Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 277389 пати)

тиквешанка

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 633
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #690 на: Мај 22, 2012, 02:53:58 »

Еве како изгледаше поставувањето на споменикот на Филип во Скопје

http://www.maxim.mk/video/video-eve-kako-izgledashe-postavuvanjeto-na-spomenikot-na-filip-vo-skopje
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #691 на: Мај 25, 2012, 07:42:53 »

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:381263-Makedonci-odose-masovno-u-Bugare

Makedonci odoše masovno u Bugare
M. S. - D. R. Đ. | 24. maj 2012. 21:15 | Komentara: 39
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #692 на: Јули 05, 2012, 11:12:07 »

МАКЕДОНИЈА Е ЗАРОБЕНА ДРЖАВА

Таквата држава, смета антикорупционерката Слаѓана Тасева, се одржува токму низ корупцијата

Цитат
Корупцијата во земјата во мигот можат да ја спречат само медиумите, невладиниот сектор или надворешниот фактор. Медиумите, според сите релеватни извештаи се немоќни тоа да го сторат, во овој миг. Не е подобра ситуацијата и со невладиниот сектор. Останува само надворешниот фактор, но сега е отворено прашањето - колку неговото влијание може да биде пресудно во борбата со ова зло. Ова е скусеното резиме од пресот што неодамна го одржа претседателката на Транспаретност Интернејшенел

http://globusmagazin.com.mk/?ItemID=F94488CB578E9D4EA64C6096235CA284
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #693 на: Јули 05, 2012, 05:09:38 »

Трифун Костовски храбро:

Цитат
Јас сум застапник на идејата и Бугарите да се внесат во Уставот како малцинство. Сечие право е да се изјасни така како што се чувствува, но не да го нарушува мојот идентитет. Ако делиме исти вредности и ако матична држава ни е РМ, јас немам проблем да живеам со официјално декларирани Бугари.

http://www.libertas.mk/vest/29396/Trifun-Kostovski-Se-vrakjam-vo-politikata
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #694 на: Јули 10, 2012, 01:17:29 »

Цитат
Тетовската полиција интензивно работи на расветлување на сите детали во врска со овој настан, особено и поради фактот што случајот е со меѓунационални димензии.

Цитат
Двајца напаѓачи во петокот го пресретнале својот сограѓанин Крсте Стерјовски-Дуда (65) и безмилосно го удирале со тупаници. Повредениот веднаш е пренесен во болница, но - вчера им подлегна на повредите.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8F01585FCB8D984C86C015E12C8B4F9E

македонската публичност и критична мисла не го ни регистрира случајот, до таа мера се зомбирани
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #695 на: Јули 16, 2012, 01:47:32 »

Џафери: Сите зборуваат за поделба на Македонијa
Почесниот претседател на ДПA Арбен Џафери истакна дека е нормално да се разговара за поделба на Македонија кога многу прашања, како што се односите со соседите, но и внатрешно политички прашања се отворени.

- Кога нема коректно решение за грст проблеми со кои се соочува Македонија сигурно дека таквите мислења тлеат. Единствено што господинот Ѓеорѓиевски е малку поискрен од другите политички лидери и зборува оворено за прашања за кои инаку се зборува во сите домови на Македонија, во сите кругови, само таквите разговори се неформални - изјави Џафери на прашањето како од денешна гледна точка ја толкува изјавата на Љубчо Георгиевски за поделба на Македонија.

Според него, Георгиевски изнел гледиште кое е познато во Македонија особено кога големите прашања сеупште не се решени, како што се односите со Грција, со другите соседи, но и со политичката и етничката опозиција во Македонија.

На прашањето дали сеуште смета дека поделба на земјава е решение, Џафери не даде конкретен одговор, туку истакна дека неговите размислувања за ова прашање, веќе писмено ги соопштил.


В последния месец това е вторият висш политик от Македония(след Любчо), който открито говори за подялба на Македония!
Сочувана

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Присутен Присутен
 • Пораки: 3292
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #696 на: Јули 16, 2012, 05:42:42 »

[size=10pt]Сърбите от Македония да си ходят в родината, призова Шекеринска.[/size]

http://www.dnes.bg/balkani/2010/12/09/syrbite-ot-makedoniia-da-si-hodiat-v-rodinata-prizova-shekerinska.105880

Сърбите да напуснат Македония и да отидат в родината си или в Косово – това призова от парламентарната трибуна в Скопие Радмила Шекеринска, депутат от опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ), бивш председател на тази партия.

СДСМ и медиите, близки до тях, многократно досега изразяваха явна нетърпимост към сърбите в Македония, пише македонският проправителствен вестник „Вечер“.

Последният случай е призивът на Шекеринска в македонския парламент Иван Стоилкович – шеф на сръбската партия в Македония, да се върне в Косово – това е най-големият досега инцидент с етническа нетърпимост в македонското общество и в македонския парламент, продължава изданието.

Депутатът Иван Стоилкович от Демократичната партия на сърбите в Македония заяви, че ще изпрати протестно писмо до посланиците на всички западноевропейски страни, с което ще поиска от тях защита от политиката на представителите на СДСМ и извинение от ръководството на тази партия.

По време на парламентарния дебат на проекта „Скопие 2014“ тя беше провокирана от думите на Стоилкович, който няколко пъти нарече Каменния мост в Скопие Душанов мост.

„На Стоилкович му стана навик да лъже. Единственият, който трябва да застане на тази трибуна и да се извини на всички граждани на Македония и на Скопие независимо от етническата им принадлежност, е той, защото омаловажава и преименува нашите вековни символи“, каза Шекеринска и му заяви да си замине от Македония и да отиде в Косово.
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #697 на: Јули 23, 2012, 03:08:25 »

Латас не можеше да го преболи базенот „Бисер“

„ Базенот беше земен во 2001 година бидејќи не беше во функција 7 години. Од кога е земен, до денешен ден, една личност - бизнис новинар, не можеше да го преболи тоа - Драган Павловиќ од „Сител“ и „Вечер„. На базенот „Бисер“ научија да пливаат преку 3.000 деца, ниту едно државно првенство во пливање и ватерполо не се наплатени, а бесплатно го користеа припадниците на Арм, МО и МВР, како и деца со посебни потреби.

„Најинтересно е дека билетот беше најефтин 100 денари и 50 денари, но очигледно сметаше на некого. За овие 10 години немаме ниту една казна од Пазарна инспекција Управата за јавни приходи и Санитарната инспекција.

Базенот е предаден во функционална состојба и многу е интересно зошто не можеа да почекаат барем 30 дена да се одржат закажаните турнири во ватерполо и пливање.

Драги аеродромци очекувајте Латасленд со карта од 500 денари и станете елита на ова општество со вакви болни луѓе“, се вели во соопштението од базенот „Бисер“.

http://www.libertas.mk/vest/31163/Latas-ne-mozheshe-da-go-preboli-bazenot-Biser

слугувањето на србо-македонизмот е најдоходовната работа во МК!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Присутен Присутен
 • Пораки: 3292
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #698 на: Јули 30, 2012, 07:39:01 »

Как бе ликвидирана българската идентичност в Македония

http://www.fakel.bg/index.php?t=2003

ПЕЛАГОНИЙСКА БЪЛГАРСКА МИТРОПОЛИЯ
митрополит АВКСЕНТИЙ ПЕЛАГОНИЙСКИ
 
№ 1 ДОПЪЛНЕНИЕ КЪМ СВЕДЕНИЯТА ЗА СРЪБСКИТЕ
БЕЗЧИНСТВА В БИТОЛЯ
 
Към № 733 от 18.IV.1913 г.
Официалните представители на сръбските окупационни власти започват най-безсрамно да се подиграват и ругаят българското свещенство, църквите, духовните власти и пр. Така например на 19 того е бил привикан в околийското управление в гр. Битоля българския свещеник Стоян п. Димитров от с. Средно-Егри, Битолско и под предлог, че бил заставял съселяните си патриаршисти да посещават на празничните богослужения българската черква в селото, бил обсипан от самия началник с най-цинични псувни, като „бугарашки поп“, бивши „комита“, пък и настоящи такъв. Хулен и псуван бил на „бугарска вера“, като не била пощадена и „бугарашката митрополия и владика“. В стаята пък, съседна с канцеларията на началника, някой си старши стражар ударил п[оп] Стояну няколко плесници. Зашеметен от силните удари, той бил пуснат да си иде в селото със строга заповед, да не посмее да се отбие някъде из града, с цел да се оплаче, нито да обади за станалото. За по-голяма сигурност в ненарушението на тая заповед, двама войници изпратили п. Стояна до извън града и го следили зорко, докато той взел пътя направо за с. Средно-Егри. По същото време в околийското управление бил изследван по истото дело и селския кмет Атанас Димитров, комуто покрай многото псувни и нападки, недостойни да излязат даже из устата на един хамалин, било казано, че той пък и съселяните му не трябвало да се черкуват в местната си българска черква, наречена от началника „циганска“ черква, а да посещават патриаршеската такъва в селото. И на кмета било казано, под закана за смъртно отмъщение, да не посмее да се оплаче, нито обади някому за станалото. Всъщност, нито поп Стоян, нито селският кмет са заставяли някога съселяните си патриаршисти да посещават българската черква в селото. Препоръка в тая смисъл направили на патриаршистите няколко сръбски войници, които на 7.IV., като дошли в селото да се черкуват и видели, че няма служба, а липсата на такъва им се е пояснила с разделението на малкото инак село на два лагера по духовно ведомство – патриаршисти и екзархисти. Войниците препоръчали на селяните да посещават славянската служба, която те нарекли сръбска. На 21.IV. Битолският околийски началник привикал в с. Могила кметовете, азите и поляците от всички села, влизащи в Могилската община, плюс енорийския свещеник в с. Кукуречани Н. Благоговейнство Василий Колев. При поединично привикване в отделна стая началникът дал на всички тях наставления: да не прибират в селата нелегални личности, забележат ли такива в районите си – незабавно да известят на властта и пр. Тези наставления били изказани от началника в такъв нервен и див до отвращение  тон (циничните псувни явно служат като неминуемо украшение речта на началника-представител на правовия ред и държавния авторитет), щото издавали едно крайно неприязнено и едва ли не кръвно настроение от негова страна към невинните и толкова измъчени селяни. На интелигентния и скромен свещеник Василий началникът си позволил да удари със собствената си ръка два силни плесници, които съпроводил със съчиненото от него обвинение, че той не рачил да извърши духовните треби на „четирите сръбски семейства в с. Кукуречани“. Подигран бил с прозвището „бугарашки поп“, „кумита“ и пр. Заплашен бил със смърт, ако и за напред продължи да не обслужва казаните семейства. Трябва да се забележи, че в Кукуречани съвсем няма сръбски или сърбомански семейства и че свещеник Василий Колев не се [е] отказвал никога да удовлетворява религиозните нужди на пасомите си без изключение.
Могилчанецът Секула Георгиев, прекорван Кантар, досегашен селски кмет, бил бит най-жестоко с юмруци от самия началник. Ударите по главата и челюстите били толкова силни, щото от един такъв С. Георгиеву бил счупен един зъб. С. Георгиев Кантар бил тутакси уволнен от длъжността кмет в с. Могила. Също тъй уволнен бил и Никола Димков от кметската длъжност в с. Карамани, същата община. На п. Василий Колев бил направен намек за някакви негови оплаквания, направени пред митрополията ни. След това на общо на всички привикани било заповядано да не посещават митрополията ни, за да се оплакват за каквото да било, защото в противен случай щели да отговарят с главите си. На свършване началникът казал: „Ако ние (сръбската власт) останем тука завинаги, вие всички ще бъдете сърби. Не останем ли, бъдете каквото щете – турци или цигани...“ По-късно той иронически подхвърлил: „Ако остана аз, всички ви ще направя големи зенгини (богати)“, с което тълкувал девиза на окупационната християнска власт: да съблече населението и го опаше с ремък. От Прилеп достигат сведения, че без всеки повод, без що-годе законно основание, напоследък властите започнали да арестуват бившите български четници. За Великденските празници на гражданите било заповядано да украсят къщите си със сръбски трикольорни флагове. Несъобразилите се с тая разпоредба били глобени по три динара.
 
гр. Битоля, 22 април 1913 год.
ЦДА, Ф. 246 к, оп. 3, а.е. 138, л. 344–346. Машинопис. 
 
 
№ 2 НАСИЛИЯ ОТ СТРАНА НА СРЪБСКИТЕ ОКУПАЦИОННИ ВЛАСТИ НАД БЪЛГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ В БИТОЛСКО
Към № 733 от 18.IV.1913 год.
1) Направените от страна на управляющия руското консулство тук постъпки по въпроса на взводния Захарий Спасов (т. 5, Приложението към Рапорт № 701 от 29.VII.), останаха безрезултатни. На казания З. Спасов е отнета всяка възможност за отпътуване към Солун, поради което той и до сега продължава да стои в гр. Битоля.
2) Над българското централно училище в гр. Битоля, приспособено първоначално за болница, а по-късно за казарма, от дохождането на сръбските войски се развяваха два български флага. На 27.III. двама старши войници се качиха на покрива и изпокъсаха флаговете на дребни парчета.
3) На 30.III. привечер стружкият гражданин Каваев, 30-годишен, по занятие механджия, бил взет от дюкяна си в гр. Струга от един сръбски стражар и откаран в турския квартал в града, недалеч от едно теке. Там се явил местният командант места с двама още други стражари. Каваев бил поставен пред един новоизкопан ров в подобие на гроб и поканен да каже „бил ли е в турско време комитаджия и кои му са другарите?“ Каваев отговорил, че никога в живота си не се е занимавал с комитаджилък. Сочейки на рова, командантът казал Каваеву: „тоя гроб е приготвен за тебе“ и по даден знак стражарите го повалили на земята и са го били немилостиво с тояги. Побоят бил спрян едвам, когато жертвата паднала в безсъзнание. Каваев бил пуснат на свобода с думите, че „същата участ очаква и другарите му българи“. Домашните на бития се отнесли за медицинска помощ, но местният лекар турчин, по заповед свише, отказал е такава.
4) Над входа на черквата „Св. В. М. Неделя“ край гр. Битоля има стар надпис „Българска църква Св. В. М. Неделя“. През нощта на 30 срещу 31 март неизвестни хора са зацапали с гъста черна боя думата „Българска“. На това явление тук не се гледа като на проста случайност. Най-малко то издава злобата и настроението на местните сърбомани, а може би е и първа стъпка към осъществление замислени планове и нечисти намерения по отношение на народната светиня. На направените постъпки пред властта окръжният управител отговори, че то било работа на някои вагабонти и че ще нареди следствие за изнамиране виновниците и за тяхното наказания. Отвореното обаче следствие не даде никакви резултати.
5) На 2.IV.бил произведен обиск в къщите и дюкяните на битолските граждани Братя Русамарови, Братя Спанакеви и Борис Гавазов. Взети са от дома на първите парчета от турски войнишки униформи, изоставени някога от забегнали отомански войници, после изпокъсани и употребявани за разни нужди. От хана на вторите взето е едно хубаво седло, а от дома на третия – един щик от турска маузерка. Мотив за обиска било диренето на скрито оръжие, каквото съвсем не било намерено. За конфискуваните гореотбелязани невинни вещи и на тримата домакини е взета глоба от по 100 динара. На доказателствата на Спанакеви кога и от кой търговец са купили седлото, не било обърнато внимание. Просто съвсем произволно е било изказано подозрението, че то е войнишко и откраднато.
6) На 7.III. биде арестуван в Битоля бившият български четник Петър Павлов от с. Оптичари, Битолско, който напоследък се бе наредил като пъдарин в родното си село. Видимият предлог на арестуването му било обстоятелството, че той бил заловен, макар и при изпълнение на длъжността си, със забранено оръжие – турска маузера, а всъщност той е бил подозрен и обвинен, че увещавал населението да не се поддава на агитации от сръбска страна, ободряващ ги с уверението, че наскоро в Битолско щели да пристигнат български войски и пр. Той биде освободен на 30.III. и както сам уверява, срещу 10 лири рушвет даден на околийския началник. Сега той разправя, че в продължение на 23-дневния си арест като по програма всяка вечер бил подлаган на жесток и немилостив побой. И само 23 дена бяха достатъчни, за да излезе П. Павлов от затвора със сломено здраве. При освобождението околийският началник лично му е казал да не посмее да обади някому, че е бит, защото, в противен случай, върне ли се още веднъж в околийското управление, няма вече жив да излезе от там. Първите 4 денонощия той бил задържан в един нуждник, по-късно пак заставян да чисти нуждниците на околийското управление.
7) Същият Петър Павлов разправя, че едновременно с него бил арестуван и някой си ходжа из с. Острец, който тоже бил изтезаван, за да открие складираното уж оръжие в тяхното село. Най-после бил освободен полупребит и то срещу откуп от 300 динара.
8) Българинът Стойче Дишков из Карамани, Битолско, бил арестуван и заставен да предаде пушката си, която уж укривал дома си. Като не сторил това, вероятно, защото не разполагал с пушка, за да се избави от затвора и за да избегне угрозящите го инквизиторски мъчения, дал рушвет 500 динари.
9) В последните дни на м. март прилепският гражданин Тренко Цветков е бил глобен с 40 динари, за дето бил заловен да чете български вестник „Вечерна поща“.
10) На 5.IV. селският учител Симеон Михайлов, родом от гр. Щип, с редовна „дозвола“ щеше да отпътува до Солун и от там за родното си място. На железнопътната гара му било заловено едно официално митрополийско писмо с най-невинно съдържание, адресирано до Делегацията на Св. Екзархия в София. Само за това „велико“ престъпление, учителят е бил бит и задържан на 15-дневен арест.
11) На 5.IV. в с. Битоля в полицейския участък сега наименуван „Св. Неделски“, е бил бит по най-жесток начин българинът Георги Христов, родом от с. Вехчани, Охридско, съдържател на „Търговски хотел“ в гр. Битоля. Побоя извършил сам поручикът Милан С. Михайлович от 18 полк на Дунавската дивизия, в присъствието на неколцина жандарми. На края заповядано му било да не посмее да се оплаче някому, защото ще пати по-зле. Единствената вина на Георги Христов е тази, че е българин. Подмятано му било, че още не е сменил българската фирма на хотела си със сръбска; че препращал някакви си комитетски писма към Охрид и обратно; че приказвал из града, какво в Битоля наскоро щели да пристигнат български войски и много други още никога от него не вършени, нито приказвани работи.
12) Напоследък в Битолско и Прилепско властите нареждат списъци на мъжкото население от 20 до 26-годишна възраст. Подозира се, че предстои събирането на новобранци и че за тая именно цел се готвят въпросните списъци.
13) Неотдавна общинският съвет в гр. Битоля избра измежду своята среда една осмочленна комисия с предназначение да посети Белград, за да се запознае с благоустройството на столицата в разните отношения и виденото и проученото там в най-близко бъдеще да приложи по отношение на гр. Битоля. Скоро за всички тук стана явно, че истинската мисия на депутацията на общинския съвет е да поднесе пред стъпките на Н. Величество сръбския крал верноподанически чувства от страна на битолското гражданство, да поблагодари на скупщината и правителството за проявената дейност по освобождението на Битолския край, да моли, щото последният да бъде анексиран към Кралство Сърбия и да остане завинаги неразделна част от нея и пр., и пр. В депутацията трябваше да участвува и един местен българин. Обаче пет души по-предни граждани избрани последовно за горната цел по свой почин и решение, без ничие влияние, намерили са за добре да отхвърлят избора. Така, че на 16.IV. комисията отпътува за Белград без български представител в своята среда. Тя се състои от 3-ма сърбомани и по един турчин, евреин, влах и грък. Отказът на избираните българи да вземат участие в депутацията направи силно впечатление, както на окупационните власти, така също и [на] консулското тяло и на другите нации в града.
14) Сближението между сърби и гърци офицери, войници и граждани, се прояви през Великденските празници в интимни срещи, гощавки, пиянствуване и провикване в локали и по улиците даже: „Да живее Сърбия“, „Да живее Гърция“, „Долу България“. Нашето гражданство с насмешка и съжаление гледа на голямата изпадналост на братята съюзници.
 
гр. Битоля
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Присутен Присутен
 • Пораки: 3292
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #699 на: Август 05, 2012, 07:17:55 »

„Смрт за Фиром”- цел Гостивар со провокативни графити

http://evesti.mk/2012/08/05/smrt-za-firom-cel-gostivar-so-provokativni-grafiti/

Графити со недолична национална содржина осамнаа на сите поголеми институции во Гостивар. „Илирида, Смрт за ФИРОМ, Илирида 1912, Згјонуни Схљиптар, Призрен 1878“ на албански и на англиски јазик било испишано на делницата од Основниот суд  до Градскиот стадион,   градскиот парк, од двете страни на реката „Вардар„, на зградите на државните институции, Медицинскиот центар, зградата во која е сместен државниот катастар, на зградата на ХЕЦ-Маврово и спортската сала, како и во алејата на паднатите борци од НОБ.  Паролите биле испишани во периодот од втори до четврти август со спреј во црна и црвена боја.

Полицијата ги бара сторителите.
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #700 на: Август 24, 2012, 01:26:52 »

Македонија шампион во невработеност на млади

Цитат
Невработеноста на младите станува сериозен проблем и во Европската Унија, особено по светската економска криза. Последните статистички податоци на Еуростат покажуваат дека во јуни годинава во Шпанија имало 52,7 отсто невработени млади лица до 25 години. Грција во април имала 52, 8 отсто млади кои бараат работа. Според Државниот завод за статистика, во Македонија има 55,9 отсто на невработеност кај младите

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=82412821174&id=9&prilog=0&setIzdanie=22663
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

тиквешанка

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 633
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #701 на: Август 25, 2012, 01:36:45 »

Днес предаде Богу дух презвитера Вера Николова в град Детроит. Презвитера Вера беше сестра на героинята Мара Бунева. Погребението ще се извърши в четвъртък. Бог да я прости.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #702 на: Август 25, 2012, 06:14:21 »

Сведоштво: Командири во затворот Идризово принудувале затворенички на секс

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=95571


Сведоштво: Командири во затворот Идризово принудувале затворенички на секс

Командири во затворот Идризово принудувале затворенички на секс. Со вакво обвинување, на помош ни се обратија две жени кои отслужуваат затворски казни во Идризово. Една од нашите соговорнички тврди дека одбила да има сексуални односи и добила казна – самица.

Раскажуваат дека лошо поминале и други затворенички, кои не сакале да одат на ноќни сеанси во затворската амбуланта.
 
- Навечер после дванаесет часот доаѓа комбе и демек некоја жена е болна, ја носат на да не кажам што “срамотни работи“, а која не прифаќа ја носат во самица. Ако видиме некоја жена во самица, тогаш знаеме дека не прифатила да има односи со некој командир – обвинува една затвореничка.
 
- Ве молиме што можете да направите, зошто не можеме да издржиме тука. Премногу е лошо, не знаеме како ќе преживееме. Ништо не даваат, ни посети, само нивното се слуша кога сакаат да те носат на “слободни видувања“. Кој командир сака да те има, те носат на таа смена – вели друга затвореничка.
 
Директорката на Управата за извршување на санкции Лидија Гавриловска беше зачудена од ваквите изјави на затвореничките. Таа вели дека женскиот затвор е одвоен од машкиот и во него има единствено чувари – жени.
 
И не било можно жените штитенички да се носат во амбулантата која се наоѓа во машкиот дел, без придружба на жена командир. Гавриловска смета дека ова се несериозни обвинувања, бидејќи наместо да пријават во полиција или во управата, затвореничките решиле да зборуваат преку медиумите. Тие пак велат дека се плашат изживувањата да ги пријават за да се заштитат себе си од поголеми неволји, а истовремено за да си го зачуваат бракот.
 
- Тие мораат да ќутат и да прават како ќе им кажат командирките. Една жена ако ја викнат да признае, не може да признае затоа што после ќе не малтретираат сите, поради што беа тепани и некои жени – вели нашата соговорничка.
 
Директорката на Управата рече дека сепак в понеделник заедно со директорот на затворот Идризово, ќе ги проверат обвинувањата на затвореничките. Затворениците досега постојано се жалеле од лошите услови во Идризово, но ова е прв пат да проговорат за сексуални малтретирања од чуварите во затворот.
 
Маја Јовановска25.08.2012, 17:27 

Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #703 на: Август 26, 2012, 09:19:10 »

Мајките плачат, Македонија пресуши

Каква иднина може да изгради овде еден млад човек чија перспектива не се знаењето, работата, амбицијата, туку партијата. Затоа заминува од Македонија

http://utrinski.com.mk/?ItemID=A8619387976B004E97FE7620DB58EE22
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #704 на: Август 29, 2012, 08:58:37 »

http://www.focus-news.net/?id=n1690398
Македония сама потвърди, че изложбата в Брюксел ще бъде с български средновековни ръкописи29 август 2012 | 09:32 | Агенция "Фокус"

Начало / Култура

София. Македония сама потвърди, че изложбата на „македонското средновековно ръкописно богатство”, която предстои да бъде открита в Кралския музей в Брюксел през октомври, ще бъде от български средновековни книги и ръкописи.
 В репортаж на Телевизия „Сител” (http://www.sitel.com.mk), посветен на реакцията в България, се показват ръкописите, които ще бъдат изложени в белгийската столица. На ръкописите ясно се виждат надписите на старобългарски език.
 Предлагаме на читателите на Агенция „Фокус” възможността да се запознаят сами с македонската версия на българската книжовност.
 Очакваме реакцията на българското Министерство на външните работи, на посолството на България в Скопие, на българските евродепутати от всички парламентарни групи, както и от българските историци, научни работници и общественици.
Сочувана