Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 208856 пати)

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #420 на: Ноември 20, 2010, 04:18:59 »

« Последно менување: Април 06, 2015, 10:48:14 Подкрепа »
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #421 на: Ноември 22, 2010, 03:04:26 »

мачедонац разбираш... коментар от под наиновото дело на ласрас...

Цитат
Гоце
БРАВО ЛАТАС... Прво ќе ти кажам дека не те сипатизирам баш многу од кога се престрои во вмро дпмне, ама тоа не е сега тема... За оваа тема стојам на твоја страна затоа што е праведна... Во Македонија се може да пројде ќутешкум, ама кога се работи за нешто српско, било да е емисија или песна, тогаш дежурните србомрзци (иако фала Богу се многу малку), успеваат да дигнат голема прашина и со тоа да го изреволтираат не само српскиот, туку и македонскиот народ... Во Македонија се гледа она што се сака... Никој не рече зошто се гледаат Турски, Индиски, Шпански , Португалски и друго серии... Србомрзците треба да сватат дека не се прави голем патриот ако се докажува колку се мразат Србите... Понекогаш се прашувам, што воопшто ќе се гледаше на телевизија да не беа српските емисии... Доказ за тоа што мисли македонскиот народ за српската музика е концертот на Цеца, кој наместо еден ќе бидат ДВА...!!! поздрав...
19.11.2010 10:29 | Like (5)
http://vecer.com.mk/?ItemID=F7BA3861E9638440BC98E4B02A280D4B

универзумот почнува и завршува у београду...

и другите коментари се...групна онанија на живот и делото на ласрас...и после имало педеарсти е имало на толку групни онанисти како да нема

 ;D

Хоризонт Македонија - Во Македонија има 136 политичари хомосексуалци

НВО „Хоризонт Македонија" објави дел од резултатите од истражувањето за постоењето и бројот на хомосексуалците во Република Македонија.

Спроведеното истражување покажува на која возраст се, по колку партнери имале, што се по професија, од кој социјално-економски статус се, на кои места излегуваат, како се декларираат според сексуалната определба и која религија се хомосексуалците во Република Македонија.

Според статусот и експонираноста во државата хомосексуалците се поделени во 17 групи меѓу кои:

- Политичари 136 лица од кои 72 лица во власта и 64 во опозицијата

- Новинари 86 лица

- Лекари и медицински персонал 494 лица

- МВР (полицајци, специјални служби, инспектори) 917 лица

- АРМ 864 лица

- Свештеници 11 лица

Според финансиско-материјалната состојба на испитаниците 9.540 лица се изјасниле дека тоа го прават по сопствена волја и без никаква финансиска надокнада, а останатите 2.460 лица наплаќале за своите услуги во износи од 100 до 6.000 денари.

Комплетните резултати од истражувањето ќе бидат соопштени утре на прес конференција. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=EF3EDC0A5052174A8049909F3BC24DF5

ете го поздравот до „екипата“
http://www.youtube.com/watch?v=MvVEoCDu ... re=related  8)
« Последно менување: Ноември 22, 2010, 03:09:48 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #422 на: Ноември 23, 2010, 10:01:23 »

В двора на църквата „Св. Георги” в Струга са заличени гробовете на 15 български офицери и войници

София. В двора на църквата „Св. Георги” в Струга са погребани 14 военнослужещи от 23-ти пехотен Шипченски полк, както и командира на картечната рота на 19-ти пехотен Шуменски полк капитан Бърдаров.
Войниците от 23-ти пехотен Шипченски полк загиват в тридневните сражения по преминаването на река Черни Дрин и освобождаването на Струга на 29 ноември 1915 г.
Капитан Христо Лазаров Бърдаров загива в сражение срещу французите на Мокра планина на 18 октомври 1917 г.
Ето списъка на загиналите, които 95 години очакват от България скромен обелиск, на който да бъдат изписани имената им.

Загинали за освобождението на Струга на 28 и 29 ноември 1915 г.

От 14-та рота на 23-ти пехотен Шипченски полк:

1. Редник Никола Иванов Христов – с. Горско Изворово, Казанлъшко

2. Редник Иван Стойнов Петков – с. Голямо Дряново, Казанлъшко

3. Редник Георги Тенев Тонев – с. Енина, Казанлъшко

4. Редник Стефан Стоянов Тихов – с. Средногорово, Казанлъшко

5. Редник Георги Петков Иванов – Казанлък

6. Редник Георги Стойков Коев – с. Видин, Казанлъшко

7. Редник Иван Беров Беров – с. Овощник, Казанлъшко

8. Редник Марин Денев Капрастоянов – с. Козирог, Габровско

9. Редник Колю Петков Колев – с. Велковци, Габровско

10. Редник Христо Иванов Стойков – Габрово

11. Редник Георги Христов Козарев – с. Търничени, Казанлъшко

12. Ефрейтор Иван Христов Дочев – с. Поповци, Габровско

От картечната рота:

1. Старши подофицер Иван Дойчев Влайков – Казанлък

2. Ефрейтор Пею Христов Пеев – Казанлък

От 19-ти пехотен Шуменски полк:

1. Капитан Христо Лазаров Бърдаров – роден в Разград на 19 декември 1891 г., загинал на Мокра планина


http://www.focus-news.net/?id=n1463804

незнам дали е за МК и/или БГ реалност, ама е реаланост!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #423 на: Ноември 24, 2010, 12:19:28 »

Рикер: Не губете уште две и пол години

Цитат
Исходот од Самитот на НАТО во Лисабон за Македонија беше очекуван, изјави вчера американскиот амбасадор Филип Рикер.

- Разочарани сме што се' уште не е постигнат договор за прашањето за името. Како и да е, одговорноста е на лидерите и на народот на Македонија да се најде конечно решение. Да се надеваме дека тоа ќе го сфатат и дека нема да чекаат уште две и пол години, како од Букурешт досега, во кои ќе се поставуваат истите прашања - рече Рикер.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A2CB1EF0EF8DE947BAB8005788B7FC6B
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #424 на: Ноември 24, 2010, 09:54:57 »

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #425 на: Ноември 24, 2010, 10:18:40 »http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=60109

Daskalе,
Груевски е икономист и със Симеон Дянков могат да коментират икономиките на страните си. Ако не се лъжа той(Груевски) беше финансов министър в правителството на Л.Георгиевски. Или греша? Но не виждам как ще стигне ръст от 6% през 2012г. с тази разбита икономика, като нашата. А ако сглупят да вземат и заем от МВФ, ще тръгнете по пътя на Гърция и Румъния.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #426 на: Ноември 24, 2010, 10:32:19 »

Да да беше минстер за финансии при Љубчо, мен ми е интерсно че двамата се седнати заедно како да му кажат каде треба да принедлежи МК.  ;)
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #427 на: Ноември 24, 2010, 10:45:05 »

Човекът се вика Дянков, а не Джанков - известен български (американски?) патриот!  :)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #428 на: Ноември 25, 2010, 01:06:02 »

Пола Македонија тагува по Југославија

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130695
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #429 на: Ноември 25, 2010, 09:48:03 »

Пола Македонија тагува по Југославија

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130695

Месиќ добива 39 евра пензија од Србија
Ми плаќаат што ја растурив Југославија!
  ;D

но коментарите на текстот подолу се апсолутно fyrom-ски и таа е
http://vecer.com.mk/?ItemID=44525186676A6149945AE8439660425A
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #430 на: Ноември 28, 2010, 03:49:28 »

Канал 5, 22 ноември 2010
Прото тема: Груевски е половина Грк

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=56289&egId=13

Цитат
“Грк е премиерот Никола Груевски. Неверојатно, но вистинито тој има грчки корени “– пишува грчкиот неделник Прото тема. Дедото на македонскиот премиер има потекло од село кое се наоѓа во близина на Лерин.Николаос Грујос, загинал за време на Втората светска војна борејќи се на грчката страна. А бабата на Груевски заедно со нејзиниот син, таткото на македонскиот премиер за време на Граѓанската војна биле протерани во тогашна Југославија – пишува “Прото тема“. Името на дедото на Македонскиот премиер е запишано на плочата во чест на загинатите борци во основното училиште во селото Овчаране во близина на Лерин.
- За разлика од неговиот дедо,кој бил грчки патриот што го дал животот за ослободување на Грција, премиерот Груевски се покажа како човек што ја мрази Грција – се вели во текстот.
Има толку голема одбивност кон Грција и Грците што ги поттикнува иредентистичките аспирации и екстремно националистичките позиции на неговата земја. - додава грчкиот неделник и порачува, премиерот Груевски не смее да заборави дека и тој самиот е половина Грк.
Сочувана

Саше Иваноски

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 65
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #431 на: Ноември 29, 2010, 01:20:47 »

Ударна вест на КАНАЛ 77 радио :

http://www.kanal77.com.mk/portal/
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #432 на: Ноември 29, 2010, 03:34:53 »

 :P :P :P за канал77 ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #433 на: Декември 02, 2010, 11:04:18 »

Австралиски професор ги нарекол Македонците “лесни за перење мозок“

Професор на Универзитетот на Западна Австралија Џон Мелвил-Џонс при едно свое предавање по Класична и Античка Историја во Мелбурн ги нарекол Македонците “недоволно едуцирани“ и “лесни за перење мозок“.

“Сретнав повеќе луѓе од ФИРОМ во Перт. Тие се добри граѓани, работат напорно за да се докажат себе си....Но, како што тие често не беа доволно едуцирани, тие не се во позиција да се прашуваат за нивното извртено гледање на историјата која е основа на нивната нација, а е без историска основа, која им била нафрлена. Се вели дека ФИРОМ не може да преживее без историска основа за нејзиниот национален идентитет. Но, ако си гол, тоа не ти дава за право да ја крадеш туѓата облеката“, рекол професорот на предавањето.

“Тие често не се доволно едуцирани (па така е лесно да им се испере мозокот да прифатат држава без да се прашуваат за извртените гледања на историајта која е основата на нивната нација, која инаку има мала историска поддршка за нејзиното постоење). Жал ми е за нив. Тие немаат идентитет, и без тоа, тие се загубени“, бил оргиналниот текст на професорот пред корекцијата од весникот.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=79797&kategorija=1
« Последно менување: Декември 02, 2010, 11:13:43 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #434 на: Декември 02, 2010, 11:17:47 »

American Chronicle, 28 November 2010
The Importance of Historical Truth and The Macedonian Issue

http://www.americanchronicle.com/articles/view/202063

Цитат
John Melville-Jones, an Associate Professor in Classics and Ancient History at the University of Western Australia, kindly accepted our invitation to come to Melbourne and give 5 insightful talks on Ancient and Byzantine Macedonian history and on today´s Macedonian issue.

Цитат
I have met a number of people from FYROM in Perth. They are good citizens, working hard to establish themselves, and to look after their families. However, as they were often not well educated, they have generally not been in a position question the distorted view of history that is the basis of their nation, and is without historical basis, which has been thrust upon them. It has been said that the state of FYROM cannot survive without a historical basis for its national identity. But if you are naked, that does not give you the right to steal someone else’s garments – an then échete roúcha, then prépei na klévete ta roúcha twn állwn. We might also remember the fable of Aesop which tells of the jackdaw which preens itself proudly after sticking the feathers dropped by the peacocks into its own plumage: koloiós allotríois pteroís agálletai.”


Еден параграф е избришан во оригиналната статија, известно време стоел и на History of Macedonia, но и таму е избришан:

Цитат
“They are often not well educated (so it is easy to brain-wash them into a state in which they accept without question the distorted views of history that is the basis of their nation, which otherwise has little historical support for its existence). I feel sorry for them. They need to have an identity, and without this, they are lost”.
« Последно менување: Декември 02, 2010, 11:21:57 ohrid1941 »
Сочувана