Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 208832 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #165 на: Април 22, 2010, 01:37:37 »

Половина Македонија на барабанИзвршителот и оваа недела не успеа да го продаде станот на И.Џ, 53-годишен скопјанец, кому банката му го одзеде откако престана да ги плаќа ратите на кредитот. Слична е судбината и на другите граѓани и фирми на кои банките им ги активира хипотеките и залозите дадени за одобрените кредити. А такви се многу. Само трите најголеми банки распродаваат имот во вкупна вредност од околу 40 милиони евра. Но, и банките ги боли глава од активираните хипотеки бидејќи поради кризата, се' потешко го продаваат запленетиот имот.

- Кога банката ни го конфискува станот, јас и сопругата бевме очајни. Сега, пак, иако звучи чудно, едвај чекаме да го продаде. Се надеваме дека извршителот ќе го продаде по добра цена, па од разликата ќе можеме на банката да и' го вратиме заостанатиот долг, а од остатокот да се извлечеме од кризата во која паднавме. Во неа влеговме откако останав технолошки вишок. Платата на сопругата ни остана единствен извор за егзистенција. Прво почнавме да доцниме со ратите од кредитот. На крај престанавме да ги плаќаме откако син ми поради светската криза престана да ни праќа помош од странство, каде што е на печалба. Секнаа сите извори - раскажува скопјанецот.

Ваква судбина ги снајде многу семејства и фирми. Станови, куќи, деловни простории, магацини, фабрики, цели административни згради, машини за производство, компјутери, силоси... Списокот на недвижен и движен имот што го продаваат трите најголеми банки е долг. Од него се гледа низ каква финансиска голгота минуваат граѓаните и фирмите во економската криза.

Најголемиот дел од конфискуваниот имот со активирани хипотеки им припаѓа на големата банкарска тројка Комерцијална, Стопанска и НЛБ Тутунска, кои го држат лавовскиот дел од кредитниот колач во земјава. Во запленетиот имот со вредност од околу 40 милиони евра не е влезен движниот и недвижниот имот што се уште не дошол во рацете на извршителите и што банките во прво време сами го продаваат нудејќи го во огласи во весниците.

Во долгиот список на запленет имот доминираат деловните објекти. Вкупниот конфискуван имот што го продава Комерцијална банка е со вредност од 17,4 милиони евра. Од тоа, вредноста на деловните простории, опрема, производствени погони и фабрики е проценета на 16,3 милиони евра. Во продажбениот барабан на оваа банка е и административната зграда на некогаш најпрофитната компанија - „Македонија табак“. Нејзината вредност се проценува на 7,5 милиони евра. Но, иако зградата е во централното градско подрачје на Скопје, се' уште нема купувач.

- Откако почна кризата драстично падна интересот за купување на конфискуваниот имотот што го продаваат банките. Лани не само што ретко се наоѓаше некој што ќе купи од тие станови или деловни простории туку и ретко кој се јавуваше да се распраша за деталите за имотот што банките го нудеа на лицитација. Кризата стана втората пречка за продажба на овој имот. Првата е стара. Тоа е психолошкиот отпор што граѓаните го имаат за да купат стан што е одземен на ваков начин. Граѓаните стравуваат и дека претходните станари ќе им прават проблеми откако ќе се вселат иако ние им објаснуваме дека им продаваме имот со чиста имотно-правна состојба -раскажуваат извршителите.

Ако во рок од три години банките не успеат да го продадат одземениот имот тој влегува во капиталот на банката. На банкарите не им е мила темата за хипотеките, па затоа најчесто одбиваат за неа да зборуваат јавно. Неофицијално, тврдат дека им се темни кога мора да активираат хипотеки и залози бидејќи потоа долго не можат да си ги наплатата парите. За да ја избегнат конфискацијата, се трудат да си ги наплатат побарувањата по секоја цена, репрограм на долгови, нови кредити. Тврдат дека активирањето на хипотеките им е крајна и најнеомилена мерка. Банките најчесто им нудат кредит на заинтересираните за купување одземен имот.

- Финансискиот пазар во Македонија е неразвиен и во него доминираат банките. Тие се главните извори од кои може да прибере капитал. На развиените пазари постојат компании што од банките ги откупуваат ризичните пласмани и конфискуваниот имот. Со тоа им се олеснува работењето на банките, но и на граѓаните, кои полесно може да прибават капитал или да си ги добијат назад парите што банката ги добила како разлика од постигната и сумата што им ја должат клиентите - вели Мирољуб Шукарев, професор на Универзитетот на Југоисточна Европа.

Билјана Крстевска

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2C097CF51406084F872AAF9590B74DD2
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #166 на: Април 22, 2010, 08:53:10 »

Колумна на Боцевски во Дневник

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=061EB0AA1C219944BC06D80410F126A2

и пак доаѓаме на тоа за што македонските Българи перманентно се залагаат а тоа е вистинска демократизација, вистинска демократизација и вистинска демокаратизација со сите фази и атрибути на истата!

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #167 на: Април 22, 2010, 02:20:24 »

македонска реалност...или поточно погубното дејствие на македонизмот на дело...

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=08FAAF2A8559F649AB8CC1F0BF7BEBEB

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #168 на: Април 22, 2010, 02:42:34 »

македонска реалност...или поточно погубното дејствие на македонизмот на дело...

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=08FAAF2A8559F649AB8CC1F0BF7BEBEB

Може би граждански екологични сдружения в Охрид и Струга, които да осъществяват строг мониторинг на водите на Охридското езеро, ще го спасят от екологична катастрофа!
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #169 на: Април 23, 2010, 04:38:47 »

„Супер сме, да издржиме вака барем уште 2-3 години!“ - му кажа Латас на Бурекџијата. Еве и зошто тоа е така:

Информационна агенция "Фокус", 23.04.2010
Сръбски печат: Поздрави от Сената на САЩ, трагедия в Белград, шпионски афери и прогнози за избори

Цитат
Сенатът на САЩ прие резолюция, в която поздравява Сърбия с внасянето на кандидатурата за членство в ЕС и призовава Съвета на ЕС своевременно да заеме ясна позиция за качествата на Сърбия като страна кандидат, съобщават днес сръбските вестници. Въпреки формалната си „незадължителност”, резолюцията на Сената на САЩ има политическа тежест, отбелязва белградският „Политика”. Пред „Блиц” министри от сръбското правителство коментират, че резолюцията е изключително важна подкрепа за Сърбия в усилията й колкото се може по-скоро да стане членка на ЕС. Текстът е написан „бомбастично”, коментират в МВнР на Сърбия, като добавят, че той няма силата на правен акт, но ще даде отзвук в политическите кръгове в САЩ и ЕС, което е най-важната му цел. Документът се очаква да повлияе благотворно на представата за Сърбия в САЩ, но и на изпълнителната власт, особено на Държавния департамент да смекчи отношението си спрямо Сърбия и въпроса за Косово. „Попътен вятър от САЩ за Сърбия” е заглавието-коментар на „Данас” по темата, който обаче се ограничава само до преразказване на съдържанието на резолюцията на Сената на САЩ. За вятър откъм Сената на САЩ пише и „Вечерне новости”, който отбелязва, че става дума за „нов вятър в сръбските европейски платна”, като на Брюксел е изпратено ясно послание, че не е добре да спира процеса на интеграцията в ЕС. Вестникът отбелязва, че подобни резолюции не са чести и затова значението на тази става още по-голямо. От значение е и това, че текстът на документа е предложен от няколко изключително влиятелни сенатори, и от двете най-големи партии в страната.
Сочувана

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #170 на: Април 23, 2010, 05:21:31 »

По-добре беше ако в България се направи подписка против влизането на Сърбия, а не на Турция.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #171 на: Април 23, 2010, 08:33:20 »

http://www.focus-news.net/?id=n1384705

   Българите в Македония могат да организират неделни училища за обучение на децата, каза Божидар Димитров
23 април 2010 |
София. Българите в Македония могат да организират неделни училища за обучение на децата на български език – това каза пред Агенция “Фокус” Божидар Димитров, министър без портфейл, който отговаря за българите зад граница.
„Увеличаващият се брой на българските граждани, живеещи в Македония, поставя и въпроса – за обучението на децата на тези български граждани на български език. Може би, както в Западна Европа, Съединените щати, Украйна и Молдова, вече трябва да се мисли за откриване на български училища. Такива имаме по света вече 135, и един университет в Тараклия, Молдова. При такова огромно българско малцинство в Македония, може би, на първо място трябва да се открият неделни училища, за да могат българчетата там да изучават литературен български език, който ще им помогне при кандидатстване във висши учебни заведения в България. В момента всяка година между 200 и 300 млади българи от Македония учат в български висши учебни заведения, по силата на две постановления на Министерски съвет – 103 и 228”, каза Божидар Димитров.
Инициативата за неделни училища винаги досега е идвала от местните общности. „Всички 135 български неделни училища са формирани от местните български общности, които се събират, решават да открият неделно училище. България подпомага този процес чрез т.нар. програма „Роден език”, по която за миналата година бяха отпуснати 3,6 милиона лева. По силата на тази програма всички 53 кандидатствали училища получиха между 30 000 и 100 000 лева в евро, за да могат да си купят учебни пособия, учебници, да платят наеми, заплати на учители и т.н. През тази година програмата също действа и въпреки кризата, са предвидени около 3 милиона лева. Общностите ни по света, а вече и в Македония, могат да се възползват по нея, за целта трябва да формират училищни настоятелства, да намерят стаи, където децата да учат”, каза Божидар Димитров.
По думите му - засега подобни училища има в Сърбия, в Бяло блато, в българските села, а в Босилеград и Цариброд в държавните сръбски училища, има паралелки с изучаване на български език. „А в Сърбия само 3000 българи имат българско гражданство, докато в Македония – над 50 000. Време е българската общност по места да се раздвижи, да прояви активност и да създаде на първо време неделни училища. Следейки протоколите, по които даваме българско гражданство, виждаме, че преобладаващия брой желаещи са от източномакедонските общини – Струмица, Щип, Радовиш, Куманово. За някои градове като Струмица се съмнявам да е останал човек без българско гражданство, тъй като преобладаващите молби са от Източна Македония, Струмица и Струмишко. Местните българи биха могли да се организират и да създадат неделни училища, макар че в Източна Македония диалектът е много слаб и се говори почти български език”, каза Божидар Димитров.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #172 на: Април 24, 2010, 10:25:55 »

Партнер на ДПМНЕ ја поддржува Грција?

Филип Петровски

Цитат
Според младинецот од партијата на Стиљковиќ, кој ја поддржува Грција за името и Вранишковски за Црквата - тешко е да си Србин во БЈРМ! А ДПМНЕ - молчи!

И така, дознавме дека е тешко да си Србин во Македонија. Всушност, според Бојан Аврамовиќ, жител на Македонија, оваа држава се вика БРЈМ. Ако не знаете која е личноста што ја споменувам, да ви го претставам, тоа е потпретседателот на младината на партијата на Стоиљковиќ. А таа партија, пак, е во коалиција во ДПМНЕ, односно е на власт моментно. Денес ќе проанализираме што е тоа навистина тешко во животот на Србите во Македонија, односно БРЈМ, според нивните партиски ставови. Навистина е индикативно интервјуто на овој младинец од коалициската партија на власт и не е лошо да го имаат предвид тие што сакаат да бидат добро информирани.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BD8688ECD763644D891A9A42F2D09099

Типчево е АНТИ-БУГАРСКИ настроен, СО ГАРАНЦИЯ !
Типчево е АНТИ-АНТИЧНО  настроен, СО ГАРАНЦИЯ !
И ако се получи да биде и АНТИ-СРПСКИ настроен, ке биде многу интересно !
Затоа, прочитайте му я колумната !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #173 на: Април 24, 2010, 11:44:16 »

http://www.youtube.com/watch?v=0jWNGnsw2wY

Македонските тајни служби остваруваат српски проекти 1
Сочувана

Стариот

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 77
 • Всичко за Македония!
  • Погледај го Профилот
  • Книги за Македония, Books about Macedonia
Одг: Македонска реалност
« Одговори #174 на: Април 24, 2010, 12:14:47 »

Драги Дисиденте:

За разлика от Боян Аврамович, който има ясно дефинирана етническа и идеологическа принадлежност, Филип Петровски е недефиниран и в двете отношения, още повече че в един (дълг) период подкрепяше античната теория. Така че, Боян Аврамович си казал неговата позиция, а казаното на Филип Петровски е ВЯТЪР И МАГЛА.

Разбира се, всичко това изглежда много елементарно и не заслужава коментар, защото много объркан е този театър, който се нарича македонска политическа система - вице-президент на партия, която претендира да води държавата, се занимава с казаното на младеж от много малка партия. Питам се - или са на същото интелектуално ниво или О.М. не знаят да водят политика или нещата заслужават анализ от по-дълбок характер. Или всичко това.
Сочувана
Всичко за Македония!

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #175 на: Април 24, 2010, 12:38:16 »

АМИ, ВСИЧКО ТОВА, РАЗБИРА СЕ !!!
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #176 на: Април 25, 2010, 09:44:46 »

„Достoинство“ - ВМРО ДПМНЕ сака да ни го растури здружението

Членовите на владеачката ВМРО ДПМНЕ активно работат на теренот за растурање на здружението на професионалните војници „Достоинство“, обвинува нејзиниот лидер Стојанчо Ангелов. Овој притисок бил особено забележлив во последниот месец што резултирало 7 члена да ја напуштат организацијата.

Од Достоинство најавија дека на следните избори здружението најверојатно ќе биде и политички ангажирано, затоа што сметале дека само така можеле да се изборат за правата на професионалните војници. Тие најавија и дека во Среда, ќе ја посетат локацијата Вејце каде ќе им одадат почит на настраданите војници за време на конфликтот во 2001 година.

Главните барања на членовите на Достоинство се државата да им овозможи бесплатно здравство, можност за предвремено пензионирање на професионалните војници, обештетување на војните инвалиди и повлекување на сите тужби поднесени против нив и нивните фамилии за враќање на добиената парична помош од државата. Досега и покрај бројните протести владата остана глува на нивните барања.
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #177 на: Април 26, 2010, 01:17:34 »

  Ами и лугево од достоинство незнам зашто се толку наивни, и дозволуваат еден недоносен т.н.премиер да ги манипулира и да си ив гра со нив и нивните семейства.Решението е много едноставно само нека малко повеке чепнат по документитите на нивните предци, и ке им биде много ясно дека нивниот пат е кон София и враканъе кон българските корени.Единственото най-умно решение е да аплицираат за българклоско гражданство.Братя бранители заповядайте отворени се вратите на България за всички вас които не сте забравиле своето потекло.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #178 на: Април 29, 2010, 10:44:29 »

Николопулос: Немате стратегија за привлекување на инвеститори

Цитат
За секој инвеститор е важна политичката стабилност на земјата, функционирањето на отворената економија
Секој инвеститор е заинтересиран да неговото одење на одреден пазар биде профитабилно и да си ги врати парите што ги вложил, вели Ентони Николопулос, извршниот директор на Титан, цементарница Усје.

http://www.forum.com.mk/22021
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #179 на: Април 30, 2010, 12:00:13 »

Омраза место дебата

Цитат
Говор на омраза, поделба на предавници и на патриоти, закани и навреди повторно ја потиснаа нормалната политичка дебата во земјава во пресрет на интензивирањето на преговорите за спорот за името. На удар се сите што јавно изјавуваат дека се подготвени да прифатат промена на уставното име, откако премиерот Никола Груевски рече дека не го прифаќа предлогот „Република Северна Македонија за севкупна меѓународна употреба“. По неговата изјава зачестија партиски и соопштенија на невладини организации и на епархии на МПЦ, со кои за предавници се сметаат сите што мислат поинаку од премиерот.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9959E8EFBDA3B543889125868C1F796C
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !