Не пуснаха "Атака" в Босилеград (ОБЗОР)
27 ноември 2010 | 19:41 | Агенция "Фокус"
Босилеград. Стотици симпатизанти на "Атака" останаха часове на сръбската граница на ГКПП - Олтоманци - Рибарци след като сръбските власти отказаха да ги пропуснат до Босилеград. Още сутринта за участие в мероприятията за 91 години от Ньойския договор, който откъсва Западните покрайнини от България от столицата потеглиха няколко автобуса с привърженици на националистите. От Кюстендил към тях се присъединиха други. Макар и бавно, с много проверки два кюстендилски автобуса и микробус с журналисти преминаха сръбската граница и стигнаха до Босилеград.
Мероприятията, предвидени от Културно-информационния център на българите в Босилеград и Демократичния съюз на българите предвиждаха поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски, съвместна пресконференция с Волен Сидеров, среща с жителите на Босилеград. Още с влизането в града правеше впечатление полицията буквално на всяко кръстовище. Полицаи насочваха автобусите към мястото, където могат да паркират, след което симпатизантите на "Атака" отиваха пеша до Културно-информационния център. Там пък първото, което направи впечатление, е че тази нощ сградата е прясно залята с черна боя.
Надписи на сръбски имаше по витрината на центъра и на плочите пред него. Българите от Босилеград бяха притеснени, защото по традиция знаят, че имат проблеми по границата, а и "Босилеград е тъпкан с полиция", както се изразиха.
Иван Николов, председател на центъра, даде интервю за Агенция "Фокус"
преди пристигането на лидера на "Атака" и постави в него редица сериозни проблеми, пред които са изправени българите. В последните дни е агресивна кампанията спрямо тях и в Сръбската Скупщина, каза той.
Районът се обезлюдява, не се прави нищо за решаване на проблемите.
Пред "Атака" и Волен Сидеров ще искаме още веднъж, в присъствието на български медии, да ни чуят и България, и Сърбия и Европейския парламент, заяви той.
Междувременно стана ясно, че на сръбската граница избухна скандал със спрени автобуси от София и Кюстендил. При тях остана и Волен Сидеров и депутатите от "Атака", а Сидеров заяви, че само заедно ще отидат в Босилеград. Симпатизантите на "Атака", които бяха в Босилеград, и българските журналисти се върнаха обратно на границата, като по пътя се натъкнаха на кюстендилски автобус с атакисти, обграден от полицейски патрулки. Пред сръбското ГКПП беше и българският предсатвител на Посолството на София в Будапеща, който успя само да каже, че консулът на България в Белград проучва въпроса. Сръбските гранични власти са върнали и представителя на българското Посолство от границата без да го пуснат при спрените автобуси и без да му дадат обяснение за причините да бъдат спрени. От другата страна на пункта Волен Сидеров правеше опити да се свърже с Външно министерство. Много от симпатизантите на "Атака" се оплакаха от грубото държане на сръбските митнически и гранични власти. Личният им багаж е преровен, хората са чакали на редица пред автобусите "като престъпници", младеж от София, пътувал с лека кола, е върнат без обяснения, като му е казано, че днес в Сърбия няма да влезе. След разговор с външния министър Николай Младенов стана ясно, че той ще повика сръбския посланик в София. Волен Сидеров настояваше да има протестна нота от България заради недопускането на гражданите в Сърбия. Чакането на сръбската граница продължи часове. Пътят бе препречен от редица униформени полицаи, които не пропускаха атакистите. Когато Волен Сидеров се доближи до тях да ги попита - ще има ли развитие и ще ги пуснат ли да влязат до Босилеград след като МВР на България се е свързало с МВР на Сърбия, те не му отговаряха. При него обаче дойде представител на българската Гранична полиция, който настоя хората да се изтеглят от сръбска на българска територия. Многократно избухваха спорове със сръбските полицаи, които не искаха да бъдат снимани, караха се за камерите, фотоапаратите и записващите устройства.
Българският представител на Гранична полиция заяви, че днес хората няма да бъдат допуснати в Сърбия. Междувременно един от атакистите се сдоби с черен печат в паспорта, който му забранява повече да влиза в Сърбия. Волен Сидеров настоя да разговаря с началник на пункта, вместо това обаче сръбските полицаи запазиха мълчание и българският служител на Гранична полиция единствен се мъчеше да върне хората обратно. След разговор с вътрешния министър Цветан Цветанов по телефона, Волен Сидеров съобщи, че има решение на сръбското МВР да ограничи влизането на хора в Западните покрайнини, защото са се страхували от безредици.
Сърбия не заслужава нашата подкрепа за ЕС, България трябва незабавно да прекрати всички инфраструктурни и други проекти с тази държава, заяви Сидеров. Той подчерта, че днешният скандал ще бъде отнесен в Европарламента. Според него няма основание да се смята, че декларацията на "Атака" от 2008 година за нищожност на Ньойския договор е причина да не бъдат пуснати, защото тя е публикувана отдавна. Освен това днес никой от гражданите не е тръгнал на политическо мероприятие, а да отиде на проявите, организирани в Босилеград, от местните български дружества, подчерта той.
След няколко часа на границата, където междувременно екипът на БНТ имаше проблеми с преминаването с техниката си, симпатизантите на "Атака" се отправиха на мирен протест пред сръбското Посолство в София. Там бяха положени траурните венци, предвидени за проявите в Босилеград.
Денка КАЦАРСКА