Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Во Македонија царува вистината на Лагата  (Прочитано 22935 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Размисла со повод: Во Македонија царува вистината на Лагата

http://forum.com.mk/_tools/article/7787/view


Уште на самиот почеток на нашево талкање по беспаќата на пост-комунизмот, таму некаде на крајот на 80-тите години напишав дека е во тек заговор во кој се убива вистината за да се надомести со лага
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #1 на: Октомври 28, 2009, 02:58:17 »

Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #2 на: Октомври 28, 2009, 03:22:42 »

Од поголем  број   постари  луге во  РМ  сум  чул. „  Комунистите ( југословените  и нивните  слуги , домашни  издајници) 1943-1945   година    со  лаги  ја  зедоа  власта   и  го поробија   народот  и  до  денес  со  лаги  ја  држат  власта  а  народот  го  држат во ропство„.
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #3 на: Октомври 28, 2009, 03:59:35 »

Во Македонија царува вистината на Лагата

A, вистината кажува дека Александар ослободителот ја ослободил Персија од персијците, Индија од индијците... и го раширил македонското племе дури до Жолтото море :D

http://www.youtube.com/watch?v=7PW2_7u2rA8
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
« Последно менување: Октомври 28, 2009, 04:19:12 tech_noir »
Сочувана

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #5 на: Октомври 28, 2009, 06:21:44 »

А  југословените  ја  ослободиле  Македонија  од  Македонците,исто  како   Александар  Персија  од  Персијците.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #6 на: Октомври 28, 2009, 06:35:36 »

СО АРГУМЕНТИ ПРОТИВ ГРЧКАТА ПОЛИТИКА   ;D

ИСТОРИЧАРОТ ПЕТАР ПОПОВСКИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

http://sitel.com.mk/?ItemID=EE9E0C902ADA054E91E34A17C75D0AE6

Предците на Грците ја препишувале македонската историја. Со аргументирани документи историчарот Петар Поповски ја докажува цврстата врска помеѓу древните и современите Македонци. ( !!!??? )

Како и голема кражба на древномакедонската историја, култура и цивилизација од страна на грчката историографија. Ова пракса јужниот сосед ја стекнал од Хелените. Тие биле пирати и немале развиена култура, докажуваат голем број свески научници вели Поповски.

Венетите на кои се потомци македонците го населеле  азискиот и европскиот континент.Топонимите се доказ за  тоа. Коренот на зборот е искористен за Венеција, Виена и 17 градови во Велика Британија.

Со делото “Украдена историја”, Поповски вели ќе  се отрезни Грција за тоа со чија историја се возвишува.

Вероника Камчевска
« Последно менување: Октомври 29, 2009, 11:17:49 ohrid1941 »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #7 на: Октомври 29, 2009, 12:09:38 »

Лажни надежи за должината на преговорите

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BAD02287BA7C774C99A97685853A5C8A

Да не се даваат лажни надежи за времето на траење на преговорите за членство во ЕУ, порача вчера евроамбасадорот во Македонија, Ерван Фуере, на конференцијата насловена: „Лисабон - Скопје - Атина“ на која се дискутираше на темите за тоа каде е земјата и што ја очекува на патот кон ЕУ и за платформата за претпристапните преговори.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #8 на: Октомври 30, 2009, 12:50:20 »

Как ли щеше да се казва Виена, ако не бяха македонците?  ;D  ;D  ;D

http://www.dnes.bg/world/2009/10/30/veneciia-i-viena-bili-makedonski-imena.79991

Гениалните открития на македонските историци нямат край.
В нов епохален труд, събран в книгата “Открадната история”, авторът Петар Поповски откри, че “Венеция” и “Виена” са... македонски имена.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #9 на: Ноември 08, 2009, 11:25:11 »

Да хапнеш капиталистическа салата при Гоце и Тито

Гоце Делчев, Тито, Сталин, Рузвелт, Чърчил, Кенеди, Че Гевара...

На пръв поглед абсолютно нищо не може да събере на едно място всички изброени личности. Оказва се обаче, че може. Достатъчно е човек да посети ресторант “Кай маршалот” (“При маршала”) в центъра на Скопие...

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=274559
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #10 на: Ноември 08, 2009, 03:56:33 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115961
И  Власите  го  кренаа  гласот  против  царството  на  Лагата.

Власите бараат нова енциклопедија
Пеце Стефановски  Коментари (4)     
 
 
07.11.2009 14:52 
 
 
 
Заедницата на Власите и Демократскиот сојуз на Власите го поздравуваат разрешувањето на редакцискиот одбор и на главниот редактор на Македонската енциклопедија од страна на МАНУ.

Тие очекуваат да се извршат темелни корекции во повеќе спорни одредници посветени на историјата и идентитетот на Власите и маргинализирањето на значајни личности. Заради тоа, се залагаат за изработка на нова енциклопедија, а веќе еден месец работи координативно тело од доктори на науки, историчари и филозофи, кои се спремни да придонесат за надминување на влашкото обезличување во спорната енциклопедија,особено во одредниците за Власите на Балканот и во Македонија...........
.........

Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #11 на: Ноември 10, 2009, 10:30:30 »

И създаде Господ македоноида... http://svobodnaplaneta.com/story/4202
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #12 на: Ноември 12, 2009, 12:44:16 »

Жртвите од Првата светска војна се' уште чекаат споменик

- Најдобро решение е да се подигне споменик на незнаениот јунак на скопското Кале. Тоа е потребно за да можеме пред тој споменик симболично да им се поклониме на околу 230 илјади македонски војници од вардарскиот, егејскиот и пиринскиот дел, кои учествуваа во оваа војна и од кои загинаа нив 20 илјади, а 50 илјади беа ранети - истакна Стојаноски.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=432AF58C62E207439A26033EB8CF97F0

Споменици има , само што државата не дозволува истите да се возобноват , за да не излезе вистината на виделина !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #13 на: Ноември 16, 2009, 12:56:43 »

Самите дозволуваме да ни биде понижено достоинството

Цитат
Го гледам обединувањето на регионалните телевизии во еден „Неојугословенски“, а некогаш и „ Македонобулгарски сојуз на кичот“. Разни понижувачки манифестации го пустошат етерот. Тоа се одблесоци и имитација на она што го проповедаат диктаторите на забава „од горе“. За да не сме ни во глупоста уникални, плаќаме авторски права и лиценци за да имитираме, копираме - за да бидеме епигони - вели Трајковски

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=111491016582&id=9&setIzdanie=21837

Целиот респект кон големиот музичар, но да бараш „ Македонобулгарски сојуз на кичот“ во оваа наполно србизирана енклава е како да бараш игла во копа сено ! Препорачувам , негови приятели кои го посетуват сайтот на КЛУБОТ, да го замолат истото да го прави и самиот, за да може духовно да се воздигне !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Во Македонија царува вистината на Лагата
« Одговори #14 на: Ноември 17, 2009, 09:16:18 »

Концерт на „Танец“ во чест на Крсте Мисирков

Со Концертот на националниот ансамбл „Танец“ вчера вечер во Македонската опера и балет, во организација на Фондацијата Рамковски, почна одбележувањето на 135 годишнината од раѓањето на големиот Крсте Мисирков, основоположникот на македонскиот јазик и култура и втемелувачот на македонската држава.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116409

Досега знаевме дека Крсте Мисирков е "основоположникот на македонскиот јазик и култура" а од сега ке знаеме, благодарейки на Фондацијата Рамковски, дека Мисирков е и "втемелувачот на македонската држава" ! Им благодариме за ХУМОРИСТИЧНИТЕ прояви на Рамковски и Со. и топло им препорачуваме да го прочитат ДНЕВНИКОТ на Крсте Мисирков, кой е издаден и во Македония !

Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !