Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ  (Прочитано 33594 пати)

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #60 на: Јули 19, 2010, 12:06:18 »

Бугарија се вклучи во проектот „Јужен тек“
"Утрински Весник"

Софија - Русија и Бугарија ја потпишаа таканаречената „мапа на патот“ за изградба на бугарскиот дел од гасоводот „Јужен тек“, кој ќе ги спои Русија и Јужна Европа под Црно Море. Документот во бугарскиот град Варна го потпишаа министрите за енергетика на двете земји, Сергеј Шматко и Трајчо Трајков, во присуство на бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Бугарија долго време не можеше да се одлучи за учество во „Јужниот тек“ поради што Русија почна преговори за изградба на гасовод со Романија. По посетата на рускиот вицепремиер Виктор Зубков на Бугарија на почетокот на јули, двете страни се договорија да ја потпишат „мапата на патот“ за тој проект.

Со изградбата на гасоводот „Јужен тек“ Москва сака да ја диверсификува маршрутата за извоз на свој природен гас и да ги заобиколи транзитните земји, кои последните неколку години се покажаа како несигурни.

Од Бугарија гасот натаму ќе се превезува по копнени гасоводи, за што Русија веќе потпиша меѓудржавни договори со Србија, Унгарија, Грција, Словенија, Хрватска и со Австрија.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #61 на: Јули 21, 2010, 12:22:08 »

ЕУ ја критикува Романија за корупција, а ја фали Бугарија

Бугарија ги прифати напорите за реформи и постигна значајни резултати

Цитат
БРИСЕЛ - Европската унија ја критикува Романија, бидејќи заостанува во напорите за искоренување на раширената корупција, но ја фали Бугарија, исто така, новодојдена членка во Унијата, за напредокот во борбата против корупцијата. Во годишниот извештај за напредокот, објавен вчера, Европската комисија истакна дека на политичарите од Романија им недостасува волја да напредуваат со реформи, така што оваа црноморска земја ги прекршува заложбите за влез во ЕУ. „Додека Бугарија ги прифати напорите за реформи и постигна значајни резултати, Романија го изгуби импулсот, а овој извештај покажува важни недостатоци“, изјави претставник на ЕУ.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B0F15BCAF4070D4F8D8D22228AD6D165
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #62 на: Октомври 20, 2010, 10:19:12 »

Нешто ја забравивме оваа тема. :-)
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #63 на: Октомври 20, 2010, 11:56:20 »

Оооооо, аферим братя  ;), може нешто сепак ке почне да се менува :)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #64 на: Октомври 21, 2010, 03:44:21 »

Този отзив дали е позитивен или негативен не може май много да се разбере?!  ;)

И ние придонесовме да си создадете држава
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=102010858162&id=9&prilog=0&setIzdanie=22112

 
Цитат
Бугарскиот историчар Димитар Бечев денеска во Скопје го промовира Речникот на македонската историја, кој ќе биде единствениот референтен документ од овој тип во официјалната листа на историски речници во Европа и ќе го афирмира македонскиот идентитет како производ на 1944 година ...
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #65 на: Октомври 29, 2010, 04:36:00 »

„Мајкрософт“ ќе ангажира 9 илјади стручњаци во Бугарија

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=EFB13A03FCCD284BB3391861A90F6FC8
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #66 на: Октомври 29, 2010, 05:40:16 »

„Мајкрософт“ ќе ангажира 9 илјади стручњаци во Бугарија

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=EFB13A03FCCD284BB3391861A90F6FC8

цитат от веста

Цитат
„Мајкрософт“ досега во Бугарија инвестираше повеќе од 1,2 милијарди долари и вработи повеќе од 12 илјади работници и врз основа на долгорочната стратегија до 2013. година планира приходите да растат во просек за 7,5 проценти годишно

и разбира се глупостите на хунзизмот

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #67 на: Октомври 29, 2010, 11:04:45 »

Цитат
„Мајкрософт“ досега во Бугарија инвестираше повеќе од 1,2 милијарди долари и вработи повеќе од 12 илјади работници и врз основа на долгорочната стратегија до 2013. година планира приходите да растат во просек за 7,5 проценти годишно

Microsoft e лееко болна тема. Един мнистър оборудва цялата държавна администраця с техни продукти и то при незигодни и неясни условия (или е корумпиран или е бил много глупав). И сега нищо не работи като хорта. Сървъри се претоварват, мрежи е сриват, вируси пълзят... ужасно глупаво решение - много по-лошо работи от която и да е частна мрежа (чиито основни възли ще са unix-базирани, на всичкото отгоре и безплатни).

Какви точно ще са работните места - ще видинм. Дано не са пак някави call/support центрове. Това изобщо не е престижна работа тук. За студенти става (нощна смяна), ама иначе...
Сочувана

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #68 на: Ноември 02, 2010, 03:23:16 »

Бугарија меѓу 10-те земји кои заслужуваат да бидат посетени во 2011 година
вторник, 02 ноември 2010, 09:27
Бугарија спаѓа меѓу 10-те земји во светот кои заслужуваат да бидат посетени следната година, пишува австралискиот весник „Сиднеј морнинг хералд“.

Топ листата е составена од специјализираната Интернет страница за туризам lonelyplanet.com, врз основа на раскажувања и сугестии на нејзини посетители и соработници.

На сајтот се препорачува Бугарија да биде посетена заради снежните планински врвови, големите градови, скијачките терени и плажите со златен песок. Земјата е позната и по развојот на винарската индустрија.

На листата се наоѓаат и познати туристички дестинации, како Италија, Бразил и Јапонија, егзотичните земји Танзанија, Кабо Верде, Вануату и Панама, но и Албанија и Сирија.

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=41&eventId=29656
Сочувана

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #69 на: Ноември 02, 2010, 03:42:43 »

Бугарската железна дама нов претседател на БразилКандидатката на владејачката Работничка партија Дилма Русеф е нов претседател на Бразил. Бугарската Маргарет Тачер, или железна дама, е првата жена избрана за шеф на економски најсилната држава во Јужна Америка.

Русеф, ќерка на богат бугарски доселеник, освои 56 отсто од гласовите, а опозицискиот кандидат Жозе Сера 44 отсто. Таа ќе ја преземе функцијата од својот политички ментор и многу популарен претседател на Бразил, Луис Инасио Лула да Силва, на 1 јануари, јави Ројтерс.

http://www.novamakedonija.com.mk/Uploads/News/dilma%5B1%5D.jpg

И какъв коментар има след статията  :D :

Stole    
Onoj fanatikot Viktor Cvetanoski ogan na omraza see protiv se' bugarsko(vidi Utrinski). Naprimer, spored nego smeat da beleat po Makedonija grobista na onie okupatotri od koi makedonskiot narod masovo begase i barase spas vo Bugarija, no zatoa pak bugarskite "okupatori" nemaat pravo na takvi grobista. Otidete do Valandovo za da vidite kako beleat so desetletija neguvanite grcki grobista, onie koi kolea po Makedonija i koi go sramnija do temel rodniot grad na Goce Delcev. Zalni faci kako Cvetanoski , Cepreganov itn! E zosto gi pisam ovie redovi, za da im ukazam na nasite bugarofobi deka vo Brazil ja nema taa patoloska omraza kon Bugarija i Brazilcite zatoa birat Bugarka za prv covek na taa drzava. Za nasite fanatizirani Makedonci kako Cvetanoski nesto nezamislivo. No koga ovie ke umrat generaciite koi idat ke go zigisat nivniot prezir kon najbliskiot do makedonskiot narod.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #70 на: Ноември 28, 2010, 03:18:39 »

Влатко Стефановски во Софија - Публиката е фантастична

http://inpress.com.mk/?ItemID=06538D19DF28FA41971DB23592B82F83
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #71 на: Декември 01, 2010, 11:31:54 »

Кристалина Георгиева прогласена за „Европеец на годината“
   
Еврокомесарот за хуманитарна помош и управување со кризи Кристалина Георгиева синоќа е прогласена за „Европеец на годината“ во редовниот годишен избор на весникот „Еуропиан Воис“.
   
По прогласувањето на овогодишниот победник Георгиева нагласи дека за неа наградата претсавува чест, но и обврска и дека им ја посветува на сите хуманитарни работници.

- Тие често работат во исклучително тешки услови и нивните напори и саможртвувања се насочени кон помош на најслабите и беспомошните, на кои им е најпотребна нашата солидарност, потенцира Бугарката Георгиева.
http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=60396
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #72 на: Јануари 16, 2011, 08:22:21 »

Канал 5 репортажа: Банско, снежен бисер на Балканот

Цитат
Од мало, живописно гратче Банско прерасна во главен зимски ски- центар на Балканот. Накитен со прекрасни стари дрвени куќички, со тесни калдрмени улици, мали плоштади и мноштво кафулиња, луксузни хотели и ресторани, градот во соседна Бугарија, кој е под заштита на УНЕСКО во зима дневно освојува преку 5000 туристи. Најбројни се гостите од Грција, Романија, Русија и Англија.

Распослан на Пирин планина на гостите им нуди идеални услови за скијање и одмор. Цели 75 километри професионално подготвени патеки се на располагање на љубителите на зимските спортови, а 25 километри модерни лифтови удобно и брзо ги транспортираат гостите.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=69993
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #73 на: Февруари 01, 2011, 11:05:09 »

Почна пописот на населението во Бугарија

01.02.2011 - 09:36 | Балкан

Бугарија е првата земја во Европа во која започна пописот на населението за оваа година, а граѓаните прв пат во поновата историја на земјата, согласно со европските нормативи, ќе можат да се определат и според национална припадност.

Пописот на населението завршува на 28 февруари, а граѓаните ќе можат да се попишат и на Интернет со пополнување на специјална изјава, но само до 9 февруари.

Директорот на бугарскиот Државен завод за статистика Маријана Коцева изјави дека интересот на бугарските граѓани за попишување преку интернет достигнал 40 проценти.

Анализата на Заводот покажува дека интересот на Бугарите за интернет попис е двапати поголем во споредба со останатите земји-членки на ЕУ. Коцева истакна дека системот за пребројување може да издржи пристап до 400.000 корисници во една секунда.

За пописот се ангажирани 55.000 попишувачи, а доколку некој направи некоја злоупотреба ќе биде казнет со 60 евра. Предвидени се казни и за попишувачите кои се движат од илјада до три илјади евра.

Пописот на населението и станбениот капацитет во Бугарија е задолжителен според законот. Интересно е дека попишувачите за првпат со себе ќе носат и специјални налепници кои ќе ги лепат на влезната врата на оние семејства кои не биле дома и ќе ги информираат за новите можни термини за попишување.

Слоганот на 17-тиот по ред попис во Бугарија гласи „Ме има и мене во пописот 2011“. Одлуката за спроведување на пописот во февруари, а не кон крајот на март како што претходно беше најавено следуваше откако Бугарија навремено ја усвои Националната програма за развој до 2020 година и новиот петгодишен програмски план за усвојување на европски фондови од 2013 до 2017 година.

Според последниот попис спроведен 2001 година, во Бугарија имало 7.932.984 жители, но сега овој број е помал поради намалениот наталитет и иселувањето.

Доколку интернет пописот биде успешен, Бугарија ќе биде првата земја во ЕУ која извршила електронско попишување на населението.


http://www.sitel.com.mk/dnevnik/balkan/pochna-popisot-na-naselenieto-vo-bugarija
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #74 на: Февруари 09, 2011, 10:37:24 »

Нова турска инвестиција во Бугарија

Софија, 8. февруари 2011 (ИНПРЕС)

Во бугарскиот град Трговиште е отворена фабрика за производство на автомобилски стакла, инвестиција вредна 25 милиони долари.Фабриката  е сопственост  на турската компанија „Шишеџам“ која во Бугарија  во поседува три фабрики за стакло и чија инвестиција  изнесува  380 милиони  долари.

Фабриката за  производство  на автомобислки стакла  во употреба ја пуштија  бугарскиот премиер Бојко Борисов и претседателот  на Управниот одбор на „Шишеџам“ Ахмет  Карман.

Ангажирани  се 130 работници, а се очекува  дека промет од околу  20 милиони долари годишно. (Крај)


http://www.inpress.com.mk/?ItemID=C0ED8BA84E6D004FAA580B2F04F024EA
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !