Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Олимписка слава  (Прочитано 1451 пати)

ohrid1941

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 3174
    • Погледај го Профилот
Олимписка слава
« на: Март 07, 2009, 05:52:46 »

Медали освоени во периодот 1896-2008 на зимските и летните олимписки игри за некои држави од регионот. Извор на овие податоци е англиската википедија.

Македонија: 1 медал, 7 игри
Бугарија: 218 медали, 34 игри
Романија: 293 медали, 37 игри
Грција: 108 медали, 42 игри
Турција: 82 медали, 34 игри
Албанија: 0 медали, 7 игри
Jugoslavia: 94 медали, 34 игри
Crna gora: 0 медали, 1 игри
Србија: 3 медали, 2 игри
Србија и Црна Гора: 2 медали, 2 игри
Хрватска: 24 медали, 10 игри
Словенија: 19 медали, 10 игри
Сочувана