:51:22 »

89-та годишна конвенција на МПО во Детроит

Детроит, 7. септември 2010 (ИНПРЕС)

На 89-тата конвенција на најстарата организација на македонската дијаспора во САД и во Канада, главен акцент беше ставен на размената на искуства и идеи за иднината.

Цитат
Најголемо внимание на собирот предизвика милијардерот со македонско потекло Мајкл Илич, кој е сопственик на спортските екипи од професионалните американски хокеарски и безбол лиги, Детроит ред вингс и Детроит ред тајгерс, како и на познатиот ланец на пицерии Литл сизарс. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=5075490482F6444199D35D4F9C948F86
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #89 на: Септември 07, 2010, 04:04:57 »

Convention - Bill Tosheff to address 89th Annual MPO Convention

http://www.macedonian.org/Convention/locationhighlights.asp
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !