Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 277915 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #90 на: Март 20, 2010, 01:47:06 »

Катерина Блажевска во денешен „Дневник“

Цитат
Изгорени од преродбата

Офанзивата на Груевски влегува во фаза на кулминација на голема и неповратна етничка, конфесионална, идеолошка, човечка и професионална диференцијација, која нема ништо добро да и' донесе на земјава, освен производство на зла крв

Премиерот Никола Груевски ја одби поканата од лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за телевизиски дуел. Вели дека нема потреба од соочување, затоа што како политичар одговарал само пред граѓаните. Но, за волја на вистината, тоа „одговарање“ на Груевски е целосно еднодимензионално. Поводите, настаните и местата на кои премиерот се среќава и им одговара на граѓаните, се предмет на класична Потемкинова сценографија, нешто налик на строга идеолошка и партиска иницијација. Низ тој филтер поминуваат списоци со докажани партиски кадри подобни за присуство во негова близина и погодни за примање на сигналите што ги испраќа „врвот на преродбата“. Тој се обраќа и одговара исклучиво пред партиски „стрејт“ граѓани, пред лица што поминале целосен систематски преглед на партијата, пред граѓани чиј капацитет за воздишки и восклик по преродбата однапред се измерени и избаждарени на партиската спирометрија. Пред нив воопшто и не е тешко е да се одговара, бидејќи тие и ништо не прашуваат. Му го чуваат грбот на премиерот додека одговара на нарачано прашање, се туркаат да застанат што поблиску до него, се трудат камерите да го овековечат нивното поданичко климање со глава и (не)свесно учествуваат во создавањето перцепција за масовна, сенародна поддршка на политиката на премиерот.

Што се случува кога ќе се исклучат камерите? Еден по еден во срамен строј послушно се качуваат во партиските автобуси, ја земаат заработената дневница или стандардниот сендвич (зависно од учинокот) и заминуваат во своето „граѓанско“ секојдневие, кое со ништо не е изменето, освен што го добило епитетот „преродбеничко“.

Груевски одлично знае дека нема ни реформи ни напредок со продавање метафизичка стока што во форма на пропаганда секој ден ја дистрибуира преку етерот, но тоа не го спречува да ги користи сите инструменти и да го прави токму тоа. Тој знае дека ја узурпира иднината и дека ја колонизира сегашноста преку имагинации во сто чекори. Знае и дека огромен број партиски нелиценцирани граѓани го прочитале неговиот филм и дека не сакаат да бидат натуршчици во него.

Но, таквите и не ги смета за свои, па затоа и не чувствува потреба да одговара на нивните прашања. Тој и покрај уставната обврска, се однесува како премиер само за граѓаните што се членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и на оние што со логистика на партијата истрчуваат на јавната сцена под заеднички именител „жртви на транзицијата“.

ВМРО-ДПМНЕ може секој ден да разнесува крави, телиња, волови, кокошки, да мобилизира трактористи, стечајци и други категории граѓани да го критикуваат минатиот транзициски труд на Црвенковски. Но, прашање е зошто премиерот нема желба да дебатира со лидерот на СДСМ за истиот тој период? Затоа што таа дебата ќе му ја завршат „жртвите на транзицијата“, луѓе бројки, рентирани човечки судбини и извршители на неговите наредби, како што некогаш им прилегало на класичните деспотии. Дали само некогаш?

Но, дури и ако се тргнат настрана евтините политички поени што премиерот планира да ги прокнижи со ваквите методи на владеење, мора да биде свесен дека е длабоко загазен во една многу опасна игра, која води кон целосна поделба на граѓаните по сите линии. Неговата офанзива влегува во фаза на кулминација на голема и неповратна етничка, конфесионална, идеолошка, човечка и професионална диференцијација, која нема ништо добро да и' донесе на земјава, освен производство на зла крв.

Пред да стане предоцна, ако власта не е кадарна за смирување на страстите, јавноста треба да го крене гласот против оваа агресивна центрифуга во која се вовлечени сите граѓани на земјава. Во спротивно, земјава ќе биде прва жртва на преродбата. Пред кој било да се сети да формира такво здружение.
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=10164B857B1DEC459C84DA1B1D37EB11
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #91 на: Март 22, 2010, 02:09:11 »

Каменувана црквата Свети Никола во Скопје Север

Црквата Свети Никола во Скопје Север утрината е каменувана. Малолетници со камења фрлале во дворот на црквата додека внатре биле и домаќинката и службеникот. Искршени се стаклата од прозорите, а камењата речиси го преплавиле црковниот двор. За среќа направена е само материјална штета. Од Свети Никола велат дека оваа не било прв пат црквата да биде мета на учениците Албанци од блиското училиште. Кога црквата била отворена, малолетниците дури влегувале внатре, фрлале со камења и ги навредувале вработените.

Богданка Кузеска


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=58717
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=58718&tip=video
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #92 на: Март 22, 2010, 05:21:36 »

До там ли е стигнала албанската наглост...
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #93 на: Март 22, 2010, 07:17:57 »

http://bkks.org/forum/index.php/topic,417.msg12124.html#msg12124
  Да до там стигна албанската наглост,но защо е стигнало до там разбира се трябва да ги питаме ,,македонците,, може ли да се запитаме защо некой албанци са исфрустрирани и койе виновен за това отношение.Мислите ли някои с вишо или високо образование е хврлал камене.Да не забравиме в Македония процетуално има най-неграмотно население повече от 30% това се должи че още в времето на тито па до преди някоя година на албанците в Македония не им даваше власта да следват, и да имат високо образование, не има даваше да работата по дръжавни служби, казано просто дръжават не искаше да им даде шанс да се интегрират в опществото и сега се врща всичко това както бумеранг, и македоноидите няма какво да прават и да се утешат и свят бес и фрустрация я сосипват към македонските българи, ето един пример, чувал ли е на някой в Македония да му пречат косовските коли одговорот е яасен ни им пречи, а българските винаги им пречат им се както трън в око.Но ще дойде и той ден когато омразта на македоноидите към македонските българи скъпо ще ги струва и трябва тази власт да бъде подготвена за сметката.
Сочувана

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #94 на: Март 22, 2010, 07:30:52 »

Дано си прав относно последното. Така отстрани оставам с впечатлението, че вече хората в Македония са започнали малко, по малко да прозряват истината и да се осъзнават като българи. Това е мое мнение де, не знам как стоят нещата наистина.
Сочувана

александър

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 214
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #95 на: Март 22, 2010, 07:48:01 »

Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .
Сочувана

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #96 на: Март 22, 2010, 07:55:18 »

Ами имам едни приятели, които миналата година бяха ходили в Македония и там закъсали с колата. Каза, че македонците са искали да ги бият и единствените, които им помогнали били албанци.
Сочувана

александър

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 214
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #97 на: Март 22, 2010, 08:24:54 »

Ами имам едни приятели, които миналата година бяха ходили в Македония и там закъсали с колата. Каза, че македонците са искали да ги бият и единствените, които им помогнали били албанци.

Не става дума на битово ниво.Говоря за геополитика.
Сочувана

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #98 на: Март 22, 2010, 08:59:38 »

Не знам до колко може да им се вярва.
Сочувана

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #99 на: Март 22, 2010, 09:14:03 »

Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

Много съмнителна теза.

Между албанския и българския интерес в тази многострадална земя, албанците ще изберат албанския!

Казано иначе - искат я цялата.

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #100 на: Март 23, 2010, 12:29:00 »

Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

МНОГУ ТОЧНА КОНСТАТАЦИЯ ! БРАВО !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #101 на: Март 23, 2010, 09:40:28 »

Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

И аз съм с такива впечтления.

http://www.youtube.com/watch?v=WXw37a7kjpc
« Последно менување: Март 23, 2010, 09:50:04 Подкрепа »
Сочувана

MacedonBG

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 762
  • Погледај го Профилот
  • Българският националистически форум
Одг: Македонска реалност
« Одговори #102 на: Март 23, 2010, 11:55:48 »

Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

Много съмнителна теза.

Между албанския и българския интерес в тази многострадална земя, албанците ще изберат албанския!

Казано иначе - искат я цялата.
Така е, но според мен изход за Македония е конфедерация със България. Със този език на омраза към България, Македония рискува след години да изгуби териториите населени със албанци.
Сочувана
Българският националистически форум http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php
Facebook account - Kaloian Ivanov Macedonbg

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #103 на: Март 23, 2010, 12:11:26 »

Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

Много съмнителна теза.

Между албанския и българския интерес в тази многострадална земя, албанците ще изберат албанския!

Казано иначе - искат я цялата.
Така е, но според мен изход за Македония е конфедерация със България. Със този език на омраза към България, Македония рискува след години да изгуби териториите населени със албанци.

МОЖЕБИ НАЙ-ИСПРАВНОТО РЕШЕНИЕ , НО МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА ПРВИН БУГАРИЯ ТРЕБА ДА ОФОРМИ ОПШТА НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ (КОЯ ВО МОМЕНТОВ Я НЕМА !?) ВО КОЯ МЕГЮ ДРУГОТО КЕ ВЛЕЗАТ И БУГАРИТЕ НАДВОР ОД ДЕНЕШНИТЕ ГРАНИЦИ НА BG И НОРМАЛНО ПО-ЕНЕРГИЧНА ПОДКРЕПА НА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА ТОЙ ДЕЛ ОД НАСЕЛЕНИЕТО !
« Последно менување: Март 23, 2010, 12:15:23 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #104 на: Март 23, 2010, 01:10:28 »

Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

Много съмнителна теза.

Между албанския и българския интерес в тази многострадална земя, албанците ще изберат албанския!

Казано иначе - искат я цялата.
Така е, но според мен изход за Македония е конфедерация със България. Със този език на омраза към България, Македония рискува след години да изгуби териториите населени със албанци.

Аз не съм съгласна България да прави конфедерация с хунзо-поклонници.

http://ru.youtube.com/watch?v=IvqhkPDnmlI