Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ  (Прочитано 33592 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #75 на: Февруари 22, 2011, 04:19:30 »

Мешовити патроли на Ѓуешево

Заедничкиот контакт-центар за полициска и гранична соработка меѓу Македонија и Бугарија вчера беше отворен на граничниот премин Ѓуешево.

Намената на оваа канцеларија, прва од ваков тип, според договорот што го потпишаа министрите Гордана Јанкулоска и Цветан Цветанов, ќе биде размената на полициски информации во делот на борбата против криминалот. Заедничкиот контакт-центар ќе работи 24 часа дневно со заеднички мешовити полициски екипи, каде што ќе бидат вклучени и царинските служби. Мешовитите патроли ќе дејствуваат до 30 километри длабочина и на двете страни.

Освен тоа, потпишани се и договори за заеднички патроли покрај државната граница, протокол за спроведување на спогодбата меѓу РМ и ЕУ за преземање лица со незаконски престој, како и меморандум меѓу двете министерства за соработка меѓу структурите за внатрешна контрола. (Г.А.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F3A092F167F5064AB375C53D201CC1DB
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #76 на: Февруари 24, 2011, 06:21:55 »

Тази шишеджам, за да можеш да работиш там трябва да знаеш турски и общо взето е работно място на турското малцинство там, не случайно е в онзи район с голямо турско малцинство.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #77 на: Август 22, 2011, 05:28:13 »

Норвешки лекари во шок од бугарското чудо против ракот

Цитат
За изумот на Продан Христов пишувавме во неколку продолженија минатата година. Борбата за неговата регистрација во Бугарија продолжува, а новите докази во врска со делотворноста на „антималигноцит“ само дополнително уверуваат дека течноста, која, за жал, веќе две години не може да се набави, знае да донесе чуда

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=82211854304&id=9&prilog=0&setIzdanie=22362
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #78 на: Август 23, 2011, 01:31:37 »

Хмм - дали това е наистина позитивна статия за БГ?  ::)
Ако норвежците наистина са във възторг, защо те не му регистрират лекарството?
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #79 на: Септември 30, 2011, 01:37:23 »

Сталоне снима филм во Бугарија
Покрај Сталоне кој ја игра главната улога во филмот „Платеници 2“ играат и Шварценегер, Брус Вилис и Мики Рурк.
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=102&egId=19&eventId=80801

 
Цитат
Силвестер сталоне пристигна во Софија каде следните недели ќе снима сцени за филмот „Платеници 2“.

Буџетот за овој филм изнесува 100 милиони долари.

Филмот се снима во луксузниот кварт на Софија „Бојана“ а Силвестер Сталоне ја игра главната улога на Бaрни Рос.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #80 на: Октомври 01, 2011, 12:49:11 »

Бугарското стопанство профитира од грчката криза
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15418738,00.html?maca=maz-TB_maz_utrinski-5917-xml-mrss


Цитат
Грчката влада ги зголемува даноците за да покрие барем дел од долговите, но и граѓаните бараат излез од кризата. Затоа претпријатијата и нивните евра масовно се селат во соседна Бугарија.

Банките во Бугарија се сметаат за стабилни, поради релативно високиот сопствен капитал. Главниот град Софија стана важна банкарска метропола.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #81 на: Декември 08, 2011, 09:23:30 »

http://mkrevolucija.com/mk-vo-eu/3443-vigenin-so-povik-do-grcija
Вигенин со повик до Грција

Четврток, 08 Декември 2011 16:46

Во писмото до новиот грчки министер за надворешни работи, Ставрос Димас, Кристијан Вигенин, член на ЕП од Групата на С& Д, ја повика Грција да направи гест на добра волја, и да се согласи Македонија да започне преговори за членство во ЕУ по две (од вкупно 35 ) поглавја од преговорите - Судство и основни права и Правда, слобода и безбедност.

„Мислам дека на крајот граѓаните на Македонија се оние кои ги поднесуваат негативните последици од блокирањето на преговорите за членство. Се плашам дека тоа може да го промени односот на луѓето кон европската иднина на нивната земја и ЕУ во целина, и да ја олади нивната желба за реформи. Покрај тоа, тековната ситуација во спорот со името во иднина би можела да има последици и за регионалната стабилност и безбедност “, изјави Вигенин.


Според Вигенин, компромис од страна на Грција токму во овој момент би ја зајакнала довербата во политиката на проширување на ЕУ и би даа позитивен сигнал кон сите земји од регионот. Таков чекор, исто така, би покажала и зрелоста и способноста на земја-членка на ЕУ да дава пример за однесување.


„Верувам дека лансирањето на преговарачкиот процес за овие две поглавја ќе обезбеди подобри можности за решавање на многу од спорните прашања во односите на Македонија со соседните земји, вклучувајќи ја и Грција“, рече Вигенин.


Предлогот на бугарскиот европратеник е поврзан новиот пристап од страна на Комисијата кон земјите-кандидати за членство, односно најтешките поглавја (23-та и 24-та) да бидат отворени уште во почетокот на преговарачкиот процес за да се даде доволно време на земјите да покажат убедлив напредок и направените реформи да дадат отпорни резултати.


 Извор: Actuelno
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #82 на: Декември 12, 2011, 10:16:12 »

Необяснимо действие на Вигенин на фона на турбуленциите около "Трето полувреме".  :o

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #83 на: Декември 12, 2011, 10:16:56 »

Голем успех на романот "Последниот чај" во Софија

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=7E70F7F655EA5B4A8A5253EC100405A3
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #84 на: Декември 15, 2011, 03:56:26 »

Условно, можем да приемем, че и следващият материал е положителен, макар фактически да не е ...  :-X

Битолскиот камионџија што спаси 5 бугарски патници ја продолжува херојската кариера во Бугарија
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=83910
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #85 на: Јануари 24, 2012, 01:23:44 »

Честитки од Иванов до новиот претседател на Бугарија

Цитат
Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во телефонски разговор му честита на новоизбраниот претседател на Република Бугарија, Росен Плевнелиев, за изборот и преземањето на должноста, посакувајќи му многу успеси во извршувањето на одговорната должност.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=86049
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #86 на: Февруари 17, 2012, 03:03:24 »

Општина Дојран ќе гради летна сцена и локален историски музеј

Цитат
Општина Дојран во партнерство со општина Невестино од Република Бугарија, започнува со реализација на проектот “Културна размена – Споделување на разликите кон заеднички културен развој“.

Проектот е финансиски подржан од Европската Унија преку ИПА Програмата за прекугранична соработка, во вредност од 300.000 евра.

Во текот на 22 месеци колку што трае рокот за реализација на проектот ќе бидат спроведени низа истражувања, записи и снимања на културните традиции во двете општини, обуки за млади на разни теми од областа на фолклорот, уметноста и богатото творештво, па се до презентација на локалната културна традиција, во рамките на меѓународните манифестации “Дојрански ракувања“ и “Струма пее“.

http://www.sky.mk/republika/15267-Општина-Дојран-ќе-гради-летна-сцена-и-локален-историски-музеј.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #87 на: Февруари 29, 2012, 12:57:30 »

Бугарија меѓу топ ски-дестинации во Европа
Ди велт

http://utrinski.com.mk/?ItemID=6927BAD9110BFF4791D8AFE2BE97F65A

 
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #88 на: Август 07, 2012, 02:01:35 »

Бугарските еколози ги победија бизнисмените

http://okno.mk/node/21212
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #89 на: Февруари 11, 2013, 12:25:06 »

Кинезите доаѓаат во ЕУ „виа Бугарија“
http://www.dw.de/кинезите-доаѓаат-во-еу-виа-бугарија/a-16582956

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !