Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ  (Прочитано 33596 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« на: Август 29, 2009, 10:13:39 »

Да отворим и една позитивна тема за редките случаи, когато БГ се споменава с добро в медиите на РМ !

Собрани парите за операција на малата Теодора
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113129

Цитат
Сите дополнителни средства се добредојдени за да се обезбеди и престојот на родителите во болницата во Софија, каде што на 10-ти септември треба да се изведе втората операција на срцето, но и да се обезбедат услови Теодора да закрепне.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #1 на: Август 31, 2009, 12:15:13 »

Конечно , еве еден позитивен напис за Бугария, макар во еден сегмент !

Барем во делот на одбраната, Македонија и Бугарија имаат и навестуваат светли моменти

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=13&eventId=52748

Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #2 на: Септември 01, 2009, 11:38:17 »

Миладиновци осквернавени сред Струга
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D30277B8B896374994CFBCD29B877A3E

Цитат

Бугарски туристи го Чистеа споменикот

Без да се расправаат кој е надлежен за споменикот и за куќата на Миладиновци, група бугарски туристи, кои викендов ја посетија Струга, самоиницијативно се обидоа да го исчистат спомен-обележјето.

- Нека се пренесува во медиуми дека Бугарите се грижат за Миладиновци. Тука ни ги валкаат Миладиновци, па самите треба да ги измиеме - беа дел од коментарите на туристите.За разлика од бугарските туристи, стружани не се покажаа единствени во реакциите. Некои го осудија сквернавењето, а други, кои поминуваа покрај Спомен-домот, не реагираа и не сакаа да коментираат.


Щеше да е положителна статия, ако не беше това:
Цитат

Иако под влијание на пропагандите од соседните држави првично беше објавено како „Зборник на бугарски народни песни“, зборникот на Миладиновци ја зачува и заштити од фалсификување македонската култура, народна традиција, обичаи, фолклор.http://www.youtube.com/watch?v=whFhglNuDK0
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #4 на: Септември 19, 2009, 04:04:08 »

Соработка со Бугарија преку ИПА фондовите

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113882
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #5 на: Септември 28, 2009, 12:32:03 »

Борисов - Избалансиран буџет и финасиска дисциплина

Избалансиран буџет е исклучително важен услов, колку и да не е тоа популарно,рече бугарскиот премиер Бојко Борисов, одредувајќи ги приоритетите на владата, до крајот на 2009 година.

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=1746C117D6349F41954E02F93D036ECE
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #6 на: Септември 28, 2009, 12:36:06 »

Бугарија задоволна од учеството во НАТО мисијата во Авганистан

Бугарскиот министер за одбрана Николај Младенов, ја оцени мошне позитивно мисијата на бугарските војници, околу 500, во Авганистан...

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=597403D4F19399499DCB8F6F7EB14F1F
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #7 на: Септември 29, 2009, 12:32:37 »

Бугарија се враќа на евроатлантскиот колосек

http://tribune-eu.com/?page=read_news&id=5338

Кога во една сосема поинаква општествена атмосфера во која степенот и квалитетот на јавната партиципација (и перцепција) далеку отскокнува, на пример во споредба со македонското ежедневие...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #8 на: Октомври 02, 2009, 08:37:05 »

Во Охрид промовирана "Медот на поезијата" на Бугарката Роза Бојанова

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=3AF09DB22DA9E4439BD9AD132F9D0ADC

Не поврзува поезијата, а и денешниот ден на толеранцијата. Сето тоа, во прилог на збогатувањето на соработката на полето на културата меѓу двете земји, Македонија и Бугарија...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #9 на: Октомври 02, 2009, 08:53:55 »

Велико Трново - културна метропола на Балканот

Стариот бугарски град Велико Трново, се очекува, кон крајот на годинава да биде прогласен за град - Културна метропола на Балканот, за 2010 година.

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=91E17F3BF44BB347B0CF0D18916403D4
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #10 на: Октомври 06, 2009, 01:17:59 »

Бугарите вадат пари од полжави

Во Франција и Италија бројот на одгледувачи на полжави драстично се намалува, па побарувачката на пазарот го обезбедуваат од Бугарија. Во таа земја наскоро ќе бидат отворени околу 300 нови фарми, бидејќи постоечките 50 не можат да ја задоволат побарувачката

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CD99299D825F044FB0F1EB3029F08B98
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #11 на: Ноември 28, 2009, 01:35:50 »

САД очекуваат проширување на контактите со Бугарија во воената сфера и бизнисот

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=BF9193C41DBC6E46A38F36D7E6E5150A

Пред 20 години демократските револуции во Источна Европа ги ослободија земјите од регионот од раката на комунизмот.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #12 на: Декември 03, 2009, 01:02:31 »

http://www.focus-news.net/?id=n1309076

Форум, Македония: Българският премиер призова мобилните оператори да намалят цените 
 
03 декември 2009 | 12:03 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
Скопие. Българският премиер Бойко Борисов призова трите мобилни оператора в страната да намалят цените на услугите, съобщава македонското електронно издание Форум. На среща с изпълнителните директори на Виваком – Бернар Москени, Глобул – Харис Коцибос и Мобилтел – Андреас Майерхофер, Борисов е поставил въпроса за намаляване на цените на услугите на мобилните оператори.
„Правителството не иска да се намесва в свободния пазар, но за нас е от голямо значение този процес да се развива по-бързо и в интерес на обикновените граждани”, заявил Борисов. Същевременно българският министър-председател се обявил за стриктно спазване на европейската регулаторна рамка и на добрите европейски практики в областта на мобилната телефония, посочва изданието.
 
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #13 на: Декември 03, 2009, 06:30:06 »

Официјална Софија ја поздрави визната либерализација за Македонија

Софија, 2. декември (ИНПРЕС)

Со писмена честитка до шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, бугарскиот министер за надворешни работи Румјана Желева денеска ја поздрави одлуката на Советот на Европа за визната либерализација за Македонија.Желева наведува дека нејзината земја како подржувач за визната либерализација на земјите од Балканот и претставува задоволство за успешно завршената работа и дека сега слободното движење на граѓаните на Македонија ќе ги подобри меѓусебните контакти и односи. (Крај)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Позитивни отзиви за БГ в медиите на РМ
« Одговори #14 на: Декември 10, 2009, 01:57:05 »

Се споделуваат творечките идеи меѓу македонските и бугарските литерати

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=8A034B1308470446A6D0C16CD0B53C5BОхрид, 10. декември (ИНПРЕС)

Културно - информативните центри од Македонија и Бугарија реципрочно работат и соработуваат повеќе од три години.

Во рамките на работата на Бугарскиот центар, сместен во Скопје, се работи на поголем број проекти, од кои дел се промовираат во градската библиотека "Григор Прличев" во Охрид.

Како главна значајна карактеристика на соработката, директорот на овој центар ја истакнува размената на искуствата меѓу двете култури и литератури. македонската и бугарската.

Директорот на Бугарскиот културно-информативен центар во Македонија, писателот Димитар Христов, смета дека творечките идеи кои преовладуваат од двете страни, меѓу бугарските и македонските литерати, треба да се споделуваат. Како чест гостин на бројни литературни читања, организирани во Центарот за култура во Охрид, Христов потенцира дека најголемата придобивка за меѓусебна почит се гради врз основа на искуствата кои се разменуваат.

"Често организираме средби со бугарски писатели и сметам дека тоа исклучителна можност за двете литератури и двете култури, македонската и бугарската. За да ги разменуваат искуствата меѓу себе литературните дејци од двете земји,треба да патуваат почесто, да се среќаваат со прекрасната публика која ја има во Скопје и Охрид. Ми претставува задоволство што можам исто така да дејствувам, да придонесам за гостувањето на бугарски артисти на престижниот фестивал "Охридско лето", вели директорот на Бугарскиот културно-информативен центар во Македонија, Димитар Христов.

Последните негови гостувања во Охрид беа неодамна, за промоцијата на книгата "Медот на поезијата" на бугарската поетеса Роза Бојанова и за време на Меѓународната средба на писатели за деца организирана од страна на  библиотеката "Григор Прличев" од Охрид. (Крај)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !