Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 277916 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #705 на: Септември 18, 2012, 07:03:31 »

http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=0022A1F96FB9CA4081D54791900C15BF
18.09.2012, 15:42
ЕВРОКОМЕСАРОТ ЗА ПРОШИРУВАЊЕ ОБЕЛОДЕНИ УШТЕ ЕДНА МОЖНА ПРЕЧ­КА НА ПАТОТ НА КОН ЕУ

Филе: Проблемите меѓу Софија и Скопје треба да се решат
Ма­ке­до­ни­ја мора да биде добар сосед со Бугарија, ако сака влез во Европската унија, из­ја­ви комесарот за проширување Штефан Филе, во интервју за "Радио Слободна Ев­ро­па" на македонски јазик.

Она што, по завчерашната средба со премиерот Никола Груевски, индиректно го нач­на, Филе го обелодени во интервјуто.
"Мис­лам дека, како прво, битно е да се каже дека нема дистинкција, сите соседи се важ­ни за земјата кандидат, за земјата која сака да се приклучи кон Европската унија. Слу­ча­јот за односот со Грција е очигледен, тоа е прашањето за името, кое треба да се реши. Сe почесто слушам за комплексноста на односите со Бугарија. Слушам го­лем број изјави од бугарските претставници кои се осврнуваат на проблемите во од­но­си­те меѓу Софија и Скопје, тоа треба да се реши, тоа треба да биде водено од по­ли­ти­ча­ри­те од двете страни. Политичарите од двете страни ја имаат одговорноста. Па­тот кон ЕУ минува низ добрососедските односи, и ако сакате да станете добар член на Унијата, единствен можен начин е, во исто време, да станете добар сосед", из­ја­ви Филе.
Прв­пат во рамки на Пристапниот дијалог на високо ниво, завчера во Скопје беше збо­ру­ва­но за добрососедските односи. Филе самиот го нагласи тоа, а и направи разлика по­ме­ѓу спорот за името со Грција и добрите односи со другите соседи.
 
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #706 на: Септември 18, 2012, 07:07:43 »

http://www.sky.mk/makedonija/31175-Филе-Нарушените-односи-на-Скопје-со-Софија-ќе-бидат-пречка-за-македонските-евроинтеграции.html
Филе: Нарушените односи на Скопје со Софија ќе бидат пречка за македонските евроинтеграции .

 Вторник, 18 Септември 2012 14:20 Македонија .. 

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, во интервју за Радио Слободна Европа, предупредува дека нов проблем за Македонија, се нарушените односи помеѓу Скопје и Софија, кои можат сериозно да влијаат врз влезот на Македонија во Европската Унија. - Мислам дека како прво битно е да се каже дека нема дистинкција, сите соседи се важни за земјата кандидат, за земјата која сака да се приклучи кон Европската унија. Случајот за односот со Грција е очигледен, тоа е прашањето за името кое треба да се реши. Дополнително на односите со Грција, сè почесто слушам за односите и комплексноста на односите со Бугарија. Слушам голем број на изјави од бугарските претставници кои се осврнуваат на проблемите во односите меѓу Софија и Скопје, тоа треба да се реши, тоа треба да биде водено од политичарите од двете страни. Политичарите од двете страни ја имаат одговорноста. Патот кон ЕУ минува низ добрососедските односи и ако сакате да станете добар член на Унијата,  единствен можен начин е во исто време да стaнетe добар сосед - изјави Филе.
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #707 на: Септември 22, 2012, 11:33:45 »

Имагинариумът на д-р Груевски
"Ако някой напише книга за Скопие 2014, тя ще се казва "Край река Вардар седнах и заплаках" Пандалф Вулкански, "Скопски приказки от 2014"

http://www.capital.bg/light/tema/2012/09/20/1910095_imaginariumut_na_d-r_gruevski/
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Сочувана

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3294
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #709 на: Октомври 22, 2012, 07:16:02 »

Македония се разпада или става федерация!

Македония може да се федерализира, нещо повече - дори да се разпадне. А в съседство може да възникне Велика Албания. Тези опасения се надигнаха отново в рамките на политическата криза в Скопие, пише Дойче веле.

Темата се актуализира покрай изявленията на бившия албански премиер Пандели Майко, според когото Македония на практика вече имала федерална структура.

Разбира се, македонските граждани се вълнуват не толкова от думите на един бивш албански премиер, колкото от нагласата на настоящия македонски вицепремиер Муса Джафери - представител на албанското малцинство. По данни на Обединената македонска диаспора /ОМД/ в университета "Джон Хопкинс" във Вашингтон Джафери казал следното: "Най-голямата дилема, произтичаща от Рамковото споразумение от Охрид, е въпросът дали Македония няма да се справи по-добре с предизвикателствата, ако се децентрализира и федерализира". Във Вашингтон Джафери огласил и личните си съмнения, че Рамковото споразумение не отговаря на нуждите на гражданите.

Докога ли ще е актуална идеята?

Всъщност граждански дълг на Джафери е да защитава целостта на Македония, смятат от ОМД. Македонското общество се стреми към защита на правата на всички малцинства, казва председателят на Обединената македонска диаспора Методи Колоски. Вярно, вицепремиерът си позволи това предизвикателно изказване по време на правителствената криза, но идеята за федерализация на Македония още не е заглъхнала, независимо от решението на партията му ДСИ /Демократичен съюз за интеграция/ да остане в правителството.

"ДСИ потвърждава ангажимента си към Рамковото споразумение от Охрид, но ако някой реши да налага решения със силата на етническото мнозинство, албанците логично ще потърсят нови механизми за отбрана", заяви говорителят на партията Буяр Османи.

Недоволството на албанците

Сред албанците в Македония не само ДСИ флиртува с идеята за федерализация. Още преди няколко месеца лидерът на партията НДВ /Национално демократично възраждане/ Руфи Османи каза, че с Охридското споразумение албанците все още не са достигнали крайната си цел. "Сред албанците съществува недоволство от сегашния им политически и юридически статут. Нашата идея за институционална или нетериториална федерализация не е в противоречие с желанието на македонския народ да има своя национална държава", смята Османи.

Неговата партия би искала бюджетът да се разпределя по етнически принцип. При обсъжданията на вота на доверие към правителството миналата седмица се чуха и упреци, че ресорите на министрите-албанци получават по-малко пари.

Икономическите експерти смятат, че разпределението на публичните средства по етнически или териториален принцип всъщност води политически към федерализация на страната. Други обаче са на мнението, че всички изявления за разделяне, федерализация и Велика Албания са просто политическа реторика.

http://www.dnes.bg/balkani/2012/10/16/makedoniia-se-razpada-ili-stava-federaciia.170707
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3294
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #710 на: Октомври 22, 2012, 07:19:37 »

Ковачев за Канал 5: Бугарија нема да биде втора Грција

Бугарија се согласува Македонија во декември да добие датум за старт на преговори со Европската Комисија. Европратеникот Андреј Ковачев за Канал 5 вели дека рамката на еврокомесарот Штефан Фуле е одлична идеја – така ќе се одблокираат евроинтеграциите на земјата, а тоа е во корист на целиот регион.

- Се разбира дека тоа е многу убава идеја. Се разбира дека Македонија треба да ги започне преговорите со Европската Комисија. И во текот на прегорите да се најде прифатливо име со Грција. Европската Унија и преговорите за членство имаат механизми да ги решат сите проблеми од минатото и македонските граѓани што поскоро да станат европски граѓани. Ние секогаш се залагаме Македонија да стане членка на Европската Унија, а македонските граѓани да стана европски граѓани тоа е нашата позиција, вели европратеникот Андреј Ковачев.

Бугарскиот европратеник за телевизијата тврди дека Бугарија не може да стане втора Грција за Македонија и покрај последните искричења. Не негира дека има потреба да се расчистуваат детали од историјата.

- Бугарија и Македонија се најблиски по јазикот, културата… Во никој случај не може да се каже дека Бугарија ќе направи нешто лошо за да ја попречи Македонија за членство во ЕУ, вели Ковачев за канал 5.

http://www.time.mk/read/e9c152805d/93f09862f5/index.html
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

тиквешанка

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 633
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #711 на: Октомври 28, 2012, 08:27:56 »

Фрлени во костурницата Зебрњак

"Ако на Хрват му го спомнеш Вуковар или на Србин Јасеновац има мајка да ти заебе шо си му спомнал. Е ние сме толерантни. Затоа сме на тоа ниво кај што сме. Кај други ни ја кршеле кичмата, ние дури и ќе се поднаведнеме за да бидеме поголеми Европјани од Скандинавците и поголеми Срби од Србите.

Оваа година Србите слават 100 години од Кумановската битка и нивната победа над Турција со што е ставен крај на Турскиот империјализам на овие простори.Но некако заборавивме дека токму таа победа во Куманово беше предвесник на македонското идно раскинување и страдање. Национално и територијално. Оттука и битката кај Зебрњак нема никакво позитивно значење за Македонија туку напротив. По таа битка следува српската окупација врз Македонија.Таа битка беше предвесник на четничкиот атак над Македонците во Вардарско. Нешто за што многу малку сака да се зборува во нашата ни татковина. Таа битка беше предвесник на атакот на четите на Бабунци и Прелиќи над Македонците во Тиквешко и Скопско. Мачењето на баба Нада Пинџурова и фрлањето на бремени жени во Кавадаречките бунари, обесчестувањето и масакрирањето на близу 1000 цивили е финален прозвод на таа Кумановска битка.

За Зебрњак кој нема никакво значење за нас се зборува на широко. За Тиквешкото востание, произлезено од српскиот терор над Македонците не се ни зборува во нашата земја.

А Србите баш со нас онака во стилот, легни до мене нема ништо да ти напраам. Те не признаа под уставно име ,те насекаде не ословуваат со референцата. Да потврдат дека сме бивши Југословени излезени од нивните пранги конечно. Но дали? Додека ние нашата светост, Асном, 2 Август 1944 година, после сите понижувања од српските власти решивме да го славиме во новозиграден меморијален центар близу Пелинце, истите тие провокатори со целата дрскост доаѓаат во Куманово да го слават српскиот продор во Македонија. Некој ќе рече тоа е во европски дух. Но дали таков дух имаше кога некој побара со соседна Бугарија да го славиме заедно Илинден??? Не! Тогаш фрштеа етикети за предавства токму од овие денес кои повикуваат на некое европско однесување.
Зебрњак не е ден кој Македонецот треба немо да го проследи. Тоа е синоним за негово поробување. Дали после 100 години ние повторно ќе паднеме во нивно ропство? Тодор се превртува мртов во гробот..."


http://trn.mk/frleni-vo-kosturnicata-zebrnjak/
Сочувана

тиквешанка

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 633
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #712 на: Ноември 04, 2012, 10:57:30 »

Слово за Тодора

„Човек не може да ја промени вистината, но вистината може да го промени човека.“ Искрено, не милувам да цитирам, но оваа мисла горе чинам е соодветна за оваа работа. Па, ќе потсетиме на некои работи за да видиме што е, каде е. Kој е човекот што ја воскресна македонската идеја? За оние што не знаат или сакаат да не знаат, вистината вели дека по балканските војни македонското прашање беше погребано, закопано длабоко под земја. Да не беше тој, Тодор, родум од штипско Ново Село, денес ние овде среќно ќе си зборувавме на српски јазик (нели како што милуваат да кажат, па и Бог да те разбере) и ќе си бевме дел од нели, некоја јужна или вардарска покраина. Стогодишнината од Kумановската битка ќе ни беше државен празник, со недела цела наработна и ќе имаше народ 100 пати повеќе отколку на Илинден во Kрушево. Нека го оспори некој ова. Токму во ова изгледа е и таканаречената контроверзност на Тодор. Го возобнови ВМРО и отпочна војна со окупаторите (иако за таа вистина овде ретко ќе слушнеш збор, окупацијата дошла демек подоцна). Не знам зошто никогаш не учевме и како да се крие вистината дека Србија на границата со Бугарија кренала ограда со бодликава жица многу време пред комунистите да го кренат Берлинскиот ѕид само да ги спречат четите на оние што го продолжија делото на Тодор, а со една и единствена цел да си ги заштитат и ослободат своите браќа? Ова во името на митовите за револуцијата и за братството и единството ли е? Од оние исти митови каде што не оставивте место зa никој и ништо друго? Бил многу контроверзна историска личност!? Kаде е бре контроверзноста на овој човек? Објаснете ми. Ја барам со децении и не можам да ја најдам. Никако. Се служел со терористички методи, демек. Демек убивал луѓе. Можеби, но тоа беше војна. Kоја е границата меѓу херој и убиец во воена состојба? Знаете ли колку е соодносот на жртвите на Тодор и оние што гордо ги носат имињата на главните ни улици. Еден на стотици илјади. И тоа невини. И ве молам, бидејќи очекувам многу жолчни коментари, барем да добијам и одговор на прашањето што има Тодор наш со нацизмот, та заслужил да му цртаат кукасти крстови по спомен-обележјето? И од тоа направивте мит. Човекот умре (беше убиен) 20 години пред да започне антифашистичката борба во Македонија. Цели две децении. И ова не е техничка грешка. Годината кога го убија не се ни навестуваше дека Светот ќе го зафати тоа зло во невидени размери. Па речиси цела деценија мина потоа. Ама ако не си измислиш митови, па ако притоа и не ги пуштиш оние што не се согласуваат со тие митови и на Голи Оток ако треба, тогаш не ќе можеш да напредуваш, та демек во името на слободата на народот (и смртта на фашизмот) накалапиш капитал од кој и ден-денес ќе ти уживаат потомците. Ете затоа така слепо си ги браните митовите. Бевте платени и сте платени за тоа. Му честитам на храброста на оној што го постави споменикот на Тодора иако тој заслужува многу многу поголема чест. Убаво си кажа и еден политичар пред некој ден: Само народ кој има храброст да си погледне во минатото има право да гледа во иднината. Или така некако. Се надевам дека тука пред сите мислеше на него. На Александров. И знам дека ќе ми кажете Тодор таму потпиша она, таму така рече, онде... Но сето тоа на крајот на краиштата е само гола вода. Зошто? Затоа што за една личност за една партија, за која било јавна личност или работа само едно нешто е светост. А, тоа е мнението на мнозината иако ни е невидена тешкотија да го разбереме тоа. А тоа за Тодора беше толкаво колку за сите останати заедно. Со еден збор заштитник на својот народ. Херој над хероите. За нас. За другите можеби терорист, но прифаќањето на тоа (туѓото) мнение е врвна глупост. Еве што кажал генерал Томсон за лондонски „Тајмс“ во 1923 година: „Тој е учител, човек со нескротлива енергија и строга моралност, народот го вика СТАРИОТ и го почитува. Војводите и комитите му се предани докрај. Таа предност е објаснението за неуспехот на српските и грчките власти, да му ги откријат скривалиштата и покрај тоа што Србија за неговата глава таксува 700.000 динари. Тодор Александров се движи низ цела Македонија како АПОСТОЛ, тој ги посетува сите предели еден по друг. Влегува во села и градови, ги собира жителите, им говори, ги советува. Тој никогаш не организира мерки за лична заштита, селаните му се предани, сите знаат каде оди и никој не помислува за предавство, напротив, сите жители на Македонија го чуваат на штрек. Александров е опкружен од една сила која не дозволува негово фаќање“. Или Стојан Христов во „Херои и убијци“ : „Народот го познаваше Александров и ќе го овековечи повеќе како светец отколку како херој. Неговиот пример и во најтривијалните случаи вдахнуваше длабока почит. Неговата тивка и бавна реч, па дури и неговиот молк, носеа повеќе тежина и авторитет од ораторската елоквенција. Неговата волја беше сравотна... Неговата љубов кон работата и самодисциплината се легендарни. Од празни муабети му се гадеше“. И редици други негови современици од целиот свет давале само пофално слово за Тодора. Сем ние, кои за волја на вистината го правевме, и с` уште го правиме, под менторство кое не сакам да го споменам, бидејќи сите добро знаеме од каде доаѓа. Затоа време е да ги погледнеме работите со други очи. Со очите на вистината. Бидејќи Вистината (и само таа) ослободува.

Васко Kраjчевски

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=2091791B2E28A946B9A629937F1B3723
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #713 на: Ноември 12, 2012, 11:28:02 »

Министерот Ивановски ги повреди чувствата на Турците
http://www.plusinfo.mk/vest/65947/Reakcija-Ministerot-Ivanovski-gi-povredi-chuvstvata-na-Turcite

Реакција: Министерот Ивановски ги повреди чувствата на Турците 
Здружението на истомисленици на Ататурк во Македонија остро реагира на изјавата на министерот Иво Ивановски по повод размислувањето за намалувањето на времето предвидено за турски серии во македонските медиуми. „Доста ни беше турско ропство“ е изјавата на Ивановски дадена пред симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, а која ја предизвика реакцијата на Здружението.
 
Сочувана

тиквешанка

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 633
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #714 на: Ноември 20, 2012, 06:27:08 »

Кој јунак ќе најде пари за враќање на долговите

Нина Нинеска-Фиданоска


"Дебатата за тоа дали актуелната Влада ја задолжува државата претерано или умерено, и натаму останува на главната позиција во сите соочувања меѓу Владата и опозицијата.

Mногу е нормално да се постави прашањето - колку всушност средства Македонија ќе треба секоја година да им „кешира“ на странските кредитори?

„Утрински весник“ вчера побара одговор од Министерството за финансии, но тој не пристигна до затворањето на весникот.

Самото министерство, пак, во својата Стратегија за управување со јавниот долг од 2010 до 2012 година (која е последниот ваков документ објавен на веб страната), дава графикон за тоа по колку средства ќе треба да се отплаќаат секоја година само по основ на главницата на долгот. Овие прогнози се правени во март 2010, што значи дека во сумите што треба да се враќаат не се вклучени заемот од ММФ во износ од 220 милиони евра повлечени во март годинава, како и задолжувањето од 130 милиони евра кај две странски банки, што се случи деновиве.

Па така, од графиконот може да се види дека во 2012 година треба да се вратат околу 110 милиони евра, вкупно по основа на надворешниот и внатрешниот долг. Но, ситуацијата станува многу посериозна веќе во 2013, кога по основ на надворешниот и внатрешниот долг, вкупниот износ што треба да се врати е околу 290 милиони евра. Во 2014 вкупната основица за отплата е малку над 150 милиони евра.

И веќе од 2015 до 2018 година, столбовите на графиконот не би можеле да ги остават рамнодушни граѓаните во земјава. Па така, во 2015 основицата за отплата вкупно би изнесувала околу 360 милиони евра. Слична е ситуацијата и во 2016 година, кога отплатата треба да биде околу 370 милиони евра. Највисок е столбот за 2017 година, за која основицата вкупно се доближува до границата од 400 милиони евра колку што би требало да се вратат во таа година.

Благо спуштање на отплатата е предвидено за 2018 година, на 320 милиони евра. Во 2019 и 2020 година, вкупните отплати за основицата се движат во границата меѓу 150 и 200 милиони евра. Овде треба да се напомене дека во сумите не се вклучени каматите.

Како години на најголем предизвик во кои треба да се отплатува долгот, од Министерството за финансии ги наведуваат 2013 и 2015, кога стасуваат за наплата првата и втората еврообврзница. Во делот во кој министерството ги прогнозира ризикот од рефинансирање, прецизно е наведен неговиот карактер.

„Особен предизвик за ефикасно управување со ризикот од рефинансирање се очекува во 2013 и 2015, кога редовно ќе остасаат првата и втората еврообврзница издадени во 2005 и 2009 година, во износ од 150 и 175 милиони евра, респективно“, се објаснува во овој документ.

Кога на овие годишни отплати би се додале и сумите што треба да се враќаат кон ММФ, но и новиот заем, тие ќе бидат уште повисоки. Кога беа повлечени 220 милиони евра од специјалните права на влечење од ММФ, министерот за финансии, Зоран Ставрески изјави дека „ќе се настојува средствата да се вратат пред време доколку се укажат можности за тоа“. Парите се одобрени со камата од 1,4 отсто. Рокот на отплата е пет години, со грејс период од три години и еден квартал. Тоа би значело дека отплатата на овие 220 милиони евра би почнала во втората половина на 2014 година, или попрецизно од третиот квартал во 2014. Ако 220 милиони се подели со пет години, значи годишно би се враќале по 44 милиони евра, без камата. Тие треба да се додадат на сумите што ќе треба да се враќаат веќе од 2014 (за двата квартала од таа година треба да се платат 22 милиони евра) и натаму по 44 милиони евра.

Значи, со претходните бројки од Стратегијата, во 2014 стигнуваат за плаќање 172 милиони евра (150 милиони плус 22 милиони). Но, во 2015 ќе треба да се вратат дури околу 404 милиони евра (360 милиони плус 44 милиони).

Во 2016, пак, е најдраматично, бидејќи би требало да се вратат 544 милиони евра, исто така без камата, (370 милиони плус 44 милиони за ММФ плус 130 милиони евра за заемот кон Дојче банк и Сити банк). За 2017 би дошле 444 милиони евра (400 плус 44), а за 2018 околу 364 милиони евра. Овде треба да се направи ограда во смисла дали рокот на отплатата кон ММФ ќе биде пет години, или можеби исплатата ќе се изврши побрзо.

Станува збор за навистина многу средства што треба да се вратат во наредниот период. Одредени кругови веќе прашуваат од каде би се нашле толку многу пари. Опозицијата од поодамна алармира дека власта континуирано ја задолжува државата, а долговите ќе ги плаќаат сите граѓани, но од Владата постојано се пласира истата теза, дека Македонија е ниско задолжена земја и дека воопшто не држат опозициските обвинувања."
http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=03079DBC6D863842ADB8CEE2715992F2&utm_source=daily.mk
Сочувана

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3294
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #715 на: Ноември 27, 2012, 07:59:58 »

Бойко Борисов възмутен: Македонското знаме ще е по-високо от българското на Деве баир
Николай Младенов: Поставяме открито спорните въпроси, без да се правим на бабаити

Българският премиер Бойко Борисов е изненадан от информацията, че на граничен пункт Деве баир Македония ще постави пилон, висок 60 метра, на който ще се вее държавното знаме, съобщи македонският вестник ”Дневник”.

Пилон, който Македония смята да вдигне на Деве баир, трябва да бъде най-големият на Балканите. В момента там македонското знаме се вее на 30-метров пилон, а неотдавна българите поставиха своето знаме на 45-метров пилон - с 15 метра по-висок от македонския, отбелязват местни издания.

В същото време според Борисов това няма да влияе върху позициите на София към Скопие. Борисов заявил, че всички политически формации, които досега са били на власт в България, са подкрепяли Македония, но изтъкнал, че очаква само един жест - прерастването на декларацията от 1999 г. във формален договор - тази позиция да се укрепи, а България без никакви предразсъдъци да застане зад своя съсед по пътя му към Европейския съюз, пишат македонските медии.

С коментар по темата във вторник се включи и близкият приятел на Борисов директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров.

"Това, че ще вдигат по-високо знаме от българското на Деве баир е още едно свидетелство за малоценност или, както го наричат там, "Б-комплекс” – българският комплекс на скопияни", посочи Божидар Димитров пред агенция Фокус.

"Питам се - колко време още червеното знаме с вентилатора ще се вее на Деве баир и кога там ще се развее едно друго червено знаме, само че с албанския орел? Като е толкова смел г-н Груевски, нека да вдигне 75-метров пилон с македонското знаме отгоре в Дебър или в Тетово, или в Гостивар, или в Кичево, или в циганската махала Возка в Охрид”, коментира още Божидар Димитров.

От своя страна външният министър Николай Младенов коментира пред Нова телевизия, че нашата цел в отношенията със Скопие е "да поставим открито въпросите си и да кажем: това е пътят, който трябва да се извърви по тях".

"Ние няма за къде да бързаме, така че за мен е важно ние да поставим нашите въпроси, да ги поставим коректно, да не изглеждаме извън контекста на това, което е и европейският дебат, защото ние не можем да се правим на бабаити, без да има нужда от това. Ние сме готови да седнем, да ги дискутираме, да го начертаем този път и постепенно да преодолеем тези различия, защото в крайна сметка това, което виждаме в Македония в момента, на чисто човешко ниво не съществува. Хората абсолютно нормално си контактуват, пазаруват, пътуват, ходят на туризъм, имат роднини", посочи Младенов.

Правителството на Борисов втвърди тона към Скопие през последните месеци, като обяви, че е възможно да не подкрепи Македония за получаване на дата за преговори с ЕС през декември. Възможно е решението да бъде оставено в ръцете на депутатите. Те ще трябва да се произнесат по цялостен документ за отношенията със съседите, който според външния министър Николай Младенов трябва да определи "червените линии" на взаимоотношенията ни със Скопие.

Към момента София настоява декларацията за добросъседство, подписана между България и Македония през 1999 година от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски да започне да се спазва и да бъде превърната в официален договор.

http://www.mediapool.bg/%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%BE-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%BC%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D1%89%D0%B5-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE-%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%B2%D0%B5-%D0%B1%D0%B0%D0%B8%D1%80-news200041.html
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3294
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #716 на: Декември 24, 2012, 03:52:09 »

Пратениците од опозицијата ги исфрлија пред очите на Јанкулоска

Опозициските пратеници се исфрлени од пленарната сала на Собранието пред очите на колегите од владејачката коалиција. За сето време министерката за внатрешни работи стои мирно и не реагира на употребата на сила во законодавниот дом.
Ова видео денеска е објавено и на телевизиската мрежа Си-ен-ен.

http://www.plusinfo.mk/vest/73076/VIDEO-Pratenicite-od-opozicijata-gi-isfrlija-pred-ochite-na-Jankuloska
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3294
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #717 на: Декември 24, 2012, 03:57:30 »

Попоски: Позицията на БГ за Македония изненада Европа

Българската позиция и решението й да не подкрепи евроинтеграцията на Република Македония бе голяма изненада за всички европейски фактори. Това каза днес в Скопие македонският министър на външните работи Никола Попоски, предаде специалният пратеник на БГНЕС.

Според Попоски "тази тенденция на България за неподкрепа" е наистина голяма изненада. Министърът смята, че решението на властите в София е продиктувано и от вътрешно-политически цели. Никола Попоски съобщи, че при последната кореспонденция между двете държави е станало ясно, че те имат воля за активизиране на диалога.
През следващите месеци ние ще бъдем изцяло посветени на този процес, който е изцяло в интерес на страната ни, каза още Попоски. Той подчерта, че Република Македония ще работи усилено в двустранния процес при "пълна реципрочност, взаимно уважение и зачитане на европейската рамка за регулиране на двустранните отношения ".

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5393551#.UNhoNRHvA8w.facebook
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3294
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #718 на: Декември 24, 2012, 04:00:44 »

Здраво меле в македонския парламент

В македонския парламент днес към обяд се стигна до истинско меле и председателят на Народното събрание Трайко Веляновски бе евакуиран от охраната.

До инцидента се стигна след като депутатите от опозицията се опитаха да попречат на Веляновски да открие заседанието, на което се очаква да се гласува Бюджет 2013. Депутатът от опозиционния Социалдемократически съюз /СДСМ/Весна Бендевска пострада най-сериозно. Почти по същото време се стигна и до сблъсъци пред самия парламент между симпатизанти на опозицията и на управляващата партия, съобщи БГНЕС.

От рано тази сутрин около парламента има огромно полицейско присъствие. Малко преди обяд пред сградата на Народното събрание сред протестиращите се появи и лидерът на СДСМ Бранко Цървенковски. Според опозицията, кабинетът на Никола Груевски иска да приеме опасен за страната бюджет. Въпреки протестите на опозицията късно снощи на правителствено заседание бе приет бюджетът за следващата година. Тази сутрин Груевски изпрати проектобюджета за гласуване.

Пред сградата на парламента пристигат недоволни граждани и от страната.

http://balkani.actualno.com/Zdravo-mele-v-makedonskija-parlament-video-news_411107.html
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3294
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #719 на: Декември 24, 2012, 04:04:27 »

Да не забравяме какво е казал един голям Блгарин!!!

"Но иде ден на съд! Над майката земя

надвисва ураган и в громкия му зов

преплитат се ведно омраза и любов,

а майката земя възсепва се сама,

потъпкала греха, отърсила срама.Защото в боен ред сред робската тъма

възбунени вълни издигат се със рев,

защото накипя свещеният ни гнев

и неговият вик стозвучно загърмя:

"И ние сме деца на майката земя!"

Христо Смирненски
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!