Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 284925 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #375 на: Октомври 17, 2010, 03:20:40 »

А1 Колумна: Македонија во ЕУ како ЈУ Република
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128842

Супер-интересно, но за съжаление вярно!  :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #376 на: Октомври 17, 2010, 03:32:26 »

За потсетување каква беше позицијата на БККС пред 2 години:

Меморандум на БККС во врска со спорот за името меѓу Македонија и Грција
14 октомври 2008

Цитат
Грција пак, од своја страна не случајно и не без сметка го отвори спорот околу името, со што им фрли ракавица не само на Република Македонија, туку истовремено и на НАТО, на Европската заедница, на ООН, на САД и Русија. Проблемот е во тоа што ниту НАТО, ниту Европската заедница, ниту ООН успеаа да ја разберат оваа византиска игра на Грција. Со вака режираниот спор за името, Грција се стреми уште повеќе да ја зацврсти позицијата на Владата на Република Македонија околу македонскиот идентитет (но строго на антибугарска основа и, се разбира, со помош на теоријата за потеклото од Александар Велики), кое што истовремено значи и запазување на српската контрола врз политиката, историјата, духовноста во нашата млада држава и одвраќање од евентуалното зближување меѓу Република Македонија и Република Бугарија. А тоа пак значи Република Македонија да влезе во евроатлантските структури заедно со Србија и тоа кога Грција ќе реши дека е најзгодно за неа. Многу индикации говорат дека Грција има и план Б: распаѓање на Македонија по етничка линија со македонските Албанци и нејзина поделба на тој начин што Грција и Србија повторно да се соседни држави кои што ќе граничат помеѓу себе.

http://bkks.org/docs/memorandum_mkd.pdf
« Последно менување: Октомври 17, 2010, 03:49:14 ohrid1941 »
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #377 на: Октомври 18, 2010, 08:55:03 »

http://www.focus-news.net/?id=n1451570
„Вечер”: На Балканите първо трябва да има помиряване, а след това членство в ЕС, заяви Щефан Фюле
18 октомври 2010 | 08:33 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Страните от Балканите трябва да установят добросъседски отношения преди да се присъединят към ЕС. Това е заявил еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле в интервю за радио Дойче веле, пише днес скопският вестник “Вечер”.
„В Западните Балкани има доста предизвикателства, които трябва да бъдат решени на регионално ниво. Процесът на помиряване е много чувствителен въпрос. Съществуват и нерешени двустранни въпроси, които трябва да бъдат решени преди членството в ЕС. Затова ги окуражаваме да установят добросъседски отношения”, изтъкнал Фюле.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #378 на: Октомври 18, 2010, 10:05:16 »

Во суштина една е бабицата, но ето

Многу бабици - килава Македонија!?

Ако шефот на Генералштабот на УЧК, работел за тајните служби на Слободан Милошевиќ, ако идеологот на востанието на „борците за човекови права“, бил не само „дајо“ (вујче), туку и соработник на српските тајни служби; тогаш,(извини Ѕинго) - „кој ни го тоа направи“, во 2001. година, дами и господа, другарки и другари?!

Другарот Ѕинго и другарот Латас, навистина, се сеуште тука, заедно и секогаш во власта и со власта! Тука е можеби и канабето на другарот Милишевиќ Слободан, ама „њега више нема“ - да ни даде одговор на многу прашања и за многу премрежија  што ја задесија Република Македонија, после раздружувањето од Титова и подоцна Слободанова Југославија.

И кој ни испрати неколку стотини илјади косовски Албанци по камповите во Гостиварско? И кој ни го „спука“ првиот претседател на независна, суверена, ем самостојна Македонија? И кој ни ги корнеше штекерите од воените касарни во Македонија? И Кој беше сосед со Грција, преку Македонија? И кој, во наше име, ја запали американската амбасада во Скопје? И кој? и Кој?......

Многу, многу прашања, за многу судбоносни собитија во нашата земја, одлетаа во Хаг, а одтаму во гробот на дождот!

И денеска, кога во дворовите на партиските активисти, на есенската магла и голомразица, „никнат“ досиејата на кодоши, како што во 2001-та во снегот над Танушевци „никнеа“ компири, Македонците се во недоумица, неверување, мисловен хаос...

Али Ахмети е во заложништво кај Никола Груевски - затоа што овој, вториов ги знае сите досиеа од командантите и генералите на овој првиот! Никола Груевски, е во заложништво кај Али Ахмети, затоа што овој вториот ги има „прстињата“ без кои нема стабилна влада и тендери, на овој првиот! Сите сме во заложништво кај Бранка Црвенкоски - затоа што  тој ќе прифати се што ќе се договорат Никола Груевски и Али Ахмети!

Македонија е во заложништво - затоа што нозете и се во Белград, телото на грчкото копно, островите и продавниците на „Веро“, „Космос“ и „Џамбо“, а умот, пак, и е во  Брисел и Вашингтон!

Во право е „хер“ Милошовски - Многу бабици - килава Македонија!?

http://inpress.com.mk/?ItemID=239E1C445BE1E14B95FDC10EA9A67EC1

Сепак не е поставени наиважните впрос во таа колумна. Кои отнароди населението во Вардаско, кои систематски унижтожуваше БГ самочуство во Вардарско, кои економски унижтожаваше македонската економика от 90 години на, кои спираше демократкиот развои на РМ, кои... тука има многу впроси, но само един одговор србо-комунистите!
« Последно менување: Октомври 18, 2010, 10:11:42 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #379 на: Октомври 20, 2010, 03:35:46 »

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=66147
Иванов и официјално ги побара тајните досиеја од Тадиќ ?????
Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со неговиот домаќин, српскиот колега Борис Тадиќ побарал во рамките на сукцесијата на поранешната СФРЈ, на македонските институции да им се овозможи увид во архивите во Белград. Тој увид во архивите би овозможил подобро спроведување на лустрацијата откако во Македонија почнаа тајни досиеја на соработници на УДБА и КОС да се фрлаат по дворови во Тетово. Тадиќ во својата изјава не го спомна барањето на Иванов за увид во српските архиви и тајни досиеја. Рече дека со Иванов разговарале за европските перспективи на двете земји, дека и Македонија и Србија го чувствуваат заморот на Европската Унија во процесот на проширување. Тадиќ се надева дека со скоро решавање македонско- грчкиот спор за името ќе се откочи евроинтеграцијата на Македонија, а тоа ќе помогне и на регионот.
Црковните односи меѓу МПЦ и СПЦ отсекогаш биле интересна тема, која ни денеска во Белград не ја прескокнаа Тадиќ и Иванов.

- Прохор Пчински е црковен споменик на СПЦ, но и место кое значајно за Македонија и за македонскиот народ. Би требало со решавање на црковниот спор да се овозможи прослава на македонските официјални претставници на Прохор Пчински, но истото да се овозможи и со прослава на српските споменици во Македонија, изјави Тадиќ.

Двајцата претседатели исто така упатија и апел до своите малцинства во Македонија и во Србија на пописот наредната година слободно да се изјаснат за својата национална припадност и така да добијат повеќе права во општествениот живот на државите каде што живеат.

Освен со Тадиќ, Иванов ќе се сретне со српскиот премиер Цветковиќ, претседателката на Српското Собрание Ѓукиќ- Дејановиќ, а ќе оствари средби и со претставници на македонското малцинство во Србија. Иванов истотака ќе ја посети и фабриката на Алкалоид во Панчево.
20.10.2010, 12:17

Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #380 на: Октомври 20, 2010, 07:04:47 »

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=29133
Иванов му ги побара кодошите од Тадиќ .....??????
среда, 20 октомври 2010, 17:10
Сочувана

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #381 на: Октомври 20, 2010, 07:14:29 »

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=29133
Иванов му ги побара кодошите од Тадиќ .....??????
среда, 20 октомври 2010, 17:10

 ;D

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #382 на: Октомври 21, 2010, 10:16:07 »

Значи сега имаме една замка дека за македонскта лустрација решението е во белград, да на прв поглед логично е да е така. Но наивно е да се очекува или крајно манипулативно е да се пласира дека белград  ке се откаже од својот најголем успех (македонизмот) во надворешната политика от постоењето до сега и само со една потег го уништи успешниот проект од 150 годишната работа во Македонија. Секако белград или ке се оглушат на целата работа или пак ке се обидат и овој момент да го искористат во свои цели.

Решение!? Ами секако софорумџиите од РМ кои се доволно возрасни, ке се сетат на примерот на Словениа, таму лустрацијата беше успешно изведена уште во првата година от нејзината независност и тоа без архивите на белград. Сепак хората кои беа кодоши и кои беа обработувани от истите кодоши во најголем дел беа и останаа Словенци, така да релативно лесно се спроведе лустрацијата. Но Словенија имаше и желание (и политичко и општествено) и знание да ги изработат нештата.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #383 на: Октомври 21, 2010, 12:37:48 »

Значи сега имаме една замка дека за македонскта лустрација решението е во белград, да на прв поглед логично е да е така. Но наивно е да се очекува или крајно манипулативно е да се пласира дека белград  ке се откаже од својот најголем успех (македонизмот) во надворешната политика от постоењето до сега и само со една потег го уништи успешниот проект од 150 годишната работа во Македонија. Секако белград или ке се оглушат на целата работа или пак ке се обидат и овој момент да го искористат во свои цели.

Решение!? Ами секако софорумџиите од РМ кои се доволно возрасни, ке се сетат на примерот на Словениа, таму лустрацијата беше успешно изведена уште во првата година от нејзината независност и тоа без архивите на белград. Сепак хората кои беа кодоши и кои беа обработувани от истите кодоши во најголем дел беа и останаа Словенци, така да релативно лесно се спроведе лустрацијата. Но Словенија имаше и желание (и политичко и општествено) и знание да ги изработат нештата.

Во Словения работата я заврши младинскиот лидер Янез Янша и неговиот весник "МЛАДИНА", кой ги обяви списоците на кодошите и од ДБК и од КОС ;) Тоа е пред рамно 20 години !!! И тие структури повеке немаа шанси да влезат во политиката. За жал, во Македония токму тие сили (кодошите) ги формираа СИТЕ партии во Македония и до ден-денешен управуваат со неа. Од такви ПОЛИТИЧКИ СИЛИ, КОРУМПИРАНО СУДСТВО и ВАЗАЛСКО НОВИНАРСТВО, не очекувайте реална лустрация и воопшто, прогрес во државата.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #384 на: Октомври 21, 2010, 12:59:28 »

Значи сега имаме една замка дека за македонскта лустрација решението е во белград, да на прв поглед логично е да е така. Но наивно е да се очекува или крајно манипулативно е да се пласира дека белград  ке се откаже од својот најголем успех (македонизмот) во надворешната политика от постоењето до сега и само со една потег го уништи успешниот проект од 150 годишната работа во Македонија. Секако белград или ке се оглушат на целата работа или пак ке се обидат и овој момент да го искористат во свои цели.

Решение!? Ами секако софорумџиите од РМ кои се доволно возрасни, ке се сетат на примерот на Словениа, таму лустрацијата беше успешно изведена уште во првата година от нејзината независност и тоа без архивите на белград. Сепак хората кои беа кодоши и кои беа обработувани от истите кодоши во најголем дел беа и останаа Словенци, така да релативно лесно се спроведе лустрацијата. Но Словенија имаше и желание (и политичко и општествено) и знание да ги изработат нештата.

Во Словения работата я заврши младинскиот лидер Янез Янша и неговиот весник "МЛАДИНА", кой ги обяви списоците на кодошите и од ДБК и од КОС ;) Тоа е пред рамно 20 години !!! И тие структури повеке немаа шанси да влезат во политиката. За жал, во Македония токму тие сили (кодошите) ги формираа СИТЕ партии во Македония и до ден-денешен управуваат со неа. Од такви ПОЛИТИЧКИ СИЛИ, КОРУМПИРАНО СУДСТВО и ВАЗАЛСКО НОВИНАРСТВО, не очекувайте реална лустрация и воопшто, прогрес во државата.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #385 на: Октомври 21, 2010, 01:44:52 »

Во Словения работата я заврши младинскиот лидер Янез Янша и неговиот весник "МЛАДИНА", кой ги обяви списоците на кодошите и од ДБК и од КОС ;) Тоа е пред рамно 20 години !!! И тие структури повеке немаа шанси да влезат во политиката. За жал, во Македония токму тие сили (кодошите) ги формираа СИТЕ партии во Македония и до ден-денешен управуваат со неа. Од такви ПОЛИТИЧКИ СИЛИ, КОРУМПИРАНО СУДСТВО и ВАЗАЛСКО НОВИНАРСТВО, не очекувайте реална лустрация и воопшто, прогрес во државата.

Целта ми е да посочам на едем момент потикнат од феноменот кој во овој момент се создава околу лустрацијатa во РМ,  а тоа е дека „се зависи от белград“, кој е на линијата на тоа што се случуваше на овие простори безмалку 90 години во континуитет кога навистина се зависеше од белград.

А во суштина сега се зависи от МК.

Се извинувам на правописните грешки, но брзината и околностите го прават своето.  :)
« Последно менување: Октомври 21, 2010, 03:05:23 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #386 на: Октомври 21, 2010, 02:15:43 »

Во Словения работата я заврши младинскиот лидер Янез Янша и неговиот весник "МЛАДИНА", кой ги обяви списоците на кодошите и од ДБК и од КОС ;) Тоа е пред рамно 20 години !!! И тие структури повеке немаа шанси да влезат во политиката. За жал, во Македония токму тие сили (кодошите) ги формираа СИТЕ партии во Македония и до ден-денешен управуваат со неа. Од такви ПОЛИТИЧКИ СИЛИ, КОРУМПИРАНО СУДСТВО и ВАЗАЛСКО НОВИНАРСТВО, не очекувайте реална лустрация и воопшто, прогрес во државата.

Целта ми е да посочам на едем момент потикнат од феноменот дека во овој момент околу лустрацијат кои се создава во а тоа е „се зависи от белград“, кое е налинијат на тоа што се лсушуваше на овие простори безмалку 90 години кога навистина се зависеше од белград. А во суштина сега се зависи от МК.

Токму така Даскале, само што нашите политички актери од разбирливи СРПСКИ причини не се спремни да я истераат работата до край, затоа што на површина би испливал сиот српски и србомански смрдеж, таложен со децении на овие простори, а во кой многумина од нив би се виделе и самите себе ;)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #387 на: Октомври 21, 2010, 03:06:50 »

Токму така Даскале, само што нашите политички актери од разбирливи СРПСКИ причини не се спремни да я истераат работата до край, затоа што на површина би испливал сиот српски и србомански смрдеж, таложен со децении на овие простори, а во кой многумина од нив би се виделе и самите себе ;)

+1
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #388 на: Октомври 22, 2010, 05:52:18 »

Првиот президент на македонското народно собрание по распадот на Югославия, актуелен депутат, депутат во сите повекeпартиски народни собраниа на формално незавсима РМ, лидер на Либералната партия во РМ, и последниот посланик на СФРЮ во Ирак до 1990 година, своята последна колумна во денешниот брой на македонскиот неделник „ФОКУС“ я има именувано „ИНСТАЛАЦИИТЕ НА МИЛОШЕВИЧ САКААТ МАКЕДОНЦИТЕ ДА БИДАТ ВО ПЕРМАНЕНТЕН КОНФЛИКТ СО АЛБАНЦИТЕ“.
Насловот е во сегашно време :!:

Колумната во ЕуроАктив ги охраби и другите во РМ да пишуваат за инсталациите на Милошевич!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #389 на: Октомври 22, 2010, 06:04:28 »

цццц геджовани шумадиски...

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=DC1EEB6732398B43855AB494D1A1BD3F колумна во денешен македонски  весник „ДНЕВНИК“

Цитат
4.Цел месец барам потврда или демант на веста дека македонската и српската влада ќе држат заедничка седница, како што во септември најави српскиот амбасадор во земјава, Томислав Ѓурин. Потврдата конечно дојде, но, се разбира, не од Скопје. Во текот на посетата на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов на Белград, српските медиуми ја пренесоа изјавата на српскиот претседател Борис Тадиќ: „У децембру у Скопљу би}е одржан заједнички састанак влада двеју земаља на којем }е бити речи о економској сарадњи“.

Баш лепо. А ја се питам зашто наша влада по истом принципу до сада није одржала заједничке седнице и са албанском, косовском, бугарском или са грчком владом. Можда с њима и не желимо економски да сара|ујемо. Чак што више.

5. Па шта да се каже на крају ове лепе вести, осим - сре}на вам свима годишњица Унутрашње Македонске Револуционaрне Организације - УМРО. Или, како то беше на македонском? Ваљда МВРО. Пардон ВМРО. Свеједно.

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение